£&id^Qou/ia/nt Leven in het klooster handig, antenne Gevaarlijk afval KRO VERVOLGT OUDE SERIE: VOOR DE JEUGD: Politici in/ De schat van het kasteel Televizier zonder naam de postgiro Andy Williams RADIO MORGEN Mooi 3ó£K\(\ MeT een P/W ïtsu Drum héle beste halve zware. PAGIMA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MAAKT I, SI Krant worstelt met problemen jyiOGELIJK als reactie op de vele S.O.S.-seinen welke ze moeten over brengen voor problemen en noodsitua ties van aderen, bedenken krante medewerkers zich meestal driemaal alvorens de perikelen van de eieen be drijfssector aan de grote klok te hangen Deze week is niet door de werkgevers of technische medewerkers van het pers bedrijf, maar door de ojumalisten, een memorandum bij de minister-president ingediend en tevens de komende kabi netsformateur beloofd: een memorandum met de teneur dat de krant globaal genomen economisch een bijna uitzichts- loze toekomst tegemoet gaat. Het fusie proces zal ongestoord blijven doorgaan, waardoor de vrije keuze van de lezer een fictie en de Nederlandse pers wat de schakering van opinies betreft een ar moedig geval gaat worden. Het memorandum is bij de heer De Jong ingediend door de Nederlandse Ver eniging van Journalisten en blijkens de eerste reacties wordt het in grote lijnen ook door andere werknemers en door de directeuren onderschreven. Geconsta teerd wordt hoe de economische toekomst van de krant overwegend afhankelijk is geworden van de adverteerder en dat, nu het advertentievolume vooral als ge volg van de concurrerende etherreclame daalt, ook door verhoging van adverten tietarieven en abonnementsgelden niet meer gezond te houden is. Gevraagd wordt de instelling van een bedrijfsfonds om tegen billijke voorwaarden krediet faciliteiten te kunnen verstrekken en om voor een beperkte tijd ook bij te dragen in exploitatietekorten. Geld zou geleverd moeten worden door de Nationale In vesteringsbank, door de STER-pot en als die daarvoor onteoereikend is, ook door de schatkist. UOEWEL de Journalistenvereniging blijft hameren op het aambeeld, dat de dagbladen rechtstreeks betrokken moeten worden bij het exploiteren van de etherreclame, geloven we niet dat de STER-structuur op ingrijpende manier gewijzigd zal worden. Daarom lijkt het ons ook verstandiger aan te sturen op het uitsluiten van reclame bij de regio nale televisie en het voor de naaste toe komst „bevriezen" van de voor ehter- reclame als maximum vastgestelde tijd, dan te proberen nog de hoofdrol te krij gen bij het exploiteren van de radio- en televisiereclame. Omdat ook Hilversum om geld zit te gillen en minder uitkomsten uit de STER-pot als een amputatie zal onder gaan. dient tegelijkertijd met klem ge propageerd te worden, dat de overheid de betaling van de Wereldomroep en zaken als de onderwijstelevisie los moet maken van de „omroep"-pot, en voor eigen rekening, dus ten laste van andere departementen (Buitenlandse of Algemene Zaken en Onderwijs) dient te nemen. Want ook hier zijn verschillende scheefgegroeide verhoudingen oorzaak ervan, dat het probleem dat staat achter de problemen van de Nederlandse kran tenwereld een heel gecompliceerd karak ter heeft De minister-president weet dit en de kabinetsformateur zal het spoedig beamen wanneer hij in de problematiek duikt. AAN één opmerking van de schrijvende krantemedewerkers zal de overheid ln geen geval mogen twijfelen: er is spoed nodig. Want de economische crisis waarmee de kranteuitgeverijen te ma ken hebben staat onder druk van schaal vergroting en tempoversnelling, dat het geen tijd meer is nota's met tegennota's te laten beantwoorden. De overheid moet nu mettertijd laten blijken dat ze een voldoende gevarieerde pers in het belang van de opinievorming en van het algemeen welzijn vindt, of anders de schijn laten varen dat ze anders zou willen. Ze kan immers an ders; als ze maar wil! Vanavond zendt de KRO-televi- sie onder de titel „Kwik: ge vaarlijk afval" een documentai re film van Albert Gols uit, Ivaarin wordt nagegaan, hoe het gesteld is met de alarmerende berichten over de milieuveront reiniging door kwik en kwik verbindingen. Tevens komt daarbij ter sprake de vraag, of door deze kwikverontreiniging de zeehondensterfte voor de Ne derlandse kust toeneemt. Sinds in Japan 200 mensen aan de z.g. Minamataziekte stierven, is ook in ons land het onderzoek naar e eventuele nadelige gevolgen van kwik en kwikverbindingen op gang gekomen. Het Interuni versitair Reactor Instituut te Delft beschikt nu over een kernreactor, door middel waar van thans het kwikgehalte in water en organismen precies kan worden vastgesteld. Kwik wordt ook gebruikt als katalisa- tor bij de produktie van chloor en vinylchloride, waarbij zo'n .75 ton kwik per jaar in Neder land vrij zou komen. Waar dat kwik blijft, is nog niet bekend. Daarnaast wordt kwik gebruikt bij landbouw en bloembollen teelt en tenslotte is er de rivier de Rijn, die per jaar zo'n 100.000 kg kwik naar zee af voert. Door de Rijnslib komt het kwik in de Waddenzee terecht, hetgeen de oorzaak zou kunnen zijn van het bijzonder hoge sterftecijfer van zeehonden daar: in de afgelopen twee jaar liep het zeehondenbestand met circa 400 stuks terug. In de documentaire „Kwik: gevaarlijk afval" wordt nagegaan, hoe de huidige situatie van milieuver ontreiniging door kwik is en wat er natonaal en internatio naal aan gedaan wordt, om de schadelijke gevolgen van deze verontreiniging een halt toe te (ADVERTENTIE) Dit ishet recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven mot knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zont, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me AMERSFOORT (ANP) De gebroe ders Ed en Willem Bever wordt op vrijdag 2 april in het Evert Kupersoord in Amersfoort de waterpomptang- trofee" uitgereikt, voor de wflze waar op de broers aan het publiek en de jeugd in het bijzonder de waarde van het vakmanschap en het nut van hun kunnen en kennen overbrengen. De gezamenlijke secties beroepsonder wijs van de algemene bond van onder wijzend personeel (ABOP) hebben hier toe besloten. Ze vroegen zich reeds ge ruime tijd af hoe mensen te kunnen eren, die propaganda maken voor het i beroepsonderwijs, die zodoende tegen wicht leveren voor sommige weinig waarderende "uitlatingen over het be roepsonderwijs. Vooral het liedje „Daar is Willem met de waterpomptang" vestigt, aldus de leraren bij het be roepsonderwijs, op een ludieke wijze de aandacht op de waarde van een be roepsopleiding, terwijl al eerder het „Stoomiied" reclame voor het beroeps onderwijs maakte. De „Waterpomptang-trofee" wordt de gebroeders uit de Fabeltjeskrant, de heren Frans van Dusschoten en Gert Smit, uitgereikt op het congres van de gezamenlijke secties beroepsonderwijs, dat in het Evert Kupersoord wordt ge houden. Vanavond start de KRO-televisie met een serie van zes afleveringen „Leven in het klooster". Deze komi sche serie kan als een vervolg be schouwd worrden op de serie „Leven in de pastorie", die de KRO-televisie in het jaar 1968 uitzond. In de serie „Leven in het klooster" is de hoofd figuur de jonge broeder Dominic, die als novice is toegetreden tot het katholieke klooster, de Mountacres priorij, gelegen op het platteland van het Engelse Norfolk, een paar kilometer van het stadje Marsham Magna. Broeder Dominic een rol van de bekende Engelse acteur De- rek Nimmo. die ook in de serie „Le ven in de pastorie" één der voor naamste figuren was blijkt bij alles wat hij doet en hij is een over-actief mens vol goede bedoe lingen te zitten, maar door zijn on ervarenheid met het kloosterleven en zijn aangeboren onhandigheid in praktische zaken heeft zijn bemoeie nis met de meest eenvoudige dingen volkomen onverwachte, voor de be trokkenen desastreuze en voor de kijker bijzonder humoristische ge- Zijn voornaamste tegenpool in het klooster is prior Anselm, een bijzon der vriendelijk man, de figuur van een alles begrijpende vader die maar, niet kwaad op zijn zoon, ofwel broeder Dominic, kan worden en met veel h\imor en droge gelaten heid de verrichtingen van zijn jong ste discipel gadeslaat. Een dergelijke houding is broeder Bernhard. de belangrijkste assistent van de prior, vreemd. Hij raakt bij zonder gauw opgewonden door de onverwachte gedragingen van broe der Dominic, weet er meestal geen raad mee en is binnen de kortste keren tot wanhoop gebracht. GEEN BEGRIP Dat laatste geldt ook voor de mede broeders van broeder Dominic: broe der Frandst dfe de zore voor tuin heeft, waarvoor hij bij Dominic geen enkel begrin ontmoet: broeder Pa trick. die de keukenscepter zwaait veel onder de onver wachte initiatieven van Dominic te lijden heeft en de oude broeder Paul, die door zijn doofheid wel wat gehandicapt Is. maar de eerste is, die als het ware het gevaar ruikt en de andere broeders voor dc dwaze in vallen van Dominic tracht te behoe- In de eerste aflevering van „Leven in het klooster", „Het bezoek van de kardinaal" is er enige opwinding onder de broeders: de prior heeft bericht ontvangen, dat kardinaal Manelli een visitatiebezoek wil af leggen. Deze kardinaal staat er om bekend, dat hij bijzonder gesteld is op goede koorzang en daar ontbreekt het onder de broeders nogal aan. Vooral Dominic blinkt uit in hard, maar vooral vals zingen. De prior besluit dan'ook. dat broeder Dominic extra-zangles moet krijen van broe der Jerome, die vroeger operazanger was. Maar die lessen verlopen, zoals bij Dominic te verwachten was. niet vlekkeloos en gaan met allerlei on verwachte hinderpalen gepaard. De list. die de medebroeders willen ge bruiken. om Dominic uit te schake len. mislukt en ook het bezoek van de kardinaal lijkt geen succes te worden. De hoofdrollen in „Leven in het klooster" worden vervuld door: De- rek Nimmo (broeder Dominic). Felix Aylmer (de prior), Colin Gordon (broeder Bernhard). Geoffrey Gilbert (broeder Francis), Patrick McAlinney (broeder Patrick) en Eddie Malin (broeder Paul). De serie werd ge schreven door David Cilimil en Aus tin Stelle en geregisseerd door Dun can Wood. De serie „Leven in het klooster" werd door de KRO van de BBC overgenomen. Inmiddels is er in England een nieuwe serie afle veringen gemaakt. De KRO over weegt ook deze serie op, het scherm te gaan brengen. DEREK NIMMO 1 Acteur Derek Nimmo (38) is niet alleen op het toneel en in dc »elevi- ten. sieseries, die ons land vertoond zijn, KRO NED. II 19.30 de man, die alles verkeerd doet en de meest ongelukkige situaties schept. Ook in zijn privé-leven is hij rond uit gezegd een „stoethaspel", die daarboven nog een beetje stottert ook. Hij werd geboren in Liverpool en ging op dezelfde school, waar o.a. John Lennon (de Beatles) op gezeten heeft. Reeds als jongen hield hij zich met toneel bezig en organiseerde hij zogenaamde liefdadigheidsvoorstel- Zijn carrière als acteur begon bij rondreizende toneelgezelschappen. Vandaar dat Nimmo. na zijn huwe lijk met zijn vrouw Pat jarenlang in een caravan gewoond heeft. Met vrouw en zoon Ti'mothy reisde hij naar de plaatsen waar hij moest optreden. Sinds Derek Nimmb zo'n succes ge bleken is in de televisieserie „Leven in de pastorie" en de daarop gevolgde serie „Leven in het klooster" woont hij in Londen. Een bekroning van zijn werk in vroeger jaren, dat in Engeland niet zo op de voorgrond trad, al was daar ó.a. ook de mede werking aan een musical bij en was hij te zien in niet alleen komische, maar ook romantische, tragische en klassieke rollen. Zo trad hij op in de film „Tamahine", waarin Nancy Kwan zijn tegenspeelster was. Hij had ook een kleine rol in de James Bondfilm „Casino Royale". Enige jaren was hij zelfs manager voor een Amerikaanse zanger, waardoor hij nu nog kan bogen op een grote bekendheid op alle terreinen van de show-business. Sinds hij een bekende televisie-ver- schijning geworden is. heeft hij ook meegewerkt aan de televisie-verfil ming van de bekende verhalen van P. G. Woodhouse in de rol van Ber tie Wooster en van andere Wood houseverhalen, die door de BBC onder de titel „Blandings Castles" inmid- a£y_- antieke potte nUakk erspFod uk LONDEN (Reuter) Engeland krijgt zijn eerste commerciële radionet met 60 stations, dat rechtstreeks gaat wed ijveren met de BBC, die eigendom is van de staat. Dit nieuws is in het Lagerhuis meegedeeld. Het radionet zal worden beheerd door de onafhankelijke televisie-instantie (ITA), dat ook al de commerciële televisierivaal van de BBC leidt. De inkomsten van het radio net zullen worden verkregen door re clame tussen de programma's. De ITA wordt omgedoopt in onafhankelijke om- roepinstantie. In het witboek, waarin de plannen staan uiteengezet, worden geen data genoemd, maar deskundigen menen, dat het radiostation eind 1972 ADVERTENTIE die duidelijke postgiro-overzichten van al uw betalingen en ontvangsten! da's makkelijk! „Les Galapiats" of „Le trésor du chateau sans nom" („De schat van het kasteel zonder naam") is de titel van een Franstalige achtdelige serie voor de jeugd, die met ingang van vanavond en voorts iedere week door de A.V.R.O.-televisie wordt uitgezonden. In de hoofdrollen zes jongens en een meisje, te weten Jean-Loup (»espeeld door Philippe Normand), Patrick (Thierry Bourdon), Cow-Boy (Mare di Napoli), Franz (Frédéric Nery), Byloke (Jean-Louis Blum), Lustucru (Frangois Mel) en Marion (Béatrice Marcillac), die een vakantie in de Belgische Ardennen doorbrengen. In de nabijheid van hun zomerkamp bevinden zich de ruïnes van een kasteel zonder naam", waarin spannende avonturen zullen plaatsvinden met de ontdekking van een gevaarlijke dievenbende die in Londen voor 750.000 pond aan goudstaven heeft gestolen uit de Rotschild Bank. In de eegste af^vering. getiteld „Zomerkamp", maakt men vooral kennis met Jean-Loup, die enige proeven moet afleggen voordat hij door groepsgenoten wordt geaccepteerd. A.V.R.O-, Nederland I, 19.05 uur- Met het oog op de Tweede Kamer verkiezingen, die op 28 april a.s. wor den gehouden, zal de AVRO-televisie een serie debatten tussen vooraan staande politici op het scherm bren gen. Het eerste debat uit deze serie van drie wordt vanavond in de ru briek „AVRO's Televizier extra" uit gezonden. Onder het voorzitterschap van dr. F. A. Hoogendijk debatteren nu B. W. Biesheuvel (ARP) en mr. W. J. Geertsema (WD). Op de dinsdagen 13 en 27 april volgen de tweede en derde uitzending. AVRO Ned. I 20.21 uur. In de Andy Williamsshoan van avond verwelkomt gastheer Andy Wil liams de zanger-komiek Ken Berrv. comedian Charlie Callas, die vrij re gelmatig aan Andy's shows meewerkt, neger-zangeres Leslie Uggams en Claudine Longet, ex-echtgenote van Andy. Voornaamste gaste in deze show is ongetwijfeld Leslie Uggams, die op dit moment een van de best betaalde artiesten in Amerika is. Zij maakte haar debuut in de showbiz als meisje van 6 jaar en trad daarna regelmatig op in allerlei televisie shows. Toen ze twaalf jaar was, ver dween zij uit de gezichtskring, maar Mitch Miller, ontdekker van vele ta lenten, haalde haar op 15-jarige leef tijd weer uit de vergetelheid terug. KRO Ned. II 20.21 uur. Mysterieuze scène uit ,.De schat Er zal nog wel eens iemand op Vestdijk promoveren. Dan worden al die zaken netjea op een rijtje gezet. Maar dan wordt Vestdijk wetenschap. Hier was Mi op incomplete wijze weliswaar gew oon mens. Gewoon HU was tenslotte de maq die ten onrechte geen Nobelprijs kreeg. Een genie die, zelfs voor zün echtgenote, op een bepaald niveau een ongrUpbare figuur bleef. Verder weinig te melden. Klatergoud NEDERLAND I NOS: 18.35 uur: Fabeltjeskrant 18.40 uur: Pol. partij 18.55 uur: Journaal D.e schat van het kasteel zonder naam 19.30 uur: Toppop 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Televizier NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie VARA: 17.00 uur: Prof. Balthasar 17.10 uur: Het leven van marmotten 17.30 uur: De roze panter NOS: 18.35 uur: Fabeltjeskrant 18.40 uur: Pol. partij 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 21.10 uur: Peyton Place 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Kunstsignalering 19.10 uur: Première, film IKOR: 19.30 uur: Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Staatsloterij 20.25 uur: De avonturen van Robin Hood, film 22.00 uur: Opening boekenweek 23.25 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant KRO: 19.30 uur: Leven in het kloos tv-serie 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Andy Williams 21.11 uur: Brandpunt special 21.36 uur: Paul Vlaanderen 22.26 uur: Kwik gevaarlijk a 22.56 uur: Pol. partij 23.06 uur Journaal 23.11 uur: En frangais 18.55 uur: Journaal VARA: 19.05 uur: Midweek 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Koos Postema 21.45 uur: Achter het nieuw» 22.05 uur: HIRO-magazine 22.25 uur: Pol. partij 22.35 uur: Journaal 22.40 uur: Onderwijstelevisie onze school, pedagogisch progi (S) Klassiek^ strijkkwartet (gr). 21 doorgepraat 23.J5 <S) Sticker: licht pli programma. 23.55-24.00 Niet de dingen wordt BELGIE 324 m NEDERLANDS 18.00 Nieuws. 18.03 Verzoekplat Paardesportuitslagen. 18.30 Verkeer tie. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenk Nieuws en actualiteiten. 19.40 In 19.45 Syndicale kronie HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het leve voord. 7.18 (S) Op het eerste gehoor: 1 iieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien: Vleuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualitei CROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Als dat zou ïenverzoekplatenprogramma. (8.3( twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...). 14.00 Huisbezoek: pastoraal gesprek. NCRV: 14.10 (S) Semi- klassleke muziek (gr). 15.00 In 't zilver: programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Voor de kleuters. 16.15 Voor de kinderen. 16.30 (S) Jeugdland: gevarieerd jeugdprogramma. 17.30 NCRV en Bloc: actu eel programma met muzikale illustratie. (17.50-18.00 Overheidsvoorlichting. Tekst en uitleg: een driewekelijkse rubriek van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Schakel naar de toekomst. Henk van Stipri- aan is in gesprek met de staatssectretaris van Onderwijs en Wetenschappen fnr. J. H. Grosheide over de onderwijzersoplel- tlek. 7.20 (S) Dag woensdag!: informatie, (ca. 7.33 Van de voorpagina.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten, waarin: special Wonlng- lood. 8.30 (S) Dag woensdag (vervolg). 9.00 oensdagoch- VARA-radloweekblad hoorspel: ca. 15.40 Een grote naam va proftel in inoriek-. -16:00 Nieuws: 18. mijn tijd, gesprek^ ca. .16.20 in de Too muziek voor de jeugd. 17.02 NOS: liedjes. 17.2# NOS: Unesco-Magazine. V 17.40 Nederlanders maken muziek: ensemble. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Van Me jon aan licht platenprograr (11.00 Nieuws.) op!: licht platenprogramma. (13.00 Nl« BELGIE 324 m NEDERLANDS 12.00 Nieuws, mededelingen en SC! oer richten. 12.08 Intermezzo. 12.15 Satirisch; gramma. 12.55 Buitenlands persovera 13.00 Nieuws en schouwburgprogram 13.20 Dansmuziek. 14.00 Nieuws. 14.#3 Sc- st' radio. 14.30 Balletmuziek. 14.50 Koormui el( (15.00 Nieuws.) 15.15 Voor de kleuter». Nieuws. 16.03 Lichte muziek. (Tussen en 17.30 Flitsen v.d. wielerwedstrijd). Nieuws en mededelingen. 17.15 Are» mentsmuziek. 17.55 Weegschaal. tkel (ADVERTENTIE) ilar Pipo is terug, maar het is nog wel even wennen. Want behalve een nieuwe Pipo en (de derde)" Mammaloe, was er ook nog de moeilUkheid dat er weinig aan was gedaan om de oude vertrouwde sfeer op te roepen. Het Pipolicd was er niet. evenmin als de vertrouwde afsluiting. Dit, gevoegd bij de noodzakelijkheid dat zo'n nieuwe serie een „aanloop" van node heeft, maakte op onze kinderen althans de indruk van „vervalsing".. Ze wilden er domweg niet in geloven. Maar hopen dat het gewenningsproces snel zal verlopen! VARA's Achter het Nieuws gooide hog,. ogen in een gesprek dat Bas Roodnat had met de weduwe van Simon Vest dijk. Interview dat moedig door haa werd ondergaan en dat, ondanks he feit dat sommige dingen ook haar on bekend bleven, toch opmerkelük dingen vastlegde. Vestdijk zag, zo bleek uit het gesprek, zijn schrijverschap als een vak waar voor vele vaste uren werden uitge trokken. Die werkuren lieten hem weinig tijd over om zich bezig te houden met voorbijgaande dingen, die door gewone mensen van belang ge acht worden, maar die dat voor hem lUtihjno Xor ViziT tiE wm IK dot? MEER M/tf VEERTlÜ, UIT was wel grappig, maar ook verschrik kelijk plat. „Het oproer kraait" haalde aardige herinneringen op van de lied jes, die tussen '40 en '45 niet mochten. Jaap v. d. Merwe voorzag ze van een inleiding waarin listige Jaap aantoonde dat hij meer van geschiedschrijving wist dan dr. L. de Jong. Jaap zei het zelf! De NCRV bood zendtUd aan Corrie en de Rekels. Daad van simpele recht vaardigheid. Corrie en haar rekels zUn favoriet bU grote doelverdedigers. bouwvakkers en nog vele anderen. ZU voorziet kennelUk in een behoefte, zo goed als Gert en Hermien. Heintjf nog een heel rütje artiesten, die d* omroepen maar schuchter geacceptefr' worden. Persoonlijk zUn we niet op Gert, op Hermien, op Heintje, Corrie. op dc Rekels. Maar we zijn echt niet om te menen te kunnen decretert dat deze artiesten daarom scherm geweerd moeten worden. T is ook een dienstverlenend bedrijf. A er kijkbehoeften zijn moet daan worden voorzien. We zijn tent als de omroepen dat willen inzie.' Vj i-jar- hi

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2