Veer-tien mil-jard spaarguldens bewijzen dat het bij ons goed sparen is... IN GLANERBRUG WORDEN KILO'S SALADE GEMAAKT „Christelijke partijen zijn gangmakers inflatiegolf" Wandelen met NS Bewoners kleinste dorp logeren een nachtje in Neerlands grootste hotel 4 VVD verwijt confessionelen naïviteit Volledig verzorgde NS Minitrips in eigen land Raiffeisenbank fSU Boerenleenbank IJfGLANERBRUG. Menig huis- rouw zal niet beseffen, dat vleessalade of een ander soort salade, die zij bij haar slager koopt, afkomstig is uit het vrij onbekende, in Twente verscho len liggende plaatsje Glaner- brug. Ook de hotelgast of res taurantbezoeker, die zich de hors d'oeuvre of het Russische ei heerlijk laat smaken, zal er niet van op de hoogte zijn, dat voornaamste bestanddeel van beide gerechten de salade waarschijnlijk een produkt uit Glanerbrug is. Glanerbrug kan er zich op be roemen, dat het een unieke industrie tot het plaatselijke bedrijfsleven kan rekenen, na melijk de N.V. Johma - Salades, Nederlands enige bedrijf waar salades en sauzen voor de horecasector, supermarkten en ilagerijen worden vervaardigd. ïet gaat hier niet om kant-en-klaar- egstg slaatjes, maar om salades, die in lrilo's tegelijk aan genoemde instel lingen kunnen worden gelverd. In totaal worden bij de N.V. Johma Salades zo'n vijfendertig verschillen de salades en twintig soorten sauzen zi gemaakt, variërend van aardappel- "helm salades> zalmsalades, garnalensalades "■tot de verschillende soorten fondue- ïzen, kerrysauzen, paprikasauzen dergelijke toe. Oprichter en eigenaar van het nu 17 tellende bedrijf is Johan J. Schreurs (31). Zijn verhaal is het verhaal over een bedrijf, dat in de korte tijd van het bestaan zo'n vlucht heeft genomen, dat de ont wikkeling nauwelijks is bij te hou-, den. „Het is eigenlijk veel te hard gegaan", zo zegt saladespecialist Jo han Schreurs. Tot medio 1968 is hij in Enschede werkzaam geweest als slger en darna ls bedrijfsleider in een delicatessenzaak. In de jaren toen hij in Enschede werkte, begon bij hem de mening post te vatten, een grote markt is voor sala des. „De meeste slagerijen en hore cabedrijven maakten hun eigen sa lades, terwijl het in feite veel econo mischer is deze van een bedrijf, dat daar op is gespecialiseerd, te betrek ken, wat niet alleen personeel be- v*i spaart, maar ook de aanschaf van 'ao< nieuwe machines. Omdat ik mij goed bekwaamd had in het maken salades, zag ik daar wel brood in." Johan Schreurs voegde de daad bij het woord en richtte op 3 augus tus 1968 zijn bedrijf op. De eerste aanzet was uiteraard vrij sumier. De garage bij zijn huis moest als be drijfspand fungeren, terwijl het ko ken van de aardappels in de keuken geschiedde. Toch gelukte het hem in die begin periode al vrij spoedig tien verschil lende soorten salades te maken, die evenwel ook moesten worden ver kocht. Na 's morgens de salades ver- vardigd te hebben, stapte Joh n Schreurs 's middags in zijn auto en reed al de campings in de omgeving af om de salades aan de man te brengen. Nadat het seizoen was af gelopen begon hij de slagerijen en horecabedrijven in Enschede te be werken. „In die tijd heb ik ze alle maal persoonlijk bezocht." Tegen het eind van 1968 had Johma (waarin zijn eigen naam en die van zijn zoon Martinus terug zijn te vinden) een dergelijke vlucht genomen, dat naar een ander pand moest worden uitgekeken. Spoedig werd dat gevon den. Inmiddels is ook deze bedrijfs ruimte weer te klein geworden. Daarom wordt binnen enkele maan den het gehele bedrijf verplaatst naar een gloednieuw en uitgebreid complex, eveneens in Glanerbrug. In 1969 begon Johan Schreurs lan delijke activiteiten te ontplooien. In middels had hij er wat personeel bijgekregen (tot op dat moment dreef hij zijn bedrijfje alleen) zodat hij \veer wat armslag kreeg. Zowel in 1969 als in het daarop volgende jaar deed hij niets anders dan na de salades gemaakt te hebben, het land van noord paar zuid en van oost naar west te doorkruisen om hotel houders, restauranteigenaars, slagers en supermarktbedrijven voor zijn salades warm te maken. „Het was pionieren voor mij. 's Nachts en 's morgens maakten we de salades en 's middags kroop ik achter het stuur om klanten te winnen." Hij is daar wonderwel in geslaagd. In nog geen twee jaar tijds gelukte het hem giganten tot cliënten te krijgen, zoals de KLM, de bekende Amster damse hotels Krasnapolsky, het ApoUohotel en het 1200 bedden tel lende Alfahotel. Voorts voorziet hij alle lunchrooms van V en D in ons land van Gianerbrugse salades. Ook levert hij zijn speciale winkelsalades aan de groep van keurslagers. Mo menteel worden onderhandelingen gevoerd met twee andere grote sla gersorganisaties. Hierbij blijft het niet. Met Philips zijn contacten tot stand gekomen om de bedrijfskanti nes in den lande van salades te voorzien. Ook bestaat er een moge lijkheid, dat de N.V. Hohma aan de Chef-kok Hoogeveen (links) en salade- koning Schreurs (rechts) maken sa men met de overige medewerkers tien ton salade per week. Boerenleenbanken gaat leveren. En last but not least de grote reeks .van winkels en horecabedrijven in Twente waaraan wordt geleverd. „In Twente zitten we bijzonder stevi", aldus Johan Schreurs, ..en elke dag komen er nog meer bij; het is in feite niet bij te houden." Ter illustratie van de enorme ont wikkeling van zijn speciaalbedrijf noemt Johan Schreurs enkele cijfers van de produktie. „In 1968 werden vijf kilogram salades per dag ver vaardigd. Momenteel komt dit uit op tien ton per week, of anders gezegd: de omzet die tweeëneenhalf jaar ge leden nog bijna niets was, bedraagt nu meer dan een miljoen gulden per jaar Vorig jaar onderging het be drijf een drastische uitbreiding. Er traden een verkoopleider en een aantal vertegenwoordigers in dienst. Bovendien, en daarmee is Johan Schreurs bijzonder in zijn sas, kan hij sinds enkele maanden de be faamde chef-kok, die ooit het we reldkampioenschap voor koks heeft behaald, de heer J. Hoogeveen uit Bathem, tot zijn medewerkers reke nen. die nu naar hartelust zijn culi naire eigenschappen ten toon kan spreiden. De taak van de heer Hooge veen komt onder andere neer op het verfijnen van salades en het creëren van nieuwe salades. Het transport van de salades en de sauzen naar de afnemers wordt nog steeds door het bedrijf zelf verzorgd, ofschoon het geen behelpen meer is zoals twee jaar geleden toen Johan Schreurs in zijn eigen auto naar de afnemers reed. Twee vrachtwagens zijn continu op weg van 's morgens De expansieperiode waarin de N.V. Johma verkeert is kennelijk van blijvende aard. Naast de constant groeidende afet in het binnenland begint men ook in het buitenland belangstelling te tonen voor de Ne derlandse saladekoning. „Ofschoon we het nauwelijks kunnen bijbenen, leveren we al aan de Nederlandse Antillen. Dat noem ik geen echte uitvoer. Wij hebben aanvragen van uit Duitsland. België, Canada en Ja pan. Er zijn dus mogelijkheden ge noeg. Of we er direct op zin zullen haken, weten we nog niet. We zitten eigenlijk tot onze nek toe vol Boven dien stelt een land als Duitsland andere eisen aan de salades dan wij. In Nederlandse salades mogen kleurstoffen worden verwerkt. In Duitsland is dat verboden. Er zou dus een aparte produktie voor moe ten worden opgezet. Maar we verge ten Duitsland niet. We zitten niet voor niets zo dicht bij de grens. Er ligt daar een hele markt voor CONCURRENTE Over de concurrentie maakt Johan Schreurs zich niet al te veel zorgen „In Nederland is die er niet. En de salades uit Duitsland en België die in ons land worden ingevoerd, slaan niet bij het grote publiek aan. Wij hebben onze salades afgestemd op de Hollandse smaak, door er bijvoor beeld minder mayonaise in te doen dan de Duitse. Onze salades zijn LEIDSE COURANT aangepast aan deze tijd." Met klem weerlegt hij de gedachte als zouden bij uitstek slaatjes in feite ongezond zijn, omdat deze het dik worden zouden bevorderen. „Kijk, dit is naar onze mening onjuist, omdat de hoe veelheid mayonaise in een salade lang niet zoveel meer is als vroeger. Bovendien is het oliepercentage in de mayonaise veel lager dan voor heen het geval was." Ondanks het feit, dat Johan Schreurs de hele dag als het ware midden tussen de sala des zit, eet hij er nog altijd met veel smaak van. „Ik vind het verrukke lijk. En er gaat geen dag voorbij of ik smul er eens lekker van. Voor mijn vrouw en mijn kinderen geldt dit net zo." Ook heeft hij de ietwat opmerkelijke gewoonte slaatjes te eten van automatieks. waar hij zich ook bevindt. „Beter gezegd keur ik ze dan. En het is niet overdreven als ik zeg dat de meesten slecht, zeer slecht zijn." Dan ga ik met zo'n man praten en vaak krijg ik hem als klant.". Dit is eigenlijk de sleutel van het succes van de N.V. Johma. „Je komt in ons land maar weinig goede salades tegen, die nog in eigen pro duktie worden gemaakt. In het be gin is het al ter sprake gekomen. Men beschikt veelal niet over goede machines, de ingrediënten zijn ge woon slecht en het personeel is vaak ongeschoold. Ons bedrijf biedt daar om een oplossing voor talloze hore- caondernemingen. Een andere oorzaak van zijn succes is, dat de Nederlanders „salade-min- ded" zijn geworden. Het bewaren van etensresten om daar op een gegeven moment een slaatje van te maken, wordt steeds minder. De huisvrouw wil gauw klaar zijn en koopt daarom wat salade bij haar winkelier. Bovendien heeft ze een beetje genoeg gekregen van de zoute pinda's en dergelijke Voor de sauzen, die bij de NV ohma worden gemaakt geldt in feite het zelfde verhaal als de salades, met dit verschil, dat de Gianerbrugse specia listen zich pas in 1970 op de ver vaardiging van sauzen zijn gaan toeleggen. „Ook hier is het succes niet uitgebleven. Sauzen zijn onder meer onverbrekelijk verbonden met snacks. Die hebben een enorme op gang gemaakt. Wij zitten dus goed." Ofschoon Johan Schreurs zich er niet over wil uitlaten, ziet het er naar uit, dat binnen niet al te lange tijd met een nieuw produkt wordt F. VAN SCHAIK (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „Het is onbegrijpe lijk, dat de christelijke partijen weige ren in te zien. dat zij het zijn die als gangmakers willen optreden van een nieuwe Inflatiegolf." Mr. W. Geertsema, lijsttrekker van de VVD, zei dit gistera vond voor de algemene ledenvergade ring van deze partij in Amsterdam. Op deze vergadering werd het urgentiepro gram van de VVD vastgesteld. Mr. Geertsema noemde het naief dat de confessionelen met werknemers en (ADVERTENTIE) 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons Vraag de folder „Wandelen met NS" aan het station. -v voordelig VC7, uit met NS werkgevers willen afspreken dat het I vrij beschikbaar inkomen met niet meer dan 2 tot 2procent mag stijgen. I „Datzelfde zeggen ook de oppositicpar- I tijen. Krasser nog, dat zegt ook de j vakbeweging", aldus dc liberale lijst- trekker, die dat allemaal apekool noem- j de. omdat de vakbeweging aan de an dere kant de mond vol heeft over de loonexplosie die er op 1 juli zal en moet komen. Partijvoorzitster mevrouw Haya van Someren-Downer, hield de ledenverga- j dering voor, dat de WD met een ui- tërst sober urgentieprogram was geko- 1 men. „Wij beloven u geen gouden ber gen", aldus mevrouw Van Someren, die I waarschuwde voor verdere belasting- verhogingen. Daar worden volgens haar de kleine middenstanders, boeren en bejaarden de dupe van. Zij noemde het een schijnprogressiviteit om over de rug van deze mensen dure wensen in te willigen. „Wie nu echt progressief wil zijn, moet zuinig zijn en het allernood zakelijkste het eerste doen", zo meende mevrouw Van Someren. Mr. Geertsema noemde het onverant woord van de drie oppositiepartijen PvdA, D'66 en PPR om de kiezers voor te houden dat de belastingdruk jaar lijks mei een half procent verhoogd moet worden. ..Ze smijten met een gioot aantal miljarden rond of het niets is en ook de confessionele partijen ver liezen de werkelijkheid uit het oog. als zij denken dat zonder schade aan onze maatschappij die belastingdruk jaarlijks met 0.5 procent kan worden verhoogd", aldus de liberale fractievoorzitter en lijsttrekker. Over het mislukken van de gesprek ken met de confessionele drie om te komen tot een stembusakkoord, zei de heer Geertsema. dat die gesprekken niet zijn afgesprongen op principiële politieke verschilpunten. Het waren za kelijke verschillen zoals onderdelen van het uitgaven- en belastingbeleid, het huurbeleid, de ontwikkelingshulp, be paalde aspecten van bet onderwijs. Als enige principiële verschilpunt noemde (ADVERTENTIE) 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station In Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-relskrant op de stations. voordelig uit met NS hij de houding ten opzichte van het omroepsbestel. Zoals bekend streeft de VVD naar een nationale omroep, zoals i de Engelse BBC. Mr. Geertsema toonde zich overigens niet bijzonder bevreesd dat er na de verkiezingen niet toch een i akkoord met de confessionelen zal wor- den gesloten. Dufhüs overleden Josef-Hermann Dufhus, voorzitter van het dagelijks be stuur van de Westduitse christen-demo cratische partij onder kanselier Konrad Adenauer en kanselier Ludwig Erhard, is gisteren op 62-jarige leeftijd in Rhein- hausen overleden. (van een onzer verslaggevers) KATWOUDE De 280 inwo ners van de kleinste gemeente van Nederland, Katwoude, als mede 4 honden. 1 kat, 2 dui ven. 1 konijn, 2 marmotten. 1 geit met 3 jongen en een schaap met lammeren, zijn gistermid dag binnen anderhalf uur over gebracht naar het fonkelnieuwe hotel Frommer op Schiphol. In het toch al zo stille dorp dat sinds 650 jaren onafhankelijk is en dat een beetje vergeten ligt weggestopt achter de hoge dijk van de Gouwzee'bü Mon nikendam, heerste een vrijwel absolute rust. De enigen, die achterbleven, waren 18 ingeze tenen, die de uitnodiging van de Amerikaanse hotelmagnaat Arthur Frommer om een et maal gratis door te brengen in zijn nieuwe Schiphol-hotel, af sloegen. Ook bleven zo'n tien politiemannen achter. Zij heb ben de afgelopen nacht gepa trouilleerd om te voorkomen, dat inbrekers in het vrijwel verlaten dorp hun slag zouden slaan. Hetzelfde geldt voor de brandweer van Monnikendam (Katwoude beschikt niet over eigen spuitgasten), die zich krachtig heeft moeten voorbe reiden op de vrijwillige eva cuatie van het dorp. Onder de 18 dorpelingen die de uitnodiging voor een etmaal feesten, eten en slapen in rian te kamers afsloegen, zijn er en kelen, die dat om principiële redenen hebben gedaan. Eén van de boeren van het dorp weigerde, omdat hij ruzie heeft met het gemeentebestuur. Hij wilde de nacht niet onder één dak doorbrengen met burge meester J. F. de Groot. Hij wil de slechts komen als de bur gemeester zou verdwijnen. Het vertrek van de dorpelingen verliep zeer voorspoedig. Om drie uur begaven de deelne mers aan het gratis hotelweek end zich opgedoft en in hun beste kleren gestoken, naar drie grote autobussen. De evacuatie van de huisdieren had nog wat voeten in de aarde, want de zesjarige zoon van de plaatse lijke coördinator Jan de Vries, liet bijna één van zijn duiven wegvliegen, maar om half vijf was de zaak toch geklaard en leek Katwoude een beetje op een achtergelaten filmdorp. Zo'n zeventig woningen ston den leeg. Een derde deel van de dorpelingen had echter fa milie of kennissen laten over komen om op het huis te laten passen. Het vee dat in de stal len achterbleef werd in de ga ten gehouden door de leden van de boerenhulporganisatie Waterland. Zij hadden een mo biel verloskundig team samen gesteld, want er werden en kele geboorten verwacht van kalveren en lammeren. Om half zes gistermiddag ston den de Amerikaanse hotelier Arthus Frommer, zijn vrouw, dochtertje, het complete hotel personeel en de bloemenmeis jes van Keukenhof aangetreden om de Katwoudenaren te ver welkomen. Het werd een be groeting op zijn Amerikaans: overdadig en in hoog tempo. Elke dorpeling, die uit de bus stapte, kreeg terstond een bos bloemen in de hand geduwd en moest ogenblikkelijk een hapje verorberen. Zo kwam het ook dat de burgemeester van Katwoude met een volle mond moest trachten het welkomst woord van Arthur Frommer te beantwoorden. De receptionisten verdeelden alle bewoners vervolgens over de kamers van het hotel, 392 in totaal, elk met een bad, douche, toilet, telefoon en radio en zelf instelbaar weksysteem. Een uur na aankomst moesten de vee houders per speciale melkers bus terug naar Katwoude om de koeien te melken. Ook van morgen om vier uur werden zij om die reden gewekt. De hele avond hebben de Kat woudenaren getoond dat de boerenmagen zeer ruim zijn en dat er een sloot bier in gaat. Het liep echter allemaal niet uit de hand, want de dorpsdok ter was er zelf bij. Drie Kat woudenaren vierden in het ho tel hun verjaardag. Het hotel van Frommer. gren zend aan luchthaven Schiphol, wordt maandag officieel ge opend. Het is het vierde hotel van de Amerikaan. De andere staan in Amsterdam. Kopenha- gen en Curacoa. Met hun hele „hebben en hou wen" btf zich hebben de inwo ners van het Noordhollandse Katwoude zich sinds gister- avond in hotel Frommer te Badhoevedorp laten verwen nenZij het dan dat de huis- en speeldieren de nacht in de quarantaineafdeling van Sdhip- hol moesten doorbrengen. Het hotel zelf heeft nog geen die renasiel. (ADVERTENTIE) Veertien miljard spearguldensAnders gezegd: bijna de helft van al het Nederlandse spaargeld is aan de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank toevertrouwd. Eigenlijk is dat wel logisch: wij zijn immers de bank voor iedereen. Wij hebben voor iedereen de manier van speren, die bij hem of haar past. U kant bij ons Wezen uit vele spaarvormen. Ena krijgt een aantrekkelijke rente voor uw spaargeld. Komt eene met one praten. de bank voor iedereen 2900 ¥96tiomg»a.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5