Westpakistaans leger schiet dorpen in brand Wel liefhebbers naar weinig geld voor„old-timers" „Vraag jtte niet waarom STRIJD IN OOST-PAKISTAN Professor Kistemaker kreeg voorlopig bewijs van universiteit Leiden LEIDSE COURANT TEEN DES AANSTOOTS VOOR WEINREB (Van e r redacteuren) lEN HAAG Bep Turksma leefde i«r dan 26 jaar in de schaduw van t wereldoorlog. Nu niet meer. Waar in niet? In 1958 schreef zij haar flogsverhaal: „Vraag me niet waar- Zoals zovelen uit het verleden irstten en het kwijt moesten. Bep rksma deed dat uitstekend met een lepend. eerlijk verhaal. Ongckun- gesehreven. zonder moeilijke n, zelfs met een hele dosis hu- en relativerende opmerkingen, blijft echter een wonderlijke dat een uitgever, (het Wereld- ?r te Baarn) ineens belangstel ling heeft voor een goed boek. pas Bep Turksma een bepaalde na- le bekendheid verworven had. Die |ilionale bekendheid verwerft ze, omdat eerste boek van Fred Wein- jrctJ „Het land der blinden", waarover 1 eerder zoveel te doen geweest is. Jnordt genoemd als de „verraadster" i Weinreb. Op de bladzijden 33fie. v. Weinrebs boek wordt het hele |rerbaa 1 uit de doeken gedaan, als de Koch vertelt hoe mej. Turksma tgrepen is in het Capitoltheater in i Haag en daarna doorslaat. Wein- (b beleeft zijn eerste arrestatie. )e zaak waarom het in feite gaat, is wijze waarop Bep Turksma in de orlog is gearresteerd, haar eventuele 1 loorslaan en de gevolgen ervan leinreb hoort volgens zijn boek van e SD'er Koch, dal mej. Turksma in (Van on: Vestpoklst ident) JESSORE Westpoktstaanse soldaten hebben gisteren Oostpakistaanse dorpen met mortiervuur in de as ge legd. Dit vertelden vluchtelingen, die naar India zijn ge vlucht. I)e dorpen lagen alle in de nabijheid vaif de grens met India in de omgeving van de stad Jessore. Een onder wijzer. afkomstig uit het dorpje Bhekoetia vertelde, dat een uur voor zijn vertrek Westpakistaanse soldaten het dorp binnenrukten. Zij schoten vier mannen dood, die voor de sol daten op de vlucht waren. Daarna staken z(j de gehele plaats in brand. Een vluchteling uit een andere plaats, Radi- iloer zei, dat daar vóór zyn vlucht zet» mensen gedood waren. Oostpakistaanse dorpsbewoners hielden drie kilometer voor Jessore reizigers aan. Een halve kilometer in het rond zag men de vlammen slaan uit de daken van een naburig dorp. In de velden lagen overal bundeltjes kleren en landbouw werktuigen. die de boeren in de steek hadden gelaten, toen een Westpakistaans vliegtuig naderde. Of het dorp nu door troepen in brand gestoken was of door het vliegtuig ge bombardeerd was, is niet duidelijk. Mejuffrouw Bep Turksma (in kader Capitol te Den Haag is gearresteerd. Mej. Turksma schrijft dat ze thuis werd opgehaald na kennelijk verraad van iemand, die zij een persoonsbe wijs had verschaft. De tijdstippen ko men vrijwel overeen. Mej. Turksma heeft het over begin september 1942, Weinreb over 11-12 september 1942 Hoewel de waarheid misschien altijd duister zal blijven, is er geen reden .aan de een of de ander te twijfelen. In beide gevallen kunnen verdringin gen hebben plaatsgevonden, terwijl Weinreb duidelijk vaststelt het ver haal van Koch te hebben vernomen. Toch is Weinreb gedetailleerder, con creter in zijn aanwijzingen. Bep Turksma is slordig en nauwelijks Er zijn twee aanwijzingen, dat Wein reb niet helemaal ongelijk heeft als hij in zijn eerste deel steeds weer opmerkt hoe slordig men in de oorlog omging met de veiligheid Als mej Turksma nu een bewijs levert van die slordigheid en nonchalance dan is hel haar gedrag gedurende de vlucht naar Spanje en Engeland. Het is onvoor stelbaar met hoeveel gemak ze allerlei noodzakelijke vei 1 igheidsvoorschrif ten verwaarloosde. Ook als ze niet in het Capitoltheater te Den Haag gearres teerd is. zoals Weinreb vermeldt, dan zou het niemand ooit verbaasd hebben als het had kunnen gebeuren. Met alle waardering voor haar charmante, nonchalante geschrijf erover, maar ze heeft meer dan menselijk geluk ge had. Weinreb heeft bepaald geen on gelijk als hij zich in dit verband ook over mej. Turksma beklaagt. Een tweede opmerkelijke overeen komst tussen Weinrebs boek en dat van mej. Turksma is de minachting die zij beiden hebben gehad voor de orde, de rechtsorde van die dagen, de administratie. Speelde Weinreb het spel sluw, met groot vertoon van in tellect, Bep Turksma meende dat be paalde zaken helemaal niet konden bestaan. Daardoor zag ze vaak de gevaren niet en ging maar door tot de Spaanse grens toe. Met opmerkelijk veel geluk en dank zij een aantal zeer Weidner. Dan is er nog het voorwoord van Mathieu Smedts bij dit boek. Smedts toont zich ietwat verbitterd over Re- nate Rubinstein, die blindelings ver- op Weinrebs gegevc heeft :ring voor haar als vroeger. Bovendien j noemt hij het boek van Bep Turks- ma een duidelijk bewijs van Beps I onschuld. Smedts is dan naar onze overtuiging te onkritisch zonder dal wij aan Beps waarheid willen twijfe len. Ook na lezing van dit het zij bij herhaling gezegd bijzondere boek. blijven de twijfels bestaan. Niettemin sluit dat geen bewondering uit voor de moed van het jonge Ne- derlandse meisje, dat helemaal alleen de reis naar Engeland aanvaardt, tweemaal vlucht uit concentratiekam- j pen en zich schaart bij de mannen en vrouwen, die Nederland van Engeland uit wilden bevrijden. Indiase premier: Wij kunnen niet rustig blijven toezien Oostpakistaande woordvoerders ver klaarden dat Jessore met uitzondering van enige buitenwijken in Westpaki- staanse handen verkeert. De strijdlust onder de Bengali's van Jessore en om streken is diep tot onder het oorspron kelijke peil gezakt. De vlaggen zijn ver dwenen. De gevechtskracht van de Oostpakistaanse strijders is minimaal Aan een grenspostje ligt een groepje Oostpakistaanse militairen, die gezamen lijk slechts over één machinegeweer en twee kisten munitie beschikken. Zeer vele Westbengali's uit India heb ben gisteren een bezoek gebracht aan hun broeders in het oosten. Duizenden l stroomden over de grens bij Jessore. Al spoedig gaven de Indiase grenswachten j het op hen allen te controleren. De meer- derheid bestond uit jongemann tooid in kleurrijke, heldere overhemden en zonnebrillen. Velen zeiden dat zij Oost Pakistan gingen helpen. Te delen naar het bloemrijke schouwspel van de stoet was het echter duidelijk, dat het voornamelijk nieuwsgierigheid was, dat hen dreef. Tndia kan naar de mening van pre mier Indira Gandhi b(j de gebeurtenis sen in Oost-Pakistan niet rustig blij ven toezien. Op een partijbijeenkomst zondag in New Delhi zei mevrouw Gandhi dat haar land enzich nog nooit met de binnenlandse aangelegenheden van andere staten heeft bemoeid, doch dat het zijn stem wel steeds tegen kolo nialisme en onderdrukking van de vrij heid heeft verheven. Op een in de Franse havenstad Toulon liggende Pakistaanse onderzeeboot heb ben zich, naar eerst thans bekend is ge worden, vorige week woensdag vecht partijen voorgedaan tussen West- en Oostpakistaanse leden van de beman ning. Het vaartuig, op een Franse werf gebouwd, lag al enkele maanden in Toulon om de Pakistaanse bemanning met de bediening vertrouwd te maken. Vorige week trachtte het Oostpaki staanse deel van de bemanning, voor namelijk bestaande uit personeel van lagere rang. het schip in bezit te nemen om te verhinderen dat het naar Ka- ratsji zou vertrekken. Deze opzet mis lukte. waarna de Oostpakistani van boord gingen. Zij zijn via Zwitserland Oost-Pakistan teruggekeerd. De onderzeeboot ving donderdag de reis Karatsji aan. positie bij Ham Nghi m Conclusie van Pronkjuwelen uit Auto mobielmuseum in veiling (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM Het zal wel niet eerder zijn voorgekomen dat een Rolls Royce niet werd geleverd omdat de koper niet met contant geld kon betalen. Zaterdagmiddag was dat het geval in het Nationaal Automobiel- müseum in Leidschendam bij de jaarlijkse veiling van antieke voer tuigen. En het was kenmerkend voor de hele sfeer van de veiling, die weliswaar enorme belangstelling heeft getrokken, maar waarbij betrek kelijk weinig gegoede kopers waren. De Rolls Ro.vce uit 1927, die „onlangs "og heeft gereden" en eerst voor zeventienduizend vijfhonderd gulden was verkocht, moest om bovenstaande reden opnieuw worden geveild bracht toen vierduizend gulden minder op. Van de vier Rolls Royce's werden er twee verkocht. een schuur in Amerika heb ik vorig jaar nog een Hispano gezien, weet je wel, met een cogne dop. Het transport kwam te duur. anders had ik hem meegenomen". Voor die cicognedop, de ooievaor, was op de veiling niet genoeg geld aanwezig. „Je moet twee jaar lang al je vrije tijd aan die wagen geven zei eerdergenoemde autokenner. Meer belangstelling was er voor de mindere goden, een Oldsmobile uit 1930, een Durant uit 1928, een Essex-suppr- six, volgens de veilingmeester „met leuke bumpers", en een Peugeot 1924, die allemaal konden rijden een waar- Voor „het klapstuk" zoals de veiling- Heester het noemde, twee Hispana Swiza's uit 1927, was eveneens onvol doende belangstelling. Ze blijven allebei in het museum op beter gefortuneerde kopers wachten. Voor de eerste bleek bod van twintig mille onvoldoende, de adere werd niet eens ingezet. Te weinig bekendheid in het buiten lid. In Engeland worden hoge bedra gen voor oude auto's betaald. Dat zal v°lgende jaren wel beter worden", zei een oudere heer, die blijkens overige uitlatingen tot de vroege automobilis ten in Nederland moet behoren. „In Een mijnheer uit Steenwijk kreeg voor achthonderd gulden een BMW 1934; een ander, voor hetzelfde geld een A-Ford uit 1931, die echter „niet gelopen" heeft. In 1931 hopelijk wel. De heer Louwman, directeur van het automo bielmuseum, die zich verdekt tussen hel publiek had opgesteld, schudde bij de 56 nummers van de catalogus zo'n veartien maal, bijna ongemerkt, behalve door de veilingmeester het hoofd als het laatst geboden bedrag naar zijn mening de verkoop niet rechtvaardigde Zoals bij een A-Ford 1931-brandweer wagen met plaats voor zes man die het niet verder dan zestienhonderd gulden bracht en bij een „glazen break" een mooi vierwielig rijtuigje met gecapiton neerde banken, dat maar tot 550 gulden Rijtuigen werden overigens wel vlot verkocht: een speelwagen uit 1891 uit de Alblasserwaard voor 850 gulden, twee Landauers ieder voor 1.800 gulden, een vierwielige kaasbrik voor 225 gul den, een Duitse „Selbstfahrer", een dokterscoupé voor 600 gulden. En voor slechts 500 gulden zal deze zomer een trotse eigenaar met een Berlinerland- dauer uit Brussel met gecapitonneerde banken en echt lederen bekleding kun nen rijden. Een mooie Zuiddititse ar uit 1910 veranderde voor 1.400 gulden van eigenaar. Honderd gulden bracht een tweewielige dogcar op. „Dat ben je al kwijt als je met je vrouw gaat eten", zei iemand, die het kennelijk een koopje vond. Het laagste bedrag dat op de veiling, waar veel jonge mensen met begerige ogen naar de antieke wagens keken, werd geboden en toegewezen was 10 gulden voor een tweewielige werkwagen ..voorzien van wielen met extra grote diameterTweeduizend gulden moest verder de man betalen die de hand brandspuit op vier wielen kocht. De gemeente Zegveld had hem voor de eeuwwisseling nog in gebruik. „Een zelrzaam attractief sierstuk met veel koperwerk", volgens de catalogus. „Zal wel voor een restaurantje komen te staan dat spuit elf gaat heten", was liet commentaar van een omstander. Geveild werden tenslotte ook nog rij tuiglantaarns, dat statussymbool van sommige bungaloweigcnaars, twee stuks voor 550 gulden. „Een Hollander heeft weinig geld over voor zijn liefhebberij. Het moet alle- I maal voor een koopje", merkte iemand j op. De gelukkige eigenaars van de ruim j 40 op de eerste veiling op het Europese continent gekochte antieke voertuigen zullen daar anders over denken. 1 zuiverings commissie (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De leden van de voor malige zuiveringscommissie aan dc Leid- se universiteit zün zaterdag tot de con clusie gekomen, dat prof. dr. J. Kistema- ker direct na de oorlog inderdaad een bewüs heeft ontvangen van voorlopige toelating tot alle universitaire werkzaam heden. Dc oud-leden van de commissie waren door emeritus hoogleraar prof. dr. A. E. van Arkel uitgenodigd om te re construeren hoe het destijds met de zui vering van prof. Kistemaker is gegaan. In een recente publikatie van de Am sterdamse journalist Wim Klinkenberg wordt gestold, dat prof. Kistemaker in de oorlog betrokken is geweest bij dc activiteiten van Cellastic in Parijs, een door Nazi's gecontroleerde onderneming die reeds bezig was mot het winnen van splijtbaar materiaal. Prof. Kistemaker heeft steeds gezegd dat hij bij zijn terug komst op de Leidse universiteit gezui verd is. Prof. Van Arkel, die voorzitter van de commissie was zei echter zich niet te herinneren dat hij ooit zijn handteke ning heeft gezet onder het advies aan de rector magnificus om prof. Kistema- De oud-1eden mr. K. Cath, mr. R. Cle- veringa. Joanna Nauta. dr. J. Noordijk. prof. dr. J. Suuvoplanne en prof. Van Arkel, kwamen zaterdag tot de conclu sie, dat prof. Kistemaker inderdaad is gezuiverd. Zij baseerden dit op een rap port van juni 1945 van de voorzitter van de commissie aan de rector magnificus waaruit blijkt dat dr. Kistemaker tot alle universitaire werkzaamheden was toege laten en daarvoor oen voorlopige toela ting had ontvangen. Het advies voor een voorlopige toelating werd destijds gege ven nadat de betrokkene een formulier had ingevuld. Op dat formulier werd onder meer ge vraagd of dc ondertekenaar in de oorlog bij enige Duitse organisatie betrokken was geweestDe voorlopige toelating bleef geldig tot eventueel een nader on derzoek nodig geoordeeld werd. In de loop van 1945 heeft prof Van Arkel wel rector magnificus prof. dr B F.scher attent gemaakt op dr. Kistemaker, toen deze op het punt stond te promo veren Pas toen had prof. Van Arkel dc nodige gegevens gekregen over de activi teiten van Cellastic. „De rector vond het toen niet nodig do voorlopige zuivering in te trekken omdat hij naar ik aannam tot de bevinding was gekomen, dat het aandeel van de lieer Kistemaker in do Cellastlcactiviteiten gering of onbeteke nend was geweest"", aldus prof. Van Arkel, Dat prof. Van Arkel zich niet meer wist te herinneren meegewerkt te hebben aan dc voorlopige zuivering van de heer Kistemaker verklaart hij met de mede deling, dat er destijds honderden men sen do commissie passeerden. „Mijn aan dacht was in hot geheel niot gevestigd op Kistemaker. Ik wist op dat moment ook niets van het werk van Cellastic". Volgens de publicist W. Klinkenberg vindt dezj nadere mededelingen zeer steekhoudend bewijs ten gunste van pro fessor Kistemaker. Hij noemde vanmor gen de cor.ciusic van de vroegere zuive ringscommissie „een bewijs uit het onge rijmde". Hij zei verder: „Blijkbaar is et- door bepao'de mensen zeer veel prijs op gesteld om nu te verklaren dat Kiste maker toch moet zijn gezuiverd". In zijn boek over deze kwestie, dat onlangs ver schenen is, voert de heer Klinkenberg zelf ook nauwelijks of geen bewijzen aan over de rol van prof, Kistemaker bij Cellastic. Stemadvies komt lal er CH-jongeren blijven praten met CHU ANCONA (KNP) Uit protest tegen het feit, dat de aartsbisschop van Anco- 'na (It) tegen de wil van de parochie van Passato di Osimo een andere pas- toor benoemd heeft dan de kapelaan. I hebben gelovigen eerst vrijdag gepro beerd de nieuw benoemde de toegang tot de pastorie te verhinderen. Daarmee j kwam men niet ver. want de politie 1 heeft het karwei geklaard. Gisteren heeft een deel. der parochianen de deu- i ren van de pastorie gebarricadeerd, zo dat de pastoor niet buiten kon komen. (Van onze parlementaire redac- DRIERERGEN Dc Christelijk- Historischc Jongerenorganisatie heeft zaterdag tijdens haar con gres dc deur naar de CHU. van welke partij zij vindt dat deze een onvoldoende progressieve koers vaart, nog niet dicht ge worpen. Besloten werd dc vorige week ingezette gesprekken met het dagelijks bestuur van de C'HU nog voort te zetten. Daarna zal de CHJO haar leden pas een Met dit stemadvies komt tevens een verklaring of het zinvol is, pogingen te doen de jongeren- kandidaat (en oud-jongerenvoor- zitter) Koos Huysen, die een on verkiesbare plaats is toegewezen op de kandidatenlijst, in de Ka mer te krijgen door middel van een voorkeu rstemmenactie. Tijdens het congres gingen stem men op om nu reeds de samen werking met de CHU die thans is opgeschort geheel te verbreken. Twee CH-jongeren zegden tijdens de vergadering het lidmaatschap op. omdat zij alle vertrouwen in dc- CHU hadden verloren. Zij wilden niet de in druk wekken dat het nog de moeite loont op de CHU te stern- Eerder reeds had de CHJO-voor- zitter Folkert Boersma met de partij en dus ook met de jongeren organisatie gebroken. In zijn plaats werd thans de heer C. van Gelijk uit Amsterdam tot voorzit ter gekozen. De vergadering be sloot voorts te zullen streven naar de oprichting door de drie confessionele partijen van een pro- litieke raad. die erop moet toe zien dat het urgentieprogram van die partijen uitgevoerd wordt. De politieke raad zou dan weer ge controleerd moeten worden door een schaduwraad, in te stellen door de jongerenorganisaties van KVP, AR en CHU.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5