Ms bollenkwekers ploeteren, heeft Piet v. d. Weyden het makkelijk li#i Conflict met Deken rem op carrière Mary van Ruiten T, I1 Dames De Treffers staan voor landstitel Wereldfederatie van poppen bij Tante Annie Moord wijkerh outer vertroetelt zijn orchideeën met zorg if „Je kan alles rustig aan doen" LEIDSE COURANT Mary van Ruiten: „Mij: ROELOFARENDSVEEN „Rui ten Troef', de commerciële woord speling op een van de gebouwen van de conservenfabriek van haar vader, gaat niet op voor Mary van Ruiten. Tijdens de nationale tafeltenniskampioenschappen werd zij vrij snel afgetroefd door Anne- mieke van Moorst en voor het overige kwam de 20-jarige Veense helemaal niet in het spel voor. De titels in 1968 en 1969, treffers van formaat, leken de voorboden te zijn van grote successen. Nu, twee jaar later zou ze internationaal behoor lijk ingeburgerd moeten zijn, maar onder de namen van de nationale selectiegroep ontbreekt die van Mary van Ruiten. .Vorig jaar heb ik ruzie gehad met de damescoach, Cai-el Deken. Het boterde al niet best tussen ons. Toen ben ik een keertje te laat gekomen voor het mixed-dubbel tijdens de Nederlandse kampioenschappen, waarin ik samen speelde met Frans Schoofs. Er werd niets over gezegd. Maar twee weken later, toen na de „open Engelse" de ploeg Werd. bekend gemaakt voor de [ij Europese kampioenschappen in Mos- jjs kou, ontbrak ik. Er zouden vier dames gaan. Voor Aukje Wynia en Ellen '1 KI alt stond de uitverkiezing al vast. - Het paspoort voor een visum had ik ingeleverd. Drie dagen van tevoren werd bekend dat Veronique v. d. Laan zou gaan in plaats van ik. Als vierde dame ging nu een masseuse mee. Sindsdien is er een onuitgesproken ruzie geweest. Mijn ja was nee voor Carel Deken. Als hij maar bij de tafel kwam staan werd ik hypernerveus. In april ben ik uit de selectiegroep ge stapt, temeer daar ik niet naar de open Tsjechische kampioenschappen mocht, terwijl ik er wel voor was aangewezen. Ik wilde helemaal met tafeltennissen stoppen, maar langza merhand kom je daarvan terug". Ironisch genoeg trainen de keurtennis- sers(slers) in Roelofarendsveen. Mary van Ruiten is er niet bij. Zij houdt haar conditie op peil tegen Veronique v. d. Laan en de heren van De Tref fers, onder wie haar broers Jacques en Herman. Maar het regelmatige contact met de top en de confrontatie met buitenlandse meisjes mist zij. Vandaar dat zij in gedachten al een brief heeft gestuurd aan de NTTB: „Chef d'equipe Van Dilst heeft uit drukkelijk gevraagd of ik terug wil komen. Ik weet ook dat ik zo kan terugkomen. Ik heb mezelf terugge trokken. Ik zal me dus ook weer uit eigen beweging moeten aanbieden". Maar ik heb voorwaarden. Ik zou graag willen zien dat'de trainingen worden betaald. Als je de hele ten worden van Mary van Ruiten, maar enkele weken voor de geplande come back werd het talent, dat zich opnieuw moet bewijzen, opgenomen in hqt ziekenhuis. Reden: een aandoe ning aan de longen. „Als ik lang speel dan krijg ik soms geen lucht meer. Na een inspannende wedstrijd moet ik liggen. Tijdens de Limburg Coupe vo- altijd even in de kleedkamer gaan „verloren. Tegen Mieke tenBroek rig jaar heb ik er een partij door stond ik in de derde game met 1913 achter. Ik haalde op tot 1919, maar toen kon ik opeens niets meer. Ik werd blauw en strompelde naar de kleedkamer. Er is nu wat slijmvlies weggehaald, maar nog altijd heb ik er last van. Als het ergens, warm of vochtig is krijg ik na de wedstrijd soms een verschrikkelijke hoestbui. Vaak is het ook een psychologische kwestie. Dan ben je bang dat je in ademhalingsmoeilijkheden zal komen". Mary van Ruiten, het oog gericht op de Europese kampioenschappen in 1972 in Rotterdam „ik wil daar graag aan deelnemen. Eventueel al leen individueel" krijgt a.s. zater dag een nieuwe kans om zicbin de publiciteit te slaan. betaald worden Lizette en Kitty Vaessen van het Lim burgse Maasbree komen dan naar Roe lofarendsveen voor de eerste kracht meting tussen beide teams, die moet uitmaken wie zich de eerste dames clubkampioen van Nederland mag noe men. „Tot nu toe hebben we steeds met grote cijfers gewonnen. Vaak met 5—0. Maasbree zal de eerste worden, waartegen we ons echt moeten inspan nen. Het is jammer dat enkele sterke teams zich nog niet hebben aangeslo ten. REA bijvoorbeeld met Annemieke van Moorst en Sonja Heltzel, waarvan men vorig jaar zonder meer aannam dat het het beste team had en mocht deelnemen aan de Europa Cup. Het zou wreed zijn als men nu weer REA zou nemen. Willen wij een kans maken dan zullen we een derde dame moeten hebben. Waarschijnlijk wordt dat Ellen Kort, die bij De Treffers al de training van de 7- en 8-jarigen heeft". JAN PREENEN. dag hebt gewerkt ben je moe. Dat is nog niet zo erg, maar je bent minder geconcentreerd. Veronique v. d. Laan zou net als ik liever 's mid dag willen trainen. Vooral als vanaf augustus drie avonden wordt getraind met het oog op de Europese kampi oenschappen wordt het erg zwaar. Het zal ook afhangen van mijn verloofde of ik weer terugkeer. Hij is er nu niet bepaald een voorstander van als ik iedere avond weg zou gaan. Ik vind hel ook belangrijk dat er niet met me gesold wordt. Dat men in de bond zegt, laat ze maar meetrainen, dan zien we wel. Ik heb vorig jaar met Veroniue het meest getraind van alle meisjes, iedere avond en vaak ook 's middags. De anderen trainden hoog uit vier avonden. En wat zie je er De nationale titelstrijd, nu een feeste lijke aangelegenheid voor Sonja Helt zel, had een sportieve revanche moe- S'IEUWVEEN Mejuffrouw Annie Bergshoeff heeft zo juist de 112de pop bij haar verzameling geplaatst. Het is een klederdrachtpopje af komstig van de Canarische eilan den, dat een veilig plaatsje krijgt naast een jeugdige Indiaan. de kleine huiskamer, grenzend aan de manufacturenwinkel in een van Nieuwveens oudste huisjes aan fle de kast met verlichting speciaal ingericht voor deze rijk gevarieer de poppencollectie. „Hoe ik ermee begon?", vertelt de gelukkige bezit ster. „Eigenlijk is het een hobby, waarvan het begin bij me thuis ;werd gebracht. Jaren geleden al tvas het de gwoonte om voor de missie kleding in te zamelen. In de winkel was er altijd wel iets, soms ook artikelen, die niet meer zo goed in de verkoop lagen. Ze hadden dit voor hun doel nog heel graag. En voor een groot deel was het een heerlijke opruiming, als er weer eens een paar flinke dozen vol weg konden. Later kwam er dan een hartelijk bedankje vanuit het St.- Carolus Hospital in Djokjakarta, maar het hoefde echt niet. Tot op een dag een van de missiezus ters, een oud-Nieuwveense met ver lof over was en een handgesneden houten beeldje meebracht, vervaar digd. door eeri inlander. Het stelde" 1 de godin van de rijst voor. In om gekeerde stand is het de god van het kwaad, zodat op deze wijze in de voet verwerkt de rijstgodin het kwade met voeten treedt. Eigenlijk vond ik het veel te kostbaar, maar de waarde ligt daar heel anders. Een poos later bood een familielid uit Nieuw-Zeeland deze Maori aan. Het is de uitbeelding van een volks rite daar. Bij aankomst van vreem delingen wordt in dans de tong uitgestoken, ten teken, dal men wordt geaccepteerd. Ik kreeg plezier in de gewoonten en aard van andere volkeren en op onze eigen vakantiereizen kocht ik onderweg poppen, gekleed volgens zuivere traditie van de streek, zoals in Schwarzwald, Tirol, Beieren en eigen land Hindelopen, Spakenburg, Staphorst, Volendam. Intussen kwam er nog een echtpaar bij uit Kenya, een bruidspaar uit Formosa. - ~Mèn wist een originelë houten oli fant uit Brits-Ipdië voor me te be machtigen'. H£t werd een intense hobby. Wanneer familie of kennis sen naar het buitenland reizen, vraag ik ze om bepaalde kleder drachtpoppen mee te nemen. De verzameling groeide. Je wilt ze graag completeren met vertegen woordigers van alle landen en stre ken. Zo had ik een Schotse doedelzakspeler, maar een En gelse horse-guard ontbrak. Een goe de kennis, die naar Londen tripte, wist hem op de kop te tikken". Opvallend fijn in afwerking en uit voering is de Antilliaanse bruid. Er zijn schoonheden uit Nepal, China, Japan. Presentaties van India, Rus land, Portugal, Spanje, Schotland, Surin op. een struise jscheveningse geeft acte de présence. En misschien is een van de aardigste bijzonderheden wel de persoon van mejuffrouw Annie Bergshoeff zelf. Ze is een goede bekende ip. het. gehele" dorp', actief om mee te doen, als er te helpen valt of te „huldi gen". Voor de kleintjes is ze „Tante Annie", die het gepresteerd heeft om al dertig jaar achter dezelfde toonbank te staan in het kleine, bijna historische pand. Vele Nieuw- veners weten niet eens haar juiste achternaam. Ze staat al zo lang In de winkel van Oom Teun Gersie. dat ze zelf met deze achternaam is „vergroeid". „Tante Annie", roept een jeugdig klantje, „kom 's. ik kan een nieuw liedje zingen". En terwijl de kleine kleuter zich hak kelend uitslooft om woorden en to nen bij elkaaar te krijgen voor een beloning uit de snoepjesbus, conver seert het paar uit Kenya met de Zuidafrikaanse inboorling, leunt de Portugees gemoedelijk tegen de Horse-guard van BuckiiSgtjam Pala ce, steekt dfe Maori zijn' tong uit tegen de, Amerikaanse opa en órqja in hun schommelstoel (zuivere re- l produktie van Early (American I Museum), pronken Israël en Jorda- j nië tezamen in hun bonte kledij, en zwiert het Russische danspaar uit de Oekraïne lustig voor de be wonderende ogen van een Chinese mandarijn. Een voorbeeld voor een Wereldfedera tie. Utopie of idealisme? THEA SPEET—SIKKENS IOORDWIJKERHOUT Nog geen 'ijf jaar geleden was Piet van der Veyden een klein bollenkwekertje. groot genoeg cm zijn eigen iroek op te houden, maar te klein om okkesprongen te maken. Zijn met 'eel zorg gekweekte bloembollen le erden steeds minder op er, op een lag hakte hij daarom de knocp door. Als het zo door moet gaan kan ik eter bij iemand anders gaan werken. )an verdien ik evenveel er. heb ik log minder zorgen ook", zo redeneer de hij. Want zorgen had Van der Weyden. Hoe moest hij bijvoorbeeld in de komende jaren hei personeels vraagstuk oplossen? Een duidelijke uitweg zag hij niet. Daarom besliste hij een andere lichting in te slaan. Zijn oog viel op de orchideeën. Niet de eerste de beste zijstraat, maai een weloverwogen keuze. De vakbladen had hij in de daaraan voorafgaand? jaien. nauwkeurig be studeerd. Ook op de bloemenveiling in Aalsmeer had hij tientallen malen i "V?:--. ,Vv< jrfjm De stengels moeten recht omhoog Broeien. Gebeurt dat niet, daii wordt er direct ingegrepen. zijn licht over deze bloem opgesto ken. „Dar wordt mijn nieuwe vak", zei hij vier jaar geleden. Vlak bij zijn huis liet hij 500 m2 glas neerzetten. Bij een orchideeënkweker in Aalsmeer kocht hij duizend plan ten. Voor elke vierkante meter twee. Het neusje van de zalm onder de bloemen heeft hem in die vie' jaar een flink belegde boterham opgele verd. Een jaar geleden liet hij er nog eens 1000 m2 g:as bijzetten en bin nenkort komt daar weer 800 m?. bij. Voor de niet-kenner heeft deze glascul tuur iets magisch. Stapt men binnen in het gigantische bouwwerk aan de Schulpweg, dan wordt men geconfron teerd met een tropische bloemen pracht. Een serene stille zorgt voor een optimale inwerking van kleuren en vormen. Wie echter met. Van der Weyden door de bloemenkas stapt, krijgt geen tijd voor dagdromen. De nuchtere Noordwijkerhouter praat honderd uit over de „primus interpa- ris" onder de bloemen. Zeven jaar duurt het eer uit het minuscuul kleine zaadje een hloeibare plant is gegroeid. De plantenkwekers maken voor de vermeerdering gebruik van de uitlo pers van de planten, de zgn- scheuten. Cellen van deze jonge aanwassen worden in een laboratorium in rea geerbuisjes opgekweekt en lanter op een voedingsbodem geplaats. Zodra de zaadcellen niet meer delen worden ze als plantjes beschouwd. sel van bladaarde, mos en koemest wordt de aspirant-orchidee tot groeien aangespoord Hulpmiddel hierbij in de kas van de heer Van der Weyden is een stookinstallatie en eer automati sche nevelapparatuur. Elk jaar ziet hij zijn „bulbs" groter worden. Eerst geplaatst in een bloempot, verhuizen ze later via een plastic emmer naai een speciaal met gaas omwonden bak. Is de reuzengroei eenmaal zover gevor derd, dan transporteert hij zün orchi deeën naar kweektafels. Zestig centi meter boven de grond op houten lat ten en vlak onder de sproeiïnstallatie, is het wachten op de bloemvorming. Zet de groei van de wortels tijdens deze periode nog verder voort dan kan worden ingegrepen met een won derbaarlijke orchideeën vermenigvul diging. De planten voudigweg doormiddengescheurd. In de zomer heeft Van dei Weydqn het gemakelijk. Als ziin e>.-collega's op het bollenland liggen te transpire ren tijdens het rooien, loopt hij zijn bloemen water te geven of verwijdert hij onkruid en dode bladeren Zijn eigenlijke werk begint pas ir. septem ber. Dan start namelijk bij de orchi- de knopztlting. Elke- orchidee moet daarbij een speciale behandeling hebben. De stengel, waaraan gemid deld zo'n tien kelken zitten, behoort recht omhoog te groeien Naast elke stengel staat daarvoor een bamboe stok. Telkens als de stengel andere groeineigingen vertoont, wordt dat ge deelte met een ijzerdraadje opgebon den. Oogsten kan Van der Weyden pas als de laatst? bloem aan de top van de stengel uit is. Tot mei rijdt hij dan elke week vier dagen met dozen vol orchideeën naar de bloemenveiling in Rijnsburg. Daar kan hij zijn pro- dukten voor een goede prijs kwijt, Elke kelk levert hem dan gemiddeld een gulden op. Van der Weyden heeft hef tussen zijn bloemen erg best naar zijn ziri Zelf zegt hij erover: „Hel is een machtige teelt. Je kan alles rustig aan doen. Slechts weer kan geen spelbre- ker zijn. Met personeelsproblemen heb ik nu ook niets meer te maken. Eèn man kan gemakkelijk duizend vierkante meter bijhouden. „De orchideeënteelt in de Bollen- streek staat nog in de kinderschoenen. Naast Piet van der Weyden zijn er nog enkelen, die de stap naar een ander produkt hebbep aangedurfd. Specialisten zijn het nog niet. De Aalsmeerse cultures liggen voorlopig nog een straatlengte voor Per slot van rekening ziften de Aalsmeerders al tientallen jaren meer in het vak. Zij zijn het verst met de veredeling van de orchidee. Ondanks de goede toekomstperspectie ven („Ook Jan met de pet wil op zijn bruiloft een boeket met orchideeën) bekent ook Van der Weyden dat or chideeënteelt niet slechts rozegeur en maneschijn is. Risico's blijven er al tijd. Orchideeën kunnen elk jaar bloeien maar voor hetzelfde gele' slaan En wat te denken van de insecten, Slechts een bij is er nodig om in de kas een ravage aan te richten. Het bevruchten van de bloemen heeft na melijk tot gevolg dat cic tong van de bloem rood kleurt. Voor de markt is het kleinood dan waardeloos gewor den. Meestal neemt Van der Weyden deze aangetaste bloemen mee naar Jammer dat hij geen vanilleorchidee- ën kweekt. De lange vrucht van dit soort wordt namelijk veelvuldig in puddingen verwerkt. Dan had hij nog wel waar voor zijn geld gemaaki Herman van Amsterdam

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5