VELIBOR VASOVIC jm Ideale aanvoerder van Europese ^topploeg NU PAK IK DE CUP.. Niet alles goud il - 4l ZATERDAG 10 APRIL 197T 3 t DEN HAAG De winderige avond van de vierentwintig ste maart eindigde niet in een triomf van Ajax op Celtic maar van Velibor Vasovic op Celtic. Temidden van het wereldberoemde Hampden Park in Glasgow, waar de massaal kolkende Schotse voetbalzee stukspatte, richtte xich de publiekgevoelige Joego-Slaaf op als de „ideale" aanvoerder van een Europese topploeg. Hij was de man, die zodra de snel te intimideren scheidsrechter Lo Bcllo een aanvechtbare beslissing nam onmiddellijk te hulp ichoot om hem in een paar woorden Italiaans, die hij spreekt, altijd zijn gelijk te geven, hij was de man. die «djn bloedeigen collega Ruud Krol voor schut durfde te zetten om Lo Bello tocfc doen te halen, hjj was Piel Keizer doordrong zijn licht ontvlambare die ontspa de i man. die zelfs tot vleugelspeler i zijn kalmte te bevorderen in ipulsiviteit en hij was tenslotte lachend schouderklopjes stond delen aan doelman Stuy als hij knap werk had verricht. Deze indrukwekkende act van Velibor Vasovic, na het vertrek van Gert Bals bij Ajax door de spelers zelf als captain gekozen, gaf een nieuwe injectie aan de gedevalueerde betekenis van het aanvoerderschap in het wereldvoetbal. j Velibor Vasovic (32) stond daar in Glasgow, met een vernederd Celtic I tin zijn voeten, niet alleen in het i rtld als een speler in topvorm. De ..hersens" van Ajax werkten en het redelijk verstand kwam tot de conclu de dat een voorsprong van 30. zor- teloos opgebouwd in een triomfante lijke thuiswedstrijd, niet meer verlo ren kon gaan als hij de omstandighe den maar in de hand kon houden. En dat was, begreep Vasovic als eerste, rijn veelomvattende taak als aanvoer der, die verantwoordelijkheid behoort Ie durven dragen. Door nadrukkelij ker dan ooit een ander, aandacht daaraan te besteden bereikte de eerste buitenlandse aanvoerder in Neder landse dienst dat hij als een voorbeeld de geschiedenis van het internationale voetbal zal ingaan. Onder druk „Voor de wedstrijd in Glasgow reali seerde ik me dat één van de grootste gevaren voor Ajax de scheidsrechter was, niet omdat ik er bij voorbaat van uitging dat hij niet eerlijk zou lijn of bewust als home-referee zou fluiten, maar doodeenvoudig omdat de man onder druk kwam te staan. Dan is fouten maken een zuiver menselijke zaak. Je hebt het kunnen zien in de wedstrijd tegen Benfica, hoewel dat al een tijdje geleden is. Inge Danielsson maakte in de tweede minuut van het duel al een glaszuiver doelpunt, daar durf ik nu nog mijn hand zomaar in het vuur voor te steken, maar de Italiaan Sabardella moest deze treffer afkeuren, anders was het stadion Lis sabon gewoon afgebroken. Daar heb ik in Glasgow tegen gevochten. Door het de scheidsrechter in alles gemak kelijk te maken bleef hij rustig en bleef hij zich concentreren op de wed strijd èn op het publiek. En dat moe ten scheidsrechters van niveau aan kunnen. Verplaats jezelf maar in zijn situatie. Als ik morgen een wedstrijd voor tweehonderdduizend mensen moet fluiten ben ik dat niet gewend. Dat wordt voor mi j een enorme erva ring. Als er dan spelers in het veld lopen, die elke beslissing zonder boe of bah accepteren moet ik wel eerlijk De taak van een scheidsrechter ver eenvoudigen als het in ie kraam te pas komt is nog geen algemeen onder deel in- hel denken van de moderne professional-aanvoerder. Maar dat zal zeker niet lang meer op zich laten wachten. Deze benadering is gewoon een belangrijk wapen in de „koude oorlogvoering" van een Europa-Cup wedstrijd. De slimme Velibor Vasovic. die zijn laatste jaar bij Ajax afmaakt, grijnst erom dat hij de eer van de ontdekking mag opstrijken, maar is aan de andere kant wel zo reëel in te zien dat zijn „optreden in Glasgow" niet meer is dan een logisch gevolg van de enorme ontwikkeling van het Nederlandse voetbal. „Hel is de taak van de voetballers van mijn generatie om dat aspect verder uit te werken. Een scheidsrechter is in het huidige voetbal een zeer belangrijk man. ver geet dat niet. Eén fout van hem. ook al is het maar een hele kleine, kan me mijn poen kosten. Daarom zo redeneer ik staan er tegenwoordg geen 22 maar 23 man in het veld. Daar komt nog bij dat het verschil in kwaliteit van de Europese topclubs steeds.kleiner wordt. Ja, in de eerste paar ronden van de Europa-Cup kan je soms wat mazzel hebben, maar daarna wordt alles toch absolute ernst en beslist de scheidsrechter over mil joenen, waarmee ik geen enkel woord nieuweling moet eigenlijk onder de zelfde omstandigheden het veld inko men alsof hij al zo'n tien seizoenen achter elkaar in het elftal heeft mee gespeeld. Dat je je daarna afvraagt: wat krijgen we nou in godsnaam'.', dat vind ik logisch. Dan moet er over gesproken worden. Ik dacht dat dit aspect de laatste tijd een zeer sterk punt van Ajax is geworden Neem maar zon geval als Horst Blanken burg. Niemand heeft in ons land bijna gemerkt dat hij nieuw is. Toch speel de hij vóór Celtic maar zegge en schrijve een speelhelft van een wed strijd (in Rotterdam tegen Feijcnoord) mee met Ajax. Deze hele benadering heeft ook te maken met de welen- schap in het huidige voetbal, dat een elftal niet meer uit elf maar uit zes- ^*'r! Velibor Vasovic houdt altijd een oogje in het zeil. Als doelman Stuy zijn doel uitkomt wacht hij niet zo lang tot zijn collega gedaan heeft wat hij moet doen. Als laatste verdediger mag je tenslotte niets ontgaan. spelei besla; Met .rdc- lijkheid van een aanvoerder is en -blijft natuurlijk een riskante zaak voor de trainer. Maar als een bijna ideale samenwerking kan worden bereikt on dervindt het elftal er een enorm pro wikkeling in Joego-Slavië als voetbal ler nog lang niet af was. Hij is ei- Nederland heb opgebouwd". Daal ders and ■chtera de „Daa chefs „Ik fijt Dat durven nemen. Vasovic: ..De trainer is de baas van Ajax. Dat weet iedereen. Maar als de spelers het stadion bin nenstappen staat hij machteloos. Een aanvoerder moet dan kunnen aanvoe len wat de man-op-de-bank graag zou willen. En daar zit een risico in. dat weet ik. Neem maar eens een situatie, dat ik in een wedstrijd maar dat gebeurt nooit overigens tegen Ruud Krol zeg. neem jij Theo Pahlplatz maar voor je rekening en deze zou twee doelpunten maken dan staat een trainer eigenlijk voor schut. Maar dat nadeel weegt toch niet op legen de voordelen, die eraan verbonden zijn". voor heb ik twee redenen. In de eerste plaats ben ik een buitenlander, voor wie het altijd moeilijker is dat te bereiken en in de tweede plaats speel ik met vele voetballers, die veel lan ger lid van Ajax zijn dan ik. Swart. 'Keizer. Cruyff en Suurbier zijn geloof ik al achttien jaar bij de baas". Ronduit een voordeel was zijn plaats in het elftal. Het beste is name lijk als een Ausputzer of doelman aanvoerder is. Zij hebben te allen tijde een volledig overzicht op de wedstrijd. Als dat nodig is kunnen ze dus altijd handelend optreden. stemming, om zekerheid te hebben Kijk, als je een contract tekent en je krijgt tienduizend gulden in je han den. heeft niemand daarmee iets te maken. Maar als aanvoerder moet jo het vertrouwen en vooral de mede werking van allemaal hebben, anders kan je nooit ie taak goed uitvoe ren. Toen ik dat aan het begin van n kreeg, te geve: dat durf ik nu ond ik dat één mijn hele Kritiek Hel Vaso Het trots-zijn Begeleiding Een verblijf van vier jaar in een land. waarvan hij aanvankelijk dacht dat er alleen maar geld was te verdienen, heeft Velibor Vasovic, vader van twee eper. Hij ti-ekt uit het feil. dat Aj; hem zoveel verantwoordelijkheid toe wees, de conclusie als mens ook ge slaagd te zijn. „Dit aanvoerderschap is voor mij het bewijs dat jk in elke maatschappij mijn plaats kan vinden. Ik ben niet alleen als vakman, maar ook als mens bij Ajax bevallen. En daar hecht ik bijna net zoveel waarde aan. Trouwens, dat blijkt ook wel uit de kennissen- en vriendenkring, die ik De betekenis van het aanvoerderschap in het „moderne" voetbal strekt ver der dan zijn intrigerend optreden op het veld. Praatlustige routinier Veli bor Vasovic. de ..praktische" hersens van trainer Michels. meent dat het ook zijn taak moet zijn om nieuwe spelers bij Ajax te introduceren. „Een trainer koopt met het bestuur een speler en een ideale aanvoerder zou 7.0 iémand moeten opvangen en on der de spelers brengen. Al zou het bij wijze van spreken zomaar een wille keurig mannetje van de straat zijn dan nog behoort het zijn taak té zijn die man een echte kans te geven. De Middenin het gesprek over do besproken topper van 14 april, koi werpen op een versleten bal aan d „Die bal dateert van 19 augustu tegen Atletico. Je moet eens zien hoogste t|jd dat er een nieuwe bükoi wordt do derde keer. dat ik in (I Partisan Belgrado en een keer met vedstrijd Atletico MadridAjax, de veel- Velibor Vasovic het niet laten een blik te muur achter het buffet van het restaurant. 19K8. toen we vriendschappelijk speelden hoe dat ding er uitziet. IIcl wordt de tl." Over de afloop piekert Vasovic niet. „Het e Europa-Cup kom te staan. Een keer met ■jax. Nu pak ik de cup." Het was maar goed ook. dat die op dracht hel verantwoordelijkheidsge voel van Vasovic prikkelde. De eer- lijk-symp: thieke Joego-Slaaf zat in die dagen helemaal in de pul. Zijn vorm verdween omdat zijn plezier in het spel verminderde. Het gevolg was een stroom van kritiek, waarvoor hij bijna bezweek. ..Je bent dik geworden en je kan niet meer voetballen", schreeuw de de man-in-de-straat hem na. Daar werd hij terecht woest om. Op dat moment ging hij bij zichzelf te rade. ..Velibor", overwoog hij serieus een tijdje, „er komt voor elke voetballer een tijd dat je beter kunt stoppen met voetballen dan afwachten tot je wordt weggestuurd In zijn herinnering do ken allerlei Joego-Slavische internati onals op. Zij, die tijdig afscheid had den genomen, leefden voort in zijn gedachten als de ster van vroeger. hadden gewacht tot ze dat hij nodig zal hebben voor zijn levensonderhoud in Belgrado als hij zijn studie in de rechten afmaakt. „Het zal wel even ,aanpasseh zijn. Het laatste examen dpt ik aflegde was acht jaar geleden, nou dan weet ie dereen het wel. Bovendien moet ik weer in, de klas gaan zitten met jon gens van een jaar of twintig. Dat zal evenmin meevallen". De wetenschap dat het tijdstip in zijn voordeel is geeft hem zelfvertrouwen. „Ik ben nu nog jong en kan gemakkelijk over schakelen zonder dat mijn gezin er nadeel van ondervindt. Om het nog duidelijker te maken, wat ik bedoel: mijn zoon is acht jaar. Als hij vijftien jaar zou zijn en een meisje heeft is zon ingrijpende beslissing veel moei- Als Velibor Vasovic afscheid neemt zal hij altijd in de herinnering van de Ajacieden blijven voortleven als de ..ideale" aanvoerder, die slechts één nadeel had In zijn filosofie is het publiek de belangrijkste factor, die hem kan inspireren. Het lijkt er daar om op, dat hij in de meer belangrijke wedstrijden beter zijn best doet dan in de minst belangrijke. Dat werd hem door zijn mede-spelers zelfs wel eens verweten. „Iedere speler is afhanke lijk van omstandigheden. Voor de één zijn het z'n schoenen, voor de ander is het 't veld en voor weer een ander kan het 'l gevoel zijn thuis tc zijn. Hoe veel komen niet mopperend het veld op en zeggen dan gelijk: dat veld is veel te zacht, daar kan ik niet op spelen. Mijn zwakte is het publiek. Het was niet allemaal goud wat er blonk voor Velibor Vasovic in ons land. Niet als sportman, maar als mens keert hij zo meteen een beetje teleur gesteld in zijn ideologie naar zijn land terug. „Toen ik hier vier jaar geleden kwam, dacht ik de enige oplossing is het communis me. Theoretisch blijf ik bij dat standpunt. Maar prak tisch ligt de situatie toch anders. De afstand tussen arm en rijk is bijna overal even groot. Daar komt geen verandering in. Daarom is mijn conclusie ook: de hele wereld is gek. Zii praten en zij praten maar. overal, maar er komt nergens iets uit. Neem nou zo'n Suez- kwestie. i?agger dat kanaal uit en laat pr schepen door varen. De hele wereld heeft daar profijt van. Maar neen, minderheidsbelangen domineren. Afrika is ook zo'n voorbeeld. Er zijn daar landen die schreeuwen om onafhankelijkheid. Weten ze eigenlijk wel wat ze doen? Hooguit tien mensen zijn dan in staat om dat land te besturen, de rest handelt in knopen en dat soort dingen." Velibor Va niet aireen in het veld, weet over dit onderwerp van geen ophouden. ..Ik vind dat men in de wereld le vroeg is met woorden. Dat is altijd zo geweest. Karl Marx had ook vijftig jaar later moeten worden geboren. Daarom pleit ik ervoor, dat we reëler wor den. Wij hebben allemaal hersens. Waarom plannen termijn van vijftig jaar? Dan kan er praktisch ge dacht en gewerkt wor- gevoel valt weg in zo'n wedstrijd te gen Celtic. Dan voel ik me in het veld mens worden. Dan voel ik dat lk een 'deel van de maatschappij ben. Op dat moment kan* ik het bewijs leveren: Het is in zijn filosofie een onbegrijpe lijke zaak. dat Ajax-wedstrijden tegen FC Den Bosch. Excelsior of Cambuur vrijwel net zoveel aandacht krijgen als „toppers". „Dat snap ik niet. Een topvoetballer kan in een topwedstrijd alleen zijn hoogtepunt bereiken. Cruyff is voor mij wereldklasse als hij uitblinkt tegen Celtic. En niet als hij zes doel punten maakt tegen FC Den Bosch, om maar een willekeurige club te noemen. Dan is zijn prestatie te dan ken aan fouten van de tegenstander. In dit soort wedstrijden tel ik ook maar tot twee doelpunten. De rest is voor mij niet meer interessant". Velibor Vasovic begrijpt dat zijn theo rie zeer aanvechtbaar is. „Het is in wezen fout. Ik weel het. Ik ben full- prof en ik moet het publiek amuseren, ook in minder belangrijke wedstrij den. Maar aan de andere kant moet iedereen kunnen begrijpen, dat voet ballers geen robotten maar mensen zake „Een speler van Ajax moet op één li.in kunnen voetballen. Daar kan hij al leen maar boven komen als hij erg goed is. Ik probeer dat altijd te berei ken in belangrijke wedstrijden. Ook vroeger al". HANS DE BRUYN zelfs i de •vebank jfiiï wï&ltiÊL vijderd. was hij vergeten". Om dat duidelijk te maken komt er zelfs nog een vergelijking met een pensioenge rechtigde aan te pas. „Aan de man. die het goede moment uitkiest en een afscheidsfeest geeft bewaart iedereen een goede herinnering. Wie blijft werken tot de laatste dag om op straat te worden gezet blijft voor de meerderheid de kwaaie oude baas". Op het ogenblik van de definitieve beslissing dro.ng begrip voor de kritiek tot hem door. „Vlak voor de aanvang van het nieuwe seizoen zei ik tot mijzelf: „De journalisten en al die mensen in Nederland hebben gedeel telijk gelijk. Ik was dikker geworden en ik voetbalde inderdaad slechter dan ooit. Maar beter dan wie ook wist ik dat ik kon voetballen. Als iemand tweemaal dé voetballer van Albanië geweest is. dan heeft hij wat in zijn mars. Deze overweging gaf me rust Toen ik aanvoerder werd stopte de ritiek :elf". Afscheid II JE?» Ook in het nemen van *tra£schopp. n is doelman van de tegenpartij niet rekent t het veld kiest hij bijna altijd de hoek uit Maar het moment van de waarheid nadert nu. Met rasse schreden, zoals dat heet. Velibor Vasovic praat ei gemakkelijk over. Kan er gemakkelijk over praten, omdat hij zich de conse quentie wellicht onvoldoende reali seert. Het is nog niet zover en dat i een simpele dekmantel om zich achtei le verschuilen. Maar aan de andere kant is de beslistheid, waarmee hij over zijn afscheid spreekt, een waar borg dat het doorgaat. „Ik heb alles zo ceel mogelijk overwogen. Er kan ech' ïiets meer tussen komen". Na 1 augustus is Velibor Vasovic Ajax-prof af. Hij meent voldoende waarborgen achter de hand te hebboi om zijn „spaarcentje" niet één, twee drie kwijt te raken. Zijn belangrijkste bron van inkomsten wordt waar schijnlijk het restaurant Alexandei dat drie weken geleden geopend is Daar moet het geld vandaan komen. 'wee hoofdpersonen bij Ajax, die alle- hebben.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 19