N 1980 OP DUINWEG IEDERE DAG 25.000 AUTO'S Aanleg volgens provincie noodzakelijk BIOLOOG DR. DE HAES: AANLEG VAN DUINWEG RAMP VOOR RECREATIE' „Studentenhuisvesting" het grootste probleem voor pater v. d. Westen lazerswoude en Koudekerk nodigen Statenleden uit Zaterdag nat. muziek concours in Hillegom Alternatieve oplossingen voor vervoer VEEMARKTTARIEVEN WORDEN VERHOOGD 1DERDAG 25 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Beter openbaar vervoer en spoorlijn naar Katwijk nodig (Van verslaggeefsters) neer het aan Provinciale Waterstaat ligt zal de eer bekritiseerde provincialeweg nr. 1, dwars de duinen van Wassenaar, er toch moeten komen, deze conclusie komt de Provinciale Waterstaat ifweging van zes alternatieve oplossingen in een die binnenkort zal verschijnen. In opdracht van eputeerde Staten, die de „duinweg" voorlopig in jskast zetten om tijd te winnen voor een des- lig advies, heeft de Provinciale Waterstaat zich de „duinweg" en de alternatieve opvangmoge- icdcn gebogen. Naast de aanleg van de „duinweg" Provinciale Waterstaat ook vergroting van het openbaar vervoer en in de toekomst nog een directe spoorverbinding tussen Den Haag en Katwijk nood zakelijk. Provinciale Waterstaat is bij de nota uitgegaan van de verwachting dat in 1980 per werkdag 25.000 auto's van de „duinweg" gebruik zullen maken. Op zondagen zullen nog eens 5000 auto's méér over het traject rijden. Als opvang van deze verkeersstromen komt de nota tot de volgende alternatieven: 1. Niets doen aan bestaande wegen en geen nieuwe wegen aanleggen. 2. Bestaande en vervangende routes aanpassen. 3. Aanleg noordelijke randweg bij Wassenaar. 4. Vergroting capaciteit van rijksweg 44. 5. Vergroting capaciteit van de nog aan te leggen provincialeweg 16 en al dan niet doortrekken van de noordelijke randweg. 6. Verbetering van het openbaar vervoer. senaar verstopt zal raken en de druk op de oostelijke wegen toeneemt. Voorstel 3 is alleen mogelijk als tegelijkertijd rijksweg 44 wordt verbreed (alter natief 4). De capaciteit op deze weg zou dan opge voerd moeten worden tot 50.000 auto's per etmaal en het verkeersknooppunt bij Den Deyl zou ongelijk vloerse kruisingen moeten krijgen. De rijksweg moet dan tweemaal drie rijstroken breed worden, wat een aantasten van het fraaie karakter van de rijksweg tot gevolg heeft. Vóór 2000 zou er nog een rijstrook bij moeten komen. Met alternatief 5, vergroting van de capaciteit van de nog aan te leggen provincialeweg 16, moet de nieuwe weg tweemaal vier rijstroken breed worden. De noodzakelijke kruispunten nabij Leidschendam zullen hierdoor te groot worden en door hun geringe onderlinge afstand niet meer functioneren. Verbete ring van het openbaar vervoer is alleen met rail- vervoer mogelijk. Veertig is dan het hoogst haalbai-e percentage voor openbaar vervoer, volgens de pro vincie. Gezien de geboden alternatieven is aanleg van de „duinweg" noodzakelijk, concludeert het rapport. Volgende week weer terug naar Oeganda lil zich te overtuigen van de woningnood 5KRSWOUDE Nadat de gemeentebesturen van Hazerswoude en Koude- onlangs in een open brief aan Provinciale Staten van Zuid-Holland o.a. hen meegedeeld, dat de geldende opvattingen over het streekplan ,,Rijn en e" het onder dak helpen van de woningzoekenden bemoeilijkt, is een volgende ondernomen, om de ruimtenood in beide gemeenten bij hogere instanties iar te maken. De besturen van de beide gemeenten aan de Oude Rjjn zün plan de .ARP-, CHTJ- en KVP^fracties van Provinciale Staten uit te nodigen bezoek aan beide dorpen. Dan kunnen deze fracties zich ter plaatse over man de nood aan (goedkope.) woningen, geconfronteerd als beide gemeenten worden met de z.g. saneringsgevallen. Naar een hypermoderne kerk LEIDEN Aan het eind van deze maand, dp 29 maart om precies te zijn, gaat pater P. van der Westen weer terug naar Oeganda. Veel Lei- denaars kennen hem, zeker diegenen, die bij hem in de buurt hebben ge woond. Pager Van der Westen ging in 1951 als missionaris van Mill Hill naar Oeganda. Hij kwam daar binnen anderhalf jaar in twee verschillende parochies terecht. Daarna kreeg hij een baan als leraar aan het klein seminarie en toen hij die functie 2'/s jaar had bekleed, keerde hij terug tot het parochiewerk. Na zijn eerste verlof werd hij geplaatst in een heel ander deel van het land. Hij werd daar pastoor van een grote .buitenpost- Vier jaar heeft hij in deze parochie gestaan. Een van de voor naamste taken naast zijn „geone" werk was het oplappen en bouwen van scholen en kantoren. Eigen gang „Ik heb altijd met de Afrikanen sa mengewerkt. Je moet je niet supe rieur tegenover ze opstellen, dat roept verweer op. Met het bouwen van de klaslokalen heb ik ze zoveel mogelijk hun eigen gang laten gaan. Ze kun nen nu tenminste zeggen: „Dat heb ben wij gedaan" dat spreekt veel meer aan dan een stel lokalen die door blanken neergezet zijn. Natuur lijk heb ik wel geholpen, met de tekeningen en het dak, maar dat was ook echt alles. Op die manier zijn 24 lokalen gebouwd, met bijbehorende kantoren voor schoolhoofden. Voor die lokalen heb ik 3500 gulden subsidie gehad van het departement van On derwijs van Oeganda. De rest is alle maal betaald uit gelden van de orde, maar voor het grootste gedeelte weer van de mensen zelf. In diezelfde tijd heb ik ook de kerk daar opgeknapt. Er banken ingezet enzo. De parochie is nu geafrikaniseerd. En dat is uitein delijk toch de bedoeling." Pater Van der Westen gaat na zijn verlof weer terug naar Mbale, een stad in het oostenvan Oeganda, aan (ADVERTENTIE) ■r A CUISINE FEANCAISE van pisch Fconse gerechten service sur assiette Straver nieuwe voorzitter van kath. grafici EIDEN De afdeling Leiden van fed. Kath. Grafische Bond heeft de C. Straver gekozen als voorzitter. Jeer Straver volgt daarmee de heer Jans op, die een reeks van jaren oorzitterschap heeft vervuld. nieuwe voorzitter, die ook door bestuur kandidaat was gesteld, te de heer Jans voor het vele :i dat hij in het belang van de ting heeft gedaan en deed een be- 1 op de leden om het werk van de misatie nauwlettend te blijven vol- Voor de voorzittershamer in ande- landen overging zei de heer Jans. oor de afdeling een rustig jaar sweest. Het waren hoofdzakelijk de :s van de Leidse Courant en do Ned. 'gravure Maatschappij die de aan- Jt vroegen. In het geval van de se Courant kon alles tot genoegen beide partijen geregeld worden, al- de heer Jans. Na het huishoudelijk elte gaf de hter Meijer een over- t van de belangrijkste gebeurtenis- uit het bondsleven. Verder zei hij vertrouwen te hebben, dat er bin- iort weer onderhandeld zal worden oen CAO, want de grafici zitten op 'genblik zonder CAO. Ook de fusie- iquidatieregeling werd uitvoerig be- HILLEGOM De Hillegomse Mu ziekschool organiseert zaterdag aan staande in concertzaal „Flora" een nati onaal muziekconcours. Reeds ruim een half jaar geleden werd daartoe een werkgroep samenge steld uit de dames M. Broekhof, M. Meurer en de heren H. van Marsber gen, P. Winkelaar en J. Bakker. Om elf uur vangen de wedstrijden aan met niet minder dan 53 deelnemers. De jury bestaat uit de heren Gerard Boer uit Landsmeer, Albert v. d. Pijl uit Utrecht en Otto de Vaal uit Capelle aan den IJssel. Er zijn meerdere extra-prijzen beschikbaar gesteld. Er is er een voor het orkest of koor met het hoogste aantal punten. De beste kans op deze extra-prijs maakt het kinderkoor „De Meerzangertjes" uit Badhoevedorp. In dit koor zingen niet minder dan 93 kinderen. Voor de beste solist op het elektronisch orgel is er eveneens een extra-prijs, waarop Jeanne Beck uit Heemstede een goede kans maakt. De op een na beste krijgt een muziekstuk aangeboden door Muziekhandel Herman Smit te Hillegom. Vervolgens is er nog een ereprijs voor de beste solist op een ander instrument met het hoogste aan tal punten (of zangsolist). Daarvoor werd Leny Noordzij uit Poortugal ge tipt, die ook vorig jaar de meeste pun ten verzamelde. De ,.Weltmeister"-ac- cordeonfabrieken in Duitsland schonk een aparte ereprijs voor de beste accor- deonnist(e). De deelnemende korpsen zijn o.m. „Kunst Na Arbeid" uit Benne- broek o.l.v. de heer A. P. de Vries, het dameskoor „Het Westen" uit Rotterdam, het dameskoor „Veni, Vide, Vice" uit Amsterdam, het r.-k. Jeugdkoor „De Psalterkes" uit Aarlanderveen, het kin derkoor van de Ned. Prot. Bond uit Alphen aan den Rijn. Niet minder dan 18 solisten bespelen het (Solina) electro- nisch orgel en drie brengen piano-soli ten gehore. En voorts een parade van gitaristen, accordeonnisten, blokfluitbe spelers en bespeelsters, maar ook tok- kelorkesten („Musica" uit Utrecht) en een Mandolinegroep uit Hilversum. Ook zaterdag voor 14.00 uur kan nog wor den ingeschreven. Zaterdagavond om streeks 20.45 uur worden de uitslagen bekendgemaakt en heeft de prijsuitrei king plaats. ZOETERWOUDE De excursie naar de margarinefabrieken van Van den Bergh en Jurgens te Rotterdam van het Katholiek Vrouwengilde wordt niet op 13 maart maar op 6 april a.s. gehou- de voet van Mount Albon. Mbale is een regeringscentrum. Er zijn ver scheidene departementen gevestigd en ook telt de stad onder haar bevolking een aanzienlijk aantal militairen en politiemensen. Met de autoriteiten slaat, pater Van der Westen op goede voet en dat is hem al vaak goed van pas gekomen. Wel is er onder invloed van deze bevolkingsopbouw een bij zonder groot verloop bij de parochia nen, maar pater Van der Westen vindt Mbale toch eeri erg fijne stad. Fijne stad ..Juist omdat er zoveel mensen zijn die wat beter ontwikkeld zijn. kom je tot betere resultaten. Het is natuurlijk wel erg druk. maar ik sta er gelukkig niet alleen voor. De kapelaan die ik nu heb, heeft nog les van me gehad op het klein-seminarie. Ook hebben we iemand van het bureau van ont wikkelingshulp in huis. De stad Mbale kent eigenlijk maar een groot probleem, de middelbare schooljeugd. Die zijn wel niet. zoals de Franse middelbare scholier-en heftig in de oppositie, maar het ontbreekt hun aan huisvesting. Er zijn hier in de stad drie 1 enotVrf grote middelbare scholen. Eëh heert zelfs meer dan 1500. leerlingen. Veel van deze leerlingen komen uit plaatsn die 300 kilometer ver weg liggen. Die moeten allemaal onderdak gebracht worden. Vreselijk moeilijk. Soms hebben ze geluk en woont er familie in de stad. Maar als dat niet het geval is of als die familie zomaar ineens verhuist staan ze op straat. Sommigen vinden dan een „ka mer" in een van de bidonvilles, aan de rand van de stad. Ze krijgen daar dan een piepklein kamertje zonder licht en zonder water en betalen daar 10 gulden per maand voor. Voor ons is dat natuurlijk een schijntje, maar voor hen is het een hele uitgave. Veel kinderen moeten dan ook hongerlijden omdat ze ook nog uitgaven moeten doen voor boeken. Ik zelf heb op de pastorie ook een paar jongens. Wat doe je als hun geld op is? Je spijkert ze bij. Meestal verdienen ze weer voor je terug door in de vakanties te wer- Moeilijker Het probleem wordt echter van jaar tot jaar moeilijker, omdat de kinderen die naar de stad komen steeds jonger worden. Vroeger waren de jongsten een jaar of 17, nu zijn er al van 12 jaar bij. Die kun je toch niet in die krottenwijken laten wonen, zonder enige begeleiding. Een collega van mij heeft pas een tehuis geopend voor meisjes. Een druppel op een gloeiende plaat. Maar elle beetjes helpen. Ook helpen we de kinderen vaak aan schoolgeld. Het is voor een westerling erg vreemd als hij hoort hoe de mees te Afrikaanse kinderen studeren. Met het geld van broers, neven en zelfs van volslagen vreemden. Ze moeten dan later weer de kinderen van die genen, die hen geholpen hebben laten studeren. Een goede methode vind ik, ook al loopt het wel eens spaak." Er is echter een lichtpuntje in het donker gekomen dat boven de stad Mbale hangt, een textielfabriek. Die fabriek kan zorgen voor kapitaal, waarmee weer mensen geholpen kun nen worden. Natuurlijk moeten er huizen komen voor de arbeiders van deze fabriek, maar toch is het een aanwinst voor de stad. Dicht bij de fabriek, op een steenworp afstand, stazt een gloednieuwe kerk. De teke ning hiervoor is gemaakt door pater Van der Westen. SCHEVENINGEN DEN HAAG (Van een onzer verslaggeefsters) In de luwte na het stormachtige pro test, dat vorig jaar opstak tegen de aanleg van provinciale weg 1, dwars door het Wassenaarse duinlandschap heen, is een nieuw initiatief uitge broed. Bioloog dr. H. A. Udo de Haes (29) wil het niet laten by protesten alleen. HU gaat met aspirant-econo men uit Rotterdam, weg- en water- bouwstudenten uit Delft en biologen van het Leidse omité Milieubeheer de provinciale overheid alternatieve vervoersoplossingen aanbieden. De voorstellen zullen geen slag in de lucht zUn. Een gefundeerde studie van de kosten en de mogelükheid van alternatieve oplossingen staat daarvoor garant. Provinciale Waterstaat komt bin nenkort met een nota, waarin aanleg van de „duinweg" noodzakelijk worttt geacht. Dr. Udo de Haes: „De nota gaat uit van het al eerder gepubli ceerde rapport van minister Bakker, waarin het autopark in Nederland groeit van 2V2 miljoen in 1970 naar 7'2 miljoen in het jaar 2000. Alle al ternatieve oplossingen, waarmee de provincie komt aandragen, lopen op deze cijfgrs stuk. Maar het uitgangs punt is volgens mij fout. Een onge breidelde groei van het autoverkeer is de doodsklap voor de randstad. Als je in je prognoses geen rem inbouwt, moet je inderdaad weg na weg aan leggen om deze verkeersmoloch op te ..De procincie stelt bovendien als eis dat de afwikkeling van de avopdspits regelmatig moet zijn. Naar mijn me ning is deze eis te hoog. Kleine op- stoppinkjes tijdens het spitsuur zijn onvermijdelijk. Houd je je aan de eis van de provincie dan is constante uit breiding van de rijstroken een logi sche consequentie". ..Wat wij willen is de aanleg van een semi-metronet door heel de randstad. Plaatselijke voorzieningen, zoals een lijntje in Den Haag, een net in Rot terdam en ook nog iets in Leiden, treffen geen doel. Je moet het groot zien. Als je constant moet overstap pen of wachten, pak je toch de auto. Veertig procent is de norm van de provincie voor het openbaar vervoer Volgens mij moet zeker 75 procent van het verkeer tussen huis en werk met openbare vervoermiddelen ge beuren wil het niet helemaal spaak Udo de Haes en zijn medewerkers gaan bij het onderzoek van alterna tieve vervoersoplossingen van twee hoofdgedachten uit: de provinciale weg 1 de duinweg mag niet aangelegd worden, omdat deze weg een fraai natuurgebied in stukken snijdt. Het gebied tussen Leiden en Den Haag moet één groot afwisse lend recreatiedomein worden met in begrip van het weidegebied rond Valkenburg. „Geluidsproeven tonen aan dat de wandelgebieden Meijendel, Duinrell, Bierlap en Kijfhoek precies binnen de herriezone van de duinweg komen te liggen. Op 1600 meter van het ge plande tracé is het geluidsniveau nog 45 decibel. Het uiterst toelaatbare voor een dergelijk stiltegebied is 40 decibel. Aanleg van deze weg bete kent een ramp voor de recratie èn de natuur. Naast de biologische ver arming zal ook de chemische veront reiniging groot zijn". Udo de Haes vervolgt: „Onze groep gaat openbare vervoersvoorzieningen ontwerpen. Een groot railnet moet zo wel het werk als het. recreatiever- voer opvangen. Een treinverbinding van Katwijk naar Leiden is ee 1 eer ste vereiste. Bij de uitwerking van onze plannen krijgen we steun van Rotterdamse en Delftse stafleden. Ook staan we in contact met architecten bureau OD 205 uit Delft, dat Wasse naar en Katwijk adviseert bij de pla nologie, het Neder.ands Economisch Instituut en de provincie". Lachend zegt hij: „Misschien wordt het wel een metrolijn onder de bui tenste duinenrij door. Zo'n traject zou veel voordelen hebben. Het is de kortste weg tussen Den Haag en Kat wijk en het hele recreatiegebied rond het strand zou erdoor ontsloten wor den. Wellicht is het geen haalbare kaart in verband met de landbescher- ming tegen de zee, maar we onder zoeken in ieder geval de mogelijk heid. Een lijn over het tracé van de voormalige gele tram in WassenaaT is een ander project, dat we gaan uitpluizen. Zo'n verbinding opent enorme perspectieven voor het re- creatievervoer. Bij haltes zou je fiet sen kunnen huren of iets dergelijks". Eén groot recreatiegebied tussen Lei den en Den Haag is de grote wens van de werkgroep. Udo de Haes: „Het gebied rond Valkenburg is ideaal. De grond daar bestaat uit zand, kiel en veen, wat een enorme diversiteit in beplanting mogelijk maakt. Met de duinen en de landgoederen, die voor de recreatie opengesteld worden, kan de randstad over een uniek natuur gebied beschikken". Een eventuele domper voor Valken burg vormen de nog vage plannen van de Rijks Luchtvaart Dienst om het marinevliegveld na het vertrek van de marine voor sportvliegerij te gebruiken. Honderd pipercups, die het leven van de buurtbewoners van vliegveld Zestienhoven tot nog toe in de weekends zuur gemaakt hebben, zullen dan op Valkenburg gestatio neerd worden Udo de Haes: „Zeg dan maar „dag" tegen de stilte. Die vlieg tuigjes maken zo'n herrie, daar is niet rustig bij te wandelen. Zo'n plan is eenvoudig niet toelaatbaar". ..Of ik zelf auto rijd? Dat vragen ze me allemaal. Ja, lk heb een auto, het moet wel omdat het openbaar ver voer nu nog allerbelabberdst is. Maar ik kijk uit naar het moment waarop ik hem niet meer nocfig zal hebben. zou zijrt. Maar of zo'n pastoor ook alle problemen bij zon willen hebben, weet pater Van der AVesten niet. Daarom gaat hij 29 maart zelf maar terug. En met plezier. (ADVERTENTIE) LEIDEN Mede omdat de exploitatie van de vcemarkttarieven jaarlijks een aanzienlijk tekort oplevert is het vol gens B. en W. noodzakelijk de sinds april 1969 geldende vecmarkttarieven te verhogen. BU die verhoging van de vee markttarieven is rekening gehouden met de tarieven, welke in de met Leiden ver- geiykbare gemeenten met veemarkten worden geheven. Verwacht wordt dat een te grote verhoging van de tarieven zal leiden tot een verminderde aanvoer van vee en daardoor een averechtse uitwer king zal hebben op het nuttig effect van de tariefsverhoging. BU toepassing van dc voorgestelde tarieven ramen B. en W. de meeropbrengst op 54.000 per jaar. Het aantal bezoekers, dat per rïjwiel de veemarkt bezoekt, is zeer gering. Boven dien is controle op het meevoeren van een rijwiel uiterst moeilijk door dc vele toegangsmogelijkheden tot het terrein. Hel verdient volgens B. en W. derhalve aanbeveling de heffing voor rijwielen af te schaffen. Tot nu toe werd voor voertuigen, be doeld in artikel 2, sub c, d en e van de thans van kracht zijnde verordening, welke op een dag meerdere malen het terrein oprijden, hiervoor slechts een maal het tarief „per keer" in rekening gebracht .te wtten respectievelijk 0,50, 1,50 en f 2,50, zulks in afwijking van de bepalingen van de verordening. Het komt B en W gewenst voor, ter legali satie van dc tot nu toe gevolgde gedrags lijn. uitsluitend nog tarieven per dag vast te stellen en bovengenpemde be dragen te verhogen tot resp. 0,75, 2, Bovendien is op verzoek van de vee vervoerders thans voor het parkeren een abonnementstarief voor een halfjaar in dc verordening opgenomen. De meerop brengst var. de parkeergelden wordt ge raamd op 11.000 per jaar.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3