AFWERKING DAM WEL IN GEVAAR £eidóe (Sowuwl Billiton-A'hem moet personeel afstoten NA PROBLEMEN IN ANDERE BEDRIJVEN Denis Job houdt nog t zes kinderen gevanger PRUTGES Overleg over vestiging Fordfabriek Brouwershavensegat wordt ondanks baggerstaking gedicht Steenbergenen Markerwaard kanshebbers Werk stil op twaalf projekten DUBCEK TREKT BEKIJKS Bisschop Simonis bij Diocesane Pastorale Raad Stravinski overleden Eind augustus koninklijk bezoek aan Indonesië Aanval op Ho Tsji Minh-route Vergeefs gesprek met psychiater Criminaliteit stijgt snel DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.356 DINSDAG 6 APRIL 1971 'apengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 1031)03 Bank- Amro-bank N.V.. Leiden Directeur: dis. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H- P M Heruer Ldvertenties (excl. B T W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, maand 6,05, kwartaal f 18,10, jaar f 70,30. Per post: per iwartaal 21,70, per jaar f 84.70. T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur De schat van hel kasteel; 19.30 uur Toppop; 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Voorjaarsmode. Nederland 11 19 30 uur Leven in het klooster; 20.21 uur Andy Williams; 21.45 uur Paul Vlaanderen. NU EN DAN ZON De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Verspreide opklaringen, maar ook plaatselijk een buL Vannacht hier en daar mist. Weinig wind. Minimum temperaturen ongeveer 5 graden, maxima morgen van 8 graden in het noordwesten tot omstreeks 13 graden in het zuidoosten van het land. (Van een onzer verslaggevers) f HAAG Terwijl 6700 werknemers bij Van Gelders Papierfabrieken in uiterste onzekerheid over toekomst leven, zoals de directie gisteren liet uit- ramen. blijken ook bij de Billitonmaatschappij moailijk- teden te zijn gerezen. Als gevol van deze moeilijkheden noet Billiton-Arnhem reorganiseren, waardoor 600 werknemers niet weten wat hen te wachten staat. ,.In j de komende maanden moet het personeelsbestand bij Billiton-Rrnhem aanmerkelijk ingekrompen worden", I aldus mededelingen van de directie. Hieronder vallen i niet alleen de tinsmelters van dit bedrijf, maar ook de staf en de hulpdiensten, die aldus de directie vereen voudigd moeten worden. (Van e BROUWERSHAVEN. Ongehinderd door de staking onder de baggeraars is gisteren het eerste caisson van de dam in het Brouwershavensegat op z'n plaats gezakt. Voor 1 mei moeten ook de andere dertien caissons op hun plaats worden gebracht. Van de züde van het stakingscomité werd ver verslaggevers) klaard. dat de bonden op dit moment nog geen actie voeren b(j het Brouwershavensegat. Wel is het zo, dat de schepen, die eind april nodig zijn bU het afzanden van het dijklichaam. worden vastgehouden en dat daarop de voorbereidingen voor dit werk zijn gestaakt. vitei- Billiton-Arnhem, onderdeel koninklijke Shellgroep, zag zijn bij de tinsmelterij de laatste jaren eds meer teruglopen. Dit vond zijn lorzaak in de afnemende aanvoer van Inertsen, omdat de producerende landen langer hoe meer overgaan deze [rondstoffen in eigen land te verwer- De vakbonden zijn enige tijd gele den reeds op de hoogte gesteld van de moeilijkheden. Of en hoewel ontslagen r zullen vallen is de vakbonden niet «ftend. Eind april gaan de bonden trover met de directie overleggen. De directie zelt' heeft gisteren laten veten, dat het personeelsbestand in Arn- ibu zoveel mogelijk door natuurlijk ver- overplaatiog binnen het Bil'li- :em Ingekrompen zal worden, in :n aantal gevallen zal echter vervroeg de pensionering of afvloeiing noodzake lijk zijn. Weten de werknemers van Eilliton- [kmhem min of meer waar zij aan 1oe de 6.700 werknemers bij Van GeVfers Papierfabrieken is dit nog steeds het geval. Na de mededelingen gisteren over een fusiebod door de Bfenklijke Nederlandse Papierfabrieken tt Maastricht op het bedrijf liet de di- Van Gelder weten, dat de kelijke reorganisatie van het be drijf hierdoor vermoedelijk minder dras-, tifch behoeft te zijn dan oorspronkelijk noodzakelijk geacht werd. „Zij kan :hijrdijk iets mider erg en geleide lijker doorgevoerd worden. Maar helaas zijn hierover nog geen resultaten be kend", aldus de directie. Intussen is ook bekend geworden, dat het Amerikaanse Fordconcern en de Ne-- derlandse regering contact met elkaar hebben opgenomen over de vestiging Fordfabriek in ons land. In hoe verre mogelijkheden aanwezig zijn kon minister Nelissen van Economische Za ken niet mededelen. „Wel worden de mogelijkheden onderzocht of Nederland als vestigingsplaats in aanmerking kan komen", aldus minister Nelissen. TWEEDE LUCHTHAVEN (Van verslaggevers) DEN BOSCH De Brabantse gedeputeerde mr. G. Ph. Brokx zei gisteren bij de aanbieding van de nota van dc Bra bantse werkgroep tweed nationale luchthaven dat er naar zijn mening voor de luchthaven nog twee kanspaar- den zijn: de Markerwaard en het Pol dergebied westelijk van Steenbergen. Van die twee zou Steenbergen de beste kansen maken omdat de bereikbaarheid van het vliegveld daar voor de te ver wachten grote verkeersstromen beter is dan die van de Markerwaard. Uit de nota van de Brabantse werk groep tweede nationale luchthaven die Gedeputeerde Staten gisteren aan de staten hebben aangeboden, blijkt dat die werkgroep zich bezonnen heeft op 24 plaatsen in Brabant en Zeeland waar mogelijkheden voor vestiging aanwezig waren. Uit die reeks bleven na afweging van een aantal voor- en nadelen, drie plaatsen over, t.w. het geprojekt eerde industrieterrein Rei- merswaal, het poldergebied ten zuiden van Dinteloord en tenslotte het polder gebied ten westen van Steenbergen. De werkgevers in het baggerbedrijf j hebben de indruk dat de staking onder I de baggeraars als „proefkonijn" moet I dienen met betrekking tot de loon onderhandelingen in het bouwbedrijf, die voor 1 mei afgesloten moeten zijn. Namens de werkgevers werd ook ver klaard. dat men het onjuist zou vinden, als het werk aan de sluiting van het Brouwershavensegat door de staking ge stagneerd zou worden. Op l mei moet daar het eigenlijke sluitingswerk be ginnen. Dan zal het zandspuiten over de gestorte betonblokken moeten aan vangen, evenals de sluiting van de cais sons. Komt. dit werk niet voor de winter klaar, dan zal er een geheel jaar ver loren zijn. Volgens de voorzitter van de werk geversorganisatie in het baggerbedrijf ligt op het ogenblik voor 400 miljoen gulden aan kapitaalgoederen stil door de staking op de twaalf projecten. De voorzitter van liet Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, mr. P. van Boven, meent dat een staking tegen woordig een niet meer geaccepteerd wapen is. Door gebruikmaking van de technologie is een reeks bedrijven opge bouwd waar een staking niet meer kan worden verdragen. „We moeten weten wat we aan elkaar hebben (Van een onzer verslaggevers) DELFT De nieuwe bisschop van Rotterdam, dr. A. Simonis wil naar vermogen meewerken aan de reali sering van de beleidslijnen, zoals die in de januariverklaring de het bisdom zijn uiteengezet. De accent verschillen. die reeds eerder door de bisschop zijn aangestipt, zijn er naar zijn mening nog, maar er moet vol doende ruimte voor hem zijn om onverbloemd datgene naar voren te brengen wat hij meent dat juist is. ..Dan weten we precies wat we aan elkaar hebben", aldus mgr. Simonis in zijn korte verklaring aan het begin van de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad. die gister- ravond in de Adelberthof te Delft werd gehouden. Mgr. Simonis sprak de hoop uit dat zowel de leden van de raad als hijzelf veel hebben geleerd van dat gene wat zich in het recente verle den heeft afgespeeld, zodat men in de toekomst zal kunnen achterhalen wat er eigenlijk leeft bij de gelovi gen. Naar zijn idee zou de Diocesane Pastorale Raad gezien moeten wor den als een ..beleidsvormend in spraakorgaan," dat zich bezig zou moeten houden met het onderzoek naar de pastorale activiteiten, zich daar over een mening vormen en er tenslotte de praktische conclus- sies uit zou trekken. „Alles wat door de raad naar voren wordt gebracht, wordt uiteraard door het Diocesaan Bestuurscollege zeer serieus bekeken en overwogen, maar dat betekent niet dat we op alles in zullen kun nen gaan, aldus mgr. Simonis. Bovendien riep hij de leden van de DPR op om ondanks de vele teleur stellingen op gang gebracht demo cratisering en decentrealisering van de Kerk door te zetten, tot heil van allen in het bisdom. Hij legde ook de nadruk op de geza menlijke verantwoordelijkheid van zowel priesters als gelovigen en sprak de hoop uit dat allen geza menlijk vruchtbaar zouden mogen BERN (AP) Iedere dag komen er mensen naar het bos van Bratis lava in de hoop een glimp op te vangen van houthakker Alexander Dubcek, de vroegere pa- tijleider van Tsjecho- Slowakije, wiens bewind werd beëindigd door de Russische invasie van 1968. Volgens de informatie die het „Schweizerisches Ost-Institut" te Bern heeft gekregen, is Dub cek helemaal niet ge steld op de stroom van belangstellende bezoe kers op zijn arbeidster rein. Dubceks tegen woordige collega's wei geren om de vroegere eerste partijsecretaris, wiens gezonheidstoe- stand achteruit zou zijn gegaan, zwaar werk te laten doen. De houtza- gerije waar Dubcek te werk gesteld is, heeft geen last meer van moeilijkheden met de bureaucratie, die vroe ger optrad als men om nieuw werkmateri aal vroeg, sedert de ver zoeken beginnen met de zin: „Kameraad Dubcek zou het zeer op prijs stellen als NEW YORK (A.P.). Van morgen is te New York de compo nist Igor Stravinski, één van de grootsten van deze eeuw, over leden. Hij was 88 jaar oud en al een jaar ziek. De doodsoorzaak is vermoedelijk een hartaanval. Stravinski overleed in zijn appartement aan de Fifth Avenue. Hij werd op 8 juni 1882 in de buurt van St. Petersburg, in het oude Rusland geboren. In 19TTT werd hij op slag be roemd na de eeiste opvoering, te Parijs, van zijn „Vuurvogel", een symfonisch gedicht. DJAKARTA (AP) Koningin Julia na en prins Bernhard zullen naar wordt verwacht tegen het eind van augustus van dit jaar een bezoek aan Indonesië gaan brengen. Dit is meege deeld door de Nederlandse ambassadeur in Djakarta. SAIGON (A.F.P. - Reuter). Een groep van ongeveer driehonderd Zuld- vietnamese commando's de tot de eerste infanteriedivisie behorende keur troepen de „zwarte panters" (Hac Bao) zün vanmorgen in alle vroegte een aanval begonnen op de Ho Tsjl-minhweg. Zij waren naar Laos overgevlogen met vijfentwintig Amerikaanse helikopters. De Amerikaanse troepen hebben van daag de basis Khe Sanh in het noord westen van Zuid-Vietnam verlaten. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft dit meegedeeld. In februari waren de Amerikanen teruggekeerd naar deze basis om een steunpunt te vormen voor de Zuidvietnamese troepen tijdens hun aanvallen op de Ho Tsji-minroute over de Laotiaanse grens. (ADVERTENTIE) HERENSTRAAT 2 RIJSWIJK, TEL. 070-98 01 03 I De '34-jaric/e ex-parachutist Ken Pi- per was ervan overtuigd dat hij op eic/en kracht en met behulp van zelf gemaakte vleugels (spanwijdte 2.40 m) over de Theems in Londen kon vliegen. Zijn vlucht vanaf de Twickenham brug was. kort, hevig De zes vrijgelaten kinderen van Deni Job. Zes kinderen zijn nu nog in het huis, een nitd' spoorwegsl tionntje. dat- de politie bi wordt. (ADVERTENTIE) AAN ONZE ADVERTEERDERS In verband met Goede Vrijdag kunnen advertenties voor de editie van zaterdag opgegeven worden worden vrijdag tot 10.00 uur Adv. Exploitatie Gelukkige val van negende verdieping TOKIO (AP) De 21-jarige Ja panse student Misjiji Iso is op onverklaarbare wijze aan een ze kere dood ontsnapt toen hij. ietwat onder invloed van een dak riel ran een gebouw met negen verdie pingen, door een zinken dak sloe\ en in het bed van twee slapendt dames belandde. Die haalden uiler aard er snel de politie bij en dc:< constateerde dat Iso sléchts licht f verwondingen aan een been en aan het hoofd had opgelopen. Dt dames hadden helemaal niets, be halve de stuipen van de schrik (Van onze correspondent L. Kleyn) PAKIJS Denis Job, de geestesgesloorde va. 33 jaar. die zich in een dorp in het departe ment van de Meuse gedurende het weekend met twaalf van zijn kinderen in zijn woning gebarricadeerd had, heeft maandagavond in zoverre zijn verstand enigszins teruggekregen, dat hij zes kinderen in vrijheid liet De gendai die het huis aan alle kanleu heefl afgezet zonder tot de aanval over le gaan. hoopi. dat nog voor middernacht ook de andere zes kin deren zouden worden losgelaten. Dit is niet gi beurd. Vandaag zou zijn vrouw worden begraven die hij vrijdag in een vlaag van waanzin heel doodgeschoten. Zondagavond kondigde hij aai dat hij bij het eerste luiden van de klokken, zeil moord zou plegen. Daar is hij nu op teruggekc men. Een psychiater die Job vroeger heeft behai. deld. onderhandelde met hem de gehele dag pe iuidspreker. Job wilde de verzekering hebben, da zijn kinderen niet naar de voogdijraad zoiidei worden gestuurd, maar door de leden van di familie in huis zouden worden genomen. Die ver zekering is hem gegeven. Job is de zoon van eei dronkaard en waarschijnlijk erfelijk belast. Hi had zich in zijn hoofd gezet dat h(j aan een on geneeslijke ziekte leed en toen zijn vrouw da' verleden week donderdagavond betwistte en di niet wilde geloven, schoot h(j haar dood. De kin deren weten nog niet, dat z(j halve wezen zyn. Kilometerlange olievlek op IJsselmeer (Van een onzer verslaggevers) ENKHUIZEN Sinds gisteren drijft een olievlek van een kilometer lang tussen Enkhuizen en Amsterdam. De vlek werd waargenomen door de Enk- huizer watcrpolitic, die niet kon ver klaren waar de olie vandaan komt. Het is nog onbekend. De politic acht het mogelijk dat dc olie bij hel uitpompen van lenswater mee in het IJsselmeer Is geloosd. Volgens de waterpolitie komt dit soort olievlekken vaker voor op het IJsselmeer tussen Amsterdam en Lem mer. Door het stille weer drijft de olie vlek op het ogenblik uiterst langzaam in zuid-westelijke richting. Volgens me dewerkers van de Enkhuizer haven dienst betreft het hier de grootste olie vlek die ooit op het IJsselmeer werd gesignaleerd. DEN HAAG (ANP) In 1970 werden 267.000 misdrijven bekend bii de politie I en marechausse tegen 240.000 in 1969. Dat is een toename van 11 pet. aldus een mededeling van het Centraal Bu reau voor dc Statistiek. Er werden 109.000 misdrijven opgehelderd ofwel 41 pet. (In 1969 44 procent). I De vermogensmisdrijven vertoonden in 1970 de grootste toename namelijk 1 1.473 ped 100.000 inwoners tegen 1.314 het vorig jaar. De verkeersmisdrijven liepen op van 268 tot 283 per 100.000 inwoners, de aggressieve delicten bleven vrijwel constant (201 tegen 199). terwijl le seksuele delicten een teruggang ver- 1 toonden (68 tegen 73).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1