Stapje te laat van Romeijn kan Feijenoord een kapitaal kosten Angstig ADO week voor intimidatie van NEC Sparta vond 4-1 wel genoeg i Halve finales Valpartij op aan Nootdorp Driemaal scheepsrecht voor De Jong Verrassing van FSC iPMl DONDERDAG 8 APRIL 1971 PAGINA OTTERDAM Het stapje kwam weer te laat. chter de laatste linie van Feijenoord was gmeijn blijven hangen. Verbijsterd keken zijn oeggenoten naar de „eenzame voor Treytel" die irgat het stapje naar voren te maken. Romeijn in niet anders meer doen dan de bal terugkop- in maar het antwoord stond klaar: Sjaak Swart l Horst Blankenburg die razendsnel de fout van gmeijn afstraften en de bal bij de vrijstaande |ck van Dijk brachten. Zijn schot was zo throeiend hard dat het net er seconden van bleef lllen. In een flits die slechts enige seconden duurde, had Ajax zich, vlak voor tijd, in de halve bekerfinale gewerkt en had Feijenoord, dat niet anders meer heeft dan een titelkans, een kapi taal verspeeld door de mogelijkheid uit handen te geven om tot het toernooi om Europa Cup II door te dringen. Een gloeiendhete cupstrijd, uit gevochten op het scherp van de snede, had een ontknoping gekregen die in de bitterkoude Kuip het bloed op kookhoogte had gebracht. Feijen oord, dat met de rust een voorsprong van 10 had gehad, was ten gronde gegaan aan het „com merciële voetbal" dat Ajax zich eigen heeft ge maakt. Met tactische manoeuvres waren de Ajacieden niet meer, zoals in vroeger jaren, te verlakken. Het strijdbare Ajax, dat niet meer ver saagt maar doorbijt tot het, ditmaal voor Feijen oord, bittere einde, wenste de gok op de lands titel niet te nemen en nam het zekere voor het onzekere in een soms chaotische, pure cupstrijd, die spanning, sensationele momenten, ongeloof lijke missers en een periode van een „Lucky Feijenoord" als ingrediënten had om het publiek in de propvolle Kuip een wedstrijd-met-een-aan- slag-op-het-hart te bezorgen. ralner Rinus Michels had een fanta- rteam samengesteld, zonder Keizer, ■eskens, Mühren, maar met Horst lankenburg die met Vasovic het al- stuivertje wisselen op- >erde. Blankenburg naar voren, dan jsovic als laatste man, of omgekeerd meestal het geval. De fysiek achtige Duitser vulde alle gaten die vullen waren en dat waren er in het gin nogal wat. Arie Haan fungeerde linksbuiten. Feijenoords Ernst Hap- had minder keus om verrassende endingen aan zijn ploeg te geven. Hij d Moulijn (licht geblesseerd) aan de int gelaten, Boskamp op het midden- ld geposteerd en een aanval in elkaar draaid waarin Wery op links stond, ndvall op rechts en Wim Jansen als nts fungeerde. Dat had weer tot ge lig dat Michels op links Suurbier als waker van Kindvall had neergezet Cruyff op het middenveld aan Van jnegem liet kleven, wat soms tot ftlge botsingen tussen de vedetten dde. t stapje te laat zou een beslissende in dit duel spelen. Uit een verre e van Romeijn verzuimde Hulshoff buitenspelval effectief te maken en nsen prikte de bal over de toestor- ende Stuy heen. Er was toen veertig inuten gespeeld. De perspectieven van lijenoord stegen met het aantal kan dat Ajax miste. Zelden zal een ■ijd tussen de twee ploegen die toch beste voetbal spelen die beiden de val als sterkste wapen hadden ge- ;n. zo gemarkeerd zijn door zoveel «ers in glorierijke posities. Arie aan had in het begin al formidabel blunderd toen Swart hem de bal op hoofd legde en Haan ruimschobls tijd jèj Feijenoord het doelpunt van Feijenoord de ploeg een forse dosis geluk De onzeker spelende Rinus Israel (ziek geweest, waarvan meer merken dan van de ziekte Cruyff had geleden) veroorzaakte hachelijke momenten. Haan, Van Dijk ep Swart, kregen, in dezelfde situatie, scoringskansen maar faalden alle drie en dat alles nadat Israel het stapje naar voren niet had gemaakt en Krol had kunnen voorzetten. Een volgende blunder van Israel schonk Cruyff een kans uit duizend, maar hij schoot naast. „Lucky Feijenoord", dat een ontwrichte voorlinie van ^jax ontmoette. Met Arie Haan wiens baltechniek niet toereikend is om de plaats van Keizer Michels „Lk heb hem doelbewust gespaard voor volgende week" in te nemen Met Cruyff die al genoeg te stellen had met Van Hanegem en daardoor bij elk kansje te schichtig te werk ging. Met Swart die zich nauwelijks los kon ma ken van Schneider. Maar er zat toch meer in die aanval dan bij Feijenoord, waar Wery de ijver zelf was maar te lang draalde met schieten, Kindvall naar een dieptepunt zakte en kansen miste die hij enige jaren geleden zonder mankeren had omgezet in doelpunten en Jansen die zich na zijn treffer meer en meer te rugtrok en slechts sporadisch mee naar voren ging Canard Zonder een canard van scheidsrechter Keizer zou Feijenoord toch de beste kansen op de halve eindstrijd hebben gekregen Grommend verhief het pu bliek in de kuip zich toen Jansen zon der meer door Mühren na de rust vervangen door Krol met de uitge strekte hand tegen de grond werd ge duwd in het strafschopgebied. Jan Keizer, de coming man in het scheidsrechterskorps, die al het onge noegen van de kijkers op de hals had gehaald door meestal zéér juist de si tuatie te beoordelen, wilde de strijd die open was ook open houden en wuifde de Rotterdamse protesten weg. Pal daarop, terwijl Feijenoord nog hoofdschuddend de beslissing incas seerde, glipte Cruyff, uitgeweken naar links om de confrontatie met Van Ha negem te ontlopen, langs Boskamp die zich niettemin onderscheidde in de Rot terdamse ploeg. De voorzet van Cruyff kwam door een mistrappende defensie voor het doel waar Sjaak Swart met een zweefduik inkopte: 11. Toch alles De reactie van Feijenoord was harder spel. Maar daardoor laat Ajax zich niet meer intimideren. Wel werd Suurbier zodanig geblesseerd dat hij zich moest laten vervangen door Neeskens. Niet al leen op maar ook om het veld laaiden de hartstochten huizenhoog op. Flesjes daalden van de tribunes en het leek even chaotisch te worden, te meer om dat scheidsrechter Keizer doelloos in de middencirkel rondliep maar zelfs nog gelijk kreeg met zijn kennelijke gedachte dat het wel los zou lopen Hij had trouwens ook groot geleijk ge had toen hij een kopbal van Van Hane gem wegens buitenspel niet tot doel punt promoveerde, wat de flesjesregen tot gevolg had. Het publiek kreeg tenslotte toch alles wat het mocht verwachten in een cup wedstrijd. Ook het onverwachte slot met een vinnige kopbal van Laseroms die Stuy op de lijn de baas kon blijven, met een grandioze solo van Dick van Dijk waarbij Treijtel zijn vuisten tegen de bal moest zetten om hem tot hoek schop te stompen, met een laatste kans voor Kindvall die zijn rush niet kon doorzetten omdat hij de bal verloor. En met-het stapje te laat van Piet Ro meijn waaruit Swart na een korte toe- valscombinatie met Blankenburg de bal aan Van Dijk kon toeschuiven die ontstellend hard inschoot. In die ene seconde van twijfel van Piet Romeijn verloor Feijenoord een kapitaal Als het geen landskampioen wordt. HERMAN VAN BERGEM RCH-doehnan Bes zag als laatste redmiddel de doorgebroken Kowalik onderuit halen. Scheidsrechter Dorpmans snelde toe en maakte hem duidelijk dat dis daad RCH op een strafschop kwam te staan. Het was, aan de gezichten te zien, een algemeen lachertje. HEEMSTEDE „We spelen nog wat te veel door het centrum, te vee1 wordt nog in die trechter gepropt. We zouden wat meer over de vleugel moeten spelen, zodat we wat meer ruimte krijgen". Hans Eykenbroek was toch best tevreden ovtr de soepele manier, waarmee Sparta ten koste van het twee divisies lager spelende RCH halve finalist was geworden. Maar volgens de Rotterdamse aanvoerder had de zege nog wel verder uit gebouwd kunnen worden dan 41. Een opvallende constatering na een duel waarin Sparta wel degelijk vrijheid kreeg tegen een team, dat weliswaar met zes verdedigers startte maal al vlot enige doortastende tegenzetten plaatste. Ex-DWS'er Van den Berg. die Hans Ven- neker handenvol werk gaf, verscheen al in de zesde minuut voor Doesburg die het schot keerde en een nieuwe inzet van Ton Verschoor over het verlaten doel zag belanden. De overmoed van RCH toonde rechtervleugelverdediger TERDAM. Na afloop van wedstrijd FeijenoordAjax rd de loting voor de halve fina- verricht, die tot resultaat had: F.S.C.Sparta AjaxN.E.C. wedstrijden worden op lensdag 21 april gespeeld, bij brkeur op neutraal terrein. De pbs kunnen echter in onderling Jerleg ook anders beslissen. paardesportmedewerker) iOOTDORP Valpartijen komen nog op de baan van Nootdorp, iteravond waren vader en zoon Vergay O betrokken omdat de startauto te optrok, waardoor de paarden Ham- ui Hullabaloo ten val kwamen. let hoofdnummer, de Hulsbergprijs, rd volgens de verwachtingen gewon door Jan de Leeuw met Dox van od en Noot, al gaf George van Rhea h pas op de laatste meters gewonnen, uitslagen waren: NTEMSSEPRIJS le afd 2000 m met Inalco Leron (A Knijnenburg) Inge N. 3 Iona. Toto winn 3.70 kopp 3r" OGLANDERPRIJS 2 (G. Scholten) 2.5 Bltsle. Toto wlni 5.10 trio 50.30. UTENPRIJS 2000 t-SBERGERPRIJS 2 'RPRIJS 2000 met Vergat)) 2 64.5 1 27 d'Untque. Toto NIJMEGEN Door pure intimidatie van NEC werd gisteravond een machteloos ADO overrompeld. De kardi nale fout van de Haagse ploeg lag al in de beginfaze van het bikkelharde beker duel, dat door ruim 20 000 toeschouwers werd bijge woond. Zoals van NEC-trai- ner Wiel Corver viel te ver wachten, had hij zijn spelers de opdracht gegeven voor niets en niemand ontzag te hebben in het veld. Daardoor raakte het niet voldoende geconcentreerde ADO meteen al geprikkeld. Het ging angstiger, nerveuzer dan normaal spelen. Toen ver na rust een bres in de Haagse defensie viel en Theo de Jong toeschoot, aarzelde laatste verdediger Aad Mansveld even. Doelman Thie dacht het moment van de waarheid nog te kunnen ontlo pen door tijdig zijn doel te verkleinen, maar dat viel toch tegen. De bal gleed langs zijn rechtervoet in de richting van de uiterste staander. Precies in het zijnet: 10. Dn, viitrs xec René Pas werd nog ingezet i aanval kracht bij te zetten, het baatte niet. t f Chris Croes diep in de eerste helft aan met zich door de defensie van Sparta te wringen. Hij mikte op de lat. Sparta had toen echter ai een veilige voorsprong van 20. Verschoor beging een zware overtre ding tegen Klijnjan, die het duel zou opluisteren met drie prachtige treffers. De basis voor die produktie legde hij in de 17e minuut door de vrije trap zelf te nemen. Nadat Jürgen Kristensen, die voor de rust vaak in de spits was evenwel vrij ongevaarlijk en Janusz Kowalik over de bal waren gesprongen, kogelde Klijnjan via een verdediger in. De tweede treffer toonde de zwakte aan van de Heemsteedse verdediging. Croes miste eerst een verre pass van Kriaten- sen en Charley Bosveld (bij wijze van experiment i.p.v Heyerman) bereikte met zijn voorzet de bij de verste paal staande De Quant, die koelbloedig inkop te. Sparta drong na de rust meer aan. waarbij Hans Venneker veel oprukte, en Kristensen als „aangever" steeds waar devoller werd. De passes van het met volle inzet spelende RCH werden onzui verder en de sprintsnelheid van de Spar tanen werd een steeds gevaarlijker wa pen. Zoals in de achtste minuut toen Kowalik plotseling de ruimte instoof. Als laatste redmiddel greep doelman Bes de Spartaan vast. De strafschop benutte Klijnjan. RCH kwam nog even verras send, zij het op dubieuze wijze, terug. Ton Smid gaf een pass en Van den Berg. die met de wat al te balverliefde Dik Meijer de meeste aandacht opeiste, perste zich langs de verdediging, Doesburg in cluis. „Een duidelijk buitenspelgeval. Het was zeker een meter", was hel commen taar van Eykenbroek, die overigens voor een groot misverstand zorgde met zijn doelman. Het levendige duel beleefde de apo theose bij de vierde treffer. Uit een van de linkervleugel gegeven voorzet van Kristensen waaruit de bal over de ver opgedrongen verdedigers van RCH be landde. nam de van zijn bewakers weg- gesprinte Klijnjan de bal op zijn hoofd, passeerde koppend de uigelopen Bos en besloot zijn grandioze actie door de bal hard in de hoek te plaatsen (14). JAN PREENEN Wietze Couperus opgave bij zijn poging treffer te komen. Geraldo Cavaljos. IORNPRIJS 2000 m: f'lweg) 2.55.3 1.27.7. 2 an Mac H. Totowlnn 1 •PP 6.70. Celtinc in bekerfinale I LONDEN. Celtic heeft gisteren de pale van de Schotse voetbalbeker ïikt door een zege van 20 op tbrleoinians. In de eindstrijd ontmoet i Glasgow Rangers. Verdiend en niet verdiend? Als eenheid had ADO meer gedomineerd, r individueel speelden enkele NEC-voetballers een beduidend grotere rol. Jendrossek was ijverig en altijd gevaarlijk en Cas Janssens ook. Bovendien maakte de Zuidslaaf Davidovic, niet van de bal af te brengen, op het middenveld een zeer sterke indruk. Het beslissende element bij NEC was echter de instelling. Fanatiek, en nergens door geïmponeerd, gingen de Nijmegenaren de slidings in. Gebeurde dat al niet vriendelijk, zodra scheidsrechter Theo Boosten zijn rug naar de spelers toedraaide, kwam nog veel meer voor. Trainer Jezek wilde later de schuld niet op Boosten schuiven. Zo goedkoop maakte hij zich er niet vanaf. „De scheidsrechter had in sommige situaties misschien straffer moeten optreden, dat is waar, maar dat was toch niet de voornaamste oorzaak van onze nederlaag. De schuld lag ook bij ons. Wij waren minder beweeglijk dan normaal in ons spel. Da,t komt mijns inziens door de intimidatietactiek van NEC. Vanaf het begin van de wedstrijd was ons spel onevenwichtig. Niets spannends Buiten de venijnigheidjes op hel veld gebeurde er in de eerste helft van de wedstrijd niets spannends. Het ingrijpen van doelman De Bree, dat veertien dagen geleden, in het competitieduel tegen ADO, een bron van onzekerheid voor NEC was. gaf zijn achterhoede nu het volste vertrouwen. Tot enkele minuten voor rust bleven daarom kansen voor beide ploegen uit. Na een misverstand in de Haagse defensie dook Theo de Jong de verlaten diepte in. maar de voet van Thie redde in de drieënveertigste minuut nog. Onmiddellijk daarna mocht dezelfde Nijmeegse aanvalsspits weer zijn koelbloedigheid testen, toen de buitenspelval van ADO te laat dichtklapte. Nu redde niet Thie, maar centrale verdediger Van Vliet. Het was daarom wel redelijk, dat NEC na rust kreeg wat het verdiende: een doelpunt van Theo de Jong. ADO deed er daarna nog van alles aan om de achterstand weg te werken. Trainer Jezek zond René Pas het veld in verdediger Van Vliet, maar dat mocht evenmin baten. Ook aanvoerder Aad Mansveld, die erop loerde om z uitgebleven uitverkiezing voor Nederlands elftal nog eens als „miskleun" onder de aandacht brengen, slaagde er niet in om z voorhoede in de slotfaze van wedstrijd te inspireren. De strakke mandekking van NEC bleef domineren. De bekerdroom van ADO vervloog daardoor zeer geleidelijk. HANS DE BRUYN DELEEN Het in de eerste iivisie zo laag geplaatste Fortuna 5C' heelt voor 10.000 toeschouwers n Geleen voor een grote verras- iing gezorgd door zieh te plaatsen i-oor de halve finales van het bekertoernooi. Fortuna nam in de 0c minuut de leiding door Gub- bels (I0). In dezelfde minuut kreeg Ilovenkamp een schitteren de gelegenheid om GVAV op ge lijke hoogte te brengen, maar h(j schoot voor een leeg doel over. Cornells zorgde er tien minuten voor tyd toch voor dat de wed strijd met een half uur verlengd moest worden. Uitblinker Geyse- laars bracht Fortuna SC in de ze vende minuut van de tweede ver lenging opnieuw op een voor sprong, die de Jonge ploeg niet meer afstond.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11