onderwijs VOOR EEN BOEIEND BESTAAN IN DE COMMERCIËLE SECTOR... DE DETAIL- HANDELSSCHOOL EEN NIEUW VAK? opleiding voor het diploma ziekenverzorging ROTSCHEID KANTOORBEDIENDE avista assistentes KIEZEN OF GESTUURD WORDEN IN HET Na de lagere school: een vierjarige dagopleiding Na Mavo, lagere detailhandelsschool, 3 jaar Havo enz.: een driejarige commerciële dagopleiding met vestigingsbevoegdhe- Inlichtingen, folders en aanmeldingen Den Haag: School voor Detailhandel, Koning Marialaan 9, Den Haag, tel. 070-836955 Leiden: School voor Detailhandel, Bruggeslraat 1, Leiderdorp, tel. 01710- 25897. ROTTERDAMS CONSERVATORIUM alg. Direkteur: Kees Stolwijk AFD. CONSERVATORIUM Pieter de Hoochweg 122 tel. (010J-259771 Volledige opleiding tot alle door het Rijk erkende diploma's. Schriftelijke aanmelding voor het toelatingsexamen aan de direkteur vóór 1 Toelatingseisen op aanvraag verkrijgbaar bij de administratie. AFD. DANSACADEMIE artistiek leider Lucas Hoving Voorschoterlaan 73 Vakopleiding voor balletdanser en pedagoog Volledige opleiding voor de door het Rijk erkende diploma's. Prospectus op aanvraag verkrijgbaar Aanmeldingen vóór 15 mei a.s AFD. MAVO voor BALLET en MUZIEK tel. (010) 139858 tel. (010) 139858 dagelijks ballet- en muzieklessen aansluiting bij HAVO is mogelijk Inlichtingen aan de school en onder telefoonnummer 0173041760. Leren helpen waar het echt nodig is... Iets voor jou Op 1 september 1971 start de Tijdens deze 2 jaar durende opleiding zul je de praktijk leren door 'afwisselend een lialf jaar te ifwrken op respektierelijk de afdelingen, revalidatie voor volwassenen en kinderen, orthopaedie-chirurgie en rheuma. De theoretische lessen krijg je op aparte lesdagen en worden gegeven door leden van de staf van het Nederlandsch Zeehospitium. Toelatingseisen: minimum leeftijd 17 jaar op 1 oktober 1971, bij bezit diploma INAS of OVB echter 16 jaar en 9 maanden schoolopleiding minstens 3 jaar na lagere school Geboden wordt: gedegen opleiding voor het examen salaris volgens landelijke regeling toeslag van 14% over het bruto salaris voor onregelmatige diensten 6% vakantiegeld minimum 19 dagen vakantie per jaar reiskostenvergoeding boven de 2.50 (2x per maand) gratis eerste aanschaf uniform eventueel intern wonen (niet verplicht) Inlichtingen bij de Hoofddocente Zr. G. Goldschmeding. Sollicitaties aan de Adjunct-Divedrice Zr. C. Aberson, Hoek'van HoUandUiau 21, Kijkduin Den Haag}, Tel. 070-GS.(id.GO. ROTSCHEID RIJSWIJK Schakelpanelen voor lichf- en krachtin stallaties. Procesindustrie Eelctronische units BEDRADINGSSPECIALISTEN Zeer zeker door de eisen die WIJ hieraan stellen. Niet zo maar een bedradmgsmonteur NEEN een SPECIALIST die in staat is om vanaf principe-schema's de electrische bedrading in schakelpanelen VLOT - NETJES en FOUTLOOS aan te brengen. N V. ROTSCHEID biedt voor afgestudeerde L.T S.-ers electrotechniek de mo gelijkheid hiervoor opgeleid te worden. Hier wordt voor u de basis gelegd voor een vak met een goed betaalde toe komst. Het volgen van part-time onderwijs (V.E.V.) is mogelijk. Wij bieden naast een goed loon gunstige secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een bijdrage in de studiekosten, bonusregeling, gratis bedrijfskleding, reiskostenvergoeding en extra jeugdvakantie. Wij nodigen u uit ons bedrijf te bezoeken. AANMELDING: N.V. ELECTROTECHNISCH BEDRIJF Cort v.d. Lindenstraat 18 - Rijswijk (ZH) - Tel. 070-909590" Leeftijd 21 jaar of ouder. Een Mulo/Mavo-opleidmg alsmede kantoorervaring is gewenst. Tot zijn taak jal o.m. behoren het voeren van correspondentie, fakturering en telefonische verkoop Natuurlijk bieden wij een aantrekkelijk salaris, een interessante werkkring met een 5-daagse werkweek. Heeft U interesse? Maak dan even een telefonische afspraak met de heer W. Twilt, telefoon 070-63.69.20 of schrijf even een briefje. WESTEINDE 79 DEN HAAG. N.V. Algemene Financierings-Maatschappij „AVISTA" Rlouwstraat 10 (hoek Prinsevinkenpark) te 's-Gravenhage. Gunstige salaris- en gratificatieregeling. Met reeds gemaakte vakantie-afspraken wordt rekening gehou den. Revalidatiecéntrum en kliniek voor orthopaedie en rheumatologie KIJKDUIN Na een telefonische afspraak kunnen wij u in een mondeling onderhoud nader inlichten. Ons telefoonnummer luidt 64.68.07, waarbij gevraagd kan wor den naar de heer Leopold. De scliooltrcin die ons vroeger rechtstreeks naar onze bestemming bracht, rijdt niet meer. In plaats daarvan rijdt een nieuwe, of liever: een groot aantal nieuwe. En de kunst is op het juiste moment van de ene op de andere over te stappen, op een eindpunt of halver- Op papier loopt mammoet uitstekend Ter oriëntatie Dc hele dienstregeling van de mammoetwet blijkt in de uitwerking toch wel meer problemen op te leveren dan de meest precieze puzzelaars tevoren voor mogelijk had den gehouden. De onderlinge aansluitingen functioneren niet altijd even vlekkeloos, en ook de aansluiting op de verdere bestemmingen, waaronder het wetenschappelijk onderwijs, is allesbehalve een geregelde zaak. Op papier is alles simpel genoeg. In het voortgezet onder- wils levert een brugklas netjes uitgeschift het leerlingen materiaal voor mavo, havo. atheneum of gymnasium, en wie na deze selectie nog afwijkingen vertoont, doet een stapje vooruit of terug. In de laatste schooljaren van elke opleiding kiest de leerling het pakket waarmee hij verder op slap wil, en waarmee hij dus ook door het examen heen moet. Geen tevoren vastgestelde lijst vakken meer zoals in het oude systeem, maar wel een diploma dat evenveel waard is als dat van een klasgenoot met een an dere intellectuele bagage. In de praktijk, en dan vooral op de expcrimentecrscholen die een paar jaar vooruitlopen in hel nieuwe systeem om de andere scholen in hun ervaringen te laten delen, ko men de problemen aan het licht. Het Haagse Thomas More College heeft geëxperimenteerd met mavo en havo, en is in de afgelopen jaren veel wijzer geworden. Drs. N. M. M. van de Voort, als schooldecaan speciaal belast met de keuzepakketten, staat dit jaar voor een bijzonder groot aantal aanmeldingen voor havo-4. Het zijn deels leerlin gen uit havo-3. maar ook een aantal uit atheneum-3, die niet bevorderd werden tot atheneum-4 maar wel de zij sprong mochten wagen naar havo-4. en daarnaast leerlin gen die in atheneum-4, ondanks alle voorselecties, toch niet konden meekomen. Daarnaast is er nog een aantal dal afkomstig is van de mavo, en dat met het mavo-di ploma op zak toegang heeft tot havo-4. Maar aan deze laatste stap zijn enkele maren" \erbondcn: in hel alge meen gelden de volgende voorwaarden: een aanbeveling van het betreffende schoolhoofd is een eerste vereiste, voorts een gemiddeld eindcijfer van minstens 7. een leef tijd die niet hoger is dan 17, en een achtergrond van een mavo-opleiding zonder doublures. De eisen lijken hoog genoeg gesteld. Maar, aldus drs. v.d. Voort, al op de druk bezochte voorlichtingsavonden voor toekomstige havo-4-leerlingen blijkt dat mavo-leerlingen nauwelijks weten van wat hun op de havo boven het toch al gepijnigde hoofd hangt. Wel weten ze doorgaans beter dan hun toekomstige klasgenoten wal zij in de maat schappij willen bereiken, welke- richting en welk examen pakket zij willen kiezen. Daarvoor zijn ze gemiddeld dan ook een jaar ouder. Maar eenmaal op de havo gearri veerd, blijkt hoe moeilijk de aanpassing is. In heel wat exacte vakken kunnen de ex-mavo-ers goed mee. maar bij de talen, in de onderdelen tekstkritiek en literatuur, en in dc expressievakken komt het tot allerlei problemen. Fn dan niet alleen inhoudelijk, liet gaat om dc instelling van dc cx-mavo-leerling. die blijkt bij deze vakken geen aan sluiting te vinden. De vraag van het „waarom" en „het nut" valt onherroepelijk. In havo-4 gearriveerd heeft de leerling zijn keus gemaakt, al zijn nog wijzigingen mogelijk. Na uitgebreide voorlich ting over zijn toekomstplannen en de mogelijkheden daar in. aangevuld met incidentele voorkeuren voor bepaalde vakken, is het keuzepakket samengesteld, waarover ten slotte bij de overgang naar havo-4 de beslissing is geval len. Daarbij hebben ook de mogelijkheden op school een rol gespeeld. De grootte van een school is namelijk mede bepalend voor dc differentiatiemogelijkheden. Een kleine school biedt uiteraard minder mogelijkheden tot variatie in het pakket. Bij het samenstellen van het pakket, dus een voorname slap naar de voor veel leerlingen zo moeilijke beroeps keuze (drs. v.d. Voort: er wordt zo weinig gebruik ge maakt van de mogelijkheden van de arbeidsbureaus, veel leerlingen hebben er nooit van gehoord), komen ook dc eisen en wensen van de verdere beroepsopleidingen die na het „middelbaar"' examen volgen, aan de orde. Die ei sen en wensen komen soms weinig overeen niet de moge lijkheden die de „mammoctopleidingen" bieden. Er zjjn gevallen voorgekomen, dat een hogere beroepsopleiding een examen eiste in meer vakken dan waarin volgens de wet geëxamineerd wordt. Als tussenoplossing wordt dan een aanvullingscursus gevraagd, of het volgen van lessen in een vak waarin dan geen examen wordt gedaan, maar welke school heeft hiertoe mogelijkheden' Ook. over het probleem van de aansluiting naar het we tenschappelijk onderwijs, en dat is dan een probleem voor atheneum eri gymnasium, zijn de laatste woorden nog niet gevallen. Dit jaar nog is een discussienota gepubli ceerd waarin de problemen en vragen nog eens de revue passeerden en waarin werd ingegaan op de consequenties voor de' inrichting van het vijfde en zesde leeijaar van atheneum en gymnasium om tot een optimale voorberei ding op het wetenschappelijk onderwijs te komen. Een van dc hete hangijzers blijft de vraag of student en uni versiteit zijn gebaat bij een zo breed mogelijk scala van vakken tot en met het vijfde leerjaar zoals op gymna sium en hbs oude stijl het geval was, ofwel bij de moge lijkheid om niet pas in het zesde jaar maar al in het vijf de jaar zich meer te verdiepen in het beperkte aantal ge kozen examenvakken. Een tweede vraag hangt daar nauw mee samen: is het aanvaardbaar dat studenten op de universiteit of hoge school te maken krijgen met vakken die zij in dc hoogste klassen van atheneum of gymnasium niet meer hebben gevolgd, en welke aanvullende mogelijkheden worden hierbij geboden. En weer gaat het om applicatiecursussen, zoals die al bekend waren (bijv. aanvullend latijn voor studenlen in de rechten), en om dc vraag waar en door wie die worden gegeven: bij het voorbereidend onderw ijs, op dc universiteit of op een avondschool Dit hele probleem, dat met de invoering van de keuze pakketten is ontstaan, laat zich samenvatten in een enkele omschrijving: het probleem van dc „omnivalentic" van het afgelegde examen, d.w.z. de algehele geldigheid voor elke verdere studie, ongeacht de samenstelling van het keuzepakket. Voor gymnasium en hbx-oudc stijl bestond het probleem niet, omdat met de keuzemogelijkheid ook de beperking ontbrak. Nu doemt een kloof op tussen ver gaarde schoolkennis en universitaire eisen. Het vooront werp op de wijziging van de wet op het wetenschappelijk onderwijs heeft niet deze „gap" dan ook rekening gehou den door te bepalen dat door de universiteit zal worden vastgesteld welk pakket toegang geeft tot bepaalde acade mische examens. Met andere woorden: niet het diploma atheneum of gymnasium op zich, maar de aanwezigheid van bepaalde vakken in het eindexamenpakket zal bepa lend worden. Hoe de beslissing straks ook gaat uitvallen, in ieder geval hecht de universiteit heel wat waarde aan een zoveel mo gelijk gelijke vooropleiding van aankomende studenten, ook al omdat de organisatie in het eerste universitaire jaar niet is ingericht op het opvangen van studenten met een verschillend niveau van vooropleiding. Vandaar ook de eis dat de student een aantal met name genoemde vakken in zjjn eindexamenpakket moet hebben. Schoolde caan drs. v.d. Voort: „Ik kan me voorstellen dat men op de universiteit vreemd aankijkt tegen een student in de Franse taal, die in dit vak geen eindexamen heeft ge- Daamaast ziel de universiteit echter ook de bezwaren van een al te zeer tot examenvakken beperkte vooropleiding gedurende de laatste tvvee jaren van het v.w.o. Zo wenst men vanuit de faculteiten van dc natuurwetenschappen dat in ieder geval tot het einde van het vijfde leerjaar alle vakken uit die groep, gezien hun onderlinge samen hang, ook opgenomen blijven, dus zowel wiskunde als na tuur- en scheikunde en biologie. Uit heef de discussie over dit onderwerp blijkt dat de doelstelling van gymnasium en atheneum nog steeds twee ledig wordt gezien, en dat daarin door de mammoetwet geen wijzigingen zijn gekomen. Het gaat enerzijds om voorbereiding op verdere studie, vandaar ook de bena ming „voorbereidend wetenschappelijk onderwijs", maar anderzijds om scholing van het intellect en om het aan kweken van kritische zin, het aankweken van een studie houding en een algemene kennis en vaardigheid die voor elke universitaire studie nodig is. Prof. dr. J. Koning heeft eens gewezen op de consequenties als het gaat om de vorming van een houding bij de aankomende studen ten, die het mogelijk maakt in teamverband zelfstandig wetenschappelijk onderzoek te doen. Een dergelijke hou ding wordt met verkregen „zolang reproduktic meer wordt gewaardeerd dan eigen oordeel, luisterlessen sterk domineren, discussiemethoden, groeps- en projectwerk nauwelijks worden beoefend, en samenwerking uit den boze wordt geacht De didactiek en werkmethoden bij liet v.w.o. zijn volgens hem van directe invloed op de mogelijkheid van verkorting van de duur van het weten schappelijk onderwijs, die door minister Veringa dezer dagen nog eens ter sprake is gebracht. Al zijn, en dit ter zijde, ook over de wenselijkheid van een versnelde vakop leiding ten koste van een brede wetenschappelijke vor ming de discussie-s nog lang niet verstomd. Vooralsnog blijkt uit alle discussies dat het probleem van de aansluitingen niet in alle consequenties is voorzien. Hoe verder de specialisatie, dc keuze is gevorderd, hoe moeilijker de aansluiting wordt. Aan de andere kant is niet gebleken dat het keuzepakket voor de afgestudeerde leerling in zijn maatschappelijke functie problemen ople vert. Drs. v.d Voort heeft van zijn oud-leerlingen niets gehoord dat wijst op een hiaat in de aansluiting school- maatsehappij. Hoewel de leeftijd hierbij een rol kan spe len, is het een geruststellend teken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 25