£eidóc Souicmi \ANSLAG VERNIELT RUSSISCH GEBOUW Amsterdam in opschudding door explosie Tien gewonden na ontploffing CHINA TOONT WESTEN VRIENDELIJK GEZICHT Lentewind uit Peking Ierse grensrechter moet voorlopig in ziekenhuis blijven Chrysler-Rotterdam ontslaat 180 man DELTAWERKEN: WERELDWONDER Diamantair dood geschoten in Amsterdam DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND acht 32, Leiden, postbus 11, telefoon J2244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden .ities (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 «rtaal 21,70, per jaar 84.70. 62e jaargang, no. 18.363 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Hoelabaloe; 20.21 uur Mission impossible; 21.55 uur Waaghalzen in leer. Nederland II: 20-30 uur Laurel en Hardy; 21.50 uur Leon Russell, mu ziek; 22.20 uur Ouders en geloof. DONDERDAG 15 APRIL 1971 ZELFDE WEERTYPE De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog en zonnig weer, maar in de kustgebieden in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Weinig wind. Minimumtemperaturen van 6 tot 2 graden, maximumtemperaturen om streeks 17 graden, maar aan de kust I bij wind van zee omstreeks 10 graden. IMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft totnutoe nog geen spoor kunnen vinden van de daders, die verant woordelijk zijn voor de aanslag met explosieven op het ge- louw van de Russische handelsdelegatie aan het Museum- ilein in Amsterdam. Bij deze aanslag werden zeker tien nensen gewond door rondvliegende glasscherven. Minister- iresident de Jong en minister Luns spraken vanmorgen hun ifschuw uit over deze aanslag, terwijl de Russische Ambas- iadeur V. S. Lavrov zich in de loop van de morgen op het ministerie van Buitenlandse Zaken vervoegde om een rotest in te dienen. Als gevolg van de gebeurtenissen in msterdam is de politiebewaking bij de gebouwen van de lussische ambassade in Den Haag verscherpt. Mnuicligen van de explosieven opruimingsdienst van de Landmacht probeerden nadaag de aard van de explosieven, die in het gebouw van de handelsdelegatie «ïln de wijde omgeving een enorme ravage aanrichtten, vast te stellen. Birgemeester Samkalden van Amsterdam en de hoofdcommissaris van politie Da Jong lieten weten, dat het onderzoek naar de personen of groeperingen, die wsntwoordelijk zijn voor de aanslag op de Russische handelsdelegatie in Am sterdam zich ook beweegt in de richting van „extremistische Joodse groeperingen". Na de aanslag heeft de politie aan het hek van de handelsdelegatie namelijk «n vrij groot bord gevonden, waarop ij het Engels onder meer staat: „Never if&ln, let my people go". Er is reden om aan te nemen dat de tekst aanwij- nngen bevat, in welke richting de .da- ers moeten worden gezocht. Rabbijn Soetendorp heeft zich namens bet solidariteitscomité, waarin de joodse gemeenschap van Nederland georgani- .■eerd is, gedistantieerd van de aanslag in Amsterdam. Hij zei haar met kracht te veroordelen, want „aanslagen en an dere misdadige handelingen tegen Sovjet- nissische personen of instellingen, kun- ïs streven naar vrijheid voor de joden in de Sovjet-Unie slechts schaden", ildui rabbijn Soetendorp. was alsof een enorme vuurbal ploUeling tevoorschijn kwam", vertelde rannacht een voorbijganger-ooggetuige ïan de geweldige ontploffing bij het ge bouw aan het Museumplein, die rond in het gebouw zelf en in wijde Geen Wagner of Mendelssohn bij huwelijksmissen (Van onze correspondent) ROME Het Vaticaan heeft de katho lieken eraan herinnerd dat „wereldlijke" muziek tijdens huwelijksmissen afgewe- Wr> moet worden. Met name de huwe lijksmarsen van Wagner en Mendelsohn *n het Largo uit Xerxes van Handel bunnen niet door de Vaticaanse beugel. °ok het Ave Maria van Gounod en dat van Schubert worden afgekeurd. (ADVERTENTIE) Dans en Beat Festival 1971 Zondag 8-12 uur Stadsgehoorzaal (3 zalen) 4 Bands - Demonstraties Kaarten 5.50. H. Kerk gracht Dames: Feest jurkjes Heren: Jas, Das, Overhemd Onders Hartelijk Welkom Zaterdag 1 LISSE en LEIDEN 8 uur bij Evert Castelein omgeving een orkaanachtige ravage aan richtte. De voorbijganger vertelde later ook nog drie mannen vlak voor de explo sie hard te hebben zien weghollen. De twintig mensen die op dat moment in de Russische handelslegatie verbleven, vluchtten in nachtgoed de straat op, waar de beschadigde geparkeerde auto's, ook van de Russen, en KLM-bussen (het gebouw ligt tegenover het busstation van de luchtvaartmaatschappij aan het Mu seumplein) van de kracht van de ont ploffing getuigden. Tien mensen bleken lichte verwondingen te hebben opgelopen als gevolg van het brekende glas. Hoofd commissaris Jong kon ter plaatse het gerucht ontzenuwen dat de portier van het gebouw gedood zou zijn. Burgemees ter Samkalden toonde zich zeer ontdaan over de aanslag. „Ik had het niet voor mogelijk gehouden dat zoiets in Amster dam kan gebeuren", zei hij. De meeste paniek zaaide de ontploffing overigens onder de honderd verpleegden in de nabij gelegen Boerhavekliniek. De dienstdoende nachtzuster verklaarde: „Sinds de oorlog heb ik zo'n klap niet gehoord. We hebben iedereen kalmerende middelen moeten geven". De PEKING (Reuter - A.P.). In Peking is een zwoele lentewind opgestoken, die druk bezig is de (Jzige hindernissen tussen China en het Westen, met name de V.S., te ontdooien. De nieuwe geluiden, die de nieuwe lente begeleiden zjjn: de zeer warme ontvangst, die premier Tsjoe En- lai de nogal hippe Amerikaanse tafel- tennisspelers bereidde, het herstel van de telefoonverbindingen Engeland China en toestemming aan een West- duitse t.v.-ploeg om naar de opening van de jaarbeurs in Kanton te gaan. De ontvangst van de Amerikaanse tafeltennisspelerz was een gebeurtenis van belang, die aantoonde dat het Pelting, om welke reden ook, ernst is met de dooi. Tsjoe, die met alle vijftien spelers afzon derlijk een gesprekje had, zei ervan overtuigd te zijn, dat van nu af aan blijvende contacten tussen Chinezen en Amerikanen zouden, ">lijven bestaan. Hij liet doorschemeren best eens naar de V.S, l.e willen, een land dat hij nooit heeft kunnen bezoeken en verzekerde, dat de Chinese tafeltennisspelers uitnodi gingen zouden aanvaarden voor bezoeken aan Engeland, Nigeria, Canada en Co lumbia. De meest voor de hand liggende poli tieke reden van Pekings ommezwaai is, dat men hoopt op verandering in het Amerikaanse verzet tegen China's toe lating tot de V.N. Voorts is het mogelijk dat de Chinezen verzachting willen van de door Amerika opgelegde handelsbe perkingen, die nog stammen uit de Koreaanse oorlog. Wat dat laatste betreft is president Nixon hen al tegemoet gekomen. Hij heeft een reeks maatregelen genomen om het toeristenverkeer en de handel met China te vergemakkelijken; binnen kort zullen alle beperkingen op de uit voer van enkele niet-strategische Ame rikaanse goederen naar China opgeheven worden. Secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, wil klaarblijkelijk ook het ijzer smeden als het heet is. Hij heeft zich voorstander verklaard van een topconfe rentie van grote mogendheden, Inclusief China, „om een wijziging in confrontatie en verdeeldheid te krijgen voor het op bouwen van een veilige en vreedzame compleet afbrak en dat de pilaren van het hek voor de ingang van hun voetstuk werden geblazen. De kamers veranderden in een puinhoop. Ook het KLM-kantoor aan de overzijde liep zware schade op. In een officieel commentaar liet het kabinet vanmorgen weten: „De regering heeft met verontwaardiging kennis ge nomen van deze gewelddaad, die men senlevens had kunnen kosten, en is be gaan met de mensen die gewond werden. Er wordt een diepgaand onderzoek inge steld", aldus de verklaring. ROTTERDAM (A.N.P.) Bij de Chrysleri'abriek aan de Sluisjesdijk in Rotterdam zullen op korte termijn 180 van de 275 personeelsleden worden ontslagen. De directie van de Rotterdamse fabriek heeft dit de werknemers gisteren meegedeeld. Het ontslag houdt verband met het sloppen van de produktie van de Simca 1200 S, eind deze maand. In Rotterdam werden wekelijks 55 van deze auto's geassembleerd. Voorlopig nog 95 man in dienst Gezien de verwoestingen aan het gebouw zjjn de explosieven, die van nacht de Russische handelsdelegatie in Amsterdam vernielden, zeer krachtig geweest. Grensrechter Barret is getroffen door een bierblikje en de verzorgers van P.S.V. en Real Madrid doen alles om de Ier weer bij kennis te brengen. De Spaanse spelers beraad slagen op de achtergrond over wat (Van onze sportredac tie) EINDHOVEN De Ier se grensrechter Gary Barrett. dramatisch hoofdpersoon in de Eu ropa Cupwedstrijd PSV—Real Madrid, zal minstens tot de volgende week in het Eindhoven- se Diaconessenzieken- huis moeten blijven. omdat vanmorgen is ge- j bleken dat hij na de dreun van het halfvolle I bierblikje een lichte her senschudding heeft op gelopen. Scheidsrechter O'Neill en zijn Ierse j collega grensrechter zul len in de loop van van- r huis terugke- Dit tragische incident wierp een schaduw over PSV—Real Madrid, een keihard, maar niet on sportief treffen, dat met de beginstand eindigde. Door dit resultaat zijn de kansen van de Eind- hovense ploeg zeer klein geworden om over veer tien dagen in Madrid door te dringen tot de finale van de Europa Cup voor bekerwin naars. Ajax verloor gis teravond in Madrid met 1—0 van Atletico. Niet temin moeten de kansen van de Amsterdammers HAMBURG (DPA) De Nederlandse Deltawerken zjjn als enige bouwwerk opgenomen in de rij van moderne wereldwonderen, aangewezen door Westduitse journalisten in een wedstrijd die was uitgeschreven door een sigarettenfirma. De jury stelde woensdag in Hamburg verder slechts ontdekkingen en uitvindingen van de laatste tijd naast de wereldwonderen van de oudheid. Een verslag over de Deltawerken door Martin Bernstof werd met 10.000 Mark bekroond. Dezelfde som werd verleend voor repor tages over elektronisch rekentuig, kernfusie, kunstmatige genen, orgaantransplantaties, „de pil" en de ruimtevaart. hoger worden aangesla gen om een plaats in de eindstrijd van het toer nooi voor landskampioe- te AJa Hoewel het massale ontslag bij Chrys ler voor hen niet onverwacht kwam, hebben de vakbondsvertegenwoordigers zich gistermiddag zeer ontstemd getoond over de wijze waarop de concerndirectie van Chrysler in Detroit de beslissing heeft bekend gemaakt. Volgens NW- bestuurder Th. Burgerjon werd de be slissing over het ontslag van de 180 man gistermorgen in een 6-regelig telex bericht aan de Chryslerdirectie in Rot terdam meegedeeld. ..Een schandalige gang van zaken", aldus de heer Burger- ion. Volgens hem is hiermee bewezen dat men in Nederland geen enkele in vloed kan uitoefenen op het beleid van grote Amerikaanse concerns ten aanzien van Nederlandse vestigingen. De vak bondsbestuurder verklaarde overigens een uitstekende afvloeiingsregeling voor het ontslagen personeel te verwachten. Maandag zullen de vakbonden met de Rotterdamse Chryslerdirectie over de afvloeiingsregeling gaan praten. De bijna 100 mensen die voorlopig niet zullen worden ontslagen krijgen tot taak de 7000 Chryslers, die jaarlijks per schip vanuit Amerika in Rotterdam aankomen, schoon te maken. De gebou wen van de Rotterdamse Chryslerfabriek zullen als opslagplaats dienst blijven 1 heeft dit seizoen „thuis" de Europa Cupwedstrij den steeds met twee doelpunten verschil ge wonnen. De andere fi nalist staat bijna vast. Rode Ster Belgrado ver sloeg gisteren Panathi- nalkos met liefst 41. De heer Meylis, ver pleegkundig directeur van het Diaconessenzie- kenhuis in Eindhoven, zei vanmorgen dat ie mand met 'n lichte her senschudding normaal vier en twintig uur in observatie wordt gehou den. „Dat is ongeveer de tijd, waarin nog compli caties kunnen optreden. Als de heer 3arrett slechts twintig kilometer hadden de behandelende medici waarschijnlijk gezegd: Wij zullen hem vandaag wel per zieken auto naar huis bren gen. Hij moet liggend vervoerd worden. Maar nu hij moet vliegen is het beter voor hem en kele dagen rust te hou den". aldus de heer Meylis. De politie houdt de 37- jarige J. S. uit Eindho ven in arrest, omdat hij met het fatale bierblikje zou hebben gegooid. De man heeft bekend met een voorwerp te hebben gesmeten, maar het was niet zijn bedoeling emand te raken. AMSTERDAM (ANP) De 64-jarlge diamantair Jacob Barber is gisteravond in zijn flat In Amstcrdam-Buitenveldert doodgeschoten door twee buitenlanders met wie hij onderhandelde over een juwelentransactie. De vrouw van het slachtoffer, die tijdens de schietpartij even in de keuken bezig was, zag het tweetal verdwijnen met een hoeveel heid juwelen en sieraden. De diamantair was omstreeks acht uur met de twee mensen, een ongeveer 30-jarige man en een even oude vrouw, zijn huis aangekomen om te praten sr de levering van juwelen en siera den. Hierbij vielen omstreeks half tien enkele schoten. Vermoedelijk is tijdens de bespreking een zakelijke onenigheid ontstaan en moet. aldus de recherche, roof niet als motief voor de aanslag worden gezien. Onmiddellijk na de schoten verliet het tweetal, dat gebroken Engels sprak, de flat.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1