Leiderdorp groeit het snelst BURENGEBEUREN' DE FLUIT ZATERDAG VAN OPEN Warmonds sportzaal zaterdag open IN TREK BIJ MIDDELBARE EN HOGERE GROEPEN Burg. v. d. Have: aan dure commissie geen behoefte Kamerlid dr. Boertien op de markt Valkenburg: onneembaar fort Van Rooyen en NKJB konden niet boeien Zwembad te duur voor Voorhout? Actief comité boekte resultaten Week van demonstraties Open toernooi in plaats van titelstrijd Groot aantal mogelijk heden voor recreatie [S ^OKNS ls'[ WOENSDAG 14 APRIL 1971 LEIDSE COURANT LEIDERDORP „Leiderdorp ontwikkelt zich in hoog tempo tot woon- gerneente voor de Haagse agglomeratie en Leiden. De bevolkingsgroei is dan ook zeer groot (bijna een verdrievoudiging in 20 jaar) en is vooral het gevolg van vestiging van personen uit de middelbare en hogere sociale strata", aldus meldt de nota sociaal-eoonomische en demografische aspec- in de bevolking in het gewest Leiden van de Vereniging van Neder- gemeenten. De nota noemt de eigen werkgelegenheid van Leider dorp beperkt, maar in de nabije toekomst zal het in aanbouw zijnde St,-Elisabeth-Ziekenhuis aan heel wat meer inwoners werk geven. Boven dien blijkt de gemeente met haar ruim 15.000 inwoners aantrekkelijk als vestigingsplaats voor kantoren. Dinsdagavond werd de nota in de llaatselijke openbare commissie jeidse agglomeratie besproken. Het tleek dat de commissieleden het lid Nievaart van DS '70 was zonder ken- Jsgeving afwezig) slechts globaal van [de inhoud kennis hadden genomen. Ook loorzitter burgemeester M. A. van der «ave had het ruim 100 pagina's tellen- jde boekwerk slechts vluchtig doorgele zen. Daarom was er van een discussie over de nota geen sprake. Men beperkte •ich tot het maken van enkele detail- opmerkingen en het signaleren van deine foutjes. De commissieleden be- ichouwden de gegevens uit de nota als (tn inventarisatie en een verzamelen van bouwstenen voor de uiteindelijke opzet van het gewest Leiden. ƒ80,- per uur Burgemeester Van der Have gaf bij dt bespreking te kennen dat hij geen voorstander is van het voorstel van het dagelijks bestuur van de Gewestraad een afzonderlijke adviescommissie uui de ruimtelijke ordening in het ge- J west in te stellen. Over dit advies aan 1 de gewestraad vergaderden dinsdag- I avond in Leiden twee gewestcommissies. ,1 Naar de mening van de heer v. d. Have commissie een overbodige zaak. „We hebben toch al een Prov. Planolo gische Dienst en elke gemeente beschikt eigen stedebouwkundige adviseurs. Zolang we nog niet zijn gestart met het gewest, acht ik deze commissie weinig !invol", aldus de eerste burger van Lei derdorp. Bovendien vond hij de kosten van zulk een commissie 10.000 per jaar) erg hoog. In de commissie zouden zitting moeten krijgen een burgemees ter als voorzitter, de stedebouwkundigen de tien deelnemende gemeenten en Mg enkele andere deskundigen. De ho- torèring voor deze leden zou ƒ80 per 1 moeten bedragen. „En dat vind ik vat overdreven, vooral nu we nog in it overleg- en studiestadium verkeren". niet-raadsleden, die tih hadden aangemeld om gekozen te wden in de raadscommissie Leidse werden in de gelegenheid '-.'-te-vtód. om met de commissie-raads- i \*&mi tennis te maken. Deze kennisma- Ving, anders dan de Leiderdorpse com- - J miaevergaderingen zelf, vond plaats I «cte gesloten deuren. Ta "Mf> opleidingsniveau j I'll de nota van de VNG blijkt voor 1 fit betreft Leiderdorp verder, dat deze {(meente een belangrijk aandeel heeft gehad in de opvang van uit Leiden weg trekkende inwoners. Het opleidings niveau van de Leiderdorpse gezinshoof den la vrjj hoog in vergelijking niet de andere gewestgemeenten. Vooral hogere beroepsopleidingen komen vaak voor, maar ook universitaire opleidingen. Men verklaart dit uit de vele vestigingen van beambten gedurende de laatste 10 jaar. Vooral veel personeel van de Leidse universiteit blijkt zich In Leiderdorp te vestigen. Al ii beeld 1 Prof. De Bruin houdt lezing over Erasmus LEIDEN Op uitnodiging van het Leids Experimenteel Kerkewerk zal prof. dr. C. de Bruin een lezing houden over Erasmus en de Bijbel". Niet alleen Luther, ook Erasmus heeft een bijzonder Rrote rol gespeeld bij de popularisering van de Bijbel. Prof. dr. De Bruin zal de figuur var Erasmus tegen de achtergrond van zijr tijd, de overgang van de middeleeuwer de „nieuwe tijd" belichten. De bijeen- wordt gehouden in de Rijnland 'lat om 10.30 uur. •bane sociaal-economische structuur. Agrariërs zijn in verhouding zwak ver tegenwoordigd. Ook de groep „arbei ders" was toen al sterk ondervertegen woordigd: 32 pet tegen 45 pet voor Ne derland als geheel. In 1970 is het karak- an het tot stadje uitgegroeide dorp nog duidelijker geworden. Hogere em- ployé's komen verrassend veel voor (32 pet) en ook de middelbare em ploye's zijn goed vertegenwoordigd (17 pet). Opvallend is het kleine aantal van de arbeiders (slechts 22 pet van het to taal). Het blijkt, dat ook in Leiderdorp, met zijn hoge opleidingsniveau, het aan deel van de werkende gezinsleden aan de lagere kant is. De vrouwelijke leden van de huishoudens domineren bij de em- ployé's, de mannelijke leden bij de ar beidersgroep. Wat dit betreft is Leider dorp te vergelijken met b.v. Leiden- Boerhaave. R.-k. stabiel Met de verstedelijking van Leiderdorp Ook de onkerkelijkheid toegenomen, n oudsher een gemeente met een pro testantse signatuur, is het nu een dorp met 24 pet. onkerkelijken tegen 14 pet. n 1960. R.-K. is 23 pet. (22 pet.). Necl. Hervormd 34 pet. (37 pet.). Gerefor meerd 16 pet. (24 pet.), anders 3 pet. (3 pet.). De nota heeft de bevolkingsgroei van de tien gemeenten uitgedrukt in een index (1950 100) en daaruit blijkt dat Leiderdorp met 276 veruit aan kop gaat. gevolgd door Voorschoten met 214 en Valkenburg met 210. De kleinste groei vertoonden Leiden en Wassenaar, elk éen indexcijfer van 113. Voorts blijkt dat Leiderdorp de grootste groep 0 tot 14-jarigen onder zijn inwoners en de kleinste'groep 65-jarigen en zich in Leiderdorp laagbouw. Hier een foto Ehgelcndaal. de flatbouw LEIDEN Dr. C Boertien, lid van de A R P. in de Tweede Kamer, zal op za terdag 17 april a.s. als standwerker op de Leidse markt verschijnen. Bij deze gele genheid zal hij de kiezers van Leiden en omstreken in een marktkraam te woord staan. VALKENBURG. Zo riet de verbindingsweg tussen Kat wijk en Valkenburg er op het ogenblik uit. Volstrekt onbegaanbaar. Een situatie, die pas omstreeks september zal veranderen en die tot dan toe wel aanleiding zal zijn voor de nodige moeilijkheden. Immers, het afgelopen weekeinde kwamen er bij de Kalwijkse VVV verschillende klachten binnen van toeristen die hun voornemen om via Valkenb urg naar Katwijk te gaan voortijdig gesmoord zagen, hetgeen de nodige complicaties met zich meebracht. Niet voor niets is er van de zijde van de VVV nogal wat kritiek geweest op het tijdstip waarop deze werkzaamheden worden verricht. Niet geheel ten onrechte blijkt nu. NOORDWIJK Erg veel fraais was het niet, wat dc ploegen van Van Roo- yen's Automatiek en dc NKJB gisteren op de vloer van de Noordwijksc sport hal neerlegden. De „sjcu" was cr een beetje af. de lijn ontbrak en voor Van Rooyen kan aangedragen worden, dat de tegenstander nu niet bepaald inspi- Goed, er waren een tweetal spelers van het team van de Thomas Rangers, dal twee weken terug Van Rooyen de eerste en enige nederlaag toebracht, opgesteld in de gelederen van de NKJB, maar Gerard de Ridder kon het in zijn eentje ook niet doen en Peter Steenvoor den viel slechts op door veel te hard spel, dat diverse keren de grens van het toelaatbare naderde, Het krachtsverschil was veel groter, dan de 31 uitslag doet vermoeden al moet degene, die stelt, dat het voor hetzelfde geld 53 voor de NKJB zou zijn geweest, geheel in het gelijk wor den gesteld. De lakonieke manier, waarop Van Rooyen de defensie placht af te doen, vroeg gewoon om moeilijk heden en die kregen ze bij tijd en wijle ook. Gelukkig was keeper Koos van der Voorn in een weegaloze vorm en hij corrigeerde de gaten mei bijzondere Rudi Bröring was op aangeven van invaller Aad Sluis de enige, die een verdediging in de eerste helft bleek te kunnen openbreken. Na rust gelukte dat ook aan Hans Westgeest, die van de hoek van het sehotgebied flegmatiek aanlegde en nuchter in de hoek loeide. Peter Steenvoorden mocht nog gelijk maken met een fraaie kop-lob, maar twintig seconden later vond hij het nodig om een tam schot van Hans Westgeest van richting te veranderen en zo Van Rooyen definitief op winst te Aandachtige toeschouwer bij één en ander was de motor van Noordwijks middenveld Dick Heemskerk, die weer voorzichtig probeert te lopen na zijn bij Zwart Wit opgelopen voetbreuk. Overi gens kan de blessure nog zeker tien weken voortduren. Ook Marcel Kuij- pers, die andere Noordwij ker in de ziekenboeg loopt reeds. VOORHOUT Wederom heeft het bestuur van dc Stichting tot Bevor dering van het Zwemonderricht een brief gericht aan het gemeentebestuur inzake een zwembad. B. en W. maken bij deze brief een enkele kanttekening. Het bestuur van de stichting doet in genoemde brief voorkomen alsof er bij de gemeente in het geheel geen belang stelling bestaat voor de mogelijkheden van een zwemgelegenheid. Het bestuur baseert deze mening op een mededeling van B. en W. dat de gemeente financieel niet in staat is een eigen zwemgelegenheid te stichten en te exploiteren. B. en W. betreuren het dat het blijkbaar aan het bestuur ont gaat dat de terughoudendheid niet voortkomt uit onwil maar uit financiële onmacht en B. en W. dkt onomwonden hebben gesteld. Bij een dergelijk kost baar object spelen de financieringsmid delen een blangrijke rol. De exploitatie, afhankelijk van de mate van gebruik, is doorslaggevend. B. en W. blijven van mening dat de financiële positie van de gemeente niet toelaat grote nadelige saldi van een zwembadexploitatie op te WARMOND Toen in 1968 dc St.-Nicolaasschool vrijkwam, werd er op initia- lief van wijlen kapelaan Wcyermars een bijeenkomst belegd, met dc bedoeling 1 alle krachten in dé gemeente te bundelen om ter plaatse. toG dc bouw van een i sportzaal te komen. Zoals men nu kan constateren is op die plaats niet de ge wenste sportzaal, doch een BB-centrum verschenen. Niettemin kan men zeggen, dat deze bijeenkomst tot een groot succes heeft geleid. Reeds een weck later werd door j het op eerder genoemde bijeenkomst benoemde comité een ccrslc vergadering j gehouden. In snel tempo volgden de gebeurte nissen elkaar op: augustus 1968: de Ver. Ned. gemeenten brengt een rapport met es uit; februari 1969: unaniem geeft „ei comité de voorkeur aan het inge diende plan Kool/Kamsteeg voor een zaal van 16 x 28 x 7, als geadviseerd; de zaal zal niet op de door kapelaan Weyermars gedachte plaats verrijzen, doch aan de Endepoellaan; het r.-k. kerkbestuur is be- reideen aldaar geschikte strook grond te verkopen; door de N.S.F. wordt een sub sidie van f 40.000,- beschikbaar gesteld; de Coöp. Raiffeiscnbank stelt een bur gerzinlening van 485.000.- beschikbaar Het gemeentebestuur geeft ten slotte de opdracht tot de bouw van de sport- Als men dit alles beziet, kan men niet Zondag 13 april zullen vanaf 14.00 anders zeggen, dat het actieve comité de plaatselijke sportverenigingen zich onder vooizitterschap van de heer A. van Moorsel op zeer snelle wijze tot realise ring van liet plan heeft kunnen komen. Op zaterdag 17 april a.s. om kwart over tién zal dc heer Jansen van het Ministe rie van C R.M. dc gereedgekomen zaal die dan ook een naam krijgt, openen. Velen hebben met belangstelling hiernaar uitgezien. Aan dc opening gaat dan ook een muzikale rondgang met de sport verenigingen vooraf, 's Middags vanaf 14.30 uur is er „open huis" voor dc ge- gei'nteresscevdcn. Tevens zullen cr dan demonstraties gegeven worden van (ur nen, trampolinespringen, gymnastiek, judo en korfbal. presenteren. U kunt er dan zien volley bal, madminton,. handbal en tafeltennis. Het weekprogramma van maandag 19 april t/m 23 april ziet er als volgt uit 19 april Chr. Korfbalver., 20 april hand balver. Warmunda, 21 april Warmondse Volleybalclub, 22 april basketballdemon stratie, 23 cpril tafeltennis en badminün Steeds voruit. Deze evenementen kan men gratis bij- De Warmondse sporthal, die zater dag officieel in gebruik wordt genomen. Kantine Nu de sportzaal er staal heeft het comité nog de wens een gezellige kantine in te richten. Hiervoor is een bedrag van 20.000,- nodig. Op 27 maart werd reeds een eerste geldinzameling hiervoor ge houden, die het resultaat van 1375,70 heeft opgebracht. Ook werd cr een loterij gehouden. De prijzen hiervoor zijn 20 helikptervluchten en 4 fototoestellen. De gelukkige prijswinaars van de heli- koptervluchten moeten 17 april a.s. 12.00 uur aanwezig zijn in hot sportpark „Overbos" Het comité rekent er op, dat na het zien van het fraaie resultaat het nog resterende bedrag in een zal worden gebracht. BADMINTON LEIDEN Dc Leidse badminton kampioenschappen. die een vast hoogte punt vormden voor de Leidse badmin- jonwéreld zijn voorlopig van de baan. De Sleutelstad blijft niet geheel van toernooien verstoken, want Smash heeft °P zich genomen jaarlijks een open B- 'JJ C-toernooi te organiseren. Op 17 en 18 april zullen voor de eerste maal deze Wedstrijden worden gehouden. Strijdtoneel is de Vijf Meihal, waar in totaal 250 partijen moeten worden afgewerkt. Door de gewijzigde opzet is de bezetting sterker dan voor de Leidse kampioenschappen. Er zijn deelnemers u') uit Groningen en Limburg! Uit de bollenstreek is er ook een grote deelna me, vooral in de C-klasse. Opvallend i: de geringe belangstelling van Haagse zijde. Door de grote inschrijving van bu'ten Leiden heeft het wedstrijdcomité bet dan ook met de plaatsing niet eenvoudig gehad. De finales zijn zondag van 13.00-17.00 uur. Toegang is UEIDSCHENDAM Zater dag 17 april zal het laatste, cn voor de zomer meest be langrijke, onderdeel van het sportcomplex „Dc Fluit" in gebruik worden genomen( de buitenbaden met daarbij veel attracties. Het'grote buitenbad meet 50 x 21 meter, waar mee het voldoet aan dc eisen van een internationaal wed- itrljdbad. De Koninklijke Nederlandse Zwcmbond heeft dan ook reeds een aanvraag ingediend voor het mogen organiseren van vier polo- wedstrijden die gespeeld zouden moeten worden op vrijdagavonden die voor ver enigingen zijn gereser veerd. Behalve het grote bad is er een groot aantal moge lijkheden tot zomerse recrea tie. Er is: een ondiep bad van 35 x 20 meter voor degenen die de zwemkunst nog niet of nog niet helemaal meester een kleuterbad waai- de allerjongsten naar hartelust kunnen ploeteren; een grote speelweide voor een ligweide waar men kan zonnebaden zonder hin der te hebben van meer sportieve recreanten; een speeltuin voor de jeugd met allerlei speeltui gen als schommel, wip, draaimolen e.d.; een doolhof voor de kleintjes. Zij kunnen, zonder het contact met de ouderen ook maar een ogenblik te verliezen, zicii hier trainen in oriënta tie; een levensgroot schaak bord voor het spelen met le vende schaakfiguren; een aantal zandbakken; mogelijkheid tot het spe len van tafeltennis, badmin ton en voetbal. Verder wordt overwogen in de zomermaanden een aantal trampolines te plaatsen, zo dat ook de liefhebbers van gende gport zich hier kunnen Behalve het bedrijven van al deze zomerse recreatie is het tevens mogelijk alleen maar toe te kijken wat op de rui me grasvelden kun, (bij el kaar zo'n vijftienduizend vierkante meter), maar ook op de verhoogde terrassen, daar desnoods onder een pa rasol en met een drankje. De openluchtbaden worden verwarmd tot een tempera tuur van 23 graden, als het water deze temperatuur „van nature" krijgt zal het over dekte zwembad waarschijn lijk worden gesloten. Iets bijzonders is ook dat er op het terrein verlichting is aangebracht, zodat ook op warme zomeravonden kan worden gezwommen. Het overdekte zwembad, dat enkele weken geleden de 100.000e bezoeker heeft ge noteerd, heeft sinds die dag al weer 75.000 mensen de ingang zien passeren. De be langstelling voor abonne mentskaarten voor het „bui- tengebeuren" duldt erop dat het sportcomplex ook in de zomermaanden in het mid delpunt van de belangstelling van de Leidschendamse be- TITELSTRIJD VOLLEYBAL IN DE FLUIT LEIDSCHENDAM De strijd om het Ne derlands kampioen schap volleybal zal zeer waarschijnlijk in de sporthal van het sportcomplex „De Fluit" worden gehou den. Bedrijfsleider De Visser heeft medege deeld dat besprekingen hierover gaande zijn. Dc strijd gaat tussen Eminent Blokkeer, Rijswijk en AMVJ Amsterdam. De bezoe- kerscapaciteit zal dan met noodtribunes voor een paar duizend per sonen worden uitge breid. volking zal staan. Het grote aantal attracties staat daar mede borg voor.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3