Nóordwijks strand en Kaag kregen beurt van de jeugd DE BRAND IN ENORME VUILBERG Invasie van reünisten Brand in monumentale hoeve te Gelderswoude Historisch pand deels verwoest Bus grijpt overstekende f ietsster Agenda Y rijet ijdsbesteding voor ongeorganiseerde jeugd Leidschendam Huisvrouwen bij de paus Ruilbeurs voor verzamelaars 1 ÏMSDAG 13 APRIL 1971 LEIDSE COURANT Vijf drijvende De brandstapel van wrakhout op het Noordwijkse strand Z Club de Limetz' jam afscheid van pastoor Smitz EIDEN. Op het kerkhof van i bij 's-Hertogenbosch werd dag het stoffelijk overschot aarde besteld van August pitz, die dertig jaar lang pastoor Ts van het dorp Limetz (S. et O.), ikrijk. Gedurende achttien Ir was pastoor Smitz de gastheer I de „Club de Limetz", die in j [den een „thuisfront" voor hem mde. de begrafenis hadden leden en [leden van de Club de Limetz met es en kennissen van de overledene Scheid genomen van hun vriend plechtige, gezongen mis Van .ih de parochiekerk van dé H.H. Josph te Vught. it was pastoor J. W. M. de JonEÏt Bleiswijk, eertijds als kapelaan |te Üden een van de gangmakers van dto'ub die een trouwe band met het fort-Franse dorp onderhoudt, is een afscheidswoord schetste pastoor _JJong de overledene als een sober en Mfcaoedig mens. wiens koppig geloof en volharding een voorbeeld kan zijn. het Dieu" aan pastoor Smitz is troost, dat dit geen afscheid is n tot weerziens. De kist werd door een zwart marmeren kruis opschrift „Ses amis de Limetz", parochianen ook een bloementak doen bezorgen. Op paasmaandag, 's morgens om 11 uur rot? de bisschop van Fontainebleau in thans verlaten kerkje van Limetz de geestelijken van het dekenaat wrtoe het dorpje behoort, een H. Mis voor de zielerust van de tróuwe KATWIJK. De toch al niet geringe stroom heeft gehad kreeg zaterdag nog een spe ciaal tintje, toen een groot aantal cara vans Camping-Koord opdraaidenHet ging Camping Club, die dit paasu eekeinde voor bokken gevuld WARMOND - NOORDWIJK. De jeugd heeft zaterdag de Kager- plassen en het Noordwijkse strand een paasbeurt gegeven. Dat alle maal in het kader van de lande lijke actie tegen de milieuveront reiniging. Het was bar en boos wat de jeugd bij elkaar veegde op het strand, in het water en de oevers. In Warmond werden niet I minder dan vijf bakken gevuld. Enorme hoeveelheden plastic ver- j pakkingsmateriaal, papier en zelfs kadavers van biggen werden aan- gevoerd door de jongelui, die met j een vloot van bootjes de plas I aanveegden. Zowel in Noordwijk als in Warmond i vervulden de padvinders een mooie rol. Op de Kaag was een groep zeeverkenners uit Oegstgeest met een groep, gidsen uit de Haarlemmermeer aan het werk en op het Noordwijkse strand bracht de Noordwijkse afdeling van Scouting Ne derland een kolossale stapel bijeen. Voor namelijk wrakhout, waarin 's avonds de brand werd gestoken. „Houd de Kaag schoon" heette de actie in Warmond; „Brandschoon strand" was het motto waaronder de jeugd in Noordwijk ope reerde. Wat de Kaag verder betreft: in augustus of september zal het „evene ment" worden herhaald. Men hoopt echter wel. dat de oogst dan wat minder zal zijn nu er alle aandacht op is ge vestigd. dat we op de verkeerde weg zijn met ons milieu door achteloos rom mel weg te smijten. De gemeente War mond gaal nu bovendien gratis plastic zakken beschikbaar stellen aan de wa terrecreanten om het afval in te verza melen. In de havens kunnen de zakken worden ingeleverd. De schoonmaakactie op de Kaag werd door veel belangstel lenden bijgewoond. Aanwezig was onder meer de hoofdingenieur-directeur van het hoogheemraadschap Rijnland. Het dorp Warmond kreeg zaterdag zelf ook een i gidsen en welpen. ZOÈTERWOUDE Door brand is zaterdagmiddag het woongedeelte van de boerderij Gelderswoudseweg 4 gro tendeels verwoest. Dat niet de gehele j boerderij, uit. 1702 daterend en met riet i gedekt, van de fam. A. Wijsman, in j vlammen is opgegaan, is voornamelijk I te danken aan de. gunstige windrichting cn de snelle aktie van de brandweer. De brand werd om 15.40 uur ontdekt door een lid van de aan de overzijde wonende familie Jae. Straathof, die rook j uit het dak zag komen. Zonder dralen werd de Leidse brand weer gealarmeerd waarna de familie Wijsman, nog geheel onkundig van het onheil, door hen werd verwittigd. Vele bewoners van de tot Zoeterwoude be horende buurtschap Gelderswoude scho ten te hulp. In afwachting van de brand- weer werd met een slang op een motor- pomp en met emmers water «Ie blussing ter hand genomen. De 30 koeien die in de stal stonden wer den in korte tijd naar buiten gebracht. Anderen redden veel van het meubilair. De Leidse brandweer, geassisteerd door de brandweer van Benthuizen, ging het vuur met zeven stralen te lijf en wist al spoedig de brand te lokaliseren en beperkt te houden tot het woonge deelte. De nablussing vergde nog ver scheidene uren mede omdat in het smeu lende riet het vuur geregeld opgloeide. Het rieten dak van de oude boerderij, die I voorkomt op de voorlopige monumen- I tenlijst. was twee jaar geleden geheel vernieuwd. De oorzaak van de brand is onbekend. De familie Wijsman, echt- J paar met drie dochters en twee zoons. 1 heeft een onderdak gevonden in een woonhuis in Hazerswoude, dat In ge- j reedheid werd gebracht i.v.m. het hu- j welijk van de oudste dochter. Betrouwhaarheidsr voor bouwfonds kerk draJLEIDSCHENDAM Inschrijving ar de betrouwbaarheidsrit die vrijdag april zal worden gehouden n de baten zijn bestemd voor het Nieis uwf°ncls Gedachteniskerk Paus .Joan- -mui! s XXIII staat nog open op de dag (li n de rit van 19 tot 20 uur in de P: tfiebar van de noodker-k aan de Prin- j. s Carolinalaan in Prinsenhof, in- Tós-ll brijfgeld f 10,per équipe. Men kan l' tchrijven voor de klassen A. B (even- fel gecombineerd) of C. In de koffie- r ontvangt men alle gegevens en S- scheiden en daarna wordt geneutrali- -erzE Br<* gereden naar het parkeerterrein- moi '3.aan aan de Westvlietweg, waar de jcho finitieve start zal plaatshebben. DINSDAG, 13 APRIL GROENOORDTERREIN Voorjaars- rmis 9.00-24.00 uur. DE GOUDEN LEEUW, VOORSCHO EN Debat Geertsema (VVD)Berger »S'70). 20.15 uur. DE WAAG Opening exp. „Kijken te zien" door weth. Den Haan. 20 00 GEMEENTEHUIS LEIDERDORP Wnbare commissievergadering agglo- eratievraagstukken. HAZERSWOUDE-KOUDEKERK ®fé van Egmond, ledenvergadering Raiffeisenbank „Hazerswoude- oudekerk". 19.45 uur. RIJPWETERING Dorpshuis, con- ct-kaartavond Harambee, 20.00 uur. WOUBRUGGE Oude Raedthuys. irgadering alle plaatselijke verenigin- 20.00 uur; voetbalkantine, klaver- aswedstrijd, 20.00 uur. WOENSDAG 14 APRIL .Ons Centrum", Hooigracht 84, NVBS. la's over tramwegen in Nederland en witserland, aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 15 APRIL r SI. Elizabethziekenhuis De Komeet. ■H.B.o.-cursus Peerke Donders, aan- ,anB 20.00 uur- ZATERDAG 17 APRIL ntonius Clubhuis. Ruilbeurs voor erzamelaars. van 1017 uur. Verkiezin gs! njeenkomst LEIDSCHENDAM ,In het Vereni gingsgebouw aan de Damlaan organi seert de Leidschendamse afdeling van de KVP op vrijdag 16 april om 20 uur een verkiezingsbijeenkomst voor de af delingen Leidschendam, Stompwijk, Wassenaar, Voorburg en Voorschoten. Spreker is hel Tweede Kamerlid C. F. Kleisterlee, die zich bezighoudt met welzijn, werkende jeugd, sport en ont wikkelingshulp. Tijdens de bijeenkomst zal bovendien een forum worden belegd waarin zitting zullen hebben de Leid schendamse Kamerkandidaten drs. Pen- ders (buitenlands beleid, ontwikkelings hulp, defensie, dienstplicht), drs. Oos tenbrink (middenstand en economische zaken) en de Voorburgse kandidaat voor de Tweede Kamer Van Bijsterveld (NVK-bestuurder). Nota krolopruiming LISSE De raad van Lisse heeft a.s. woensdagavond o.m. de volgende punten te behandelenvoorstel benoeming ambtenaar Burg. Stand; voorstel deel neming gemeenschappelijke regeling automatisering gemeenteadministratie; wijziging bezoldigingsverordening; wij ziging vergoedingsregeling brandweer personeel; voorstel nadere regeling pre sentiegelden; subsidiëring toneelvereni gingen; voorstel inzake godsdienston derwijs basisscholen; voorstel inzake regeling ingevolge wettelijke bepalin gen gemeentelijk belastinggebied; nota krotopruimipg, doorstroming en bestem ming woningwetwoningen; beschikbaar stelling kredieten; verbetering water huishouding en vernieuwing riolering BLO-school; wijziging begrotingen 1970 en 1971; voorstil tol benoeming van een directeur van openbare werken. Oprichting van stichting LEIDSCHENDAM Met belangloze medewerking van notaris Stubbé is de zer dagen opgericht de „Stichting Krea* tief Kullurecl Ontmoetingscentrum Leidschendam". Het doel van de stich ting is iedere jongere, maar vooral de ongeorganiseerde jeugd, ao zinvol mo gelijk hun vrije tijd te doen gebruiken. Hieronder worden alle aspecten van vrijetijdsbesteding verstaan: culturele, sociale en recreatieve. De bedoeling is tevens dat de leden, onder leiding van vijf ouderen, alles zelf doen. Zo is de begroting die, voor het verkrijgen van subsidie bij de overheidsinstanties moet worden ingediend, door de jongeren zelf opgesteld. De eigen ideeën van de leden zullen worden verwezenlijkt. Hel bestuur van de stichting bestaat uit tien leden, vijf ouderen, mevrouw N. Rijsdorp-Fris en de heren J. de Eitt, H. J. v. d. Graaf, drs. A. J. Kruithof en ir. R. A. D. Maltha, en vijf jonge leden. Het eerste praktische begin van de stichting is het inrichten van twee lo kalen van de oude school aan de Willi- brordusstraat, die door het gemeente bestuur aan de stichting zijn toegewezen. De gereformeerde jeugd, die de lokalen nu nog gebruikt, gaat. zoals bekend, verhuizen naar de bovenverdieping van het koetshuis bij het gebouw van socia le zaken aan de Koningin Julianaweg. Het gemeentebestuur heeft reeds toege zegd dat de stichting straks over de gehele school kan beschikken. Er zullen twee zaaltjes voor disco- of toneelavonden en bijeenkomsten be schikbaar komen en later nog een klei nere ruimte voor discussiebijeenkom sten. hobbyruimte e.d. De stichting wil in de toekomst ook komen tot. de op richting van een eigen cabaretgroep en de vorming van bijv. muziekgroepen en een mogelijkheid tot vrije expressie. Iedere jongere tussen de 12 en 26 jaar kan lid worden. Het bestuur ver wacht, gezien de dringende behoefte aan ontspanningsmogelijkheden voor de Leidschendamse jeugd, aanmelding van ongeveer 200 leden. Voor hun ontmoe tingscentrum hebben de leden reeds de naam „SATER" gekozen. DUITSE LOTTO 14 - 21 - 26 - 35 - 36 - 37. Reserve; 33. Olympiadenummer; 0979. SASSENHEIM Hoogtepunt bij de reis naar Rome van de plaatselijke Vereniging van Huisvrouwen was wel de deelname aan de algemene audiënti bij Paus Paulus VI in de St.-Pieters- kerk op aswoensdag. Van de duizen den in de kerk, waren 40 aanwezigen waarmee de Paus zich persoonlijk on derhield na zijn algemene toespraak tot alle aanwezigen. Onder deze 40 waren twee dames van de Sassenheimse vere niging t.w. mevrouw E. M. Elst-v. d. Graaf en mevrouw J. A. M. de Vroo- me-Lommerse. LEIDEN De ruilclubs „Boshuis," Koningskerk" en de Leidse afdeling van „De Verzamelaar" houden weer een grote ruilbeurs, en wel op zaterdag, 17 april a.s. in het Antonius Clubhuis, Mare 43 te Leiden. De zaal is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Verzamelt u postzegels, lucifersmerken, sigarenband jes, suikerzakjes, prentbriefkaarten, munten, of wat dan ook: U bent van harte welkom. Ter gelegenheid van het vijfjarige bestaan van de ruilclub „Boshuis" zal aan deze dag een feestelijk tintje wor den gegeven. Het is de bedoeling, dat er in de loop van de dag een gratis verlo ting plaats vindt van ruilobjecten De entreeprijs is gesteld op f 1,25, leden en jeugd tot 16 jaar reductie. LEIDEN Dc 26-jarige dame E. M. uit Leiden is vanmorgen zeer ernstig ge wond geraakt toen zij met haar fiets door een bus werd gegrepen Het ongeval deed zich voor op hel Sta tionsplein waar de wielrijdster waar schijnlijk voor de bus langs naar de lin kerkant, van de weg wilde oversteken. De bestuurder van de bus verklaarde dat hij de wielrijdster niet gezien had. Naar alle waarschijnijlkheid is het slachtoffer enkele meters door de bus meegesleurd en is toen onder het wiel van de bus terechtgekomen. Zij moest met ernstig j hersenletsel, verscheidene breuken en enkele diepe vleeswonden naar het Aca- demisch ziekenhuis gebracht worden, j Over de juiste toedracht van het onge- j val tast de politie nog in het duister. Daarom roept zij eventuele getuigen op zich te melden bij de Leidse politie, af- i deling Verkeer. Zangers Leonurduskerk onderscheiden LEIDEN Drie gouden en een zilve ren medaille van de Gregoriusvereni- ging kwamen zondag terecht bij jubile rende zangers van het Leonarduskoor aan de Haagweg. De heren C. de Hei den. C. de Winter en ARozier. die 45 jaar de eredienst in de kerk opluisterden (zolang als de kerk bestaat) kregen goud en de heer N. Reizevoort verwierf voor een kwart eeuw kerkzang de zil veren medaille. Na de Hoogmis werd het jubilerende zangerskwartet op het priesterkoor ge nodigd door pastoor C. Maarschalker- j weerd. Met veel dank sprak hij over de langdurige staat van dienst van de I koorzangers en stelde hen ten voorbeeld 1 aan de parochie, want in feite werd hel hele mannenkoor onderscheiden. Het koor telde eens wel een twintig heren, maar tegenwoordig zijn er nog slechts vier zangers, die voor hel uitvoeren van meerstemmige werken de assistentie krijgen van het dameskoor. De waar dering van de pastoor onderstreepte de kerk met een langdurig applaus. Winkeldief meldt zich LEIDEN Een 17-jarige Amsterdam mer heeft zich maandag op het bureau van de Leidse politie gemeld. De jonge man heeft bekend een groot aantal win keldiefstallen gepleegd te hebben in Am sterdam en Leiden. De waarde van de voorwerpen die hij gestolen heeft wordt geschat op 4.000 gulden. De meeste voorwerpen zijn in de kamer van de jongen, in Amsterdam, teruggevonden. BODEGRAVEN De bestuurder van deze vrachtwagen werd van morgen op slag gedood bü een fron tale botsing met een bioemenauto uit Rfjnsburg. Zie verder voorpagina. Bollenhandelaar N. van Reisen gedood bij autobotsing EDE Bij een frontale autobotsing op de rijksweg 24 onder de gemeente Ede is de heer N. van Reisen, directeur van de gelijknamige bollenhandel te Voorhout in de eerste paasnacht op slag gedood. Om het leven kwam ook de 18-jarige H. van Doorn uit Ede. De heer en mevrouw Van Reisen, die onlangs van Sassenheim naar Bennebroek verhuisden en de zaterdag avond bij vrienden in Ede hadden door gebracht. reden in de vroege zondagmor gen op een tweebaansweg richting Arn hem. Uit tegenovergestelde richting kwam een personenauto aanrijden die door een nog onbekende oorzaak op het linkerweggedeelte terechtkwam en de frontale botsing veroorzaakte. De echt genote van de heer VanReisen en de twee inzittenden van de andere wagen, beiden uit Ede afkomstig zijn met ernstige ver wondingen per GGD naar het Juliana- ziekenhuis vervoerd. De heer N. van Rei sen laat vier jonge kinderen achter. Ge durende 22 jaar heeft hij in Canada rond gereisd voor de bloembollenexport. Sinds 1949 heeft de heer Van Reisen een lei dende functie in de firma Kwekerij bloembollen, die hij in 1955 van zijn vader met zijn beide broers heeft overgenomen. In 1962 traden zijn broers uit en heeft hij de Export NV aan de zaak toegevoegd. Sinds die tijd heeft de heer Van Reisen de leiding «Heen in handen. Door de grote uitbreiding werd de heer G. .T. Zonneveld in 1967 als mede-directeur aangesteld. IN NIEUWKOOP Ongeluk Europatveg ZOETERWOUDE De drukte van het paasverkeer bleef op de Europaweg niet zonder gevolgen. Eerste paasdag 's middags om 5 uur verzuimde een Leid schendamse bestuurder van een Volks wagen komend vanaf de rijksweg 4 voorrang te verlenen aan een Leidse automobilist die in de richting Zoeter woude reed. De laatste sloeg door de botsing met zijn hoofd tegen de voor ruit en liep daarbij verwondingen op. Beide voertuigen kregen fikse schade. Bejaarden zwaar gewond na autobotsing NIEUWKOOP Bij een zware auto botsing afgelopen paasweekeinde op d« provineialeweg te Nieuwkoop is levens gevaarlijk gewond geraakt, de heer C. Morie (83). oud-groepscommandant van de rijkspolitie. Ook de andere inzittenden van de auto waarin de heer Morie zat, werden ernstig gewond. Ze zijn opgenomen in het AZL te Leiden. Het ongeluk ge beurde toen een personenwagen met drie jonge Leidenaren plotseling de weg overstak. Op dat moment naderde uit de richting Aarlanderveen een auto, waarin de heer Morie en een bejaard echtpaar uit Gouda. Een enorme botsinR was het gevolg, dc auto uit Gouda werd tegen de vangrail geslingerd, terwijl de andere wagen op de weg bleef steken. Beide wagens zijn total-loss. Lollystokje door verhemelte gestoten HAZERSWOUDE Het anderhalfja- rig kind van de familie Van Rooijen uit de Guido Gezellestraat te Hazerswoude komt de twijfelachtige eer toe, om na de recente overdracht van dc nieuwe ambulance aan de EIIBO-afdeling als eerste te zijn vervoerd naar een Leid* ziekenhuis. Het kind tuimelde zaterdagmiddag op de Da Costasingel met de zitbak van het wielenstel van een kinderwagen. De val bleek in zoverre gevolgen te heb ben, dat het stokje van een lolly, die het kind aan het oppeuzèlen was, door het verhemelte naar de neus was door gedrongen. In het Academisch Zieken huis werd de situatie overigens weer snel verholpen en kon het kind met de ambulance terug naar de ouderlijke Op auto gereden SASSENHEIM Zaterdagmiddag kwart voor twee vond op de Hoofd straat in Sassenheim-Noord een ver keersongeval plaats met ernstige afloop. Een Duitse automobilist, die op de rij baan z'n wagen draaide, lette niet vol doende op met als gevolg dat een 18- jarig meisje uit Lisse op de personen wagen reed. Bij de val liep het meisje een schedelbasisfractuur op. Zij werd per ambulance naar het Acad. Zieken huis te Leiden overgebracht. SASSENHEIM B. en W. van Sas senheim hebben de raad voorgesteld de hervormde, gemeente ter plaatse ruim 80 mille meer subsidie fe geven voor de restauratie van de hervormde kerk. De raad beslist daar in de vergadering van Auto gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN In de Van Eeghenstraat te Alphen aan den Rijn is in de nacht van zaterdag op zon dag een Volksawgenbusje, gekentekend XS 65-73 ontvreemd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3