LUCHTHAVEN BIJ DE AFSLUITDIJK De witte ruiter van De Linie:... in volle galop op weg naar een wereld-noodraad J. H. 70-JARIGE PATER C. CREYGHTON S.J. DEN HAAG. Hij is stellig de enige pries ter i*» ons land die de eerste pagina van het kerkelijk wetboek let terlijk heeft opgege ten. Een symbool? We zullen zien. „We zaten toen met ons huis geëvacueerd in Valkenburg, maar ook dat werd door de Duitsers gevorderd. We moesten er in een paar uur uit zijn. Je mocht je eigen spulle tjes meenemen, maar boeken alleen als er geen stempel van het Canisianum instond. Maar ik wilde mijn exem plaar van de codex met al mijn aantekeningen niet mis sen. Vandaar". Hij scheurde de gestempelde bladzijden eruit en at ze op. Het lijkt hem geen kwaad te heb ben gedaan. Josephus Hendrikus Cornelis Creyghton S.J. is 17 februari jongstleden zeventig jaar geworden. En rookt in zijn uiterst kale kloosterkamer in het Haagse Aloysius-College zijn zelfgerolde sigaretten met kenne lijk genoegen. Half-zware shagmet een naam als een symbool. Pater Creyghton was de oprichter en eerste hoodredacteur van het weekblad ..De Linie" waarvan het eerste nummer op 29 maart 1946 van de pers rolde, nu een kwart eeuw geleden. Wat Creyghtons „Linie" was, laat zich aardig illustreren met het citaat dat Michel van der Plas in „Mooie Vrede" uit het derde nummer van 12 april 1946 koos om te laten zien, hoe de pater doctor in de wijsbegeerte, doctor in de theologie, licentiaat in het canonieke recht en in de jaren 19341937 hoogle raar aan de Gregoriana in Rome - toen uitpakte „De grote publiciteit in Nederland be rust in hoofdzaak bij een klein getal blaaskaken, die vlot weten te schrijven, maar geen fundament bezitten, en de fundamenten niet kennen. Willen wij beproeven het woord van hen over te nemen, met de hoop het hun op den duur te ontnemen, dan moet dit ge schieden op het terrein, dat zij, weder rechtelijk, bezet houden. Zij zijn dom, omdat zij niet weten waarover en waar om het gaat in Nederland. Laat ons niet dom zijn door niet te begrijpen hoe het moet". Dat liegt er niet om. Bepaald beschei den klinkt het niet. Geen wonder dat Creyghton weerstand opriep. Vati alfér- lei aard, ook geestig, zoals Michel van der Plas aanhaalt uit het advertentfè- blad voor Limburg in de herfst van 1946: „De Linie is een lijn, die zich kronkelt van genoegen over zijn eigen rechtheid". Systeem Wat wilde destijds De Linie? Creygh ton schreef al lang. Vanaf z'n Rometijd leverde hij fundamentele artikelen aan het zondagnummer van de Maasbode Toen die krant op 14 mei 1940 in Rotterdam verbrandde en na een korte wederopstanding op de persen van de NRC verboden werd, zon de pater op wat anders: een wekelijkse publikatie die zou moeten uitgroeien tot een los bladige systematische geloofsleer, een moderne catechese over kerk maatschappij. Ter inleiding op systeem schreef hij alvast maar heel boek: „Credo": het geheim van apostolische geloofsbelijdenis", dat 1941 in Den Bosch verscheen. Zijn idee ontwikkelde zich verder het plan er een compleet weekblad te maken. Pater John Janssens, Vlaamse generaal van zijn orde. enthousiast. Op 29 maart 1946 wa „Ik had het wel gewoon NKW willen noemen. „Nederlands Katholiek Week blad", maar dat vond niemand klinken. De naamgeving was tenslotte het resul taat van een soort traumatische ont wikkeling. Ik heb gedacht aan „De Witte Ruiter", naar een figuur uit de Apocalyps, de engel die met een zwaard in de hand over de wereld rijdt om de waarheid te verdedigen en de onwaar heid zo goed mogelijk in toom te hou den. Of aan „De Gouden Roos", in de middeleeuwen een symbool dat eens per jaar door de paus aan de keizer werd overhandigd als uitdrukking van de ge dachte dat de keizer de taak op zich nam de geloofswaarheden te helpen verdedigen. Ik heb ook nog aan de „Zon" gedacht: Christus als bron van licht. Maar pas „De Linie" werd goed bevonden, vooral op advies van Paul de Waart, die volgens aanvankelijk plan de eerste redactiesecretaris zou zijn ge worden. En ook voor die naam had ik motieven genoeg". Slagorde „Het woord verwijst naar de heilige linie, waarover Jozef Alberdingk Thijm geschreven heeft; de lijn waarop een kerkgebouw moest staan: het altaar in de richting van het oosten waar de zon opkomt, oriëntatie als symbool van ge richtheid op Christus. Maar de heilige linie is ook de generatie van de aarts vaders waaruit Christus geboren is. En de linie is een slagorder van schepen of troepen of forten. Ik dacht vooral aan de linieschepen, de sterkste schepen van ZATERDAG 27 MAART 1? Pater Creyghton: „Er is nog een hoop werk aan de winkel' de vloot. Ik had van De Linie ook een echt nieuwsblad willen maken: een li- niebericht zou net zo belangrijk zijn als een linieschip". De ambitie zat niet enkel in dc naam. De Linie zou niet louter een Nederlands verschijnsel blijven. Buiten de grens kwam alleen de Vlaamse Linie (1948) tot stand, maar pater Creyghton had zich ook een persbureau Interlinie ge dacht als overkoepeling van op te rich ten Linies over de hele wereld. „Er waren contacten met Témoignage Chré- tien, met de Münch'ner Allgcmeine, met Ierland, met Italië. Op een congres in Versailles van de belangrijkste publicis ten van onze orde heb ik sterk gepleit voor systematische samenwerking. Over de gehele wereld gaven de jezuïeten toen zo'n 1100 verschillende tijdschrif ten en periodieken uit. Konden we daar niet méér mee doen?". Apostolisch Het doel is duidelijk: De Linie was opgezet als een apostolisch instrument „een van mijn belangrijkste inspiratie bronnen was: „The idea of a univer sity" van de geniale, briljante John Henry Newman Deze zegt dat een uni versiteit incompleet is zonder 'n theolo gische faculteit omdat alle wetenschap pen met hun slotvragen bij de theologie terechtkomen. Je ziet dat toch ook dui delijk. bijvoorbeeld bij uitvinders van de atoombom als Oppenheimer: „Moch ten wij dit doen?" Shakespeare zei het al: Er zijn meer dingen tussen hemel en aarde dan waar menselijke filosofie van dromen kan. En dat „meer" is de Openbaring, die telkens opnieuw moet worden uitgesproken in de taal van de eigen tijd. Dat te doen is de functie van de paus, een levend gezag dat telkens weer toelicht, verdedigt". „Voorzover ik het kan overzien, is er maar één stelsel dat werkelijk sluit, en dat is het katholicisme. Onder alle reli gies is de christelijke veruit de grootste, maar onder de christenen is dat op haar beurt de katholieke, briljant georgani seerd, het sterkst over gehele wereld verspreid, het effectiefst bestuurd. Kri- jiek is best. maar wees niet ?o dom. pm, dergelijke feiten uit het oog te verjie- ^gn. Toen ik De Linie begon ,zag jk ,hpt zo: de katholieke Kerk heeft dingen te zeggen, die niemand anders zeggen kan, maar die voor een gezonde ontwikke ling van de maatschappij onontbeerlijk zijn. Dus moeten we spreken". Niet exclusief Vandaag zou pater Creyghton daaraan echter twee dingen willen toevoegen, de evolutie van zijn denken, die insluit dat hij best wil toegeven dat hij zich met zijn rechtlijnige opstelling destijds op "n aantal punten vergist kan hebben. „Ik acht de katholieke waarheid nog al tijd onmisbaar, maar de katholieke in spiratie vind je niet exclusief in de ka tholieke Kerk alleen; zij zit overal ter wereld verspreid in alle mensen. En ik vind nu ook, dat je niet moet denken dat het geloof specifieke antwoorden geeft op specifieke profane vragen. Het vraagstuk van een nieuwe wereldorde bijvoorbeeld is een institutionele staat kundige vraag, die niet kan worden opgelost met vaag christelijk gezwets maar waar heel deskundige politici aan moeten werken, mensen die grondig doorhebben wat democratie is, wat re geren is, welke problemen er zijn en zo verder. De taak van het geloof is dan om de condities te helpen verwezenlij ken opdat het profane werk verricht De grote lijn Wat is dan die „katholieke -waarheid". Zijn antwoord is simpel: „Wat de paus leert", maar dat bedoelt hij niet zo rechtlijnig als het op 't eerste gehoor klinkt „Ook de paus leert al zoekend en tastend. Ook hij kan zich vergissen, qn het is best mogelijk dat dit bijvoor beeld met Humanae Vitae het geval is. Veranderen de feitelijkheden niet in bijvoorbeeld de positie van de vrouw, de seksualiteit, het huwelijk?". Jawel, maar wie zal uitmaken of de paus zich vergist? „Het gaat om de grote lijn", zegt pater Creyghton. „en bovendien om de res pons van de leer in de Kerk". En waarachtig, daar komt zijn exemplaar van de codex op tafel, nog altijd zonder stempel Hij wijst met name op canon 29. die klassiek is maar voor mij toch wel een soort openbaring: „De gewoonte is de meest gezaghebben de interpretatie van de wet". Anders gezegd: de gewoonte is ?en meer gezag hebbende rechtsbron dan de wet. Als de wet door het belangrijkste gedeelte van de gemeenschap niet langer als bindend wordt beschouwd verliest zij haar geldigheid. En weliswaar verschil len de geleerden van mening over de vraag of met „het belangrijkste deel" de nominale meerderheid of de verstan- digsten van de gemeenschap worden bedoeld. Maar het beginsel is duidelijk: in het canonieke recht zit de ruimte voor verandering van huis uit inge bouwd. Het leven kan wel degelijk voor de leer gaan. de Kerk is niet zo sta- tisch-wettisch als zij vaak wordt afge schilderd. „Er wordt dan ook vaak maar wat gekletst," vindt pater Creyghton. Hij acht de blaaskaken ken nelijk allerminst uitgestorven. Hij is maar drie jaar hoofdredacteur van De Linie geweest, maar heeft se dertdien niet stilgezeten. Hij bekent in zijn bureau de manuscripten te hebben van wel zestien boeken die geen uitge ver hebben kunnen vinden, bijvoorbeeld een boek met een helemaal andere benadering van de oecumenische kwes tie, niet op basis van de kerken maar van individuele mensen. Het interview dwaalt gemakkelijk af naar een ge- sprek over het boeiende perspectief dat hij opent op de opbouw van een alge meen godsdienstig wereldgezag, naar zijn mening het enige doeltreffende antwoord op het proces van totale secu larisering waarop de kerken in haar huidige organisatie niet zijn voorbereid. Maar wat vandaag zijn leven vult 1 en zijn werkdag begint des morgens om zever» uur is niet.de bundel manu- scripterf in portefeuille Jnaaf dé uitwer king van de gedachten, die hij ontvouw de in een boek dat wel op de markt kwam: „Internationale Anarchie" (Am sterdam 1961). Ondertitel: de weg naar een ni.euwe wereldorde. Waar hij voor vecht is de oorlog uit te bannen. De nieuwste Engelse versie van zijn brochure „Wereldnoodregering" is ter perse. Zijn visie is, dat de wereld vrede en de oplossing van andere grote wereldproblemen nooit bereikt kunnen worden door overleg tussen de regerin gen van afzonderlijke staten, omdat de eerste zorg van elke regering is en moet zijn de veiligheid van haar eigen burgers te waarborgen, waarvoor zij haar kracht in wapens moet zoeken zo lang een echte wereldautoriteit ont breekt. Het is duidelijk dat de Verenig- 1 de oor de Naties niet zo'n wereldgezag men. Zij zijn niet meer d moetingsplaats van staten, gen duren voort. Creyghton geloof dat de afzonderlij wereldburgers kunnen bereiken hun regeringen ontzegd blijft: r« streeks. en langs hun eigen regen heen, een wereldparlement te kiezen een wereldregering te 1 echter nog niet op die wereldburg zelf dat hij vooralsnog zijn aclie hoofdzaak richt. Hij koos weg: eerst het op uitnodiging bijeenzoeken van een wereldnoodn van internationale figuren, die i kring vertrouwen genieten, werkt hij met een hoofdkwartier de Frederik Hendriklaan 26, t comité en een World Union-beweg met maandelijkse publikaties Engels en Nederlands. Wereldnoodraad Hij heeft al veertien leden voi werelnoodraad bijeen. Jongste ar van deze maand: de 69-jarige Ratan Nehru uit India, een neef Indira Gandhi. Een man met grote ternationale ervaring, oud-ambassadi gedelegeerde en minister landse Zaken van zijn land. And topper: dr. Alan Paton, de schrijve: „Tranen over Johannesburg". V vooraanstaande personen uit Equac Libanon, Brazilië, Uruguay, Ceylon Filippijnen, Indonesië, de Afrikad kundige Rolf Italiaander. de Ami kaanse hoogleraar Charles Mercii Ongetwijfeld een lange weg, het afgelopen jaar kwamen i twee noodraadleden bij, doch wereldwijde representatie is in taal van rond honderd v Het idee is, dat de wereldnoodn eenmaal compleet, een wereldnoodn ring van vijf tot negen leden zal wijzen, die vervolgens zou mi klaren het wereldgezag over wanneer „de tijd daarvoor rijp Wanneer /al dat wezen? Wanneer I een re del'- zekerheid bestaat, dal veel wereldburgers bereid zouden in internationale zaken het gezag de werelregering in plaats eigen regering te volgen, dat de afi derlijke staten maar dan ook maal niet langer zeker zouden i van de loyaliteit van hun eigen tgf „We hebben geen lijd te verlie zegt pater Creyghton, „want 1 op een tikkende tijdbom. Niemand op welk uur het mechanisme staat gesteld. Iedere dag die wij krijger een dag van geluk, maar iedereen dat geluk niet blijvend is Wat hemzelf betreft versaagt hij daar niet. Hij vroeg een jaar geleden Nederlandse overste om assistentie heeft nu op zijn hoofdkwartier religieuzen werkzaam bij het uitbre van de internationale contacten t formatie van de wereldnoodraad t« snellen. Binnenkort zal hij verzoek doen aan de hoogste religs oversten van de gehele wereld, t de hoge gezagdragers van de Islam Boeddhisme etc. „want dit is die allen aangaat: wereldburgers: wij allemaal", zegt pater Creyghton Men mag wensen dat hij slaagt tijd. JAN ONSTEN1 Ir. Jan Petri: De beste oplossing voor overmorgen WAGENINGEN Een bericht van enkele weken geleden: de loog ir. Jan Petri uit Wageningen, stedebouwkundige en plano logisch adviseur, heeft uitgerekend dat in binnendijks Neder land nog maar zes plaatsen te vinden zijn voor een nieuw, groot intercontinentaal vliegveld. Zonder dorpen af te breken kan een vliegveld van 2500 ha. met een bewoningsvrije zone van 7,2 by 37 km nog slechts worden aangelegd in dc Oosterschelde. op de Veluwe, in de Flevopolder of Markerwaard, in het IJsselmeer tussen Enkhuizen en Staveren of ten zuiden van cn evenwijdig aan dc Afsluitdijk. Hijzelf gelooft dat eigenlijk alleen het Af- sluitdijkvliegvcld in staat is de sterke groeiende luchtvaart- technologie alle kansen te geven. De Oosterschelde is onaan vaardbaar cn een regering die het Veluwcmassicf zou aantasten verdient naar z»jn stellige overtuiging dc doodstraf. Op de publikatie van zijn goed gedocu menteerde nota is evenwel een opmer kelijke stilte gevolgd. Ir. Petri is daar over enigszins verbaasd. „Ik heb een soort hobby voor 't noorden. Mijn moe der komt er vandaan. Tot nu toe heb ik nog slechts één reactie gehad, van een man uit Sneek, die het een onzalig plan vond, maar die toch wilde dat ik eens kwam spreken over die luchthaven." Volgens Petri zou juist het hoge noor den de handen moeten dichtknijpen met een luchthaven langs de Afsluitdijk. Het zou voor het noorden de „kick" zijn, zoekt en dat met een Petri: „In de randgebieden buiten het welvarende westen bestaat toch een opvallend dualisme. Economisch blij ven ze achter, maar het welzijnsas pect (rust, ruimte, schone lucht, hui zen etc), doet hen voorstaan op het westen." Hij zegt dat het opvallend is hoeveel intellectuelen uit de randstad op het moment liever een mindere positie, maar een goed wornmilieu in de provincie verkiezen boven wonen en werken in de randstad. „Maar aan de andere kant willen die gebieden toch helemaal bij blijven nou dat gaat helaas dikwijls gepaard met gebrul. We horen de bestuur ders uit die streken' toch dagelijks klagen over het tekort aan middelen, aan mogelijkheden, maar het is een moeilijk probleem. De centrale over heid heeft maar zo weinig heden om er snel iets aan omdat we nu eenmaal een nomie hebben en je bedrijvi ve niet kunt dwingen zich vestigen". mogelijk- te doen. elders te Ir. Petri (ooit verbonden aan stadsont wikkeling Rotterdam, de provinciale planologische dienst van Drente, vijf jaar plaatsvervangend directeur van de PPD in Zeeland, vijf jaar weten schappelijk hoofdmedewerker van de afdeling planologie van de landbouw hogeschool te Wageningen en de laat ste jaren adviseur van de Nederlandse Heide Mij, welke laatste instantie met zijn luchthavenrapport overigens niets uitstaande heeft) zegt de hele discus sie rondom Schiphol met meer dan alleen vakmatige belangstelling te hebben gevolgd. Verwonderd „Twee dingen hebben mij verwon- a. Dat men de plaats langs de Afsluit dijk nooit heeft opgenomen in de over wegingen. b. Dat men eigenlijk niet bewust een keuze schijnt te willen maken tussen morgen en overmorgen. Met de huidige geluidsaggressie moet je eenvoudig uitgaan van een bewo ningsvrije zone van 7,2 bij 37 km". „Als we aan overmorgen denken dan komt vanzelf de klemmende vraag naar voren of we met dc Marker waardluchthaven ook niet een tweede Schipholprobleem zullen scheppen. Psychologisch lijken Markerwaard en Flevoland nog ver weg en erg groot, omdat alles nu nog water is en modder, maar de gebieden liggen toch allemaal binnen een straal van 45 kilometer van Amsterdam Nog maar kortgeleden heeft de minister zelf over Flevoland gezegd dat de luchtha ven daar niet kon komen omdat het te dicht bij Schiphol zou liggen Vergeet niet dat men in West-Neder land ongelooflijk in de knel zit. Zui delijk Flevoland en de Markerwaard zijn de enige mogelijkheden om de zaak nog gezond te houden om te kunnen recreëren te wonen en te werken. In verband met de nog te verwachten stijging van de geluidsag gressie zullen wij in afmetingen moe ten denken, waaraan we nu nog niet gewend zijn". Over een sterke uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven zegt Petri: „In de kwestie Zestienhoven heb ik me onvoldoende verdiept. Maar ik geloof, dat het toch wel een nationaal aan vaard standpunt is dat een werkelijk groot tweede intercontinentaal vlieg veld in de randstad onmogelijk is. Ik neem aan. dat Rotterdam dit ook niet bedoelt". Hoe denkt ir. Petri over het argument van de Schipholdirectie. dat de grote luchtvaartmaatschappijen zich toch niet zullen laten dwingen om in de Markerwaard of bij de Afsluitdijk te landen of op te stijgen. Petri: „Dat is maar ten dele waar. De keuze van luchtvaarttereinen is natuurlijk niet helemaal vrij. Zij wordt beperkt door de mogelijkheden die er zijn. De ge- luidshinderbepalingen zouden bij Schiphol bijvoorbeeld strertger zijn dan in de Markerwaard". Drie reacties Citaat uit zijn rapport: „De uitgroei naar de grote intercontinentale lucht haven van het einde dezer eeuw lijkt in de Markerwaard niet mogelijk. Als men in 1980 of eerder tot deze ont dekking zou komen dan zijn drie re acties denkbaar 1. Gelukkig, het hoeft niet meer, want Duitsland (Münster-Hamm waar een enorm vliegveld is ontworpen van wellicht 4000 hectaren dichtbij de Ne derlandse grens) Frankrijk en Enge land bouwden reeds de geweldige in tercontinentale vliegvelden, waarop wij kunnen terugvallen vanuit onze Schiphols en Zestienhovens. 2. We beginnen alsnog op een plaats waar nog wel ruimte is. 3. Wat is het jammer dat we in 1972- 1973 niet kozen voor een terrein waar verdere expansie wel mogelijk zou zijn geweest." Petri herinnert zich een bijeenkomst van enkele jaren geleden in het bouwcentrum Rotterdam, waar aan buitenlandse planologen werd ge vraagd als buitenstaanders nu eens een conceptie voor de IJsselmeerpol- ders te bedenken. „Er was een planoloog uit Israël, die zei: ik begrijp die plannen niet. Het boeiende van Nederland is nu juist dat overal in het landschap dat water aanwezig is, overal bruggen en dijken. Dan ga je toch niet van die rechte droge gebieden maken, maar een opti maal Hollands landschap met diezelf de bruggen, met water en kronkelslo- Enkhuizer zand Een andere groep was toen vooral onder de indruk van de hoogste centra le ligging van het Enkhuizer zand. Ze vonden dit de uit^ .sproken plaats voor een grote internationale univer siteitsstad. In dat hoge centrale gebied zou je een campus kunnen maken volgens de allerlaatste mogelijkheden. Het zou mij niet verbazen als er over een jaar of drie meer mensen zouden zijn die zo denken. Waarom zou Ne derland in EEG-verband dat gebied niet eens naar voren halen?" Ir. Petri is ook voorstander van een gewijzigde opzet van het aanvankelij ke plan tot droogmaking van de Mar kerwaard. „De randmeren zijn maat schappelijk de belangrijkste elemen ten geworden, structuurelementen die de mogelijkheid geven tot eindeloos betere cn leukere ideeën. De randme ren zouden groter moeten worden en het landschap gevarieerd, waarin be halve ruimte om te wonen en te werken ook natuurmonumenten lig- Twee richtingen „Met het groter worden van de vlieg tuigen neemt de betekenis van de wind af, zelfs zodanig dat men in de toekomst niet meer per se in alle richtingen moet kunnen landen of starten. Het aardige van de Afsluitdijk- •ssing is dan ook de banen precies goed zouden lopen, namelijk oost west, de meest heersende windrich ting. De angst, die sommigen in Noord-Holland hebben voor geluids hinder in het geval de Markerwaard toch de plaats wordt, vindt de Wage- ningse planoloog „nauwelijks gerecht vaardigd". „Als je niet weet waar het vliegveld in de Markerwaard komt, kun je in Noord-Holland niet tegen zijn. Als het tegenover Lelystad wordt gesitueerd dan is er echt geen vuiltje aan de lucht. Noord-Holland zou geheel bui ten de gevarenzone komen te liggen, maar geen geluidshinder ondervinden wel economische voordelen van de luchthaven kunnen pakken". En de verbinding tussen Afsluitdijk Amsterdam? Ir. Petri: „In feite lefl die afstand geen enkele belemmer! op. Je zou een Hoovercraft kunnl laten varen, die via het Oostvaarda diep rechtstreeks naar het station in Amsterdam koerst Dat zeer wel mogelijk. Een Hoovercraft kan zich ook land voortbewegen en het is i denkbaar dat het vaartuig over dijk bij Schellingwoude gaat. ding kan 254 personen vervoeren 30 auto's en heeft een kruissnelhr van 93 km. per uur. De afstand M kerwaard-Centraal Station is natu lijk dan nog korter." „Het zou aan het noorden van Nod Holland en Friesland een economic impuls geven zonder weerga. Er len binnen de straal van 45 km d< in Harlingen, Leeuwarden, Snfl Bolsward, Enkhuizen, Hoorn. A" maar. Schagen en Den Helder den woningen gereed moeten kon: voor werkers, die direct of indifl met het vliegvel1 zijn verbonden De afstand van de Afsluitdijk n' Amsterdam is naar Nederlandse grippen groot, maar niet groter die tussen de grote Duitse steden i het in aanbouw zijnde Münsl' Hamm." PETER GERRlTi

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12