PÖRTSCHACH WÖRTHERSEE: AUTOVERHUUR aan de een droom in vele bedrijven Volfotomatisch tripje door West-Friesland Laat u eens in de kaart kijken Gouden toekomst voor Uitschuifbare autobumper KORTOM derige boodschap naar achteren toe: „Mijn man overdrijft echt niet. Pörtschach is inderdaad een prachtig vakantiedorp. Al leen, als je er zoals ik jaar in jaar uit woont, verveel je je weer te pletter. Als Berlijnse vind ik bossen geweldig, maar op den duur kunnen ze je toch ken". Met het jagershoedje, de Slot Leonstein is één van de trekpleisters van het dorp. Hier vinden ook jaarlijks de beroemde slotconcerten plaats. diplomatenkoffer en de godde lijke zekerheid dat er niets bo ven Pörtschach gaat, verdwij nen ze even later in de vader landse moerasdelta. Twee aardige mensen, kleu mend in de verfrissende lente- bries. Jammer van die opmerking over Amsterdam. Importeur Meulenhoff-Bruna N.V. heeft zün voorraad landkaarten met enige belangrüke aanwinsten vergroot. Voor de verstokte wande laar. die zyn keus laat vallen op het zondoorstoven Oostenrijkse Karinthië (Weg Wezen vertelt er deze week meer over) is er nu de Freytag-Berndt wandelkaart voor het gebied Wörthersee-Villach die precies vertelt, waar men de paden op en de lanen in kan. Prijs Maris Geographischer Verlag Richard Sclnvarz Nchf (je moet weer een Duitser zijn om op zo'n naam le komen) gooit er een tot in de kleinste details uitgewerkte kaart van Berlijn tegenaan, compleet met de voor steden en een straten-index. Verder vindt men een overzichtskaart van de Duitse Autobahnen en een lijst van belangrijke adressen en tele foonnummers. Deze kaart is zo razend overzichtelijk, dat men de kans loopt door de Berlijnse bomen het bos niet meer le zien. Een ander nadeel is. dat de kaart zodanig opgevouwen is (waarschijnlijk heeft een beroepsgoochelaar hier de hand in gehad), dat de amateur gebruiker gauw het spoor bijster raalci.. Prijs f 6.25. De beroemde kaartenuitgever Freytag-Berndt in Wenen heeft een overzichtskaart van West-Europa gepubliceerd. Deze omvat het gebied tussen de uiterste zuidpunt van Spanje tot en mat de Orkneyeilanden ten noor den van Schotland en van de noordelijke strook van Algerije en Tunesië tot en met Denemarken en de zuid-westhoek van Zweden. Naar het oosten reikt de kaart tot de lijn Malmö-Leipzig-München- Innsbruck-Verona-Elba en Sardinië. Verkoopprijs van deze kaart is 7,75. Voor cruisevaarders, die de Middellandse Zee en de om ringende gebieden op hun lijstje hebben staan is er nu een kaart, waarop alle eilanden staan, die mogelijkerwijs bezocht worden: Mal- lorca, Menorca, Ibiza, Corsica. Sardinië. Sicilië, Elba. Malta en Go-zo, Cyprus, Kreta en Rhodos. In de begeleidende, voortreffelijk uitge voerde folder, die gra tis kan worden ver kregen bij bovenge noemde VVV, Kerkweg 89 in Venhuizen (NH) zijn beknopte signale menten' opgenomen van dorpen en monu- dens de tocht van 100 kilometer passeert. Te vens is een aantal fo- in telegramstijl alles vertellen, wat een „fo totoerist" moet weten. Een kaart en enkele foto's completeren deze up to date-informatie. De „Hollands Glorie Route", die door bor den is aangegeven, be gint in Hoorn en ein digt in de Wieringer- meerpolder in Midden- meer. Beide plaatsen liggen aan de Elo. De tocht voert onder meer langs Enkhuizen en Medemblik. Warm aanbevolen, vooral in de bloembollentij d tus sen midden april en Vuile grachten Emil waarschuwt: „Als ik het over Pörtschach heb, zal ik noodgedwongen superlatieven moeten gebruiken. Superlatie ven, die vooral de Nederlanders ruilen aanspreken, want het is verrekte weinig, wat Nederland aan natuurschoon biedt. Ik was gisteren in Amsterdam. Het veelbezongen Amsterdam. Het enige, wat ik gezien heb, waren de vuile grachten. Het enige wat ik geroken heb, was de smerige lucht. Ik had voor twintig gulden een hotelkamer, die deze naam nauwelijks waard was. De elektriciteitska bels hingen open en bloot aan de zoldering, de schemerlampjes waren waarschijnlijk op een vlooienmarkt gekocht. Voor dat zelfde geld heb je bij ons een vorstelijk kamer aan het meer. Ik ben ook in Scheveningen ge weest. Het enige, wat daar de moeite waard was, was het In dische eten in restaurant, Bali. Daar ben ik nog steeds van onder de indruk". Als ik Emil daarop vertel, dat ik in Amsterdam geboren ben en aan dat feit een niet onaar dige trots ontleen, geeft hij me een bemoedigend kneepje in de bovenarm. Hij schudt zijn hoofd en zegt: „Een pijnlijke zaak, gletschers, kabelbanen, burch ten, kastelen, ruïnes, stokoude kerken, kunstschatten. Noem maar op. Het ligt allemaal vóór de deur klaar. Bovendien zijn Italië en. Joego-Slavië in een halve dag te bereiken. U rijdt 's morgens op uw dooie gemak uit Pörtschach weg en als u 's avonds terugkomt, heeft u het wegzinkende Venetië gezien, in Opataya op een terrasje gezeten of een ontdekkingstocht ge maakt door de -wereldberoemde grotten van Postonja. Dat kan bij ons allemaal. Het gebied rondom de Wörthersee is een ideale springplank voor tiental len uitstapjes. De bergbeklim mer komt er aan zijn trekken, de sportieve gast gaat naar één van de tientallen tennisbanen, stuift op waterskies over het boot of maakt een pittige berg wandeling. De muziekliefhebber wordt op zijn wenken bediend tijdens de bosconcerten, de Frühschopperconcerten en de slotconcerten in het oude kas teel van Leonstein. Wij organi seren ook wekelijkse waterski shows en wandelingen onder ge leide van een gids. Aan de overkant van het meer ligt voorts een 19-holes golfterrein, dat vanuit ons dorp in 5 minu ten te bereiken is. Zelf beschik ken we over twee minigolf- banen". Over de prijzen kan Emil al Pörtschach aan de Wör thersee: idylle in vele be drijven. maar u kunt het ook niet hel pen. Als ik volgende week in Pörtschach terug ben, zal ik veel aan u denken". Springplank Frau Woertz heeft ondertussen wat folders en foto's uit een zwart diplomatenkoffertje opge vist, die ze besmuikt op tafel legt. Dat is voor Emil het sein om los te branden over de heer lijkheden van Pörtschach. Hij roemt de eeuwig zingende bos sen rond de Wörthersee, waar deze zomer weer dolromantische woudconcerten zullen plaatsvin den, droomt hardop van de culi naire specialiteiten, die 's avonds op de handwarme terrassen worden geserveerd. „Karinthië", zegt hij „is het zonnigste deel van Oostenrijk. Dat hoef ik de Nederlanders waarachtig niet te vertellen, want ze hebben het zelf al ontdekt. Wij hebben 199 meren, honderden bergtoppen, De Wörthersee is er niet één in de prijsklasse: „Je mag er alleen maar naar kijken, maar aankomen niet". Water skiërs, zeilers, roeiers en sinds kort ook surfingbeoefe- naars maken druk en dankbaar gebruik van deze hemels blauwe plas in het hart van zondoorstoven Karinthië. En om te bewijzen dat het het» ernst is, vouwt hij de kaart van Karinthië open en prikt een mollige wijs*-rnger precies in het midden van de Wörthersee waar Pörtschach strategisch op een schiereiland is ingetekend „Er is geen plaats in heel Oos- tenrijk, die zo gunstig gelegen is", zegt hij, „Pörtschach heeft werkelijk alles. Ik kan het ook niet helpen, ik heb het dorp niet gemaakt. Ik ben slechts de nederige dienaar, die de schoon heid van dit goddelijke kuur oord mag bezingen". Emil Woertz von Sprengenstein sluit een ogenblik eerbiedig de ogen en herkauwt op het bo venaardse geluk, dat hem be schoren is. De zeldzame geluks vogel. Naast hem zit zijn fraai geboetseerde vrouw, die hij om onnaspeurlijke redenen niet uit de goddelijke volheid van Pörtschach heeft geplukt, maar op een dienstreis naar Berlijn als vredesbuit heeft meegeno men. Zijn jagershoedje on vermijdelijke hoofdzaak voor elke Oostenrijker heeft hij met zichtbare tegenzin bij de garderobe achtergelaten. „Het enige, wat ik in Amsterdam gezien en geroken heb waren vuile grachten en smerige luchten" UTRECHT De autoverhuurbedrij ven in Europa gaan een stabiele gou den toekomst tegemoet. Dat is de conclusie die te trekken valt uit een onderzoek dat het Engelse blad Motor Business heeft gehouden naar de structuur van de autoverhuur in een aantal Westeuropese landen. Tweede opvallende feit is dat het toerisme, handel en industrie maatgevend zijn voor de omvang van de autoverhuur in de Westeuropese landen. Misschien met één uitzondering: België en Nederland mogen economisch nog zo veel op elkaar lijken, het huurauto - park in België staat nog pas in de kinderschoenen. Heeft Nederland al zo'n kleine zevenduizend huurauto's op de wegen, België komt er met eeii dertienhonderd maar schraal af. Nog een paar cijfers: land aantal huurauto's België 1.300 Frankrijk 25.000 Duitsland 25.500 Italië 14.000 Nederland 6.750 Spanje 8.000 Engeland 29.500 Frankrijk, Duitsland en Engeland staan duidelijk aan de top. Minder een gevolg van de toeristenstroom dan wel van de hoge graad van industria lisatie die deze landen hebben bereikt. Uit de toon vallen Italië en Spanje. Italië omdat de industrie er te veel geconcentreerd is in het noorden des lands, waardoor de afstanden te kort zijn om een lonende huurwagenex ploitatie mogelijk te maken, Spanje omdat het toerisme nog pas enkele jaren een redelijk grote hoogte heeft bereikt. Vergelijkenderwijs brengt Nederland als klein landje het er niet zo slecht af. 6.750 huurauto's op zo'n dertien miljoen inwoners is toch altijd nog Zo'n één op tweeduizend. Misschien onder invloed van de Amerikaanse toeristen, die Nederland blijven zien als de „poort van Europa". Amerikanen Over Amerikanen gesproken: een zeer groot deel van de autoverhuurmarkt in de Westeuropese landen is in han den van Amerikanen. Avis en Hertz zijn een begrip geworden. Eendeels uiteraard door de reclame U huurt hier een auto, zet hem in München LUCHTVAART BEVORDERT HUURAUTOMARKT Nato'' kmUrinr ÏS" "O" i V) - Sïïïfiïïs Til' - oogenboem. moge»)* co Hoogenimem. J Over ei* m9r|, auJo f\ volkomen tnsthMen v (Oók bestttoagwa). ÏSEP- «""o* iw» \t\ IV :„p.NÖ^ Sï?? 11 Zonter nrW> vw ondirtiootf I .Ji reparaties, v*r?e>te/moM »o> i Timboektoe staat weer een voor u klaar anderdeels soms fantastische service die deze bedrijven kunnen bieden. Avis is een dochteronderneming van ITT en Hertz behoort tot het RCA- concern. Beide ondernemingen rich ten hun activiteiten vooral op lucht havens en hotels. Buitenlandse za kenlieden en toeristen zijn dan ook hun beste klanten. De tegenhanger van deze verhuur- groten vormt de bundeling van natio nale verhuurders die op internationaal niveau kan werken, onder de naam Carop. Daarnaast zijn er natuurlijk de louter lokale verhuurders, van wie er in Nederland vooral bekendheid hebben gekregen de Trompgarage in Den Haag, Holland-rent-a-car in Am sterdam en Rotterdam en de Achilles- garage, namen die voor de zakenman die zich snel, veilig, maar zich wel iets onvoordeliger dan met onze N.S. wil verplaatsen een overbekende klank hebben. Goedkoper Over het algemeen kan gesteld wor den dat de lokale verhuurders goed kopere tarieven berekenen dan de grote internationale verhuurbedrij ven. Er staat tegenover dat de ser vice van de laatste over het algemeen stukken beter is. Ook de auto's zijn beter, die de klant in handen krijgt. Dat is weer een gevolg van het feit dat bij de „groten" een huurauto maar driekwart jaar meegaat. Daarna gaat een huurauto de verkoop in, belandt bij een particulier of een taxibedrijf. Trouwens, ongeveer een derde van de Nederlandse huurauto's wordt zowel voor taxi als voor huurauto gebruikt. De auto wordt „opgereden", wat na zo'n drie, vier jaar het geval is. Hoe ziet de huurautomarkt er nu over een paar jaar uit? Uitlatingen van directies zowel van de grote interna- ti tionale verhuurbedrijven als van hun kleinere concurrenten doen het aller beste vermoeden. En daar zijn dan bovendien nog de voorspellingen, ge daan tijdens het Amsterdamse congres van de American Society of Travel Agents dat in november in het RAI- Congrescentrum in Amsterdam ge houden werd. Wij citeren: „De reisexperts verwach ten dat binnen nu en 1980 het aantal huurauto's over de hele wereld zal toenemen van een half tot anderhalf miljoen. Alleen al in de komende tien jaar zullen er tweemaal zoveel reizi gers door de lucht vervoerd woi'den als in de gehele achter ons liggende geschiedenis van de luchtvaart, het geen ongetwijfeld een grote bijdrage zal betekenen voor de expansie van de huurautomarkt". De heer Winston Morrow, topfunctionaris van Avis, be toogde tijdens het congres dat de ver huur van auto's in de komende vier jaar in Europa veel sterker zal groeien dan in de Verenigde Staten en aan het einde van de jaren zeventig zal de Europese markt het Ameri kaanse niveau bereiken. Vol belangstelling heeft de leiding van het KLM-autobusbedrijf onlangs een miniatuurbus bekeken, die voor zien was van een uitschuifbare ach terbumper. De 69-jarige Hilversumse uitvinder K. Groenhof heeft op dit idee begin van deze maand octrooi aangevraagd. De bumper heeft tot doel het achter uit rijden van bussen en auto's vei liger te maken. De chauffeur dient voor hij achteruit manoeuvreert de bumper met een handel uit te schui ven. Op voile lengte (b.v. 80 cm of 1 meter) uitgeschoven, begint een belletje te zoemen. Botst de mee gevende bumper tegen iets aan, dan stopt het zoemertje als waarschuwing voor de chauffeur, dat hij iets heeft geraakt. Doordat de bumper terug- Groenhof hoopt voor zijn vinding de KLM te interesseren, maar dan zou er toch eerst een fabrikant moeten worden gevonden, die deze appara tuur wi'l gaan vervaardigen. De fietsenverkoop in ons land heeft vorig jaar opnieuw alle records gebroken. Er werden 80.000 fietsen meer verkocht dan in 1969, waarmee het totaal aan tal verkochte fietsen kwam op bijna 843.000. De bromfietsverkoop liep vorig jaar wat terug. Werden er in 1969 nog 288.000 brommers ver kocht, vorig jaar waren dat er Duitsland heeft rekend hoeveel overtollig vet men verliest door tc fietsen. Wie 9 km in matig tempo aflegt ver bruikt 230 grain vet en wie 22 km wegtrapt zelfs 720 gram. Bij fiet sen in hoog tempo gaat er natuur lijk meer vet af. Wandelen is heus ook erg gezond, maar men zal toch vele uren moeten lopen om hetzelfde resultaat tc bereiken als met fietsen. Zo verliest men door één uur te wandelen 50 gram vet. Een oude binnenband van een fiets moet men niet dia-eet weg gooien. Hij kan nog dienst doen als nuttig hulpmiddel bij het uitschenken van een jerrycan. Men knipt gewoon een stuk bin nenband; bevestigt dat om de schenkopening en men kan in elk gewenst reservoir zonder morsen uitschenken. Austin en Morris, die samen met nog een aantal merken onder één hoedje spelen met British Leyland, zullen in de toekomst niet meer dezelfde auto's gaan maken. Bü Austin gaat men zich concentreren op maximale inhoud bü compacte afmetingen met handhaving van de hydrolastic vering, dwarsgeplaatste motor en voorwielaandrijving. Morris zal wagens gaan maken, die moeten concurreren met GM, Ford en Chrysler. De eerste wagen van deze stijl is al in de maak. Het is de ADO 28. Waar een fusie al niet toe kan leiden. Langs de hoofdwegen in de Amerikaanse staat Delaware zul len onbemande politiewagens worden geplaatst om hard rijden tegen te gaan.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13