De toerist is weer welkom Leiden beleefde onvergetelijk 1 nAN-concours t Paaskoe maakte ererondje N.V. NOORLANDER KOOPT VAN RHIJN VEILINGEN Overname leidt niet tot ontslagen Demmenie verhuist Expositie van Leidse tuinen Leidse Agenda MAANDAG 5 APRIL 1971 LEIDSE COURANT DUINSTREEK De badplaatsen Katwijk en Noordwijk maken zich op voor het seizoen. Zo zijn de exploitan ten in Katwijk al dagen druk doende de houten tenten, compleet met terras jes op te bouwen. In Noordwijk wordt hard gewerkt aan het kruispunt Duin wegPiet Heinplein. Voor de zomer- drukte begint, hoopt men met dit werk, dat een belangrijke verbetering bete kent voor het verkeer, klaar te zün. Noordwijk is voor 't eerst dit jaar opgenomen in de bollenroute. De prach tige Duinweg die van Noordwijk naar Noordwijkerhout loopt, zal ongetwijfeld een grote trekpleister zijn. Deze weg, met z'n bordjes „overstekend wild", heeft ruime parkeerplaatsen. Campings als „Jan de Wit" hebben de eerste ®3 tenten en caravans al staan. •■''-3 Directeur W. Rovers van de VVV in Noordwijk: „Wij verwachten dit jaar een grote drukte. Het begint eigenlijk Ss nu al. Er zijn al buitenlandse gasten gearriveerd, die voor enkele weken, waaronder de paasdagen, hebben be sproken. Als men nu over de boulevard of op het strand loopt, hoor je al veel Duits. Maar ook Fransen en Engelsen zijn hier al. Het ziet er overigens naar uit dat wij het dit jaar bijzonder tref fen. Verwacht wordt namelijk dat de bollen omstreeks Pasen in bloei zullen Velen delen het optimisme van de heer Rovers, vooral omdat hier en daar in de bollenstreek al velden vol kleuri ge paarse bolbloemen te zien zijn. Dat geeft hoop. In Katwijk zijn de verwachtingen ondanks de pessimistische berichten over het zeewater gunstig te noe men. Katwijk zal ook dit seizoen wel weer vol komen te zitten, vooral met Duitsers. Ook hier zal men tijdens de paasdagen de eerste vakantiegangers begroeten. Hoewel voor Katwijk het zelfde geldt als voor Noordwijk: er zijn al toeristen aangekomen, maar zij zet ten nog geen zoden aan de dijk. De heer Chr. Verplancke van de plaatselij ke VVV: „Als het weer blijft zoals het de laatste dagen is, dan zal het onge twijfeld druk worden. Vooral Zweden, Engelsen en Duitsers verwachten wij. Volgende week donderdag komt de eer ste bus met Zweden aan. Ook voor het bollenweekend en 1 mei ziet het er gunstig uit". Waar straks geliefden zullen dromen Het kruispunt DuinwegIPiet Heinplein in Noordwijk wordt drastisch verbeterd. De fraaie Duinweg tussen Noordwijk en Noordwijkerhout heeft ruime verkeerplaatsen gekregen. Muzikale marathon eiste veel van zitvlees LEIDEN De heerschappij van de fluitende godheid Pan is na een zaterdagnacht gehouden feest voor precies één jaar weer verleden tijd. Na de PAN-in is Pan weer uit, tot Tilburg in 1972. Het tiende interuni versitaire feest met een muzikale marathon om te twijfelen aan de aanwezigheid van voldoende zit vlees (binnen 40 uur 26 uur muziek gaat niet in je koude kleren zitten) is uitgegroeid tot een muziekfeest om nooit meer te vergeten. De door Gerard Hengeveld gecomponeerde PAN-hymne bepaalde zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal de slotsfeer uitstekend. Een ruim tweehonderd- koppig gemengd koor zong onder leiding van André Kaart, met de componist aan de Vleugel, onder „muziek regeert met vele'machten, het hoogste doet ons het meeste smachten, muziek regeert eerst eeuwig als men leert, dat gods bezieling alle kunst re- Die laatste woorden hadden met wisselend succes vrijdag en zaterdag de prestaties van studenten uit aller heren universiteiten bezield en be paald. Op de kamermuziekdagvrij dag in de Zuiderkerk, heb ik soms prestaties beluisterd, die je vele be roepsensembles zou toewensen. Vóór de koffiepauze waren Leiden en Delft de aangewezen strijders. Met een tot in de perfectie voorbereide programmering trad men aan. De Delftse pianist Arend Scheurkogel bekoorde al direct met de nuchtere manier, waarop hij de sonate voor piano en cello van Ludwïg van Beethoven presenteerde. Verrassend geluid liet ook A. van Engelen horen in drie stukken voor soloklarinet van Strawinsky. Op een andere ma nier verrassend was de Delftenaar Ronald Snijders met twee werken voor solofluit van eigen hand. In het Amsterdams Instrumentaal Ensemble stak de blokfluitist naast de klaveci- niste mijlen ver boven de andere uitvoerenden uit, zoals dat ook het geval was met de tweede fluitist uit het Rotterdamse kwintet. Kinderschoenen Het Tilburgse studentenkoor staat kennelijk nog in de kinderschoenen; iets wat van „Audite nova" uit Nij megen beslist niet meer gezegd kan worden. Van sterklasse was het „Conditer alme siderum" van Dufay. Egbert Hoogenberk overtuigde in fantasiestukken van Schumann, maar schoot de plank volledig mis in de sonate voor cello en piano van Debussy. Het Leidse blaaskwintet Oefening Baart Kunst?" zag die vraag nog onbevestigend beant woord. De spatial music" van Ton de Leeuw, door het Leske gespeeld (vorige week al uitvoerig bec om- 'mentarieerd) deed het in de Zuider kerk veel beter, maar bereikte niet de toppen van de PANinische Olym- Het mag waar zijn, dat PAN Syrinx tot vrouw koos en dat zij bij die aanraking in een rieten fluit veran derde. toen de jury uitspraak deed, veranderde niet ieders mening over de prestaties tot muzische hoogte. Zeker, er waren resultaten, die al vroeg vaststonden. Dat Ronald Snij ders de prijs voor de instrumentale solo zou krijgen, was duidelijk, zoals ook niemand zou twijfelen aan de bekroning van ,,Audite nova" in de afdeling kamermuziek vocaal. De toekenning van de wisselprijs ka mermuziek instrumentaal aan Eg- bert Hoogenberk en Arend Scheur- kogel deed enige wenkbrauwen fronsen, hoewel het spel van Hoo genberk zonder meer op hoog peil kon staan; de tweede prijs in die afdeling ging eveneens naar Delft en wel naar cellist Hans de Wilde, we derom pianistisch gesteund door Arend Scheurkogel. Aangezien in de afdeling niet-solisti- sche piano altijd mensen uitsteken in prestaties, die niet gehonoreerd worden, omdat de andere instrumen- talist(en) niet tot grote hoogte komt- komen, heeft een aanwezige muziek redacteur zaterdagmorgen een wis selprijs ingesteld, die speciaal die verrichtingen zal kunnen honoreren. Anno 1971 werd deze prijs toege kend aan de Delftenaar Kees van der Zanden. Vocale prestaties waren er vrijdag eigenlijk weinig. Door vergelijkend examen kreeg Frans Lambour uit Groningen de wissel- prijs voor solistisch vocaal optreden, hoewel zijn verrichtingen eerlijk ge zegd nog erg veel te wensen overlie- Alle winnaars traden vrijdagavond concerterend voor het voetlicht, al dan niet verlost van hun concoursze nuwen. Na de prijsuitreiking speelde een Mendelssohntrio ad hoe, bestazn- de voor die avond uit Jan van der Meer, Henny Ravestein en de Haag se cellist Piet Veenstra, op briljante manier het pianotrio in d van Men delssohn. Ovaties waren, terecht, niet van de lucht. Met die inspirerende klanken was de vrijdag besloten en stond de ruim twaalf uur durende happening van zaterdag met koren en orkesten voor de deur. Delft, Groningen, Leiden, Rotterdam, Nijmegen en Amsterdam traden met verschillende groeperingen voor het voetlicht van de Stadsgehoorzaal. Het moet gezegd worden: er zat erg veel sfeer in liet gebeuren, ook al kwamen de grootste prestaties pas in de middag. Laat ik het kort houden: in Nijmegen wordt beter gezongen dan orkestraal muziek beoefend. In Delft weet men beter met de instru menten overweg dan met de koor zang. In Groningen worden onver moede dingen gedaan. Amsterdam blijkt men op de VU onder de indnik van Brahms en in Leiden doen ze van alles en nog wat, maar koor en orkest blijven het grootste effect sorte ren. De jury had daarom niet zo'n grote moeite om tot de volgende uitspraak te komen: orkeètprijs: Krahsna Musika uit Delft; koor a capella: Bragi uit Groningen; koor met orkest: Collegium Musicum uit Leiden; origineelste programmapunt: VU Amsterdam met Bragi uit Gro ningen; wisselbeker voor de beste prestatie: Krashna Musica- uit Delft, zodat alles tezamen een legpenning voor de meest succesvolle universi teit of hogeschool in 1971 ook naar Delft gaat. Volksverlakkend Op het sfeervolle sluitingsconcert trad onder meer ook de Roemeense PAN-fluitist Nico Pourvu op, begeleid door een cembalist. Zijn prestaties waren eerder volksverlakkend dan imponerend, aangezien je na een kwartier wél weet waar Abraham de mosterd pleegt te halen. Het was in het kader van het PAN-concours wel een leuke vondst, weinig meer, maar voor de organisatoren zeer dankbaar, gezien de reacties van de bijna uitpuilende Stadsgehoorzaal. Rond middernacht begon het slot feest, gesteund door een Zweeds stu dentenorkest uit Lund, maar eer lijk is eerlijk op dat moment kon voor mij PAN de p... op, zesen twintig uur muziek in veertig uren was wel voldoende, hoe leuk het ook was, want én het Groningse koor van Bragi, én het Delftse studenten orkest mogen direct in Leiden ko men concerteren, liever zelfs dan het Nederlands Kamerkoor of het Resi dentieorkest en dat wil wat zeggen voor een recensent, die in eigen stad de naam heeft per definitie alles te kraken! ,,We hebben ons weer voor gedaan als musici" kun je sommige amateur gezelschappen nooit in de schoenen schuiven, omdat ze gewoon musici blijken te zijn. „Zouden ze ooit wel studeren?" (vraag van een jurylid) moet je muzikaal wel beves tigend beantwoorden. Opmerkelijk peil Rest me ja, het wordt te lang een paar opmerkingen van Rutger Schoute aan u voor te leggen: het peil van de muziekdagen is zeer opmerkelijk, evenals de tendens, dat de blazers veel sterker naar voren gaan komen dan de strijkers. De duidelijk hoorbare inzet van mu- ziekmaken voor eigen plezier zonder de pretentie om voor het voetlicht van de concerten te treden, dient overwonnen te worden, te meer om dat vele tot in de perfectie doorge voerde versieringen en benaderingen volledig ontbreken bij andere gezel schappen. Een ook dat laatste is daarom een reden te meer om vol gend jaar weer een PAN-concours te organiseren Het waren PAN-fijne dagen, nogmaals: perfect georgani seerd, maar ook: langdurig. Jan Doove mm De paaskoe, waarvan het grootste deel waarschijnlijk wel op tafel zal komen in de Professorenwijk, waar het dier zaterdagmiddag zijn laatste gang maakte op weg naar het abat- LEIDEN Bü wijze van stunt heeft slager Zwartjes uit de Van der Waals straat zaterdagmiddag een oude traditie laten herleven. Om te tonen, wat voor voortreffelijk stu kvlees hij met de paas dagen in de kuip heeft, maakte hij met zün „paaskoe" een rondgang door de straten van de Professorenwijk. Het dier was het aankijken waard. Een prachtige, roodbonte vleeskoe van het MRIJ-slag met waarschijnlijk een vleugje Charleroi bloed; stevig op de benen, forse schoft, rechte rug en een achterhand „om te zuigen" (nou ja: met Pasen pas). Voor tweeduizend gulden had slager Zwartjes het beest in Leidschen- dam op de kop getikt. De geacht clientele en het belangstellend publiek mochten naar het gewicht van het dier raden. Voor de juiste raming stelt de heer Zwartjes 100 gulden aan prijzen be schikbaar: één prijs van 50 gulden en vijf van 10 gulden. Het juiste gewicht is in verzegelde envelop gedeponeerd bij dro gist W. van Harteveld. Donderdagavond om half zeven wordt ze onder ambtelijk toezicht bekendge maakt. Er bleken heel wat kijkers langs de weg die zich aan een schatting waag- Oude dansen in Duivenvoorde VOORSCHOTEN Een groep Utrechtse studenten zal in de kamer van de dans „Terpsichore" van het kas teel Duivenvoorde te Voorschoten een voorstelling geven van een aantal hof dansen uit zeventiende, achttiende en negentiende eeuw. In kostuums volgens de mode van 1820 zullen zij proberen de sfeer van vervlogen tijden op de toeschouwers en kijkers over te brengen, een sfeer die mede bepaald wordt door muziek van Bach, Beethoven en Mozart. Het optre den van de dansgroep had al zoveel belangstelling gewekt dat de eerste avond, op donderdag 22 april, volledig is uitverkocht. Daarom is voor vrijdag 23 april een herhaling gepland, waar voor nog een zeer beperkt aantal kaar ten beschikbaar is. Er wordt een uitleg van de muziek- en dansfiguren gegeven. Bovendien worden bezoekers in de gelegenheid gesteld, een rondgang door het kasteel te maken bij kaarslicht. KATWIJK Het Katwijksc Bouw bedrijf Van Rhijn, dat een kleine 200 werknemers in dienst heeft, zal naar alle waarschijnlükheïd worden overgenomen door de N.V Noorlander. LEIDEN Met ingang van 7 april verhuist de boekdrukkerij van de firma Demmenie naar de Hoge Rijndijk. In het pand aan de Hoge Rijndijk was reeds de offset-drukkerij gevestigd. Het pand waar tot voor kort de boekdruk kerij gevestigd was, aan de Oude Rijn werd volkomen onbereikbaar voor klanten en levenranciers. De offset drukkerij is zodanig verbouwd dat nu ook de boekdrukkerij erin onderge bracht kan worden. Bovendien is in dit gebouw voldoende ruimte voor uitbrei ding. De eerste faze van deze ingrijpen de verhuizing is reeds gerealiseerd De rest van het bedrijf wordt trapsgewijs overgebracht. De drukkerij ligt nu aan de weg Leiden Alphen net even voor het viaduct met de snelweg Amster dam-Rotterdam. grote projecten onder handen had, was vorig jaar in financiële moeilijkheden geraakt. Al geruime werd het bedrijf door liquidatie bedreigd. De overname door de N.V. Noorlander zal niet tot ontslagen leiden, zo is verzekerd. Jeugdbibliotheek bij Volkenkunde heropend LEIDEN De jeugdbibliotheek van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1", te Leiden is heropend Openingstijden: dinsdag- en donderdag middag van 4.00—5.00 uur. De boeken kunnen gratis voor een tijdsduur van maximum 3 weken worden geleend. Van der Klugt nu ook in Lisse LISSE Onder grote belangstelling is vrijdag „Het slaapkamercentrum voor de Randstad Holland" van de firma Van der Klugt aan de Grachtweg in Lisse ge opend Door de opening van dit twee verdiepingen tellende- pand is de firma Van der Klugt in drie plaatsen gevestigd- Leiden, Alphen en nu dan Lisse. LEIDEN De Leidse geraeentear- chiefdicnst zal een tentoonstelling over „Tuinen in en rond Leiden" houden, die kosteloos te bezichtigen is. De expositie bestaat uit prenten, fo to's, plattegronden, aquarellen, die een overzicht geven van de mooiste en be langrijkste tuinen en buitenplaatsen van de Sleutelstad, die geheel of ge deeltelijk nog bewaard zijn gebleven. De tentoonstelling wordt in de exposi tiezaal van de archiefdienst aan de Boisotkade 2a te Leiden gehouden. De openingstijden zijn: op de werkdagen 's morgens vdri 10-12 uur en 's middags van 1417 uur. Op de zaterdagen 24 april en 1 mei alleen 's morgens; op de zondagen en koninginnedag 30 april is de tentoonstelling gesloten. Op woensdag 21 april, donderdag 29 april en maandag 3 mei kan men er in de avonduren van 19.30 tot 22 uur ook MAANDAG 5 APRIL Taverna Julianalaan I Oegstgeest Gereformeerde V rouwen ver enigin g Paasfeest aanvang 20.00 uur. St.-Antoniusclubhuis Selskip Fryslan Ad Brouwer over zijn boek Springtij. Aanvang 20.00 uur. DINSDAG 6 APRIL Stadsgehoorzaal „Ex Animo". Mat- thaeus Passion. Aanvang 19.15 uur. VVV Stationsweg 41 OPENING NIEUW KANTOOR. Aanvang 16.30 Logegebouw Vergadering van de Nederlandse Vereniging van Suikerzie ken. Aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 7 APRIL Stadsgehoorzaal Concert van het Omroeporkest o.l.v, Eldo de Waart met medewerking van Marilyn Taylor, Willy Caron, John Bröchler. Aanvang 20.15 uur. KATWIJK - J april: Waspeen per kist: M 8.20- -9.70, All 2.60 -7.70, BI 9.10—11.50, Bil lO, CI 5.U0—5.70, CII 3.20—4.00, Witlof I 1.29, ROELOFARENDSVEEN Bloemenveiling 3 april 1971: am. anjers 24—39, rozen gamet- te en carol 18—30, zorlna 20—27, baccara 40— 73, bridal pink 3940, sonora 24—30, carla 54-61, super star 43—-53, nordia 2838, fabcr- ge 25—28, Junior miss 28—25, alstroemerla 85— 1,55 p. st., lathyrus 1,85—2,50, chrysanten- Jaarrond 2,05—3,85, anemonen 70—1,20, Iris sen 1.85—2,70, Idem prol biaauw 3,30—3,50, fresia's 85—2,95, trosanjers 3,00—3,25, narcis sen-glas 1,00 81,95, idem natuur 39—70, tulpen queen ellsabeth, olaf, danton. golden eddy, paris, mlrjoram 1,80—1,95, couleiire cardinal, preludium, charles, v. d. eerden, bellona, Copland, blenda, china pink 1,80—2,10, lustige win. apeldoorn, prominence, rijnland, bandoong, queen of sheba, oxford, purple star, golden harvest 1,80—2,45, alladln 3,05— 4.10, bonanza, karei doorman 2,55—2,60, per

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3