Eenheid in hulpverlening Tv-debat tussen mij en Udink ordinaire burenruzie ±Ml 411 Mulo-examens begonnen pittig Beroepsonderwijs moet af van discriminatie Mr.H.van Mierlo nog nijdig: Advies over fusie cheepsbouw gereed Goodrich wint hoger beroep Loenokhod bijna gestrand Ceylon vraagt om wapens Discussienota jeugdbescherming LEIDSE COURANT PAGINA 5 .an Mierlo van D '66: nog qu sds nijdig over zijn „burenruzie "ra over de schutting". (Van onze verslaggevers) HAAG/AMERSFOORT Niet alle Nederlanders Ln gisteravond de professionele voetbal over het Icherm zien dartelen, ook niet alle politici. Want (erkiezingspolitiek is ook gisteravond doorgegaan, )bij zelfs een groot aantal kiezers de voorkeur gaf te luisteren naar de socialist Den Uyl, de CHU-minister Udink en de democratische fractievoorzitter mr. Hans van Mierlo. Deze had, zei hij in Amersfoort, nog steeds last van zijn nijdige bui voor de t.v. een avond tevoren, waar hij zich geërgerd had aan zijn tegenstander drs. B. Udink. in Haag troffen dis. J. den Uyl en lijsttrekker Udink van elkaar in een overvolle zaal van Studio. Maar hun debat verviel n „tam verwijlen in vaag- lister Udink sprak zich op som- [punten beslist tegen. Beweerde hij Te maal dat hij een samengaan met D zeker zou voorstaan als er ten- E aan de eisen die de christelijke i stellen zou worden voldaan, de maal zei hij letterlijk: „Drees sr. mag zijn naam in socialistische In nauwelijks meer noemen heeft tegd: In dit land moet men be llijn compromissen te sluiten. Wij dat te doen ook met de Jmaar dat zal wel hard onderhan- forden. Datzelfde geldt voor DS '70 ADVERTENTIE :MT VAKER CMAARDEMAKER u,. Kder kleurstof en conserveermiddel dan zal ook de ontwikkelingshulp een veertje moeten laten, maar dat geldt niet als uitgangspunt". Op een vraag van de heer Den Uyl, hoe h'ij dacht een mogelijkè regering samen te stellen antwoordde hij: „Ik zou een tegenvraag willen stellen. Stel nou dat u vijftig zeiels haalt het is nau welijks aan te nemen wat moet u dan nog met vijftig zetels. Wij komen er De heer Udink was overigens on middellijk bereid toe te geven dat het kabinet De Jong fouten heeft gemaakt. „Het zijn inderdaad de kleine zelfstan digen die een veer van twee procent van hun reëel inkomen hebben moeten laten als gevolg van inflatie", zei hij. In Amersfoort noemde mr. H. van Mierlo van D '66 het t,v.-debat met drs. Udink van dinsdagavond ..een ordinaire burenruzie over de schutting". Hij zei dit tegen precies ..twee elftallen" be langstellenden. Mr. Van Mierlo verzeker de opnieuw dat D '66 niet bij de P.v.d.A. er onderdoor zou gaan Een half jaar na de verkiezingen zal het congres van D '66 zich nader op de samenwerking met P.v.d.A. en PPR bezinnen. „Als we een enorme klap krijgen bij de verkiezingen, zullen we daaruit de consequenties trek ken. want dan hebben we gefaald", al dus de D '66'er. Over het streven naar een Progres sieve Volkspartij, waar enkele aanwezi gen toch wel bedenkingen tegen had den, zei mr. Van Mierlo dat er nu al door de P.v.d A.-kamerleden vaak ge dacht wordt in een richting die over eenkomt met die van D '66 ,maar dat het etiket van de P v d A. de rode vlaggen en de socialistische dogma's moeilijk uit te bannen zijn. fatuurpad van Amsterdam Daar Ketelhaven lOSTELIJK FLEVOLAND (ANP) rijksdienst voor de IJsselmeerpol- Is van plan mettertijd een groot £{/(nirpad (voetspoor) aan te leggen Amsterdam naar Ketelhaven in lelijk Flevoland. Het pad zal alleen i'orden gebruikt door wande- fietsers. Een voor deze maand linde proeftocht heeft ten doel erva- <-1l> tn op te doen om deze in de t'oe- ''f>® stplannen te verwerken. (Van een onzer verslaggevers) HAAG Terwijl scheepsbouwer Cornells Verolme afwacht hoe zijn cht tegen de Staat der Nederlanden bij het gerecht zal uitpakken is de nmissie-Winsemius vannacht tot een unaniem advies gekomen over de !'0 ie tussen de Rijn-Schelde en Verolme. Dit advies is vandaag reeds bij uister Nelissen van Economische Zaken ingediend. Deze op zijn beurt binnen het kabinet zo spoedig mogelijk een regeringsbeslissing laten Prominenten vragen optreden tegen vervuiling; UTRECHT (A.N.P.). Onder ere voorzitterschap van Toon Hermans is een particulier initiatief ontwikkeld ter acti vering van parlementaire inspanning op het vlak van het milieubeheer. Een actie comité, waarin o.a. ook zitting hebben Godfried Bomans, Bert Garthof, Dick Hillenïus. pater K. Douven SJ en beeld houwer Toon Hendrickx, heeft alle kan didaat-Kamerleden verzocht schriftelijk toe te zeggen tegen de milieuverontreini ging te zullen optreden. Het niet-politiek gebonden comité zél de namen van hen die positief reageren, publiceren. De kiezers kunnen dan op 28 april speciaal op hen hun stem uit brengen. Vandaar de werkleuze „Ver dubbel uw stem", onder welk motto ook de kiezers wordt gevraagd hun kandi daat adhesie te betuigen voor diens ver wachte steun Inzake een actief milieu- Observatorium op Etna door lava vernield CATANIA (AP) Het observatorium op de Etna komt steeds dieper te liggen onder de lava die nu ook het station van de kabelbaan bij de top van de krater bedreigt. Na de uitbarsting van acht dagen geleden stroomt de lava in een steeds breder wordende stroom naar beneden, die nu een snelheid heeft van 35 meter per uur. De lava is op één plaats van de 3.330 m. hoge berg reeds 1.330 m. om- laaggestroomd. Er bestaat nog geen ge vaar voor dorpen op de helling. Het observatorium op 2.941 m. hoogte is j vernield door de lavastroom die nu nog slechts een tiental meters verwijderd is van het station van de kabelbaan. Hot I observatorium werd een eeuw geleden op de zuidoostelijke helling uit basalt blokken gebouwd De lava heeft de j tweede etage van het uit drie verdiepin- gen bestaande gebouw bereikt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Reeds voorafgegaan door hun katholieke lotgenoten beproefden fleren de leerlingen van christelijke en openbare mulo- scholen hun krachten op de schriftelijke examenstof van dit jaar. Op het programma voor de eerste dag stonden Nederlands. Frans, meetkunde en handelsrekenen. galen e Krikhaar^ i i des bouvrie Bij het opstel Nederlands konden de leerlingen kiezen uit 9 gevarieerde on derwerpen: zoals: ..een pompbediende vertelt", „mijn ouders zijn zo ouder wets" en „vervuiling bedreigt onze toekomst". De tiende keusmogelijkheid was het schrijven van een brief waarin men aan de eigenaar van een zeilschool moest informeren naar de gang van zaken op een dergelijke school. Voor het Nederlandse tekst verklaren was een passage gekozen uit: „Op zoek naar een olifant" van Inez van Dullemen die, gezeten in een vliegtuig boven Californië", in gedachten teruggaat naai de tijd dat avonturiers in krakende wagens op zoek waren naar de Olifant, het symbool voor alles wat men daar dacht te vinden", zowel goud en vrijheid als ondergang. De vragen over deze tekst waren pittig en vroegen inzicht van de kan- Bij het Frans kon men kiezen uit drie mogelijkheden: twee vertalingen waar van de tweede duidelijk het zwaarste was en waarbij leerlingen die enkele moeilijke woorden niet kenden wel pro blemen met samenhang van het verhaal gehad zullen hebben. De derde moge lijkheid was een tekst, die door de mees te kandidaten gekozen werd en die waarschijnlijk geen onoverkomenlijke problemen opgeleverd zal hebben. De opgaven meetkunde en handels- rekenen waren volgens het traditionele patroon representatief voor de eind- examenstof. De opgaven in handels- rekenen gingen over hypotheek, kosten- en winstberekening, verzekering en koersberekening, terwijl bij meetkunde aandacht werd gevraagd voor drie hoeken. cirkels en constructies. De kunstschilder Karei Appel komt zaterdag persoonlijk naar de Amsterdamse galerie Krikhaar om daar zijn boek ..Karei Appel over Karei Appel" te signeren. Ten behoeve van mensen, die dit mogelijkerwijs zouden kunnen vergeten, is aan de gevel van deze galerie een enorme „Appel" opgehangen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Sint-Bernardus, de katholieke vereniging van directeuren, docenten en consulenten bij het beroepsonderwijs en leerlingwezen, wil een nauwere samenwerking lussen alle onderwijsorganisaties. De Dit alles hield de voorzitter van Sint Barnardus, de heer M. Jacobs gisteren in Breda de leden (in totaal zijn er 5500) voor tijdens de jubileumviering van de organisatie. De voorzitter wees er ook op, dat het beroepsonderwijs in brede kring nog steeds wordt ondergewaar deerd en gediscrimineerd. De jubileumviering werd bijgewoond door onder meer minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen en door een aantal politici. Dr. Veringa wees er op, dat het de Nederlandse deskundigen no gsteeds ontbreekt aan een duidelijke opvatting over doel en strekking van het lager, middelbaar en hoger technisch onderwijs. Het beroepsonderwijs zal in ieder geval nieuwe vormen moeten krij gen, waarbij samenwerking moet komen tussen universitair en hoger beroeps- onderwijs. Belangrijk is echter een men taliteitsverandering om wat de wet mo gelijk maakt in de praktijk te verwezen lijken. aldus minister Veringa. top van deze samenwerkende organisaties moet gesprekspartner kunnen zijn voor de overheid en voor de verenigingen. De titans 50-jarige katholieke organi satie is zelfs bereid te zijner tijd haar zelfstandigheid prijs te geven in ruil voor iets beters. DEN HAAG (ANP) De president hij het gerechtshof in Den Haag, ntr. A. J. M. van Moorsel, heeft vanmorgen in Den Haag de uitspraak in kort ge- i ding van 26 juni 1970 tussen Vredestein Goodyear en Goodrich bevestigd. Dat betekent dat Vredestein/Goodyear deze hoger beroepzaak tegen Goodrich heeft verloren. In de twee gevoerde korte gedingen in 1970 tussen de drie onder nemingen werd Goodrich eveneens in het gelijk gesteld. Vredestein/Goodyear was het vorig jaar in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank. Deze bepaalde dat Goodyear op de 18,3 miljoen nominaal nieuwe aandelen van Vredestein (ver kregen via een onderhandse emissie) geen stemrecht mocht uitoefenen, dat geen personen van Goodyear mochten worden benoemd bij Vredestein en dat personen van Goodyear geen toegang mochten hebben tot de gebouwen, ter reinen en fabricageprocessen van Vre destein. Vrouw liep zes jaar met tang in buik rond RENNES (AFP) Een vrouw in Rennes, West-Frankrijk, heeft ruim zes jaar rondgelopen met een chirur gisch tangetje van twee decimeter lengte in de buik. Het instrument was bij een chirurchische ingreep bij ver gissing blijven zitten. Een röntgen foto bracht aan het licht, dat de maagpijn waarover de vrouw klaagde, werd veroorzaakt door dit achterge bleven instrument. De vrouw, die de justitie in de arm heeft genomen, is nu van de tang verlost. Bij deze operatie waren vijf deskundigen aanwezig. Het instru ment is in beslag genomen om voor de justitie te dienen als beioijsmate- MOSKOU (Reuier) Het Russische I maankarretje „Loenokhod" is bijna verongelukt toen do wielen begonnen te tollen in het losse zand van de helling j van een krater, zo meldt het Russische j persbureau Tass. De acht wielen, die onafhankelijk van elkaar worden bestuurd, verloren hun greep maar door de grote be kwaamheid van de besturende ploeg in het ruimtevaartcentrum op aarde kon de „Loenokhod" de krater uitgestuurd worden. Sedert de Loenokhod op 17 november in de Zee der Regens landde heeft hij 8 kilometer afgelegd. (LACHT VAN VEROLME P TGEN STAAT gemee klacht van scheepsbouwer Verolme land, M Staat behelst de werkzaamhe- van de commissie-Winsemius bij totstandkomen van het fusie-advies, commissie Winsemius is niet direct Lei' r een nacht ijs gegaan om het ad- af te ronden, hoewel zij de afgelo- nacht wel aan de eindlezing van venrit, a<*v'es gewerkt heeft. Vanmorgen en(l d acht uur was men ermee gereed. •L ar in de loop van de nacht hadden •chillende commissieleden het al la- afweten. Scheepsbouwer Verolme had vandaag 3 iwelijks commentaar, dit in verband zijn klacht die bij de Rotterdamse htbank gedeponeerd is. Op 12 mei C"i,: Tdt de klacht behandeld. COLOMBO (DPA) De regering van Ceylon heeft aan Engeland om wapens en minutie en aan de V.S. hefschroef- vliegtuigen gevraagd om de ultra-linkse „Che Guevara"-beweging op het eiland te bestrijden. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken had dinsdag meegedeeld dat met de VS over het kopen van zes hefschroefvliegtuigen voor Ceylon wordt onderhandeld. Enge land is bovendien bereid het eiland nog meer hulpt te verlenen. Gisteren is de mede-oprichter van de Ceylonese com munistische partij, Nagalingan Sanmu- gathasan, gearresteerd. Hij was in 1963 uit de partij gestoten omdat hij ageerde tegen het verenigde linkse front van de regering. Bandarariaike, dat volgens hem niet links genoeg was. Hoofddorp krijgt zijn Dik Trom HOOFDDORP (ANP) -- Op initiatief van Lions International Haarlemmermeer zal Hoofddorp een bronzen Dik Trom. ge zeten achterstevoren op een ezel krijgen. Opdracht is gegeven aan de Amsterdamse beeldhouwer Nico Onkenhoul. Het beeld komt te staan op het marktplein bij de bushalte van Maarse en Kroon, in het centrum van Hoofddorp. De schrijver van de bekende jongensboeken. Joh. C. Kieviet was destijds als onderwijzer in Hoofddorp werkzaam. Tal van plekjes, die hij in zijn boeken beschrijft, zijn nu nog in Hoofddorp terug te vinden. ONLUSTEN IN BELFAST BELFAST (AP) Een protestantse menigte heeft gisteren in Belfast op nieuw strijd geleverd met Britse troe pen nadat zij voor de tweede maal binnen 24 uur een katholieke kerk had- vallei (ADVERTENTIE) Vierhonderd demonstranten bekogel den de soldaten met stenen en andere projektielen. Een jongeman die een En gelse vlag wilde hijsen bij de kerk werd gearresteerd. Elders in Belfast kwam het tot een trèffen tussen katho lieke groepen betogers en politie pa trouilles. DAMESCUS (ANP) Syrië heeft be- Hen de prijs van zijn ruwe olie voor et eer P°rt met 75 dollarcent per barrel na twee Nederlandse cent per liter) verhogen. Het volgt hiermee het 'injL 'frteeld van Algerije van dinsdag. Spectaculair nieuws van Graetz. In één klap maakt Graetz alle andere kleurenteevees ouderwets. Door z'n magische toetsen. Tip ze even aan en ziedaar... de prachtigste kleuren. Graetz steekt met kop en schouders boven de konkurrentie uit. Door vorm geving. Door kwaliteit en vooral ook service. Kleurenteevee kopen? Neem de beste. De mooiste. Kies uit de uiterst progressieve Graetz- kollektie. Hypermodern gekleurde kleurenteevees. Met magisch knoppensysteem. Absoluut... de ontknopping van DEN HAAG (ANP) Een jongere die voor kinderbeschermingsmaatrege len in aanmerking komt zal in de toekomstvisie van staatssecretaris Wiersma van begin af aan worden be geleid door één en dezelfe hulpverlener. De onderminister van Justitie ontvouw de zijn plannen voor een nieuwe orga nisatie van de kinderbescherming jeugdbescherming, zoals hij het voor ts die vandaag is gepubliceerd. Staatssecretaris Wiersma gaat bij zijn schets uit van vier hoofdfuncties die hij I onderling gescheiden houdt. Allereerst is er de „toegangspoort" tot de jeugdbe scherming: het orgaan dat de rechter kan adviseren maatregelen le nemen waardoor de gezagsverhouding tussen ouders en kind wordt veranderd en het I kind dus bij de jeugdbescherming komt. Ten tweede is er de rechter, die de aan hem voorgelegde adviezen al dan niet I opvolgt. Zijn taak is „controleren of de I opvattingen die hem worden voorgelegd I kunnen worden bekrachtigd". Ten der- I de is er de hulpverlening en begelei ding van de jongere. Deze taak is weer onafhankelijk van de vierde functie: de I eventuele opvang in inrichtingen en pleeggezinnen, i De rol van „toegangspoort" kent mr. j Wiersma toe aan de huidige raden" voor de kinderbescherming, straks „raad j voor de jeugdbescherming" genoemd. Zij moeten per arrondissement onder zoeken of de aan hen voorgelegde moeilijkheden een rechterlijke maatre gel betreffende het ouderlijks gezag no- i dig maken. Zij zijn adviesorgaan voor I de jeugdrechters. I De jeugdrechter zal, in tegenstelling j tot nu. een strikt rechterlijke functie moeten krijgen. Hij zal niet meer belast zijn met de uitvoering van de onder J toezichtstelling. Dat wordt straks in j principe de verantwoordelijkheid van de hulpverlening. De hulpverlening aan de jongere wil de heer Wiersma drastisch stroomlijnen, aan de inrichting is verbonden. De I Per arrondissement moeten de huidige j voogdij- en gezinsvoogdijverenigingen samenvloeien tot een „jeugdbescher mingsinstelling". Deze moet dan verant woordelijk blijven voor de hulpverle- ning - en begeleiding, zolang als een maatregel van jeugdbescherming voor ven jongere van toepassing is. Hiermee hoopt de staatssecretaris het veel ge hoorde bezwaar te ondervangen, dat het kind steeds op een andere hulpverlener I aangewezen is. wanneer verschillende kinderbeschermingsmaatregelen elkaar opvolgen. Om iedere onzekerheid uit te sluiten over de vraag, welke instelling nu is aangewezen tot hulpverlening, iliikt hem geen andere organisatievorm I mogelijk dan die waarbij in een be paald gebied slechts één jeugdbescher mingsinstelling werkzaam is. Hij denkt daarbij aan werkeenheden van tien tot dertig maatschappelijk werkers. In het geval dat de jeugdige in een I inrichting wordt geplaatst lijkt het de heer Wiersma van belang dat hij ook I een deskundig mentor heeft, die niet mentor, die optreedt namens de jeugd beschermingsinstelling, moet zich vrij kunnen opstellen ten aanzien van het beleid van de inrichting. Eventuele ern stige kritiek zal hij aan de jeugdrechter voorleggen. Staatssecretaris Wiersma zegt over opvang in inrichtingen of pleeggezinnen dat bij de jeugdbescherming hulpverle ning in het eigen mileu van de jeugdi ge voorop staat.- Soms is het echter nodig hem een „vervangend milieu" te bieden. In die situatie kan bij ge brek aan andere mogelijkheden plaatsing in een inrichting nodig zijn. Die inrichting moet dan beschikken over voldoende deskundigheid en mees tal dicht bij het eigen milieu van de jeugdige liggen. Pleeggezinnen vormen volgens de staatssecretaris een wezenlijk deel van de capaciteit aan vervangende milieus voor jeugdigen. Het is echter erg moei lijk een goed pleeggezin te vinden, de behoefte is steeds groter dan het aan bod.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5