KRACHT VAN CELTIC NIET VOLDOENDE PANATHINAIKOS DEKLASSEERDE EVERTON: 0-0 Schotten geschokt Ajax heeft riant uitzicht op bereiken van finale Slechts een treffer uil overwicht De intimidatiepolitiekfaalde (NDERDAG 25 MAART 1971 >AC "v .ASGOW De revanche van Celtic bleef ■perkt tot een overwinning met een ver- hil van slechts één doelpunt. De peptalks, '•^Jaarmee Jock Stein de spelers van de hotse landskampioen aan het verstand d trachten te brengen, dat de in Amster- m tegen Ajax opgelopen achterstand van -0 geen onoverkomelijke behoefde te zijn, dden wel een optimale inzet van Celtic tot volg, maar Ajax liet blijken enorm veel te bben bijgeleerd na de afgang in de Europa pfinale van 1969 tegen AC Milan en de niet minder duidelijke nederlaag tegen Arsenal vorig seizoen in het toernooi om de Runners Upcup. Zelfs in de periode, waarin Celtic trachtte met kracht te forceren, waartoe het voetbaltechnisch niet in staat was, bleef Ajax overeind. De beloning: een plaats in de halve finales van de strijd om de meest verheven trofee in het Europese clubvoetbal en, de eveneens tot de laatste vier doorgedrongen clubs in aanmerking genomen, het uiterst riante uitzicht op evenaring van de vorig jaar door Feijenoord geleverde prestatie. N HENE Was de kwalificatie van Ajax voor de halve finales van het irnooi om de Europa Cup voor landskampioenen na de royale voorsprong 3—0 niet zó verrassend, de plaats van Panathinaikos bij de laatste vier een sensatie van de eerste orde. De door Ferenc Puskas getrainde 92.5 ieken slaagden erin Everton na het gelijkspel van 11 in de uitwedstrijd eigen terrein op 00 te houden. De twee andere halve finalisten zijn etico Madrid en Rode Ster Belgrado. De Spanjaarden hielden het verlies Legia beperkt tot 2—1. Rode Ster had weinig moeite met Carl Zeiss Slechts één keer behoefde de Ajax- defensie in het sfeervolle Hampdenpark. waar uitsluitend overmoedige en onder invloed verkerende Amsterdamse sup porters het de 175 politieagenten lastig maakten, te capituleren. Een aaneen schakeling van fouten in de verdedi ging van Ajax stelde Celtics „tove naar" Jimmy Johnstone in staat het doelpunt te scoren, dat uiteindelijk het enige bleek in deze wel boeiende, maar weinig fraaie wedstrijd: 10. Professioneler Ajax is, het kan na de „slag van Hampden" zonder overdrijving worden gesteld, dit seizoen zoveel professio neler geworden, dat het zich door geen tegenstander meer behoeft te laten leegspelen. De ploeg is zelfs, in tegen stelling tot enkele jaren geleden, be reid zijn eigen stijl fraai voetbal met een systeem, dat uitsluitend is af gestemd op aanvallen te verlooche nen. Ajax probeerde gisteren vóór alles de zaak achter dicht te houden. En of schoon linksback Krol in het geheel niet opgewassen was tegen Johnstone, lukte dat wonderwel. Dat de Amster dammers ondanks het massale ver dedigen nog kansen kregen, dankten zij aan het risico, dat Celtic nam door alleen maar aan te vallen en in het ge heel geen aandacht aan* de verdediging te besteden. Nerveus Celtic begon opvallend nerveus en fel. Al in de eerste minuut haalde Jimmy Brogan tegenstander Gérrfè Miihren grof onderuit maar meer dan een vrije trap zag scheidsrechter Lo Bello er niet in. De man uit Syracuse bevestigde daarmee voor de eerste keer, wat dooi de Schotse sportpers al was aangekon digd, namelijk dat hij voorkeur zou hebben voor de thuisspelende ploeg. Celtic zou nadien nog dikwijls profi teren van de merkwaardige beslissin gen van ..de prins van de fluit", wiens optreden allerminst prinselijk aandeed. Toch kreeg Ajax de eerste opgelegde kans. Na een dieptepass van Cruvff buitte Suurbier zijn snelheid goed uit. maar het linkerbeen van doelman Wil liams voorkwam een doelpunt. Celtic moest het aanvallend vrijwel uitslui tend hebben van de acties van John stone. die zich volledig rehabiliteerde na zijn falen in Amsterdam en directe tegenstander Krol keer op keer weg speelde Laatstgenoemde greep met de regelmaat van een klok naar ongeoor loofde middelen, hetgeen voor Lo Bello aanleiding was een opvallend aantal vrije trappen tegen Ajax te geven. Een ervan vormde in de 26ste minuut de inleiding tot de treffer, die de hoop in de harten der Celticfans deed herleven. Vanaf de rechterkant van het straf schopgebied plaatste Hav de bal hoog voor het doel. waar Hulshoff slecht in greep. Er zou niets aan de hand zijn ge weest als Vasovic of Stuy zich ermee had bemoeid, maar beiden aarzelden, waardoor de attente Johnstone kon toeslaan- 10. Een doelpunt met een knaleffect, want het overweldigend gejuich op de met ruim 100.000 fanatieke en enkele dui zenden Amsterdammers dichtbczette tribunes, deed ook in het veld de vlam in de pan slaan. Door middel van ver tragende acties probeerde Ajax het ritme by Celtic eruit te halen. En dat lukte voortreffeiyk, hoewel het niet alleen de verdienste der Amsterdam mers was, want Celtic bleek niet te be schikken over een spielmacher, die lyn in de acties kon brengen. Bertic Auld had dat moeten zün. maar veel resul- de eerste maal in de geschiedenis het Europa Cupvoetbal heeft een kse club zich voor de halve eind- ien geplaatst. Dit succes komt voor grootste deel op naam van Ferenc ie van de Atheense formatie ieduchte cupfighter maakte. Everton. 1 met weinig optimistische gedach- ïar de Griekse hoofdstad was afge- kreeg geen moment de gelegenheid jn spel te komen. Panathinaikos dic- ie het spel vanuit een zeer sterk middenveld, waar Domazos als een veldheer heerste. Pas in de laatste minuten, toen de Grieken zich de bedoeling de „nul" te handhaven. anada mogelijk net profs naar ^«hockeyt oernooi »R.\. J- Er bestaat ccn grote kans Canada wederom toegelaten zal len tot het toernooi om het wereld- pioenschap. male in eigen stellingen hadden teruggetrokken. werden de aanvallen van de Engelsen j gevaarlijk." Toch kwam Panathinaikos j juist in deze slotfase nog zeer dicht bij j een doelpunt toen Domazos de paal teisterde. Het eindsignaal van de Franse i scheidsrechter Heiier was een teken voor j de dolgelukkige Grieken bezit te nemen j van de straten van Athene en de presta- tie van hun club uitbundig te vieren. Knauw Legia Warschau heeft zijn 35.000 aan hangers geen plaats in de halve finales kunnen aanbieden. Na tien minuten van het duel tegen Atletico Madrid kreeg het zelfvertrouwen van de Polen een enor me knauw toen Salcedo de totale voor sprong van de Spanjaarden uitbreidde tot twee doelpunten. Salcedo rondde een voorzet van Ufarte, die zich langs twee Poolse verdedigers had gewerkt, doel treffend af. Hoewel hierdoor de kansen van de Polen de halve finales te berei ken al vrijwel tot nul waren gereduceerd stelden zij nog alle pogingen in het werk de achterstand ongedaan te maken. En dat lukte. In de vijfentwintigste minuut werd het 11 door Pieszko en zeven mi nuten na de hervatting zette Stachurski zelfs zijn ploeg op 21. Ondanks de hartstochtelijke aanmoedigingen van het publiek slaagde Legia er niet in het be slissende derde doelpunt te maken, waar door de Spanjaarden zich door het „dub bel tellende uitdoelpunt" halve finalist bestuur van de inter ckevfederatie zal vandaag as het jaarlijks congres een voorstel I mochten noemen om Canada in de herfst van dit te laten proberen om zich via tel VVcinig moeite twee wedstrijden tegen Zweden. and en Tsjeeho-Slowakije te kwa- Ondanks de afwezigheid iren voor 'de B-groep. De eerste schorste Dzjajic. di itrijd zal dan steeds in Europa °n gespeeld en de tweede in da. In tegenstelling tot roeger zal da uit mogen komen met beroeps rs Een verbod in die zin deed da er vorig jaar toe besluiten niet lo doen aan het wereldkamoioen- UEFA-jeugd te sterk voor Luxemburgers LUXEMBURG Het Nederlandse UEFA-jeugdvoetbalelftal (spelers van 16 tot en met 18 jaar) heeft gisteren in Luxemburg met 30 gewonnen van de UEFA-selectie van het Groothertogdom. Het was een wedstrijd in groep één van de voorronden van het UEFA-jeugdtoer- nooi dat van 20 tot en met 30 mei in Tsjeeho-Slowakije wordt gehouden. De Nederlanders waren veel sterker dan hun tegenstanders, die niettemin na vier minuten een unieke kans op een doelpunt kregen. De Luxemburgers kre gen een strafschop toegewezen. In eerste instantie scoorde hun midvoor, maar het doelpunt werd afgekeurd. De tweede keer schoot de Luxemburger tegen de Alle Nederlandse treffers kwamen in de eerste helft tot stand: door Gerrie Kleton (Ajax). aanvoerder Teun Jan Jongens (De Volewijelcers) en Jaap Kist (Heerenveen). Ook na de hervatting in alle opzichten beter. taat hadden zün passes niet. Celtic bleef derhalve zün heil zoeken in „kick and- rush" voetbal en hoewel er soms pa niek ontstond in de laatste linie van Ajax, waarvan ook dc genadeloos tackelende Blankenburg en Rynders constant deel uitmaakten, ontstonden er geen hacheiyke situaties meer. Er was telkens wel weer een Amster dams been om de Celtic stormlopen te onderbreken. Stuy kreeg het daardoor tot de rust niet eens meer zo heel erg druk. terwijl zijn collega Williams voortdurend attent moest blijven omdat Ajax het wapen van de contra-attaque vaardig hanteerde. Zo verschenen in de laatste vijf minuten van de eerste helft achtereenvolgens Cruvff, Suur bier en Mühren alleen voor het Celtic- doel, maar ofschoon er met uitzonde ring van Williams geen tegenstander in de buurt was, bleef de gelijkmaker uit, hoewel Mühren er met een knal tegen de paal heel dicht bij kwam. In de „loop der toernooien" zyn diverse gewoonten binnengeslopen Het zakelüke en professionele biykt tydens de wcdstrüöen als doortochten worden belet en tyd wordt gerekt. Daarna is alles weer vergeven en vergeten en worden shirts geruild, zoals Johan Cruyff op dc foto met David Hay wachting, dat Celtic de eerste minuten van de tweede helft zou aan grijpen om de voorsprong uit te brei den en onrust te zaaien bij Ajax, kwam niet uit, doordat de Amsterdammers zelf. evenals bij het begin van de wed strijd, het initiatief namen. Zij troffen het echter niet, dat Cruyff een zwakke schakel was. De door de Schotten meest gevreesde Ajacied was gemakkelijk van de bal te zetten en leek angst te hebben voor Brogan. wiens optreden vrij fors was, maar toch ook weer niet zodanig, dat het een passieve rol van Cruyff rechtvaardigde. Omdat Keizer zich voornamelijk op het middenveld oDhield, moest Ajax het aanvallend uit sluitend hebben van Suurbier. maar die kwam er in de tweede sDeelneriode tegen Gemmell aanzienlijk minder aan te pas dan voor rust. Ajax mocht in dc 49ste minuut van ge luk spreken, dat dc hal na een als voor zet bedoelde vrpe trap van Auld rake lings naast het door de nerveuze Stuy verlaten doel ..zeilde" Was de stand on dat moment 20 geworden, dan zou Ajax er wellicht toch onderdoor zttn gegaan, maar dankzü het feit dat de marge van twee doelpunten gehand haafd bleef werd het zelfvertrouwen niet aangetast. En toen Celtio geiaagder begon te spelen naarmate de tiid ver streek zaten de Amsterdammers hele maal on rozen. Blankenburg. Mnhron. Flinders. Vasovic en Keiler onder scheidden 7.ich vooral in het team. dat niet mooi. maar wel doelmatie snee'de Ook de vervanging (na een kwartier) van Auld door Lennov en Wa'»»r» door Davidson On Po 71ste m'nuut) bracht geen ommekeer. TON VAN DALEN (Va,n onze speciale verslaggever) GLASGOW „Twee jaar geleden zouden we zijn opgerold. Wat die lui doen is niets anders dan intimideren. Het begon al voor de wedstrijd. Toen de spelers het veld opliepen kreeg Cruyff van McNeill de prettige mededeling dat hij hem in elkaar zou trappen. Het bleef niet bij woorden,' maar ze probeerden het in het veld ook nog", was de eerste reactie van Ajax- trainer Rinus Michels, na de nedaAaag van 10 in Hampdon Park in Glasgow. Michels was opgelucht. „Het was een gekkenhuis, maar yve waren erop voor bereid. Je weet het nu eenmaal 'met die Schotten. Ze kenn enmaar één speltype: aanvallen. Het is -leken dat de juiste tactiek gehanteerd is". het DRID. De Spanase tennisser Santana heeft gisteren bekend st. dat hij amateur zal blijven nks de talloze aanbiedingen om prof orden. Michels kwam met een aan tal verrassingen in zijn op- Nederland j stelling: Suurbier op de rechtsbuitenplaats (Michels: Dc stand in groep èèn is „Suurbier was te licht voor Nederland 3 o r 4 8^1 Hughes, die is in de lucht Luxemburg 5 o -1 o 1—15 veel sterker dan hij"); Sjaak Swart op de reservebank en op de plaats van Swart Blankenburg (Michels: „Hel leek me juist Blankenburg te kiezen boven Swart. Blankenburg is fysiek ster ker. Dal was nodig legen Celtic"). DEN HAAG. De Nederlandse I ieugdturnploeg die terdag in Zürich e tegen de Zwitserse jeugd uitkomt, is als t- volgt samengesteld: Gerrit Butter :n 1 (VÖLO). Tonnv Rottier (PSV). Cor van waarschuwing hadden opgelopen heeft Weerd (Nijverdal). Joop Versteeg (Hei- Rode Ster Belgrado weinig moeite ge- las). Jan v. d. Sande (VSV Vlissingen) had met Carl Zeiss. De Oostduitsers ble- I Jan Bond (St.-Mauritius) en Paul Tim- ken -door het ontbreken van Ducke en i mermans (PSV). Slrempel dusdanig verzwakt dat Rode Ster oppermachtig was. Al voor rust j LONDEN Crystal Palace heeft de hadden de Joegoslaven, die de eerste ont- j thuiswedstrijd in de eerste diisie van moeting met 32 verloren, door doel- de Engelse competitie tegen Hudders- punten van Djoric (strafschop) en Filipo- field Town gisteren in Londen met 30 vic een voorsprong genomen. Ociewicx erloren. In de .Schotse competitie won en uitblinker Karasi bezorgden Rode Aberdeen met 4—1 van Ayr .United Ster een onbedreigde totaalscore van 1 Aberdeen heeft nu de leiding met een 63 en een plaats in de halve finales, l punt voorsprong op CeltL Tevreden Blankenburg was tevreden over zijn debuut in de Euro pa Cup: „Michels vertelde me o morgens vóór de wed strijd dat ik mee zou spe len. Ik wa» we) nerveus, maar de jongens hebben me goed opgevangen. Het is geweldig om in het eerste team van Ajax te spelen, vooral met een man als Cruyff. Ik kreeg de op dracht om Callaghan uil te schakelen, maar het werd Auld. Dat maakte trouwens ook niet veel uit. Het ging lekker". Bang Michels is geen bang geweest dat Ajax on der de voet zou worden ge lopen. „Dal komt gewoon omdat we veel professio neler zijn gaan voetballen. Twee jaar geleden zou ik meer angst gehad hebben. Want geloof maar, het zijn niet zulke lekkere jongens die Celticspelers. Maar dat is niet erg. Als zij er hard tegenaan willen, dan kun nen wij dat ook. Een paar jaar geleden zouden we in derdaad onder de indruk geweest zijn van al die truc jes, maar die tijd is afge lopen. Ik dacht dat we dat wel hadden aangetoond". Eén Ajacied had het wel bijzonder moeilijk in deze krachtenslopende wedstrijd Ruud Krol, de man die de lastige taak had Jimmy Johnstone, de haast ongrijp bare vlo uit te schakelen. „Vooral in de eerste helft had ik het zeer lastig. D091 veel vrije trappen weg te geven kwam ik eruit. Na de rust ging het beter, dacht ik". Was het een verrassing vooi hem dat Blankenburg werd opgesteld? Krol: „Natuur lijk niet. Blankenburg hoort i toch ook tot het selectie- team. Als Michels Blanken burg wil opstellen, dan J wordt het Blankenburg. Dat maakt voor ons niet zoveel uit. Hij werkt er toch ook •'un^ mee dat we veel geld I Voor de Ajacieden was het wat de financiën betreft een zeer goede dag. De strijd om de Europa Cup wordt voort gezet en dat levert de Am sterdammers een extra premie op. Over de hoogte van die premie wilden zij zich echter liever niet uit laten, al wisten de Schotse bladen te vertellen dat die ongeveer 25.000 gulden zou bedragen. TON KOOMEN GLASGOW. Voor de Schotten kwam de uitschakeling in het Europa Cuptoernooi voor lands kampioenen als een harde slag aan. Ondanks de slechte uitgangs positie die Celtic had na de neder laag van 30 in Amsterdam waren de Celts er rotsvast van overtuigd in Hampden Park voor het enthou siaste thuisfront de volgende ronde te kunnen halen. Jock Stein, dc coach van Celtic, zei na afloop: „Natuurlijk had ik erop gerekend. Je moet er ook van uitgaan dat het kan. Anders heb je bij voetbal geen kans. Toch vind ik het geen schande, al ben ik na tuurlijk teleurgesteld. Ajax is een prachtige ploeg. Een sterk geheel. Eén man stak er ver bovenuit: Vasovic, die heeft me geïmpo- Teleurgesteld was ook Bertie Auld, de routinier in het Celticteam, die zeventien minuten na rust werd vervangen door Bobbie Lennox. Auld: „We rekenden op een over winning van minstens 30. Dat het zo niet afliep kwam omdat Ajax beter speelde dan in Amster dam". Jock Stein was dat volledig met hem eens. „Celtic heeft er alles aan gedaan. We speelden een klasse beter dan in Amsterdam, maar we troffen het niet want Ajax deed hetzelfde". Waarschuwing Van het rapport dat scheidsrech ter Lo Bello aan de UEFA zal sturen over de wedstrijd Celtic Ajax, is het afhankelijk of Johan Neeskens in de eerste wedstrijd voor de halve finale zal kunnen meespelen. Een kwartier voor het einde van de wedstrijd kreeg Neeskens een officiële waarschu wing omdat hij een blessure simu leerde. Scheidsrechter Lo Bello zag dit als een poging om tijd te rekken en liet de Ajacied daarom de gèléka'dTt üleh. Overigens heeft de Italiaanse scheidsrechter een buitengewone indruk gemaakt op Michels. „Die vas groots. Zelden heb ik zo'n grote arbiter gezien. Hij had de zaak volkomen in de hand. Als je een scheidsrechter van dat for maat niet hebt, wordt het een slagveld. Hij mag dan misschien wel eens wat in ons nadeel ge floten hebben, maar dat gebeurde steeds op hel middenveld. Daar kwam het gevaar niet vandaan. Dan kweek je ook geen vijandige stemming in het veld. Zo iemand houdt beide ploegen tevreden. Tactisch zeer sterk". Alleen het geval-Neeskens was Michels niet helemaal duidelijk. „Hij deed toch niets verkeerds. Waarom werd hij dan genoteerd in het boekje van Lo Bello? Mis schien was het wat irriterend wat „Hij deed toch niets verkeerds? het niet zo ernstig". Britse ploegen in halve finale Runners Up Cup MÜNCHEN'. Liverpool heeft zich gisteravond in MOnchen gekwalificeerd voor dc halve linalcs otn d«: Runners- Up-Cup. Ht geiyke spel van 1—I tegen Bayerp München was ruim voldoende, aangezien de eindstand van de ecr-ste wedstrijd 3voor Liverpool was. De doélpunten in München werden beide in de tweede helft gemaakt: Ros* (vierenzeventigste minuut) 0—1 en Schneider (zesenzeventigste minuut) 1—1. Leeds United heeft zich eveneens ge plaatst. Dc Engelsen speelden uit gelijk tegen Vitoria Setubal (11), na een ruststand van 01. Leeds had de eerste wedstrijd met 21 gewonnen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9