Ter Aar se veiling verkocht voor meer dan half miljoen Houtkamp wordt groene hart verstedelijkt Leiderdorp Ome Jan van Nieuwkoop: de koning van De Kaag GESLACHT VAN NIEUWKOOP GAAT TERUG TOT IN MIDDELEEUWEN JUBILERENDE PALINGVISSER HEEFT MEER DAN EEN HOBBY Visstand in de Ringvaart gaat harder achteruit dan in De Kaag Instemming met plan midgetgolf ba an Gedupeerde Alphenaar zorgde voor snelle aanhouding verkopers Koper-in-opdracht hield bestemming geheim DONDERDAG 15 APRIL 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 DE KAAG Bijzonder trots is ome Jan op het familieboek dat vorig jaar gereed kwam en waarvan z'n neef Aldert Jan uit Vlaardingen en hij de grondleg gers zijn. Hiervoor werd een fonds onder de talrijke familiele- óden gevormd. Het is een juweel tje geworden voor de geschiede nisliefhebber, met geslachtsregis ters vanaf 1350 en verlucht met een aantal foto's omstreeks de eeuwwisseling en enkele aparte verhandelingen. Als eerste wordt genoemd Jan van Nuwecoop, ge boren in 1350 die één zoon had, Willem, die in 1402 poorter en van 1427 tot 1436 schepen was van de goede stad Leyden. Deze Willem keerde zijn woonplaats Nieuwkoop de rug toe als gevolg van de knevelarijen door de bal juw daar ter plaatse. Leiden ver leende aan de inwoners van „Nij- encope", volgens het stadsarchief, het recht van bescherming vol gens charter van hertog Albrecht. De zoon van Willem was ook schepen, maar hield het niet zo lang uit als z'n vader, na een jaartje liet hij het afweten. On der de poorters van Leiden wa ren de Van Nieuwkoopers kui pers, schoenmakers enz., maar ook een schoolmeester wordt ge noemd. In de 16e eeuw zwermden ze uit naar omliggende gemeenten o.a. naar Hazerswoude, Alkemade en Warmond. In de laatste plaats was in het midden van de 16e eeuw Cornelis Dirksz Kerstanz van Nijecoop Baljuw en Schout. In 1713 wordt Hannes Gijsbertus van Nieuwkoop te Zoetermeer als eerste visser genoemd. Deze kwam in 1760 naar De Kaag, waarmee het geslacht van Nieuwkoop nu ruim twee eeuwen een stempel drukt op deze woon gemeenschap. In de jaren 1870 tot 1900 telde De Kaag 7 a 8 vissers, waarbij de familie van Nieuwkoop sterk domineerde. Sinds het begin van deze eeuw ging het aantal vissers sterk ach teruit. Een heel bekende figuur was Dirk van Nieuwkoop, die Ome Jan heel veel voor De Kaag beteken de. Hij droeg dan ook als bij naam „koning van De Kaag". Na zijn overlijden in 1965 werd er dan ook een gedenkteken voor hem geplaatst. Oudste telg van het geslacht is ome Jan. Hij is onge huwd. Jan van Nieuwkoop Dzn en diens neef Cornelis met z'n zoon Jacob Aldert, vertegenwoor digen de jongere generatie. Niet uitgesloten wordt geacht dat zij de laatste Kaagvissers zullen zijn. Rest nog aandacht te schenken aan het familiewapen. Op een rood veld is een Andreaskruis aangebracht, met vier penningen. Het Andreaskruis komt ook voor in het gemeentewapen vn Nieuw- ADVERTENTIE Recepties huwelijks-, familie zaken-, jubileum- en promotiediners Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel. 33144* DE KAAG Meer als vroeger wordt tegenwoordig aandacht ge schonken aan jubilea. En dan komen er vanzelf ook allerlei jubilea onder de aandacht waar vroeger geen aan dacht aan geschonken werd. Van zo'n jubileum is sprake in juli van dit jaar, bij Jan van Nieuwkoop uit De Kaag die dan, om precies te zijn de 23ste, als pachter op de Ringvaart bij de Lisserbrug, met een kecrnet 40 jaar de palingvangst uitoefent. Dat wil zeggen dat de paling, die van half juli tot eind oktober op zee aan trekt, voor de 5000 km. lange tocht naar de Sargossozee om kuit te schieten, wordt opgevangen. In oktober, als de hagelbuien komen, is dat afgelopen zegt Jan van Nieuw koop, die als „ome Jan" bekend staat. In oktober wordt hij 68 jaar. Dan gaat hij het wat kalmpjes aan doen. Maar ermee stoppen doet hij nog niet, want hij vist nog veel te graag. Buiten de palingperiode vist hij sa men met z'n neven op de Kagerplas- sen, waar de familie Van Nieuwkoop tot 1975 het alleenrecht had wat be treft de broodvisserij. Reeds vier ge slachten lang, sedert 1760 is de naam Van Nieuwkoop verbondenn aa het vissen op De Kaag. De wintervisserij gebeurt met de zegen op snoek en snoekbaars. Brasem en voorn eten de mensen niet meer. Dat was in de hongerwinter wel anders. Nu wordt deze vis alleen nog maar verhandeld om uit te zetten voor de sportvisse- rij. Pacht Ome Jan z'n hart gaat uit naar de palingvisserij, al was het niet altijd rozegeur en maneschijn in de afgelo pen 40 jaar. Toen hij z'n „stelling" van Piet Haak overnam was het zo dat de pacht werd gegund aan de meest biedende, al was er een pachter die de stelling al 40 of 50 jaar pacht te. Aan deze wantoestand is door de pachtwet een eind gemaakt. Al wil nu een andere visser vijfmaal zoveel ge ven als ome Jan, hij krijgt de stelling niet. Ome Jan herinnert zich nog als de dag van gisteren dat in 't najaar van 1952 bij de najaarsstorm zijn sloep volsloeg met water en 50 meter van de kant zonk. Hulp van voorbij gangers voorkwam erger. Jarenlang moest ome Jan het keernet, dat dwars over de Ringvaart was gespannen, naar de bodem laten zak ken als er schepen naderden. Deze waarschuwden dan met de scheepstoe ter de bruggewachter. Voor ome Jan was dat dan tevens het sein om uit z'n schuilkeet te voorschijn te komen om de netten te laten zakken. Dit betekende vrijwel geen nachtrust, want voortdurende waakzaamheid was geboden, want de binnenschippers waren, de goede niet te na gesproken, bepaald geen heren. Zo was er in 1949 een Katwijker die het keernet op z'n boeg meenam. Zelfs de zware houten palen, waaraan het net was bevestigd, werden uit de grond getrokken. Een schadepostje voor ome Jan van ettelij ke honderden guldens. De laatste ja ren kan hij 's nachts wel een oogje dicht doen want van 's avonds 10 tot 's morgens 6, blijven de bruggen dicht. Geen maan, geen paling zitten, noemt ome Jan een baker praatje. Het tegendeel is juist het geval „Zit er veel weerlicht in de lucht, dan is de vangst minder. Paling heeft een hekel aan licht". De maan speelt wel een rol. Bekend is het gèzegde in visserskringen „Geen maan, geen paling". Bij opkomende en afgaande maan zijn de vangsten het beste. Bij volle maan is er weinig paling.Na twee uur 's nachts is de grootste vangst achter de rug. ..De paling gaat vroeg lopen" zegt ome Jan. De vangsten lopen sterk uiteen, van een pond of tien, tot meer dan honderd pond. De zwaarste paling die hij ooit ving woog acht pond. Vervuiling Het gebeurt de laatste jaren ook wel dat er lege netten worden opgehaald als gevolg van de watervervuiling. Er is dan plaatselijk in het water geen zuurstof, dus ook geen leven mogelijk, waardoor de aanwezige vis sterft. In dit verband noemt ome Jan het riool van Rijnland in de Ringvaart. „Het Rijnland zuivert wel door bemaling. maar de omliggende dorpen bederven dit weer omdat ze nog geen zuive ringsinstallatie hebben, met uitzonde ring van Sassenheim en Haarlem. Rijnland doet z'n best, maar de ge meenten bederven het weer", aldus ome Jan. die ook zegt: „De visstand gaat hierdoor geleidelijk aan achter uit, de Ringvaart wat harder dan de Kagerplassen. Op De Kaag is nog volop vis, ook paling". Over de zeil- en motorsport, die nog steeds toeneemt op de plassen, is hij niet zo enthousiast. „Dat kost veel geld aan de vissers door schade aan rie netten. Voor de neringdoenden is al die drukte wel goed, maar voor de beroepsvisser is het niet zo mooi". De gevreesde wolhandkrab uit China, door zeeschepen meegebracht, heeft ook veel schade aan de netten toege bracht, al komt dit de laatste jaren niet zo veel meer voor. Met z'n vrije tijd, vroeger veel schaarser dan nu, weet ome Jan wel raad. Naast visnetten knoopt hij smyrnatapijtcn. Verder is hij een verwoed verzamelaar van antiek en curiosa. In z'n huiskamer staat ook een fraai uitgesneden stoel uit 1(598 en ook een kanjer van een mammoet- kies van duizenden jaren oud. Tussen de vele schilderijen, waaronder heel oude, hangt er aan de wand ook een houtsnede van de bekende Ameri kaanse schilder Rafael, ome Jan bezig met z'n fuiken. Vijfde Oranje- strandloop LEIDEN De Leidse politie sport-- vereniging organiseert op zaterdag 24 april 1971 de vijfde maal de Oranje strandloop. Er wordt gelopen op het strand tussen Katwijk en Wassenaar. De start is te 14.00 uur op het strand van Kwatwijk, nabij de Reddingsbriga de. De afstanden zijn 5 of 10 km., terwijl de jeugd tot 14 jaar kan lopen over een afstand van 3,6 km. De opbrengst van deze strandloop komt ten goede aan de- sport voor gehandicapten. Er is een speciaal ontworpen medaille beschik baar voor degenen, die de strandloop volbrengen. Men kan zich aanmelden aan het Bureau van poliie te Leiden. LEIDERDORP De ruim 125 jaar «de boerderij in het bospark De Houtkamp het wandel- en speel- psrk, dat met zijn toekomstige 15 lectare het „groene hart" van het rerstedel ijkte Leiderdorp moet gaan tonnen zal ingericht worden als kinderboerderij voor de jeugdige liitbewonertjes. De Leiderdorpse architect Piet van d«r Serre, de man van de restauratie tan de oude Dorpskerk aan de Hoofd- itraat, zal van het gemeentebestuur op tocht krijgen om een ontwerp te ma im. De danig in verval geraakt vee stallen moeten geschikt gemaakt worden toor het onderbrengen van paarden, Rhapen, geiten, bokken, kippen, ganzen, varkens, enz. Ook het woongedeelte van de boerderij zal grondig gerestaureerd moeten worden voor de beheerder en in Krediet voor schetsontwerp ki nderboerderij de oude staat worden teruggebracht. De commissie openbare werken, die woens dagavond voorstelde f 2.500,beschik baar te stellen voor het maken van een schetsontwerp, was van mening dat in de boerderij ook plaats gemaakt zou moeten worden voor de inrichting van een oudheidskamer. Op verzoek van de heren J. W. Boot (oud-raadslid) en A. Th. van Leeuwen (beheerder-trainer van de tennisclub De Munnik) bogen de commissieleden zich ook over het plan van de twee heren om een eilandje van 2.000 m2 in Beurs met honderd gulden gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN Twee inwoners van Boskoop, 23 en 22 jaar, zijn door de politie aangehouden nadat zjj uit een woning aan de Louise de Coligny- itraat een portemonnee met honderd gulden hadden ontvreemd. De Boskopers deden zich bij het bewuste adres voor als boekverkopers waarop zü door de bewoner werden binnengelaten. Tijdens het bezoek vroeg een van de jongemannen of hij even zijn handen mocht wassen. Direct nadat de verkopers waren vertrokken miste de bewoner in de keuken zijn portemonnee en zette de achtervolging in Hij slaagde erin beiden te achterhalen en zelfs te dwingen het geld terug te geven. Aan de hand van het nauwkeurige signalement en het nummer van hun auto, dat de Alphenaar wist te leveren kon de politie snel beide mannen aanhouden. te richten als midget- i liere initiatief van harte toe. Wel pleit- te hij ervoor dat zekerheden worden verschaft dat de baan ook in de winter maanden er netjes zal uitzien. Wanneer alle kosten bekend zijn en een huur prijs kan worden berekend zal de ge meenteraad het laatste woord hebben. vond het idee zeker aardig, maar men was er niet al te gerust op, dat het exploiteren van deze vermakelijkheid commercieel haalbaar De gemeente zou dan kunnen zorg dragen voor een verantwoorde beplan ting. De socialist C. N. Boot verklaarde het plan aantrekkelijk te vinden, maar vanwege het commerciële karakter zou hij pas met een verhuur van de grond akkoord gaan, wanneer de gemeentekas niet aangesproken behoeft te worden. Liberaal ir. R. Poels juichte dit particu- Als het allemaal doorgaat kan er in I De Houtkamp behalve gewandeld ook j worden gespeeld in de grote zandbak, geklommen worden in de Robinson-tuin I en kunnen de Leiderdorpers bovendien nog genieten van een ongebreidelde i plantengroei in het Heempark en kun- nen de kleintjes „beestjes kijken" in de kinderboerderij en de groten midgetgolf I spelen op het eiland. TER AAR Het was wel een historisch moment in het Parochiehuis op woensdagmorgen, toen de gebouwen en terreinen van de groenteveiling onder de hamer kwamen bij de verkoop. De verkoop van deze gebouwen betekent niet alleen, dat ze van eigennaar veranderen en derhalve voor an dere doeleinden gebruikt zullen worden als ze destijds zijn gebouwd, maar het betekent tevens dat aan een zeventig jarige periode van het veilen van groenten in onze gemeent eeen einde is gekomen. De inzet die op 31 maart is gehouden leverde een totale som van 470.500 gulden op en algemeen was de gedachte. (ADVERTENTIE) dal de afslag daar behoorlijk ver bovenuit zou gaan, te meer daar er veel geïnteresseerden de gebouwen hebben bezichtigd. Toch was de belangstelling op de afslag minder groot dan werd verwacht en dat kwam tot uitdrukking in de uiteindelijk opbrengst van de verkoop. Het eerste perceel, dat notaris v. d. Veen-Moerstadt in de verkoop bracht en dat in bod stond voor 420.000 gulden, kwam pas tot een ,,mijn" daarboven van vier gulden- Andere percelen I gingen drie- en vierduizend gulden boven het bod. De klap moest echter vallen bij de combinatie van alle percelen. Toen veilingmeester Vis dit drietal in de verkoop bracht, was de spanning te snijden, want de nieuwe eigenaar zou wel alle terreinen en gebouwen alleen willen afmijnen. Een tegenvaller was het wel, dat de afmijn kon doorlopen tot 55.000 gulden boven de bodprijs. Koper was de rentmeester Schmal uit Nieuwersluis. j die de koop voor een opdrachtgever moest doen en de naam van deze geheim wilde houden. De totale koopprijs oftewel de opbrengst is dus 541.504 gulden. Een I vraag blijft nog wie de toekomstige Dfe gunning werd vierentwintig ui: beslissen. Deze heeft inmiddels met eigenaar zal worden en welk bedrijf I aangehouden, omdat de ledenveigade- algemene stemmen beslist de koop te zich daarin zal vestigen. ring van de veiling daarover moest j gunnen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3