VAN LEENEN OP HET PAD VAN WILSKRACH Karstens redde de Goldrace De „omgekeerde wereld" van een 70-iariqe atleet is een belevenis Eveleens: Judotitel VULTINKVERLOOR ZELFVERTROUWEN EN BIUARTTITEL F Jan Kruithof won schaatsmarathon TOCH WEER BELG EERSTE IN ENIGE NEDERLANDSE KLASSIEKER Cambridge roeide naa 65ste zeg r Wereldtoernooi in Barcelona Biljartcijfers van Heeswijk Fadrhonc koe zes Ajaciedq voor „Split' SPORTBIJLAGE MAANDAG 29 MAART 1971 door Hans de Bruyn LEIDEN Kennismaken met de „omgekeerde wereld" van Pleun van Leenen is een absolute belevenis. Supersonische tijden, waarop het merendeel van sljn collega-atleten ut is, lapt deze 70-jarige Rotterdammer, ook de laatste net niet in de Zilveren Molenloop van Leiden aan zijn laars. Wat hij presteert is groter. Door op zoek te gaan naar de Eenzaamheid, die vrijwel twintig kilometer lang is. maakt hij dat alle begrip voor betrekkelijkheid wegvalt. Wat de „race door de hel" bad moeten worden, groeide zaterdagmiddag uit tot een zichtbare ontspanning voor de man. die in 1928 al op de Olympische Spelen in Amsterdam de marathon uitliep. Eén enthousiast jongetje van vijftien jaar klapte uiteindelijk als enige bij de Groenoordhal voor deze ..unieke" prestatie. Pleun van Leenen is de lieveling van de Nederlandse lange afstandslopersfamilie. Iedereen weet wat je er voor over moet hebben om te kunnen wat hij kan. Door zijn innemendheid wordt die bewondering van de andere atleten zelfs nog groter. Winnaar Jansen, die maar 53 minuten op van Leenen voorbleef, zegt: „Een Hoe dat geweldig mens en "wat hij presteert is ongelooflijk Er zijn er meer, die zo redeneren. Daarom is het zo moeilijk om een tijdstip vast te stellen, waarop een afstand van de wedstrijdsport onvermijdelijk is, ook al zitten aan de zaak-Van Leenen natuurlijk bedenkelijke kanten. Wedstrijdleider Heineman, KNAU-bestuurslid: „dit is een sociaaï probleem. Als je Van Leenen verbiedt om mee te doen, maak je zijn leven kapot" Dat neemt niet \reg dat de bewondering voor de prestatie van Pleun van Leenen er niet minder om is. Dat is later bij de prijsuitreiking in de Groenoordhal. aan iedereen te merken. Toen zei Van Leenen ook: „Als ik in het Kcalingse bos train roepen de mensen wel eens naar me: hè man, pas op je hart, dan kijk ik meestal alleen maar naar de dikke buiken van die mensen en denk ik bij meeelf: „Zou ik zelf maar doen". Want zo is het toch, nietwaar?" U merkt het aan alles: Pleun van Leenen geeft nooit op. Atletiek is zijn en leven. Dat blijkt in bijzonder als hij uitroept: „Tot Kerstmis vorig jaar werkte ik nog in de bouw. Nu lean ik overdag zo'n tien a twintig kilo meter trainen, öat merk je goed. Vroeger was je na tuurlijk sneller én soepeler Vooral met de knieën heb ik nogal eens last. Maar als je genoeg traint valt dat echter allemaal wel mee." evied i 5 gewoon indrukwekkend in Leiden. Het is waar, dat na één ronde om de Groenoordhal Pleun van Leenen al een kilometer ongeveer achterlag op de eerste gepasseerde, maar hoe gek dat ook moge klinken: dat is juist zijn kracht. Zó denk hi. er zelf ook over. „Ik ben een langzame starter. Da weet ik. Daarom maak ik me ook nooit ongerust iedereen zo snel wegsprint. Dat kan ik niet r opbrengen". Deze bekentenis tempert zijn wilskr niet. Nauwelijks honderd meter buiten Leiden blijk hoe moeilijk het voor Van Leenen is. Bij de brug waar de atleten onder door moeten, pakte een agen zijn fiets en rijdt weg, evenals een politieauto zondei dat „de veteraan onder de veteranen" al voorbij is. De belangstelling voor de man. die het écht verdient, is al zo klein geworden dat zelfs het aangeven van het parkoers er niet meer bij is. Het maakt hem echter niets uit. Pleun van Leenen. de attractie van de achterhoede, snelt in een gezond tempo langs de torenhoge betonblokken van het nieuwe Leiderdorp op weg naar een nog langere afstand. Richting Hoogmade gaat het. waar bijna iedereen verbaasd opkijkt wan neer nog een atleet voorbij komt. Meeslepende aan moedigingen van bewonderend ogende kinderen langs de sfeerrijke landweggetjes, beantwoordt hij met een luchtig armgebaar uit dank voor de attentie. De rechter arm telkens verder achteruit zwaaiend dan de andere blijft Pleun van Leenen in koers. Geen atleet is meer in zicht. Geen agent of controleur let meer op of het parkoers wel vrij is. Alleen de „bel" van de melkboer, waarmee hij in deze plaatsen klanten lokt, houdt op, omdat iedereen een moment stilstaat voor zoveel opoffering van een 70-jarige mannetjesputter. Niets ontgaat hem. Zelfs het parkoers dat toch een probleem moet zijn. lijkt rotsvast in zijn hoofd gebei teld te zijn. Bij de meest ingewikkelde kruisingen kiest hij zonder twijfelachtigheid waar hij heen moet. Langs de rijksweg AmsterdamDen Haag vormde zijn on verstoorbare tred. niet één keer stokte zijn pas. een moeilijkheid voor automobilisten. Op het stuk. waar werkzaamheden worden verricht, zorgde het minderen van de snelheid voor al te hard piepende remmen. De „crack in de achterhoede" ging echter door. Bij dq Paardebrug in Rijpwetering merkt Pleun van Leenen de „eerste controleurs" op. Het zijn twee jongens, die het wachten duidelijk moe zijn. Zij verwelkomen hem met de indruk: Kom nou alsjeblief: We hebben er nu wel genoeg van. In Oud Ade, waar de hooischuur ruikt, meldt zich voor het eerst de bezemwagen. Maar de Rode-Kruisverzorger steekt vrolijk lachend een sigaret op. omdat hij al snel in de smiezen heeft dat er voor hem geen werk aan de winkel is. Zijn enige angst bestaat uit de racende automobilisten. Zij schijnen er plezier in te hebben om hem zoveel mogelijk te snijden. Ook in deze situatie, waaraan hij elke wed strijd gewend is. verkleurt geen moment zijn blozende Inspiratiebron De winnaar van de Zilveren Molenloop moet al lang bekend zijn. Dat is te merken aan de b stelling. Maar nu duikt voor Pleun van Leene nieuwe inspiratiebron op. Langs de oude Rijn 'n roei-acht even inhoudt, komt zowaar een achter in zicht. Een jonge atleet in een oranje-shirt rode broek. Dat wordt de grote uitdaging voor V; Hij strekt zijn armen een paar keer om de ve heid weg te laten zakken en begint dan ai triomftocht. Zijn snelheid wordt niet groter, n kracht in zijn pas neemt toe. Op de brug, w; bord Leiden aangeeft dat het einde van het Pad Wilskracht nadert, bereikt Van Leenen een hoogtepunt. De atleet in het rood kan niet n tegen een persoonlijke prestigeslag en gaat onvi over in wandelpas. Een jongetje klapt voor de Groenoordhal, wa mand de laatste man net niet opwacht. Het- spe was al over en de kampioen was al gehuldigd was dat eigenlijk? (Van onze sportredactie) APELDOORN Slechts 45 seconden kwam de ruim 140 kg zware Peter Adelaar te kort om de nationale judoti tel alle categorieiën tc grijpen. In de 10 minuten durende strijd tegen Dirk Eve leens leidde hij met een puntenvoor- sprong. doch het advies van zijn coach Jon Bluming om niets meer te doen bleek voor dc uitgeputte Adelaar zelfs nog te veel. Eveleens behaalde een houdgreep titel. de tweede keer de De grootste surprise was de uitscha keling van de sterke Ernst Eugster. Hij liet zich verrassen door de Almeloër Ger de Groot die met een uitstekende Okuri-ashi-barai 'n vol punt scoorde. Dirk Eveleens, kampioen van Nederland 70 werd door Henk Kruys op beslissing verslagen en leek na de winst van Kruys op De Groot definief uitgescha keld. Het tactische spelletje tussen Kruys en Peter Snijders met als bedoe ling om beiden een finaleplaats te ver zorgen mislukte echter volledig. Eve leens kwam via de herkansing alsnog op de mat en haalde Peter Snijden vlak voor tijd met e voor ippon onderuit. De uitslagen >waren: Halve finales poul eelen. Adelaar ven erkansing poule A: poule B Peter Snijders O-uis verslaat De Groot, verslaat P. Snijders. Henk Kruys (Utrecht) wint met O-soto- Otashi van Ger de Groot (Almelo): B Geelen verliest op beslissing van Chris Dolman (Amsterdam); Peter Adelaar (Am sterdam) wint met houdgreep van Ger M Dam (Zwolle); Chris Dolman (Amsterdam) wint op beslissing van Peter Adelaars (A'- dam); Henk Kruys (Utrect) wint met houdtreeD van Peter Snijders (Eindhoven). Woriransine- Peter Adelaar (Amsterdam) 1 wint van B. Geelen met O-soto-gari; Dirk Kveleens (Alpen a d. Rijn) wint met Harai- goshi van Peter Snijders (Eindhoven). Halve finale: Dirk Eveleens (Alphen ad. Rijn) wint op beslissing van Chris Dolman - Adelaar (A dam) wint op STROEMSUND Jan Roelof Kruit hof, een 32-jarlge architect uit Havelte, heeft zondag in Zweden de eerste In ternationale schaatsmarathon gewonnen. Deze werd op Initiatief van Nederlandse langehaanryders gehouden op liet meer van Stroenisund. Kruithof won de 50 km In I uur 38 min. en 30 sec. MEERSSEN Gerben Karstens heeft ervoor gezorgd dat de ploeg van Kees Pellenaars in de zesde Amstel Goldrace net niet helemaal door het behang gegaan is. Met de tweede plaats achter de snellere Frans Verbeeck doorbrak hij de macht van de Belgen, die bij de enige Nederlandse „klas sieker" weer de top van het klassement vormden. Vijf man bij de eersten, zes renners in de kopgroep van acht, die op de laatste vijftig kilometer een winst van anderhalve minuut veroverde. De zesde Goldrace kreeg op het aan komstparkoers in Meerssen zijn ontkno ping nadat het beeld van een weinig schokkende strijd van vijf uur lang was bepaald door een driftige groep van zes (wagtmans. Tabak, Müddemann, Frijters, Van der Vleuten en Eyers). Dat zestal heeft een kansloze strijd, begonnen met een ontsnapping in de eerste kilometers te Hoensbroek, gestreden met de ijver een betere zaak waardig,,, .Ureplang schommelden de snel veroverde voor sprong rond de drie minuten Het werd niet meer ondanks de redelijke samen werking voorin van Frijters, Van der Vleuten. Tabak, Müddemann en Wagt mans. De Belg Maurice Eyers werd slechts als balast ..meegesleept". De zes voorin hadden echter automatisch een eenheidsfront tegen zich ^bformeerd door het simpele feit. dat de ploeg van Pelle naars ontbrak in de kopgroep. In de enige van stad-tot-stadwedstrijd in Nederland kon de Nederlandse fr- matie niet afwezig blijven en om het ge zichtsverlies tot het minimum te be perken, joegen de „behangersde vaart omhoog in het aanvankelijk zo luste loze peloton, dat de vluchters in goed twintig kilometer een winst had toege staan van'iets meer dan drie minuten. De kopgroep van zes was bovendien te labiel om het gat open te houden. Wagtmans. Tabak en de ijverige Van der Vleuten droegen voldoende kwaliteit bij, maar Müddemann had duidelijk boven zijn macht gegrepen, de oud-kampioen van Nederland Sjaak Frijters had op iedere helling en praktisch alle heuvels in Zuid-Limburg waren in hel zware par koers opgenomen moeilijkheden en Maurice Eyers weigerde consequent iede re medewerking. Kees Pellenaars zei na maker nam de fakkel v^n Wagtmans over. Pintens. de winnaar van vorig jaar, Rosiers. Karstens en Verbeeck reageer den samen met Swerts en Van Springe], De sterkste ploeg in de internationale wielerwereld van dit moment. Molteni. had drie man voorin en bovendien nog voldoende renners achter de hand om de vaart in de groep te stoppen. Zo snel als de vroege zes in het begin van de koers i een gat hadden geslagen, deden de laatste i zeven het ook. Gerard Vianen. die nota bene alleen was gestart, omdat zijn Franse ploeggenoten in eigen land een wedstrijd hadden, was de enige die nog ven. Want zijn ploeg had een troostprijs contact met de sterksten kon krijgen. Karstens weerde zich goed in de eind sprint tegen de Raarberg. Aan het wiel van Herman van Springel, bepaald niet de traagste uit de kopgroep, leek hij goed te zitten, maar ook hij rekende mis, ..Van Springel'. vertelde Karstens. ..viel plotseling stil. Ik daardoor ook. Ik zat goed, maar ineens kwam Verbeeck aan de andere kant van de weg. Om bij te kunnen blijven had ik een tandje hoger moeten schakelen, maar dat kon op goed honderd meter voor de meet niet meer Dan was ik ook geen tweede geworden Als Van Springel het iets langer volhoudt, win ik." Pellenaars had gemakkelijk praten. De feiten hadden hem immers gelijk gege- binnen. terwijl de kwalitatief veel minder sterke ploeg van Ton Vissers met lege handen naar huis ging. Maar de Gazellen zorgden tenminste voor kleur in deze lentekoers, vooral door de manier waar op Frijters keer op keer terugkwam, na dat hij op de hellingen was gelost. Op het moment dat de kopgroep de aankomstlijn in Meerssen passeerde, was de winst op een paar honderd meter na volledig verdwenen. Wagtmans voelde duidelijk de last van een ontsnap ping ven 180 kilometer in de benen en Moltenivikon de enige Nederlander uit zijn ploeg niet langer de hand boven het hoofd houden, toen de renners van Pelle naars vooral Rentmeester, Karstens. Benjamins en Van Katwijk voortdu rend bleven aandringen. Jos de Schoen- uitslagen Amstel Gold Race. De afstand Van Springel (Bel). (Bel). 7 Vianen (Ne< 1.32 S Spruyt (Bel). MM||a|(Ne(DiJ LONDEN. Cambridge, tegen 1 sterk favoriet, caterdag op de Theems bij Lcjfl tegenstander is, gewonnen, het 6780 meter lange parcoui) Putney naar Mortlake afgi was, had Cambridge 'n voorsp van tien lengten. 17 minuten 58 seconden. Het vierde achtereenvolgende zege. In i heeft Cambridge de klassieke strijd, in 1829 voor het eerst geho zij 65 maal gewonnen. Oxford toonde 51 maal de snelste. In 1877 eindu: onbeslist. Cambridge, dat de toss won, kc Surreyoever en leidde van start tot zonder ook maar even serieus bei te zijn. De winnaars benaderden h< 1948 daterende wedstrijdrecord acht seconden. De sterke vloedstrocc het rustige water waren voornam zaken van deze zeer goede tijd. De mijl werd zelfs in de recordtijd 3 min. 53 BRUSSEL De internationale hockeyfederatie heeft in Brussel beslo ten de organisatie van het eerste toer nooi om de wereldbeker (officieuze we reldkampioenschappen) toe te vertrou wen aan Spanje. Het toernooi, dat oor spronkelijk aan Pakistan was toege dacht maar dat daar in verhand met de woelige politieke situatie niet kon worden gehouden, zal nu plaatsvinden in Barcelona in de tweede helft van ok tober van dit jaar. HEESWIJK De Limburger Jean Bessems is een gelukskind. Evenajls ruim twee maanden geleden in het toernooi om het kampioenschap 477/2 in Amsterdam rukte de 26-jarige biljarter uit Cadier en Keer ook nu weer i nde titelstrijd in het 71 2 in Heeswijk, vanuit een hopeloos lijkende positie de kaderkroon van het hoofd van Hans Vultink. Door zijn laatste drie partijen tegen Vultink, Van Leur en Rijvers in winst om te zetten eindigde Bessems tenslotte met twee punten voorsprong op Vultink, die naast zijn nederlaag tegen zijn opvolger zaterdagavond ook door Rijviers werd verslagen. Hans Vultink. die vrijdagavond als eerste Nederlander in éen beurt de 300 caramboles had gescoord en toen dank 1 zij een torenhoog gemiddelde en een j voorsprong van twee matchpunten on- j bereikbaar leek, moest uiteindelijk met 1 de tweede plaats genoegen nemen. „Nu moet er toch veel gebeuren wil die titel 1 mij nog ontgaan", had Vultink vrijdag nacht geconcludeerd. Men zou geneigd zijn te weronderstel- len dat Vultink de terugslag ondervond na die superieure recordreeks, de droom van iedere biljarter. Maar in het begin van de partij tegen Bessems bleek wel. dat er van onderschatting of wat dan I ook van de zijde van Vultink geen sprake was. Na twee beurten immers leidde Vultink via een serie van 158 met een grote voorsprong (56.- 193). Opeens echter stokte het ritme bij de titelverdediger. Tegenover kleine series van Bessems, waarmee de Limburger op gelijke hoogte kwam (281 - 281). stelde Vultink drie poedels op een rij en dat betekende de nekslag. De nederlaag vormde de sleutel tot de dramatische ontknoping van dit kampi oenschap. waarin Vultink alle records verbeterde maar toch zijn titel kwijt raakte. Het zelfvertrouwen was hij kwijt geraakt. Zaterdagavond moest Vultink -tegen Rijvers, die door jfljn goede spel de revelatie van het toernooi werd, aantreden. Van het hegin af gjing Rijvers aan de leiding en ging in tiien beurten onverstoord op de overwinning af. Nog had Vultink in de nastoot onet 47 punten een remise kunnen forceren Hij maakte nog maar zeventien caiüm- De titelverdediger was afhankedijk geworden van anderen. Zelfs moest hij in de laatste ronde Scholte versüaan (dat lukte vrij gemakkelijk: 123 - 300 in negen beurten) maar daarnaast moest Rijvers hem helpen door van Bessems te winne> En die laatste op gave was te veel voor Rijvers. Bessems won in negen beurten. De Limburgse, die in januari in het 47/2 zijn eerste nationale titel in. de ereklasse had veroverd en daarna in het Europees kampioenschap in Ni« achter de sterke Belg Emile Wafflard een fraaie tweede plaats had opgeëist, had zich opnieuw de sterkste getoond». VIJFDE RONDE: Beekman 53 8 13 6,62 De Kleine 300 8 87 37,50 Rijvers 156 9 54 17,33 Van Leur 300 9 186 33.33 Scholte 300 19 77 15,78 Buys 165 19 32 8.68 Bessems 300 8 127 37,50 Vultink 284 8 158 35,50 Buys 268 21 46 12,76 Beekman 300 21 60 14,23 Van Leur 170 11 66 15,45 Bessems 300 11 108 27,27 Scholte 300 10 135 30,00 De Kleine 214 10 63 21,40 Rijvers 300 10 111 30,00 Vultink 217 10 168 27,00 ZEVENDE RONDE: Van Leur 300 15 62 20,00 Beekman 231 15 96 15,40 Buys 70 7 26 10,00 De kleine 300 7 101 42,85 Rijvers 134 9 66 14,88 Bessems 300 9 102 33,33 Scholte 123 9 42 13.66 Vultink 300 9 112 33,33 EINDSTAND: 1. Jean Bessems (Cadier en Keer) 12 pnt. 151 h.s. 28.50 alg. gem.; 2. Hans Vultink Groenlo10 pnt. 300 h.s. 46.68 alg. gem.; 3. Henk Scholte (Eindhoven) 10 pnt. 191 h.s. 23.68 alg. gem.; 4. Louis Rijvers Cs-Gravepzande) 8 pnt. 174 h.s. 24.72 alg. gem.; 5. Lambert v. Leur (Oss) 8 pnt. 186 h.s. 20.06 alg. gem.; 6. Henk de Kleine (Helmond) 6 pnt. 220 h.s. 28,83 alg. gem.; 7 Flip Beek man (Amsterdam) 2 pnt. 96 h.s. 14.75 alg. gem.; 8. Piet Buys (Den Haag) 0 pnt. 54 h.s. 10.05 alg. gem. DEN HAAG. Bondscoach Frantisek Fadrhonc heeft zijn scli tie voor de wedstrijd Joego-Slavii Nederland, die zondag 4 april Split wordt gespeeld, bekend) maakt. De zestien spelers zijn: Van Ben z ren (PSV), Schrijver (FC TwcdU Suurbier (Ajax), Israel (Feüenooi aanvoerder), Neeskens (Ajax), Sir; (PSV), Drost (FC Twente), Jansi (Fejjenoord), Van Hanegem (Feijts oord), Miihren (Ajax), Pahlplatz (F' Twente), Rijnders (Ajax), Klijnii (Sparta). Wery (Feijenoord), Cru?! (Ajax) en Keizer (Ajax). Of Cruyff en Israel inderdaad Joego-Slavië gaan staat nog geheel vast; zij hebben beiden grif) De medische adviezen van de ko mende dagen zullen worden afft Voor dc ploeg van Jong Oranje, daags tevoren in Mostar tegen Joego-Slavische ploeg onder 23 ja: uitkomt, zijn de volgende zestiel spelers geselecteerd: Van der Pluyt (FC Den Bosch), Blauw (Telsla' Schneider (Feijenoord, aanvoerder Overweg (DWS), Van Vliet (AD0 Krol (Ajax), Visser (Sparta). V» der Veen (Sparta), De Jong (NE0 Boskamp (Feijenoord), Smit (G Ahead), Mulders (PSV), Hoekcm (Go Ahead). Geels (Go Ahead* Bonsink (DWS) en Muller (Blau? Wit). Ook ten aanzien van de ADO'er V» Vliet staat niet geheel vast dat bi naar Joego-Slavië zal reizt hij is momenteel ziek.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12