Hebt u genoeg kaas voor de LKM? £eidóe(2oil/ia/ni TOON HERMA NS WIL EIGEN THEATER IN MAASTRICHT Swiebertje en Bröftisnör kunnen het buiten beeld best niet elkaar vinden „BLANKE IS OOK MAAR EEN MENS" Musical over blank en zwart na gewonnen proces op planken Volle zalen in Durban Notenkrakers in hoger beroep LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 APRIL Een inzinking blijft dreigen Bedrijfssluitingen en fusies heb- ben de laatste jaren menigeen voor persoonlijke teleurstellingen gesteld, maar in het algemeen zagen maar wei nig werknemers zich gedwongen om door uitkeringen in hun levensonderhoud te gaan voorzien. Dikwijls was omscholing noodzakelijk, maar slechts bij de oudere geperatie bleken er ernstige plaatsings moeilijkheden te bestaan. Toch wordt de indruk gewekt, dat het langzamerhand wat moeilijker aan het worden is om werknemers voor wie in eigen bedrijf geen werk meer is, elders geplaatst te krijgen. Op sommige plaat sen zou het aantal werkloze jongeman nen de laatste maanden opvallend geste gen zyn. Daarom wordt de ervaring van komen de maanden heel belangrijk; stuit ook de generatie die deze zomer de schoolban ken verlaten gaat op plaatsingsmoeilijk heden, dan mag de conclusie luiden: de werkgelegenheid in Nederland staat een stuk dichter bij de reeds lang dreigende inzinking dan we sedert de vijftiger jaren gewend zijn. Philips TPEN recent voorbeeld als dat Philips liet weten, dat ze zich econo misch gedwongen ziet om het personeels bestand in eigen land met een zesdui zend plaatsen in te krimpen en in het buitenland met een veelvoud hiervan, zou ook wel eens een teken aan de wand kunnen zijn. De toestand waarbij het éne deel van het bedrijfsleven zit te springen om werkkrachten die. noodgedwongen, bij een ander deel vrijkomen, kan niet ein deloos duren. En dan zal men in vele be drijfssectoren moeten beginnen met een karwei waaraan we allengs ontwend ge raakt zijn: terugdraaien, bijvoorbeeld door het sterk inkrimpen van het aantal part-time werkkrachten e.d. Als troost in de nood wordt nogal eens gewezen op de mogelijkheid om de werkweek te verkorten teneinde op die manier plaats te scheppen voor meer werkkrachten, Maar dit baat alleen, wan neer er hiervoor economisch ruimte is, aangezien inkorting van de werkweek niet gepaard zal gaan aan vermindering van het loon. Hoogstens zal er dan sprake kunnen zijn van een reële stabilisatie van het loonpeil, maar een dergelijke stabilisatie wordt tegen die tijd ook om andere redenen noodzakelijk. Naar onze smaak is er nog altijd te weinig bekend over de invloed van de elkaar optrekkende lonen en prijzen op de werkgelegenheid. Bij fusies wordt wel intensief gewerkt met het argument van de noodzaak om tot schaalvergroting over te gaan. Tussen de regels door blijkt herhaaldelijk echter ook, dat personeels- afvloeiing aan de schaalvergroting ge paard moet gaan om bedrijven uit de omgeving van de rode cijfers vandaan te houden. Zijn hierover voldoende be trouwbare gegevens beschikbaar? Risico's UET zijn de forse winsten welke sommige bedrijfstakken nog steeds gemaakt worden, welke het de vakbe weging moeilijk maken om begrip te winnen voor een beleid van loonbeheer- sing en consumptieafremming. Maar dra de werkgelegenheid inderdaad ernstige risico's komt bloot te staan, zal het spel door alle partijen van ons be drijfsleven toch over een andere band gespeeld moeten worden, wil men ten minste de kans behouden om nog pun ten te maken. Nu zou het het allerbeste zijn, wan neer men terzake elke noodsituatie wist te voorkomen. Maar dan is het noodza kelijk om op sociaal-economisch gebied inderdaad voorrang te geven aan positie verbetering van die werknemers en groe pen, die op of nog onder het redelijk bestaansminimum staan. Op dit moment schijnt niemand overheid noch vakbeweging ln staat te zijn dit te realiseren. In plaats hiervan spelen we met zijn allen een wat gemo derniseerd spelletje van vraag-en-aan- bod. dat gestimuleerd door de nodige po litieke druk straks een toestand kan doen ontstaan waarbij een crisissfeer tot echte harde maatregelen noopt. En dan wordt de nationale leus ver moedelijk weer: zo hebben we het ook niet bedoeld. Kloos houdt zijn kruit droog A AN Het Vrije Volk de primeur van de mededeling dat de heer Kloos geen ritting gaat nemen in de „modelregering" van het Progressief Akkoord. Een begrijpelijke beslissing van de heer Kloos. Het zou immers gek zijn, zo hij zich bereid toonde om de VARA weer te verlaten op een moment dat hij amper weten kan hoe de voorzittgrsstoel in Hil versum zit. Bovendien heeft de vroegere NW-top- man al meer te kennen gegeven, dat hij zijn kruit liever droog houdt voor het moment dat er weer serieus sprake kan verking tussen socialisten en christen-democraten. Overigens is het ook pikant, wanneer de P.A.K.-partijen gaan proberen om zoals Het Vrije Volk beweert de oud-ministers Mansholt en/of Burger in te huren voor een plaats in de tegen regering. We dachten dat beide genoemde heren ook niet overlopen van bewondering voor dekoers van de P.v.d.A. „nieuwe stijl" Maar kennelijk zijn ze nodig om bij meer kiezers vertrouwen te wekken dan de overtuigde aanhangers van de P.A.K.- strategie. Tevens studio voor NOS (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Op initiatief van Toon Hermans zal, wanneer alle bij het plan betrokken deelnemers tot een akkoord ko men, binnen afzienbare tijd een theatertje worden gebouwd in het Maastrichtse Stokstraat- kwartier. De plannen daarvoor zijn al sinds een half jaar bij burgemeester Baeten bekend, maar plotseling weer boven water gekomen nu de gemeente zich opnieuw heeft beraden over het financiël te kort van het Cultureel Centrum. Toon Hermans was nogal ont stemd over het feit, dat het plan al openbaar is. „Ik heb geruime rijd geleden inderdaad eens on der het genot van een kopje koffie gezegd, dat het best leuk zou zijn om in het Stokstraat kwartier een theatertje te bou wen. Ja, dat klopt. Maar ik vind het een beetje voorbarig om nu al alles te vertellen, terwijl er nog niets definitiefs is." Wordt het theatertje zoiets als de Koopermolen, die Henk Elsink in Amsterdam exploiteert? Toon Hermans: „Oh nee, zeker niet. Ht moet iets heel anders worden. Iets nieuws. Maar nogmaals, het heeft geen zin om daar nu al diep op door te gaan. Ik hou niet erg van dit soort gesprekken. Beetje bang Het zou verschrikkelijk leuk zijn als het er kwam, want dat pleintje is een van de mooiste plekjes van Nederland. Uniek in één woord. Maar ik lig er niet van wakker, hoor. Echt niet." Toon-vriend en Stokstraatkwar- tirmiddensïander F. A. H. Lam- berti, die als secretaris van het. Stokstraatkwartiercomité bij d eerste besprekingen betrokken is geweest: „Toon is en beetje bang. Hij zou 't niet leuk vinden als de zaak afketste door voor barige mededelingen. Hij wil ee zekerheid. Maar de zaak ligt zo: we liepen een jaar geleden nog niet gereedgekomen Stok straatpleintje. Toon zag het gat, wat nog in de Havenstraat zat. Tjonge, zei Toon, wat gaat daar mee gebeuren. Toen heb ik ge zegd: zeg eens wat. Doe een voorstel. Als we daar nu eens een leuk theatertje bouw den, zei Toon toen, Waar ieder een zomaar binnen kan lopen. We hebben burgemeester Bae ten erbij gehaald en een klein onderonsje gehouden. Sorry, zei de burgemester. Er is geen geld meer, maar wanneer vanuit het particulier initiatief gega digden worden gevonden, zullen wij onze medewerking daar graag aan geven. Voor de grond is nog geen bestemming, dus wat dat betreft staat niets het theatertje in de weg. We zijn nu druk bezig participanten te N.O.S.-hulp De NOS heeft in ieder geval al laten weten voor 'n kwart te willen deelnemen, want zocht daar al geruime tijd een studiofaciliteit in het zui den. Bij de bouw van het „Toon- theater". zoals we het voorlopig maar even zullen noemen, wor den voor de NOS speciale voor zieningen getroffen. De NOS heft gezegd te zijn om iedere week een vol uur zendtijd uit Maastricht te laten komen op welk gebied dan ook. Verder zijn we nog met an dere belangstellenden bezig, waar onder een grote brouwerij. In ieder geval laten we het plan dus niet zomaar varen. Te omdat ik persoonlijk het den heb, dat de gemeente de grond gratis beschikbaar zal stel len. Twee mensen uit Tilburg zul len de tekeningen maken. Wan neer alles rond komt, gaat het theater plaats bieden aan onge veer 200 personen." Sylvia de Leur stapt lachend uit de trouwauto om met „bruidegom" Bernard Droog het Amsterdamse stadhuis binnen te gaan. Het is echter allemaal voor de film ..Wat zien ik", die op het ogenblik onder regie van Paul Verhoeven wordt opgenomen. In het 'midden hoofdrolspeelster Ronny Bierman- Al I2V2 jaar zwerver en veldwachter Was AVRO's Televizier in de eerste confrontatie tussen verkiezingskandi daten niet gelukkig omdat de stand punten te dicht b(j elkaar lagen, gis teren was het tegendeel het geval. Dr. Hoogendljk had als gespreksleider vrijwel niets te doen in een aflevering waarin CHU-lysttrekker Udink de studiovloer aanveegde met D '66-oppo- nent Van Mierlo. Drs. Udink kreeg Van Mierlo ertoe te verklaren dat hij over „recht en orde" precies hetzelfde dacht als de CHU- lijsttrekk or, maar dat hij het deze ver schrikkelijk kwalijk nam dit niet te formuleren op de wjjze die Hans lief Terzake van het samengaan van D '66 in de kleine drie probeerde Hans dui delijk te maken dat hy niets te maken had met het verkiezingsprogramma van de P.v.d.A.; dat daar dingen in zaten die D '66, zo niet onzinnig dan toch onaanvaardbaar vond. Als de P.v.d.A. ernst zou maken niet het eigen programma dan stapt D '66 uit de boot, zei h(j. Aardige man, die Hans. Had eigenlijk niet in de politiek moeten gaan. Veel te moeilijk voor een idealist. Politiek gaat iï.1. over praktijk-dingen. Dat Is iets waar Hans nooit zo erg bij stil gestaan heeft kenneiyk. Dag aardige Meer politiek gisteren bood Brand punt-extra. Prof. Verkuyl, AR-promi- nent en tot de dag van vandaag trouw AR-lld, leidt een groep die als stem advies de PPR aanbeveelt. Nogal tra gisch geval van een man die in eigen kring zijn inzicht niet helemaal tot gel ding kon brengen en die derhalve eigen party wil „straffen" door een dergelyk advies. Typisch Nederlands overigens. Het is de mentaliteit die party'versplinterend werkt omdat eigen inzicht, ook in ge weten, belangrijker wordt geacht dan een instemmen met een meerderheid, die gewetensvol verkregen is. Dat leidt tot een tragiek die een belangrijk man als' Verkuyl drijft naar het blok van de kleine drie. waar hij zich nöch als gelovige, nóch als polltiekgeïnte- resseerde bij thuis voelt. In Brandpunt werd verder bericht over weerstand die in de Verenigde Staten leeft ten aanzien van Vietnam. Weer een welsprekende reportage. We hopen overigens dat Brandpunt In deze reeks het hoor-en-wederhoor- prlncipe wil toepassen. Vg. BROMSNOR DURBAN (AP) De zuidafrikaanse musical „Het is een kleurrijke we reld" Is teruggekeerd op de planken nadat de producenten van de show. een spotternij met de apartheid, zich met succes tegen een verbod door de r hadden geweerd. De satirische revue, die oorspronke lijk inaar voor een week in Durban zou lopen, kreeg lof van de critici, maar nadat de niet-blanke acteurs drie weken lang voor volle zalen met blank en gekleurd publiek had den gestaan, greep de censuur in. Het was niet de musical zelf die verboden werd, maar het scenario van de Indische auteur Guru Pil- lay. Acteur-producer Beny Francis op perde nog de show in mime uit te voeren, maar zijn medespelers kozen voor het idee om het verbod met woorden te bestrijden voor de rech ter. Nadat het proces was gewonnen, ging het gordijn weer op en kon de musical ongewijzigd worden voort gezet. Dankzij een klein gaatje in de apart heidswetgeving mag het publiek van elk ras zijn. Het hoeft geen toegangsprijs te betalen. Alleen voor het programma wordt een bedrag in rekening gebracht. De musical, opgevoerd door het mu ziek- en toneelgezelschap Mad, blijft net zolang in Durban lopen als de zalen gevuld zijn. Daarna bestaan er plannen voor een tournee in Johan nesburg en Kaapstad. Het is een kleurrijke wereld, werkt volgens Hairidioom, met spontane muziek en bewegingen. Het hoofdonderwerp wordt gevormd door de rassenbe- trekkingen. Wij hebben de huidskleur als thema gekozen, uitgaande van de veronder stelling, dat elke kleur mooi is, zegt producer Francis.' Wij trachten met humor de mensen een nieuw besef bij te brengen. Wij hebben de moed gevat ons eigen materiaal te schrij ven en het uit te voeren. In een van de sketches slaat een zwarte prijsbokser tegenover een blanke. Conform de apartheidswet geving raken de boksers elkaar niat aan, maar vechten zij elk in hun eigen ring de partij. Een van de liedjes ln de musical draagt de titel „Waarom kunnen de zwarten niet meer op blanken lij ken". Een tweede, „Mijn blanke vriendje", gaat over de liefde van kinderen van verschillend ras. De wet tegen de zedeloosheid, die sexueel verkeer tussen de verschil lende rassen verbiedt, wordt op de hak genomen in een slaapkamer- sketch met een kluwen van lichamen. Êlders onderzoeken twee zwarte ac teurs. als artsen uitgerust, een blan ke patiënt, en komen tot de conslu- sie dat hij ook maar een mens is. Francis beweert dat de spot met de apartheid door zowel blanke als niet-blanke bezoekers gewaardeerd wordt. Het mag dan geen Broad way-allures hebben, de show is voor Zuidafrikaanse begrippen pittig ge noeg. Een van de eersten, die geld aan bood voor de rechtzaak tegen het verbod van de musical, was de blan ke acteur Athol Fugard, die het verbod volkomen belachelijk noem de. Fugard kreeg vorig jaar van de zuidafrikaanse autoriteiten geen paspoort om in New York de off- Broadwa.v produktie van zijn eigen toneelstuk Boesman en Lena bij te DEN BOSCH (ANP) De Neder landse jeugd kan gerust zyn. Swie- liertje en Bromsnor, die In Den Boscli werden gehuldigd omdat twaalfeneenhalf jaar voor zwerver en veldwachter spelen, blijven nog lang op het toneel en het tv-sehenn ver schenen. Joop Doderer en Lou Geels, die elkaar oin de beurt prezen voor de perfecte samenwerking, vertelden, dat binnen kort weer wordt begonnen met de op name voor acht nieuwe t.v-shows, die volgend jaar worden uitgezonden. Ook de theaterproduktles gaan gewoon Terugkijkend op deze twaalfeneenhalf jaar vertelden beide artisten, dat zij er geen bezwaar tegen hebben een ..typetje" te worden genoemd. We heb ben op onze wijze een flink stuk ple zier gebracht aan de jeugd en daarmee voelen wij ons erg gelukkig. Bromsnor vertelde, dat hij graag met de collega's samenwerkt. „Saartje, Riek Schagen, is een juweel van een vrouwtje", zei hij, ook met Pietje, Bram Ekel, en de burgemeester, Louis Borel, kon hij bui ten zyn politieambt goed opschieten, zei hij. Swiebertje betreurde het verdwijnen van Rien van Nunen, die het burge meesterschap van het „dorp zonder naam" zo populair gemaakt had, dat de burgemeester daardoor een eigen figuur in het stuk was geworden. „Het was dan ook voor Louis Borel moeiiyk zijn plaats in te nemen, maar hy heeft het op een voortreffeiyke wyze ge daan", meende hij. In het casino-café in Den Bosch kregen de jubilerende artiesten tal van geschenken aangeboden. Op 24 april kan de Nederlandse jeugd hoe deze twee figuren ook in de stu dio, na de uitzending van de laatste tv-aflevering van dit seizoen (het is dan de 100ste), nog eens in de bloe metjes zullen worden gezet. (ADVERTENTIE) Zaterdag of zondag met de auto naar buiten. Je rijdt wat, je kijkt wat, je stopt. En trek natuurlijk Dan komt de Eerste Kaas bij Oponthoud. Een ferm brok zo uit 't vuistje. Jongens, of-dat smaakt in de vrije natuur. Hebt u genoeg in huis voor 't week-end? 2.58 Rebus). H.00 Militaire Kapel. 14.30 Strickly Country Style: country and we: •r Des Hei Is. NOS. 15.30 Meer ovi ier: De slem van de spiekende mmdei HILVERSUM I plaatje (verv.). richten). 1: revue. 13. 13.30 (S) plaatje (gr). 8.O1 1.30 Rondom (11.55 Beursbe- and. 12.35 Sport- ip. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieui and der Muzen: kunstmagazijn, 11 s Toppop. 17.30 O: longeren progra 55 Mededelingen. HILVERSUM III lichte vokale muziek. (10.00 Nieuws). EO: 11.00 Nieuws. 11.03 D Muzikale Fruitmand: verzoekplatenprogramma van en voor zie ken. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Felix Meur- ders Show. 13.00 Nieuws. 13.03 The Joe Blow Show. KRO: 14.00 Nieuws. 14.03-18.00 KRO- op-Drle: popmixturc. (15.00, 10.00 en 17.00 AMSTERDAM (ANP) „Ais er wordt gegrepen naar pressiemiddelen, dan grA de deur naar terreur wijd open", aldur zei de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam, mr. J. H Kem per, gisteren tijdens de zaak tegen etc van de „Notenkrakers", die het Nedei- landse muziekbeleid willen omgooien- De Notenkrakers weigerden in januari 1970 het administratiekantoor v: Concertgebouw in de hoofdstad l laten voordat hen was vertelt waarom de grote zaal niet voor een discussie ove: hef'beleid van het Concertgebouw be schikbaar was gesteld. De Notenkrakert werden daarop door de politie verwij derd. Een van hen. de 21-jarige musici» Frank P. hoorde f 100,— boele tegen zich eisen. In november was -hij door d: poltierechter veroordeeld tot een weer gevangenisstraf. Ter zitting kreeg ver dachte alle gelegenheid om zijn stand punt uileen te zetten, waarop een dis cussie volgde met de leden van het hoi Een van hen stelde, dal acties als deze in beginsel niet getolereerd kunnen wor den, omdat dan de weg wordt geopend naar onhoudbare toestanden. Tegen een andere Notenkraker, de 23-jarige student A. van D. eiste procureur-generaal naasi f 100.boete een gevangenisstraf van een week voorwaardelijk met een proei- lijd van twee jaar, omdat volgens mr Kemper de houding van van D. lijden* de zitting van de politierechter wijst op een mentaliteit, die gevaar voor recidive inhoudt. Uitspraak op 27 april. BELGie 324 m (Nederlat 16.00) 17.00 EN 18.00 K Dertien Een der gebouwen van liet grote (ge meente-) ziekenhuis telt 13 etages. Der tien! Maar stelt u gerust, gij a',cn Want de gemeente waakt over ons en heeft in haar bezorgdheid (zoals ik i[ de pers lees) op etage 12 niet 13, m3ar 15 laten volgen. Een pak van ons .hart Tenminste. Weet onze liefdevolle moeder, dat er nog honderden mensen onder nr. 13 wonen? Bbrrr! Ts daar nu echt niets aan te doen? En wat moet el van de arme Haagse stumpers worden die 13 jaar zyn? Laat ons in ,'s henie|s' naam maar vertrouwen stellen in onz' residentelijke overheid in dit jaar 0 beschaving 1971. Den Haag. J. v.d.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2