Corsari loon Kortooms r Jakir waarschuwt tegen stalinisme Manchester C. gebruikte stimulantia DIAMANTEN DAMBOND T 19 [NSDAG 30 MAART 1971 LEIDSE COURANT Boekenweek. 3 1 tot en met 10 april WIE KAN ONS NOG MEER VERTELLEN? We hebben te weinig vertellers. Dat is een duidelijke conclusie uit wat uitgevers en boekverkopers in ons land via een persbericht hebben laten meedelen. Eenderde van ons volk wil boeken kopen, maar kan dat niet. Zij zoeken naar een goed verhaal. Niet het verleidelijke fruit van de erotische zelfontdekking, niet het hoog- intellectuele breinwerk vol kritische knopen. Zij zoeken een leesbaar, boeiend geschreven boek zonder al te onontwarbare problemen over mensen die zij kunnen begrijpen. Een boek ergens uit de magische driehoek Oen Doolaard, Willy Corsari, Jan Mens. In die sector van de literatuur, of lectuur zo u wilt, is het aanbod de laatste jaren sterk teruggelopen, waardoor het aantal verkochte boeken eveneens aanzienlijk is gedaald. Als bewijs van deze stelling ligt er dan nog het feit dat een groot aantal van die tekstueel onbevredigde lezers de stap naar de leeszaal hebben gemaakt, waar een hausse is ontstaan naar succesromans van voor en vlak na de oorlog. Donderdag a.s. start de boekenweek. De enige week in het jaar dat de boekenmakers hun vuist kunnen ballen. Wie denkt dat dc vraag „Wie kan ons (nog) meer vertellen?" de inzet zal zijn van het jaarlijks spektakel van schrijvers, uitgevers, boekverkopers, heeft het mis, De nieuwe boekenweek staat in het teken van het protest. Ongetwijfeld iets waar een hoop boekenwurmen een aardige kluif aan zullen hebbn. Maar wat gebeurt er met die 30 pet bockgebruikers in koopnood? Juist in verband met die groep treft u op deze pagina confronta ties aan met twee veelgelezen auteurs. Toon Kortooms, de Brabander, die zijn burleske buitelingen maakt door jeugd en geboortestreek met boeken als „Help, de dokter verzuipt!" en „Mijn kinderen eten turf", en Willy Corsa ri, de vitale 73-jarige schrijfster van een lange rij romans, detectives en meisjesboeken. Verhalen over doodgewone mensen WERKT AAN EEN NIEUW BOEK lopen in Nederland maar een paar auteurs rond die zich het predikaat „veelgelezen" kunnen voorstaan. Dat zjjn de ertellers onder de woordkunstenaars, die door de grote hei i de literatuurkritiek meestal niet voor vol worden aani fen. De schrijfster Willy Corsari is zo'n fenomeen. Een kleine jaar al ziet zij kans boeken te produceren die hun weg naar een groot publiek in eigen land en via vele ver lingen ook in het buitenland. Maar in geen enkele literatuur schiedenis zal je haar naam tegenkomen. erkl die kritiek na zoveel werk niet frustre- nd? ils ik me van kritieken nog aan moest trekken, was al dood. Toep ik begon eeg ik prachtige recensies, dat veranderde al Ik weet dat ik veel lezen word. Ook door jon- Stapels brieven ijg ik van scholieren' die n scriptie over m'n werk llen maken. Trouwens, al kritieken... Ze lezen je eken vaak nauwelijks. Ik kritiek van ke bui had en die vond een paald boek dan goed. Hij hreef dat 't ging over jo- concentratie- imp. Nou kwam er geen dat boek voor. 't iemand die krijgs- vangene was geweest. Die had het boek helemaal et gelezen". illy Corsari is een vrouw ondanks haar 73 jaar, die haar beslist niet aanziet, dden in de wereld staat, haar flat in Amstelveen, je tekenend voor karakter? rit! ere: t staan naast een antiek :tje, gaat ze in op het oblematische gebrek aan ede vertellers onder de derlandse auteurs. „Ik ge it niet dat het typisch Ne- rlands is, dat we zulke au- ssen. Toen ik voor oorlog in Berlijn was en te verhalen schreef, werd ook benaderd door een tgever van een blad. die >ver het gebrek aan nijvers voor een groter ïbliek. „Dus toen al". Mevrouw Corsari: „Dat ge loof ik wel. Kijk maar naai de televisie. De wereld is voor de gewone man steeds dichterbij gekomen. Je krijgt een soort geobsedeerdheid door de donkere kant van de dingen. Alles gaat snel, met korte flitsen. Je hoort ook niemand meer een verhaal Niettemin is het een feit dat de mensen toch wel -willen worden meegenomen door een goed schrijver, die zijn verhaal op een voor „de massa" begrijpelijke manier kan uitdrukken. „Zeker. Kijk Peyton Place en de Kleine Waarheid, 't Is niet allemaal koek en ei wat ze daarin zien. maar ze kunnen het begrijpen, 't Gaat over men sen die voor ze gaan leven. Die zogenaamde eerlijkheid in de literatuur is een mode geweest. Over jezelf vertel len zoals Jan Wolkers dat doet. Een heel talentvolle jongen, dat wel. Maar ik ge loof dat die eerlijkheid vaak helemaal niet zo eerlijk is. Het is vaak veel moeilijker verhalen over doodgewone menser^, te schrijven. Neem een schrijver als Graham Greene, of Simenon. Die zor gen in vele van hun boeken voor schijnbaar eenvoudig amusement. Maar denk er aan dat dat moeilijk is". Willy Corsari die met boeken als „De man zonder uniform" en „Schip zonder haven" al voor' best-sellers zorgde toen 't woord nog niet bestond, is in 1897 geboren. Ze volgde de opleiding aan de toneel school en kwam in het caba ret terecht. Niet zolang gele den verzorgde Alex de Haas, de archeoloog van het caba ret, een programma over haar onder de titel „De on bekende Willv Corsari". Ze schreef zelf de tekst en de muziek van haar cabaret liedjes en vertolkte die „met prachtige wat melancholieke stem". Willy Corsari: „Na de oorlog vroegen ze me weer te gaan zingen. Maar na mijn gevangenschap in Sche- veningen heb ik dat nooit meer gekund. De mensen wilden dal eerst,, niet g0'0- nooit teruggekregen". Inder daad heeft ze een krachtig, maar wat hees stemgeluid, dat vaak naar de hoogte Mary Dressèlhuys doet den ken. Alex de Haas noemde haar liedjes „short stories" en „berijmde en op muziek gezette novellen". Gerrit den Braber van platenmaat schappij Phonogram bena derde haar voor wat nieuwe liedjes om samen met de ou de de stof voor een lang speelplaat te vormen. „Som mige muziek is wel uitgege ven, maar de meeste melo dietjes heb ik nooit opge schreven. Ik heb dgt nooit geleerd en ik vond het vaak ook niet de moeite waard". Wanneer is die lange schrij- „Als kind was ik al gek op schrijven. Ik schreef ook al gauw voor De Telegraaf schetsjes onder de titel „Bob- bed and Shingled" (een ver wijzing naar haardracht en mode uit die tijd red.) en ik kreeg verzoeken om meis jesboeken te schrijven. Toen ik m'n eerste roman schreef kon ik er geen uitgever voor vinden. Ik probeerde 't ver haal toen als feuilleton kwijt te raken en dat lukte bij de Haagse Post. Via de uitgever van die krant kwam ik bij Leopold. Die vond 't goed Wat ik schreef en gaf het uit. Toen ik in 1933 met „De man zonder uniform" bij hem kwam, zei hijIk zal er niet veel aan verdienen, maar dat hindert niet. 't Blijft de vraag bestaan waarom hu juist haar boe ken zulke grote oplagen be reikten en nog steeds worden herdrukt. Haar stijl is sim pel,. er zit vaak veel dialoog in haar boeken en behalve detective-romans schreef ze een aantal boeken die wel tot de gewone romans gere kend kunnen worden, maar die de structuur van een de tective hebben, zoals „De man die niet mocht terugke ren" (1947). Moet een auteur, wil hij of zij succes hebben, nu altijd problemen in zijn boeken vermijden? „O nee, een van mijn laatste boeken „Bittere Wijn" gaat over Zuid-Afrika, waar ik vaak ben geweest omdat mijn zoon er woont. De situ atie daar is heel moeilijk en vaak genuanceerder dan men hier wil voorstellen, 't Zijn vooral de- kleine dingen van de apartheid die 't zo onmenselijk maken. De ge kleurde mensen willen vaak helemaal niet zo nodig om gaan met blanken. Maar 't feit dat je op bepaalde plaat sen niet binnen mag, dat je als 'n bus vol is, niet naar het minder volle blanke ge- ideelte mag, dat zijn de din gen die het ergste zijn. Ik heb bijvoorbeeld een heel waanzinnige situatie meege maakt. Er was ergens een oude schouwburg waar blank en zwart beiden binnen mochten. Toen is er een aparte, prachtig geoutilleerde schouwburg gebouwd, alleen de irte Maar daar mogen de blan ken niet in. Tot hun grote ergernis natuurlijk. Daar werkt de apartheid omge keerd. In mijn boek „Bittere Wijn" heb ik net zo'n situa tie. Een blanke familie krijgt een zwart kind. Niet omdat de vrouw met een ander ge weest is, maar omdat ver in de familie negerbloed geze ten heeft. Dat kan. Die fami lie heeft er de grootste moei lijkheden mee, tot hun zwar te kind officieel blank wordt verklaard. De wet werkt dan als een boemerang, 't Gekke is dat de apartheid 't minst te merken is aan de Kaap. waar men voornamelijk En gels georiënteerd is. Daar mag blank en zwart samen ook niet, maar op de stran den zie je bijvoorbeeld dat trekt, 't Fanatiekste zijn de mensen die van Nederlandse afkomst zijn. De echte boe ren. die een mentaliteit heb ben die je kan vergelijken met Staphorst hier". In de Boekenweek zal de lezer geen nieuwe uitgave van Willy Corsari tegenko men. Het pure water van de vertellers zal de wijn van de literatoren niet verdunnen. Maar mevrouw Corsari is druk bezig aan een nieuw manuscript. „Over een paar maanden moet ik m'n nieu we boek klaar hebben, 't Heet „Isabelle" en bestaat uit twee verhalen in één. He1 eerste deel wordt door een man verteld, het tweede deel door een vrouw, onafhanke lijk van elkaar. De verhalen grijpen natuurlijk wél in el kaar. 't Zal waarschijnlijk in het najaar uitkomen". Tot dan zullen we moeten wach ten. Dan kan de dertig pro cent van onze bevolking die met smart wacht op gewone, herkenbare, boeiende lectuur, de portemonnee te voorschijn halen voor een nieuw stuk vertelkunst van een schrijf ster die over schrijven zegt: „Je moet kunnen geloven in telt". je ver- BERT JANSMA De nuchtere kijk van een sappige Brabander VERTELLERS, KOM VOOR DE DRAAD 'ie de sappige en bloemrijke, tot romans verwerkte anekdoten auteur Toon Kortooms gelezen heeft, verwacht waar- 'hijniyk niet dat achter die naam een zeer nuchter mens :huil gaat. Als je hem in zijn woning in Bloemendaal, het ïar van Haarlem, vraagt naar zijn mening over het ïhrynende gebrek aan vertellers, geeft deze Brabander zijn met bijna Hollandse nuchterheid. k geloof vast dat het een westie van de tijd is. Jonge 'hrijvers hebben geen zin of durf om zich aan het ertellen" te wagen. Er is zat. Maar het is een jdsverschijnsel dat men :rder geneigd is links en ichts moeilijke pocketboek- uit te geven. Dat zal wel 'randeren. De vertellers Uilen het op den duur win- Vat is dat lysterieuze „boeiende ver dien?" Vakmanschap. Een verhaal d vertellen is een moeilij- kunst net zoals luiste- ïn dat ,is. Om in m'n eigen raatje te blijven, schrijven goede ontspanning die umoristisch is, is vaak loeilijker dan het maken an een boekje dat zwaar op hand is. Neem 'n Toon ermans. 'n Robert Stolz. Zij >reken een groot publiek an. Maar daar is aardig 'at voor nodig, dat kan niet omaar iedereen". Dat er een 'ubliek voor is, kan Toon ortooms enthousiast bea- nen. Zijn boek „Mijn kinde eten turf" is in 21ste verschenen. „Help, de dokter verzuipt!" heeft 19 maanden op de bestseller lijst gestaan. Kortooms: „Je merkt dat je het hart gesto len hebt van een breed le zerspubliek. Maar dan ook werkelijk breed. Ik krijg ver schrikkelijk veel reacties van jonge mensen, maar ik heb ook veel zogenaamde „fan mail" van dokters, professo ren, doodgewone huismoe ders, zeelui. Mensen uit alle lagen. Binnenkort koml er een gezelschap van 160 Bel gische scholieren hier naar toe. Ze hebben me gevraagd of ik over m'n werk wil vertellen". Kortooms boek „Help. de dokter verzuiptis inmiddels bij onze zuiderbu ren ook op de lijst van best verkochte boeker versche nen. al heet het boek daar „Help, de dokter verdrinkt!" „Ze vonden dat dat niet kon In België „Verzuipt" heeft daar dezelfde gevoelswaarde als hier bijvoorbeeld het woord kreperen. Bij de Duit se vertalingen van m'n werk heb ik ook zulke moeilijkhe den gehad Ergens heb ik over het tonsuur van een pater geschreven „het vlieg veldje van de Heilige Geest". Toch leuk gevonden. Maar dat wilden ze niet vertalen. Zoiets vind ik jammer". Kor tooms is geboren en getogen in de Brabantse Peel,, waar van hij zegt daar een gewel dige jeugd gehad te hebben, waarop hij nu als auteur nog teert. Talloos zijn de anecdotes die hij opgeschre ven of onthouden heeft, en af en toe komt zijn broer nieuwe verhalen van vroeger vertellen. Zijn eersteling schreef hij in oorlogstijd toen hij onderwijzer was, „Dal was „Liefde in Peel- land" Ik had er al mee ge leurd bij een heleboel uitge vers maar niemand wilde er aan. Tegenover mij in de straat woont een uitgever die nu nog spijt heeft dat ze me bij zijn zaak indertijd geweigerd hebben Ik kreeg een prijs van Gottmer in Haarlem en na de oorlog verscheen 't Ik wilde tot na de oorlog wachten omdat ik geen zin had bij de Kultuur kamer ingelijfd te worden. Bovendien was ik toen ver bonden met het verzet waar over ik ook een boek heb geschreven „De Zwarte Plak". Zijn grote succes kreeg Kortooms met „Beek man en Beekman" dat eerst als feuilleton uitkwam in een Brabantse krant. Kor tooms: „Na de oorlog gingen mijn boeken geweldig goed lopen Met eerste oplagen van zo'n 40.000. Misschien wel als een soort beloning omdat ik gewacht heb tot na die oorlog met publiceren „Beekman en Beekman" schreef ik toen ik bij een krant werkte. Meestal als ik 's morgens vroeg van nacht dienst terugkwam, begon ik te werken. Ik zou het nu niet meer kunnen. Maar met het succes begon mijn schoorsteen te roken" De uitgever van Kortooms speci aliseert zich in zogenaamde „streekromans", een genre waartoe ook sommige van Kortooms boeken gerekend kunnen worden. Het feit dat die uitgeverij het daarmee erg goed doet, bewijst wel dat er behoefte is aan die „lees-lectuur". „Zo'n streek roman gaat er vaak in een oplaag uit die groter is dan die van een Vestdijk. Je zou op het ogenblik van een re naissance van de streekro man kunnen spreken". Kor tooms haalt een kranten knipsel voor de dag met daar in een paar stukken com mentaar van zijn uitgever. Hij leest voor: „Er verschij nen zes keer zoveel streekro mans als 10 jaar geleden. De boeken beu. Onze uitgeverij heeft een paar huismoeders als vaste barometers. Zij le zen de manuscripten voor ons en ze hebben het zelden mis. Als ik op het advies van onze redactie was a>egaan was er nooit een streekro man verschenen". Die streekromans, vaak hande lende over dorpsschandalen compleet met overspel en de gevolgen daarvan, zijn een goed alternatief voor hel leeshongerige publiek. Kor tooms weet dat die honger bestaat, hij weet ook dat zijn boeken verslonden worden Is dat geen motief voor hem om meer te schrijven? „Ik heb een bepaalde tactiek. Ik wil niet aan de lopende band produceren. Wie zegt me ol ik de mensen niet overvoer als ik snel achter elkaar boeken schrijf? Ik zou zeg gen Andere talenten, kom voor de draad! Bovendien heb ik nog een baan ook Schrijven is voor mij een zinvolle hobby. Ik zou 't best willen hoor. in Zuid-Spanje wonen en rustig m'n verha len schrijven. Maar ik bekijk het op de eerste plaats nuchter. Ik heb een gezin achter me staan. Wie zegt dat ze me over 10 jaar nog lezen? Ik ben redacteur van Panorama en dat wil ik niet graag opgeven" BERT JANSMA BESCHULDIGING GORNIK KOPENHAGEN Ernest Wyra, voorzitter van de Poolse voetbal club Gornik Zabrze, heeft de spelers van Manchester City ervan beschuldigd vorige week woensdag in de kwartfinales voor Europa Cup II onder invloed van stimu lantia te hebben gespeeld. Manchester City won met 20 en aan gezien de eerste wedstrijd eenzelfde zege voor de Polen had opgeleverd, wordt morgen in Kopenhagen een derde en be slissende wedstrijd gespeeld. Tengevolge van de beschuldiging van Gornik heeft de UEFA besloten om na afloop van de beslissingswedstrijd drie spelers van beide teams te onderzoeken op het gebruik van stimulerende midde len. Michael Daphinoff, de assistent secretaris-generaal van de UEFA, heeft in Bern verklaard dat dit dopingonder zoek niet wil zeggen dat de UEFA de be schuldiging van Gornik als waarheid aanneemt. „De UEFA gaat ervan uit dat het juist is om een dergelijk onderzoek te doen plaatsvinden om te voorkomen dat de eisende club zich bij een even tuele nederlaag onrechtvaardig behan deld acht", zei Daphinoff. Joe Mercer, de manager van Man chester City reageerde op de beschuldi ging van Gornik slechts met een harte lijke lach. „Er steekt geen enkele waar heid in en daarom ben ik ook blij met het onderzoek van woensdag" l1 J Ever Queen krijgt het zwaar op renbaan Nootdorp (Van onze paardesportmedewerker) NOOTDORP Het zal Ever Queen zeker niet meevallen haar overwinning op de draversbaan in Nootdorp van vo rige week woensdag, morgen op dezelfde baan te herhalen. Weliswaar is het veld in de hoogste klasse maar zeven paarden sterk, maar nu heeft Ever Queen het laatste startnummer achter de auto. Naast haai staat Eronica W, die op deze baan in 2000 meter haar voorkeurs afstand heeft. Dan is er verder de sprin ter Evelyn Hollandia, die het bochten werk wel aan kan en daar misschien juist zoveel kan nemen dat zij het vooraan uitloopt. Het programma begint om zeven uur. Voorzien van onze favorieten luidt het. Ossprüs (2000 m. autostart, met trio): Jungfrau - Jack - Izanto. OtterlooprUs (2380 m): Hippocreen - Ida Polsbroek - Hanoi. Oosterhoutprjjs (2000 m. autostart, met trio): Ilonka - Irene Princes J - Incare Trix Ohé en Laakprjjs (2000 m, autostart): Eronica W - Evelyn Hollandia - Ever Queen. Opsterlandprijs (2000 m, autostart, met trio): Eros Kinley - Herman - Dumas. Olstprijs (2380 m): Flamingsgold - Earl Harley - Hilda Dunst. Ommenprijs (2000 m, autostart, met trio): Grace Again - Gento BH - Fi'ed Opdam prijs (2000 m, autostart). Ina Song - Ivonne Hanover - Hanita van Nathan. München laatste Ol. Spelen van amateurs? BRUSSEL De Olympische Spelen van München, die volgend jaar worden gehouden, zullen waarschijnlijk de laat ste zijn waaraan uitsluitend door ama teurs wordt deelgenomen. Dit heeft de voorzitter van het West- duils Olympisch Comité, Willy Daume, gisteren in Brussel verklaard, waar hjj België officieel kwam uitnodigen voor de „Het is tijd om onze ogen te openen en te erkennen dat voor het idee dat wij van het amateurisme hadden, geen plaats meer is in de moderne Olympische Spe len". zei Daume. „Het is nodig de Spelen thans een nieuwe basis te geven". Rusland bijna ijshockey titel GENEVE. In het wereld kampioenschap ijshockey voor A-landen is Rusland vrijwel zeker van de gouden medaille. Gisteravond behaalden de Russen hun zesde overwinning in zeven wedstrijden (het enige verliespunt was de 33 tegen Tsjecho-Slowakije) door met 101 (51, 10, 40) Finland te verslaan. Tsjecho-Slowakije won met 31 (10, 10,11) ,Van Zweden. BESTUURS WISSELING BIJ WIELERPROFS DEN HAAG De Limburger Eddy Beugels is Jan Janssen opgevolgd als voorzitter van de vereniging van be roepswielrenners (VVBW). Als bestuurs leden kwamen Theo Süthoff en Evert Dolman in de plaats van Michel Stolker en Jo de Roo. Voorts heeft de VVBW een standpunt ingenomen met betrekking tot de do pingcontrole. Er is besloten de KNWU voor te stellen de dopingcontrole in het vervolg aan de Nijmeegse universiteit te doen plaatsvinden. Bovendien is de WBW het niet eens met een contra expertise, die bij hetzelfde laboratorium wordt uitgevoerd als de eerste analyse De Italiaanse socialist Pietro Nenni 81is door president Saragat voor z leven benoemd als lid van dc SenaatNennie woont in Formia en besteedt t groot deel uon de dag met werken in zijn tuin. Open brief aan vooravond van Russische partijcongres MOSKOU - PRAAG - ROME (Reuter - DPA - AP) Aan de vooravond var 24ste partijcongres in Moskou dat morgen begonnen is, heeft de zoon een beroemde Russische generaal die het slachtoffer werd van zuiveringsacties in 1937 een open brief naar het Kremlin gestuurd, waarin hij oproept niet tot een „wederopstanding van het stalinisme" te komen. De man, de 48-jarige Pjotr Jakir. zoon van de vrosgere bevelhebber van dc strijdkrachten in de Oekraïne Ion Jakir. waarschuwt tegen wat hij noemt het „op nieuw indringen van het stalinisme in het politieke, sociale en culturele leven van ons land". Afschriften van de brief zijn ook in handen gespeeld van Wester se journalisten. De vader van Jakir werd postuum ge- realibiteerd onder het bewind van Kroetsjev. Jakir heeft van zijn veer tiende jaar af totaa] vertien jaar in werk kampen doorgebracht. Jakir zegt in zijn brief dat „er de laatste jaren een duidelijke tendens zicht baar is gewerden naar een wedergeboor te van de stalinistische methden en op het gebied van cultuur, artisticiteit en historische literatuur naar een rehabili tatie van Stalin zelf, eenv an de grootste misdadigers van de 20ste eeuw Deze ten dens heeft een overweldigende meerder heid van onze scheppende, wetenschap pelijke en technische intellectuelen zeer Tafeltennisteam kansloos op WK NAGOYA Het Nederlands heren team heeft zich niet geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de wereldkampioenschappen tafeltennis, dat in de Japanse stad Nagoya wordt gehou den. In de poule verloor Nederland met 51 van Engeland. Alleen Bert Schoofs behaalde een overwinning (op Anthony Clayton met 2523 en 21—17). In de eerste troostgroep, die telt voor de bezetting tot de 24e plaats verloor het Nederlandse team met 51 van Oosten rijk. Nico van Slobbe zorgde voor het enige tegenpunt. Ook werd Nederland in de tweede wedstrijd voor het troosttoer- nooi verslagen Het zwak geachte Nigeria In groep I, waar de teams strijden om de eerste plaats, kreeg Engeland geen kans tegen favoriet Japan. De Engelsen konden maar een keer tegenscoren (51). Van de andere kanshebbers op de we reldtitel won Zweden van Tsjecho-Slo wakije (5—1) en versloeg China Noord- Kor ea met 51. De gedetailleerde uitslagen zijn: Nederland—Engeland: Nico van Slobbe ver liest van Alan Hydes 1921, 21—18, 13—21: Anthony Clayton 25—23, 21—17; Carel Deken verliest van Trevor Tay lor 18—21 16—21; Bert Schoofs verliest van Alan Hydes 12—21, *115 12—21; Nico van Slobbe verliest van Trevor Taylor 23—23, 13—21; Carel Deken verliest van Anthony Clayton 21—13, 10—21, 18—21. Nederland—Oostenrijk 1—5: Nico van Slobbe verslaat Heinz Schluter 21—19, öl—19; Frans Schoofs verliest van Josef Bauregger 17—21, 19—21: Bert Schoofs verliest van Rudolf Welnmann 15—21, 18—21; Nico van Slobbe ver- uregger 12—21, 14—21; Bert Het Nederlandse team won vandaag zijn tweede wedstrijd uit het troosttoer- nooi met 50 van Hong Kong. ongerust gemaakt. Er zijn opnieuw weer politieke gevangenen naar werkkampen verbannen. Opnieuw zijn zij die „niet verantwoordelijk voor hun daden" wor den beschouwd nar psychiatrische zieken huisgevangenissen gestuurd", aldus Jakir. De geheime politie heeft gisteren een van de bekendste Moskouse dissidenten, Vladimir Boekovski, gearresteerd.De 28-jarige Boekovski werd gegrepen na- dt men eerst zijn woning had onderzocht. Of de politie daar dingen in beslag heeft genomen is nog niet na te gaan. Tezelf dertijd zou er een huiszoeking hebben plaatsgevonden in de woning van Valery Sjalidse, eer. natuurkundige en een van de oprichters van het (niet officiële er kende) comité voor de mensenrechten. (Van onze dammedewerker) DEN HAAG. Grote gebeur tenissen werpen hun schaduw vooruit. Voor de Nederlandse dammers betekent dit het dia manten jubileum van hun dam- organisatie, de Kon. Ned. Dam- bond, die in april het zestigjarig bestaan herdenkt. Op zondag 9 april 1911 werd de Neder landse Dambond opgericht uit een fusie tussen de toen be staande Nationale Dambond en de veel kleinere Algemene Ne derlandse Dambond. De huidige voorzitter, de heer H. C. van de Vreugde uit Goes bonds- praeses sinds 1958 heeft in de afge lopen periode zes voorgangers gehad. Hiervan is de heer J. H. Willems uit Breda voorzitter van 1942—1952 en erelid K.N.D.B. medestichter van de in september 1947 opgerichte Fédération Mondiale du Jeu de Dame, international'» damorganisatie, waar in hij tot juni 1968 het voor zitterschap bekleedde. De heer Wil lems is thans erevoorzitter van de F.M.J.D. en samen met de heer P. Lucot uit Parijs eveneens oprichter van de F.M.J.D. en secretaris van 19471968 ontving hij het ere diploma van levenslang lid-oprichter. In 1951, tijdens het 40-jarig bestaan, ontving de Dambond het predikaat Koninklijke. Het huidige bestuur van de K.N.D.B. ziet er als volgt uit: H. C. van de Vreugde (Goes), voorzitter en tevens bestuurslid F.M.J.D.; A. J. Ivens (Den Haag), secr.-penn., was vat. 19681970 secretaris F.M.J.D.; H. Klein (R'dam) .wedstrijdleider; A. F. Schotanus (Heerenveen) jeugd leider, en drs. G. J. Graafland (Zeist) alg. adj. Het bestuur recipieert op zaterdag 3 april 1971 in het Congresgebouw te Den Haag. Honkbalbond met tijdelijk secretaris AMSTERDAM Door het aanvaarden in een nieuwe werkkring heeft de heer M. Bremer moeten besluiten zjjn functie van secretaris van de Koninklijke Ne derlandse Honkbal- en Softbalbond neer te leggen. Het secretariaat zal voorlopig worden waargenomen door de heer G. van der Heyden, vice-voorzitter van de KNBSB. De heer Van der Heyden zal deze functie tot uiterlijk de bondsvergadering van 1972 vervullen De heer Breemer zal als vice-voorzitter deel blijven uitmaken van het bestuur. I

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7