Vee verloskundige hoort 1000 gulden boete eisen Thee, zoveel meer Voorstanders van fusie met een sterke partner VEILINGEN Vloot stroopt Kaag op vuil af Controverse met veearts mede aanleiding Alles is betrekkelijk zelfs mr. Geertsema 's stellige vertrouwen Agenda Vergelijken van partij programma's is zinloos VOORZITTER FLUKS: -- ZATERDAG 3 APRIL 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Thuesday en trio Caribe blinken uit Kaagconcours WARMOND Voor de achtste keer werd gisteravond in café „Meerrust" in Warmond een voorrondeavond in het Kaagcon cours gehouden. Er was deze keer 'n redelijke hoeveelheid kwali teitswerk. De popgroep „Canges" uit Rot terdam beet de spits af met har de, maar technisch onvolkomen gebrachte heavy rock. Van de drie zangers die voor 't voetlicht kwamen kon alleen Frans van .Dorst een voldoende halen met een drietal zuiver gezongen, amusante liedjes. Fred Post en Willy Bol, resp. uit Haarlem en Plasmolen schoten in techniek beslist te kort. De Vacanti's uit Schoonebeek brachten een reli gieus programma, gospelsongs; ze zongen zuiver, 't was prettig om naar te luisteren, maar het ge heel miste de nodige spirit. De twee beste optredens waren die van de groep Thuesday uit Den Haag en trio Caribe uit Oegst- geest. Thuesday was het best in hun derde nummer, 'n compositie van Crosby, Stills and Nash, waar onder andere 'n moeilijk stuk zang, a capella, in voorkomt. Ze brachten dit op zeer goede wijze. Trio Caribe bracht een viertal Zuidamerikaanse nummers. Zij deden dit met veel kwaliteit, vooral wat betreft zangwerk. Het lijkt duidelijk dat we in ieder geval deze twee groepen in de halve finale terug zullen zien. WARMOND Een armada van bootjes, vletjes en alles wat maar enigszins kan varen, trekt zater dag 10 april vanuit de gemeente haven van Warmond op naar de Kaag. De hopelijk machtige vloot wordt bemand door jonge- mensen die de strijd gaan aan binden tegen de verontreiniging van de plassen en het omliggende land. Met deze manifestatie be gint de schaanmaakactie „Hou De Kaag Mooi". In het kader van deze actie worden look affiches verspreid, over alle plaat- tien rond De Kaag waar men het ko- pnende seizoen watertoeristen kan tref fen. De affiches vragen de aandacht voor de schoonmaakactie én wijzen de plaats aan, waar dagrecreanten gratis vuilniszakken kunnen krijgen. Momen- estoteei zijn er jn alle jachthavens al vuilnis- j, zakken te krijgen maar het ligt n tedoeling, nog voor dit watersportsei- ,*en speciaal bedrukte plasticzakken te pan uitreiken, waardoor de gebruiker de actie herinnerd wordt. Voor de ipectaculaire opening van de campagne leeft het gemeentebestuur alle jongelui uitgenodigd. Het spreekt vanzelf dat edereen, die een dag lang de handen uit de mouwen wil steken mooi te houden, van harte welkom vi De Koninklijke Watersportvereniging „De Kaag" biedt hun 's middags 'll her uur een biertje aan in de Kaagso- iui! (iëteit. J^Trienden van Residentie-Orkest Op donderdag 15 april zullen leden van R. O. een Kamermuziekavond geven in Pulchristudio. Zij zullen composities van Milhand, Alban Berg, Mozart, Webern en Ravel ten gehore bren gen. LEIDEN Bij de opening van het Leidse Hout Seizoen, zondag gaat oo k het Theehuis weer open. Het wordt geëxploiteerd door Ed Fallauk. Heel veel mensen kennen Ed vast en zéker: hij speelt in het tweede ereklasseteam van de tafeltennisvereniging Scylla. Het theehuis is niet alleen bekend bij wandelaars, maar ook bij middelbare scholieren die er menig v rij of gespijbeld uurtje doorbrengen. Maar het Theehuis heeft zich dit j ar niet alleen geworpen op het verkopen van ijsjes, koffie en thee. Sa men met de Stichting Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van wandel- pi *ken en met mensen van de plantsoenendienst Leiden is een dokumenl \tiemap samengesteld, waarin allerlei dingen over het leven in de Leidse Hout staan. Bij het lezen van deze dokumentatie wordt het iedereen duide 'lijk, dat er in de Leidse Hout nog wel iets anders te zien en te horen is dan de herten en reeën die achter hun prikkeldraad staan te wachten op scholieren of kleine kindertjes die hun boterhammen kwijt willen. Een fijn idee dat misschien meehelpt om dat kleine stukje groen wat Leiden nog heeft te bewaren. Na toepassen keizersnede ALPHEN De officier van justitie heeft gisteren voor de Alphense kan tonrechter een boete van duizend gul den geeïst tegen een veeverloskundige uit Hazcrswoude, die onlangs de kei zersnede heeft toegepast bij koeien. Deze handeling mag alleen worden ver richt door de veearts. Kantonrechter dr. Kirchheincr wijst over veertien dagen schriftelijk vonnis. Voor de rechtszitting bestond gisteren grote belangstelling. De zaak had reeds enkele malen eerder gediend, maar steeds liet verdachte verstek gaan. Gis teren moest hij wel komen, omdat de rechter voorgeleide had gelast. De veeverloskundige werd bijgestaan door mr. Korrel. De verdachte werd eerst zowel door de kantonrechter als door de officier uitvoerig over de gang var zaken gehoord, evenals de beide getui gen, veehouders uit Hazerswoude, waai de veeverloskundige bij twee van hur dieren een verlossing heeft gedaan door middel van de keizernede. Dat deze ingreep alleen is toegestaan aan de veeartsen bleek de veeverloskundige zeer goed bekend. Hij beriep zich er dan ook op, dat het in beide gevallen noodzaak was omdat indien gewacht was op de veearts of het kalf of de moederkoe of misschien wel bei de zouden zijn gestorven. „Zij zouden het niet gehaald hebben", was de menig van een der getuigen. Uitvoerig werd (Van redacteuren) OEGSTGEEST Mr. W. J. Molly" Geertsema is natuurlijk een rechts man, maar ook dat moet natuurlijk niet overdreven worden. Een van de circa tweehonderd toehoorders in het Rijnlands Lyceum vindt het bijvoor beeld prachtig, dat de WD de Neder landse defensie wil versterken met enkele honderden miljoenen, maar, vindt hij, tegelijk moet er alles aan gedaan worden, dat de krijgstucht krachtig gehandhaafd wordt. Alleen dan kan het leger zo sterk mogelijk zijn. Bovendien vraagt de man in de zaal zich af of er maar toegegeven moet worden aan de soldij wensen. Dat gaat Geertsema nu net iets te ver. Krijgstucht moet er zijn, maar die behoeft niet to uiting te komen in uiterlijkhéden. ,,In-burger-de-poort- uit", inkrimping van de groetplicht en andere verworvenheden onder het bewind van WD-minister Den Toom zijn positieve zaken. Bovendien, zegt de heer Geertsema, dat de soldaat behoorlijk gehonoreerd word, is re delijk. Alleen al uit een oogpunt van rechtvaardigheid tegenover leeftijds genoten, die om een of andere reden buiten de dienstplicht vallen, want dat scheelt nogal wat. En over de verhoging voor defensie die de WD voorstaat: de soldaat moet over be hoorlijk materiaal kunnen beschikken waar hij op kan vertrouwen. aDt be vordert ook zijn instelling. ,,Het leger zit nu met tanks waarmee je al kapot geschoten bent, voordat je ermee gaat rijden, omdat de reikwijdte van het geschut te klein is". Een jeugdige vraagsteller blijkt zich ook al te vergissen in de gezindheid van mr. Geertsema. „Gaat de vrijheid van onderwijs niet te ver? Ik bedoel: doen leraren wel eens niet aan indoc trinatie van de leerlingen?" „Zeker", zegt de liberale lijsttrekker, ,,ik heb daarover vele brieven maar als libe ralen kunnen wij daar niets aan doen. En is dat nu wel zo nodig? Ik ver trouw erop, dat de leerlingen daar wel doorheen kijken, zodat het zich tenslotte zelfs tegen de leraren zelf keert. Zoals ik er ooft? alle vertrouwen in heb, dat het Nederlandse volk door de beïnvloeding door radio en t.v. heen kijkt". Mr. Geertsema, die gisteravond ook al in Gouda gesproken had (reden waarom hij halverwege de avond in „het Rijnlands" arriveerde) is echter aan het einde van een vermoeiende dag. Een dag bovendien waarop hij zich toch zorgen maakte of het Neder landse volk de beïnvloeding door de t.v. inderdaad wel helemaal doorziet „Let u er over drie .weken eens goed op als het programma wordt uit gezonden hoe er afgegeven wordt op de regeringspartijen", waarschuwde hij immers eerder op de avond. De heer Geertsema laat duidelijk merken, dat hij boos is over de ma nier waarqp drs. Van Run 's middags het programma Partijstrijd (variatie van Wetstrijd) leidde. ,,In dat pro gramma belandde ik", zegt hij mis prijzend- En, wijzend naar staats secretaris H. J. de Koster, „De staats secretaris had onlangs de bijzonder onplezierige ervaring, dat hem niet behoorlijk de gelegenheid geboden werd zijn liberale visie op de ont wikkelingssamenwerking te geven". Mag echter mr. Geertsema's ver trouwen (ondanks zijn waarschuwing) in het vermogen van het Nederlandse vólk om ergens doorheen te kunnen kijken beschaamd worden dan heeft hij altijd nog een probaat gebleken troef achter de hand: als er in de naaste toekomst gepraat moet gaan worden over het derde t.v.-net (waar voor de WD een soort BBC- constructie wenselijk acht) dan kan iedereen zich herinneren, dat een ge zonde' structuur van het omroep bestel de liberalen eens een kabinets- Tot zover de opruiming van mis verstanden, die er zo al kunnen blijken te bestaan over de positie van de heer Geertsema als er in variaties van „rechts" gedacht wordt en over onze ontdekking, dat zelfs het stellige vertrouwen van de heer Geertsema betrekkelijk is. Natuurlijk viel er nog veel meer te beluisteren. Het Leidse raadslid mejuffrouw mr. A. Kappeyne van de Copello, kandidaat én verkiesbaar, en mr. dr. C. Berkhouwer spraken kort, zodat mr. Geertsema voldoende tijd had om zijn gehoor duidelijk te maken, dat de WD er beslist niet mee inzit, dat er vooraf geen af spraken gemaakt konden worden in de vorm van een stembusakkoord De door de WD aangewezen weg voor inflatiebestrijding niet meer dan zes procent stijging van de overheids uitgaven, aldus mr. Geertsema, is beter dan die van andere groepe ringen. „De confessionelen hebben hun voorkeur voor ons niet kunnen uitspreken, omdat zij het afvallen van de werknemers vrezen. En dat spijt ons, omdat er voor de verkie zingen niet een blok aan kiezers ge- pi-esenteerd kan worden, dat een goede kans zou hebben een werkbare meerderheid in de Kamer te halen" De heer Geertsema besloot zijn rede mqt de begrijpelijke wens, dat kiezers met hun stemmen de onderhande lingspositie van de WD bij de kabinetsformatie zo sterk mogelijk zullen maken. stil gestaan bij de tijd die was verlopen van de komst van de veeverloskundige op de bedrijven en het tijdstip waarop deze tot zijn ingreep overging. In beide gevallen was daarmee rond een kwar tier gemoeid. Zowel de officier als de kantonrechter bleken van mening, dat het ondanks de haast waarmee gewerkt moest worden, men toch eerst de vee arts had 'moeten waarschuwen. Uit het verdere verhoor bleek, dat de veearts in Hazerswoude, die inmiddels vandaar is vertrokken, beslist niet wilde samenwer ken met de verdachte, vandaar dat er ook niet naar hem was gebeld. Met werd intussen wel duidelijk dat de zaak te gen de veeverloskundige mede is ont staan door een controverse tussen de veearts en de verdachte. De officier wees er op, dat prof. Du Bois van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft ver- Excursie naar De Rijnstroom LEIDEN-ALPHEN AAN DEN RIJN De Contactcommissie Kinderbescher ming Leiden en Omstreken organi seert op dinsdag 20 april een exi naar het Alphense kindertehuis Rijnstroom". Om acht uur is er een excursie door het park en het tehuis zelf. Hierna houdt de directeur van het tehuis, mr. W. Vogel, een lezing met als onderwerp „Rijnstroom in de stroomversnelling". De avond is toegankelijk voor iedereen die belangstelling heeft voor dit onder- Spreekbeurten van KVP'ers LEIDEN-ALPHEN-BODEGRAVEN In het kader van de komende kamer verkiezingen houden enkele leden van de Katholieke Volkspartij een aantal spreekbeurten en werkbezoeken in de provincie Zuid-Holland. Op 7 april brengen de heren Véringa, Peijrienburg, Van der Sanden, Jansen en mevrouw Gardeniers een werkbe zoek aan Leiden en omstreken. Dit werkbezoek wordt besloten met een fo rumavond in café-restuarant Avifauna te Alphen aan den Rijn. Op 15 april houdt mevrouw Gardeniers een spreekbeurt in Hotel van Haaften te Bodegraven. ZATERDAG 3 APRIL RAAMSTEEG 16: Jan Bols in Party Shop Leiden. Stadsgehoorzaal: Pan-concours. Aan- (ADVERTENTIE) Th. J. v. d. Heiden lid van de Nederlandse Vereni ging v. Rechtskundige Adviseurs Hoge Rjjndijk 103a - Lelden Telefoon 23405 klaard, dat de noodzaak tot een spoedin- greep tot de zeldzaamheden behoort en er vrijwel nog wel éen mogelijkheid be staat het in moeilijkheden geraakte dier naar'Utrecht te vervoeren. Nadat de raadsman getracht had de noodzaak van de ingreep aan te tonen, kwam de officier tot een eis van totaal f 1000,— boete waarvan de helft voorwaardeijk met een proeftijd van twee jaar. Internationaal zaalvoetbaltoernooi in Noordwijk NOORD WIJK Dat zaalvoetbal in trek is bij de toch wel met voetbal ver wende Noordwijkers is duidelijk. Het zal dan ook niet aan belangstelling ontbre ken bij het eerste Internationale Zaal voetbaltoernooi vanmiddag in de Northgo-sportha! dat georganiseerd wordt door de Estec-voetbalclub. Deelnemers zijn behalve twee teams van Estec onder meer het Institut des Brevets en de ploegeD van de Grond mechanica en van Euratom. Ter ver siering van het toernooi, dat in twee poules wordt afgewerkt, zullen wedstrij den worden ingelast tussen de winnaar van het toernooi en een all star team, alsmede een veteranenpartfl tussen Ne derlandse en buitenlandse oudjes. Kandidaat-Kamerlid Erik Jurgens: LEIDEN Het vergelijken van programma's van politieke partijen is vol strekt zinloos Dat was één van de uitspraken die de heer E. C. M. Jurgens, kan didaat-Kamerlid van de Politieke Partij Radikalen gisteravond in Leiden deed. Volgens de heer Jurgens moest vooral de vakbeweging zo langzamerhand beter weten. ,,Bij de confessionele partijen laten ze de voorultstrevenden een programma schrijven, en de behoudende vleugel voert rustig een conservatief beleid", aldus de heer Jurgens, die verder stelde, dat het veel leerzamer is om te kijken naar wat er de laatste tijd in de politiek gebeurd is. ,,Nog in december was de vakbeweging unaniem tegen de loonmaatregel van de regering, maar nu schijnt de heer Lanser dat al weer vergeten te zijn. Hij vindt tenminste dat de christelijke arbeiders best weer op Roolvink kunnen stemmen". „Advies vakbond niet in strijd met mondigheid van vakbondslid Op de verkiezingsbijeenkomst, die werd gehou in de sociëteit van de studenten vereniging SSR aan de Hogewocrd, was ook dr. B. de Gaay Fortman, lijsttrekker van de PPR in Noord- en Oost-Neder land aanwezig. De De heer De Gaay Fortman, die afkomstig is uit de Anti-Revolutionaire Partij, heeft enkele jaren ontwikkelings werk gedaan in Zambia. Hij kwam recht streeks van Schiphol naar Leiden. In de Zmbiaanse kranten had hij maar zelden iets over Nederland gelezen, en als dat gebeurde was het niet in positieve zin: de mestkar of de polio in Staphorst, het bezoek van marineschepen of van minister Bakker aan Zuid-Afrika. Voor al het laatste vond de heer De Gaay Fortman kenmerkend voor de huidige regeringspolitiek. De christelijke partijen «nisbruiken zijns inziens de evangelische bewogenheid van veel kiezers. „In de praktijk Laten deze partijen alles bij het oude en dammen zo alleen de onrust in", was zijn mening Tijdens de bijeenkomst werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de moeite die veel kiezers uit de confessionele hoek hebben om over te stappen naar de pro gressieve concentratie van PvdA, PPR en D '66. De heer Jurgens meende dat deze vrees gemakkelijker wordt over wonnen als ook „opinieleiders" over stappen. Daarom was hij zo blij met het advies van de katholieke bouwvakbond om op links te stemmen. Het krijgen van een advies is helemaal niet in strijd met de eigen mondigheid, vond mr. Jurgens, men kan het tenslotte rustig naast zich naerleggen. Volgens de berekening van de polititiek commentator Faas behoeven er maar 7 zetels van de regeringspartijen naar de oppositie over te gaan om een ander beleid mogelijk te maken. De beide kan didaten spraken de hoop uit dat dit op 28 april inderdaad zal gebeuren. LEIDEN De Danaïden mag dan al vaak aan de korfbalweg hebben getim merd, de prestatie van Flnks lUkt het voorlopig niet te evenaren. Weliswaar ontbrak in 1918 een hoofdklas, het neemt niet weg dat Fluks bijzonder veel furore maakte met het veroveren van de landstitel. Het is tot nu de grote piek geweest in de successenreeks van de dit jaar 60 jaar bestaande Leidse vereniging. In de laatste jaren voor de tweede wereldoorlog kregen de rood- witten een inzinking, toen zij enkele jaren achtereen het vege lijf konden redden door het spelen (en winnen) van degradatiewedstrijden. Na de oorlog zakte het spelpeil van de Leidenaren aanzienlijk en het was dan ook niet vreemd dat er degradatie volgde naar de derde klas. Er kwam weer een opleving en in die jaren werd het eersteklasseschap heroverd, waarin de 60-jarige op het moment nog speelt, zij het dat degradatie nog niet defini tief is afgewend. Het begon allemaal in huize Hoeks, de grootouderlijke woning van de thans leidende voorzitter Jaap van Nierop. De bakermat van de club lag in de onder wijskringen, vooral bij de Kweekschool. Zeven jaar na de oprichting schreef de Leidse vereniging voor het eerst geschie denis, oten zij overging op een geheel nieuwe speelwijze, nl. het zgn. verdedi- N. A. Broere 25 jaar bij Oosthoek HAZERSWOUDE—ZOETERWOU - E De heer N. A. Boere uit de Hazerswoudse Potgieterlaan Is gisteren gehuldigd vanwege zijn 25-jarig jubi leum als werknemer bij het Zoeter- woudse Oosthoek en Zn N.V., beton- en bimsbetonfabriek* Vrijwel deze hele kwart eeuw heeft de jubilaris kwali teitsspecie vervaardigd. Samen met zijn echtgenote kreeg de heer Boere, in Hazerswoude bekend als dé grote man achter de r.-k. Bond van werknemers in de industriële bedrijven, door de directie van Oosthoek op het kantoor te Zoeterwoude een ontvangst bereid. Ir. P. Kolk, directeur van het bedrijf, sprak de jubilaris toe, evenals bedrijfsleider Hofland en personeelslid Piket. Een oorkonde, een penning van de bouwnijverheid, een enveloppe met inhoud en bloemen voor mevrouw J. Boere-v. d. Laan onderstreepten de waardering van directie en personeel voor speciemolenaaar Boere. Glibberrijm van de week De schaad is uitgewist in Alphen aan den Rijn. Een onkuis beeld stond twintig jaar op zolder, J nu hangt het openbaar. Vergeten is de kolder dat naakt en bloot niet kuis en rein zou zijn. Wie twintig jaar geleen in Alphen 't had voor '.t zeggen dit is niet meer. Of is hij soms bekeerd? Wat twintig jaar geleen in Alphen werd beweerd, J o heil'ge kuisheid, moet nu het loodje leggen. „De reinen alles rein" doet nu in Alphen opgeld. De burgervaer mag nu het naakt bekijken. Of 't een begin of eind is zal wel nader blijken. Voorlopig schijnt in Alphen men wel op bloot gesteld. Et zit geen adder onder 't gras (naar wij nu hopen) dat men het hervonden beeld gaat boelhuis houwen? Kan men de zeed'lijkheidsapostelen wel vertrouwen en wil men het onkuis voor veel kuis geld verkopen? JORIS gen op de man. Deze speeltrant werd al vlot door de andere clubs overgenomen en kreeg dan ook de betiteling van het „Leidse korfbal". Momenteel is er weinig talent in de gelederen, alhoewel de junioren het be hoorlijk doen en een goede kans op het kampioenschap hebben. Voorzitter Van Nierop ziet de toekomst .dan ook met vertrouwen tegemoet. Financieel staat de vereniging er heel wat beter voor, omdat het" zich verzekerd weet van een goede toto-opbrengst. Fluks lean verder putten uit de winsten van de eigen kantine. Fluks heeft altijd veel aan de opbouw gedaan. Iin 1934 bijvoorbeeld werden spelers afgestaan om andere pas van de grond gekomen Leidse korfbalclubs, zoals Zuiderkwartier-Oosterkwartier (nu Vicus) en De Algemene wegwijs te ma ken in de regels van het spel. In deze dagen krijgen alle teams de volle aan dacht van het bestuur, waarbij vooral het accent op de jeugd wordt gelegd. De jongere generatie heeft nl. een eigen bestuur, dat een vertegenwoordiger heeft in het hoofdbestuur. Hoewel de prestaties van de laatste tien. jaar met ups en downs gepaard zijn gegaan, spreekt Van Nierop de ge ruchten tegen, dat Fluks zou overgaan tot een fusie. Wel memoreerde Van Nierop, dat hij een fusie zou overwegen, als daardoor meer Leidse hoofdklassers zouden komen. Daar Fluks fininacieel en organisatorisch erg sterk staat, zou hij wel in zee willen gaan met een ploeg, die beschikt ovèr goede spelers. Fluks is de festiviteiten al op 6 maart begonnen met het organiseren van het eerste, nog officieuse, microkampioen schap van Nederland voor juinloren- teams. De LeidSe jubilaresse had daarmee groot succes en het toernooi zal volgend jaar zeker als officieel worden be schouwd. Op 17 april houdt Fluks re ceptie in het eigen clubhuis Cronestein op het veld aan de Zoeterwoudse Singel. De aanvan is 17.15 uur. Op 23 mei or ganiseert Fluks een zgn. driekamp met Onder Ons en D.T.V., welke ploegen dit jaar eveneens 60 jaar bestaan. 65 per knop, rhododer RIJNSBURG 2 april bloemen: anjers: witte sim 25—35, rode sim 38—40, roze sim 23—34, crowly sim 26—36, dusty sim 27—37, arthur sim 24—36, gy sim 28—36, kcever sim 30—10, la rève 30—12, fresia: golden yellow 100—200, white swan 150—300, diversen: an- thurlum 90—250, gerbera 18—" 160—210, pruludeum 170—200, v.d. ende ioo— ""-.by 210—260, aladln 280—350, 5, ralsh 190—210, kees nells 200—245, prunes 250—275, dub- beüona 230—270, hele tulp 160—185, narcli ra 9.70, AI 7.80—9.30, All ra 11.10, BI 8.80—11.50, BI CII 3.50—4.20, radijs 37, ROELOFARENDSVEEN 2 april, bloe men: am. anjers 22—43, rozen garnette 13- 17, carol 1926, baccara 38uo, zorina 1824 nordia 22—37, carla 43—60, super star 39—49! tawny gold 13—17, sonora 23-27. sonla 58-67, 31—32, faberge 24—30, junior r ehrysanten-Jaarrond 15, idem prof. blaauw 3,05—3,20, lathyrus 40, anemonen 80—90, fresia's 1,10—2,55, nar- 1,30—1,95, Idem natuur 35—70, tul pen lustige wit we, Jandoeng, rose Copland, mas- Iden harvest 1,60—2,05. coulcure larles, bellona, danton. mlrjoram, royal court, golden eddy 1,65— of sheba 2,20—2,55, apelrloom,

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3