IWINDHONDENRENSPORT Topturnen voor dames moet NU uit de schaduw treden gMet een toto kan tot volle ontwikkeling komen ZATERDAG 27 MAART 1971 Als een koers- hond uit het starthok komt, ziet hij alleen het haas iit )EN HAAG Op de lijst van organisaties die »ij de Nederlandse Sport Federatie zijn aange- loten, ontbreekt de windhondenrensport. Niet >mdat er slechts elf verenigingen zijn met een ikke vijfhonderd leden geregistreerd, maar liet alle actief maar omdat de NSF geen aanwezig acht om de sport te erkennen i_g als sport, een opvatting waarmee de eigenaars whippets, greyhounds en afghanen het vol- omen oneens zijn. „Geen sport? Als ze maar isten wat ervoor moet worden gedaan om een ond te laten koersen. Laten ze pu jaiet, zeggen: SE Je koopt een hond en je laat hem achter 't haas lopen want dan zitten ze er radicaal naast. Op leiding, training, wedstrijden, dat alles vergt niet alleen tijd en geld maar moet wel degelijk tot sport worden gerekend, ook voor de eige naars". Wie de eigenaars van renhonden diep in de ziel kijkt, ontdekt een weinig wrevel dat de paardesport wel erkend is en de windhonden rensport niet. Nico Goes uit Amsterdam, die aan de wieg heeft gestaan toen zo'n acht jaar geleden met het ontstaan van de rassenvcrenigingen (whippets, greyhounds en oosterse rassen) het windhondenrenwezen de status kreeg die het thans bezit, merkt dan ook op „dat een toto op onze banen de mogelijkheden niet alleen sterk zal vergroten maar ook het publiek in groter aantal zou trekken". En hij voegt eraan toe: „In Engeland wordt op de hondenbanen meer geld omgezet dan op paardenkoersen en in voet baltoto bij elkaar". Waaruit de conclusie kan worden getrokken dat de windhondenrensport ,i> een moeilijke hoek zit. gekomen dat het zeer moeilijk zal zijn een toto te realiseren." „Ware dat wel het geval, dan zouden ook de prijzengelden verhoogd kunnen worden. Er starten een tachtig honden en na series en finale bedraagt de eerste prijs veertig hele guldens terwijl er nog een in schrijfgeld van zeven-en-een- halve gulden efmoef. Soms is er nog een sierdek bij De geringe prijzengélden zijn ook een van de redenen dat op het continent vrijwel nooit honden uit Engeland zijn te vinden. Afgezien van de qua rantainebepalingen die in En geland gelden en het. over brengen van honden bemoei lijken. voelen de Engelsen er ook weinig voor om naar het vasteland te komen met hun tophonden die een waarde kunnen vertegenwoordigen van een halve ton. En zonder toppers hoeven de Engelsen niet te verschijnen want de Nederlandse honden zijn de sterksten in Europa. Duitsland België, de Scandinavische lan den. Frankrijk. Oostenrijk, Zwitserland. Italië en Spanje komen vrijwel niet tot hoge klasseringen in de internatio nale ontmoetingen waarin Ne derland de toon aangeefl. en als het dan weer mis is, wordt het rencertificaal inge trokken. De hond is dan onge schikt voor de sport. Halve maatregelen worden niet ge duld bin de rennen. Zeven jaar En dan blijven de eigenaars van de in onderhoud bepaald niet goedkope honden toch kijken naar Engeland waar een tophond in enige jaren een halve ton bij elkaar kan lopen voor zijn baas. De heer Pleysier: „Een hond gaat aan de top maar een jaar of drie mee. Bovendien is het defini tief afgelopen als een hond Windhondenrenneneen puur amateuristische sport maar met professionele resultaten, de beste van het vasteland. Een kwestie van fokken, trai ning. onderhoud en voeding. Dat alles staat in ons land op het hoogste niveau. De Engel sen zijn er beducht voor en wellicht niet eens zó bedroefd over de quarantainebepalin gen. Een confrontatie op brede wel Tijdens de koers wil er nog wel eens wat gebeuren. Maar het koersreglement is zo streng en wordt even streng gehanteerd dat „driemaal fout" voor de hond onherroepelijk het' einde van het seizoen betekent. Zuivere sport eil het hoogste op vasteland van Europa ttemlri beweegt hel peil de sport zich in ons land de Europese top met leland en met trots wordt ezen op de mooiste baan Europa, in het Amster- se sport- en recreatiepark ikmeer". Met de mede ding van de gemeente r niet minder door de of- aardigheid van de „aan- gers" van de sport Nico es: „Er kan geen Neder- Ise Windhondenrenvereni- I worden opgericht, er zijn rassenverenigingen. De rt wordt in ons land geleid een Commissie van Toe- als gemachtigde van de 1 van Beheer op Kynolo- Gebied" kon een •ermoderne accommodatie, t elektrisch-pneumatisch te nen start hokken en foto- ktrische tijdmeting, in ge- iik worden genomen. Het is 1 van de acht vaste banen Nederland. De andere zijn Utrecht. Rotterdam, Den ijssen, Tilburg, Breda Oss. Daar leven de eige- hun hobby uit die niet w»>rt -saLd*. ^kead. „Maar", zegt de heer N. Pley sier uit Vlaardingen, die al meer dan veertig jaar zijn sport bedrijft „ze weten niet wat je ervoor moet doen om een hond in conditie te krij gen en te houden. Of je nu zo'n kleine, kittige whippet hebt of zo'n greyhound of zo'n harige Afghaan, die voor mij meer een tentoonstellingshond is, dat doet er niet toe. Als je een jonge hond hebt, moet je hem eersti spelenderwijs met een bal of een vel gaan af richten. Dat gebeurt met drie. vier maanden. Een hond van het type dat voor de rennen geschikt is, wordt dan fel op alles wat beweegt en boven dien uiterst attent. Dat is een volstrekte eis want op de baan zal die hond achter het haas moeten lopen. Waarom het haas en niet de haas? Omdat het een afkorting is van haze- vel. Iedere sport heeft zijn ei gen benamingen en wij spre ken van het haas, dat aan een lange draad over de baan wordt getrokken en waarop de honden jagen. Er zijn appara ten waarmee je dat hazevel kunt voorttrekken, elektrische dingen, maar de meeste van ons zweren bij handbediening. Dat vel wordt dan een meter of tien voor de honden voort getrokken" haasvkst is, bréngen we hem alleen op de baan. Dan moet hij zich thuis gaan voelen in het starthok en vervolgens gaat hij met een geroutineer de betrouwbare hond de baan op. Koersklaar is de hond dan nog niet maar het begin is er. En als je dan eindelijk een hond zo ver hebt, dat hij in de koers kan^ moet je de zaak .bijhouden. Dat betekent elke dag trainen. De hond moet lo pen en de eigenaar ernaast, in een fikse pas. Er moet ge traind worden op de baan. Ik kan zeggen dat wij meer in de buitenlucht vertoeven en meer inspanningen moeten leveren dan menig sportbeoefenaar". Er klinkt weer iets door van het gevoel van achterstelling omdat wordt gemeend dat windhondenrennen geen sport is. Dan conformeren de beoe fenaars zich aan Engeland, dal als de bakermat wordt be schouwd hoewel de sport in Noord-Amerika ontstond, waar tweehonderd stadions zijn en jaarlijks meer dan dertig mil joen kijkers dc verrichtingen van de honden volgen De sterksten Trainen Aantallen die de Nederlanders het water in de mond doen komen. Nico Groes (ook al dertig jaar „hondenman"): „We willen er geen gokbeweging van maken. Met lage inzetten zijn we al lang tevreden. Maar we zijn tot de conclusie „Er wordt", zo willen fluister stemmen, „op die hondenkoer- sen natuurlijk wel wat ge gokt". De heer Pleysier, die sterk in twijfel trekt of er wel voldoende aan is gedaan om zijn sport aan een toto te hel pen. weerlegt dat met: „Het is een zuivere sport. Ik heb het vroeger wel meegemaakt dat er eens een guldentje stiekem werd gezel, maar dat mag geen naam hebben. Voor mij is het belangrijkste dat in on ze sport op geen enkele wijze invloed kan worden uilgeoe-, fend. Als een koershond uit het startHolc komt. ziet hij maar één ding: het haas. Je kunt een hond niet inhouden, je kunt hem niet beïnvloeden. Windhonden hebben scherpe ogen. de scherpste van alle hondenrassen en ze jagen uitsluitend op zicht. Ze willen dat haas te pakken krijgen". In die strijd gebeurt er wel eens wat. Windhonden zijn in telligent en „onderweg" probe- concurrentie een hak te zet ten, vooral in de bochten als ze dichtopeengedrongen met tomeloze vaart op de rechte einden kan een greyhound ze ventig kilometer halen ach ter het haas jagen. In wind- hondenrenjargon heet dat sto ren en de hond die zich eraan bezondigt, een stoorder. De koersreglementen evenwel zijn zeer streng en worden even streng gehanteerd. Als een hond alleen al zijn kop om draait. wórdt hij of zij gedis kwalificeerd. Na drie diskwali ficaties is het seizoen voor hem afgelopen. Het daaropvol gende seizqen krijgt hij en zijn eigenaar nog een voordeel kunnen uitvallen de Nederlandse honden en eigenaars, wier sport niet volwaardig Maar begin het wordt erkend, pril begint het ?r niets aan de Herman van Bergem DEN HAAG Topturnen. voor dames was één sei- voor de aanvang van de Olympische Spelen in Mexico een sport, die meetelde. De Nederlandse ploeg bezette een plaats op de wereldranglijst overeen komstig aan „middelmatige" Oostbloklanden, jDat de reis naar de Middenamerikaanse zon" achteraf toch niet bleek door te gaan was een gevolg van de reali teitszin van de nuchtere KNGV-leiders die weigerden het Nederlands Olympisch Comité in de arm te nemen voor een zaak, waarvan geen succes mocht worden verwacht. De „glamour" van de damesploeg bleef daarna nog wel enkele maanden schitteren. Maar niet lang. Een aantal wat oudere topturnsters (zoals Jan- nie Vierstra, Grietje van Essen, Femv Klunder en later ook Margo Klees) vonden de opoffering voor de opdracht, die mislukt was, te zwaar worden en ver zoenden zich langzaamaan met een afscheid van de wedstrijdsport. Maar de kreet: „Dat geeft niet. In München zal het Nederlandse turnen zich beter pre senteren dan ooit tevoren" bleef achter in de sport wereld. De geleidelijke „aftakeling" van de damesploeg heeft het bestuur van het Ko ninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond zien aan komen. Door een aantal prominente instructeurs werd in 1969 een ambitieus plan ontvouwd, waarin de voorbereiding van „jeugd- krachten" voor München werd geregeld. Maanden lang bleef het stil rond de ze operatie. Met geen woord repte men meer over wat in de bedoeling lag. Maar dat was schijn. Een seizoen voor het ontbran den van de Olympische vlam lijkt de turntop voor dames zich op te houden in de schaduw. Interlands, die een testcase moeten vor men, waren het afgelopen seizoen op de vingers van een hand te tellen. Dat is een zeer verontrustend te ken. In de turnsport zijn de internationale contacten nu eenmaal de basis waarop van verdere uitbouw spra- Talent in de breedte groter dan ooit ke moet zijn. In eigen land zijn de evenementen, die de allure van een kracht meting hebben, namelijk zeldzaam, omdat veel te weinig atletes de tijdroven de, intensieve „aanloopperi ode" kunnen volbrengen. Wie dieper graaft, dan zo af en toe aan de opper vlakte treedt, komt tot de ontdekking, dat het München-initiatief van des tijds zijn rendement begint af te leveren. Alles heeft nog geen sensationele pro- Margo Natte-Klees nog in haar ambitieuze sportdagen Marian van Zetten een van de meest belovenden porties aangenomen, maar de voortekenen wijzen er op. dat men op de goede weg is. Na de „doodse" stil te van het afgelopen sei zoen lijkt er een druk in terlandschema te volgen. Het bestuur van de sectie keurjurpen, dat in decem ber'"na veel stampij' achter de tafel plaatsnam met de duidelijke intentie maar tijdelijk aan te blijven, heeft vanaf mei wedstrij den geprogrammeerd, waar in onder andere de Italiaanse en de Poolse for matie als tegenstanders fungeren. Uitnodigingen van Zweden en Bulgarije werden afgewezen, omdat deze duels ongelegen zou den komen. Het doel van dit seizoen zou dan worden de Europese kampioen schappen in oktober in Minsk. „Wij vinden dit in ternationaal contact vol doende". aldus Denis Le- doux. de nieuwe voorzitter van de sectie keurturnen. Aanvechtbaar Deze uitspraak is op zijn minst aanvechtbaar. In Oost-Europa, waar de we reldtop huist, is het de ge woonste zaak dat er mini maal om de veertien dagen tegenstand van importantie aantreedt. Daardoor krijgen de turnsters de routine, in de wedstrijdsport, die zo broodnodig is voor het „ni veau-werk". Maar het KNGV is zich daarvan on voldoende bewust. Op een andere wijze trachten de verantwoordelijke leiders de „lancune" te omzeilen. Door in tegenstelling tot het verleden meer wed strijden voor de B-ploeg te houden willen ze zich ster ker in de breedte maken. Een theorie, waar voor wat valt te zeggen. Omdat het initiatief van 1969 zijn vruchten afwerpt, en voor zitter Ledoux onder andere stelt, dat er nog nooit zo veel kwaliteit onder de jeugdturnsters aanwezig was, is deze oplossing voor de hand liggend. Het sluit inderdaad een gevaar uit, dat dc prestaties vóór Mexico heeft beïnvloed. Toen werd de ploeg uitge teld, omdat voldoende re servemateriaal bleek te ontbreken na het uitvallen van enkele prominente top- krachten. Het feit, dat het talent-ln- breedte aan een opmars bezig is, wekt optimisme in de turnbond. De schamele resultaten van de laatste tijd zullen dan wel weer Binnenkort test voor „München" selectie snel in de vergetelheid ver dwijnen. Zo redeneert men. Zorgwekkend is echter, dat de jeugd nog steeds niet in handen is van een „full timer". Het Roemeense duo Caius Kianu en Livia Costa tracht zo goed mogelijk de voorbereiding voor München af te werken, maar het staat vast, dat deze aanpak allerminst ide aal is. Voorzitter Ledouxt „Wij zouden gecharmeerd zijn met een goede trainer. Hopelijk komt deze maand een definitief bericht af in deze zaak". Lange weg Het eerst moet blijken dat de München-ploeg op de goede weg is gedurende de halve finales van de Ne derlandse kampioenschap pen. die zondag 4 april in Hoorn en zondag, 18 april in Leiden worden gehou den. „Een deel van het ta lent. dat dan blijk geeft voldoende wilskracht Ie kunnen opbrengen, zal worden geselecteerd voor de weg, die nog heel lang duurt", voegt Ledoux er i toe. Ans vaa Garwen op de lage legger in spreidstand. Zij is momenteel de beste turnster van ons land. Een gunstige uitzondering vormt Ans van Gerwen, de Eindhovense verloofde van oud-kampioen Cor Smul ders. Zij heeft in overleg met PSV-trainer Ton Meijnen haar vooruitgang rustig doorgezet door in het bui tenland incidenteel aan wedstrijden deel te nemen. De resultaten waren zeer bemoedigend. In Barcelona en in Londen, waar de Eu ropese middentop aantrad, werd de „elastische" Ans van Gerwen glansrijk eer ste. Hans de Bruyn

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17