Sowiwiit Werkgevers lameren op strijd tegen inflatie ECONOMISCH EN SOCIAAL EUVEL EIST KEUZE AR-verontrusten brengen partij in opschudding door stemadvies PTT met leningen op terrein van banken Drummend en ijsberend clooi ae politiek LrKVP-cafTde^aZ Roolvink hekelt onnodig e prijzen hog, SL0TBAL 1971 Nieuwe regels voor strafbare belediging Strijd om gunst kiezers begonnen NEKKRAMP IN DELFT Vechtpartij in Hengelo DR. VAN DEN BRINK: Canadees staatsbezoek Nog jaren in Azië DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [pengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank. N.V., Leiden Directeur: drs- J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H- P M. Heruer. ivertenties (excl. B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, maand ƒ6,05, kwartaal 18.10. jaar 70,30. Per post: per irtaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.362 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland II: 19.05 uur Eddy ready go; 20.21 uur De formule van de mis daad; 21.30 uur Hier en nu. WOENSDAG 14 APRIL 1971 ZONNIG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt Koude nacht met hier en daar mist en plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag droog en zonnig weer met maximumtemperaturen van 15 tot 20 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. In het algemeen weinig wind. BIESHEUVEL ~i 1 J_ ~l Haag op zijn 47e verjaardag M Maar niet voordat hij een machtige drumsolo had weg- (Van onze verslaggevers) zit ook hij vanavond voor de gegeven, waarvan het ritme t.v. in de zenuwen of Ajax of ijlings door de band overgeno- DEN HAAG—MIDDELBURG PSV het wel van de Spaanse men werd. Op de dag zelf had Terwijl dr. G. Veringa, voetbalclubs zullen winnen. hij de Schilderswijk bezocht, lijsttrekker van de KVP in „Ik heb bij de KNVB alle er gesproken met mensen in Pulchri Studio te Den Haag wedstrijden tot 28 april laten moeilijkheden en er wat klei- een machtige solo op de drum opvragen"aldus mr. B. Bies- ne herinneringen rondgedeeld, weggaf, ijsbeerde de AR-lijst- heuvel in Middelburg. „Want „Ik heb nooit een verjaardag aanvoerder mr. B. Biesheuvel op een avond vol t.v.-voetbal gehad waarop ik zoveel vrien- in een Middelburgse hotelka- krijg je geen sterveling op een den heb gesproken, maar ook mer op en neer. Erg moe, on- bijeenkomst." Hij vergeet er waarop ik zoveel problemen danks de vakantie van 14 da- niet bij te zeggen, dat ook hij heb leren kennen", zei hij laat gen, die hij pas op de Canari- niet van het toestel is weg te op de avond. ,,Ik word er on- sclie eilanden doorgebracht slaan wanneer een voetbal- geduldig van, want ik wil ze heeft. Vanavond treedt mr. wedstrijd uitgezonden wordt. nee, ik ga ze oplossen, Bierheuvel niet op. Evenals Dr. G. Veringa danste gister- die problemen", aldus de KVP- enkele miljoenen Nederlanders avond in Pulchri Studio te Den lijsttrekker. IN NEW YORK Dlagen van Egypte' in Russische kantoren NEW YORK (Reuter) Groe pen jongeren zijn gisteren twee Russische kantoren bureau van de,vSovjetlucht- vaartmaatschappü Aeroflot. In de kantoren van Amtorg, een laten. Een woordvoerder woordvoerder i sische joden" zei daarmee te symboliseerden de plagen, die willen protesteren tegen de de Egyptenaren troffen toen zij werden losgelaten In het lui gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG De inflatie, niet alleen een economisch, naar ook een sociaal euvel, moet in de komende jaren met alle kracht bestreden worden. Daarom moet het litbreiden van de collectieve voorzieningen beperkt blijven en bovendien moet het mes in de bestaande voorzieningen. Dit eist de grootst mogelijke voorrang, ifederland staat nu namelijk voor de keuze: of voort gaande inflatie met alle gevolgen van dien, of beperking van de algemene voorzieningen tot het minimum wat nodig is voor een redelijke groei van de particuliere bestedingen. Tot deze conclusie komt'hèt Verbond van Nederlandse Ondernemingen in zijn jaarverslag. Het pleit tevens voor het opnieuw invoeren van wacht- dagen bij ziekte, de zogenaamde eigen risico in medische verzorging en in de Ziektewet. Het Verbond van Nederlandse Onder ingen meent, dat de uitgaven voor voorzieningen in opmars zijn,- de bereidheid tot individuele or dit "doel slerk vermindert, Ms de burgers, dte geneigd zijn in de pft'lieke sfeer genomen uitbreidingsbe- Migen te onderschrijven en te onder innen, geven „niet thuis" als de staat at de rekening aan de deur komt", al ius het Verbond. De vakbeweging krijgt in dit verband liet verwijt, dat zij bij haar voortdurend pleidooi voor algemene voorzieningen vooral andere groepen dan haar leden wil laten opdraaien voor de offers. De vakbeweging geeft daarbij nooit aan hoe zij de beperkingen wil realiseren, aldus het V.N.O. Volgens het Verbond is het bij dit alles absoluut noodzakelijk dat de nieuwe re gering zo spoedig mogelijk maar wel in overleg met de sociale partners een sociaal-economisch beleidsplan moet opstellen met een duidelijke keuze van prioriteiten. Aan deze keuze moet- men zich houden. Dit betekent, dat regering en parle ment weerstand moeten bieden aan ver dergaande verlangens, die zeker zullen komen. „Men zal er daarbij niet aan kunnen ontkomen het mes te zetten in een aantal collectieve voorzieningen, die in het verleden wellicht noodizakelijk wa ren, maar die door de toenemende wel vaart van het Nederlandse volk nu min der nodig zijn geworden. Op deze wijze kan men de weg vrijmaken voor nieuwe dringende voorzieningen", aldus net V.N.O. In Ommen had ook minister Roolvink het over de inflatie. Hij zei daar: Elke werkgever die zijn prijzen meer dan rede- delijk is verhoogt levert een bijdrage aan inflatie" Hij erkende dat ook de overheid schuldig was aan geldontwaar ding maar deze was volgens hem niet de enige schuldige. Hij wees op de inflatie die uit het buitenland geïmporteerd wordt. „Als in Duitsland de prijzen stij gen dan heeft dat ook tot gevolg een ver hoging van de prijzen op de binnenlandse markt", aldus de minister. „Zolang ech ter een klein land als Nederland koploper wat betreft de inflatie dan wordt het waarschuwend woord van Nederland krachteloos". „Wanneer jaren op jaren loonakkoorden tot stand komen die dui delijk verder gaan dan de produktiviteit dan leidt ook dit tot inflatie. Je moet ie loonontwikkeling zo dicht mogelijk houden bij de produktieontwikkeling. vooral een kwestie van men taliteit". (ADVERTENTIE) 12 uur Nonstop Dansmuziek Beat Steengoed 4 uur lang Fjjne Dansmuziek 4 uur lang in de Grote Zaal Stadsgehoorzaal 812 Kaarten 5.50 II. Kerkgracht Dames: Feest jurkjes Heren: Jas, Das, Overhemd Ouders Hartelijk Welkom Zaterdag LISSE en LEIDEN 8 uur. Bij Evert Castelein Minister Luns bracht gisteren een bezoek aan een Tilburgs bejaardentehuis- Bij een spelletje biljart werd hij door de zeventigjarige Wim van Os verslagen, waarop de minister een rondje gaf. parlementaire redactie) DEN HAAG Minister mr. C. H. F. Polak van Justitie heeft bjj dè Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waar mee nieuwe regels worden geïntrodu ceerd met heirekking tot strafbare bele diging, smaad en laster. Als de Kamers akkoord gaan wordt voortaan belediging van het hoofd of een lid van de regering van een vreemde staat bij een officieel bezoek aan ons land gelijkgesteld.met belediging van een diplomatieke of consulaire vertegen woordiger. Voor dit laatste bestaat al een speciale strafbepaling, maar het daarin gestelde van maximum vier jaar gevan genisstraf wordt verlaagd tot twee jaar Voor vervolging is geen klacht van de beledigde nodig. De bestaande speciale strafbepalingen over beledigingen van het openbaar ge zag verdwijnen. Deze vorm van beledi ging wordt gelijkgesteld met het bele digen van een ambtenaar in functie waardoor het strafmaximum in.het al gemeen aanmerkelijk lager zal zijn dan het nu geldende van twee jaar gevange nisstraf. Igor Jegenjevitsj Tamm, een van de vaders van de Russische ivaterstofbom. is op 75-jarige leeftijd overledenTamrn kreeg in 1958 met nog twee andere Russische geleerden de Nobelprijs voor natuurkundeDat was de eerste keer dat deze prijs naar de Sovjet-Unie ging. Hij kreeg de Nobelprijs voor zijn bijdrage tof de verklaring van het zogenoemde „Tsjerenkovej/'ct." in de atoom- (Va DEN HAAG Verschillende leden en oud-leden van de A.R.-partij en de C.H.U. gaan op 28 april op de Politieke Partij Radikalen stemmen. Een pijnlijk ver raste voorzitter van de A.R.-partij, dr. A. Veerman, heeft dit „teleurstellend en onbegrijpelijk" genoemd. De groep confessionele verontrusten wordt aange voerd door prof. dr. .1. Verkuyl, gezaghebbend man in de A.R.-partij. Hij is lu-t vooral niet eens met de vredespolitiek van dc grote confessionele partijen. Prof. Verkuyl meent dat de internationale solidari teit bij de de P.P.R. meer tot gelding komt dan bij K.V.P., A.R. en C.H.U. Tot de groep-Vei'kuyl horen: ds. Okke Jager. A. Borstlap, oud-vice-voo: zitter van het C.N.V.. Folkert Bocrsma, oud-voorzie ter C.H.-jongeren, Ben van Kaam. prof. dr. D. C. Mulder, ds. R. J. van der Veen. gereformeerd predikant en W. In 't Veld. mede oprichter werkgroep christen-radicalen. A.R.-Voorzitter Veerman reageerde op de oproep van de groeD met een: ..Het is te hopen dat de kiezers verstandig zullen zijn en hun eigen weg zullen blijven volgen". Ook gisteravond waren weer lijsttrekkers en andere politici op pad om hun politieke standpunt toe te lichten. In een debat te Voorschoten met VVD-lijst- trekker Geertsema verklaarde de heer J. Berger van DS '70 dat zijn partij na de verkiezingen er niets voor voelt met de P.v.d.A. te gaan praten. De heer Berger was vroeger Kamerlid voor de P.v.d.A. en is oud- burgemeester van Groningen. Hij is de derde kandi daat van DS '70 voor de Tweede Kamer. Mr. Geert sema verweet DS '70 een „te vrijblijvende opstelling", maar noemde desondanks deze nieuwe partij van oud- P.v.d.A.-mensen „een verblijdend verschijnsel". Voor de televisie kruisten de lijsttrekkers van C.H.U. drs. Udink, en D '66, mr. Van Mierlo, de degens. De laatste zei dat drs. Udink te veel aandacht, besteedt aan de handhaving van „gezag en orde" en te weinig aan de veranderingen in de maatschappij. „U ziet spoken", zei mr. Van Mierlo. wijzend op de waar schuwing van drs. Udink tegen „geheimzinnige groe pen die de maatschappelijke orde omver willen wer pen". Drs. Udink voerde hiertegen aavi dat hij niet „op ongenuancerde wijze de knoet wil hanteren". „Maar door handhaving van gezag en regels moeten we zprgen dat dit een ordelijk land blijft", aldus de C.H.U.-leider. In Rotterdam zei oppositieleider Den Uyl dat de grote confessionele partijen hun program nooit waar kun nen maken, omdat ze of moeten regeren met de V.V.D. of met DS '70. In Middelburg liet mr. Biesheuvel (A.R.) weten niets van de partijpolitieke blokvorming te moeten hebben. Die leidt in de Nederlandse verhoudingen tot een „schimmenspel", waarbij kunstmatige tegenstellingen worden geschapen die niet uit de politieke werkelijk heid voortkomen. Een duidelijk voorbeeld noemde hij de ..krampachtige wijze" warop het progressieve blok niet met de confessionelen in één kabinet wil zitten. „De scheiding der geesten betreft hier niet een ver schil van mening over grote politieke vraagstukken, maar over verschil van visie op de procedure bij de kabinetsformatie". DELFT (A.N.P.). In Delft is een geval van nekkramp ontdekt. Het slacht offer, een werknemer van de Neder landse Kabelfabrieken, is in het St.-Hip- polytusziekenhuis opgenomen. De man is thuis ziek geworden. Aan zijn collega's zijn preventieve geneesmiddelen toege diend. Of andereu door contact met het slachtoffer zijn besmet is nog niet bc- Eerst nu is komen vast te staan dat reeds op 17 maart een 17-jarig meisje in Delft eveneens door nekkramp werd getroffen. Volgens de G.G.D. bestaat er tussen beide gevallen geen relatie, om dat de periode tussen beide gevallen te lang is. (Van verslaggevers) HENGELO In de Twentse stad Hengelo is het tijdens de paasdagen bij zonder gespannen geweest tussen Turken en Nederlanders. Maandagavond ont stond een massale vechtpartij tussen beide groepen. Vier Turken moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar zij bebandeld werden voor trappen in het gezicht, legen het achterhoofd en in de rug. Na de behandeling konden zij Weer naar huis gaan. Niet alleen tussen buitenlandse arbei ders en Nederlanders ontstonden maan dag moeilijkkheden. Elders in Hengelo werd een 35-jarige man beschoten. Hij is met schotwonden in het been opgenomen in een ziekenhuis. De vermoedelijke da der is een 33-jarige man, eveneens uit Hengelo. De politie vermoedt dat dader en slachtoffer voor de schietpartij een bar hadden bezocht. Het lijkt een scheerapparaat voor een wollige baard. In werkelijkheid is het de nieuwste vinding om de randjes van het gras te knippen. Met slechts één batterij als kracht bron kan het knippertje driemaal de randen van een voetbalveld be werken. ■AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse Bankiersvereniging heel't gereageerd op de aankondiging van de PTT, dat zij in de loop van 1972 over zal gaan tot hel verstrekken van persoonlijke leningen. De voorzitter van de bankiersvereniging, dr. J. van den Brink, heeft opgemerkt dat hij de indruk heeft dat deze krediet verlening mei name een uitvloeisel is van debetslanden die ontstaan bij het ge bruiken van gegarandeerde betaalmiddelen, zoals girobetaalkaarten. De' behoefte om deze debetstanden te formaliseren in de vorm van persoonlijke leningen acht de heer Van den Brink verklaarbaar. Hij voegde daa>- echter aan toe, dat wanneer de PTT op actieve wijze de verstrekking van persoonlijke leningen gaat bevorderen, toch wel de vraag rijst of dit de taak van een overheidsinstelling is, nu persoon- lijke leningen reeds door vele particuliere financiële instellingen worden verstrekt. Verder is de heer Van den Brink van mening, dat als de PTT persoonlijke leningen gaat verstrekken, het uit het oogpunt van gezonde concurrentieverhoudingen be langrijk is, dat voor het staatsbedrijf dezelfde vergelijkbare regels gelden als voor de banken en andere financiële instellingen op het gebied van de belastingen en 1 het toezicht van de monetaire autoriteiten. IJMUIDEN (A.N.P.) De gouverneur- generaal van Canada, mr. Roland Miche- ner, en mevrouw Michcner zijn vanmor gen vroeg aan boord van het Canadese marine bevoorradingsschip „Preserver" in ons land aangekomen voor een tot en met zaterdagmorgen durend staatsie- bezoek aan koningin Juliana en prins Bcrnhard. Nederland is het eerste van de drie Beneluxlanden, die mr. Michener en zijn echtgenote bezoeken. Na het officiële gedeelte zullen de gouverneur-generaal en zijn echtgenote nog drie dagen incog nito in de Canadese ambassade in Was senaar verblijven. Veertien Polen vragen asiel HALIFAX (AFP) Veertien Poolse zeelieden hebben hun vissersvaartuigen in de haven van Halifax (Canada) ver laten en asiel gevraagd aan de Canadese autoriteiten. Het ministerie van immi gratie heeft de aanvraag in onderzoek, zo heeft het Canadese persbureau Cana dian Press meegedeeld. Dertien matrozen zijn afkomstig van het vissersvaartuig „Pomorze" de veertiende van de Melvyn Laird: WASHINGTON (A.F.P. - D.P.A.). De aanwezigheid van de Amerikaanse marine en luchtmacht in Azic zal nog vele jaren worden gehandhaafd. Dit heeft de Ame rikaanse minister van Defensie, Melvyn Laird, op een persconferentie in Wash ington verklaard. Een volledige afbraak van de Ameri kaanse aanwezigheid in Azië is volgens de leider van het Pentagon onverenig baar met de Amerikaanse strategie'van „realistische afschrikking" voor de jgren zeventig. De aanwezigheid van Ameri kaanse marine- en luchtstrijdkrachten is volgens Laird in dit gebied een onder deel van deze strategie, die de Verenigde Staten zijns inziens moeten volgen met het oog op de nucleaire bedreiging, die de Sovjet-Unie op het ogenblik en die China wellicht in de toekomst vormt. Laird herhaalde zijn al enkele weken gleden kenbaar gemaakte standpunt, dat de Amerikaanse troepen in Vietnam „ergens in de zomer" hun rol als ge vechtstroepen-zullen beëindigen. Laird wilde, evenals eerder president Nixon, echter geen tijdschema voor het zoge naamde vietnamiseringsprogram het overdragen van alle verantwrfBrdelijk- heid aan de Vietnamezen -^jpoemen. Wielrijdsster na ongeval overleden LEIDEN Een zesentwintigjarige in woonster van Leiden is gistermiddag overleden aan de verwoncKngen die zij kreeg bij een verkeersongeval. Het meis je reed gistermorgen omstreeks half ne gen op het Stationsplein en kwam daar in botsing met een N.Z.H.-bus. Zij moest met ernstig hersenletsel en inwendige verwondingen in het Academisch Zieken huis opgenomen worden. Vlak voordat zij aan de inwendige verwondingen ge opereerd zou worden, is het meisje over- Hond ter dood veroordeeld CHELMSFORD (AP) De rechter te Chelmsford heeft de bastaardhond het doodbijten van een negentien maanden oude baby Sarah Jane in het gezin waartoe hij behoorde. De ouders van het slachtoffertje, de heer en mevr. Goodchild, hebben echter beroep aangetekend tegen het vonnis, omdat zij niet van de kwade aard van de hond overtuigd zijn. Mevr. Audrey Goodchild zei: "„Ik ge loof, dat Blackie alleen maar met Sarah Jane speelde, omdat hij van haar hield. Hij zou haar nooit met opzet mishandeld hebben", Het be roep van de ouders heeft niet gehol pen rU""'-'" ^ift»emaak1.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1