£eicW Sowa/nt Televizierring 1971 voor Willeke Alberti SEYERINE VERWACHTTE BIJ EERSTE ZES TE EINDIGEN MEESTE COLLEGA'S ONTBRAKEN OP FEEST IN BROUWERIJ PAGINA 2 MAANDAG 5 APRIL 1971 Als principe aanvaard is, blijft geld nog probleem EN duidelijke meerderheidsmening in Nederland is, dat de huwende priester niet tegen de beslissingen van Rome in moet voorgaan in de eucharistieviering, maar voor 't overige zoveel mogelijk voor pastoraal werk behouden dient te blijven. Dat laatste geldt ook voor uit hun congregatie of orde getreden religieuzen. Het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen, de te Utrecht gevestigde instantie, die hulp verstrekt aan priesters en religieuzen, die aan uittreden denken of daartoe besluiten, somt een aantal respectabele redenen *op om uitgetreden priesters, broeders en zusters voor pastoraal werk te behouden: het groeiende gebrek aan zielzorgers in onze kerkprovincie; de grote belang stelling bij mannen en vrouwen die uit treden om als leek in de zielzorg te kunnen blijven werken; de vele moge lijkheden, die de Kerk met haar ver grijzend personeelsbestand in Neder land aan theologisch geschoolde krachten op het terrein van de zielzorg zou kunnen bieden. In zijn brief aan de Leidse studenten pastores laat ook mgr. Simonis blijken, dat hij mits de voornaamste sacra mentele bedieningen maar voor de celi- bataire priester gereserveerd blijven gehuwden als helpers in de zielzorg aan vaardt. Toch blijft er. zelfs wanneer Rome dit als principe goedkeurt, nog één ernstig probleem: de financiële voor zieningen. Vele parochies kunnen amper de fi nanciën bijeenbrengen voor het levens onderhoud van celibataire priesters. Wat moeten we doen. wanneer gehuwde ziel zorgers door hen bezoldigd moeten worden? Zoals de gang van zaken nu is, biedt ook de voorgenomen of gedeeltelijk reeds ingevoerde sanering van de ker kelijke financiën terzake onvoldoende perpectief. Want sluiting van onrendabele kerk gebouwen biedt meestal slechts tijdelijk perspectief. Terecht staat de kerkelijke overheid in Nederland op het standpunt, dat in de zielzorg mensen vóór investe ringen gaan. Maar er zal een geheel andere mentaliteit moeten groeien èn bij zielzorgers èn bij gelovigen, vóór de bestaande problemen opgelost kunnen worden. Mogelijk lujct dit, wanneer we als christenen geleerd hebben de juiste plaats van het evangelie in de samen leving te ontdekken, zonder te blijven hangen op hol geworden traditie of in het randgebied van het christendom geraakte politisering. TERUGBLIK Heeft ue genoten van het Eurovisie songfestival? Dan kunnen wij u feli citeren. Wij vonden het n.l. een verve lende aangelegenheid: zeventien lied jes in monotone presentatie. Voor het merendeel ondermaats van kwaliteit en zonder één nummer waarbij je op voorband aantekent dat het een topper kan worden. Nederland kwam „niet onverdien stelijk" in de „middelmoot" terecht. Saskia's presentatie liet niets te wensen over. Ons land kwam met een „zware ploeg". Behalve eigen dirigent eigen spinetbespeler en eigen fluitist was er ook nog Serge, wiens rol een beetje onduidelijk bleef. Het nieuwe jureringssysteem was, getuige tal van blijkbare over- en onderwaarderingen, verre van vol maakt. Toch een hele verbetering ten opzichte van vroeger. Het kar wel licht ertoe leiden dat een volgende maal de beste mensen met het beste materiaal worden afgevaardigd. Heeft u genoten van Dc Mounties? Dan mogen wij u weer feliciteren We vonden n.l. ook dat een vervelende aangelegenheid. Teksten voor het me rendeel van ondermaatse kwaliteit en zonder één nummer waarbij je kunt aantekenen dat bet naar de amuse mentstop reikte. Heeft u genoten van „De kleine waarheid"?. Dat is helemaal geen ex tra-felicitatie waard. Dat is een nor male reactie op een heel fijn serie- programma, waarvoor wij ook zouden thuisblijven als we niet beroepshalve moesten terugblikken. Er was een nieuwe Eppo, moeilijke rol die door Hans Hoekman sterk gemaakt werd. Er was ditmaal bijvoorbeeld ook Sylvain Poons. Die maakte van een schlemielig jodenmannetje een karak ter als geen ander dat zo kan. Brandpunt had zaterdag aandacht voor Nieuw-Lekkerland. waai een „prominent" op „christelijke gronden" misbruik van zijn functie maakt om het zwembad op zondag dicht te hou den. Zo'n mannetje is nctuurlijk niet echt-prominent, maar eigenlijk ook niet echt-chtistelijk. In Video werd melding gemaakt van een onderzoek waarbij De Fabel tjeskrant als materiaal werd gehan teerd. Er bleek nit dat kleine kinde ren zich nauwelijks voor het ver haaltje incercsset en, hoogstens zich een eigen verhaaltje bij de getoonde plaatsjes denken. Persoonlijk vinden we die Fbel- tjeskrant een zalig programma, maar onze kinderen 4 en 8 jaar kijken er nauwelijks naar om. Begrijpelijk, want de tekst is helemaal op volwas senen afgestemd Wat ons betrefl mag het programma tot in leng'e van da gen doordraaien. Rond zeven uur zou den we echter graag iets simpels op de buis hebben, iris wat ook de aller kleinsten boeien kan. Niet zo leuk van dc Fabeltjeskrant vinden we overigens de gewoonte van de laatste tijd om de dieren te pas en (meestal) te onpas in liederen te laten uitbarsten. Dit terwille van de L.P. die ter meerdere verdiensten van de makers aan dc einder gloort. Die lie deren zijn n-1. zelfs voor het kijkbuis- volk dat op school i og naamvals- ennetjes leerde niet zo leuk. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Voor zangeres en kersverse actrice Willeke Alberti heeft zaterdagmiddag het uur van de kleine waarheid geslagen Daarvoor zorgden de lezers van de moddervette omroepgids Televizier, die haar met verpletterende eensgezindheid uitriepen tot de populairste televisiefiguur van. 1971. Op de tweede plaats volgde ombudsman Marcel van Dam, op zijn beurt weer op de hielen gezeten door het spraakmaken de tandem Willem Duys en Mies Bouwman. Willy v. Hemert: Willeke zeldzaam onkruid tussen kweekrozen' Van deze uitverkorenen had alleen Marcel van Dam zijn vrije zaterdag op geofferd om de uitreiking van de Tele vizierring met zijn stuurse aanwezig heid te stofferen. Het was trouwens toch opvallend, dat temidden der hon derden, die urenlang in de Amster damse Heinekenbrouwerij op een smartelijk droogje zaten, de bekende toppers van 't artistieke establishment ontbraken. De cabaretiers en toneel spelers lieten vrijwel volledig verstek gaan en ook de meeste zangers en zan- uit de lage landen tapten uit ander vaatje dan meneer Heine- ken. Dat was voor een even verbolgen als trotse heldentenor Willy Alberti voldoende reden om verbitterd vast Ie stellen, dat de broeders en zusters uit ..Het is het oude lied", riep hü onop houdelijk. „ze stikken in hun jaloezie en kunnen hel niet verwerken, dat Willeke zo snel de top heeft bereikt. Dit vak barst van de kinnesinne". Vader Willy wilde onder het feestge druis ook nog even kwijt, dat hij de gang van zaken tijdens het laatste boe kenbal hcogst pijnlijk voor zijn dochter heeft gevonden. „Ik zat vlak achter de jury en ik heb met mijn eigen ogen gezien, dat ze Willeke geen schijn van kans gaven. Ellen Vogel zat al te snik ken van leedvermaak, vóórdat Willeke één noot gezongen had. Al die zoge naamde sterren waren er bij voorbaat al van overtuigd dat Willeke niet thuis hoorde ui hun gezelschap. Meneer André van den Heuvel, die niet eens de moeite had genomen om zijn tekst uit het hoofd te leren en ordinair van een papiertje stond te spieken, kreeg hogere waarderingscijfers dan Willeke. Ze heeft na afloop in de kleedkamer zitten janken air een kind. Ze had dagen op dat protestlied gestudeerd en als dank daarvoor werd ze door Pierre Jansen en zijn bende het bos ingestuurd. Ik heb haar wel gezegd: „Je moet niet laten merken, dat je er kapot van bent. Jan ken doe je thuis. Daar hebben de an deren geen donder mee te maken". Ook Willv van Hemert, seriesverslinder bij uitstek, die was uitverkoren om zijn eigen toneelontdekking de ring aan de vinger te schuiven, vond het zaterdag nuttig om enige kritische kanttekening te maken bij wat hij noemde „het dra matisch succes van Willeke Alberti". „Je bent een moeilijk geval, waar nie mand van terug heeft", stelde hij mon ter vast. ,Je bent een ongekend stukje onkruid temidden, der kweekrozen. Een vrouw met intuïtie, discipline, onbevan genheid, slimheid, eerzucht, sentiment, ongegeneerdheid en een hart met een open deur. Wat ik zeventienmaanden geleden al dacht, kan ik nu hardop zeggen: Inderdaad, je kunt niet spelen. Althans geen toneel. Je bent actrice, die het vak uitoefent, je hebt nooit geleerde hoe je op 't toneel moet lopen, praten en huilen. En tóch ben je een huisgenoot geworden van honderddui zenden Nederlanders. Stel ze niet te- Willy Hemert waarschuwde zijn i Een prijs is een prijs, ook al bestaat die dan uit een „Zilveren Waterpomptang". De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, afdeling beroepsonderwijs, heeft zoiets bedacht. En wie kreeg hem? Ger Smit (links) en Frans van Dusschoten. die de stemmen van de gebroeders Bever in de Fabeltjeskrant laten klinken! Ze hebben het ding verdiend „vanwege hun verdiensten voor het beroepsonderwijs en de vakman in het algemeen". oogverblindende hot pants verpakte pupil ook nog even voor de mogelijke consequenties van haar prenatale roem. Hij wees daarbij op de oude volkswijs heid „vroeg rijp, vroeg rot" en gaf haar de vaderlijke raad om waakzaam te blijven „Je moet vooral niet bang zijn. maar wees wel op je hoede. Dit is niet alleen een boeiende, maar ook een gevaatlijke tijd, een tijd met een teleurstelling heen te liedjes op een spikspb plaat. Als :e nu daar jaloers op zouden zijn Willeke bleef er i stralend onder en haar regisseur Van Hemert was er ook heel j gelukkig mee. overdreven verering van zogenaamde televisiepersonalities en een even over- I dreven verguizing van deze lievelingen van het oubliek. Je hebt bewezen, dat je een groot natuurtalent hebt; zorg ervoor, dat jij of anderen dit talent niet zoek maken". Het referaat van Willy van Hemert was op deze middag het enige dat de komst der honderden naar de bierburcht van Ileinckeii rechtvaardigde. De rest had zich beter tussen de schuifdeuren van de ouderlijke woning der Alberti's kun nen afspelen. Daarmee had men alle partijen een hoop persoonlijk leed kun- nen besparen. I Het ijdel gesnap van Wim lbo, de hof- j nar van onze vaderlandse cultuur en de belegen dijekletsers van Cees de Lange I maakten nu het wachten op de versna- j peringen alleen maar ondragelijker. Willeke zelf was er overigens niet min- der stralend om. Ze nam geroutineerd de hulde der getrouwen in ontvangst j en kreeg cn passant ook nog het eerste j exemplaar van de langspeelplaat, waar- j op de enkele liedjes uit de serie „De kleine waarheid" staan. „Als over een paar weken de opnamen voor de rerie klaar zijn", zei ze. „zal ik j wel even een paar brokken moeten weg slikken. De kleine waarheid" is een stuk van mijn leven geworden, het heeft succes gebracht, mijn carrière in één klap veranderd. Gelukkig neemt mijn vader alle afleveringen op een video recorder op, zodat we er later ook nog van kunnen genieten. Met de plaat erbij j moet het lukken om over de klap heen te komen" NEDERLAND I VARA: 18.35 uur: Fabeltjeskrant 18.40 uur: Pol. partij 18.55 uur: Journaal Pipo op Bizarre 19.30 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal •20.21 uuri Klatergoud 20.45 uur: Leer uw kind 21.25 uur: Ironside 22.15 uur: Achter hf-t nieuws 22.40 uur: lournaal 22.45 uur: Sterrenkunde NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18-55 uur: Journaal 19.05 uur: Küken n; ar kinderen N.CRV: 13.30 uur: Dier en vriend 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: De koning en de generaal, tv-spel 21.40 uur: Tenzij een wondei gebeurt, programma I over steiven (herhaling) 22.50 uur: Pol partri 23.00 uur: Journaal 23.05 uur: EHBO (Van i speciale verslaggever) DUBLIN. Clodagh Rodgers deed geen enkele moeite haar gevoelens te verbergen. Voor de drieëntwintigjarige vertegenwoordigster van Groot-Brittannië is het zestiende Eurovisie Songfestival in Dublin allerminst op een succes uitgelopen. Terwijl de uitslag bekend werd gemaakt, zag zij zich aanvankelijk al kelderen naar de grote middenmoot. Toch was haar in alle opzichten commerciële „Jack in the box" nog goed voor een vierde plaats, achter Katja Ebstein (West-Duitsland), Kanna (Spanje) en de Monagaskische Severine. Natuurlijk ben ik teleurgesteld", verklaarde Clodagh wat bits tegenover de verslaggever, die haar na het bekend worden van de winnares om de eerste reacties vroegen. Engeland had er namelijk alles aan gedaan om populariteit te winnen bij iedereen, die ook maar iets met het festival te maken had en niet in de laatste plaats bij het publiek. Er waren stickers en speldjes in omloop met de tekst ..Vote for Clodagh". compleet met een fotootje van de artieste. De BBC had een grandioze campagne op poten gezet, die tot resultaat had. dat ieder uur de luisteraars opnieuw drie minuten lang genoodzaakt waren de inzending aan te horen. Daarentegen waren grote groepen Engelsen in de verste verte niet gelukkig met het liedje, dat hun natie zou vertegenwoordigen „Het is een mengsel van de drie festivalsongs van de drie voorgaande jaren", meende men algemeen. Overigens bleek tijdens de uitzending zaterdagavond, dat Groot-Brittannië met een dergelijke inzending duidelijk op de verkeerde weg is- Comerciële meezingers voor de men-in-the-street worden niet meer geaccepteerd door een internationale jury. Er was één delegatie, die werkelijk bijzonder tevreden was over het Britse resultaat. Dat waren de Ieren zelf, die van het begin af aan al hadden gesteld dat wat hen betreft, iedereen de zege werd gegund, behalve de Engelsen. Bovendien genoot Clodagh persoonlijk geen bijzondere .populariteit in Dublin. Zij maakte een arrogante indruk, ontving de pers uitsluitend volgens afspraak en liet zich onvriendelijk uit tegenover haar mededeelnemers. Toch was zij later op de avond, tijdens de massale receptie in Dublin Castle voldoende reëel om te moeten constateren, dat „werkelijk het beste liedje heeft gewonnen". Zij hoopte zelf, dat Engeland volgend jaar een soortgelijke „ballade" zal kiezen en zal afstappen van de eeuwige ongecompliceerde meestamper. Snikkend Toen de laatste groep van landen, Joego-Slavië, Finland en Noorwegen zaterdag in het Gaietv Theatre zijn stem had uitgebracht en definitief bekend was, dat Severine uit handen van het Ierse zangeresje Dana de prijs in ontvangst zou nemen, barstte het winnaresje in snikken uit. Nadat de eerste emoties waren verwerkt, kon 7.ij niet anders zeggen, dan dat dit de gelukkigste dag in haar leven was- „Het is net een droom Ik voel me vanavond precies zoals op hel moment dat ik mijn allereerste liedje zong. zenuwachtig, onzeker, maar heel blij tegelijk" Severine had verwacht bij de eerste zes te eindigen, een overwinning was echter het laatste, waarop zfj had durven hopen. Hoewel haar liedje bij de festivaJbeurs hoog genoteerd stond en er bij weddenschappen zaterdagmiddag grotere bedragen werden ingezet dan op de Engelse inzending, trilde zij niet geloven een kandidate voor de titel te zijn- Katja Ebstein, voor de tweede maal in successu Duitslands vertegenwoordigster, verkeerde in dc- overtuiging, dat Monaco dit festival „volgens haar sinds jaren niet zo sterk bezet als nu" moest winnen. Zij was bijzonder tevreden met haar derde plaats. Gaat Katja volgend jaar nog mee naar Monaco? „Nee", schatert zij uit. „het was nu echt de laatste maal. Ik neem dit jaai deel aan het grote Festival in Rio en daarn; zien we wel weer verder". De manifestatie in Dublin werd slechts licht verstoord door een aantal Ierse minderheids groepen, die rondom Gaiety protesteerden tegen het verkoopverbod van anti-conceptionele mid delen, tegen Mansholts landbouwpolitiek, de NAVO, het ontbreken van voldoende Ierstalige programma's via radio en t.v- en min of meer alles, waarin bepaalde delen van de bevolking zich gediscrimineerd voelen. Doch om deze met spandoeken bewapende en door ettelijke hon derden politieagenten bewaakte demonstranten hebben de gasten van deze galacompetitie slechts beminnelijk geglimlacht tijdens het betreden van het theater. Blijde gezichten Want het zestiende Eurovisie Songfestival is in alle opzichten het festival van de blijde ge zichten geworden- Niemand behalve voor noemde miss Rodgers in haar zilver glitterpak met transpiratieopeningen dan toonde zich -ontstemd vóór noch na de zangmanifestatie. Zelfs scheepsmonteur Joe Gresch uit Malta, die als achttiende eindigde, nodigde achtereen volgens met stralend gelaat een tiental Neder landse journalisten uit een bezoek te brengen aan zijn eiland. Deze uitnodiging hebben wij dan ook in dankbaarheid aanvaard Ook Saskia en Serge waren bijzondër tevreden met hun samen met Zweden te delen plaats, 's Middags na de generale repetitie verklaarde Serge nog tevreden te zijn met een van de laagste plaatsen, te meer omdat Nederland geen specifiek festivalliedje had gekozen. „Als de jury de sfeer in het liedje niet voldoende aanvoelt, he ben we pech gehad", meende hb De jury voelde de nieuwe trend die zich bij hel songfestival voordoet, daarentegen duidelijk aan getuige de voorkeur, die men over het algemeen uitsprak. Over de vijfentachtig punten, die toe bedeeld waren, was het duo uit Schagen, dal tijdens het optreden nog even van zijn apropos raakte door een microfoonstoring, buitengewoon goed te sprpken Festival 1972 De kleine veertienjarige Hanne Krogh. die vele harten vertederde tijdens haar optreden in de met papieren bloemen afgezette japon en mei het parasolletje, werd zeventiende, en was niet temin dolgelukkig, maar aan het einde van een nacht in Dublin Castle moe als een veertien- iarig kind, voor wie het klokje van gehoorzaam heid reeds lang heeft geklonken, betaamd.. Vandaag zullen de topmensen van de in Euro visie verzamelde t v.-stations zich beraden over Met „Uii banc, uii arbre, une rue", die gewone dingen die wij a'le dagen kunnen zien: een bank, een boom en een straat, zong het Parijsc zangeresje Severine, dat voor Monaco optrad, zich naar de top. Prins Rainier geeft staatsreceptie DUBLIN (A P De blonde eenentwintigjarige Parisienne Severine. die voor Monaco het Eurovisie Songfestival heeft gewonnen, is naar Parijs teruggevlogen- Later in de week zal naar Monte Carlo gaan voor een staatsreccX die door prins Rainier zal worden gegeven. Zij is haar professionele loopbaan twee jaa geleden begonnen voor de Franse t.v. met „Ove the Rainbow". Zij is van plan het liedj' waarmee zij gewonen heeft, deze week in he( Engels te laten opnemen. het al dan niet laten plaatshebben van een fes tival in 1972. Hoewel de hoofden van de amusementsorkesten over het algemeen tot de conclusie komen dat het nu welletjes is, be sluiten de directies immer dat gezien de kijk- iichtheid cn waarderingscijfers de manifestatie 'och ieder jaar doorgang moet vinden. Boven dien wil Monaco gezien de organisatie dir aan het evenement voorafgaat nu wel eens tonen „waarin een zeer klein land groot kan zijn". HENK SCHAAF NEDERLAND I AVRO: 18.35 uur: Fabeltjeskrant 18.40 uur: Pol. partij 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: De schat van he* kasteel zonder naar 19.30 uur: Toppop 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Voorjaaismodeshow 21-55 uur;J Televizier 22.75 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur Kunstsignalering' KRO- 19.J0 uur: Leven in het klooste 20 00 uur: Journaal 20.21 uur: Andy Williams 21.10 uur: Brandpunt 21.45 uur: Paul Vlaanderer 22.35 uur: Pol. partij 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: En frangais

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2