KEES IMTHORN CHRIS MOERKERK V Jn elke tuin moet je rust aanleggen" DE MAN... ..EN ZIJN BEDRIJF ELKE VIERKANTE METER WOESTE GROND IS EEN UITDAGING VOOR KEES IMTHORN ALTIJD EEN LOEP BIJ ME" ilatelist Pannevis telkens veer naar album toegezogen Quick Step^ tien jaar In memoriam G. v. d. Zwet Leidse Agenda na drie verhuizingen eindelijk gesetteld Zoeterwoudenaar zette in Katwijk bloemisterij op wilms SPORTKLEDING SPORTARTIKELEN iNDERDAG 25 MAART 1971 LEIDSE COURANT LISSE Op 2P maart 1963. ir holst van de nacht, fiets Kees horn door Lisse. Voor op zijn, alle kanten rammelende fiets grote heestermand. Erin li planten, tuinzaden en pakkei i Voor een grote tuin trapt hij o De inhoud van de mand hij behoedzaam neer op het gazon. Schichtig om zich heen kijkend stapt Kees weer op zijn fiets. Die nacht heeft hij de rit door het dorp al tien *eer gemaakt. Dit was de laatste Kees Imthorn schaamt zich voor zijn ste opdrachtgever. ,,Je kan toch ;t zonder auto bij een grote klant aankomen", vindt hij. Daarom heeft hij 's nacht.? stiekem zijn werk voor de andere dag voorbereid. Glashel- ler staat deze eerse pioniersstap de ;8-jarige Lissese hovenier nog in het ;eheugen gegrift. Voor hem bete- :ende deze sluikoperatie toch een lergezonde bevalling van het tuin centrum „Botanica". Nu, na negen jaar, gaat het Imthorn de wind. Z n kennis van fauna en flora is bij zijn klanten zo goed in de- maak gevallen dat een flinke uitbrei ding niet uit kon blijven. De huis- en tuinboetiek „een andere schoot me niet zo snel te binnen' werd enkele weken geleden geopend en binnenkort zal achter zijn nieuwe zaak ook een ik-doe- het-bloemetje-zelf-in-een-bakje- afdeling verschijnen. „sommige mensen beschouwen je als een god van c> planten" zegt hij. Men dekt dan dat is een kenner verwacht dat je er allés van af weet. Gaat er een plant dood dan zeggen ze „hoe kan dat nou" Kees Imthorn is gelukkig tussen zijn bloe men en planten Dat is hij van jongsaf aan geweest. „Vroegei fasci neerden bloemen me al" zeg' hij. „Toen werkte ik nog op het bollen land. Een gemis vond ik dat je daar niet creatief kon zijn. Kom, dacht ik, begin voor jezelf." Kees trof het. Zijn vrouw was ook weg van bloe- men. Ha a - jeugd had ze in haar vaders zaak doorgeracht tussen ro zen, azalia's, sneeuwklokjes ei. ver- geet-me-metjes.' Gewone jongen „Je begint met twee handen' zegt Kees met een veelbetekende glim lach. Ik ben ooK maar een gewone jongen." Bijna ging het in het begin mis. Drie maanden zat hij zonder werk. Niemand riep hem om met een tuin ui de clinch te gaan Kees dacht reeds aan terugkeer naai zijn vroegere baas. Zijn vrouw wilde er echter niets van weten. „Wt komen er wel doorheen" zei ze. „Het is ge lukt" zegt Kees. „Van nulkonpma heb ben we alles opgebouwd. In die negen jaar heeft hij honderden tuintjes onder handen genomen Maart-april en half OKtobe- tot half september dat waren de perioden waar het in zijn bedriif op aankwam De tele foon stond dan niet stil. Alles i nu gebeuren. Snoeien, planten etc. „Soms moest ik nee zeggen" aldus omschrijft Imthorn de noodgedwongent ingreep bij en-, sur plus aan k'anten Creatief werk Als ik ergens ben dan wil ik creatief werk verrichten. Daar heb je tijd voor nodig. Sommige mensen nemen alles aan. Dan gaan ze even rauw- douw door een tuintje. Zoiets stuit mij tegen de borst" Willem vertroe telt zijn planten en bloemen. „Er gaat zoveel rust vanuit" zegt hij. De schoonneid van de natuui is ge weldig. Veel mensen lopen er snel aan voorbij Ze zeggen dan dat ze geen tijd hebben. Dat is nu het kernpunt" zucht Imthorn. „De mensen leven veel te gelaagd. Wat is mooier dan een tuin verzorgen. Als je ziet wat je daarvoor terugkrijgt komt er een zeker gelukkig zijn over je. Kees is niet de enige hoveniei die daar zo over denkt. Jaren geleden hoorde hij van een oudere collega een Chinese spreuk: „Hij die geluk kig wilt zijn. hij gaat tuinieren". „Deze wijze levensles heb ik ir. mijn oren geknoopt" aldus Imthorn. Tui nieren is daarom voor hem een le venswerk geworden. Uitdaging Elk tuintje, groot of klein, is voor hem een regelrechte uitdaging. „Als hovenier moet je er voor oppassen dat niet alle tuintjes op elkaar gaan lijken. Ik wil elk stukje grond zijn eigen gezicht geven. Mijn eiger. ziel er in leggen". Het is de reden waar om Kees Imthorn geen personeel in dienst heeft. Elke vierkante meter woeste grond is 'n uitdaging voor hem Zelf werpt hij steeds de slordige percelen de handschoen toen. Hij kent zijn pappenheimers. Veel rood en geel voor kantoormensen; pasteltinten voor de huisvrouw en frisse kleuren voor kerels. Soms wijkt hij van het normale stramien af. Bij die advo caat bijvoorbeeld die een hel- week in de boeken zat te snuffelen „Zo iemand moet een tuin met vak ver deling hebben" verduidelijkt hij. „Hier een dot rood. daai eer, dot groen en verdei op een dot geel. In een tuin moet je rust aanleggen De privésfeer van de bewoner moet er in uitkomen Kees wil niet alléén van planten en bloemen genieten. Zijn nieuwe huis- en tuinboetiek is een eerste stap in de richting van samen gelukkig zijn. Kees: „Rijk worden wil ik niet. Ik wil wel terug naar de tijd van „neem er je gemak van". Kijk eens naar al die mensen met hartaanval len en zenuwinstortingen. Trimmen is natuur'ijk wel een aardige reme die. Beter nog kan je de tuin in gaan. Daar "knap je pas werkelijk HERMAN VAN AMSTERDAM (ADVERTENTIE) STEMMEN BIJ VOLMACHT meester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeen- afdeling Bevolking c.a„ kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren om bij volmacht te stemmen ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De gelegenheid tot het stemmen bij volmacht is opengesteld voor de kiezer, die mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Als gemachtigde kunnen slechts worden aangewezen de echtgenoot of echt genote, een der bloed- en aanverwanten in de eerste tot en met de vierde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwa ger. dan wel een der huisgenoten van de volmachtgever. Onder huisgenoten worden verstaan zij. die blijkens het kiezersregis.ter hetzelfde adres hebben als de volmachtgever. Het verzoekschrift tot het stemmen bij volmacht moet uiterlijk woensdag 14 april a.s. worden ingediend ter secretarie der gemeente, in welker kie- zersregister de kiezer op de dag der kandidaatstelling, t.w. 16 maart j.l. Indien geen gemachtigde kan worden aangewezen behorende tot de hier voor bedoelde kring van personen, kan door de kiezer die bij volmacht wenst te stemmen het verzoekschrift tot op de vijfde dag vóór de stem ming, t.w. 23 april a.s., worden ingediend, indien die kiezer zich per soonlijk, vergezeld van de kiezer, die bereid is als zijn gemachtigde op te treden, vervoegt ter secretarie der geemente, in welker kiezersregister bei den op de dag der kandidaatstelling, t.w. 16 maart j.l., waren opgenomen. Weth. loco-burgemeester S. MENKEN. Leiden, 25 maart 1971. di.. 'HEN „Het verzamelen tzegels is even ontspannend als en het leuke ervan is: je hobby. Je bent met iets' hole: igs bez'S- Je vindt er aangenani roosting in. Na gedane arbeid d je als het ware naar je albums ;ezogen. waarin je telkens nieuws ontdekt. Het verzamelen postzegels is een fijne bron van aangenaihe verrassingen". zegt de heer P. G. Pannevis uit an den Rijn, voorzitter van en plaatselijke afdeling van Ned. Vereniging van Postzegelver- Die jubilerende afdeling iniseert bij die gelegenheid in het iljoen van het Vogelpark „Avifau- 25 maart een driedaagse illing van postzegels de Pannevis is een volleerd fila- j praat erover als Brugman r maar moeilijk over ophou- toen hij ons te woord stond. Hij is net postzegelverzamelen be ien. Als hij een van zijn dik ïlde albums doorbladert laat hij met trots zien hoe elke zegel 'zien is van een korte historische tekening met naam en jaartal. Het endeel ervan is in kleurendruk legeven. ik", zegt hij in een vlotte ontboeze- g. „het is geen kunst om op staande zakken vol postzegels op tafel te n. 't Gaat niet om het aantal, wel om netjes opgezette series, it is ze voorzien van een korte e van het desbetreffende onder en van de landen waarop de ameling betrekking heeft, alsmede de periode waarin de zegel of zijn aiding gangbaar was. Dit allemaal realiseren is mijn lust en mijn n". openbaart ons de heer Panne die het zich ook als een roeping n hiervan medeverzamelaars mede- ajs Izaam te maken. ezer. lenriji hanteert de heer Pannevis loep en pincet en zegt: dit zijn onmisbare hulpmiddeles. Postze- ruilen en kopen is natuurlijk een van onwrikbaar vertrouwen. le en overtuigt zich er daarom zelf of de zegel gaaf, goedgetand, on- ihadigd en onbekrast is. „Wij kun- Fraaie expositie oogst van vijfentwintig jaar verzamelen nen elk moment van.de dag, sdms op de meest vreemde plaats, iemand te genkomen met wie een ruiltje of een koopje te maken zou zijn. Daarom behoren deze attributen feitelijk tot onze dagelijkse uitrusting. Ik heb ze ook altijd bij me". De heer J. C Meijer, vanaf 1956 secretaris van de zilveren Alphense afdeling verzamelt al van kindsbeen af postzegels. „Het moet omstreeks mijn achtste jaar geweest zijn, dat ik er op de lagere school de smaak van te pakken kreeg", vertelt hij ons. „Ik greep toen alles wat te grijpen was". Hij leeft voor zijn hobby, die hij een fascinerende liefhebberij noemt. „Het aardige van de verzameling van deze series is. dat niet bekend is, wat er allemaal van is. Je komt steeds voor verrassingen te staan als je op speurtocht voor deze zegels bent. De v erzameling moet telkens opnieuw worden opgezet, gerangschikt, beoor deeld en beschreven worden en dat is een leuk en leerzaam tijdverdrijf" Op de tentoonstelling komt hij ook uit met een speciale verzameling van uitsluitend postzegels (van vele 'an- den). die in beeld betrekking hebbea op de viering van het zilveren bevrij dingsfeest. Dank zij de internationale vertakkin gen van het Maandblad voor Phila- telisten, heeft de heer Meijer contracten kunnen leggen tot ver in het ouiten- land. Momenteel corrspondeert hij prettig en met zakelijk succes met een Pool. Zowel de heer Pannevis als do heer Meijer koesteren hoge verwaenting-n van de jubileumexpositie „Alpilia '71. hieraanverzamelaars deel uit de gehe le regionen van Alphen aan den Rijn. Meer dan 60 inzendingen worden ver wacht o.m. uit Alphen aan den Rijn, Leiden, Gouda, Aalsmeer, Uithoorn en Ter Aar. Zij brengen met elkaar circa i 3500 albumbladen samen in ca. 280 I m2 kaders. Dank zij een actieve commissie van voorbereiding zal de jubilerende afde ling van de filatelistenvereniging in samenwerking met de- landelijke vere niging een der mooiste exposities in midden Zuid-Holland gaan houden. Burgemeester mr. R. M. Gallas opent de expositie donderdag 25 maart a.s. om 10.30 uur. Vanaf 14 00 uur die dag is deze tot en met 27 mart in de bovenzaal van „Avifauna" dagelijks voor het publiek toegankelijk. ALPHEN Wandelsportvereniging „The Quick Steps" is het tiende jaar van haar bestaan enthousiast binnenge stapt. Voor de zesde maal wordt ge werkt aan de organisatie van de Rand" stad Hollandmars. waaraan ditmaal ook een drumbandmarswedstrijd wordt ge- 1 koppeld. The Quick Steps zette zijn eerste stap 1 in de periode 1959-60 toen de „Jeugd groep van Veen" werd omgedoopt tol wandelvereniging. De schreden werden in het eerste decennium niet alleen i gericht naar alle delen van Nederland. 1 ook tot in Duitsland marcheerden de I Alphenaien. Op zaterdag 29 mei blijlt j men dichter bij huis als de Randstad Hollandmars wordt gehouden. De start van dit evenement, ddt aanvangt bij de i speeltuin „Bloemhof" aan de Hortensi- usstraat. is voor de 40-km.-lopers van 10.00-11.30 uur en voor degenen, die zich beperken tot 5, 10, 15 en 25 km. i van 13.00 uur tol 15 00 uur. RIJPWETERING Nog geen week nadat hij met groot enthousiasme voor de gemeente Alkemade en om streken een eigen invalidenbond heeft helpen oprichten en daarvan als voorzitter was gekozen, is giste ren overleden de heer G. v. d. Zwet. Een wel zeer kortstondige ziekte maakte een einde aan het leven van een bijzonder actieve man, die het verenigingsleven een warm hart toe droeg ep zich daaraan gaf, zoveel als in zijn vermogen lag. Met name gold dit de Ned. Kath. Invalidenbond. Zelf al een aantal jaren invalide, heeft hij voor deze organisatie als propa gandist ontstellend veel en goed werk gedaan. Speciaal voor het Lourdesfonds organiseerde hij met niet aflatende ijver kaartavonden, verlo tingen en andere evenementen, om voor menig mede-invalide of lifcha- melijk gehandicapte een reis naar Lourdes mogelijk te maken. En als een volmaakte „bedelaar voor een goed doel"wist hij hierbij steeds de steun en medewerking van de bevol king te krijgen. Op zijn initiatief ontstond vorige week een eigen ge meentelijke invalidenorganisatie, waardoor de heer v.d. Zwet nog meer en speciaal voor de minderva- liden in eigen omgeving had willen doen. Helaas, dit was hem niet gege ven. maar zijn medebestuursleden zullen met dankbare en blijvende herinnering aan hem, dit mooie werk energiek blijven voortzetten. De heer Van de Zwet was voorts ook jarenlang voorzitter van de biljart vereniging „De Vergulde Vos", waarvan de laatste jaren ere-voor zitter en toonde zich ook een en thousiast lid van de nog maar kort geleden opgerichte toneelvereniging „Maskerade". Moge Gerrit v. d. Zwet voor eeuwig loon ontvangen voor zijn vele verdiensten hier op aarde en in vrede rusten! Kaarslichtconcert in Leiderdorp LEIDERDORP Het kaarslichtcon- rt, dat KZO. afdeling Leiderdorp in januari in de fraai gerestaureerde Ned. Herv. Kerk aan de Hoofdstraat te Lei derdorp, organiseerde is een groot suc ces gebleken, daarom heeft men beslo ten meer van deze concerten te organi seren. In de sfeerrijke kerk zal op vrijdag 26 maart a.s. te 20 uur een concert gegeven worden door het I Leidsch Studenten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo", onder leiding van André Presser. Op het programma staan werken van J. S. Bach (Brandenburgs concert no. 4». M. Arnold (Divertimento voor fluit, ho- j bo en klarinet) en van Bach's tijdgenoot I J. H. Vorisek (Symfonie'in D). Plaatskaarlen voor dit tweede concert zijn verkrijgbaar bij: Salon Minnee, Van Diepeningenjaan 23, Leiderdorp, tel.: 26126; Liethorps' Boeckhuys, Hoog- madeseweg 13, Leiderdorp, tel.: 21103; mevr. O. Lamme-Valkenet, Ch. de Bourbonstraat 1, Leiderdorp, tel.: 32912 en Bureau K en O, Oude Vest 45, Leiden, tel.: 31841. DONDERDAG 25 MAART Stadsgehoorzaal Filmlezing K. e Aanvang 20.00 uur. Lakenhal Concert Leids Studenten i Kamerorkest. Aanvang 20.15 uur. VRIJDAG 26 MAART Groenoordhal Vebo-tentoonstel- ling. Motel Sassenheim Receptie ter ge- legenheid van het jubileum van de heer Th. J. van Schie, directeur Stokkermans Chroomindustrie. Aanvang 16.30 uur. Johannes Passion door „Hosanna" in Bonifaciuskerk ALPHEN AAN DEN RIJN Zater dag 3 april vertolkt het Alphens ama teurkoor van de Chr. Oratoriumvereni- ging „Hosanna" Bach's Johannes Passi on, in de Sint Bonifaciuskerk aan de Paradijslaan te Alphen aan den Rijn. Het belooft een uitvoering te worden van hoog niveau, onder leiding van Barend Schuurman, met begeleiding van het Residentie Kamerorkest. Mede werking verlenen de solisten Ank Revnders (sopraan), Sybille Raaphorst (alt), Chris van Woerkom (evangelist). R. v. d. Meer (Christuspartij), Rut Pos I (tenor), Robert Holl (bas) en Tijn van Eijk. die het orgel bespeelt. Het is de Passion voor de Paastijd. ZOETERWOUDE De excursie van het kath. vrouwengilde naar v. d. Bergh 'en Jurgens te Rotterdam zal niet plaatsvinden zoals is aangekondigd op 13 april, maar op 6 april. KATWIJK Een dezer dagen is het veertig jaar geleden dat Zoeterwou- denaar Chris Moerkerk een bloemis terij begon in Katwijk. Dit toch wel aansprekende jubileum zou op zich zelf al aanleiding kunnen zijn voor enige festiviteiten. Maar er is meer. Volgende week woensdag opent de fa. C. Moerkerk en zonen een geheel nieuw bedrijf aan de Ranonkelstraat in Molenblok-zuid. En daarmee komt een einde aan de omzwervingen die deze firma de afgelopen veertig jaar door Katwijk gemaakt heeft. Want het ziet er. gezien de bijzonder fraaie accommodatie die het bedrijf thans heeft, niet naar uit, dat er nog eens een keer verhuisd moet wor den. Ter gelegenheid van dit alles spraken wij met de stichter van het bedrijf, Chr. Moerkerk sr. nder ons bedrijf. En ook wel een beetje een bom in mijn kassen. En toen we dan met veel moeite alles weer een beetje hadden opgebouwd, moest ik de hele zaak weer afbreken omdat ze niet naar behoren konden schie tenOver ups en downs gespro ken. Maar goed, je moet toch verder. Een paar jaar na de oorlog ben ik op de Valkenburgseweg begonnen en toen is er eigenlijk pas goed de groei ingekomen. De mensen begon nen steeds meer belang te hechten aan hun tuin en bovendien werden mijn jongens groter, zodat je meer werk kunt gaan verrrichten. Mn zonen hebben zich gespecialiseerd in de verschillende takken van het be drijf en dat bevordert natuurlijk epn efficiënte werkwijze. En dat is iets wat aan de Valkenburgseweg nooit helemaal mogelijk is geweest. We hadden daar te weinig ruimte, de outillage was op verschillende pun ten niet goed genoeg om te kunnen doen wat we graag wilden doen. En dat kan nu wel. Wc hebben nu bijvoorbeeld de beschikking over een oppervlakte van 5000 vierkante me ter. op de Valkenburgseweg nog geen 2000. Hier hebben we 1500 vierkante meter verwarmd glas, daar maar 140. We kunnen ook meer service bieden. Alle paden zijn nu bestraat en er is een parkeerplaats voor 20 auto's. Ik geloof dat dat toch Tenslotte ben ik toentertijd wel erg belangrijk naar op een klomp e begonnen, zoals dat heet. Dat was1 in de Wyborghstraat, alleen nog maar een bloemisterij hoor, tuin aanleg en onderhoud was er toen nog niet bij. Dat kwam later pas. Hel was geen gemakkelijke tijd. Ik herinner me nog goed. een paar keer in de week op de bakfiets met bloemen naar Delft en Vlaardingen. En dat geef ik je te doen. Maar gaandeweg krijg je dan toch een beetje meer armslag en zo, ik ben een paar jaar voor de oorlog begon nen aan de Sandtlaan. vlak bij het oude bedrijf van Slotboom. Daar hebben we ook het nodige meege maakt. In 1940 werd er al heel wat kapot geschoten en in '43 gooiden ze die service, allemaal een beetje prettiger geworden. Ze kun nen nu terecht in een verkoophal van 130 vierkante meter in plaats van in het vier keer zo kleipe ver trekje dat we hadden. Ook het kweken en behandelen van allerlei plantesoorten zullen we grootser aan kunnen pakken, zodat ook de hovenierstak aan betekenis zal win- I Kijk. het gaat om den brode. Ik zal dat niet ontkennen, maar het geeft toch ook wel veel bevrediging als je. in deze tijd waarin alles zo veel J grauwer wordt, iets kunt bijdragen j aan het fleuriger en daarmee leef- J baarder maken van diezelfde we- reld." ADVERTENTIE W ÜHUHT LEIDEN N.V. HAARLEMMERSTRAAT 182-184. TEL. 01710-24872-41830

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5