STRIJDVAARDIG IN HAAR NIEMANDSLAND P^| 1 x1** m li §w%i 1 - toto M „GEEN ANGST OP DE PLANKEN; IK WEET PRECIES WAT IK DOE..." WIDEN Sinds kort kabbelt de grauwe gekanaliseerde watermassa van e nieuwe Korte VKetomleidingsroute voor de scheepvaart langs de ewoners van de Schubertlaan tussen Leiden en Voorschoten, De golven aan er onder een stevige westerbries van niets naar niets en vracht- en lezaerboten werken zich er klievend doorheen. De een met meer moeite an de ander. Je ziet er de Avifauna in drijvende hoerastemming en even iter verschijnt wat knorrig een lange schuit, tot zinkens toe geladen: Wij varen voor u", met een soort fietsvlaggetje in flarden klapperend top. Op de derde verdieping van een flatgebouw zit Leadens dans- aiomeen Marjolein Briër in meditatiehouding, zwarte trui en blauw- htige ravelbroek die iets met spijkers uitstaande moet hebben op i bank voor het raam. Ze beleeft een van haar spaarzame ogenblikken an rust. Het is fijn hier. Je ziet de vliegtuigen op Valkenburg en de emel op aarde dalen. Heerlijk, dat je hier elke keer weer je ogen kunt pendoen en vrij ademen. Ik kom zo helemaal tot rust met die honderd- oveel werelden in me en die wolkenkalmte boven. Ik hou van m'n plek, hou van m'n kleuren arjolein Briër houdt van haar kleu- e is daar erg gevoelig voor. lies in en aan haar flat is kleurrijk, ant kleuren vormen haar creativi- it. In de doorgebroken kamers spe- n paars en oranje tikkertje. Ge- ieldhouwde groene leeuwen staan er s bakens tussen in. Een houten laag- ischorte neger en negerin vormen irzijde de receptie. Je mag ze aanra- en dan meteen een zoutje van het je nemen. Het zijn geen missiene- Ze geven alleen en nemen niets, p de oranje boekenrekken is geen oek te vinden, maar er is een over- evolking van poppetjes, donkere gla- ;n in verschillende stijlen en aller- inde snuisterijen, die met smaak op kop zijn getikt. .Huls- nummer arjolein heeft het haar Dt gekregen. Zn laat het. lieve lang- hangen, maar dan zeggen ze- wat je d'r nou weer uit. Ze kijkt even ar de Wassenaarse duinen aan de n en zegt: „Je krijgt me tóch niet ar je me hebben wil". Ik had juist ar haar leeftijd gevraagd". Ik ben oud als ik me voel. Soms 17, soms soms neutraal 28 of zo; verder wil niet gaan. Leeftijd is een cijfer, net ials een huisnummer; dat klimt ook naarmate je de straat verder in '11 Sorel, met zwarte baard bril, neemt de honneurs :henkt in en zorgt voor de achter- ondmuziek met een up to date ste obandrecorder. Wil Sorel vult het iciale leven op in de flat. Hij anneujK brok in haar leven jjdloos. „Wil is verder mijn publicity ^anager en grafisch ontwerper affiches en andere toestanden. Hij kunstschilder van origine, afkomstig Antwerpen en bezig met het a-eiden van een tentoonstelling", legt larjolein ter verduidelijking uit. „Hij niet mijn troost in kommer ^otfigenslag, daar ben ik zélf arjoleins grootste vriend is de ïnjarige Penny, een trouwhartige Dede cocker spaniel; „net alles begrijpt". Zoals eten heeft Marjolein Briër neef Henk en evenals hij een artistiek luitenbeentje in de familie alletschool en een balletgroep, die op of het ogenblik in den lande bezig Mgaam te maken. „School en groep zijn even lief. Ik werk er even hard an. Natuurlijk ga ik wel eens met de werk. Ik ben Maar als ik kinderen sta is elke depressie verdwe nen". Men zegt weieens, dat Marjolein streng is voor haar kinderen. „Streng, zeg je? Nou, met je gezicht en acteertalent kom je ver, maar het komt niet van binnen uit, hoor. Je mag niet over je laten lopen, je moet nu eenmaal de orde handhaven; disci pline is de basis als je iets wil leren. Daar staat tegenover, dat ik erg soe pel kan zijn. Je moet niet continu krom staan, maar ook eens naar ach teren buigen en het touw laten vie ren. Je moet contrast houden." Een enkele keer laat Marjolein haar leerlingetjes wel eens vrij hun gang gaan op beatmuziek. „Het is boeiend, ze dan met hun lijfjes te zien bewe gen. Dat is wat anders dan die malle pliés. Zolang ze met hun lichaam bezig zijn verbetert hun houding zich onbewust; die vrije dansexpressie ver schilt heel wat van het gestileerde klassicisme. Het is wel geleide impro visatie, met aanrommelen leren de kinderen niets. Dat doe je buiten in de zandbak". Marjolein Briër vindt het fascinerend te zien wat er vaak bij kinderen uitkomt. Ze houdt niet van ouders bij de les, een soort toe zicht. „Als ik één moeder of vader toesta erbij te zijn komt de rest de volgende week ook. Je moet niet dis crimineren. Het ene jaar geef ik een schoolvoorstelling, het andere een opènbare^es om te laten zién waar je een heel jaar mee bezig, bent ge- Pedagoge Marjolein Briër wil syste matisch werken naar een Stichting Gewestelijke Balletschool met als af delingen Leiden, Oegstgeest en Lei derdorp. Dat doet ze niet om er finan cieel wijzer van te worden, want de uitgaven blijven honderdmaal groter dan de inkomsten, naar haar zeggen. „De begaafden uit de minder gesitu eerde milieus "moeten bij mij ook een kans krijgen". ft ''V«i Geen ruimte ZATERDAG 27 MAART 1971 na een les als ik dan buiten in de open lucht kom". Soms moet zelfs Briër afstand nemen van het werk. Dan leest ze. Of luistert naar muziek. Hoewel mij dat de go den verzoeken toeschijnt. Ze zit dan uiteraard weer zó in de sfeer van expressie. Marjolein gaat graag naar het theater of ziet goede films, histo rische en filosofische. Ze geniet van de natuur en bestudeert mensen vanaf een terrasje en laat dan de wereld aan haar voorbijgaan. „Als ik verder de tijd zou hebben zou ik schilderen en ik wilde best wel weer een piano hebben en me overgeven aan de poë zie. Dieren? Ik houd van ze, allemaal. Behalve van spinnen. „En slangen", vult Wil Sorel aan. „Nee, alsjeblieft geen slangen", geeft Marjolein toe. Marjolein heeft nog meer wensen. Ze zou zo ontzettend graag tijdens de zomervakantie in Leiden een ballet festival organiseren voor professionals. Dat zou ook stimulerend zijn voor de hotels. „Een organisatie in samenwer king met de gemeente en met het theater in Leiden zou prachtig wezen. Connecties en talenten heb ik ervoor". In juli gaat ze naar het 15e internati onale balletfestival in Keulen, waar meer dan 500 beroepsdansers en cho reografen bijeen zullen komen. „Zie je, zoiets nou ook in Leiden, maar dan in miniopzet, bijvoorbeeld in de Groe- Marjolein Briër: „Filosofie en kleuren zijn mijn basis". noordhal. In het Antwerpse sportpa leis doet Maurice Béjart zoiets gere geld. Ook de experimentele ruimte over een paar jaar in de Remon strantse kerk zou een prachtgelegen- heid zijn." „Ik zou voor Leiden zo ontzettend veel kunnen doen wat m'n vak aangaat. Ik heb van alles aan materiaal, maar geen ruimte". Voor haar balletschool aan het Pieterskerkhof betaalt ze 5000 gulden per jaar aan de Stichting Leidse Muziekschool. Dat is dan één zaal, zondèr douche, zonder Gen klein hoekje voor haarzelf als spreekka mer". Een goede choreografiemoge lijkheid is er niet; je kleunt altijd ergens tegen een paal aan. Om Je vak voor 100 procent uit te oefenen is die zaal niet geschikt. Er is geen enkele accommodatie en presentatie, geen hygiënische verzorging na een les. De leerlingen komen na afloop klam en bezweet de straat op. Ik heb daardoor mensen verloren. We komen wel terug als je een betere ruimte hebt, zeggen ze dan. Hier kun je de capiciteiten van de leerlingen er niet helemaal uithalen. Een douche is al het minste dat je kunt verwachten. Er is ook helemaal geen gemeentelijke controle op het gebouw. Er is een vreselijk doorzettingsvermogen nodig om op de ze basis door te gaan. Het zou kunnen als de accommodatie beter wafc". „Het is nu voor mij water dragen naar de zee", zegt Marjolein teleurgesteld. „Zonde, want ik zou zoveel kunnen doen. Ik heb nu zo'n 500 leerlingen, maar in de Leidse Culturele Raad is geen sectie voor ons. Aan de sectie Theater heb ik niets. Ballet is voor mij een vorm van beeldende kunst. Ze vragen nooit eens mijn mening, hoe wel ik toch behoorlijk aan de weg timmer met mijn school, zou ik zeg- Ballet is volgens Marjolein Briër nog een achtergebleven gebied. „We zijn méér stiefkind dan de andere; er wordt nooit eens over ballet of dans kunst gesproken". Marjolein vindt het Leidse klimaat zeer ongunstig voor de kunst. Ze staat in die mening niet Marjoleins balletgroep, voor het merendeels amateurs. alleen. „Ik voel me hier een stuk niemandsland. Je hebt een stuk pus hing power nodig om door te werken. Van elders heb ik al veel aanbiedin gen gehad, maar ik vind het nu een maal beter om een onontgonnen terrein vruchtbaar te maken". Geloofs belijdenis En dan komt Marjoleins geloofsbelij denis. „Dit is de grootste uitdaging in mijn leven geweest. Het is erg ge makkelijk als het je van alle kanten in de hand wordt gegeven. Maar dat geeft geen bevrediging. Er is moeite en hard werken nodig om resultaat te bereiken. Pas dan kun je zeggen: ja, dat is mijn eigen werk. Je moet niet „dank je" hoeven te zeggen. Daarom blijf ik in Leiden. Om te kunnen laten zien, dat het hier net zo kan als in Amsterdam, Rotterdam of Den Het moet volgens Marjolein wel voor zichtig gebeuren, want de bodem voor haar kunst moet stabiel gelegd wor den. „Als de grond drassig is verzuip ik op den duur. Ze bedoelen het in Leiden wel goed hoor, maar ik zie het nog' niet. Het moet nog allemaal van één kant komen. Al zouden ze van gemeentezijde eerst maar eens belang stelling hebben en met me komen praten en zeggen: hoe zit je hier?, hoe functioneert het? Laten ze eens naar me luisteren. Er is geen communica tie. Ik voel me nu zo'n beetje op drijfzand, waar al het vuil tegenaan klotst... In Delft heb ik in de Stads- doelen een schat van een theater ge vonden, daar ga ik mijn repetities houden en de belichting uitprobe- Ballet is de wereld van Marjolein Briër. Ze behandelt een sociaal geën gageerd programma, in de simpelste vorm weergeven: vrijheid, discrimina tie (denk maar eens aan de Mauthau- sencyclus), verdrukking, ellende en tragiek van de geestelijke murwheid van de een ten opzichte van de ander. Voor haar kunst heeft ze armslag nodig. „Nu heb ik niets. Als er iets in de krant staat over Marjolein Briër roept iedereen hosanna, maar daar heb ik niets aan. Bij zijn afscheid zei de burgemeester me: u hoeft uw naam niet te zeggen, ik ken u best. Wethou der mevrouw Den Haan praat over mijn werk, maar ik ken haar niet omdat ik haar nooit gezien heb. Ze praten alleen over je. Toen mijn voor stelling op 20 november vorig jaar in première ging kwam de burgemeester van Voorschoten van zijn waardering getuigen. Van een andere gemeente. De eigen stad doet het niet. De cultu rele attaché van België was er ook. De burgemeester van Leiden was uit genodigd, maar kon niet komen Wet houder Den Haan kwam wèl. maar niet bij mij in de kleedkamer om kennis te maken. Dat zou toch heel normaal zijn geweest? Dit zijn com municatiefouten". Alleen K en O-directeur v.d. Pompe schreef me na de première een brief. „Marjolein", schreef hij, „ga alsjeblieft hier niet vandaan". Laten ze nou al leen eens vragen: hoe kunnen we je helpen om je creativiteit te kunnen ontplooien?" Marjolein houdt van alle muziek. Het hangt van het programma af welke klankbeelden ze kiest. Ze is erg weg van romanticus John Field en van gospelsongs, maar kiest haar eigen muziek voor choreografie en creaties omdat haar ballet haar eigen ik is, haar eigen soul en eigen bewogenheid naar buiten gericht en dat kun je niet in een kastje duwen, zegt Marjolein. Ze heeft haar eigen ik omgezet in een eigen bewëgingsscala. „Muziek boeit me ajs er yan. bipnen een snaar wordt geraakt; het moét me een kick geven. Dit hangt van de soort muziek af". Werken op filosofische basis vindt ze het fijnst. Ze kan het moeilijk om schrijven. „Mijn hele leven en denk wijze bouw ik op vanuit mijn filoso fische wereld", probeert ze uit te leg gen. „Als je filosofisch bent aange legd kun je dat ontwikkelen, het geeft je meer mogelijkheden. Ik ken altijd het „waarom" en „daarom". Dat is mijn filosofische basis. De bron van binnen kun je met woorden niet be naderen, maar dgar komt het waarom en daarom uit vsort en daar werk ik op. Begrijp je het een beetje?" „Ik heb het opgeschreven", antwoord ik omzeilend. Marjolein praat verder. Gaat op een ander been zitten. Ze is goed op dreef. Haar sprekende ogen accentueren wat de mond zegt. „Ik kan van de ene seconde op de andere van zwart naar wit vliegen". Onwillekeurig denk ik aan de oudvaderlandse wijsheid: een vliegende kraai heeft altijd wat, maar pak eens zo'n kraai, dat gaat niet zo glad... Marjolein is inmiddels weer in de kleuren gekomen: „..en in één ruk door gaat het naar paars of goud. Voor veel mensen is dit moeilijk te aanvaarden. Dat mens is een war hoofd, vinden ze. Ik ben op een gege ven moment met een heleboel dingen bezig. Ik praat nou met jou, maar tegelijk ben ik met mijn choreografie- en bezig." Maar laat men niet denken, dat Marjolein Briër geen voortreffelij ke gastvrouw is. De landelijke tournee van de dansgroep van Marjolein Briër vindt een nieuw hoog tepunt vanavond tijdens een uitvoering in het Paviljoen theater naast het Kurhaus te Scheveningen. De voor stelling, waarin o.a. de Mauthausencyclus is opge nomen, begint om acht uur. De groep ziet er in de nieuwe formatie als volgt uit: Marjolein Briër, Polly Reupers, Amy Talahaturu- son, Vera van der Meer, Lia de Boer, Dineke ten Cate, Leonie Blaas, Lilian Dool, Louise Smit, Christine Voskuil, Anneke Harting, Wilma Sekrève en Saskia Gout. De enige danser in de groep is Kenny Lalopua. geven aan zomaar iemand die het best zou kunnen gebruiken. „In bed liggen vind ik zonde van de tijd. Ik ben een beetje ballettomaan. Dat is ook fout. Alles wat té is, is fout. Je kunt, als je bent zoals ik, ook super eenzaam zijn. Hoe meer je creëert, des te eenzamer je kunt zijn. Ik voel me soms verloren „Zou je het nog eens over willen doen?" vraag ik, omdat ik psycholo gisch gebrekkig onderlegd ben. „Ik zou nooit iets anders willen zijn dan wie of wat ik ben. Alleen volwassener misschien en mezelf meer bewust worden en een scherpere opmerkings gave bezitten. Ik wens voor mezelf, dat ik nog heel lang elke dag mijn ogen weer open mag doen, dat ik sterk en stabiel mag zijn in mijn werk en dat men me daartoe in de gelegenheid stelt. Ik heb geen angst op de planken, want ik weet precies wat ik doe en sta er volledig achter. Je vraagt je alleen af: komt het over? Komt het niet over, heb ik pech ge had. Publiek móèkt je, het is een Marjolein Briër is een vrouw. Spon taan en met een warm kloppend hart. Ze zou voor de eerste Eva in de Hof van Eden model hebben kunnen staan. Ze is ook kunstenares, moeilijk voor zichzelf en daardoor misschien ook voor anderen, omdat daar steeds de neiging tot perfectionisme is. Van mu ziek en ideeën maakt zij uitdrukking, die lichaam en geest met elkaar vere nigt. Oefening baart geen kunst. Kunst wordt gebaard uit genade. Al leen doorzettingsvermogen is nodig om .die kunst acceptabel over ,te dragen op anderen. Dèt is wat Marjolein Briër bezielt. „Ik ben erg gelovig. Niet in een be paalde God. Ik heb geen kerk nodig om aan mijn geloof gestalte te geven. Alles wat op je weg komt moet zo zijn. Dat geeft me houvast om door te gaan. Als ik het niet meer zie, zet ik die band op met de Edwin Hawkins Singers. Going through, dat geeft me een injectie tot in mijn merg. Op die muziek neem ik met mijn groep af scheid van het publiek na elke uitvoe ring. Ik heb dat stuk ballet vanuit mijn ziel gemaakt." ton pieters Inzet, daar gaat het bij Marjo leins dansgroep om. Daarvan komen de prestaties. Pinda gepeins w Uit pijn geboren Schoonheid en kunst worden uit pijn geboren. Marjolein Briër zou het niet anders kunnen zien, want zonder dat kun je niets creëren. Maar ze wil ook gehoor hebben; „dat ze van buiten af komen vragen, hoe het met me staat. „Ik heb me vroeger met poëzie bezig gehouden. Ik kan peinzen over een pinda (neem er nog een paai- Tijdens het lesgeven heb ik het ook wel eens. Dan sta ik plotseling hardop te den ken. En de klas verbaasd, natuurlijk. Ik zeg dan oh sorry en we gaan weer door met de les. Ik ben gek op mijn vrijheid. Als ik weg wil dan ga ik weg. Wil ik terug dan doe ik dat. Vrijheid is het uitgangspunt voor cre ativiteit. Maar ik pas me 'aan mijn omgeving aan en aan de denkwijze van anderen." Marjolein Briër zal zich niet zo vlug geïsoleerd voelen. De super-stereomuziekmaker in de hoek reproduceert series van geladen heid uit Marjoleins Mauthausencyclus „Ik ben zo emotioneel. Afschuwelijk; met voor- en nadelen. Het is een voortdurend onder spanningen leven. Van iets kleins kan ik ondersteboven zijn; daar loop ik dagen mee rond. 's Nachts droom ik in de meest fantasti sche, surrealistische, kleuren. Dali en op balletgebied Maurice Béjart, dat zijn de twee van wie ik helemaal kapot ben en waarbij ik steeds stil blijf staan". De jonge vrouw Marjolein Briër in zeldzame ruste geniet van het leven om haar heen. Ze houdt van lamme tjes en van doorgroefde gezichten van mensen die een lang, zwaar leven achter de rug hebben. Het kost haai de grootste moeite geen tientje te

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11