Shell verminderde de koolmonoxyde in de uitlaatgassen van49.000auto's met meer dan 50%! Stad Jessore veroverd door Oostpakistaans leger Waardig r.-k. mulo< requiem ■examen Roemeense en Italiaanse aanval op Brezjnevleer Zorgelijke situatie door groot tekort aan priesters YREUGDETQNELEN BIJ GRENS INDIA RUSSISCH PARTIJCONGRES Diepe dank van Husak voor inval IN NEDERLANDSE KERK Bent u al voor zo'n GRATIS uitlaatgastest bij één van de Shell-stations met het paarse spandoek geweest? Shell wil samen met u de luchtverontreiniging beperken VRIJDAG 2 APRIL 1971 LEIDSE COURANT het Oostpakistaanse bevrijdingsleger in stelling ergens in het »n Jessore. De meeste strijders zjjn voorzien van Lee Enfield- gcweren uit de oorlog. PETRAPOLE (A.P., A. F. P.) Buitenlandse verslag gevers die uit Oost-Pakistan naar India zijn terug gekeerd hebben gemeld dat het „bevrijdingsleger" van sjeik Moedjeboer Rachman de belangrijke stad Jessore heeft veroverd en het Pakistaanse militaire garnizoen heeft verdreven. Een Zweedse verslaggever, die terug keerde van een bezoek aan Jessore, vertelde: „We konden de hele stad vrij bezoeken. Er was geen enkele Westpakistaanse soldaat te zien. De stod is bevrijd, of wat je het ook wilt noemen". De verhalen van de ver slaggevers werden onderstreept door een aantal uit bundige Bengaalse opstandelingen, die met een jeep naar de grensplaats Petrapole, 65 kilometer ten noorden van Calcutta waren gereden om onder de etnisch aan hen verwante bevolking van West-Bengalen de mare van de overwinning te brengen. r j routeer d het Centrum voor Automatisering i rondgang werd prins Claus gecon- ek m de vorm van een tekening, n computer. c -• - -t-, H (Van onderwij sredactie) DEN HAAG Het laatste r.-lc. mulo-examen oude stijl is wat het schriftelijk gedeelte betrof, bepaald geen weggevertje geweest. Dit bleek gisteren, de tweede en tevens laatste dag van het schriftelijk mulo examen. Over het geheel genomen waren de opgaven pittig, maar toch ook weer niet onredelijk zwaar. Kortom, het was een waardig requiem voor het mulo-examen oude stijl. De algebra-opgaven waren betrekkelijk eenvoudig. De algebraïsche kenns van de kandidaten werd op de proef gesteld met 7 opgaven, die representa tief waren voor de eindexamenstof. De Franse tekst handelde over Martin Luther King en zijn vrouw Coretta. Mede dank zij de actualiteit van het verhaal, zal dit de kandidaten geen al te grote moeilijkheden opgeleverd hebben. De antwoorden op de meeste vragen waren direct uit de tekst te halen; het kleine aantal denkvragen was goed gekozen. De Engelse tekst bestond uit een enigszins droevig gestemd verhaal over een onder water verdwenen dorp. Zowel de tekst als de 20 vragen waren niet te moeilijk gekozen. De beschikbaar gestelde tijd van 5 kwartier was ruimschoots voldoende. Engels was veruit het gemakkelijkst van de drie vreemde talen. De twee eerste opgaven van bedrijfsrekenen zullen naar verwachting geen groot aantal onvoldoendes opleveren. De opgave handelde over de aankoop van een huurhuis. Opgave twee was een klassieke opgave met veel gecijfer over aan- en verkoop van een partij hout. De tien korte sommen die de Tekenvaardigheid testten, waren merendeels uit de praktijk genomen, waar bij enig inzicht wel vereist was. Mochten er kandidaten zijn, die het schriftelijk gedeelte minder gelukkig doorgekomen zijnen daarbij 't mondelinge gedeelte oók onvoldoende afsluiten, dan is de kans op het behalen van een mulo-eindexamen oude stijl toch niet voorgoed verkeken. Volgend jaar is er nog een allerlaatste mogelijkheid voor de afgewezen kandidaten om het oude diploma te bemachtigen. School- technisch wordt aan de voorbereidingen hiervan nog gewerkt Volgens deze mensen hadden de Oost- pakistaanse strijdkrachten drie uur lang verbitterd gevochten met het zwaar be wapende garnizoen van Jessore. dat 300.000 inwoners telt. De Westpakistaanse strijdmacht zou zich in een kamp op ongeveer ander halve kilometer van Jessore hebben te ruggetrokken, en een artilleriebombarde ment zijn begonnen op vermoede op standelingenconcentraties. De uit Bengalen teruggekeerde ver slaggevers vertelden dat zij in Jessore hadden gezien dat de bevolking met mes sen en spiezen tenminste twaalf West- pakistanse zakenlieden hadden afge maakt. Alle winkels zijn gesloten en op straat was geen vrouw of kind te be kennen. Ook uit andere berichten langs de grens blijkt dat de aanhangers van de sjeik grote plattelandsgebieden bezet houden, hoewel wordt aangenomen dat het leger de baas is in grote steden als Dacca en Tsjittagong. De secretaris van de Indiase staat West-Bengalen, N. C. Sengupta, ver klaarde dat zeventien Westpakistaanse soldaten door woedende Oostpakistaners over de grens waren gedreven en zich aan de Indiase grensstrijdkrachten had den overgegeven. Sommigen van hen hadden hun wapens achtergelaten voor de dorpelingen. Het persbureau United News of India meldde win de oo.-tk.mt v.tn de provin ciale gfehs, waar 'normaal geen "vreem delingen worden toegelaten dat Pakis taanse militaire vliegtuigen aanvallen uitvoerden op industriewijken in gebie den dichtbij de Indiase stad Agertala. Het internationale Rode Kruis heeft besloten een vliegtuig met acht ton hulp goederen voor Oost-Pakistan aan boord, dat al sinds dinsdag op de luchthaven van Karatsji in West-Pakistan staat, te rug te sturen naar Beiroet. De West pakistaanse autoriteiten hebben nog geen toestemming gegeven voor de doorreis naar het door een burgeroorlog geteis terde Oost-Pakistan. De Indiase driekleur (rechts) wappert bü een douanestation vlak by de Indiaas-Pa kistaansc grens. Op de achtergrond een lege vlaggcstok; Oostpakistaanse vrijheidsstrijders hebben de Pakistaanse vlag daar neergehaald. MINISTER BAKKER: Samenwerking met vakcentrales noodzakelijk AMSTERDAM (ANP) Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren op een AR-verkiezingsvergade- ring in Amsterdam bezocht door twintig mensen verklaard dat een nauwe samenwerking met de vakcen trales noodzakelijk is voor een goede uitvoering van het verkiezingsprogram. Hij was verheugd over de recente uitlating van CNV-voorzitter Lanser dat de ARP niet overhelde naar werk geverszijde, maar juist aandacht schonk aan de werknemers. Overvaller bekent meer feiten SCHIEDAM (ANP) De 24-jarige P. van de II. die woensdagmiddag werd gepakt direct nadat hij uit een bijkan toor van de PTT te Schiedam 3500 gulden had geroofd, heeft gisteren nog twee roofovervallen bekend. Op 24 februari heeft hij een overval gepleegd op een bijkantoor van de PTT te Vlaardingen, waar hij 13.000 gulden buit maakte. Ook bekende hij de dader te zijn van de overval eveneens op een PTT-bij kantoor te Tilburg op 19 maart. Daar griste hij 3000 gulden Voorzetting van beraad Bonn en Praag in mei FRANKFURT (DPA) Het volgende inleidende gesprek tussen West-Duits- land en Tsjecho-Slowakije om te komen tot een normalisering van de weder zijdse betrekkingen zal waarschijnlijk in mei in Bonn worden gehouden. Dit heeft de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken Paul Frank bij zijn terugkomst uit Praag waar hij twee dagen lang besprekingen heeft gevoerd met onderminister van buitenlandse zaken Milan Klusak verklaard. Beide partijen zijn overeengekomen over de inhoud van de besprekingen niets be kend te maken. Frank zei enkel dat „aan beidezijden de wil aanwezig is tot een goede overeenkomst te ko- President Sadat: Suezkanaal open indien troepen terug CAIRO (Reuter) De Egyptische president, Anwar Sadat. heeft zijn aan bod, het Suezkanaal te heropenen direct nadat de Israëliërs zich van de oostelij ke oever hebben teruggetrokken her haald. Sadat zei dat het Egyptische initiatief niet moet worden gezien als een ge deeltelijke oplossing, maar als een maatregel die een volledige regeling op basis van de VN-resolutie van 1967 mogelijk moet maken. Het Suezkanaal is sedert de zesdaagse oorlog van juni 1967 geblokkeerd. Boliviaanse consul vermoord in Hamburg HAMBURG (AP) De Boliviaanse consul in Hamburg is in zijn bureau doodgeschoten door een vrouw. De vrouw schoot twee kogels af op Robert Quintilla en vluchtte toen weg. Men houdt rekening, met de mogelijkheid dat het een als vrouw vermomde man is. Quintilla is in het ziekenhuis waar heen hij vervoerd werd overleden. De vrouw liet een grijze pruik, een revol ver, een goudgerande bril en een hand tas in het consulaat achter. In de hand tas werd een briefje gevonden met de woorden „overwinning of dood" en de letters ELN. ELN is de afkorting van de naam van het nationale Boliviaanse be vrijdingsfront. Beate Klarsfeld gearresteerd? KEULEN (DPA) De 32-jarige Bea te Klarsfeld, bekend geworden door de oorvijg die zij ex-bondskanselier Kie- singer heeft gegeven, is gisteren in Keulen gearresteerd wegens medewer king aan dc poging om de in Keulen wonende voormalige leider van de „Si- chcrheitspolizci" in Parijs, dr. Kurl Lischka, te ontvoeren. Beate Klarsfeld was als tolk van dc Franse verzetsstrijder uit de laatste wereldoorlog Raph Feigelson van Parijj naar Keulen gereisd. Feigelson had de Westduitse jusititie belastend materiaal willen overhandigen over Lischka en de voormalige Gestapochef van Bordeaux Herbert Hagen. De internationale unie van het verzei en voormalige gedeporteerden, die in Brussel zetelt, heeft een telegram ge zonden aan de ambassadeur van de Duitse bondsrepubliek in België, waarir. geprotesteerd wordt tegen de aanhou ding, van Beate Klarsfeld. Y S-onderzeeboot met poseidon uitgerust WASHINGTON (Reuter) Dc Ame rikaanse marine heeft haar eerste met ballistische Poscidon-rakctten uitgeruste duikboot in gebruik gesteld. Een tweede volgt deze zomer. De bodem, „James Madison" gedoopt, koos zee vanuit de marinebasis in Charleston, Zuid-Carolina. Met de Po- seidon-raket kunnen in één keer meer dere projectielen via de ruimte op ver schillende doelen worden gelanceerd. De marine is van plan eenenveertig van deze vaartuigen in dienst te stellen nadat hun uitrusting met polaris-raket- ten door die met poseidon-raketten Is vervangen. Joden gaan demonstreren voor Russische ambassade (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Solidariteitscomi- té voor de Joden in de Sovjet-Unie organiseert dinsdagavond 13 april voor de Russische ambassade in Den Haag een Pesach Vrijheidsmaaltijd, die in het teken zal staan van „Laat mijn volk Er zullen traditionele teksten worden voorgedragen en gedeelten uit brieven van Joden in de Sovjet-Unie worden voorgelezen. Ook de woorden, gespro ken tijdens het proces in Leningrad, zullen ten gehore worden gebracht. Gisteren heeft het comité een telegram gezonden aan president Podgorni van de Sovjet-Unie, waarin geprotesteerd wordt tegen de arrestatie van veertig Joden in Moskou en de geheime veroor deling van Slepak, Polski, Prostin en Rand, evenals de deportatie van Titov. Voorts wil het comité dat de Sovjet- Unie ophoudt met tegenhouden van Jo den, die naar Israël willen. MOSKOU (Reuter). Zowel de Ita liaanse communistenleider Enrico Ber- linguer als de Roemeense leider Ceau- sescu hebben, ieder op hun eigen manier op het congres van dc Russische com munistische party een aanval gedaan op de zogenaamde Brezjnevdoctrine, die het de landen van het Warschaupact toestond om Tsjecho-Slowakye tydens de periode- Dubcek binnen te vallen. Even te voren hadden de congressanten andere geluiden gehoord. De Tsjecho- Slowaakse leider Husak had met name iutinr; gegeven aan zijn „diepe dankbaar heid voor de interventie van de War- schaulanden op 21 augustus 1968", die een einde maakte aan de Praagse lente. Berlinguer zei van mening te zijn dat elk land en elke partij in volledige onaf hankelijkheid moeten kunnen opereren. De Italiaanse communistische partij, de grootste in West-Europa, voelt zich in principe wel solidair met de Sovjet-Unie en haar communistische bondgenoten, maar „dit betekent echt niet", aldus Ber linguer, „dat er een identificatie moet zijn met de keus die elk socialistisch land en, in het algemeen, elke commu nistische of arbeiderspartij uit eigen ver antwoordelijkheid heeft gemaakt en nog gaat maken. Ons internationalisme is gebaseerd op de erkenning van de vol ledige onafhankelijkheid van elk land en elke partij en laat ruimte voor punten en motieven waarop meningen verschil len of afwijken". De Roemeen Ceausescu brak een lans voor het vestigen van een „nieuw soort betrekkingen" tussen de socialistische landen, gegrondvest op „onafhankelijk heid en nationale soevereiniteit, gelijke rechten en non-interventie in binnen landse aangelegenheden". (ADVERTENTIE) Uil de steekproef bleek dat slechts monoxvde. No hpt hiktpllpn vnn rlo Wm.iU (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De vergrijzing van bet priesterbestand en het uittreden Wn vele ambtsdragers zal een zorgelij ke situatie in de Kerk teweegbrengen. Ie ambtsuitoefening in de Nederlandse kerk zal daardoor teruggedrongen wor- 4'n naar de zogenaamde sacristieser- tiee, zoals in verschillende landen al Rrnime tijd het geval is. Dit schrijft b*t centraal adviesburean voor priesters 'i religieuzen in zijn jaarverslag van T»rig jaar. in het onderhouden van contacten met de zogenaamde rand- of buitenkerkelij ken, die dikwijls sterk geïnteresseerd blijken in de levensvragen van het. evangelie en het christendom. „Laat staan dat de kerkelijk gebonden gelovi ge op korte termijn nog een priester kan vinden bij wie hij wezenlijke vra gen aan de orde kan stellen", aldus het centraal bureau. „De Kerk in Nederland kan zich de luxe der onnodige uittredingen van be kwame, theologisch geschoolde krachten absoluut niet permitteren", meent het bureau. Het is volgens het jaarverslag opvallend, dat steeds meer priesters, die ontheffing vragen van hun celibaats verplichting graag in de zielsorg willen blijven werken. In 1970 kwam het Adviesbureau in contact met 142 priesters en twee ex- predikanten. Het contact met hen was in 46 gevallen preventief (de betrokke nen waren dus nog niet uitgetreden). Na of tijdens het preventief contact zijn van hen alsnog 10 personen uitgetreden. Er werd in het verslagjaar contact ge legd met 93 vrouwelijke religieuzen; in 51 gevallen betrof het een preventief contact, waarbij gedurende het contact alsnog 10 uittredingen genoteerd wer den: Bij de broeders bedroeg het aantal contacten 23, waarvan 8 preventief. Van deze laatsten traden er tijden het contact twee uit. Uit de steekproef bleek dat slechts 1/3 van de auto's voldoet aan de eis, dat de uitlaatgassen maximaal 41/2% koolmonoxyde mogen bevatten. Een eis die binnenkort wettelijk ingevoerd wordt. Na de test gemiddeld slechts 2,8% koolmonoxyde De niet goed afgestelde auto's pro duceerden gemiddeld 6,8% kool monoxyde. Na het bijstellen van de carburateur zakte het gemiddelde tot 2,8%. Dus ver onder de straks gel dende wettelijke norm. Als u ook meehelpt kan de luchtverontreiniging drastisch beperkt worden Shell helpt de luchtverontreiniging beperken met zijn benzine nieuwe formule. Maar ook als automobilist kunt meehelpen, als u gebruik maakt van de gratis uitlaatgastest bij Shell. Het duurt maar een paar minuten U wordt snel en gratis geholpen op één van de ruim 250 Shell-stations met het paarse spandoek. En u rijdt er niet alleen „schoner" door, maar ook zuiniger.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13