Reserves SJZ voornamer dan 't eerste" Leiden moet agrarisch centrum randstad blijven Het is stil geworden op de Leidse binnenwateren Deze competitie SJZ BOUWT AAN ZIJN TOEKOMST Beschouwingen na VEBO-expositie Leidse Agenda LEIDSE COURANT •ftLË de mooiste, maar ook een van de steilste bruggen van Leiden: de Molenleéhbrug over de schilderachtige Vliet (tussen Witte Singel en Rapen- burg) in het verlengde van de Bakkersteeg. LEIDEN 't Is stil geworden op de wateren binnen Lei den. Geen trawlers meer die. glijdend over de nauwelijks in beroering gebrachte Vest, zich voor elke brugopening met woedend schroefgewoel schrap zetten. Geen Esso- tankers passeren er meer en ook geen drijvende bokken of zolderschuiten waarop vleugellamme marinevlieg- tiiigen door een sleepbootje met overdreven dienstijver worden voortgezeuld. Zelfs „Ebenhaezer" komt niet meer voorbij en „O Waal ik wacht U" beteugelt zijn verlangens buiten de Leidse wallen. zjNB de kleine man is ver- dwenerl. die zijn bootje met onaangedane gelijkmatigheid over de Vest roeide: de hen gelroeden over de bankjes, kaar en kanis daaronder en een blauw geëmailleerd kan netje drinken achterin. De peuëraar is dood. Zijn zonen zijn uitgestorven. Op het wa ter binnen Leiden heeft de romantiek de geest gegeven. De moordenaar is het Korte Vlietkanaal, waarlangs de scheepjes aan Leiden voorbij Nu het zover is, kan binnen kort de nieuwe Pauwbrug over de Oude Vest geslagen worden. Aan de andere zijde wordt de Vest afgesloten door de Blauwpoortbrug en in een verder verschiet een vaste oeververbinding ter plaatse van de Turf- marktsbrug, die alle vol doende doorvaarthoogte zul- en hebben om „drijvend vuil te verwijderen met behulp van het bestaande mate rieel". Dat betekent dat de waterwegen in de Leidsr binnenstad niet toegankelijk zullen zijn voor scheepjes hoger dan 1.35 meter. En dat is jammer want vele vakantieschippers, die zwer vend door Nederland in Lei den victualie zouden willen innemen, zullen zich buiten gesloten voelen. De stads- timmerwerf in het westen van de stad aan het begin van de Haarlemmerstraat en de Haven aan het oostelijk eind van dezelfde winkel straat worden door de plan nenmakers gezien als ideale plaatsen om voor anker te gaan. Maar de vraag is, of degenen die daar afmeren, zich de moeite gunnen om op verkenning te gaan in de stad, die een zo charmante gastvrouw zou kunnen zijn. De romantiek mag dan op het water in Leiden de geest gegeven hebben, langs de kant ligt ze nog voor het op scheppen in de vorm van stadsgezichten die door de afwisseling van weelde en poverheid, zwier en stijlloos- moede hun weerga nauwe lijks kennen. En juist door heid, rijkdom en barre ar- 't merkwaardige profiel van de Leidse grachten bieden de stadsgezichten een dimen sie meer dan men ze vanaf de straat ziet. Hoewel men over grachten en singels nog ongelooflijk attractieve tochtjes kan maken, ligt het niet voor de hand dat spele- vaarders, die uit onbekend heid „niets in de stad te zoe ken hebbben", de schoonheid van Leiden ook werkelijk gaan zoeken. Waarom zou men hun niet een handje helpen? Bijvoorbeeld door langs de Oude Vest die door zijn breedte niet zonder wat levendigheid kan de vestiging te stimuleren van aantal bedrijfjes, dat tuigjes, dan. wel met de han del in vaartuigjes en scheepsbenodigheden bezig houden. Dat geeft meer fleur aan de binnenstad en aan het water, waarlangs nog zo- te 2 Ongebruikelijk kijkje op de gerestaureerde panden langs de Oude Rijn. 55 ZOETER WOUDE-LEIDEN SJZ bouwt aan zün toekomst. Vorig jaar werd het sportcomplex Haasbroek de voet van Zoeterwoude-dorp speelklaar afgeleverd. Volgend seizoen hoopt men de poort te kunnen open- Irappen naar de derde klas. Tussen deze twee fazen zit een periode van constructie. „Ik ben in dit seizoen be gonnen met het tweede en derde elf tal centraal te stellen en het eerste team zich te laten handhaven." Trainer Jan Bekkering wil de tyd nemen met SJZ. HU wil beslist geen lans breken r de oefenmeesters. die succes wil len forceren. Vandaar dat de opvolger van v. d. Lans de toevoerkanalen van talent op de eerste plaats is gaan ver tweede elftal werd naar de top gevoerd in de tweede klas van de LVB. het derde team werd extra-begelei ding geserveerd en ook de jeugdafde ling werd onder de loep genomen. „Het tweede elftal heb ik steeds on veranderd gelaten. Zelfs toen wij na de wedstrijd tegen Van Nispen met vier geblesseerden zaten. Ik vind het belangrijker dat eerst de reserves wat hoger spelen dan dat het eerste naar de derde klas promoveert. Het ver schil wordt dan veel te groot. Ik heb daarom de jeugd een kans gegeven De supporters zijn nu ook het belang gaan inzien van mijn werkwijze. Ze hebben belangstelling gekregen voor dat tweede. Als dat vroeger verloren had met 81, dan werd er gezegd, oh. is niet erg, het eerste staat toch Toen dit seizoen SJZ 2 tegen Warmunda 2 speelde werd er zelfs een advertentie geplaatst. Er kwamen 400 toeschouwers en dat voor een reserve wedstrijd!" Bekkering, die ondanks zün grotere zorg aan het achterland, twee weken geleden in de Kikkcrpolder met zün team de „drooglegging" van UVS be werkstelligde, en de bekerdroom van de wegkwijnende blauwwitten ver stoorde. is ook een andere interpretatie gaan geven aan SJZ" Sportiviteit Je gens Zusterverenigingen. Een üze«*en discipline is de basis van dit streven. „Vier spelers heb ik dit seizoen disci plinair gestraft. Of door onvoldoende inzet, of door onsportiviteit. Als je iets tolereert verlies je het overwicht. Dan kun je beter weggaan. Henk v. d. Zwan overkwam dat afgelopen zondag voor de vierde maal. In mijn ogen maakte hij enkele ongeoorloofde char ges." Tegen Concordia Delft zal SJZ. dat dit seizoen al snel zijn „architect" Louis Bosman met een ernstige bles sure in de ziekenboeg zag belanden, twee vervangers moeten opstellen. Niet alleen werd voor 1500 toeschou wers verloren van Quick Steps, het kostte de groenwitten ook twee spe lers. Theo van Klink viel uit met een knieblessure; Sjaak van Slingerland werd weggestuurd: „Onbegrijpelijk. Sjaak is een van de prettigste en spor tiefste spelers. Tot voor zondag had hij een blanco strafregister. Hij was altijd huiverig. Hij was altijd als een wezel zo bang. Ik begrijp nog niet dal hij zo n black out kreeg: Hij trapte en liep toen zelf meteen al naar de zij lijn. Het harde verdedigen van de te genstander heeft er stellig toe bijge dragen. Ik heb ze voor de wedstrijd gewaarschuwd voor de intimidatie- politiek van Quick Steps. Boeren wer den mijn jongens genoemd. JAN BEKKERING bouwen aan derdeklasseschap van SJZ by jeugdige spelers. Wat een fana tisme zie je vaak bU jeugdleiders. Wat wordt er niet gezegd tegen die kleine jongetjes? Dan wordt al de antipathie tegen de stad gekweekt." SJZ hoopt dat Jan Bekkering („Als vijftienjarige speelde ik in het eerste van Oranje Groen. Toen werd VNL opgericht, mijn vader werd voorzitter en dus moest ik ook in VNL gaan spe len") zijn reputatie als kampioenen kweker ook in Zoeterwoude hooghoudt Het Nootdorpse RKDEO werd onder ■Jraffe hand van de Leidenaar onge slagen kampioen, het Boskoopse GDS wipte naar een hoger plan en ook .familieclub" VNL belandde op een '.antrekkelijk niveau. Maar realisi blijft hij. „De ene week dragen ze je ten hemel, de andere week dragen ze je weer ten grave." Die keiharde er varing, waarmee vele van zijn col lega's werden geconfronteerd, heeft Bekkering niet dnrect naar succes doen grijpen. „Ik verzorg de oefenstof vooi de gehele jeugd. Zelf heb ik de ge selecteerde jeugd, die echt straf moe', worden geleid. Die jongens laten zich nog graag op de kast jagen. Eens in dt maand ga ik met de jeugdleiders bij elkaar zitten om de stof te bespre ken." Verbetering van de opbouw is di eerste doelstelling van Bekkring, di< jaar in jaar uit zijn trainingsschema'.- die hij onder andere opstelt naar aan leiding van trainerscursussen in Zeisl zorgvuldig bewaart: „Van de laatste jaar heb ik een dossier. Aan het einc van het seizoen kan ik dan zien of il te fel ben begonnen of niet". Zij) nuchterheid is ook verborgen in dt prognose, die Bekkering tensloth prijsgeeft: SJZ kan binnen drie jaar een goed lerdeklasser worden. Kan, ik verbirn ne niet zo graag aan een afspraa! Kom je hem niet na. dan ben je of ee» bluffer geweest, of je was gewoo' niet goed." JAN PREENEN LEIDEN. Het is noodzakelijk dat er een agrarisch centrum in de Randstad behouden blijft. Daar om biedt samenwerking met Rot terdam dat zijn veemarkt zal afstoten op agrarisch gebied grote perspectieven voor Leiden. De kansen liggen er. Dat was de teneur van de speeches, o.a. van VEBO-secretaris M. Weima, gis termiddag tijdens de maaltijd tot besluit van de vierentwintigste paasveetentoonstclling. Bij een terugblik op het evenement moest het de heer Joh. Karens, arbiter, van -het hart dat het een expositie was geweest van heel hoog niveau; de dieren die werden aangevoerd, waren buitenge woon en er waren er dan ook weinig, die niet in de prijzen gevallen zijn. Sprekend namens de keurmeesters, ge tuigde de heer N. Bakker uit Amsterdam: „Zulk vlees heb ik nog nooit gezien". Een ander verheugend geluid was: „Vroeger kwam men hier om te showen maar kopen kon je niets. Nu wordt de VEBO steeds meer een verkooptentoonstelling" Het was ook in die geest dat de heer Weima meende, dat de jaarlijkse paasvee- tentoonstelling door gezamenlijke inspan ning, een bijdrage zou kunnen vormen aan het welzijn van de agrarische stand. Voor Groenoordhaldirecteur T C. Daey Ouwens was toen de tijd rijp om VEBO- bestuur en regelingscommissie de vraag voor te leggen of de vrijdag „met die hele markt ernaast" wel de meest ge schikte dag is om een paasveetentoon- stelling te houden. Te meer waar de Rot terdamse veemarkt een aflopende zaak is en de inschrijvingen voor de traditionele expositie in die stad, naar gisteren o.a. gebleken is, althans gedeeltelijk in Leiden worden aangevoerd: „Je staat verbaasd over de afstanden waarover men met vee naar Leiden gekomen is". Daarom infor meerde de heer Daey Ouwens: „Is een combinatie met Rotterdam niet moge lijk?". Hij opperde: „Als de aanvoer op de Leidse veermarkt groeit, is het mis schien mogelijk om sterke tariefsstijgingen althans voorlopig te voorkomen". Bekend is, dat de veemarkten van Gouda, Rotter dam en Delft worden opgeheven. De heer Daey Ouwens zei, de aanvoer van die markten graag in Leiden over te nemen. Daarnaast signaleerde hij een andere mo gelijkheid om de stijging van het markt- tarief af te remmen. Dat is het bevorde ren van de handel in nuchtere kalveren, die nooit van de grond gekomen is, toen de veemarkt van Leiden nog in de open lucht gehouden werd. Hij stelde daarvoor zelfs gedurende een aanloopperiode extra-faciliteiten voor in het vooruitzicht. Ir. P. Buck, voorzitter van het VEBO- bestuur, remde in een slotwoord het te veel aan enthousiasme met de opmerking dat hij de belanghebbenden een combina tie met de Rotterdamse veemarkt vgn harte gunt maar dat er nog veel water door de Rijn zal stromen, voordat zo'n combinatie werkelijkheid wordt. „Maar als er een combinatie komt, dan maar Nadat de keurmeesters alle inzendin gen kritisch hadden beoordeeld, waren in het restauran. van de Groenoordhal de prijzen uitgereikt. Het hoogst werden j gekwalificeerd: 24 Groep B. Ereprijs, K. Roos, Amstelveen, 25 Groep B. Ereprijs. P. Roos. Ter Aar. 26 Groep B. ie prijs, W. van Dijk, De Meern, 27 Groep B. eervolle vermelding, J. de Waal^ Amsterdam, 28 Groep Stieren le, C. J. Groep SUere^ 2E, K. Roos. Amstelveen, 30 Spronk, Zoetermeer. 31 Hoogste aid." B. na kampioen Rubr. 4, W. van Dijk, De 1. Alger inpiot mplo» >ergen, 5 Kamplo» .riek 10^11 Gebr. A. M. de Lint, Zeven- ir. A. M. de Lint, Zevenbergen, 7 kampl- afd. B. Rubriek 1—5 C. J. N. v.d. twenland, Leldschendam, kampioen B Rubriek 6—8. P. Roos, Ter Aar. 9 nploen afd. B. Rubriek 10—11, C. J. v.d. ek. Abcoude, 10 kampioen afd. B. Ru- k 12—13, B. J. N. v.d. Nouwenland, istad. 13 Hoogste C 2. K. Roe Hoogste C. 3, Fa. A. A. en lazerswoude, 15 op éen i Vries. Osterleek, prijs aid. D., J. Dalem it, Zevenbergen, Zaterdag 27 maart Grote Burcht Receptie ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Invalidenbond. Café-Chantant Scarabee, Pieterskerk- choorsteeg 24. Optreden van Geraldine. Folkssong. Stadsgehoorzaal- Kunst- en Antiek markt 13.0022.00 uur. Zondag 28 maart Café-Chantant Scarabee. Pieterskerk- choorsteeg 24. Optreden van Geraldine. Folkssong. Stadsgehoorzaal Kunst- en Antiek markt 13.0018.00 uur. MAANDAG 29 MAART Schouwburg: Cabaret PePijn Opus 4. Aanvang 20.15 uur. Stadsgehoorzaal: Leidse Kunstkring Voor Allen. Bartok Kwartet. Aanvang 20.15 uur. St. Antoniusclubhuis: NKOV. Jaar vergadering en Klaverjaswedstrijd.. Aanvang 20.00 uur. Restaurant Groenoord: Vergadering Kynologenvereniging Rijnland. Aan vang 20.00 uur Gemeentecentrum Oegstgeest: Ope ning nieuw gebouw voor Geestelijke Gezondheidszorg. Aanvang 16.00 uur. Stadhuis: Raadsvergadering Aanvang 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp: Raadsver gadering. Aanvang 20.00 uur. Drs. J, den Uyl bezoekt Leiden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3