6oiwct/rti Vakcentrales geven leden geen politiek stemadvies BESTUURSEENHEDEN IN DE TOEKOMST GROTER WERKNEMERS TEGEN TE HOGE AANSLAG OP NETTO INKOMEN Nessieniet te verzekeren Eigenprogram ligt tussen links en rechts Slechts 22% Nederlanders tegen bezoek Hirohito Bijna vijfduizend gebreken blijken al bij autocontrole Rotterdam wilgeen Gekaapt vliegtuig ,A lexanderstadferug naar DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 'apengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Advertenties (excl. B-T.W.i i 0.24 p, mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging lelef. 22244* (18 tot 19 wartaal ƒ21,70, per jaar 84.70. 62e jaargang, no. 18.321 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.30 uur Kenmerk; 20.25 uur De avonturen van Robin Hood, film; 22.00 uur Boekenweek. Nederland II: 19.05 uur Midweek; 20.21 uur Koos Postema; 21.45 uur Achter het Nieuws. WOENSDAG 31 MAART 1971 WEINIG VERANDERING Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Maximatem peraturen omstreeks 8 graden. Vastome correspondent) (ONDE.N' De kans dal het monster van Loch werkelijk beslaat, is eigens makelaren van de ekende Britse verzekerings- iachapplj Lloyds veel te Lloyds weigert dan ook prijs van een miljoen ond sterling te dekken, die een Schotse whisky-fir- ia uitgeloofd zou worden als cloning voor wie Nessie le nd weet te vangen. firma Cutty Saik wenst Lloyds een verzekering a! sluiten voor het geval dat a heldhaftig iemand Nessie het monster ln een visnet utt het Loch zou slepen. Maar de keiharde verzekeraars die dit verzoek bestudeerd heb ben, oordeelden dat het een slechte zaak was. l.lovds dekt leder risico, behalve wanneer het gevaar dat de firma moet dekken te groot is. Lloyds voorlaatste weige ring betror een Sieiliaanfe boer, die de maagdelijkheid van zijn dochter wou verze keren. Hij' nam het de BriUe assuradeurs uiterst kwalijk, dat ze hem wantrouwden. Volgens Lloyds is een lokaas van een miljoen pond gruol genoeg om "een rijke natuur vorser of zelfs de Britse oor logsvloot tot een ernstige klopjacht t* bewegen. De verzekeraar* zullen slechts een risico van 50.000 pond dekken, wat tenslotte maar een peuleschilletje is. Om die reden trekt de firma Cutty Sark haai'prijsvraag in. Een zegsman van LJoyds wijst op het feit. dat het Loch Ness de jongste jaren heel ernstig onderzocht is. Daaruit is gebleken dat in dit meer misschien wel echt een monsterachtig wezen verblijft. ..Als we een miljoen pond kunnen verdienen, zullen meer en meer goed uitgerus te personen op jacht gaan in het Loch zei de woordvoer der „Stel je voor, dat de Navy dieptebommen zou ge bruiken; dan weet je nooit wat. er aan de oppervlakte De directie van de firma Cutty Sark zei: „Wij waren van oordeel, dat de prijs van een miljoen pond de geleer den zou aansporen om een behoorlijk ondbrzoek in te stellen". Terwille van de publiciteit heeft ze er nu wat anders op gevonden. De eerste persoon, die met een onvervalste nieuwe foto van het monster komt aandragen, mag op kosten van Cutty Sark gedu rende twaalf maanden iedere dag een dubbele whisky <Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG NKV-voorzitter Mertens neemt het enkele Brabantse NKV-centraies zeer kwalijk, dat deze hun leden het advies gegeven heb ben niet op de confessionele partijen te stemmen. Deze centrales hebben zich niet aan de richtlijnen van de landelijke N.K.V. gehouden. De heer Mertens liet dit gisteravond weten, nadat de drie vakcentrales C.N.V., N.K.V. en N.V.V. gezamenlijk bekend gemaakt hadden geen stemadvies de landelijke verkiezingen te zullen geven. Uit een onderzoek onder van de vakcentra te hoge belasting. zittend In het itezonnetje, de Damzitters. De Amsterdamse politie heeft al aan- gekondigd deze zomer nog beter óp i te letten dan hét vorige jaar -en heeft dan ook het Damdetachement verdubbeld. rFAHDRONC SELECTEERT MANSVELD (Van onze sportredactie) HST Bondscoach dr. Frantisek ronc heeft vanmorgen aan de sclec- ir het Nederlands elftal, dat zondag Joego-Slavië speelt, twee spelers [evoegd. Het zün Aad Mansveld van Eef Mulders, die werd overge- in de B-groep. k stond door ziekte van Rinus Is- en Johan Cruyff voor grote pro- len", zei Fadronc vanmorgen vanuit sportcentrum in Zeist. „Gisteren k dat beide spelers nog koorts had- Misschien dat voor hen de mogelijk- nog had bestaan dat voor zondag Split te reizen, maar we zijn bang complicaties als je zieke spelers op laat gaan." oewel de kans voor Mansveld op een rlanddebuut door het uitvallen van el vrij gunstig is, kon de bonds- :h hier nog niets over zeggen. „Ik eerst een paar keer met Mansveld Q- Pas zaterdag na een paar trainin- maak ik bekend welke spelers tegen jo-Slavië aantreden opengèvallen plaats van Mulders in leectie van Jong Oranje wordt inge- en door René van der eKrkhoff van CNV verwacht ïen loonexplosie TRECHT. (ANP) Het Christelijk onaal Vakverbond heeft op dit, mo- niet de indruk, dat de loonstijging 1 juli aanstaande op een explosie ïitlopen. In elk geval, aldus het CNV jn blad „De Gids", is de vakbeweging plan op een loonexplosie aan om te bewijzen dat haar waar- wingen van eind 1970 uitkomen, et CNV „hoopt van harte" dat de stijging dit jaar minder groot zal dan de 6,5 procent die het Centraal bureau heeft voorspeld, et Verbond hoopt ook, dat de vroege- rijsontwikkeling heel rustig zal ver- In dat geval zo zegt het we met een matige loonontwik- die ook de vakbeweging dringend it acht, wellicht toch nog met een edigende reële vooruitgang uit de (ADVERTENTIE) uk Maar Gezellig leiden en Lisse lElke Zaterdag 8 nur) elden; Elke Zondag 8 i Heerlijke Fijne Rock Be Regering denkt aan meer samenvoegingen gemeenten DEN HAAG (ANP) Nederland moet volgens de regering op het platteland rond centrumgemeenten eenheden krijgen van 75.000 tol 100.000 inwoners en verstedelijkte gebieden en agglomeraties een desnoods veel hoger inwonertal. Dit blijkt uit de richtlijnen „Nieuwe bestuurseenheden", die staatssecretaris Van Veen Binnenlandse Zaken vandaag ingediend heeft. De legering acht deze bestuurs eenheden (samenvoeging van gemeenten of gewestvorming) noodzakelijk voor een sterk lokaal bestuur. Een van de richtlijneri geeft aan, dat de tussen gemeenten bestaande maatschappe lijke en bestuurlijke relaties geïnventariseerd dienen te worden. Er kan dan ge streefd worden naar de globale afbakening van regio's. Als kriteria worden daarbij gehanteerd: forensen bewegingen, verzorgingsgebieden van ziekenhuizen en scholen voor voortgezet onderwijs, migratierelaties en openbare vervoersbewegingen. Volgens de richtlijnen houden in het algemeen gesproken bestuurseenheden met tenminste 75.000 k 100.000 inwoners de waarborg in, dal in bestuurlijk opzicht en in personeels- en technisch opzicht de bestuurstaken aan de huidige en toe komstige eisen kunnen voldoen. Taken als ontwikkelingsplanning, ruimtelijke ordening, verkëer en vervoer, indus trialisatie. werkgelegenheid, havenontwikkeling, volkshuisvesting, milieuhygiëne, openluchtrecreatie, energievoorzening, samenlevingsopbouw en dergelijke zullen, wat de planning aangaat, zaken voor een gewestelijk kader zijn, maar de'uit voering daarvan kan heel best. aldus de richtlijnen, aan de gemeenten toevertrouwd worden, aldus de staatssecretaris. Wasserettes duurder DEN HAAG (ANP) De zelfbedie ningswasserijen mogen hun prijzen met ten hoogste 5 ccut per kilogram was goed verhogen. Met deze verhoging is ingestemd, om dat in de sector van de zolfbedienings- wasserijen de externe koster zodanig waren opgelopen dat een lonende ploitatie in deze branche niet langer mogelijk bleek. Het gezamenlijk progressief program van de P.v.d.A., D.'66 en de P.P.R. gaat de werknemers veel te ver; het confes sioneel program niet ver genoeg. De vakcentrales nemen met hun eigen actie program een middenpositie in. Het voor de werknemers te dure poli tiek progressief program wil voor de komende vier jaren de belastingdruk met ongeveer 2.5 procent laten stijgen, de confessionele partijen hebben voor hun program 1.4 procent berekend. Het ac tieprogram van de vakcentrales vergt een stijging van precies 2 procent. Kort en goed. dat concluderen de drie vakcentrales na een enquête onder hun leden thans, het belastingoffer door de progressieve concentratie gevraagd zal op grote weerstanden bij de werk nemers stuiten. Geschilpunten tussen het actieprogram van de vakcentrales en het confessionele program betreffen woningbouw, verbe teringen bij het onderwijs, voorzieningen voor sport, recreatie en cultuur en de wedde verhoging voor dienstplichtigen. Op enkele van deze punten wijkt het progressieve program ook af van het actieprogram van de vakcentrales. In verscheidene gevallen gaat het program van P.v.d.A.. D.'66 en P.P.R. veel verder dan de wensen van de vakcentrales. Het actieprogram van de vakcentrales kost 3,5 miljard in guldens van 1975. Be pleit wordt hier in o.a.: Opvoering van de woningbouw met 15.000 woningen. Optrekking van de belastingvrije voet. Klasseverkleining bij lager en kleu teronderwijs. Leerplicht van het vierde tot zestiende Partiële leerplicht voor jongeren tot achttien jaar. Vergroting van de ontwikkelingshulp. Maatregelen voor de milieuhygiëne. Uitbreiding voorzieningen voor sport, recreatie en cultuur. Versnelling regionale ontwikkeling. Verhoging wedden dienstplichtigen. De voorzitters van de drie vakcentrales waren gisteren niet bereid conclusies uit de programvergelijkingen te trekken. „Dat moeten de leden zelf maar doen", aldus deze voorzitters. Eerst zal het pro gram van het nieuwe kabinet worden afgewacht dan zal de vakbeweging zich daarover officieel laten horen. De kabi netsformateur krijgt het actieprogram van de vakbeweging toegestuurd zodat hij weet wat hij aan de vakbeweging heeft. CNV-voorzitter Lanser wilde wel kwijt „geen aanleiding te zien om te zeggen dat de mensen niet op een confessionele partij zouden moeten stemmen". NKV- voorzitter Mertens vond een genuanceer de kijk op het regeerbeleid ook op dat van het kabinet-de Jong gewenst Voor hem was het niet zwart en niet wit. NVV-voorzitter Ter Heide meende dat „kabinet en vakbeweging op grond van de vergelijkingen in feite dichter bij elkaar hadden moeten staan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse be volking staat in meerderheid vrij on verschillig tegenover het voorgenomen bezoek van keizer Hirohito van Japan aan Nederland in het najaar. Tijdens een steekproef van het NIPO over de opvatting over het keizerlijke bezoek, antwoordde 57 pet. „het kan me niet schelen". Slechts 22 pet. vond het be zoek een slecht idee en 19 pet. een goed idee. DEN HAAG (ANP) Mannen van de r|jlu. en gemeentepolitie zijn in samen werking met veilig verkeer gisteren en eergisteren begonnen met een actie. Hierbij waren over het gehele land 1071 controleposten ingericht waarbij 3094 man waren ingeschakeld. Er werden 81.668 controles verricht. De actie zal nog enige dagen duren. In totaal werden al 4855 overtredingen geconstateerd, vooral ten aanzien van de banden (1665), de remmen (962), de uitlaat (352), de lichtingaanwijzers (235) en de stuurinrichting (138). Er werden nog 1503 andere gebreken gevonden. Aan 52 auto's zaten zoveel gebreken dat zij uit het verkeer werden genomen. In 223 gevallen bleek de bestuurder niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. DAVID WINTER voor tv- opnamen in ons land De Nederlander David Alexandre Winter, die in Frankrijk een grote populariteit als zanger heeft opgebouwd, kwam gisteren voor het maken van tv-opnamen. Hij was in gezelschap van zijn verloofde Seda Aznavour, de dochter van Charles. ROTTERDAM (ANP) De bewoners van de Rotterdamse wijken Ommoord, Alexanderpoldcr en Kralingse Veer hebben zich met overgrote meerderheid van stemmen uitgesproken tegen de plannen van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland om deze drie wijken met Capelle aan den IJsscl en een deel van Zeven huizen samen te voegen tot de nieuwe gemeente „Alcvanderstad". B(j het onder zoek dat de gemeente Rotterdam over de kwestie „Alexanderstad" in de Rotter- dames wijken hield, bleek dat 91.73 procent vóór blijvende indeling bü Rotterdam en 8,27 procent vóór het plan-„Alexanderstad" is. De 37-jarige Poolse mijnwerker Alojzy Pionfck, die na zeven dagen te 7-ijn vermist, toch nog levend- uit een mUninstorting gered kon worden. IJlct ongeluk In de Rokitnic&kolenmijn kostte tien mijnwerkers het leven. No het bekendmaken van de uitslag, vanmorgen in de Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis, verklaarde wet houder G. Z. de Vos dat het gemeentebe stuur bijzonder blij is met de resultaten van de raadpleging. Hel gemeentebestuur van Rotterdam is fel gekant tegen het plan „Alexander stad". Rotterdam mag op zakelijke gron den. zo stelt het gemeentebestuur, niet worden ontmanteld. De vorming van een aparte gemeente „Alexanderstad" brengt de gezonde ontwikkeling van Rotterdam en de sanering van de oude wijken in gevaar, aldus het gemeentebestuur. In een onlangs verspreide oproep, waarin burgemeester Thomassen de bewoners van Alexanderpolder, Ommoord en Kra lingse Veer opriep aan de raadpleging mee le doen, schreef hij: het lijkt on denkbaar dat ons parlement geen reke ning zal houden met de duidelijk uitge sproken wensen van de bevolking Hongkong HONGKONG (Reuter) Een Filip pijn» vliegtuig, dat gisteren door vijf jongelui gedwongen werd naar Kanton te vliegen, heeft China verlaten en is in Hongkong aangekomen. De 25 passagiers en bemanningsleden mochten vertrekken, maar de vijf ka pers zijn in China achtergebleven. Het toestel, een BAC-111, werd dinsdag op een binnenlandse vlucht van Manilla naar Davao gekaapt. Het landde in Hongkong om te tanken. Twintig passa giers mochten daar uitstappen alvorens de piloot werd gedwongen met de over ige passagiers naar Kanton te vlie gen. D '66 HAARLEM Bloemenmeisjes in hot pants HAARLEM (ANP) Haarlemse bloe menmeisjes, die bekendheid ge nieten, zijn weer op recepties en op straat om bloemen aan te bieden. Ze dra gen echter geen hot pants. Dit Is voor twee leden van de ge meenteraads fractie D'66 in Haarlem aan leiding geweest vragen te stellen het college i B. D. Ze vragen: „Vindt uw col lege niet dat blijkens de ge kozen, weliswaaT decente, maar toch ietwat folkloris. tisch aandoende uitmonstering de bloem van vrouwelijk Haarlem een onuitsprekelijk leed wordt aange daan, waardoor het beleid van B. en W. op dit punt als teleurstellend wordt ervaren? De stad Haarlem met alle respect voor de meisjes zelf kan niet anders dan als weinig modern en attractief worden gepre senteerd en krijgt daardoor een ge devalueerde allure van een ver ouderd kurort, waardoor de animo om naar Haarlem te komen eerder af dan toe zal nemen", aldus de vra genstellers. De vragenstellers zeggen ten slotte er van overtuigd te zijn, dat het toch al niet gering aanzien bij de Haar lemse bevolking door een verande ring in de kleding van de bloemen meisjes van moed en Inzicht getui gende daad, geweldig zou stijgen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1