Shell verminderde de koolmonoxyde in de uitlaatgassen van 17.000 auto's met meer dan 50%! I Zuidmolukkers lebben recht op eigen cultuurpatroon tomen Crosby's in )en Haag dansen? OOSTPAKISTANERS BLIJVEN HEVIGE GEVECHTEN MELDEN MIN. KLOMPE IN TWEEDE KAMER: Grenswisselkantoor en banken beroofd PROVINCIALE JEUGDRAAD: Hogere prioriteit voor vormingswerk Limburgse bladen willen twee aan twee fusioneren Nederlandse export geen last van steun aan Duitse boeren ONTMOETING LUNS-RIAD Ondanks ontkenning Karatsji Bent u al voor zo'n GRATIS uitlaatgastest bij één van de Shell-stations met het paarse spandoek geweest? Shell wil samen met u de luchtverontreiniging beperken rSDAG 30 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 "y de marechaussee, heeft gistermiddag omstreeks half vier, een naar schat ting 25-jarige jongeman het grens wisselkantoor op het station in Venlo van ruim 20.000 gulden aan Duits geld beroofd. De jongeman dwong de lokettiste, mevr. M. Fleuren-Thijssen (25) het geld in een tas te doen. De rover hield haar met een pistool in bedwang. Op het moment van de overval werd in het lokaal van de visitatiedienst van de marechaussee de wacht afge- nze parlementaire redactie) ïN HAAG. „Ik kan me niet voor dat enige Nederlandse regering de Zuidmolukkers zou eisen dat ze eigen cultuurpatroon loslaten en edig assimileren met de Nederlandse enleving". Deze duidelijke uitspraak gisteren minister Klompé, voor het in de Tweede Kamer sinds zü :n weken geleden haar heup brak, [Ie vergadering van de C.R.M.-com- ie van de Tweede Kamer. Hetzelfde zo voegde dr. Klompé er nadruk te aan toe, voor alle andere autoch- groepen in Nederland, zoals de ver- llende groepen buitenlandse werk- iinster Klompé kondigde verder aan de herfst aan het parlement faciliteitenwet zal worden voorge- die de Zuidmolukkers die voor onge- driekwart statenloos zijn, dezelfde moet verschaffen als de Neder- staatsburgers. Er zal dan een eind lan de verschillende typen pas voor Molukkers. Kiesrecht en tplicht zullen echter uitgezonderd de faciliteitenwet. wet zal ook geen erkenning door Tederlandse regering betekenen van (publiek der Zuid-Molukken (RMS). n Persatuan, die het overgrote de Zuidmolukkers in Nederland [enwoordigt, heeft positief gerea- op het plan van C.R.M. Kamerleden, die aan het debat ten, zijn het met de regering dat de Nederlandse regering de ,S. niet kan erkennen en ook niets doen om dit ideaal van de Moluk- dichterbij te brengen. De Kamer- Egas (P.v.d.A.) en-Jongeling (GPV) erop dat het een fundamenteel «recht van de Molukkers is om vrije R.M.S. te streven, ook al Nederland daar weinig aan mee- t schrijfster Lidy van Eysselstein uit Haren (Gr.) heeft de Hendrik de Vriesprijs van de Gemeente Gronin gen gekregen voor haar gehele werk dat bestaat uit gedichtenbundels, no vellen en een roman. De prijs be draagt 4000 gulden. President Tito van Joego-Slavië heeft, voor een officieel bezoek, gisteren een ongewoon lang (vijf kwartier) gesprek met. paus Paulus gehadOver het besprokene is niets officieels medegedeeldOp de foto: paus Paulus begroet president Tito. (Van onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Provincale Jeugd raad Zuid-Holland heeft bovenaan zijn jaarplan 1971 „vorming werkende jeugd" gezet. Het merendeel van de gisteravond vezige leden tijdens de jaarvergade ring van de Jeugdraad in het Provincie huis te Den Haag was van mening dat dit onderwerp de prioriteit verdiende. Aan de discussie werd deelgenomen door werkende jongeren, vormingswerkers en vertegenwoordigers van het bedryfs- Men vond dat het basisonderwijs op de eerste plaats zal moeten veranderen. „Het vormingswerk is in wezen een bij- schavingssysteem voor datgene wat we aan opvoeding en scholing te kort zijn gekomen. Het gehele onderwijs zal fun damenteel gewijzigd moeten worden". De Katholieke Werker.de Jongeren meen den zelfs dat de gehele maatschappij in grijpend veranderd moest worden. Ook kwam aan de orde wat het vor mingswerk per definitie nu eigenlijk moest zijn. Dit naar aanleiding van een opmerking van een werkende jongere, diï het maar raar vond dat je zo nodig gevormd moest worden voor deze „rot maatschappij". Tegenover elkaar gesteld dat het vormingswerk enerzijds zich kon toespitsen op de vorming het individu en anderzijds op de vorming van een groep als geheel. Een werkend meisje was van mening dat er veel meer reclame voor het vor mingswerk gemaakt moest worden op de scholen (l.t.s., huishoudschool, mavo etc.). „Nu zeggen de meeste jongeren, als de chef hun vraagt of ze willen deelnemen aan een vormingscursus: ik ben daar gek, ik kom net van school af ik weer naar school moeten". Over de stelling dat het hele probleem bij de structuur van het basisonderwijs zit, merkte een vormingsleidster op: „Wij zouden ook veel liever onderzoeken hoe het onderwijs veranderd zou kunnen worden, maar we zitten nu eenmaal met de groepen werkende jongeren die moeten draaien". Bijna waren de ongeveer tweehonderd aa zigen van mening dat het rijk veel geld voor dit probleem moest uittrekken. Temeer daar voor werkende jongeren in vergelijking met de studenten maar een schijntje wordt uitgetrokken. selkantoor. Terwijl zij het geld in de tas van de overvaller deed, stelde mevr. Fleuren het stilalarm in wer king. Direct daarop snelde de mare chaussee toe en zette een achtervol ging in naar de jongeman, die het perron was opgevlucht. In de drukte raakte de marechaussee het spoor echter bijster. Inbrekers hebben zondagnacht hun slag geslagen in drie postagentschap pen in Maastricht-west. Dit leverde hen een geldbedrag van 2000 gulden op en voor 10.000 gulden aan post zegels, sigaretten en aanstekers. De politie vermoedt dat de drie inbraken door dezelfde mensen zijn gepleegd, omdat overal d evoordeur geforceerd werd en de inbraken bovendien in dezelfde nacht plaatsvonden. Vanmorgen omstreeks half tien is een overval gepleegd op een bijkantoor van de bondspaarbank, in Bussum. Voor het kantoor stopte een auto met vier inzittenden. Drie van hen gingen naar binnen en dwongen onder bedreiging met wapens. Het aanwezige personeel geld af te geven. De auto met de vier inzttenden. ver moedelijk Italianen, werd om kwart over tien in Diemen aangehouden, toen de wagen voor een rood staand verkeerslicht stond te wachten. Op de inzittenden werden twee pistolen aangetroffen. De buit van de overval, een bedrag van 29.000 gulden is teruggevonden. Het geld bevond zich in de auto. (Van één onzer verslaggevers) MAASTRICHT De Limburgse dag bladen hebben gisteren twee aan twee mededeling gedaan van lopende bespre kingen, die moeten leiden tot vormen van samenwérking tussen de Nieuwe Limburger te Maastricht en de Maas- en Roerbode te Roermond en tussen het Limburgs Dagblad te Heerlen en het Dagblad voor Noord-Limburg te Venlo. In een te Maastricht en Roermond uitge geven communiué wordt gezegd, dat er sinds enige tijd besprekingen over sa menwerking plaatsvinden tussen de be sturen van de dagbladen. Uit de samen werkingen zullen geen ontslagen voort vloeien. 'an onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Duitse boeren zijn nog niet tevreden over het prijzenak- knord van vorige week in Brussel. Daarom wil de bondsregering aanvul lende steunmaatregelen voor de eigen boeren treffen. Overwogen wordt onder meer de B.T.W. op agrarische produkten met drie procent te verhogen, en van het extra binnenkomende belastinggeld inkomstentoelagen te geven aan de boe ren. De Nederlandse export van Iand- bouwprodukten naar Duitsland hoeft overigens niets te vrezen voor zo'n B.T. verhoging. Want deze zal ook voor de eigen landbouwprodukten gelden. Dege ne die de dupe wordt is de Duitse consument, die voor zijn voedingsmid delen drie procent meer zal moeten gaan betalen. In EEG-kringen is men overigens niet verbaasd over de eenzijdige Duitse actie voor de boeren. De Duitse land bouwminister Ertl had al in Brussel aangekondigd dat hij voor de Duitse boeren eigen maatregelen zou treffen, wanneer het akkoord van Brussel niet voldoende of helemaal niets zou zijn. Eind deze week zal de bondsregering bekendmaken welke maatregelen zullen worden getroffen. Behalve op een B.T.W.-verhoging voor landbouwproduk ten wordt nu gestudeerd op de moge lijkheid dat de bondsregering de A.O.W.- premie voor de boeren zal overne men. Dergelijke maatregelen zijn niet in strijd met het E.E.G.-verdrag. Er is ook sprake geweest dat de Duitse regering als steunmaatregel voor de boeren zou overwegen een invoer heffing van drie procent op te zetten op landbouwprodukten. Zo'n maatregel zou wel degelijk funest zijn voor de Neder landse agrarische export naar Duits land. Een dergelijke protectionistische maatregel is echter meer dan wat ook in strijd met het EEG-verdrag. Nu de lente zich goed laat voelen, beginnen de vakantieplannen ook al vastere vormen aan te nemen. Deze bewoner van Amsterdam probeert vast zijn tent uit, terwij l zijn kinderen genieten van het eerste ijsje pan dit seizoen. PARIJS (Reuter-ANP) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. zal donderdag in Parijs be sprekingen voeren met zijn Egyptische ambtgenoot. Mahmoud Riad. Minister Riad. die gisteren gedurende anderhalf uur de toestand in het Mid den-Oosten heeft besproken met de Franse minister van Buitenlandse Za ken Maurice Schumann, had later op de dag in Parijs een ontmoeting met de speciale vertegenwoordigers van Oe Than voor 't Midden-Oosten, de Zweed se ambassadeur in Moskou Gunnar Jarring. Minister Luns brengt donderdag en vrijdag een werkbezoek aan Parijs, waar hij besprekingen zal voeren met minister Schumann en door president Pompidou in audiëntie zal worden ont vangen. NEW DELHI-CALCUTTA (Reuter- AFP-AP) De Oostpakistaanse vrij heidsstrijders van sjeik Moedjiboer Rach- biyven hevige gevechten en suces- melden; de officiële Pakistaanse ra dio blijft volhouden dat alles in de roe- ige provincie Oost-Pakistan rustig is en de algemene staking nagenoeg voorbij Het Japanse persbureau Kyodo meldt evenwel dat er grote branden woeden in de havenstad Tsjittagong als gevolg van hevige gevechten tussen Pakistaanse troepen en burgers. In de haven zouden veel doden drijven. Kyodo heeft zijn in lichtingen van in de haven gelegen Ja panse schepen, wie het niet is toegestaan naar elders weg te varen. Ook de Indiase persmedia maken ge wag van gevechten, waarbij de Oost- pakistaners gebruik maken van stokken en speren tegen de van tanks, artillerie en vliegtuigen voorziene troepen. De geheime zender „radio Bangla Desj" zegt dat in de laatste dagen 300.000 men sen zijn afgeslacht „door de slagers van het Pakistaanse leger". Onder de slachtoffers van de burger oorlog bevinden zich volgens in India ontvangen berichten Amerikaanse tech nici. In de buurt van de stad Comilla zou het afgelopen weekeinde voorts een Amerikaanse journalist gedood zijn. Een Australische correspondent werd zwaar gewond. Bij diverse Indiaas-Pakistaanse grens posten is vernomen dat talrijke West- pakistaanse militairen zijn overgelopen naar het „bevrijdingsleger" van sjeik Moedjiboer Rachman. In dat leger zou den ook veel meisjes, voor het meren deel studenten, vechten. Enkele van hen hebben „commando's des doods" gevormd die verrassingsaanvallen uitvoeren op vijandelijke kampementen en proviand wagens onderscheppen. Vluchtelingen hebben gemeld dat in verscheidene dor pen guerillacomitees zijn gevormd en dat de dorpelingen loopgraven en barricaden aanleggen. India heeft aan, secretaris-generaal Oe Thant verzocht zijn goede diensten aan te wenden „om de massamoord op onge wapende mensen" in Oost-Pakistan te doen beëindigen. De Indiase ambassadeur Samar Sen zei na zijn bezoek aan Thant tegen verslaggevers dat het wenselijk zou zijn dat de Veiligheidsraad de toe stand zou bespreken, maar India heeft op dit moment nog niet om een bijeenkomst van deze raad verzocht. (ADVERTENTIE) HAAG De moge- iikheid bestaat, dat de van de Ameri- wnse zanger Bing rosby en hun 11-jarig lochterlje Mary Francis Mletles komen nemen op dansschool van het i. Conservatorium aan Beestenmarkt te Den Het geval wil n.l., dat de "euwbenoemde danspe- óagoog in Den Haag, de Amerikaan Richard Gib- voordien in San Fransico op zijn eigen school aan beiden les gaf. Zijn vertrek naar Neder land is door mevrouw Crosby ten zeerste be treurd, vooral omdat dochter Mary Francis toonde aanleg te hebben, ofschoon het nog te vroeg is om al van talent te kunnen spreken. Richard Gibson liet we ten, dat over de komst naar Den Haag van fami lie Crosby nog geen af spraak is gemaakt, maar dat het destijds in San Fransico in de gesprekken terloops is aangeroerd. De laatste brief van me vrouw Crosby kreeg hij veertien dagen geleden. Hierin werd echter met geen woord gerept over danslessen. Mocht het echtpaar Crosby besluiten hun dochter in Den Haag op les te doen, dan zal zij voor de andere vakken toegelaten den tot de school school. Begin mei: ster ver du is tering AUSTIN (AP) Een expeditie van astronomen van de universiteit Texas zal begin mei op drie continenten posi ties innemen om een zeldzame ver duistering van een ster door de planeet Jupiter te registreren. „Het is een bijzonder zeldzame ge beurtenis en er zal binnen de eerste vijftig jaar niet weer iets dergelijks gebeuren", aldus dr. David Evans, hoog leraar in de astronomie aan de univer siteit in Austin. De eclips zal zich op 13 mei voordoen als Jupiter voor de ster Bèta Scorpii langs gaat. De verduiste ring zal plaats heW>en boven het mid den van de Indische Oceaan. Er zullen observatieposten worden ingericht in Afrika, Australië en India. Uit de steekproef bleek dat slechts 1/3 van de auto's voldoet aan de eis, dat de uitlaatgassen maximaal 4/2% koolmonoxyde mogen bevatten. Een eis die binnenkort wettelijk ingevoerd wordt. Na de test gemiddeld slechts 2,8% koolmonoxyde De niet goed afgestelde auto's pro duceerden gemiddeld 6,8% kool monoxyde. Na het bijstellen van de carburateur zakte het gemiddelde tot 2,8%. Dus ver onder de straks gel dende wettelijke norm. Als u ook meehelpt kan de luchtverontreiniging drastisch beperkt worden Shell helpt de luchtverontreiniging beperken met zijn benzine nieuwe formule. Maar ook u als automobilist kunt meehelpen, als u gebruik maakt van de gratis uitlaatgastest bij Shell. Het duurt maar een paar minuten U wordt snel en gratis geholpen op één van de ruim 250 Shell-stations met het paarse spandoek. En rijdt er niet alleen „schoner" door, maar ook zuiniger.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5