DEFENSIEF AJAX HOUDT KANS IN EIGEN HAND Tasovic: „Wat hebben e eigenlijk gedaan?" Burgwal blameerde zich een beetje Drie doelpunten Ostojic velden Panathinaikos RCH BREEKT GESPREK AF ril; Ierdag 15 april 1971 PAGINA'", 3- (Van onze speciale verslaggever) ®cvh'.5[ftDRID In de kleedkamer van Ajax heerste na afloop een duide- kl'i dualistische stemming. Ajax was tevreden en ontevreden. Vol- ersiein over het resultaat en uiterst ongelukkig met het vertoonde spel. Perinvoerder Vasovic bracht het duidelijk onder woorden: „Wat hebben jj eigenlijk gedaan, verdedigen, doelmatig gespeeld inderdaad. We ibben nog een wedstrijd in Amsterdam, maar ik vraag mij af of wij et meer aanvallend hadden kunnen spelen. Idea wij daar niet iets tegenover jnen stellen Je kunt zeggen dat tevreden kunnen zijn met de slag, maar niemand mag vergeten wij gewoon beter hadden moe- i voetballen. Dit is een van de ^hlsld wedstrijden van de laatste en. Ik geloof dat we angst 1 voor Atletico. maar voorna- voor ons zelf. Wij voelden [last de grote favoriet te zijn en r het eerst met Ajax in de ropa Cup. Het heeft te lang ge- lurd voordat we daar overheen automatisch afvragen: hadden t er moeten aanvallen? Dat etico is toch geen ploeg om bang >r te hoeven zijn. Maar ja.... r heeft het gevoel dat we meer ïen en dat is voor de tweede dstrijd een lekker uitgangspunt". Suurbier was verbaasd over doelpunt dat Atletico had ge- ..Garate en ik gaan tegelijk de bal af. Ik neem geen risico en rg dat hij niet naar het doel kan VELIBOR VASOVIC en dan blijkt er plotseling achter ons nog iemand te staan. Hoe heeft die man daar ooit zo vrij kunnen komen?" Vasovic: „Onbegrijpelijk. We stonden met vijf van ons tegen twee van hen en zij maken een doelpunt". Nico Rijnders was minder ontevre den. De uitslag is voor ons niet slecht. De kracht van een Spaanse ploeg op eigen veld is bekend. We hebben op de uitval gespeeld en desondanks twee unieke kansen ge kregen. Meer dan Atletico. Overi gens zijn die Spanjaarden duidelijk de sterkste ploeg die wij tot nu toe tegen ons heben gehad. Ze bezitten veel meer raffinement en improvi satievermogen dan Celtic. In het be gin waren we een beetje nerveus, maar ik geloof niet dat het kwam doordat we favoriet zijn. Dat is iets waar je zo langzamerhand toch wel een beetje gewend aan dient te zijn. We zullen het overigens niet ge makkelijk krijgen in Amsterdam. Zü pikken vaak een doel puntje mee in uitwedstrijden. Het is onze taak zeer attent te blijven, ook al ben je op eigen veld nog zo vaak in de aan val. Zij kunnen bijzonder gevaarlijk couteren". De indoctrinatie, die Michels voor de wedstrijd had gegeven over de mo gelijkheden van Atletico was dus na afloop, toen iedereen met eigen ogen had kunnen zien en had meege maakt wat dit Atletico wel en niet kon, neg niet uitgewerkt. Michels zelf had geen aanleiding om te mop peren. „Over het resultaat mogen we niet klagen. Zeker niet als in aanmerking wordt genomen dat de grote vorm er niet was". inspireerde zijn voorhoede vaak tot zal gaan. Doelman Rodri bekijkt 5RID De kans, dat Ajax na Feijenoord als tweede erlandse club de Europese beker voor landskampioenen veroveren, is na het eerste duel met Atletico Madrid nog lp aanwezig. De nederlaag'van 10, die de Amsterdamse ,q gisteravond in hét Madrileense Estadio Manzanares >1 slikken is immers een-resultaat,-dat volop perspec- Medt voor de op 28 april in het Olympisch Stadion te ten return. Toch kan Ajax die tweede krachtmeting niet Ier zorgen tegemoetzien. De grote vorm van de afgelo- weken, die goed bleek voor successen'op gevreesde istanders als Celtic en Feijenoord, was namelijk zo ver eken, dat het eigenlijk een blamage voor Atletico moet len genoemd dat de zege er een met minimaal verschil I. Ajax speelde een bijzonder teleurstellende wedstrijd. aad, het Ajax zoals dat gister- 1 opereerde was niet te verge el met de formatie, die luttele we- Celtic oprolde. Defensief n er zoveel fouten gemaakt, dat s een klein wonder moet worden wd, dat Atletico zich zo weinig 1 schiep. Het ene doelpunt, dat a drie minuten voor rust scoorde, and notabene na een „pass" van er, die de bal bij een poging een 1 Ufarte te onderbreken voor an de toestormende Spaanse schoof. toch goud waard zijn. „Want" 1 Domingo, „tegen deze wedstrijd MIX'ik meer opgezien dan tegen de lm in Amsterdam. Hier moesten enke#e' SP^' maken en dat ligt ons niet. IJKEl met onze Weine voorsprong zal I over veertien dagen moeten ko- 1. En dan wil ik wel eens- zien wat it gebeuren. Mijn spelers voelen het beste op hun gemak wanneer enstander komt. Zij hanteren bij de contra-attaque en ik neem ze daartoe straks de gelegen- rullen krijgen. >raak van Domingo? Afgaande wedstrijd van gisteravond wel. immers toonde wel over een naar 8 elftal te beschikken, maar toch afspnjweer niet zo goed, dat Ajax er evel van kreeg. Dat de Amster- desondanks in moeilijkheden was meer het gevolg van falen dan van imponerende acties Spanjaarden. Het verweer was itelig. Defensief klopte er dikwijls van, alleen VEisovic en na rust ■en in gewone doen. En op [middenveld werd het initiatief aan ïgenstander gelaten. Doordat ver lende Ajax-verdedigers geen raad ;n met de hen opgedragen man ing ontstonden legio misverstan- Vellbor Vasovic, eigenlijk de enige bij de Amsterdammers het hoofd fl hield, noemde nervositeit als pnaamste oorzaak van de amateu- flsch aandoende speelwijze. fote druk Ajax gisteravond het Ajax van de 'Taande weken niet was, kan in- id een gevolg zijn geweest van >te druk, die het favoriet zijn met brengt. Maar het is even goed Hijk, dat de teleurstellende pres- ls veroorzaakt door vermoeidheid staan door het zware programma. Ajax in de afgelopen weken heeft sten afwerken. Vooral de jongere Jer8 lijken fysiek en conditioneel te van zichzelf te hebben geëist in de ite Europa Cup-, competitie- en ^wedstrijden. Rijnders, Neeskens Muhren bijvoorbeeld bereikten te- ®n Atletico bij lange niet het niveau «fop ze in de afgelopen weken hebben gespeeld. En Cruyff, er op gebrand in Spanje reclame voor zichzelf te maken omdat hij een lucratief contract bij een Spaanse top club ambieert, speelde zelfs nog zwak ker dan drie weken geleden in Glas gow tegen Celtic. Ajax was daardoor aanvallend vrijwel uitsluitend aange wezen op Keizer, die veel goed deed, maar op beslissende momenten niet over de koelbloedigheid bleek te be schikken het doelpunt te scoren, dat een finaleplaats zou hebben gegaran deerd. Zoals in de 32ste minuut toen Atletico-doelman Rodri een voorzet van Rijnders miste en Keizer een leeg doel voor zich kreeg, maar de anders zo trefzekere Ajax-spits richtte te ver naar rechts. En negen minuten na rust toen de gehele Atletico-defensie mis tastte bij een actie van Cruyff zocht eerst Muhren het verlaten doel op de verkeerde plaats en vervolgens schoot Keizer nog onzuiverder. Die twee op gelegde kansen illustreren, dat Ajax ondanks zijn defensieve tactiek en po vere vorm toch mogelijkheden heeft gehad, meer dan een nederlaag aan het bezoek aan Madrid over te houden. Of, zoals Sjaak Swart na de wedstrijd zei: „We hebben volkomen onnodig verloren. Van die twee kansen had er tenminste één moeten worden benut". Swart speelde ondanks het- rugnum mer 8 defensiever dan ooit. Ily fun geerde meestal als rechtsback, I11 plaats van Suurbier, die de gevreesde Garate als directe tegenstander had en zich meestal in het centrum bevond. Swart moest zich bezighouden met de veelvuldig opkomende linksback Cni- leja, maar deed dat Lang niet altijd feilloos, zoals Krol op links tegen Ufarte gebrekkig speelde en Muhren geen moment aandacht schonk aan de eveneens zeer offensief ingestelde rech ter verdediger Melo. Michels: „Dat die backs zo regelmatig mee naar voren gingen was geen ver rassing voor me. Ik had er ook voor gewaarschuwd, maar in de praktijk bleek niemand er veel van te hegrypen. Atletico is veel te veel aan de bal ge weest. Vooral voor rust klopte er wei nig van. De tegenstander kreeg volop ruimte en dat kun je niet ongestraft (Van onze speciale verslaggever) MADRID Uiteindelijk bleek het allemaal toch nog erg mee te vallen. Het veld in het Manzanares- stadion, door de Ajaxspelers Da inspectie op tweede paasdag vergeleken met een schapenwei, was uit stekend bespeelbaar en bij lange na niet zo effectvol als bij de eerste kennismaking werd gevreesd. De gehele woensdag hadden de terreinknechten gewerkt aan het veld, dat door het de besproeien van de harde plekken werd ontdaan. Bovendien werden de kale gedeelten afgedekt met los gras, waardoor ook voor de doelverdedigers het gevaar van blessures tot een minimum werd beperkt. Henk Burgwal, secretaris-penningmeester van de KNVB en op verzoek van Ajax naar Madrid meegereisd: „Het is enorm wat nog allemaal aan dit veld is gedaan. Een uur voor de wedstrijd had ik de UEF A-waarnemer, de heei Follows van de Engelse bond nog gevraagd, het veld te inspecteren. Dinsdag namelijk waren het Ajaxbestuur en ik nog wezen kijken en het bleek toen een levensgevaarlijke zaak te zullen worden. Eigenlijk heb ik me tegenover Follows een beetje geblameerd, want toen hij over het veld liep bleek er niets meer op te kunnen worden aan gemerkt Bij lange na niet Het Manzanaresstadion was overigens bij lange na niet uitverkocht. Van de ruim 70.000 plaatsen waren er hooguit 40.000 bezet. De rechtstreekse televisieuitzending had een groot aantal belangstellenden thuisgehouden. Opmerkelijk was overigens, dat de entreeprijzen voor het duel Atletico Ajax lager waren dan voor de aanstaande zondag te spelen competitiewedstrijd AtleticoBarcelona. Ook dat was een gevolg van de concurrentie van de televisie. In Spanje worden namelijk competitiewedstrijden niet rechtstreek- uitgezonden met als gevolg dat de belangstelling so-wie-si wel groot is. Voor Europa-Cupwedstrijden lijken de Madri leense voetballiefhebbers echter niet meer warm te loper sinds de grote tijd van Real Madrid voorbij is Beslissingswedstrijd Een eventuele beslissingswedstrijd tussen Ajax en Atleticc Madrid noodzakelijk indien na de return te Amster dam puntentotaal en doelsaldo van beide clubs gelijk zijn zal op 5 mei te Parijs worden gespeeld. De beslurer van Ajax en Atletico kwamen dat gisteravond in Madrid overeen. Alleen als de tweede ontmoeting ook na verlen ging in een 'lf»0-stand eindigt zal een derde duel volgen Wint Ajax met bijvoorbeeld 2—1 dan gaat Atletico naar dc finale over omdat ook in de halve eindstrijd de in uitwed strijden gescoorde doelpunten dubbel tellen. bereikt de bal eerder dan Zoals gezegd pleit het niet voor het soms fraai combinerende maar te veel in de breedte spelende Atletico, dat het niet meer schade bij Ajax kon aanrichten. De vermoeidheid, waar voor Domingo al voor de wedstrijd had gevreesd als gevolg van het slo pende seizoen dat de vrij bejaarde Ma drileense ploeg achter de rug heeft, manifesteerde zich vooral in de laat ste twintig minuten toen verschillende Spanjaarden onder andere Ufarte en Luis aan het einde van hun con ditionele mogelijkheden waren. Nieuw leven Door Capon in te zetten voor Calleja en Salcedo voor Alberto trachtte Do mingo Atletico nieuw leven in te bla zen, maar Michels kennelijk tevre den met een 10 nederlaag onder kende het gevaar tijdig en versterkte zijn defensie door Cruyff op te offeren voor verdediger Blankenburg. Boven dien week Hulshoff, die Luis voor rust als een schaduw had gevolgd en daar door vaak uit het centrum werd weg gelokt, niet meer van zijn plaats, het geen een verbetering was omdat de hoge voorzetten waarmee Ufarte en Melo probeerden paniek te zaaien, vrij wel alle een prooi werden van de lange centrale verdediger, die kort na rust van de goede scheidsrechter Schu- lenburg een waarschuwing had ge kregen na een overtreding tegen Adelardo. De lichte blessure, die Swart kort voor het einde opliep en er de oorzaak van was dat hij zich nioest laten vervangen door Van Dijk, was het laatste opmer kelijke feit van een wedstrijd die als kijkspel verre van boelend was. Ajax zal over veertien dagen anders voor de dag moeten komen, uil het inder daad tot de finale doordringen, want al is de uitgangspositie niet slecht, er zal in ieder geval met tenminste twee doelpunten verschil moeten worden gewonnen. En dat is nog niet zo'n een voudige opgave tegen een tegenstan der, die in Italië tegen Cagliari en In Warschau tegen Legia heeft getoond echt wel te weten wat verdedigen Is. Trouwens, Rinus Michels beseft dat ook terdege, gelet op zyn uitspraak: ..Atletico kan goed counteren. Met dezo I0 stand zit er voor ons nog alles in, maar het hlijft een riskante zaak". TON VAN DALEN BELGRADO Rode Ster Belgrado zal zeer waarschijnlijk de tweede Joego-Slavische club zijn die in de geschiedenis van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen de eindstrijd bereikt. Gezien de ruime overwinning van 41 die de Joego-Slaven gistermiddag voor 85.000 toeschouwers op de Griekse kampioen Panathianaikos behaalden, zal vrijwel niemand meer twijfelen aan het feit dat Rode Ster op 2 juni in het Wemblcystadion speelt. De grote man bij Rode Ster was aanvaller Ostojic die drie van de vier doelpunten van Rode Ster scoorde. Ostojic, die briljant speelde, compenseerde het gemis van de geschorste internationals Djazic en Antonijevic volkomen. Rode Ster heeft de ontmoeting vol komen beheerst. Alleen in het begin van de wedstrijd kon Panathinakos het hoge tempo van de Joego- Slavische formatie volgen. In de openingsfaze deden zich voor beide doelen opwindende taferelen voor. Rode Ster kreeg echter snel greep op de wedstrijd toen Ostojic in de veertiende minuut een wervelende actie met een doelpunt afrondde: 10. De Joego-Slaven gingen na die treffer rustiger spelen en de druk op het Griekse doel werd steeds groter. De 15.000 Griekse supporters, die behalve uit eigen land ook uit talrijke andere Euro pese landen naar de zonnige Joego- Slavische hoofdstad waren gekomen om hun favorieten aan te moedigen, werden volledig stil toen rechtsbui ten Jankovic Rode Ster in de 39e minuut op een voorsprong van 20 Onmiddellijk na het fluitsignaal van de Oostenrijkse scheidsrechter Line- mayr voor de tweede helft, hei-vatte Rode Ster zijn druk op het Griekse doel. Het resulteerde al snel in een derde doelpunt want nauwelijks twee minuten na de hervatting scoorde Ostojic voor de tweede maal. Ontworstelen De Joego-Slavische kampioen scha kelde daarna terug naar een lagere versnelling wat het door Ferenc Puskas getrainde Panathinaikos ge legenheid gaf zich aan de druk te ontworstelen. Het offensief van de Grieken leverde in de 56e minuut succes op door Kamaras. De Griek se middenveldspeler, snel mee naar voren gekomen, kopte een voorzet van Gramos achter doelman Dujko- vic: 31. De Grieken toonden in deze faze van de strijd aan dat de Joego-Slavische defensie bepaald niet het sterkste deel van de ploeg Toch kwam Rode Ster vrij gemak kelijk terug, vooral door zijn snelle aanval. In de 69e minuut herstelde de Joego-Slavische formatie het ver schil van drie doelpunten. Uit een vrije trap van Acimovic schoot Osto jic de bal vlak langs de binnenkant van de paal achter doelman Kosta- diunu die de eerste keeper van Panathinaikos, Ijonopoulos, vervan gen had: 41. Vergeefs In het laatste kwartier van de wed strijd probeerden de Grieken ver geefs terug te komen. De aanvallers van Panathinaikos schoten echter slecht en er kwam geen wijziging meer in de stand. Ferenc Puskas, de trainer van de Griekse kampioen, was na afloop weinig tevreden over het spel van zijn formatie. Vooral doelman Ijonopoulos moest het ontgelden. „Ik heb Ijonopoulos .vervangen door Kostandinu omdat een begin ner het beter zou hebben gedaan dan hij". Puskas had ook kritiek op scheidsrechter Linemayer. „Het tweede doelpunt van Rode Ster had de arbiter nooit goed mogen keuren omdat de bal de doellijn niet is ge passeerd. De beste spelers bij Rode Ster waren: Ostojic, Jankovic en Bogicevic. Bij Panathinaikos was „Spielmacher" Domasos de uit blinker inillliilBillliillilKillllHi^^ Hililliliiii:ilil!il iMMiliidilhiibiMlllMilhtiilii i'1 b'Wttn HAARLEM De leden van dc voet balvereniging RCH, dinsdagavond in bui tengewone vergadering bijeengekomen, hebben besloten de besprekingen met EDO en de HFC Haarlem over een mo gelijke fusie voorlopig niet voort te De ledenvergadering wenst een hearing van de FBO over de saneringsplannen en de vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB af te wachten, alvorens verdere contacten te leggen. DEN HAAG EN DEN BOSCH VOOR BEKERDUELS DEN HAAG Dc wedstrijden voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker zullen op woensdag 21 april in Den Haag en Den Bosch worden ge houden. In Den Haag op het terrein van ADO wordt gespeeld AjaxNEC en in het stadion De Vliert in Den Bosch is do wedstrijd SpartaFSC. Beide wedstrij den beginnen 's avonds om 8 uur. De finale is woensdagavond 5 mei in het stadion Feijenoord te Rotterdam.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9