fieldóc (2owia/nt Paasbezoek brak records in toeristisch Nederland TOPDRUKTE IN RANDSTAD Gevangenis van Turijn in handen van gevangenen is mode DE MANTEL SPECIALIST heeft ze RUIM 900.000 BUITENLANDERS Politie poogt bezetters uit te hongeren li al van 't Jaar-Je Parachutist verongelukt Willy Lages overleden Miljoenen schade bij paas- branden Twee doden bij ongeval in Bodegraven Ook Atletico- Ajax op tv DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND apengracht 32, Leiden- postbus 11, telefoon 222441 Giro 103003 Bank. Amro-bank N.V.. Leiden Directeur: dis- J. H. M- Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H- P M Heruer dvertenties (excl. B-TW.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef- 22244' (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, maand ƒ6,05, kwartaal 18,10, jaar 70,30. Per post: per wartaal ƒ21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.361 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 19.05 uur De schat van het kasteel zonder naam; 19.30 uur Top-pop; 20.21 uur Peyton Place. Nederland II: 19-30 uur Leven in het klooster; 20.21 uur Andy Williams; 2135 uur Paul Vlaanderen; 22-25 uur De dure generatie. DINSDAG 13 APRIL 1971 MEER ZON De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog weer met wolkenvelden maar ook perioden met zon. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Minimumtemperaturen ongeveer 3 graden, maxima .norgen van 8 graden in het noordwesten tot omstreeks 14 graden in het zuidoosten van het land. Een fris briesje beheerste eerste paasdag natu aangenaam lentezonnetje speelde tweede paasdag de hoofdrol (Van een. onzer verslaggevers) ►EN HAAG De Randstad Holland is tijdens iet Paasweekeinde drukker geweest dan ooit tvoren. Alle bezoekersrecords werden gebroken, otels (ook de grote nieuwe) en pensions waren olledig bezet, terwijl een groot aantal buiten bovendien nog onderdak kon vinden p particuliere adressen. Ruim 900.000 buiten- inders verbleven in Nederland, waarvan het vergrote deel in de Randstad. Het werd hier druk, dat logieszoekenden tot soms ver buiten Randstad geloodst moesten worden om nog iderdak te kunnen vinden. up de autosnelwegen werden alle records ge- VoVa, vooral gisteren toen de honderdduizenden tuwaarts keerden. Zeer grote vertragingen op de is-in uitvalswegen van de Randstad waren hiervan Ig, maar de politie kon tot haar grote vol- vaststellen. dat de verkeersstromen zich ite correct gedragen hebben, ondanks de files van soms vijftien, twintig en meer km-lengte. „Er was leveel auto voor te weinig weg", aldus de kern achtige politieomschrijving van de enorme drukte van Van de ruim 900.000 toeristen, die ons land bezochten, waren de Duitsers in de meerderheid. De Fransen waren een goede tweede, gevolgd dooi- de Belgen en Engelsen Ook war -n er «rij veel Amerikaanse, Cana dese en rAlVMi nruitaire verlofgangers en in Duitsland werkzame buitenlandse arbeiders, die hier wel eens een kijkje wilden nemen. Het nationaal bureau voor toerisme bad de in druk, dat meer gasten dan andere jaren van tevoren in ons land hadden geboekt. De grootste attractie bleek de nationale bloementen toonstelling „Keukenhof" te zijn. die 95.000 bezoekers boekte legen 13.000 m 1970. Madurodam kwam met 58.000 kijkers op de tweede plaats (in 1970: 23.000). De Efteling boekte er 40.000 (7.500), Schiphol 38.000 (22.500), Diergaarde Blijdorp 35.000 (11.500). Burgers Dierenpark boekte eenzelfde aan'-al: 35.000 en de Scheveningse Pier 34.000 (21.000). het Rijksmuseum 30.000 (18 000), dierenpark Wassen.iar 23 000 (4.013), voor 20.000 bezoekers -tekenden het eeuwenpark Bur gers, de rondvaartboten in Rotterdam, de Amster damse dierentuin Artis en Avifauna. De Rotterdamse Euromast was goed voor 18.500 bezoekers, Linnaeus- hof voor 18.000, de rondvaarten in Amsterdam voor 17.500, het recreatiecentrum Duin.oil 12.000 en het Nederlandse Openluchtmuseum en de Hoge Veluwe ieder voor 10.000 bezoekers. De jongste Nederlandse attract:1- Flevohof", het. 150 ha grote terrem, waar Land-' tuinbouw zich manifesteren, opende bij wijze van proef en vooruit lopend op de officiële opening op 1 mei a.s., tweede paardag zijn poorten en boekte reeds 20.000 bezoekers. Panorama Mesdag, het Vredespaleis, het Stedelijk Museum te Amsterdam, miniatuur Walcheren en het Evoluon in Eindhoven bleven beneden een bezoekers aantal van 10.000. TURIJN Terwijl een uitgebreide politiemacht het gebouw omsingeld heeft, houden 300 gevangenen de twee belangrijkste vleugels van de ge vangenis van Turijn stevig bezet. De politie heeft opdracht gekregen mr te openen als de gevangenen zonden trachten een uitbraak te for- Dikke rookwolken hangen boven de gevangenis, afkomstig van de traan gasgranaten die de politie in de loop van de nacht op de binnenplaats van de gevangenis heeft afgevuurd en van de branden, die overal in het ge bouw door de gevangenen zijn ge sticht. De olietanks voor de verwarming van het' gebouw werden kort voor het aanbreken van de dag door de ge vangenen in brand gestokenu. Reeds 200 veroordeelden hebben zich in de nacht van maandag op dinsdag aan de politie overgegeven. Zij zijn naar andere gevagenissen overge- De duizend man sterke oproerpolitie rond het gebouw heeft blijkbaar geen opdracht gehad om de gevange nis met geweld binnen te dringen. „We gaan ze uithongeren", aldus een politiewoordvoerder. ,,Als we wach ten, zullen ze zich wel overgeven." Het oproer brak gisteren uit op een tijdstip dat er, vanwege de paas dagen, weinig bewaking was. Twee jaar geleden brak in dezelfde ge vangenis ook een oproer uit, die over sloeg naar andere Italiaanse gevan genissen. (ADVERTENTIE* 1 a.s. ZONDAG 8—12 uur Stadsgehoorzaal 3 zalen 4 Bands - Attrakties I Kaarten 5.50. H. Kerkgracht. Dames Feestjurkjes. Heren Jas, das, overhemd. Zaterdag LISSE en LEIDEN 8 UUR. hij Evert Castelein Etna baan buiten bedrijf. De kabel baan op de Etna is builen bedrijf ge steld, verscheidene pijlers zijn door lava o^ftspoeld, die reeds een week lang uit nieuwe kraters in de vulkaan vloeit. *Je' front van deze lavastroom was op "asen tot de hoogte van 2300 meter „op gerukt". SCHIPHOL (ANP) Bij het para chutespringen boven de Leusder Hei is zaterdag de 43-jarige J. A. Merts uit Soesterberg om het leven gekomen. Na zijn sprong uit het vliegtuig, dat was opgestegen van het vliegveld Hilversum, ging zijn parachute niet open. Men zag hem nog trekken aan de lijn van zijn hulpparachute, doch deze ont vouwde zich te laat om een dodelijke val op het voertuigenpark van de Du- moulin Kazerne op de Leusder Hei te voorkomen. De man werd onmiddellijk naar het ziekenhuis van Soesterberg vervoerd, doch onderweg bleek hij reeds te zijn overleden. Hij was lid van de parachu tespringclub „Icarus" uit. Hilversum. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie stelt een onderzoek in naar het gebeur de. (ADVERTENTIE) PANTS HANNOVER (DPA) Met boofd van dc Sicherheitsdienst in Amsterdam tijdens de Duitse bezetting, Willy Lages, is in de leeftijd van 69 jaar in Braun- lage (Nedersaksen) verleden. Lages is reeds op 1 april aan een hersentumor overleden: het is eerst nu bekend geworden. Willy Lages werd in 1949 ter dood veroordeeld. Deze straf werd in levenslang gewijzigd. Tezamen met de oorlogsmisdadigers. Aus der Fünten zat n Breda. Lages was or honderden moor- 70.000 joden en mis handelingen van alelrlei aard. In 1966 werd hij door de toenmalige minister van Justitie, Samkalden, vrijgelaten om dat hij praksitch stervende zou zijn. Na enige behandelingen in Duitsland knapte hij weer enigszins op. Het oude centrum van Woerden was 's morgens vroeg op eerste paasdag een enorme vuurzee, toen een aantal winkelpanden in brand drie andere Kotalla, Fischer en hij zijn straf uit verantwoordelijk v den, deportatie Patricia Nixon huwt 12 juni WASHINGTON (AFP) Nixons doch ter Patricia heeft bekendgemaakt, dat haar huwelijk met Edward Cox is be paald op 12 juni m het Witte Huis. Zij heeft haar trouwjapon al uitgekozen, een werkstuk van Priscella Kidder, die ook I de bruidsjapon ontwierp voor haar zus Julie, die met David Eisenhower huwde. In Woerden aantal winkels verwoest (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Enkele grote branden tijdens de paasdagen in Delft, Woerden Dodewaard en in Sint Michielsgestel hebben voor miljoenen guldens scha de berokkend. In Geldrop kostte het «pelen met vuur - z(j hadden een autowrak In brand gestoken - hef. (even aan een JI -jarige en een Jarige jongen toen hun kleren e eens vlam vatten. Dit ongeluk ge beurde reeds donderdag, maar het werd pas op paaszaterdag bekend. De brand in Woerden verwoestte vijf winkels geheel, terwijl vijf winkel panden ernstige brand- en water schade opliepen. In Dodewaard ging een conservenfabriek voor een groot deel in vlammen op, vermoedelijk doordat inbrekers niet snijbranders aan het werk geweest waren. De enorme brand in Woerden ont stond op Eerste Paasdag 's morgens vroeg in het winkelcentrum in de oude binnenstad. Verwoest werden een kapsalon - de grootste in Nederland met maar liefst honderd kapplaatsen - twee modezaken, een cafetaria en een speelgoedzaak, waarvan de eigenaar op vakantie In Spanje was. V(|f andere winkelpanden bleven nog voor een deel gespaard. Zes panden liepen geringere schade op. Negen gezinnen, die boven de winkels woonden, werden dakloos. Het gemeentebestuur van Woerden kwam op Eerste Paasdag 's morgens vroegal bijeen, om noodmaatregelen te kunnen nemen. De door de brand getroffen winkels liggen aan weerszijden van een straat. Het vuur sloeg i de noordzijde van deze straat over naar de zuidkant, waardoor een enorme vuurzee ontstond. In Delft brandde op eerste paasdag het vroegere belastingkantoor aan Molslaan af. Volgens de politie kan de brand ontstaan zijn door onoordeelkun dig stoken door woningkrakers. De omliggende huizen kregen bij het be dwingen van de brand nogal wat waterschade. Een 94-jarige man, die vlakbij het kantoor woont werd zodanig door emoties bevangen, dat hij naar ziekenhuis moest worden overgebracht. Behalve 30 ha. bos en 10 ha hei die in Noord-Brabant door brand verloren ging. werd In St. Michielsgestel een pas herbouwd café een prooi der vlammen. De schade loopt hier tegen de 100.000 gulden. De vernielde bloemenaui uit Rijns burg, waarvan de bestuurder van morgen om het leven kwam na een frontale botsing op Rijksweg 11. BODEGRAVEN Bjj een fronU autobotsing vanmorgen om 8 uur o rijksweg 11 tussen Zwanunerdam ei Bodegraven zijn de bestuurders van eei blocmenauto en een vrachtwagen op ski gedood. Het ongeluk gebeurde toen d bloemenauto. komende uit de richliii: Alphen ging inhalen. De bestuurder, I' van V. uit Rijnsburg had de vrachtwage komende uit de richting Bodegraven nic tijdig gezien. Een frontale botsing we het gevolg. In de vrachtwagen zaten oo twee kinderen. Ze zijn m,et lichte ver wondingen in een ziekenhuis te Woerdei opgenomen. (Van onxe oniroepcorrespondenb) HILVERSUM De NOS heeft over eenstemming bereikt over het recht streeks uitzenden van de halve finale van Europacup I van Atletico tegen Ajax. Deze wedstrijd begint om 21.00 uur en komt In zwart-wit op Ned. L Het uitzenden van de wedstrijd om Europacup II, PSVReal Madrid, stond al vast. Ook deze wedstrijd is te zien op Ned. I en wel om 19.10 uur. Het commentaar bij Ajax wordt gegeven door Herman Kuiphof. Theo Reitsma doet verslag van PSV. Fritz von Opel overleden WIESBADEN Fritz von Opel, klein zoon van de oprichter van het Opel- automobielcoyern en voormalig auto- racer, is op' 71-jarige leeftijd in het Zwfiteeree St.-Moritz overleden. Von Opel Was de eerste bestuurder van een door raketten voortgestuwde auto. In 1928 bereikte hij met zo'n auto een snelheid van 220 kilometer per uur. Dal- zelfde jaar maakte hij ook de eerste vlucht met een raketvliegtuig.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1