Algemene Bank Nederland Omscholing OPLEIDINGS- EN CARRIÈREMOGELIJKHEDEN BIJ DE ALGEMENE BANK NEDERLAND VOOR IEDEREEN MET ATHENEUM, HBS, MEAO, OF HAVO. r COUPON SOMS ONPRETTIG, MAAR HEILIG MOETEN Het opvangen van de morele kater blijtt het zwaarst Bij de ABN kun je vele kanten uit. Maar de meeste jonge men sen zijn niet bekend met het grote aantal opleidings- en car rièremogelijkheden die de ABN biedt. Daarom is er een speciale bro chure gemaakt, vol uitvoerig^, informatie. Als je onderstaande coupon instuurt, dan wordt de brochure je binnenkort toege zonden. Graag ontvang ik uw brochure over de ver schillende opleidings- en carrièremogelijk heden bij de Algemene Bank Nederland. Deze coupon zonder postzegel zenden aan Antwoordnummer 3502, Amsterdam, k...................... BEROEPENNUMMER 1971 Mei de regelmaat van een klok die van slag al is verschijnen de berichten in dc kranï: ..Bedrijf gesloten, X werknemers vloeien af'. Voor X in te vullen, getallen variërend van zes tot vier honderd. De leeftijd van de „afvloeienden" va rieert van zestien tot 65 jaar. Tol hun veertigste jaar zullen de meesten geen moeite hebben om een nieuwe werkgever te vinden. Na hun veer tigste wordt het een moeilijke zaak. Bij vele werkgevers bestaan bepaalde vooroordelen tegen dc wat oudere werknemer. Vaak biedt omscho ling een reële kans om toch naar tevredenheid weer aan het werk te komen in een ander be roep. Ken omscholing die op de wat oudere leeftijd dikwijls niet gemakkelijk is. )ver die omscholing zegt de adjunct-direc teur van een Gewestelijk Arbeidsbureau de heer G Becherer: ..I aten we om te beginnen vaststellen dat omscholing een simpele oplossing lijkt, maar het zeker niet is. Ertoe overgaan doen we dan ook pas als plaatsing in on geveer dezelfde functie in een ander be drijf beslist niet mogelijk is. Zo'n bedrijf kan dan altijd nog zo'n nieuwe werknemer .LNiarstomcn" voor zijn nieuwe functie door middel van een eigen bedrijfsoplei ding. waarvoor rijkstrainingstoeslag wordt ontvangen. Als er buiten het bedrijf scho ling moet worden genoten cursussen en /leigelijke dan voorziet de Rijksstudie- kosunregeling in betaling van studiekosten en studiemiddelen". Het zijn er op het totaal van werkzoeken den op ons bureau en dat zijn er per jaar toch altijd nog een kleine twintigdui zend maar enkelen in de oudere leeftij den die in de omscholing terecht komen op het Centrum vakontwikkeling". Is die omscholing „In de meeste gevallen zeer zeker. Al mo gen we nooit vergeten dat juist de oude ren. die misschien al zo'n jaar of vijfen twintig en dan nog vaak bij dezelfde baas eenzelfde vak hebben uitgeoefend het soms bijzonder zwaar hebben. Maar als zij de moed kunnen opbrengen, wat in de meeste gevallen wel lukt. worden het vaak prima vaklui in hun nieuwe vak. Eerste voorwaarde is dat ze de morele ka ter die ze gekregen hebben door hun ont slag uit het bedrijf waar ze zo'n groot stuk arbeidsvreugde hebben liggen, te boven ko- ..Vaak zijn het de collega's die het de ou dere „nieuweling" moeilijk maken. Neem nu eens een oudere metaalbewerker, Hij wordt ontslagen, krijgt geen kans om in een ander bedrijf onder dak te komen en Kil* laat zich omscholen lol bouwvakker. De bouw, vooral de moderne woningbouw, werkt met ingewerkte ploegen. Hij wordt toegevoegd aan zo'n ploeg maar heeft nog lang niet die ervaring, het op-elkaar-inge- schoten-zijn. die zijn ploegmakkers als het ware spelenderwijs hebben opgedaan. Al gauw beginnen zijn ploeggenoten te mok ken dat ze hem moeten ..meenemen", dat hij minder doet maar toch hetzelfde geld verdient. Vervelend, maar zo is het nu eenmaal. Wij* zullen dan zo iemand ook zoveel mogelijk in de onderhoudsbouw trachten te plaatsen en niet in de nieuw- ..Een van de belangrijkste dingen bij de omscholing is de begeleiding. Misschien juist om die morele kater te vangen. En die begeleiding krijgt dan ook ieder die omgeschoold wordt van speciaal daarop getrainde krachten. Dc man voelt zich niet meer zo verloren en wij krijgen een uitste kend beeld van het omscholingsproces. Des ondanks komen mislukkingen, al zijn het er nog maar zo weinig, natuurlijk ook voor. Nogmaals, het is geen sinecure, om, na zolang bij een baas te hebben gewerkt, plotseling iets anders te moeten gaan doen. Waarbij ik dan voorbij zie aan dc enkelin gen die uit zichzelf een ander beroep am biëren en daarvoor omgeschoold willen worden. Misschien omdat ze de ontslagbui in de verte al zien hangen, misschien om dat ze zich inderdaad terecht niet gelukkig voelen in hun' huidige vak „Naar de omscholing gaal een uitgebreid onderzoek door de bcroepskeuzeadviscurs vooraf. Tests, waarvan alleen het schrifte lijk gedeelte al bijna een dag in beslag neemt. We kunnen hierbij niet over ijs van één nacht gaan en we doen het ook niet. Als arbeidsbureaus hebben we niet alleen een registrerende taak. We hebben de mo rele plicht om mensen in hun arbeid geluk te laten vinden. Daarbij zijn drie punten belangrijk. Allereerst moeten wc goede ad viezen kunnen uitbrengen. En dat geldt niet alleen voor de werknemers maar ook voor de werkgevers. We denken wel eens Was men maar eerder bij ons gekomen, wal had er dan een leed bespaard kunnen blijven". „Op de tweede plaats zouden we de men sen willen beschermen tegen onnodige geldverspilling. Fn dan noem ik met name bijvoorbeeld de cursussen voor computer programmeur die er zijn. Kwamen de mensen die er aan willen beginnen maar eerst bij ons. In heel veel gevallen zouden we hen moeten wijzen op de gebrekkige vooropleiding die ze hebben. Anderzijds op het feit dat het vak van programmeur ni^t meer de gouden toekomst belooft, die hei leek te hebben. Wc zijn nu langzamer hand zo ver dat we geen nieuwe program meurs meer nodig hebben. Het is een vak dat een aanmerkelijk bescheidener groei tegemoet gaat door moderne ontwikkelin gen dan men verwacht had. Men moet Op het Centrum Vakontwikkeling wor den ze omgeschoold. Arbeidsvreugde zoe ken in een ander vak. ..Dn noemde ik alleen als voorbeeld maar ic hebt ook mensen die het in een heel an dere richting zoeken, een heel gewilde is bijvoorbeeld vertegenwoordiger. Enorm veel mensen denken Oh. ik word verte genwoordiger. als ik dat en dat niet meer kan dan word ik vertegenwoordiger. Ter wijl de moderne verkoopmethodes tegen woordig gaan in de richting van 'l uitscha kelen van de vertegenwoordiger. Het is een uitstervend beroep ..Een derde, zeker even belangrijk punt is dat we de mensen weer zelfvertrouwen kunnen geven. Vaak moeten we hun hori zon veru ijden. En ik denk hierbij met name aan landbouwers en fruittelers die hun bedrijf om. financiële redenen hebben moeten opgeven. Er zijn voorbeelden te over van mensen die toch weer goed aan Bedrijf gesloten, X werknemers vloeien af. erg ichtig r de slag zijn gekomen in totaal andere be roepen en even gelukkig zijn geworden als in hun oude leventje in de vrije natuur, die ze niet dachten te kunnen missen Zelfs nog gelukkiger, want ze wisten niet wijd". ..Vooroordelen zijn er genoeg. Ken van de meest gehoorde is Zij zijn te oud! Waarop wij al vrij snel zeggen Daardoor hebben ze dan ook een rijke bedrijfservaring en vaak een grote mate van deskundigheid. Zij hebben gewerkt in velerlei samenwer kingsverbanden, handelen weldoordacht, beslissen weloverwogen en hebben een re gelmatig werktempo". ..Een ander voorbeeld Zij verstoren een gezonde leeftijdsopbouw". Ons antwoord oordat de na-oorlogsc geboortegolf zich aandient in de vorm van een sterke toene ming van oudere arbeidskrachten, hebben deze mensen uw bedrijf alweer wegens pensionering verlaten. De ervaring me; hen opgedaan, komen u te stade hij dc dan aanbrekende periode „Als dc werkgevers wat opener stonden zou er maar in een heel klein aantal ge vallen tot omscholing behoeven te worden overgegaan. Omscholing die vaak mentaal een grote belasting vormt, maar tot zeer gelukkige resultaten leidt".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 24