.Jan Opdamgeboren' rietdekker Vele molens onder zijn handen 1 Vader deed het grootvader deed het en over grootvader ook Dorp-in blaast nieuwe leven in Schoolstraat Geslaagd AZL Nood van RCL dwingt tot snelle anleg sportvelden Bloemerd Geen oranjebal meer op koninginnedag in Leiden Passieconcert Alma Materkoor boeide velen in Hartebrugkerk AGIN A 4 LEIDSE COURANT Jan Opdam in gezelschap Borst. Degelijke dakwerkers (Van een medewerker) OUD-ADE. Het overgaan van een beroep van vader op zoon is een oud gebruik dat in deze tijd hoe langer hoe minder opgaat. Vroeger was het een vanzelf sprekende zaak dat de bakker en de slager, de kruidenier en de melkboer, de tuinder en de boer door een zoon werden opgevolgd. Maar dat is tegenwoordig hele maal geen vanzelfsprekende zaak meer. waarvoor verschillende oorzaken zijn aan te wijzen. Eén hiervan is wel dat de jongere generatie van nu er niets meer voor voelt om van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te werken, hoewel er toch nog velen zijn, die daar anders over denken. Zo ook bij rietdekker Jan Opdam in Oud-Ade. Daar is dat gebruik nog volop van toepassing. Jan oefent z'n vak vanaf de school jaren ruim 37 jaar uit en denkt er niet aan om ermee op te houden. Daarvoor houdt hij te veel van z'n werk: voor drie kwart werken aan molens en de rest aan boerderijen. Jan. was z'n hele leven (ruim 50 jaar) x rietdekker, maar moest er voor z'n gezondheid de laatste jaren mee stop pen. Zijn grootvader Dirk was niet min der dan 70 jaar rietdekker. Tot vlak voor zijn dood in zijn 82-ste levens jaar. werkte deze krasse baas nog aan het dak van een watermolen. Van diens vader Clement, de overgrootvader dus van Jan Opdam, is alleen bekend, dat hij blijkens een rekening voor het pol derbestuur van de Waterloospolder in 1818 reparatiewerk aan de watermolen verrichtte, die thans nog in functie is. Trots Trots is Jan Opdam dat zijn 19-jarige zoon de familietraditie voortzet en het rietdekkerswerk een fijn vak vindt. In het bedrijf is verder nog werkzaam Wim Borst, waarmee Jan Opdam zegt als een broer mee om te gaan: „U zult het niet willen geloven, maar er is nog nooit één kwaad woord gevallen, zet dat maar gefust in de krant". „Over vijf jaar, als hij 40 jaar bij ons werkt, wordt het groot feest". Veraer vertelt hij dat vroeger het ver voer van het riet. naar de klanten per zeilschip ging en later met een boot met buitenboordmotor, maar sedert 1955 op de moderne manier met een vrachtwagen. Dit laatste had tot gevolg dat de klantenkring zich kon uitbreiden tot ver in Zuid-Holland en Utrecht toe Tot zijn ongeveer 250 klanten behoren niet alleen boeren en polderbesturen, maar ook de Rijnlandse Molenstichting en gemeentebesturen. Zo werd door hem de molen De Ster aan de Kralingse Plas in R'dam. die in 1962 afbrandde, van rieten wanden en dak voorzien, en in Den Haag de Veenmolen in Maria- hoeve gerestaureerd. Thans heeft men een watermolen in Groot-Ammers on derhanden. Enkele weken geleden kwam de derde molen gereed van de viermolengang te Aarlanderveen. Na Groot-Ammers is de vierde molen van Aarlanderveen aan de beurt. Al heeft men ook veel werk aan boer derijen, toch gaat Jan z'n hart meer uit naar de molens, waar meer vak manschap voor vereist wordt. Over het rietdekken van molens zegt hij dat dit werk is dat met grote zorg en met het beste materiaal moet gebeu ren. vooral ook door het trillen van de molens tijdens het malen. Als dit dek ken op de juiste wijze gebeurt kan de bedekking een lange reeks van jaren rzorgd handwerk, daar houdt Jan Opda meegaan, zelfs 80 jaar. Daken van boerderijen gaan niet langer mee dan 30 jaar. daar deze lang niet zo steil zijn als molendaken waar het regen water beter kan aflopen. Het riet, dat wordt verwerkt, is afkomstig van de Nieuwkoopse plassen dat van goede kwaliteit is. Het mag geen zoutwater- riet zijn, dat is zo breekbaar als glas, dus onbruikbaar. Op een vraag of hij niet bang is voor de toekomst, wat betreft zijn werkop drachten. antwoordt Jan daar geen en kele zorg over te hebben, want de mo lens verdwijnen niet, ze behoren tot het Hollandse landschap. Daarom heeft men zoveel werk dat men het niet aan kan. En dat zal naar zijn vaste over tuiging zo blijven. Wel vindt hij dat het landschap er niet op vooruit gaat met al die hooitassen van zinkplaten, zoals die nu gebouwd worden. Als voornaam ste oorzaak noemt hij hiervoor de me ning dat men met zinken hooitassen een afdoende oplossing gevonden denkt t' e v hebben, waarbij de eenvoudiger kap orj0 bediening een rol speelt. Maar hij i ioor echter van overtuiging, mede geziei zijn ervaringen, dat dit toch niet he g geval behoeft te zijn. „Immers, zegt hi; een goed rieten dak, mits bekwaam ge legd, zal zeker even lang meegaan, wel licht zelfs langer. En zeg nu zelf, ii zo'n originele hooiberg, met dat goudeij hooi, op de werf van de boerderij, gee machtig gezicht"! Wegreconstructie bijna ten einde .VOORSCHOTEN Zaterdagmorgen wiet wethouder dr. P. S. Pels met be- htjlp van een geluidsinstallatie zijn feli citatie namens de gemeente Voorscho ten tot de winkeliers van de School straat te richten bij de nieuwe vier sprong Schoolstraat-Wijngaardenlaan- Kon. Julianalaan. Woorden van felicita tie voor het genomen initiatief de Schoolstraat aantrekkelijker te maken als Winkelstraat. Voor de winkeliers he«t flhms de Schoolstraat ..Dorp-in" en do Opzet is dat ook de burgerij van Voorschoten heel goed gaat weten dat „dorp-in" gezellig winkelen betekent. Gedurende de gehele maand april staat aan het begin en einde van de Schoolstraat grote borden, die de nieu we naam duidelijk zichtbaar maken. Wethouder Pels onthulde het bord bij de viersprong en zag deze onthulling als een afsluiting van een moeilijke periode en het begin van een nieuwe. De wegreconstructie is bijna ten einde en de Schoolstraat zal weer normaal te bereiken zijn. Om de chaos in verkeer te regelen is op verzoek va winkeliers door de gemeente een par keerverbod aan de evenzijde afgekondigd en aan de onevenzijde is parkeren toe gestaan met een parkeerschijf. Wethou der Pels noemde het een teleurstelling dat zo weinig weggebruikers bereidheid tonen de verkeersborden na te leven. De politie heeft vorige week regelma tig waarschuwingen uitgedeeld. Het ligt in de bedoeling eind van deze week de waarschuwingen te vervangen door processenverbaal. Wethouder Pels ver trouwt echter dat het zover niet zal komen en vroeg de medewerking van de winkeliers hun cliënten te wijzen op de veranderde omstandigheden. LEIDEN In het Academische Zie kenhuis te Leiden zijn de onderstaande kandidaten geslaagd voor het diploma ziekenverpleging A. W. M. Blanken: P. de Blois: A. Bulk; M. A. van der Burg; A. Dekkers; J. A. M. Duijndam; G. M. S. van Els- wijk; J. H. Engberts; M. Glasbergen; J. N. E. Groen; M. J. de Groot; M. W. Hegeman; H. E. M. Hoornik; M. F. Krom; M. S. Kruitwagen; H. van Kui ken; F. M. Kwee Giok Kwie; N. C. M. Lelieveld; M. Martijn; L. Meijling; J. E. M. Naaijkens; A. Paans; I. Runia; H. W. Salomons; I. van Schagen; B. Schendel; W. G. Segaar; B. H. Slotboom; B. L. de Sturler de Frienisberg; K. T. Tan; S. F. de Vries-Verboom; R. M. R. E. Wasse naar; A. Wielaard-Jongman. Maatschappelijk werk Leiden in één stichting LEIDEN. In een gezamenlijke bijeenkomst bij de Stichting Maat schappelijk Contact Orgaan hebben de vier Leidse instellingen voor algemeen maatschappelijk werk in principe besloten om gezamen lijk één stichting voor algemeen maatschappelijk werk te gaan op richten. De vier Leidse instellingen zijn: Her vormde Diaconie Maatschappelijk Werk, Katholiek Bureau voor Maatschappelijk Werk, Gereformeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk, de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humanitas". Met de uitwerking van dit plan gaat in de komende maanden een werkgroep van de besturen zich intensief bezig hou den. Leidraad hierbij is een rapport „Al gemeen maatschappelijk werk in Lei den", dat is samengesteld door de staf van het M.C.O. Eveneens kwam men gezamenlijk tot de conclusie dat het zeer wenselijk is wanneer in Leiden een Raad voor Maat schappelijke Dienstverlening wordt op gericht, die alle werksoorten kan coör dineren en adviseren. LEIDERDORP. Vanwege de veldennood bij verschillende ver enigingen willen B. en W. van Leiderdorp voorrang geven aan de uitvoering van de aanleg van velden en de bouw van accommo daties boven de algemene recrea tieve voorzieningen in het sport en recreatiepark „De Bloemerd". Woensdagavond komt de gemeente raad in spoedzitting bijeen om te beslis sen over het voorstel om een krediet van 1.600.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een accommodatie ZOETERWOUDE In de nacht van vrijdag op saterdag is ingebroken in twee zaken aan de Kerklaan. Ii- beide panden is men binnengedrongen door een raam aan de achterzijde van het pand. Dat is niet eenvoudig geweest omdat daar water is. Fotograaf Van Bemmelen ontdekte tot zijn schrik dat zijn negatieven- archief, met de complete inhoud van de afgelopen 25 jaar. was opgengebroken. De inhoud had men echter ongemoeid gelaten. Wel worden twee camera's en enkele kleine voorwerpen vermist. In nackbar „West-End" weid een sigaret tenautomaat gekraakt en leeggehaald een aanzienlijke schadepost bete kende voor de heer A. van Eeden. Twee andere zaken en hc-t bijkantoor van de Raiffeisenbank, die in de directe omge ving in soortgelijke dagwinkels zijn on dergebracht, bleven buiten schot LEIDEN Onze. stad is beslist niet rijk bedeeld met goede koren. Dat velen hun vrije tijd beschikbaar stellen, niet alleen om kennis te nemen van de schoonheid die de koorliteratuur heeft te bieden, maar ook de behoefte hebben die schoonheid uit te dragen, verdient dan ook meer dan alleen aanmoediging. Men heeft recht op belangstelling. Wij behoren er voor te waken dat het Leidse muziekleven, dat een moeilijke tijd doormaakt, behoed wordt voor ver dere verarming. Deze hartekreet is echter in het alge meen gesteld. Bet Alma Materkoor heeft met het Passieconcert zondagmid dag in de Hartebrugkerk wat belang stelling betreft, niet te klagen gehad. En terecht! De indruk die het koor met dit concert heeft achtergelaten is zon der meer voortreffelijk. Dirigent Nico Schrama heeft zijn mensen geleid naar een precisie van uitvoering, vooral ook naar een perfecte dictie, die hartver warmend aandeed Temeer omdat het een goede basis bleek voor de muzikale intenties waarmee het koor een goed gevarieerd en zorgvuldig gekozen pro gramma tot zijn recht deed komen. Hoogtepunten voor ons waren vooral de twee motetten uit de „Veertien ston den" van Hendrik Andriessen en het indrukwekkend gezongen „Pater noster" van Igor Strawinsky. Daarnaast noe men wij van Michael Haydn „Tenebrae Factae sunt", waar ook de tenoren, die in dit koor waarlijk niet al te rijk vertegenwoordigd zijn, goed werk de- „De profundis" voor koor en orgel van Mozart hadden wij ons iet6 beweeg lijker van frasering voorgesteld. Maar dit is een persoonlijke mening, een recht, dat wijk ook gaarne de dirigent toekennen. Helaas, maar wel begrijpelijk, omdat het een te grote solistische bezetting vraagt, die in het kader van dit concert niet mogelijk was. slechts enkele delen uit d 'Astorga's „Stabat mater", .iet meest bekende werk van deze compo nist. Hierin solieerde de bas Huib Schimmel, een zeer fraaie stem. maar zijn timbre wijst duidelijk meer in de richting van een bariton. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in het welsla gen van dit concert onder meer met twee liederen van Hugo Wolff met or gelbegeleiding van Jan van der Meer. en de aria „Es ist vollbracht" uit de Cantate 159 van J. S. Bach. Hierin werd hij bijgestaan door de hobiïst Han Kapaan en eveneens door Jan van der Meer. orgel. Van Willem de Fesch ten slotte de snoate in e kl. t„ voor hobo en orgel, uitgevoerd door Han Kapaan en Jan van der Meer. Beiden gaven een bijzonder mooie vertolking van dit boeiende werk van deze Nederlandse achttiende eeuwse componist. Het moet voor alle medewerkenden een voldoe ning zijn. terug te zien op dit zeer geslaagde concert. B. Rijnders Programma vult hele feestdag LEIDEN De vereniging „Koninginnedag" te Leiden heeft 'n dagvullend programma samen gesteld, waarvan alle burgers van de stad bij gelegenheid van de verjaardag van de koningin op 30 april plezier kunnen hebben. Het programma werd gisteravond gepubliceerd tijdens de jaarlijkse ledenvergadering. Met subsidie van de gemeente is het mogelijk geworden, op koninginnedag weer grootscheeps feest te vieren. Het probleem blijft voor het organiserend bestuur, ieder jaar opnieuw met iets nieuwe ..op de markt" te komen, dat de i aandacht van het brede publiek kan trekken. Nieuwe attracties Een Oranjebal, 's avonds, zal er dit jaar niet bij rijn. De ervaring van vorige jaren heeft gOeerd, dat de belangstellinv niet groot genoeg zou zijn om een zaal te vullen. Diarom zou dit programmapunt een te kostbaie „business"' worden. Dat alles wil niet zeggen, dal er nu op koninginnedag 's avonds niets meer te beleven val*. Integendeel men kan nu kiezen tussen de Schouwburg, waar K. en O voorstellingen zal geven en een beatfestijn in de Stadsgehoorzaal- Voor de gehele dag zijn er voorts activiteiten op touw gezet, ios van de feestelijkheacn, die buurtccmités in de verschillende stadswijken oiganiseren. Het bïginl al vroeg in de ochtend Een weille door vier drumbands 'smorg'-ns zeven uur, dient om de feestvierdei s ,n de gelegenheid-te stellen in de Kleien te zijn, voordat op hel Stadhuisplein de aubade begint met muzikale ondersteuning van de politie- muziek. On. negen uur beginnen do kinderfeesten en -films en vanaf half tien (en ieder volgend uur) kan men in De Burcht een poppenkastvoorstelling meebeleven. Receptie en concert Van tien uur tot half twaalf is er Op het Stadnuispiein een gjmnastiek- demonstratie met medeweri<ing van de Franciscusband. Om klokslag twaalf be gint een ontvangst door de ouigemeestei in de Burgerzaal van het stadhuis, waar iedereen van harte welkom is. Tussen twee uur en half drie 's middags zijn ei de OraniewandcKochten. .,De Burcht" zal als begin- en eindpunt d'enen. Een muziekkoips gaat om half vijf per auto bus de bïjaai dentehuizen Haagwijk, Vreeswijk "n Kaarsemakerswijk langs om er voor do bewoners een concert te geven. Terzelfder tijd worden er op het plein voor he stadhuis volkrdansen in nationale -crFuums getoond en geeft de Leidse brandweer op de T irfr-arkt een demonstrate riet haar nieuwste mate- i iaal en met het optreden van kikvors mannen. Na tiruc-'.-eer van de Oranje- marsen houden de wn-idek ars een défilé dat gepland is omstreeks vijf uur voor het stadhuis- In de Euiehf zullen d< vermoeide waridetaais de prijzen worden uitgereikt. ZOETERWOUDF. In het SJ1 'lub- huis op „Haasbroek" wordt weer aga- vond een grote paasklaverjaswedstrijd gehouden. Deze telt niet mi-e voor de competitie. Los van de biizondere prij zen is er voor elke deelnemer een prijs in de vorm van eieren. Dc wedstrijd begint om acht uur Palmpaasoptocht in Roomburgh LEIDEN Vijfenveertig kinderen van het Clubhuis „'t Honk" in Leiden- noord hebben gistermiddag hun zelfge maakte „Palmpaas aan de bewo- I ners van het bejaardenhuis „Room- i burgh" aan de Zaanstraat aangebo- den. De palmpaasvisite arriveerde 's mid dags tegen half twee in twee autobus sen. Het was een levendig en kleurig spektakel voor de deur van het huis maar ook in de lounge, waar de bezoe kers werden welkom geheten door de directrice, mejuffrouw Koerkamp. De palmpaasversieringen waren nu eens niet in het clubhuis gemaakt, maar bij wijze van experiment, op aan wijzing van de ouders bij de kinderen thuis. Er waren fraaie werkstukjes bij. Helaas bleek het aantal niet toereikend om iedere bewoners van Roomburgh er persoonlijk één aan te bieden. Een klei ne loterij bracht uitkomst. Toch viel het bezoek bij de bewoners zeer in de smaak. Nadat de palmpasens waren overgedragen, was het de beurt aan de heer Brugman om een enveloppe met inhoud uit te reiken namens het be- jaardencomité, bestemd als bijdrage van de Roomburgenaren aan het jeugd- Toen de kinderen uit volle borst voor de „huisradio" het palmpasenlied had den gezongen, werden zij enthousiast door de bewoners uitgewuifd. Zij ont vingen allen een kleine traktatie in de j vorm van een reep chocolade. Vijfde lustrum St.-Jorismarsen OEGSTGEEST In Oegstgeest wor den zaterdag 22 mei weer de Nationale j St.-Jorismarsen gehouden. Dit jaar j wordt de mars voor de 25sle maal j gehouden en aan dit vijfde lustrum j wordt door ongeveer 56.000 kabouters. gidsen, welpen en padvinders deelgeno- voor de voetbalvereniging RCL. de aa leg van een hoofdveld. een bij veld een oefenveld. Voor dat bedrag kan o< de toegangsweg worden aangelegd en,..; parkeerterrein uitgebreid. In dezelfde vergadering wordt ook h fiat van de raad gevraagd voor een kr diet van 20.000 voor het verhogen vi de grond waarop de RCL-gebou\i| komen en voor een krediet van 20. voor verbetering van het speelveld de Splinterlaan, dat bij de hockeycli Alecto in gebruik is. De bouwkosten van de RCL-gebouw in De Bloemerd worden, voorzover voof rekening van de gemeente komcf (de provincie en NSF zullen subsidiëren geraamd op 300.000. B. en W. will! daarvan 200.000 schenken en 100.01 beschikbaar stellen als een rentedragend lening. Behalve de voetbalvelden zullen De Bloemerd nog twee hockeyveldenT komen. Goede Week in Bonaven turakapel LEIDEN In verband met het nade rende paasfeest wordt nog meegedeeld, dat er niet alleen in Utrecht, Den Haag en Amsterdam, maar ook in Leiden de Goede-Weekplechtigheden worden ge houden volgens de Latijnse liturgie in de kapel van het Bonaventura Lyceum, Ma rien Poelstraat 4 en wel op Witte Don derdag om 21.15 uur, op Goede Vrijdag 21.15 en op Paas Zaterdag 21.30 i Gogols blijspel bij „Litteris" een klucht LEIDEN „Litteris Sacrum" bracht zaterdag in de Leidse schouwburg de eerste van een drietal voorstellingen van „De Revisor", een toneelspel van de Rus Gogol. Dit stuk, dat uit de eerste helft van de vorige eeuw dateert, wordt wel beschouwd als een der hoogtepunten van de Eu ropese toneelliteratuur. Het is één brok satire op de toenmalige toe standen ten Russischen plattelan- de, met zijn opgeblazen en veelal corrupte bestuursambtenaren. Hoewel we menen, dat de regie het een stuk min of meer tegen de bedoeling van Gogol in wat al te veel in het kluchtige trok, mogen we toch wel zeggen dat het een aantrekkelijke en vlot voorgedragen voorstelling werd, zoals we ook van Litteris konden verwachten. Routiniers als Bob Hagemen (de burgemeester), Truus Hogewind-van Ootmerssen (de burgemeestersvrouw) stonden daar met vele anderen wel borg voor, maar ook de gastspelers, Loek Krassenburg als de rechter, en Paul Korenhof als de postdi recteur droegen waardig hun steentje bij. Joke Bartelsman was een prachtige herbergmeid. De overigen er waren overigens enkele dubbelrollen droegen ieder hun deel aan hét succes bij. Zo werd het toch een aanvaard bare voorstelling, waaraan de be zoekers plezier konden beleven. Extra waardering verdient (weer) het prachtig geslaagde decor van Bob Hageman, Hans v.dd. Wijn gaard en Hans van Kamp. De ei gentijdse vertaling van Charles Timmer was uitstekend, al kre gen we wel eens de indruk dat er hier en daar wat werd geïmpro viseerd. al kunnen we ons daarin natuurlijk wel vergissen. Regis seuse Dolly Boode kon de lijn onder het grote aantal acteurs redelijk strakhouden. W. Prins.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4