minia- touren VOLK VAN STOEPJESBOENERS LAAT AUTO'S VERVUILEN yum OUDSTE BERGSPOOR VAN EUROPA ZORGT VOOR FEESTGEDRUIS ZATERDAG 27 MAART 1971 Gids voor de Achterhoek Wie alles van de Gelderse Ach terhoek wil weten, kan zich nu uitgebreid oriënteren aan de hand van de gloednieuwe Ach terhoekbrochure, die duizenden gegevens bevat over zomerhuis jes, campings, hotels, landgoede ren, kastelen, bossen, musea, be zienswaardigheden in steden en dorpen, excursies, zwembaden, molens, speeltuinen, hertenkam pen en toeristische routes. Deze rijk geïllustreerde brochure is uitgevoerd in de perfecte mo derne huisstijl van de Streek- VVV. waarin men gemakkelijk de meesterhand van het Gelder se toeristenbrein Vet ontdekt. Ook als u niet van plan bent om dit jaar in de tuin van Nederland, de vakantiebijslag stuk te slaan, loont het toch de moeite de brochure even aan te vragen bij het VVV-verk_eersbu- reau. Stationsplein 59 in Z ut- phen. V kunt nog eenvoudiger bellen05750-9355. Prefereert v Arnhem en omgeving, dan ligt er bij alle VVV-kantoren in Nederland en bij de VVV Arn hem, Stationsplein 45 speciaal een soortgelijk vademecum voor u klaar. De provincie Gelder land heeft met deze reeks gid sen overduidelijk aangetoond, hoe het moderne toerisme in eigen land moet worden gepro pageerd. tiet is met alle half bakken informaties uit andere delen van het land in gedach- ard. ■nplir Dank zij de A.N.W.B.- reiswijzer De ANWB. die van het uitgeven maar niet genoeg kan krijgen, heeft een geheel nieuwe versie van het vorstelijke Reisboek voor Nederland" uitgebracht. Wie deze toeristische gezinsbij bel aanschaft, kan alle andere handige, min of meer complete, geheel bijgewerkte, maar mees tal zichtbaar mank gaande pri- vé-gidsen wel vergeten, want wat het ..Reisboek voor Neder land niet vermeldt, is domweg rijp voor de asbak. Deze 6e druk (van de overige vijf druk ken werden meer dan 80.000 exemplaren verkocht. Goeiedag ts voor het eerst gesplitst in een tekstdeel en een kaartendeel. In het eerste deel vindt men uit voerige streekbeschrijvingen en een opsomming van alle toeris tische aantrekkelijke plaatsen in Nederland in alfabetische volgorde. Het kaartendeel bevat 83 kaarten, waarop alle toeristi sche punten, wandelpaden, par keerplaatsen etc. zijn aangege ven. De prijs bedraagt voor le den f 29,50 en voor niet-leden f 34,50. Als autochtoon door het Wezerbergland De rattenvanger van Hameln heeft het dit jaar gemunt op de buitenlandse automobilisten, die hij naar het Wezerbergland hoopt te lokken met een uitge kiend vakantiearrangement. Oordeel zelf: voor 318 Duitse marken doorkruist men één ran de mooiste gebieden van de bondsrepubliek, overnacht men zevenmaal in voortreffelijke hotels, waaronder enkele super- romantische burchthotels, zoals de Trendèlburg, krijgt men acht maaltijden met specialiteiten en toegangskaarten voor alle be zienswaardigheden, zwembaden en openluchtvoorstellingen waaronder het vermaarde ,,Rat- tenvangerspel'' in Hameln. Men overnacht in Hameln, Trendel- burg, Islar, Karlshafen en Schwalenberg. Voelt u er voor, dan is het zaak snel contact op te nemen met de Verkehrsverew 325 Hameln, postbus 591 in Duitsland. U kunt ook bellen naar het Duits reis- en infor matiebureau aan het Spui 24 in Amsterdamtel. 020-241293. Wie de Deense schoener past, hij vaart ermee weg Een vakantietocht met een oud zeilschip uit 1906 voor maxi maal 12 personen is de gloed nieuwe attractie die Svendborg op Zuid-Funen zijn gasten in 1971 biedt. De vakantietochten worden van 1 mei tot 18 sep tember gemaakt met de schoe ner ,,Aron", die in 1906 op een iverf in Marstal werd gebouwd en tot 1968 'als vrachtschip in heeft een zeiloppervlakte van 270 vierkante meter. De cruises, die enkele dagen duren, voeren door de stille wateren en over de diepe gronden van Zuid-Fu- nen, waar 100 van de 500 Deen se eilanden zijn gelegen. Voor deze avontuurlijke tochten met volledige verzorging aan boord zijn drie arrangementen moge lijk: 1. van Svendborg elke 2e zaterdag vanaf 1 mei tot 18 september, terug de volgende vrijdag, prijs 975 kronen; 2. ran Svendborg elke 2e zaterdag september, rug aanda i prijs 475 kronen; 3. van Svend borg elke 2e dinsdag van 11 mei tot 28 september, terug op vrij dag, prijs 475 kronen (N-B. één kunnen in enkele tientallen Deense toeristencentra buiten landers zeilboten en motorboten huren. Wilt u meer van deze zilte vakantiegeneugten weten; het voortreffelijke Deense ver keersbureau. Keizersgracht 518 in Amsterdam, tel. 020-226717 is graag bereid om u een stroom van gegevens te verstrekken. Vorig jaar hebben 130.000 Ne derlanders hun vakantie door gebracht in Denemarken. Dat waren er 13.000 meer dan het jaar daarvoor, wat blijkt uit de gegevens van het Deense CBS. Op die li jat neemt Nederland een stevige'vijfde plaats in na West-Duitslfpid, Zweden, Ame rika en Engeland. De toeristen statistiek van Denemarken over 1970 vermeldt een totaal van bijna 21 miljoen gasten. Een opmerkelijk feitje: Nederland leverde aan Denemarken vorig jaar voor het eerst meer toeris ten dan Noorwegen en Finland samen. En dan toch maar blij ven roepen, dat een goeie buur beter is dan een verre vriend. Gidsen in reisdoolhof Uitgeverij Meulenhoff-Bruna NV, die de kampeerders al evr- der aan zich verplichtte door de verspreiding van een reeks voortreffelijke naslagwerken, heeft op de drempel van de lente uwer ferm in de boeken bus geblazen. Deze mammoet- uitgever heeft de volgende, va kantietoppers op zijn program ma: Holland Camping 1971. 192 pagina's informatie over vrijwel alle kampeermogelijkheden in eigen land. De indeling is per provincie, waarbij alleen de kuststrook -afzonderlijk behan deld wordt. Voor Spanjereizi- dig gidsje van 182 pagina's uit, waarin men overzichtelijk infor matie .in de Nederlandse taal krijgt over kampeerplaatsen in Spanje. Het bevat verder adres sen van eerste-hulpposten, con sulaten en garages. Het boekje zichtskaart in kleuren, verkocht in een plastic map. De prijs is exceptioneel laag gehouden: drie vijftig. Een vermelding apart verdient de beroemde In ternationale Campinggids, waarvan zojuist de tweede, sterk verbeterde uitgave, is ver schenen. Het formaat is nu langwerpig geworden, wat ze- ker zal bijdragen tot een handig gebruik. Een uitslaande flap is tevens aangebracht met de be tekenis van de diverse gebruik te symbolen, wat vermoeiend terugbladeren overbodig maakt. Voor deze gids bezocht een des- kundig selectieteam 19 lande n; in Europa, waaronder 7 in Oost- Europa. Het. team koos ruim 1000 campings van hoog gehalte uit. die uitgebreid met over zichtsfoto's worden besproken. De bevindingen van het team werden onder meer neergelegd in een beschrijving van de cam ping, gecompleteerd met een lijst, van faciliteiten en een situ atieschets. Sterk aanbevolen. Verkoopprijs acht gulden vijftig. In de komende maanden zal de Rigi, de koningin der Zwitserse bergen en vooruitgeschoven uitkijkpost tussen Vicrwoudste- denmeer en 't meer van Ztirich gedompeld worden jn onversne den feestgedruis. Op de flanken en op de kale top zullen de bergstromen verwoede concur rentie krijgen van de schnaps en de wijn en er zal geen dag zijn, waarop niet een stoet van tetterende potverteerders vanuit Vitznau de tocht naar de 1800 meter hoger gelegen Rlgi Kulm zal beginnen. Ofschoon Zwitsers ware mees ters zijn in het creëren van imaginaire redenen voor een volksfeest, is er ditmaal wel de gelijk een historische aanlei ding: honderd jaar geleden ploegde een roet en stoomwol ken brakende locomotief voor het eerst over de gloednieuwe Vitznau-Rigibaan naar het sta tion Rigi Staffelhöhe, halverwe ge hemel en aarde. Op de vuur plaat stond de zwartgeblakerde ingenieur Niklaus Riggenbach, die ondanks de hoon der sceptici zijn plannen voor de eerste bergbaan van Europa koppig had doorgedreven. Riggenbach, door zijn vader voor het koop manschap bestemd, maar door zijn leraren na vier school- maanden al weggejaagd, had in 1847 de eerste locomotief van Karlsruhe in Duitsland naar Zürich gereden en kende alle geheimen van het ijzeren mon ster, dat met een sleep van wrakke rijtuigen achter zich aan, steeds vaker opdook in de Zwitserse bergen. Hij was er daarom heilig van overtuigd, dat, er een locomotief kon wor den geconstrueerd, die de steile hellingen van zijn lievelings- berg, de Rigi, met klauwende tandraderen zou kunnen be dwingen. Zijn collega-inge nieurs en zijn oude leermeesters noemden zijn denkbeelden „on zinnig en onzindelijk" en open lijk wreef men hem een latente hersenverweking aan. En zelfs op het moment, dat Riggenbach zijn tandradmechanisme in Frankrijk liet patenteren, ver stomde de kritiek niet. Hijgend paard Reizigers, die in die dagen de Rigi wilden veroveren, werden door boeren in draagstoelen de berg opgezeuld. Voor een retour naar de Rigi Kulm betaalde men tien Zwitserse franken en als men beslag wist te leggen op een hijgend paard, dan moest men 16 franken neertel- leh. Het waren in die dagen bedragen, die fors aantikten, maar de animo voor een schom melsensatie in de draagstoel bleef toch van jaar tot jaar groeien. Dit mede onder invloed van Duitse en Engelse dichters, die eenmaal op de top van de Rigi het ene hemelse sonnet na het andere snorkende kwatrijn uit hun dichtaderen persten. Ze roemden het paradijselijke uit zicht en bezongen de zonsop gang, die vanaf de top bezien/ een sensatie van wereldklasse was. In 1819 schreven 1036 toe risten hun naam in het gasten boek van het Kulmhotel en dat aantal bleef daarna met de rei zigers gestadig stijgen. Rond 1860 moest de gemeenteraad van Weggis zelfs in het hoogsei zoen verkeersagenten de berg opsturen, die de aan- en afvoer van de reizigersstroom regel- Concessie Ondertussen zat Niklaus Rig genbach niet stil. Met enkele collega's richtte hij een maat schappij op, die in 1869 van het kanton Luzern de langverwach te en felbegeerde consessie kreeg voor de aanleg van Euro pa's eerste tandradspoorbaan. De 2398 aandelen a raison van 500 franken per stuk vlogen weg en nog datzelfde jaar be gonnen 600 arbeiders aan de bouw. De bedoeling was om de spoorweg een jaar later te ope nen, maar door de Frans-Duitse oorlog bleven 5000 meter rails en enkele personenwagens in Pont a Mousson steken. Dat be tekende uitstel tot 1871. Een jaar eerder had Riggenbach wel op zijn verjaardag de locomotief nummer 1 „De stad Luzern" over een proeftraject van 300 meter gejaagde Daarna waren ook de laatste sceptici door de knieën gegaan en werd Riggen bach door het hele volk tot ,,'s werelds grootste genie" ge kroond. Om een sluitende begroting te krijgen moesten elk jaar 50.000 koene reizigers in de rijtuigen van de Vitznau-Rigibaan plaats nemen, maar dat Aantal werd al in het eerste jaar met '0.000 over- WEGWEZEN ONDER REDACIE VAN LEO THURING troffen. 3 jaar later lieten reeds 100.000 toeristen zich omhoog trekken en in 1967 werd een absoluut record gehaald met 527.260 vervoerde passagiers. Twee jaar na de opening van de baan werd het traject verlengd tot aan de top, de Rigi Kulm en daarna duurde het welgeteld tot 1937 voordat de stoomlocomotief zijn plaats moest afstaan aan zijn moderne, nerveus geëlektri ficeerde broeder. Stoomwolken Dit jaar echter zullen er weer stoomwolken langs de hellingen van de Rigi drijven- Speciaal voor het 100-jarig bestaan van de Vitznau-Rigibaan is één van de stokoude locomotieven van stal gehaald en door enkele stokoude employés met liefde opgepoetst. Blinkend en proes tend zal hij in de komende maanden de vergane glorie van de Rigispoorweg nog één keer uitdragen tot op de kale top Zeg nou zelf: als daar niet op gedronken moet worden, dan weet de Zwitser het waarachtig Op de vorige week in Genève gehouden autotentoonstelling, de laatste in het automodeljaar 1971, was het Italiaanse concern Fiat traditioneel aanwezig met enkele nieuwe modellen. Die nieuwe modellen zijn een coupé op basis van de 130, het vlagge- schip van de Fiatvloot, en een 128 Rally 1300. Nog niet aanwe zig was de Fiat 127. De opvol ger van de 850 is pas na afloop van de tentoonstelling gepresen teerd. De 128 Rally is een nieuwe versie op het 128 type, het eer ste model van Fiat met voor wielaandrijving. In plaats van de 1116 cc dwarsgeplaatste mo tor van de 128 heeft de Rally versie een 1300 cc motor. Maxi maal vermogen van deze krachtbron 67 DIN-pk, exact 12 paardekrachten meer dan, de normale 128. De topsnelheid ligt iets boven de 150 km^u. Andere bijzonderheden van deze 128 Rally zijn: bekrachtigd (ge scheiden) remsysteem. wielop hanging aangepast aan groter vermogen, gewijzigde grille met matzwart radiateurscherm, twee extra-koplampen op de bumper (alle vier de lichtbronnen zijn halogeenlampen)verstelbare rugleuningen en hoofdsteunen voorin De 128 Railly zal op zeer korte termijn leverbaar zijn itn Italië, de kopers daarbuiten zul len nog enige tijd moeten wach ten. Pininfarina zette zijn handteke ning onder de coupéversie, van de 130. De coupé heeft evenals de 130 sedan een zescilinder motor in V-vorm. De inhoud is vergroot van 2866 tot 3238 cc. De coupé wordt in standaard uitvoering geleverd met een au tomatische Borg-Warner trans missie. Op verzoek is de wagen ook te koop met een handge- schakelde vijf versnellingsbak. Tot de standaarduitrusting be horen ook elektrisch te bedie nen ruiten. De coupé (twee deu ren) biedt voldoende plaats aan vijf personen, die op de zeer fraai uitgevoerde stoelen en bank in meer dan één woord meesterlijk zitten. Andere bij- De Opel Ascona 19 zonderheden van deze met zeer veel extra's uitgeruste wagen zijn een blauwgetinte voorruit, hitle-absorberende ruiten en een verwarmde achterruit. De coupé, over enkele maanden zal de wagen leverbaar zijn. maakt een zeer gedistingeerde sportie ve indruk en wordt dan ook erg Ander 'nieuws van het Fiat front is dat de Fiat 850 sport- coupé, in. Nederland bijzonder populair, een nieuw front kreeg. Opmerkelijkste wijziging is dal de binnenkoplampen verder Renault was in Genève aanwe zig met een Alpine A 310/ een geheel nieuw 2+2 met een tot 140 pk opgevoerde motor van de Renault 16 TS, een topsnelheid van 215 kmAi. en zes koplam pen. De nieuwe Alpjne Re nault komt naast de door de Monte arlo rallye-successen be roemd geworden Alpine-Renault Berlinette. De carrosserie is ge heel gemaakt uit gewapend po lyester; het gewicht is daardoor slechts 825 kg. Het is de bedoe ling binnen niet al ie lange lijd ook nog een versie uit te bren gen met een 175 (SAE) pk krachtbron. Daarmee kan een topsnelheid worden bereikt van rond de 230. km'u. Een inder daad zeer fraaie auto. Opel presenteert in Genève vier nieuwe modellen. Dat zijn de Ascona 19, aangedreven door een 1,9 liter 4-cilinder motor met hoogliggende nokkenas, die aan» het eerder op de markt gebrachte Ascona '16 model wordt toegevoegd. De Ascona 19 kan een topsnelheid bereiken die iets boven de 160 kn+u. ligt. De acceleratie stemt overeen met die van de Mania 1900. De Asconagezinswagen en de Ascona Voyage stationwagen, zowel in een 1,6 I'S' als in de nieuwe 1.9 1.-uitvoering kunnen voortaan ook met een speciale „SR" uitrusting worden gele verd. Radiaalbanden zijn op 4 spaaks sportvelgen gemonteerd, terwijl de flanken van het koetswerk door een dubbele bies over de gehele lengte worden gekenmerkt. Door het op de markt brengen van een Opel GT-uitvoering te gen een zeer lage prijs heeft Opel een sportieve auto binnen het bereik van jonge mensen willen brengen. De motor, het chassis en het koetswerk van de GT'J zijn gelijk aan die van de succesvolle Opel GT 1900. Ui terlijk onderscheidt de Opel GT/J zich doordat diverse on derdelen, dubbele uitlaatpijp en brandstoftankslot in mat zwart zijn uitgevoerd. De voor ons land geldende prijzen van de Ascona 19 en „SR" en OPEL GT^J zullen binnenkort bekend worden gemaakt. UTRECHT Wij Nederlander» blijven eigenlijk maar een vreemd volkje. We hebben aan de ene kant sinds mensenheuge nis het odium op ons geladen het meest zindelijke volk ter wereld te zijn. Althans waar het het boenen van stoepjes be treft. Aan de andere kant laten we onze auto's vuiler ec. vuiler worden, tot modder en zout er koeksgewijs opzitten. Eén ding is daardoor volkomen duidelijk geworden: de status, die het vierwielig vehikel had, is eraf, maar dan ook helemdal. En dat wordt bevestigd dooi- de vrij slechte verkoopcijfers van de fabrikanten van autopoetsmid- delen, met een netter woord au to-onderhoudsmiddelen ge- Slechte verkoopcijfers is eigen lijk maar een betrekkelijk be grip. Natuurlijk, de fabrikanten van de onderhoudsmiddelen lij den echt nog geen gebrek, maar de kip met gouden eieren die de enorme stijging van het wagen park leek Ie zijn, ging aardig in de rui en de eierproduktie liep terug. Of, om het anders te zeggen: de stijging van de ver koop van poetsmiddelen liep niet gelijk op met de stijging van het aantal auto's Bleef zelfs beduidend achter. Om het eens In cijfertjes te bekijken: we hebben in Neder land zo rond de twee miljoen auto's en er wordt zo rond de dertig miljoen gulden per jaar aan onderhoudsmiddelen uitge geven. Dat komt ruwweg neer per auto op vijftien gulden per jaar. De poetser die niet alleen maar water, of nog erger, water en een huishoudwasmiddel ge bruikt is echter veel minder kwijt. Er staat natuurlijk tegen over, dat de „hardgrondige" poetser ziin bedrag met vele guldens omhooggeschroefd ziet. Shampoo Wat zijn ei al zo voor auto onderhoudsmiddelen in de han del. Allereerst shampoo, sham poo met autowas, autowas clea ner, chroombeschermers, chroom- poetsmiddei en verder nog al lerlei preparaten voor alle be paalde doeleinden. De grootste producent van autoshampoos is onbetwist Valma onderdeel van het Erdalconcern die meer dan de helft van alle ver kochte shampoos voor zijn reke- De Nederlander poetst minder. Voorzichtige cijfers hebben het uitgewezen Zo'n jachtig procent van alle autobezitters zei in 1966 hun auto regelmatig te 1 poetsen Nu is dat nog geen tweederde. De busjes onder- houdsmiddel staan te verpiete ren in de keukenkast, naast de speciale borstel en het speciale fe poetsdoekje dat pa gekocht fpi had. De reden daarvoor ligt natuur lijk niet a'leen in het feit dat de auto van statussymbool lou ter geDruiksvoorwerp is gewor den. Vaak ontbreekt de tijd voor het poetsen ook. Meer en meer wordt de auto in de week ends gebruikt voor uitstapjes. Meer ook is het boodschappen doen van alledag verschoven naar de vrije zaterdag. Het boodschappen doen werd daar mee verheven tot „gezellig win kelen en de auto werd slach- offer. Daarnaast zijn ook de auto lakken van een betere kwaliteit geworden. Als men het aussortimenl van onderhoudsmiddelen echer be kijkt waarmee vele „autoboe tieks" pronken, dan lijkt het al- |j|H lemaal zo'n vaart niet te lopen. j|i|B In blikken potjes, dozen en spuitbussen zijn ze er te kust en ie keur Valma, Johnson, Turtle Wax. Rexine, Holt, de één misschien beter dan de an der, in elk geval duurder. Het goedkoopst kopen kan men in de grote warenhuizen die hun Wassen en poetsen: De weeën van het autobezit Oppassen is echter de bood schap. verliing niet te veel van het door u gekochte onderhouds- produkt. Zeker, een shampoo haalt het vuil weg, dat is juist, maar u hebt weinig aan een laklaag waarvan alleen hei vuil verdwenen is. Die laklaag heeft een nieuw opperhoudje van was nodig. Een gemakkelijk op te brengen, dun te verdelen filip van was, die de laklaag be schermt ttgen directe invloed van buiten en hem bovendien laat glanzen als een zaterdags avonds gepoetste zondagschoen. Maar pas op, de beste bescher ming geven niet de wassoorten die het allergemakkelijkst op te brengen ziin. Was en shampoo legeliik opbrengen blijkt moge lijk de glanzende huid be wijst. het maar de wasfilm die achterblijft geeft minimale be scherming. Vervelend Na het wassen komt pas het vervelende karwei, het in de was zetten. Als u werkelijk profijt van uw auto wilt hebben is dat toch echt zo'n keer of zes per jaar nodig. Uw auto als nieuw is niet zo maar eer re clamekreet. U krijgt uw auto zo goed als nieuw door zo'r. goede beurt. En geeft het bovendien niet een heerlijk trots gevoel de regendruppeltjes weer vlot van de laklaag af te zien lopen? Nou dan. Eén onderdeel van het autopoet- sen blijft er nog over, het „klie- neren". Slechts verstokte doe- het-zelvers die dan bovendien nog beschikken over eer ontem bare irimlust, doen dit voor hun plezier. De anderen laten dit aan een garagehouder over. Een troost: cleaner, die als het ware het aangetaste laklaagje weg haalt, hoeft maar heel, heel zel den gebruikt te worden Ten minste als de rest van het on derhoud goed gebeurt.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15