ANGST VOOR DEBACLE WERD ORANJE EN FADRHONC NOODLOTTIG Nederland viel me erg tegen" Tactische tekortkomingen door onbekendheid AANVOERDER DZJAJIC: ,ieowPGMito|] Van Zanten: „TSCHENSCHER WAS OPNIEUW TEGEN ONS" n 600 zonder chauffeur Verkerk trainer rolschaatsclub Gehoord Nederlands elftal met spon-sore» Hopeloos SPLIT Dr. Frantisek Fadrhonc is een beklagenswaardig man. Hadden zijn illustere voor gangers Elek Schwartz en Georg Kessler enkele jaren nodig om als coach van het Nederlands elftal te mislukken, Fadrhonc is in amper vier maanden tijds al zo dikwijls zwaar door de mand gevallen, dat reeds nu ernstig moet worden betwijfeld of hij wel de juiste man op de juiste plaats is. Konden in oktober van het vorige jaar na de in Botterdam gespeelde interland tegen Joego-Slavië de tactische tekortkomingen van Oranje nog worden toegeschreven aan de onbekendheid van Fadrhonc met het vak van bondscoach, na de ontmoeting met Oost-Duitsland ongeveer een maand later in Dresden, begon de twijfel al te overheersen. En na gisteren, na die kansloze nederlaag van 20 tegen een zeker niet imponerend Joego-Slavië heeft die twijfel eigenlijk wel plaats gemaakt voor de schrijnende zekerheid dat het „bewind-Fadrhonc" niet tot een nieuwe periode van successen voor het Nederlands elftal zal leiden. Evenals in Dresden werd de afgang van de nationale ploeg ook de afgang van Fadrhonck Opnieuw bleek de angst voor een debacle bij de bondscoach van door slaggevende betekenis. Waar zijn col lega's van de Nederlandse topclubs nimmer aarzelden, daar waar nodig risico's te nemen een van de fac toren, die ertoe hebben bijgedragen dat Nederland een toonaangevende rol in het Europese cupvoetbal speelt blijkt Tadhronc het telkens weer niet over tin hart te kunnen verkrijgen iets te ngen. Werd het hem na Dresden laecht zwaar aangerekend, dat hij nk- M de Oostduitsers een voorsprong van l0 hadden genomen, geen extra aanvallers inzette teneinde te proberen te redden wat er te redden viel, in Split gebeurde gistermiddag precies heizelfde. De reeds na acht minuten door een talpunt van Jerkovic opgelopen ach- tattnd had voor Fadhronc in de rust unfeiding moeten zijn de opstelling in JW tactisch concept te wijzigen. Er manderde echter niets. Het is onaan- wmelijk, dat de bondscoach alles bij het oude liet omdat hij tevreden was. want dat kon hij op grond van het tijdens de eerste helft gebodene een voudig niet zijn. Oranje rammelde namelijk voor de pauze op alle linies ofschoon de Joego- slaven verre,van imponerend waren. De stormachtige wind, die het veld in de nacht van zaterdag op zondag had droog geblazen, stond weliswaar goed voetbal in de weg, maar kwam van opzij, zodat beide partijen er evenveel last van hadden. Aan banden De nederlaag moet voor alles worden toegeschreven aan de gebrekkige tac tiek, waarmee werd getracht de ge vreesde Joegoslavische aanvallers aan banden te leggen. Want terwijl de aan dacht van de Nederlandse defensie zich voornamelijk concentreerde op veel besproken Rode Ster-linksbuiten Dzajic vielen de Joegoslaven meestal over rechts aan, waar Jerkovic en Petkovic afwisselend in de slag gingen met Drost. Strik, die als laatste man de voorkeur had gekregen boven Mans veld, slaagde er nimmer in de laatste linie te organiseren en doordat Mühren ajn verdedigende taak schandelijk ver waarloosde, kwam de kleine Enschedeër niet alleen dikwijls te „zwemmen" maar werd aanvoerder Van Hanegem dikwijls gedwongen de defensie te ver sterken, dat hij aan zijn eigenlijke taak. bet opbouwen van tegenaanvallen, vrij wel niet toekwam. Van Hanegem Stoeide desondanks uit tot de beste Nederlandse speler, wat zijn klasse be wijst, maar evenzeer de grote tekort komingen van zijn ploeggenoten. Na tuurlijk was het een belangrijk voor deel voor de Joegoslaven, dat zij al na 8cht minuten een voorsprong konden nemen. Petkovic ontfutselde op rechts de bal aan Mühren en gaf een hoge voorzet. Van Beveren had uit zijn doel moeten komen, maar deed dat niet en omdat Jerkovic niet door Strik werd afgestopt, was het voor de 20-jarige aanvaller van Hajduk Split een kleine moeite van zeer dichtbij raak te kop pen: 1o. Dat doelpunt had voor Fadhronc al aanleiding moeten zijn 'ets te ondernemen. Oranje was im mers alleen gebaat bij de volle winst, interventie vanaf de kant bleef echter t. De opmerkelijk apatische Jcego- olaven bleken met 1—0 tevreden. Zij drongen tot de rust nauwelijks meer pan. ofschoon ook zij moeten hebben beseft, dat de zwakke Nederlandse efensie °nder druk snel nogmaals zou bezweken, Suurbier kon Dzajic met aan. Strik dwaalde rond als een Kat in een vreemd pakhuis, Neeskens wonde te weinig initiatief en Drost wist niets beters te doen dan de bal eer op keer over de zijlijn te werken at Van Beveren desondanks voor rust seen moeilijk werk meer kreeg op te Knappen illustreert de matheid bij de M 'u°"^'aVen' Een mathied welke ook b'Okt uit het geringe aantal ernstige overtredingen, waaraan ook de straffe arbitrage van de Duitser Tschenschei oebet was. Wellicht was het vot Tschenschers verdienste, dat de vreesde veldslag uitbleef en dat de ontmoeting niet kon worden vergeleken SPLIT Jack van Zanten, de vaste begeleider van het Nederlands elftal, verviel voor de deur van de kleed kamer in de oude fou' van Neder landers: hij schoof de schuld van de nederlaag voor een deel op de scheids rechter. „Tschenscher was tegen ons", zei Van Zanten. „Ik had hem voor de wedstrijd enkele keren gevraagd de noppen van de Joego-Slaven te contro leren. HU heeft dat niet gedaan. Plet Keizer heeft er een open beenwond door opgelopen en Win» van Hane- gems linkerkuit is aan flarden ge trapt. Die noppen zün van leer en er steken spükers doorheen, waar door ze voor een tegenstander enorm gevaarlük zün. Tschenscher had daar iets aan moeten doen. Bovendien heeft hü ous een strafschop ont houden". Aantügingen. die erom vragen te worden gelaten voor wat ze zijn, want als een één man gistermiddag ver boven de partijen stond was het wel de Duitser Tschenscher, een spelleider van formaat, die na de door hem ge leide openingswedstrüd van bet wereldkampioenschap tussen Mexico en Rusland opnieuw toonde geen voorkeur te kennen. Tschenscher zelf liet er gisteravond geen twijfel over bestaan, een uitgebreid rapport van de ontmoeting Joego-Slavië Nederland naar de UEFA xal sturen. In dat rapport zullen de namen van Strik, Petkovic en Stepanovic voor komen als zijnde de spelers, die wegens ruw spel officiële waarschu wingen kregen. Bovendien zal de UEFA op de hoogte worden gebracht van het feit, dat een zo belangrijke interland als die van gisteren nooit had mogen worden gespeeld in een primitief stadion als dat van Hajduk Spilt. „Want", aldus Tschenscher, „echt voetbal was hier onmogelijk, het veld was verschrikkelUk slecht. Er zaten zoveel oneffen plekken op, dat het niet mogelijk was de bal rede- lijk onder controle te houden. En dan dat vuurwerk, ik heb zelfs even op het punt gestaan de wedstrijd te sta ken. Die mensen hier zijn hartstikke gek". Wim Suurbier, met een gevecht dat de jeugdelftallen van beide landen in Mostar hadden ge leverd. Elke overtreding, hoe onschul dig ook. werd door hem met een vrije trap bestraft en wanneer er werkelijk onenigheid dreigde greep de Duitser rigoureus in. Machteloos Omdat Nederland aanvallend machte loos was geweest de enige echte kans miste Wery in de 18e minuut en omdat Fadhronc vorige week nog had gezegd iets te hebben geleerd van dc „les van Dresden", toen hU hals starrig weigerde iemand te vervangen (ADVERTENTIE) auto's en pas 6 minuten voor het einde Van Hanegem op diens eigen verzoek plaats liet maken voor Wery. *vas het een levensgrote verrassing dat bU het begin van de tweede helft totaal niets was veranderd. Mühren. met Wery de zwakste, had bijvoorbeeld kunnen worden vervangen door Rijnders, die de rol van Van Hanegem had kunnen overnemen, waardoor deze zich meer met de aan val zou hebben kunnen bezighouden. En in plaats van Wery had Kleinjan of Pahlplatz twee aanvallers, die het niet slechter hadden kunnen doen dan de Feijenoorder kunnen worden in gezet, maar het was alsof Fadhronc in le eerste plaats een grotere achter stand wilde voorkomen. De bondscoach had in zoverre geluk, dat verschillen de spelers Jansen, Suurbier, Nees kens zich behoorlijk herstelden, maar het verweer bleef matig. De kort voor rust aan het hoofd gewond ge raakte Mulders, die soms verdienstelijk werk deed. maar toch te weinig gewicht bleek te hebben om het de Joego-Slaven echt lastig te maken, miste vijf minu ten na de hervatting een uitstekende kans op de gelijkmaker door te gehaast en daardoor onzuiver te schieten. Het was een van de weinige echt gevaar lijke momenten voor het doel van Vukcevic. De Joego-Slavische aanvallen stelden ook weinig voor, maar wanneer Djajic in het spel betrokken werd kreeg Nederland het toch moeilijk. De door hem genomen corner kopte Jerkovic in de 62ste minuut fraai in, Van Beveren weerde de bal slechts gedeeltelijk af. maar gelukkig voor Oi-anje stond Drost op de goede plaats om voor opluchting te zorgen. Kort voor dat moment had Bukal, de spitsspeler, die alleen maar was opgevallen door een groot aantal overtredingen, plaats gemaakt voor Bjekovic en even later liet Antonijevic zich vervangen door Ajkovic. Die wijzigingen bewezen dat Fadhroncs collega Boskov wel risico durfde te nemen, want van blessures was geen sprake. Boskov dacht dat zijn ploeg nieuwe impulsen nodig had om de voorsprong te behouden, want ofschoon het Nederlandse aanvalsspel nog steeds niets voorstelde, kwamen de Joego- Slaven door eigen tekortkomingen toch in moeilijkheden. Twaalf minuten voor het einde schreeuwden de Nederlanders om een strafschop toen de door Müh ren in de richting van het doel geknal de bal tegen de arm van de zwakke centrale verdediger Holcer belandde Tschenscher reageerde echter niet en dat was terecht, want van opzet was geen sprake. Even later. Jansen en Aci- movic waren met elkaar in botsing ge komen en lagen licht geblesseerd op dc grond, deed Fadhronc eindelijk iets. Hij haalde Drost er uit en stuurde Klein jan er in. De Spartaan stond voor de ondankbare taak nog iets goed te ma ken. een taak, die zeven minuten voor het einde onuitvoerbaar werd, omdat Strik en Van Beveren toen opnieuw blunderden. Strik was in geen velden of wegen te bekennen bij een voorzet van Invaller Bjekovic en Van Beveren vergat die voorzet te onderscheppen waardoor Djajic de bal voor het in schieten kreeg. In eerste instantie pa reerde Van Beveren het schot, maaf sloeg de bal weer voor de voeten van Djajic die de tweede kans greep om te schieten: 20. Een uitslag, die voor Nederland het einde betekent van het toernooi om het Europees kampioenschap, want Joego slavië en Oost-Duitschland gaan nu onderling voor het eerst, op 9 mei in Iieipzig uitmaken welke van beide landen overgaat naar de kwart finales. Opnieuw heeft het Nederlands elftal daarmee de boot gemist. Het wereldkampioenschap van 1974 in West-Duitsland is nog ver weg, maar volgend jaar zullen de kwalificatiewed strijden voor dit toernooi al beginnen Als de KNVB wil voorkomen, er dan opnieuw niet bij te zijn, zal er zo spoe dig mogelijk iets dienen te gebeuren. De angst voor gerenommeerde tegen standers moet eindelijk eens op zij worden gezet. Nederland heeft vol doende talentvolle voetballers om zelf een gevreesde tegenstander te zijn Maar als dr. Fadhronc zijn koers niet wijzigt zal het nooit zóver komen. SPLIT „Met het resultaat ben ik tevreden, maar daar is alles mee gezegd". Vujadin Boskov reageerde een beetje gelaten op de 20-zcge, waarmee zijn carrière als coach van het Joego-Slavische elftal werd afgesloten. Realistisch stelde hij, dat het een slechte wedstrijd was geweest en dat zijn ploeg bij lange na niet aan de verwachtingen had voldaan. „Kwalitatief stelde het bitter weinig voor, maar dat gold ook voor Neder land. Ik geloof dat ik niet overdrijf als ik zeg dat belde elftallen ver beneden hun kunnen bleven. Op het middenveld klopte het zowel bij ons als bij de Nederlanders niet, de wed strijd van vorig jaar in Rotterdam was heel wat beter. Bij ons was Pavlovic de beste speler, van de Nederlandei-s heeft Jansen me het meest geïmpo- Ook Dragan Dzjajic, de aanvoerder van de Joego-Slaven, noemde Jansen de beste van de tegenstander. „In to taliteit viel Nederland me echter erg tegen. Van een van de toonaangevende Europese voetbalnaties had ik wel iets meer verwacht". Zijn ploeggenoot Holcer verkondigde daarentegen: „Deze overwinning is voor ons een geweldig succes. Neder land heeft een grote naam in het Eu ropese voetbal. Als je dan met 20 wint. heb je een goede prestatie ge leverd, want ik ben ervan overtuigd, dat slechts weinig elftallen dit kunnen presteren". Dr. Fadrhonc noemde het een tekort koming, dat Nederland in het laatste half uur niets aan de achterstand had kunnen doen. „Want", redeneerde de bondscoach, „toen hadden we daartoe de kans. Vanaf een kwartier na rust zijn we sterker geweest, hebben we het spel gecontroleerd. Natuurlijk zijn wij aanvallend niet te vergelijken met een Joego-Slavië dat de beschikking had over wereldklassespelcrs als Dzjajic en Petkovic. maar er had toch meer -in gezeten dan deze nederlaag" Fadrhonc vond het niet nodig vroeg tijdig wijzigingen in zijn ploeg aan te brengen: „Ik wilde eerst Mulders ver vangen door Kleinjan. maar toen Eet zich goed herstelde, heb ik daarvan afgezien. Bovendien is het riskant tegen een tegenstander als Joego- Slavië snel iets te wijzigen, want dan loop je het risico verder achter te taken. Omdat Drost de verdediger was die zich het minste naar voren waagde heb ik voor hem Kleinjan ingezet". Groep zeven De stand in groep 1. Joego-Slavië 2. Oost-Duitsland 3. Nederland 4. Luxemburg Eej Mulders moe botsing met een van standers laten voorzien „haarband"- WIE louter theoretisch oordeelt, mag nog hoop koesteren dat het Nederlands elftal niet is uitge schakeld voor het toernooi om de Europese titel voor landenteams. Wie louter in praktUk gelooft, wat in dit geval van zin voor realiteit getuigt, zal geen enkele hoop meer koesteren. Het zorgenkind van het Nederlandse voetbal vertoeft al jaren in de couveuse. „Artsen" als Schwartz en Kessler hebben het niet kunnen redden. Fadrhonc wordt het volgende slachtoffer van een sys teem dat nergens op slaat. Neder land, dat zich zo graag aan het bui tenland optrekt moet je eens zien wat daar allemaal kan weigert het nationale team een behoorlUke voorbereiding te schenken. De selec tie wordt opgetrommeld en even naar Zeist gehaald. Af is de sok. En dan maar kyken wat ervan terecht kont. Dc resultaten zün bekend: er komt niets van terecht. Nederland is al jaren niet orbU als er iets van belang is. Het is een hopeloos geval. Geld van sponsors helpt ook al niet. Geen oplossing T\E Roemeen Siperco heeft zich geworpen op het wijzigen van de olympische regels. Dat zou een hels karwei zün als de heer Siperco niet zou zjjn gebonden aan de op vattingen van de voorzitter van het I.O.C.. de heer Brundage, wiens wil wet is en wiens inzichten niet wor den aangevochten door de overige I.O.C.-leden, die slaafs volgen. Wat de heer Siperco heeft uitgedokterd, mag dan hier en daar iets meer' ruimte laten maar is over het alge meen geen oplossing. Bovendien mag niet worden verwacht dat zyn nieu we opzet op enigerlei wüze zal worden uitgevoerd in landen waar van de pure amateurnaties zo die er nog zUn vinden dat zty al lang over de schreef gaan. Dat hele gedoe rondom het amateurisme zou op de helling moeten en dienen te worden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Maar breng dat de heer Brundage maar eens aan het verstand. De goede, oude heer leeft nog in lang vervlogen tijden. En Is omringd met jaknikkers. Bewondering ||"\E aanpak van het Nederlandse zwemmen verdient bewondering. Jarenlang slaakten de clubtrainers een noodkreet, omdat in de centrale tralningsopbouw van oud-bonds- coach Rob Kerkhoven onvoldoende aandacht aan hun werk werd be steed. Dat was terecht. De K.N.Z.B.- advlseurs kwamen in 1969 tegemoet aan die verlangens, waarna een duidelijk stijgende ljjn zich meester maakte van dc zwemploeg. Ook het afgelopen weekeinde in Den Haag is dat weer gebleken. Het meren deel van de meisjes en de jongens, dat negentien nationale records ver beterde. kwam zeer zelfbewust naar de startblokken, waar het exact wist wat verwacht werd door het instel len van Münchcnlimicten. Deze logische opbouw heeft anderhalf jaar vóór dc aanvang van de Olym pische Spelen eindelUk een beetje optimisme gewekt. Vraag j^AAR i negativisme zwemende op merkingen over militaire dienst vallen bij verantwoordelijke supe rieuren vaak in slechte aarde. Dat kwam duidelijk naar voren toen André van der Ley .van Go Ahead, na uitlatingen in een interview met een voetbalweekblad, geschorst werd voor het militaire elftal en van trainingsfaciliteiten voor zijn club werd ontheven. Terecht heeft dit enige wrevel gewekt bij collega's, onder wie Co Adriaanse van FC Utrecht, die in een soortgelijke situatie verkeert. Men mag zich na de zaak-Van der Ley afvragen hoe het met dc democratie in militaire kringen is gesteld. 3 2 10 5 5—1 2 2 0 0 4 6—0 4 112 3 7—4 3 0 0 8 0 013 Frantisek Fadrhonc nam enige maanden een zware last op de schouders, toen hit de functie van bondscoach aannam. Zo gemakkelijk als hij hier het geraamte van een doel draagt, zal zijn taak van bonds coach hem niet vallen. ZAANDAM. Kees Verkerk zal als trainer gaan optreden van dc rolhockeyvereniging Strijen, die onlangs is opgericht. In een bespreking met de Nederlandse Rolschaats Bond heeft Verkerk zich bereid verklaard het hard rijden op rolschaatsen te gaan be vorderen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11