BEVAT HET VLEES OP ONZE TAFELS ANTI BIOTICA? Controle nog niet waterdicht Nieuwe wet op komst HET GAAT OOK OM MELK EN MELKPRODUCTEN EN EIEREN Dagelijks worden er kalveren,, be stemd voor de slacht, ingespoten met antibiotica. Dat is in Nederland streng verboden, maar het gebeurt. In veevoeder worden niet toege stane hoeveelheden antibiotica ver werkt om de dieren in onze ,,bio- industrie" sneller te laten groeien of te beschermen tegen infectie ziekten. Ook dat is verboden, maar de controle van de overheidsin specties is nog niet waterdicht. Mensen die te veel binnen krijgen van bepaalde antibiotica, kunnen overgevoeligheidsreacties gaan vertonen. Ook kunnen ze, zonder dat zijzelf of hun arts het weten, resistent geworden zijn voor be paalde geneesmiddelen. Kunnen experts het vlees niet onderzoeken om te kijken of er niet te veel anti biotica inzitten? In de toekomst zal dat zeker mogelijk zijn. Op dit ogen blik is de techniek nog niet zo ver dat met zekerheid van ieder stuk vlees gezegd kan worden dat 't geen. sporen van antibiotica bevat. Zijn het vlees, de melk en de eieren op onze tafels verontreinigd met anti biotica? Moeten wij ernstig veront rust zijn over de toestand van het voedsel, waarvan wij moeten leven? We vroegen het aan W. B, Gerrit sen, arts, plaatsvervangend direc teur-generaal van de Volksgezond heid op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De heer Gerritsen, 56 jaar, was zeven jaar huisarts voordat hij op het ministe rie kwam. W. GERRITSEN: Ongelukken beter voorkomen dan genezen de omvang van hel illegaal van antibiotica? n: T3»t is nnef bekend. Illegaal vil al zeggen dat we het niet weten. hebben er ook geen cijfers over. De laatste jaren zijn we wel steeds neer illegale kanalen op het spoor ftomen. Maar ik ben er niet helemaal ptat op. Dat is ook de reden om de nAe vervolmaken. Het gaat hier om fttfe economische belangen. Voor be pakte betrokkenen kan de verleiding imakkelijk erg groot worden. Utarvoor u-orden antibotica gebruikt? Voor bestrijding van ziekten, bijvoor beeld een uierontsteking bij een koe en lb groeibevorderend middel. In het laatste geval heb je maar heel kleine hoeveelheden nodig, voor ziektebestrij- gebruik je meer. Ook zieke var kens, paarden en andere dieren, die- bier geslacht worden, kunnen ver antwoord door een veearts behandeld zijn geweest met antibiotica. Gcoeibevorderende hormonen worden meestal met de injectiespuit naar bin- «jebracht. Dat is absoluut ver- Doden. Wel toegestaan antibiotica in ,-oer wc Ttemulering van de aar dan mag ie concentratie itiMcimaal 10 ppm (part» pro million, deeltjes antibiotic» par miljoen deeltjes voer) zijn. Om welke voedinosmiddelen yw»t het? Vlees, melk en melkproduktc* en er is geen vaste categorie aan tv wijzen, het zijn allerlei merisen. Da zwarte handel speeLt zich vooral af op veemarkten, logisch, daar komt men elkaar tegen, maar daar controleert de algemene inspectiedienst dan ook heel icherp. Gevaren Het gaat vooral om twee effecten van antibioticaovergevoeligheidsreacties en lesistentie. Overmatig gebruik van een •ntibioticum kan ook zoals bij elk geneesmiddel leiden tot toxische reac hes (vergiftigingsverschijnselen). Maar dat gevaar speelt hier ln het geheel omdat het hier gaat om gebruik zeer kleine hoeveelheden. Overgevoeligheid (allergie) uit zich bijvoorbeeld in huidaandoeningen. Ook astmatische neigingen zijn voorgekomen ensen die in de farmaceutische «dustrie via de ademhaling in con- 'aren gekomen met het stof van antibioticum, lergie wordt bij de patiënt geleide lik opgebouwd. Wanneer iemand Engere tijd door een arts met een antibioticum is behandeld, kan hij op gegeven ogenblik dat verschilt persoon tot persoon overgevoelig worden voor die stof, bijvoorbeeld P®üicilline. Als de patiënt later, als hij toe. Gezondheid van mensen en vee werd bedreigd. Bo vendien zou de „bio-indus- trie" zichzelf ten gronde secretaris van Volksgezond heid in 1964 met de „wet op de antibiotica", die in janua ri 1965 van kracht werd. richten wanneer het gepro duceerde vlees niet langer ment in binnen- maar ook Voortaan konden antibiotica alleen worden verstrekt via de dierenarts. Elk bezit van antibiotica op de boerderij is buitenland zou genieten. Ook de bereiding van kaas en yoghurt kwam in gevaar, wanneer de bereidingsbacte riën door antibiotica in hun werk belemmerd zouden strafbaar als er geen „re cept" van een dierenarts bij getoond kan worden. In 1967 bleek dat de wet bejzaald niet overbodig was. In het begin van de jaren zestig nam het gebruik van anti-biotiea door boeren op Daarom kwamen de minister van Landbouw en de staats Plotselinge geruchten in bet buitenland dat er in Neder land maar raalq» gespoten werd. berokkenden de Ne- dcrlandse vlecsexport enor me schade, Italië sloot enige tijd zijn grenzen voor Neder lands vlees. Ondertussen wordt hard ge werkt aan een verbeterde versie van de wet 1964. De bedoeling is de wegen waar langs antibiotica uiteindelijk de veehouders bereiken, aan zienlijk stringenter te kana liseren. De farmaceutische industrie, die de stoffen le vert, zal waarschijnlijk wor den gecontroleerd op de hoe veelheden en bestemmingen die de fabriekspoortcn verla ten. Importeurs hebben al volgens de oude wet een vergunning nodig. Alle betrokkenen, vsfh fabri kant via handelaar tot ver bruiker. zullen waarschijn lijk een administratie moe ien gaan bijhouden. Daarin moet worden opgeschreven hoeveel antibiotica de be trokkene heeft gemaakt, af geleverd. ontvangen of ge bruikt. De nieuwe wet wordt binnen afzienbare tijd ver wacht. Landbouwminister Lardinois wil dat er snel werk van gemaakt wordt. over verschenen. In Engeland meende men drie gevallen te hebben van sensibildsatie door penicilline in de melk, maar absoluut zeker was meri Hetzelfde geldt bij een constatering van resistentie. Bewijsbare gevallen dat de oorzaak lag in verboden gebruik van antibiotica in de veeteelt, hebben we niet. Maar die gevallen willen we ook nooit hebben. Voorkomen is hier, zoals overal, beter dan- eenezen Nacontrole Kunnen het vlees en de melk niet gecon troleerd worden op het gehalte anti biotica dat erin zit? De nacontrole op vlees of eventueel de urine van levende dieren, dat is een van de moelijkheden die nog niet geheel is opgelost. De nodige analysemethoden zijn nog niet helemaal voorhanden. Ei is een heel scala van stoffen. Voor elke stof moet een eigen methode worden gevonden. De melk wordt wel al regelmatig ge controleerd op antibiotica. Er ts een biochemische analysemethode die voor een sluitende controle toepasbaar is. In melk kan penicilline voorkomen ais een koe bijvoorbeeld voor een uier ontsteking daarmee is behandeld. De penicilline wordt uitgescheiden, ook via de melk. Na enige tijd. dat kan meer dere dagen duren, is de melk weer on besmet. In die tijd mag de boer de melk r-: Ook eieren kunnen -intibiotica bevatten. leve: de ntijns varken hoeven we niet bang te zijn. het genezen het antibioticum in aanraking komt. kan hij opnieuw overgevoeligheids reacties vertonen. De antibiotica die veehouders gebruiken, zijn namelijk ten dele dezelfde als die in de geneeskunde worden gebruikt Omgekeerd kan iemand overgevoelig worden voor een antibioticum via het voedsel zonder dat hij het weet. Wordi hij ernstig ziek en dient een arts hem een antibioticum toe, dan kan hij over gevoeligheidsreacties gaan vertonen Dat' zijn heel onaangename recaties Ook bepaalde bloedreacties zijn moge lijk. Het tweede gevaar dit geldt voor hel therapeutisch gebruik van antibiotica ts resistentie. Deze stoffen worden toe gepast om bepaalde ziekteverwekkend' bacillen te doden. Het kan echter ge beuren dat een sterke bacil de behan deling overleeft en zich gaat vermeer deren. Dan ontstaan stammen die niei meer gevoelig zijn. voor het antibioti cum. Ik herinner me nog goed, dat VOO? de oorlog voor het eerst sulfonamiden op de markt kwamen. De gonococ, ver oorzaker van gonorroea, werd in prak tisch alle gevallen afdoende bestreden met een buisje van een sulfonamide- preparaat Tegenwoordig worden sul fonamiden bijna niet meer gebruikt voor dit doel. De gonococ van vandaag is er resistent tegen geworden. sistentie i irgevoeligheid Gelukkig niet. Overgevoeligheidsreac ties voor penicilline komen nogal eens voor, overigens relatief heel weinie wanneer je de omvang van het gebruik van dit geneesmiddel ziet. Overgevoe ligheid tengevolge van antibiotica in net voedsel is tot nu toe slechts een theoretische mogelijkheid. Ik ben in de literatuur nog geen enkel geval tegen gekomen van sensibilisatie die aan toonbaar via de voeding bad plaats gevonden. Maar dat neemt niet weg dat we aan de mogelijkheid moeten denken In Amerika zijn wel publikaties hier- fabriek. De dierenarts zal hem dat heb ben uitgelegd. Doet hij het toch en wordt hij gesnapt bij de melkcontrole, dan krijgt hij een flinke korting. Deze controle bestaat al enkele jaren. Sinds dien komt het veel minder voor dat antibiotica in melk zitten. Er komt eigenlijk nooit een einde aan het zoeken naar analysemethoden, om dat steeds weer nieuwe antibiotica en hormoonpreparaten worden uitgevon den. Voor het meest gebruikte middel, penicilline, hebben we nü echter een methode gevonden die op het punt staat ingevoerd te worden bij nacon trole. Tot nu toe werd wel bij levende dieren de urine op penicilline onder zocht! Met de nieuwe methoden kunnen we bepaalde antibiotica analyseren uit organen van het geslachte dier. bijvoor beeld nieren of lever. Als deze methode helemaal zal zijn ingevoerd, zijn we een grote stap verder. Voor sommige stoffen is het gemakke lijk een analyse te vinden. Maar vooral bij hormonen is het moeilijk. Wel is het zo dat grote concentraties gemak kelijk zijn te detecteren. En die zijn natuurlijk het gevaarlijkst. Geen zekerheid Van een bepaald stuk vlees kunt u dus niet altijd met zekerheid zeggen dat het geen antibiotica bevat? er geen antibiotica in voorkomen. Maar die zekerheid zullen we binnenkort beslist wel hebben, als wetgeving en analysetechnieken zijn toegespitst en Ik wil hier echter uitdrukkelijk stellen dat 1)^ zwaartepunt beslist niet ligt bij de analyse. .Het zwaartepunt moet liggen bij de controle op handel en toe passing van antibiotica. De repressieve controle, dat is de nacontrole op het vlees, de melk enz. vormt slechts het noodzakelijk complement op de preven tieve controle. Hoe sh het i ïmporieerd vlees? Ook in de andere landen van de EEG doet men zijn best de controle, en preventief én door onderzoek van d® produkten. zo goed mogelijk te maken Maar ia. ze zitten met dezelfde moei lijkheden als wij, de praktisch bruik bare technieken zijn er nog niet al lemaal. In andere landen is men daar mee niet verder dan bij ons. Onze veterinaire dienst keurt het Im portvlees; de veterinaire diensten uit de EEG-landen hebben regelmatig contact met elkaar. Ik heb geen enkele reder te veronderstellen dat men in andere landen minder serieus deze zaak aan pakt dan bij ons. Ik dacht niet dat wc het buitenlandse vlees minder zouden moeten vertrouwen dan het Neder - Voor het vlees uit Argentinië hoeven we niet bang te zijn dat het behandeld is met antibiotica, daar heeft men enorme oppervlakten beschikbaar vooi Om welke stoffen gaat het nu precies" 1 De antibiotica in engere zin, ver kregen uit micro-organismen, bijvoor beeld schimmels. Penicilline is het be kendste. Al in heel kleine dosering kun ne' ze bacteriën doden of belemmeren in hun groei. 2. Dan zijn er de chemotherapeutica. met ongeveer dezelfde werking als antibiotica, maar vervaardigd langs chemisch-synthetische weg. 3. De hormoonpreparaten worden be reid uit klieren met inwendige af scheiding van geslachte dieren. 4. De thyreostatica. die de werking van de schildklier afremmen en daardooi de gehele stofwisseling beïnvloeden. Daar wil ik dit van zeggen. Ik juich tedere methode toe die bij het kweken van gewassen, het produceren van voedsel, het gebrufk van chemische bestrijdingsmiddelen kan vervangen. Naar die methoden moeten we zoeken. Chemische bestrijdingsmiddelen laten veelal residuen achter. Het gaat hier om „soortvreemde" stoffen, die vooral ln hogere dosering een giftige wer king hebben. Het is gewoon je principe dr.t je die liever niet in je milieu Wilt hebben, met name niet in je voedsel. Maar zoals de zaken nu staan, kunnen bepaalde bestrijdingsmiddelen nog niet worden gemist voor de bestrijding van allerlei ziekten in de landbouw. Denkt u eens aan de voedseltekorten ln de wereld. Dus als arts bent u bereid bepaalde risico's te lopen voor de volksgezond heid omwille van de agrarische be langen? Beslist niet De belangen van landbouw en volksgezondheid gaan hier parallel. Uitgangspunt is de veiligheid van het voedsel. Er is een zorgvuldig toelatings beleid op grond van de bestrijdings middelenwet en er bestaat een strenge nacontrole. Daarbij worden internatio naal aanvaarde residutoleranties ge hanteerd die zeer scherp zijn gesteld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7