DR. PAUL JULIEN 70-jarige wereldreiziger weet niet van ophouden „Mijn leven lang dreig ik al te stikken in mijn eigen belangstelling" Dat hij Afrika ontrouw is gewor den, werd mede veroorzaakt dooi de politieke aardverschuivingen in het zwarte continent. „Vroeger", zegt hij met duidelijke nostalgie, ..ging j~ naar de gouverneur en kreeg je alle moge lijke medewerking. Toen warer ook de oerwouden nog begaanbaai er. kon je met je dragers doordringen tot de meest geïso.eerde stammen. Ik weet nog een geweldig isolaat te zitten in Afrika, maar de moeilijkheid is, dat je er van zijn levensdagen niet meer in de buurt komt. De oude oerwoudpaden zijn verdwenen, compleet dichtge groeid. En de legeringen vinden het best zo. Die schamen zich voor achter gebleven stammen en zouden ei liefst een hoge schutting omheen zetten. Ze vinden het een prachtige oplossing, dat die bospaden ei niet meer zijl.. Ga eens aan zulke mensen uitleg gen, dat het belangrijk is om isolaten te onderzoeken. Ik heb niets te maken met politiek, voor mij is iedereen ge lijk. Maar als ik nu naar Afrika ga, ben ik een blanke wijsneus, die er niks te zoeken heeft. Vlak voordat het Biafraanse conflict losbarstte, was ik in Nigeria voor een onderzoek bij de Mama's- Dat is een buitengewoon in teressante stam, die ik al eerdei had bezocht. Ik wilde alleen de zaak af ronden, een bloedgroeponderzoek ver richten, wat meei te weten komen van hun godsdienst. Ik stap dus naar de man, die het gebied bestuurt, en ik vraag, of hij zijn medewerking wil verlenen. Hij kijkt me aan en zegt: „Mama's?, ik heb nooit gehoord dat die hier in de buurt zitten Er zijn hier geen Mama's". Op dat moment was het mijn beurt om verbijsterd te zijn. Want ik wist bliksemsgoed, dat ze op geen 35 kilometer van zijn kantoor zitten. Ik kon er desnoods met mijn ogen dicht naar toe wandelen. Uiteindelijk kwam er een chauffeur, die van de Mama's gehoord hac'. Ik kreeg een jeep en toen ik in het gebied aankwam arriveerde ook de gouverneur. Hij was achter me aan gereden, want hi i wilde nou oo'.: wel eens die geheimzinnige stam zien die onder zijn bestuur stond. Gigantisch isolaat Begrijpt u? Ik vind het prachtig, dat landen onafhankelijk worden, maar voor de wetenschap is het er niet ge makkelijker op geworden. Afrika is voor mijn werk e~n machtig terrein. In feite is het één gigantisch isolaat. dat je in één mensenleven nooit leert kennen. Maar je dringt niet meer tot de kern door, je stüli voortdurend op Onderzoek naar sterk geïsoleer de bevolkingsgroepen is de grote taak die dr. Paul Julien op zich genomen heeft. De Afri kaanse Pygmeeën vormen zo'n groep. Een vreedzaam tafereel tje in een Pygmeeënnederzet- ting. muren van onbegrip. Vroeger was het geen probleem om dragers te huren. Je ging gewoon naar het doipshoofd en die wist altijd wel een paar jon gens. die geen werk hadden. Je kreeg dan de boy van een missionaris, die net met verlof was of het hulpje van een gouvernementsambtenaar, die toe vallig was teruggeroepen. Zulke men sen vonden het een eer om met je mee te mogen trekken. Nu werk ik op een gegeven moment in Ethiopië. Op de grens van Kenia. Een ongeloof lijk desolaat landschap- Alle kamelen in dat gebied waren verhuurd en met pijn en moeite kon ik na dagen onder handelen tien muilezels krijgen. Ik moest dan wel als huurprijs hetzelfde betalen wat die beesten de eigenaar gekost hadden. Tot overmaat van ramp krepeert er vlak voor het ver trek ook nog een, zodat ik mijn lol wel op kon. Het is een van do ellen digste reizen geworden, die ik ooit gemaakt heb. De rivier banjerde voort durend en ik werd onderwee nog hard ziek ook. Op zo'n moment denk je dan wel: „waarom doe ik het eigen lijk?" Stem uit de achterkamer: „Omdat je het niet laten kunt". De dokter kykt vertederd op. „Dat is mijn vrouw", zegt hij, „ze heeft net een operatie ondergaan en daarom is onze voorgenomen reis naar India niet doorgegaan. In feite had u me hier niet mogen treffen. Ik vind het trou wens onzinnig om iemand te intervie wen. omdat hy toevallig zeventig wordt. Wat betekent een leeftijd nou? Als ik me niet vergis, was u hier ook, toen ik 65 werd. Alweer zo'n mijlpaal. Waarschijnlijk heb ik vijf jam gele den ook tegen u gezegd, dat tijd geen maat is. Onderzoekingen hebben uit gewezen, dat een mens voor zijn acht tiende jaar al de helft van zijn bele- vingsinhoud verwerkt heeft. Wanneei jé dat weet, is het geen verdienste om een man van zeventig te zijn. Ik ben dan ook serieus van plan om gewoon rustig door'te gaan. Ik weel nog een stam te zitten, waar nog nooit iemand bij geweest is. Daar moet ik dus hoog nodig heen. En dan wil ik ook naai de Masai om nieuwe gegevens te ver zamelen voor mijn boek „De zonen van Cham" Persoonlijk vind ik het mijn beste ooek en daarom is het ook het slechtste verkocht- Ik wantrouw altijd boeken, die het zo erg best doen. Van „Kampvuren langs de eve naar" zijn er zo'n 100.000 verkocht. Op zo'n moment denk je toch: „Zou het nou wel zo goed zijn, als ik ooit heb gedacht?". Ik zou het in elk geval nooit meer zo schrijven." Kouwe drukte Twee jaar geleden heeft dr. Julien nog een wereldreis gemaakt van 41.000 kilometer. Hij laadde zijn heb ben en houwen in Wassenaar in en reed met zijn vrouw in stug tempo door naar India Daarvoor had hij in de Sinaïwoestijn ook nog even de berg van Mozes beklommen Vanuit zijn leunst iel rapporteert hij uiterst voldaan: ,.Ik moet altijd glimlachen om alle kouwe drukte, die wereldrei zigers maken. Ze komen thuis met de meest wilde verhalen over ontberin gen, die ze hebben doorstaan. Maar wat hebben ze nou helemaal gedaan? Zij zijn in een auto gestapt en 10.000 kilometer verderop weer uitgestapt. Het is gewoon een kwestie van een lange adem. Je weet van tevoren bliksemsgoed, dat er in Iran maar twee reismogelijkheden zijn de noord- en de zuidroute. De eerste is buitengewoon slecht en de tweede honderd maal erger. Wat ik daar aan autoveren heb verspeeld is met geen pen te beschrijven. Maar als je dat nou tijdig weet, neem je gewoon wat minder truien mee en wat meer auto veren. Zo gaat dat Ik ben in Noord- Afghanistan vastgelopen in een berg sneeuw van zes meter- Dan moet je niet huilerig gaan roepen: „Ik heb het niet geweten". Dat is flauwekul. Je wacht gewoon, totdat er een ploeg sneeuwruimers cpduikt, die dc weg vrij maakt. Je kunt natuurlijk ook wachten op de lente. In dat geval moet je weer wat minder veren mee nemen en wat meer proviand. Ik heb datzelfde Noord-Afghanistan nog doorkruist, toen er nog geen pad te bekennen was In zo'n geval is het prettig om te weten, dat er iemand naast je zit. die optimistisch blijft Ik wil eerlijk bekennen, dat mi jr. vrouw tijdens de reizen altijd de moedigste is. Zonder haar zou ik een dergelijk avontuur ook niet meer aandurven". Werk aan de winkel Van zijn laatste Indiareis heeft hij kilometers film en 9500 foto's meege nomen, die hij persoonlijk in zijn donkere kamer ontwikkelt en ver groot. „Er is nog een hoop werk aan de winkel", roept hij verlekkerd. „Ik heb drie boeken op mijn programma en dun moet er nog een hoop onder- Merkwaardige lifctekentatoe- "èringèn ziét men bij dit jonge meisje van de Ribinahstam dn Mddden-Nigeria. Ik heb daar drie stammen op het oog: de Toda, de Chanchu en de Gauda. India is voor antropologen een gewel dig fascinerend land met 350 stammen en 12 grote talen. Alleen de reis wordt langzamerhand een klein pro bleem. We schoten twee jaar geleden soms drie kilometer per uur op en de rest van de tijd ruimde je in laaiende hitte stenen op. Die reis heeft tien maanden geduurd. Nou kun je na tuurlijk een hoofd vol plannen heb ben, maar „lang is die Gunst und kurz die Zeit". Dat heb ik trouwens van een ander. Ik heb wel besloten om geen caravaantochten meer te ma ken. De auto is geen probleem, maar dagen lang door het oerwoud sjokken breng ik niet meer op." Weer interpelleeit het thuisfront in de achterkamer: „Dat weet ik nog zo net niet. Jij bent tot alles in staat". De doctor straalt. Als hij me uitlaat, schenkt hij uit ruime voorraad een samenzweerderige knipoog. „Tot over vijf jaar", zegt hij. Waarachtig, hij meent het. LEO THURING De Bosjesmannen er zijn drieste theorieën over hun vroegere verblijfplaatsen, die met name in Spanje zouden hebben gelegen zijn even eens zeer geïsoleerd. Twee Bos- jesmanse vrouwen met een kind. WASSENAAR Na 27 Afrika-expedities, waar aan hij vier vuistdikke bestsellers, een schat aan kennis over de Pygmeeën en een aantrekkelijk as sortiment tropenziektes overhield, nam doktor Paul Julien zes jaar geleden het besluit om de kampvuren aan de Evenaar en de zonen van Cham te laten, voor wat ze waren en zijn resterende energie te gebruiken voor een intensief onderzoek van de isolaten in India en Pakistan. Hij heeft sindsdien twee monsterreizen gemaakt, die hem volop stof hebben geleverd voor twee nieuwe boe ken. „Mijn ongeluk", zegt hij „is dat ik al mijn leven lang dreig te stikken in mijn eigen belang stelling. Ik heb altijd te veel gewild, te veel hooi op mijn vork genomen. Als ik het nog eens over mocht doen, zou ik waarschijnlijk Afrika laten schieten en me volledig concentreren op de Oriënt en India. Dat zijn fascinerende gebieden voor een onderzoek naar geïsoleerde stamm^-"

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9