Kiezer stemt willekeurig" NA VERKIEZING GEEN GESPREK DS '70-PvdA Bisschopsbenoemingen in Spanje vastgelopen L] Reuzebommen in Vietnam Schreeuw OIÏ1 hulp in Oost-Pakistan rd Secretaris kiesraad vraagt betere voorlichting Stravinsky wordt in Venetië begraven „PvdA te aggressief tegen DS 70 Kunstmatige lichtwolk boven VS Paus wil eind maken aan privilege lt> ïue/kê&ng, totaal N/ET. vlak voor de AF TRAP GAAT IK AL M'N «MS-' EEN PAKvJE DRUM INDE TRI BUNES gooien. pan ZIJN AL PIE, SPANJAARDEN GELIJK PLAT. D'R ZiTTEN IMMERS L/O'N. Drum RIL DENSDAG 14 APRIL 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) DACCA De toestand in Oost-Pakistan gaat met de dag achteruit. De strijd van de Oostpakistaners is hartroerend en intens tragisch. Nog nooit in de twintigste eeuw was een bevrijdingsbeweging verzekerd van een zo eensgezinde steun in alle lagen van de bevolking. Nog nooit ook was een bevrij dingsbeweging zo slecht op zijn taak voorbereid en zo slecht uitgerust. Na een reis van 30 km in Oost-Pakistan is de algemene indruk dat de noodkreet van de Oostpakistaners aan de wereld om hulp in alle opzichten gerechtvaardigd is. De kans dat de kreet ingewilligd wordt wordt er daarom niet gro ter om. Als die hulp niet snel komt zal het met de gewapende tegenstand op korte termijn gauw gedaan zijn. De naar schat ting vijf divisies sterke Westpakistaanse legermacht rukt snel op naar het westen van Bangla Desj. Voor dat het regen seizoen begint hopen de westelijken de steden in handen te hebben die nu nog door Bangla Desj beheerst worden. SAIGON (A.F.P.). De Amerikaanse fchtmacht heeft Noordvietnamese een- het grensgebied tussen Zuid en Laos met van 7000 kilo bestookt. Het zijn I krachtigste bommen uit het niet- arsenaal van de V.S. Zij wor- „commando vaults" genoemd. Men heeft met de bommen ook dicht beboste gebieden gebombardeerd om een landingsplaats voor helikopters vrij te maken. Op de foto de uitwerking van de Ame rikaanse reuzebom in het Vietnamese oerwoud: een landingsplaats voor heli kopters. ak „Waarom helpt de wereld ons niet?". Deze vraag stellen mensen de westerse journalisten op dorpspleinen, apothekers winkels, gemeentehuizen en kazernes. In Magura, tussen Jessore en Fardid- pur, stond een advocaat van middelbare leeftijd erop hen „een oproep aan de vrijheidlievende mensheid" mee te ge ven: „Wij roepen de mensheid op om ons in deze tijd van opperste rampzaligheid te hulp te komen, nu wij het volk van Bangla Desj gedwongen worden de wa pens op te nemen tegen het Westpakis taanse bezettingsleger dat iedere vorm van beschaving vernietigt". Jhenida en Jessore bezitten waar schijnlijk de grootste afdeling van het „bevrijdingsleger". Van de 750 man hebben er slechts 200 een opleiding in het Oostpakistaanse leger genoten. De rest bestaat uit militia en „vrijheids strijders". De bestuursapparaten in Oost-Pakistan hebben sedert de inval van West-Pakistan vrijwel in hun ge heel hun solidariteit aan Bangla Desj betuigd. In sommige gebieden werken zij normaal door. Een voormalige hoofdwachtmeester van de politie heeft nu de rang van militaire bevelvoerder. Het was een knappe, slanke man in een gestreept overhemd. Op zijn heup, in een holster droeg hij een revolver. Met enige overdrijving bracht hij verslag uit van het „front" bij Jessore. „Wij hebben ze omsingeld en we wachten op het ogenblik dat ze proberen uit te bre in de koelte van de avond draaiden de stencilmachines op zijn hoofdkwar tier op volle toeren. Nieuwe verordenin gen tegen hamsteren, oproepen aan stu denten om zich te melden voor militaire opleiding en oproepen aan ambtenaren om hun werk te hervatten. Op het gazon sprak commandant Mahbubuddin Ahmed aan ii jb''helpers dhdfertussen- over de vbjksi'éjiübliek' vaii Bangla Desj. „Wij moeten vrijheid hebben, zelfs" 'n socialistische vhijheid, maar niet het Chinese soort van socialisme waar niet STERDAM (A.N.P.) In verband met de komende verkiezingen heeft 'JP wretaris van de kiesraad, mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, .het p*en in Rotterdam een grof schandaal genoemd, dat jonge mensen mr de stembus gaan zonder dat ze weten wat ze doen. „Nederland is psütiek nog een onontwikkeld gebied" zei hij, „daarom zal er spoedig iets pdaan moeten worden aan de opvoeding van de jeugdige Nederlanders en Iun de voorlichting aan de oudere kiezers. Bij een'betere opleiding op de f OclTlSt HPcltC*!* icbolen zal ook de opkomst bij verkiezingen groter worden", aldus mr. Van Ommen Kloeke. hier zei dit tijdens een lunchvergade- ing van de afdeling Rotterdam van de Jederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Het is volgens hem in gelukkige zaak, dat de opkomst- a ROME (AP) Het stoffelijk over- schot van de componist Igor Stravinsky s dinsdag per vliegtuig uit New York in Rome aangekomen om te worden be- Kom ®rauen in Venetië. De op 6 april op 88- ,rs j jarige leeftijd overleden componist zal begraven worden in de Russische hoek Ran het kerkhof van San Michele in Venetië. Het stoffelijk overschot werd in F! *en lijkwagen vaar Venetië vervoerd, vergezeld van Stravinsky's weduwe en vijf andere personen. plicht bij verkiezingen is afgeschaft. „De meeste mensen interesseren zich niet voor de politiek, weten niets van het politiek bestel af en stemmen vol komen willekeurig. De grootste fout ligt in het opvoedingssysteem, zowel op de lagere als de middelbare scholen wordt niets gedaan aan voorlichting over het politieke leven in Nederland," zei hij. De secretaris van de kiesraad noemde 'dit een hoogst merkwaardige en onaan vaardbare zaak. De verlaging van de kiesdrempel heeft volgens hem weinig zin, wanneer er niets aan de opvoeding wordt gedaan. „De politiek heeft nog een slechte image. Voor velen is het een zaak waar een luchtje aan zit". De politieke onkunde van de Neder landse bevolking is volgens de secreta ris reden genoeg om voorlopig de le vensbeschouwelijke partijen te handha ven. „Het grootste gedeelte van de be volking zou niet weten wat ze moesten doen. Deze groep stelt nog enorm veel vertrouwen in haar leiders". De slechte opkomst bij verkiezingen vond de heer van Ommen Kloeke niet verontrustend. Deze zou volgens hem vanzelf beter worden, wanneer de Ne derlander zich politiek meer bewust wordt. naar Cuba en Griekenland? DEN HAAG (ANP) Het bestuur van het Nederlands Dans Theater heeft dinsdagmiddag besloten, een aantal nog informele uitnodigingen voor optreden in Griekenland en Cuba in principe te aanvaarden, mits door de uitgenodigde landen aan enkele voorwaarden wordt voldaan. De tournee naar Griekenland zou in de loop van juli moeten plaats vinden en die naar Cuba in December. Het bestuur gaat er in eerste instantie van uit dat de tournees geen verliespost mogen opleveren. Men wil verder waar borgen voor het lijfsbehoud van de leden van het gezelschap, terwijl men geen enkele dwang van welke zijde dan ook wenst te accepteren ten aanzien van de samenstelling van het repertoire, de troep en/of het publiek. Het bestuur is van mening dat wanneer aan deze voor waarden voldaan wordt, het zich verder niet door de politieke constellaties in be paalde landen moet laten beïnvloeden. iedereen mag spreken en alle mensen in groepen opgedeeld zijn". Een andere was van mening: „Toen wijdeel zijn gaan uitmaken van Oost- Pakistan hebben wij onze Bengaalse eigensoortigheid vrij veel vergeten. Zij verbanden zelfs Tagore. de ruggegraat van de Bengaalse literatuur, alleen om dat hij een hindoe was". Verhalen over wreedheden doen in Bangla Desj zonder ophouden de ronde. Sommige daarvan zijn ongetwijfeld waar. Een jonge jurist uit Khulna vertelde dat in zijn woon plaats een demonstratieoptocht zonder enie provocatie door machinegeweren weggemaaid werd. Zonder de buiten sporige dodenschattingen te onder schrijven, staat het vast dat de opmars van het Pakistaanse leger aan zeer veel Bengali's het leven heeft gekost en nog gaat kosten. Voedsel, benzine en water vormen op dit ogenblik de grootste behoefte van Bangla Desj. Het stilleggen van het wa terstelsel en de energievoorziening brengt de publieke gezondheid in ge vaar. De meest realistische leiders van Bangla Desj rekenen erop dat hun uit eindelijke redding te danken zal zijn aan een ineenstorting van de Pakis taanse economie. Vrijwel alle Oostpakistaners zijn er van overtuigd dat zij met de aanslui ting bij West-Pakistan in 1947 een ern stige fout begaan hebben. „Ik maakte die fout. Nu moeten we er de prijs voor betalen", zei een advocaat. Die prijs ligt nu al vrij hoog. Als een wonder of internationaal ingrijpen de Oostpakistaners de komende maanden niet staande doet houden, zal die prijs ongetwijfeld nog aanzienlijk stijgen. (Copyright „The Guardian"- Drie oud-burgemeesters in Voorschoten bijeen op een verkie zingsb ij eenkomst. Van links naar rechts: de heren J. Berger (van Groningen) D.S. '70, L. de Kool (van Voorschoten) A.R. en mr. W. Geertsema (van WassenaarV.V.D. (Van c parlementaire redactie) VOORSCHOTEN DS '70 gaat na de verkiezingen van 28 april niet praten met de P.v.d.A. Oud-burgemeester J. J. A. Berger van Groningen, derde op de lijst van DS '70, ex-Kamerlid van de P.v.d.A. en nog maar kort geleden van die partij overgegaan naar DS '70, deelde dit gisteravond mee in Voorschoten. Op de verkiezings bijeenkomst van de VVD, waarvoor hij als gastspreker was uitgenodigd zei hij over een gesprek met de P.v.d.A.: „Gelet op het program en de houding van deze partij en de akressiviteit jegens DS '70 moet een gesprek met de P.v.d.A. meer worden gezien als een gebaar van hoffelijkheid dan als een politiek gebaar". De heer Berger deed deze uitspraak na een aanval van de liberale lijsttrek ker, mr. Geertsema, op dr. W. Drees, lijstaanvoerder van DS '70. Dr. Drees zou hebben gezegd dat DS '70 na de ver kiezingen in principe bereid is om met elke partij te praten. Dal zou betekenen dat een gesprek met de P.v.d.A. niet moest worden uitgesloten. Mr Geertse ma had hier ernstige bezwaren tegen. Hij achtte het niet in het belang van de politieke duidelijkheid, dat DS '70 niet vóór de verkiezingen wilde uitspreken, dat een gesprek met de P.v.d.A., waai men zich nog maar pas van heeft afge splitst, tot de onmogelijkheden moest be horen. In Middelburg zei mr. B. Biesheuvel van de A.R. gisteravond: „De partijpoli tieke polarisatie leidt in de Nederlandse verhoudingen tot een schimmenspel, tot een kunstmatig creëren van tegenstellin gen die niet uit de politieke werkelijk heid komea. maar door kunstgrepen in leven worden geroepen". Een duidelijk voorbeeld is vlgens hem, de krampachtige wijze, waarop de sa menwerkende linkse partijen sinds enige tijd pogen duidelijk te maken dat het voor hen volstrekt onmogelijk is met christelijke partijen in één kabinet samen te werken. Mr. Biesheuvel zei, dat de oorzaak van de scheiding der geesten op dit punt niet is een verschil van me ning over dc grote politieke vraagstuk ken van deze tijd, maar een verschil in visie op de procedure die gevolgd moet worden bij de kabinetsformatie. Hij ver weet ook de VVD deze polarisatie ideologie, „al brengt deze partij deze ge dachten op dit ogenblik minder nadruk kelijk naar voren". Desondanks noemde de ARP-lijstfrekker de VVD een heel wel mogelijke regeringskandidaat. Het feit, dat er steeds nieuwe politieke splintergroeperingen in Nederlandd ont staan, vond de AR-lijsttrekker een teken van wanhoep, van het geen uitzicht meer zien. „Dit geldt naar mijn mening ge lijkelijk vor alle minigroeperingen. Om het zo maar eens uit te drukken: zowel voor het GPV, SGP als de PPR en dc- PSP. De minipartijen leiden het onbe hagen met 'net bestaande bestel, dat een kracht tot vernieuwing kan zijn, af ln de richting van een onmachtig woorden- j WASHINGTON (AP) Als het weer meezit zal volgende week woensdagnacht boven centraal Amerika een lichtgevende I wolk van Amerikiaans-W'estduitse make lij te zien zijn, die evenveel licht geeft I als de maan. De wolk, bestaande uit barium-ionen, zal worden gevormd door een mengsel van 36 kilo barium en koperoxyde, dat op 32.000 kilometer hoogte uitgestoten zal worden door een scoutraket, die op Wallops Island, Virginia, gelanceerd moet worden. Er zijn vele manieren om te protesteren. Deze, voor het meren deel jonge moeders, bonden zich in Washington aan een hek voor een regeringsgebouw uit protest tegen de oorlog in Vietnam. MUZIKAAL DEN HAAG Het Residentie-Orkest «1 hedenavond Stravinsky eren door een kort in memoriam dat Otto Ketting voor doze gelegenheid gecomponeerd heeft. Daardoor zal het programma enigszins veranderd worden: de Petite Suite van Debussy die oorspronkelijk op het pro gramma stond, maakt nu plaats voor de Symphony in three movements van 1945 daterende waarmede men ook de nage dachtenis van Igor Stravinsky wenst te oren. Daar Willem van Otterloo ziek is, ral hij door James De Preist worden vervangen. Deze dirigent, in 1936 te Philadelphia geboren nam in 1964 deel aan het Mitropoulos Concours te New 7ork, waar hij tot de prijswinnaars be hoorde, assistent van Leonard Bern- stein werd en gelegenheid kreeg het New Yorks Philharmonic Orchestra te 'olden. In het seizoen 1968-69 debuteerde hij in Europa en gaf toen een reeks concerten met het Rotterdams Philhar- roonisch Orkest. krachtens welke het staatshoofd een belangrijke vinger in de pap heeft bij de bisschopsbenoemingen. Paus Paulus wil hier op grond van uitspraken van het Vaticaans concilie een eind aanma- I ken. Hij weigert daarom bisschoppen te i benoemen met als resultaat, dat de bisdommen van Cordoba, Jaén, León, Zamora en Segorbe-Castellon zonder bisschop zitten. Als tussenoplossing be noemt de paus momenteel hulpbisschop pen, die tijdelijk met het bestuur van het bisdom belast worden. Met de be- kan I Donner doet 'n stapje terug LEEUWARDEN Gisteren zyn in Leeuwarden de partüen gespeeld voor de achtste ronde van het Nederlandse schaakkampioenschap. De resultaten zijn: Ree—Hartoch \t,, 1—0. Langeweg- afgebroken ROME (KNP) Omdat paus Paulus onder de huidige omstandigheden geen kans ziet bisschoppen in Spanje te be noemen, blijft kardinaal Tabera. sinds kort prefect van dc Curie-Congregatie voor de Eredienst, tevens aartsbisschop van Pamplona. Iiij zal zijn tijd verde len tussen zijn aartsbisdom en de Con gregatie voor de Eredienst. In kerkelijke kringen in Spanje is men van mening, dat voor de proble men rond de bisschopsbenoemingen spoedig een oplossing gevonden zal moeten worden. De grote moeilijkheid hierbij is. dat generaal Franco niet wil afzien van het oude Spaanse voorrecht, Gifstol boven Angola j BEIROET (AFP) Het officiële Por tugese persbureau ANI meldt, dat een onbekend vliegtuig boven hét Angolese dorp Calunda. in de streek van Cazombo, een stof heeft afgeworpen, die zenuw en hartaandoenïngen heeft verwekt bij vijftig mensen. I ANI voegt eraan toe dat het vliegtuig I vermoedelijk uit Zambia afkomstig was. Verwacht wordt echter, dat de kwes- 1 tie spoedig bijzonder actueel zal wor- den, omdat het politiek belangrijke bis- dom van Madrid binnen afzienbare tijd 1 zijn bisschop zal verliezen. De huidige j 1 aartsbisschop van Madrid, Mgr. Morcil- lo, is reeds geruime tijd ernstig ziek en er bestaat geen hoop op herstel. De kwestie der bisschopsbenoemingen wordt nog wat gecompliceerder, omdat onder de Spaanse priesters en leken het verlangen begint te groeien naar mede zeggenschap bij de benoemingsprocedu- De staatsbemoeiing met de Kerk is voor de Spaanse bisschoppenconferentie reeds reden geweest om krachtig aan te dringen op een wijziging van het be staande concordaat tussen Spanje en de H. Stoel. In recente verklaringen heb ben de Spaanse bisschoppen dan ook gepleit voor volledige onafhankelijkheid van de kerk ten opzeihte van de slaat. Een moeilijke factor vormen hierbij de financiën; de Spaanse katholiek is niet gewend voor zijn kerk te betalen, om dat deze al eeuwenlang door de staat wordt gefinancierd. eideScholl i ■j, Van der Vliet (ADVERTENTIE) FRANKFORT. Bondscoach Helmut Schön heeft voor de landenwedstrijd te- gen Turkije, die op 25 april in Istanboel wordt gespeeld en meetelt voor het toer nooi om het Europees kampioenschap, 21 spelers geselecteerd. (Herlha BSC). (FC Kol! Sielolf (Boru: V. héle beste halve zware.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5