Doe es zaterdagavond een 4-kazen-schaal' Lied over zeehondenbabies van Zangeres Zonder Naam antenne £cidóc©öitïa/itt NOS wenst grotere brandveiligheid in tv-studio's RADIO VANAVOND RADIO MORGEN Interaction Theatre Reclame in Glasgow Dolle Mina uit Heerlen Van gewest tot gewest LLIL/OJG LUUX\AII 1 Kritiek moet zinvol zijn 17 EN fikse aanval op Nederlands beleid ten aanzien van de koninkrijksdelen in de West is ouverture geworden van het al veelbesproken dekolonisatie congres in Amsterdam. Met veel begrip voor de grote problemen waarmee Suri name en de Antillen te worstelen heb ben. we geloven niet dat op die manier de eigen bevolking van de West er beter van zal worden; want de politieke ban den met Nederland vormen maar een klein onderdeel van het probleem. Het tragische is, dat menigeen zijn goede wil ten opzichte van Suriname en de Antillen belijdt, maar dat dan doet op een manier die de mensen daar onthaalt op het sprookje dat enkele van hun eigen nationalisten hen frequent vertellen. Op papier staat het fraai wat bijvoor beeld de priestergroep Septuagint eist: aftocht van de Nederlandse defensie uit de West binnen anderhalf jaar en een solidariteitsbetuiging met „de uitgebuite volkeren van Suriname en de Nederland se Antillen". Maar Septuagint heeft el ders in de wereld de voorbeelden voor ogen wat er gebeuren kan, wanneer troe pen te vlug worden teruggetrokken. En de betreffende solidariteitsbetuiging is er weer een van het soort, dat iedereen kan proclameren zonder enige persoon lijke verplichting zijnerzijds. Kritiek op de gang van zaken in de West is geoorloofd en is juist; maar ze moet wel zinvol zijn en uitmonden in reële voorstellen waarvan de mensen die men helpen wil. Inderdaad beter worden. Migratie BYAAROM snijdt naar onze mening het dezer dagen door het Nederlands Katholieke Vakverbond bekendgemaak te standpunt veel meer hout. Ook daar wordt aangedrongen op wijziging van het Statuut, maar minder om puur- politieke overwegingen, doch omdat dit voor de welvaart en het welzijn in Suri- I name (Iets minder voor de Antillen) noodzakelijk is. Het N.K.V. wijst ook op een euvel, i waarover andere critici liever niet spre- ken: de ongecontroleerde migratiestroom van Antillianen en Surinamers naar Ne- j derland, die hier onvoldoende opgevan- j gen worden, wegzinken in een leven der echte toekomst, zelfs hier als bitterde mensen leven en hun eigen volk op geen enkele manier van nut zijn. We voelen voor betere contacten tus sen vakcentrales en in meer algemene zin het bedrijfsleven hier en bestaannde of nieuwe stichtingen in de West voc betere migratie. We voelen nog voor het zinvol inperken van de migra tiestroom, omdat die in zijn huidige zelf strijdt met de kansen op een betere toekomst voor de Antillen en Suriname. Want wie kan ontkennen, dat menig rijksgenoot uit de West die hier zijn gal spuwt op neo-koloniale praktijken, zelf tot geen enkele persoonlijke inzet buiten het puurpolitieke terrein bereid i Waar is, dat er in Suriname en tillen zelf een eigen toplaag leeft, die van ware democratie geen kaas gegeten heeft. Maar waar is ook, dat degenen die hen bekritiseren, soms niet veel doen dan Mao en Fidel Castro adoreren, zonder zich kritisch af te vragen of de oplossingen welke die voor hun land hebben geforceerd, in Suriname en de West ooit heilzaam zouden kunnen zijn. Marionetten LIET is een goedkope manier waar- voor op een congres als het Amster damse succes verzekerd is om de Ne derlandse regering te laken, wanneer z< met de overheid in Willemstad en Para maribo als gesprekspartner de wijziging van het Statuut aanpakken wil. Men kan. zonder zelf verantwoordelijkheid op zich te nemen, beweren, dat Nederland moet uitscheiden met die „marionetten" de belangen van het Amerikaanse en Euro pese kapitalisme te dienen. Maar lost men op die manier proble men op? Eerder zien we een risico dat nieuwe problemen geschapen worden. En het gelag daarvan is weer voor rekening van de kleine lieden in de West. In eerstvolgende „Een lach en 'n traan' Voor menigeen moeilijk IfVAT agrariërs en middenstanders het moeilijk kunnen hebben, wordt min der gemakkelijk aanvaard dan de nood van slechtbetaalde hand- of hoofdarbei ders. Wanneer een bedrijf of winkel slui ten moet, zijn velen geneigd alleen maar te denken aan een vette troostprijs die uit verkoop beschikbaar komt; ze den ken dan niet aan de minder vette conse quenties van schulden en de problemen die rijzen wanneer iemand een heel an dere bron moet gaan zoeken om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Wie eens een middag besteedt aan een flinke wandeling door een stadscentrum (ook Den Haag leent zich hiervoor), krijgt enige indruk van het aantal winkels en bedrijven dat soms op een klein opper vlak de deuren definitief gesloten heeft. Lang niet altijd is hierbij van bedrijfs- verplaatsing sprake. Een tocht door een dgrarisch probleemgebied levert- 'soort gelijke ontdekkingen op. De taal welke vertegenwoordigers boeren en kleine ondernemers op het politieke vlak en in de sociaal-economi sche organisaties spreken, klinkt som mige Nederlandse burgers permanent als de epiloog van het kapitalisme in de oren. Wat toch bepaald een verkeerde indruk is. Ook in het agrarisch bedrijf en het zakenleven zijn er ondernemers die het anno 1971 goed hebben; maaj anderen en dan vooral de kleine zelf standigen zijn knel komen te zitten tussen loon- en prijsbeleid, tussen inte gratie, schaalvergroting en het landelijk sociaal-economisch beleid. Je moet maar in de hoek zitten, waar de klappen hard valleh. En het ergste is dan, wanneer de publieke opinie niet ge loven wil, dat menig kleine zelfstandige het moeilijk heeft. En dan als voornaam ste uitkomst wijst n^pr de algemene bij standswet AVRO's extraatje bij haar beslissing dat de AVRO extra- radiozendtijd krijgt, „omdat het ledental, vergeleken met dat van de andere om roeporganisaties A, doet veronderstellen dat er groter behoefte is aan program ma's van de AVRO dan aan die van de andere omroeporganisaties". Wat zou de minister anders kunnen zeggen? De Televiziertrucperiode is vol tooid verleden tijd en daarover valt niet meer na te kaarten. En gezien het zich zeer snel wijzigende patroon van Neder land op politiek, geestelijk, cultureel en godsdienstig gebied, heeft een minister het niet gemakkelijk, wanneer ze moet gaan uitmaken of de op grond hiervan bij de Nederlandse bevolking levende behoeften nog voldoende aan hun trek ken zullen komen. Waarschijnlijk zou de minister dan ook niet op hardnekkig verzet stuiten, wanneer ze de extra-zendtijd voor de AVRO zou honoreren via een verruiming van de thans beschikbare totaalzendtijd of ten koste van de NOS alleen. Vooral het laatste zou door alle andere omroep organisaties begroet worden als een pleister-op-de-wonden. Door de AVRO zelf als een mooi argu ment om met meer klem te gaan stellen dat de heel machtig geworden AVRO feitelijk de NOS overbodig maakt. Vandaar dat de regering aan de hand van de geldende omroepwet de extra portie zendtijd voor de AVRO ook door andere grote omroepverenigingen moet laten betalen. Maar dat de laatste strofe van dit al gezongen is, kunnen we bepaald niet geloven! Er zijn nogal wat reacties gekomen op de tv-uitzending onlangs over het doden in het voorjaar van zeehonde baby's In de Golf van St.-Lawrence bfj Canada met als enig doel aan fraai bont te komen. Ook de Zangeres Zonder Kaam Is aangegrepen door deze slachting, zozeer zelfs, dat zij het verlangen te kennen gaf aan haar verontwaardiging uiting te willen geven door er een liedje over te zingen. Dc Haagse ambtenaar Dick v. d. Valk, die in zijn vrije tijd teksten schrijft voor Gert Timmermans en Johnny Hoes, heeft hieraan voldaan. Hij heeft een liedje vervaardigd, dat op de plaat zal worden gezet in de vertolking van de Zangeres Zonder Naam, welk liedje ook te horen zal zijn in de eerstvolgende tv-show van deze zangeres, getiteld Een Lach en een Traan. Van Johnny Hoes en Dick v. d. Valk kregen wij toestemming om de tekst van dit lied af te drukken. Zangeres Zonder N Zeehondenbabies Muziek: Johnny Hoes, tekst: Dick REFR. Zeehondenbabies kijken ons aan Met ogen die vragen: wat heb ik misdaan? Zeehondenbabies, onschuldig en klein. Smeken de mensheid barmhartig te zijn! Ieder voorjaar waart voor hen de dood weer rond! Ieder voorjaar is er weer die jacht naar bont! Ieder voorjaar kleurt t bloed de vlakte rood! Ieder voorjaar knuppelt men de babies dood! Luxe vrouwen lopen steeds nog pronkend rond In de huiden van dat witte babybont! Slechts voor hen kleurt ginds de blanke sneeuw zich rood! Slechts voor hen slaat men de jonge robben dood! Rijke vrouwen, chique vrouwen denk er aan, Wat de dierenmoeders ginds wordt aanged&an' Denk toch niet, dat u met bont 'n man bekoort Maak 'n einde aan die wrede massamoord! Refr. Copyricht: Benelux Music, Weert, Holland. NEDERLAND I 18.55 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uuri Journaal VPRO: 19.05 uur: Betty Boop 19.12 uur: Dolle Mina Pia de Vries 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Laurel en Hardy NEDERLAND I NOS 10 45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP 19.05 uur: Actie voor blinden tehuis Sonneheerdt 20.00 uur: Journaal AVRO 20.21 uur: Drie is te veel. film 20.55 uur: De jaren '20-'30 21.35 uur: Interaction over het 22.30 uur: Journaal Teleac 22.35 uur: Bouwen en wonen NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 21.35 uur: Voor de vuist weg NOS 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: IJshockey NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 19.10 Van gewest tot ge 19.05 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal TROS: 20.21 1 De z n zeeën 18.55 i Journaal 19.05 uur: 21.10 ui Wegwezen 21.40 uur: De weg naar d( (voetbal) 22.10 uur: Sandor Vidak IKOR: 22.25 uur: Dubio 22.55 uuri Journaal 19.30 uur: Kopduel 20.00 uuri Journaal 20 21 uur: Harry Belafonte i Lena Home, show 21.11 uur: Brandpunt 21.36 uur: De wrekers 22.26 uur: Riskante kerk 22.56 uuri Journaal EV. OMROEP 23.01 uur: Actie Sonneheerd HILVERSUM-i ANP) De raad van beheer van de NOS heeft zich 'bezig gehouden met de problemen, die zfyn gerezen na de brand in de Vitusstudio te Bussiun. het schakel- en prescnlatiecentrum van de NOS-tcIevlsie. Hóe- wcl aan de eisen van de assuradeurs wordt voldaan, acht de raad van heheer het ten aanzien van de eigen verantwoordelijkheid toch wenselijk om na te gaan of de brandbeveiliging in de studio's voldoende is. Tevens zal een nieuw faciliteitenschema worden opgesteld. Programma commissaris J. W. Rengelink zei op een persconferentie, dat men zich hier en daar beperkingen zal moeten opleggen, met name ten" aanzien van hel studiogebruik en de technische faciliteiten. Hij acht het waarschijnlijk, dat de beide hoofdcontrolekamers, die in Vitus waren gevestigd, naar Hilversum zullen worden overgeplaatst, zij het voorlopig in een tijdelijk onderkomen. HILVERSUM I (S) Jazz Spectrum 19.30 Nieuws. 1 KOR19.35 Kerk veraf en Haag vandaag)). 13.S5-24.00 Nieuws. pish^e'rscht"nMthneologlscheb en imvS- BELGIE 324 m (NEDERLANDS) te literatuur. AVRO: 10.05 Concertgebouwor- 1S.00 Nieuws 18.03 Verzoekplat kest en toonkunstkoort met zangsolisten Paardesportuitslagen. 18.30 Verkeer (opn.): klassieke muziek (historische opna- 1 18.45 Spon. 18 55 Taalwenken. 19.00 Radio J ourn a a 22*55 (S) Dichter6 bij'dê mu- tieke uitzending. 19.55 lniermezzo. 2( ziek: nieuwe chanson» 23.20 <S) Muziek retteconcert 22.00 Nieuws en D« zonder podium: elektronische muziek. 23.55- Kunsten. 22.20 Jazzplaten. 23.00 Nieu 24.00 Nieuws. I Klassieke muziek. 23.40-23.45 Nieuws. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le "de huisvrou Beursberichten. NOS. 12.00 reldpopulair programma lingshulp. 12.30 Overheidsv zending ^■III »lRA: 9.00 Nieuws. 9.03 De Eddy W. NCRV; 10.00 Nieuws. 1(1.03 Europees Popparlement. 14 l De Felix Meudeis Show, (15. nusemcntsmi R Giftige rook tast aanplant aardbeien aan (Van onze correspondent) BRUSSEL Tienduizenden vier- kandte meters aardbei-aanplanting zijn aangetast door giftige fabrieksrook, in de buurt van Antwerpen. Hoe groot de schade zal zijn, en wie uiteindelijk voor de ramp verantwoordelijk moet worden gesteld, kon gisteren nog niet worden gezegd: er bestaat nog een kleine kans dat er tenminste een gedeelte van de aangetaste plantjes de vergiftiging te boven komt. Het ongeval gebeurde in de dorpen Melsele en Zwijndrecht, een paar kilo meter ten oosten van Antwerpen, prac- tisch gelegen ondder de rook van een groot aantal chemische en andere be drijven. De betrokken fabrieken liggen op slechts enkele kilometers van de Belgisch-Zeeuwsvlaamse grens, in het gebied waar de vestiging van Progil is gepland. Rook uit die fabrieken werd door de wind naar die twee dorpen gedreven en in de kassen van de tuinbouwers bleef de rook hangen als een ware gaswolk: in een gebied van twee kilometer breed en vijf kilometer lang werden alle plantjes onder glas aangetast. Nederlandse musical Den Haag De toneel en cabaretvereniging Conse quent geeft van maandag 5 tot en met woensdag 7 april in de Toneel zaal van net Nederlands Congresge bouw voorstellingen van de musical „Pluk de dag" van de jonge auteurs J. van Vliet en H. C. van der Wou den. De nog maar twee jaar jonge vereniging, die al eerder flink artis tiek succes boekte, werkt enorm hard. Dit moge blijken uit het feit dat ze al medio mei een nieuwe musical wil presenteren in Amicitia. Dat wordt dan de allernieuwste Ne derlandse amateur-musical „Hoera, ik ben vader" van Harrie van der Wou- Inter-action Theatre is de naam van een Londense toeneelgroep. die onder leiding van Ed Berman (28), tot doel heeft om via drama te komen tot alledaagse communicatie. Afgelopen mei was de groep een week in het Universiteitstheater in Amsterdam, waar het liet zien hoe je door speciale technieken allerlei mensen hun rem mingen kan doen verliezen. Vanavond zendt de VPRO weer een aflevering uit van de serie ,de jaren '20 tot '30". Deze keer wordt het fascisme behandeld. Op de foto oud-minister-president Hendrik Co- lijn. Veronica verliest kort geding ROTTERDAM (A.N.P.). Radio- Veronica heeft het kort geding, dat hij tegen Radio-Noordzee had aange spannen om het zwijgen op te leggen, verloren. Radio-Noordzee, die enkele weken geleden voor de Nederlandse kust uitzendingen in het Nederlands begon, mag blijven „zitten waar hij zit", zoals de president van de Rotter damse rechtbank, mr, J. G. i L de Reuder, vanmorgen in zijn uitspraak zei. Omdat gedaagde volgens hem niet handelde in strijd met de charter overeenkomst, die tussen beide radio zenders was gesloten, weigerde hij de vordering van radio-Veronica het zendschip uit te leveren toe te wijzen. (ADVERTENTIE) Mensen over de vloer? Voor glaasje, praatje, kaartje? Maak es een grote schaal met vier soorten kaasblokjes: stokoud, jong belegen, roomkaas en Leidse Mosterd erbij, moet je es kijken. Komen ze vuistjes, te kort! Achtentwintig inzendingen voor Gouden Roos HILVERSUM Achtentwintig televisie-organisaties uit 23 lan den in Europa, Amerika en Azië zenden een programma in voor het concours o/n de Gouden Roos van Montreux, dat van 29 april tot en met 6 mei voor de elfde maal wordt gehouden. Voorzitter van de internationale jury is Bernard Sendall, direc teur-generaal van de program ma-afdeling van de 1TA in Londen. Vice-voorzitters zijn Colin Campbell, vice-president van ABC International Films in New York, en Antoni Mirek- Olcha, vice-president van de Poolse Radio en Televisie. In de vier discussiebijeenkomsten, die tijdens het concours worden ge houden, zal onder meer worden gesproken over nieuwe richtin gen in de amusementsprogram ma's en het vraagstuk van de informatie in deze categorie programma's. VPRO duidelijk hoven de grens van 100.000 (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De VPRO wordt niet langer in zijn bestaan bedreigd. Dooi de ledenwerfacties van de laatste tijd is het ledental gestegen tot 145.000. cent ..zwartkijkers" en dubbelleden af- Als men hier de ongeveer twintig pro- trekt. komt de VPRO nu aan ongeveer j 120.000 bij het ministerie van CRM geregistreerde leden. Hiermee zit de VPRO dus ruimschoots boven het i minimumaantal van 100 000, dat nodig is om zich als C-omrocp te kunnen handhaven. De peildatum van 1 april kan bij de VPRO met een gerust harl worden tegemoet gezien. HILVERSUM (A.N.P.). Over het al of niet doorgaan van de televisierepor tage van de voetbalwedstrijd Celtic Ajax werd eerst kort vóór de wedstrijd gisteravond een beslissing genomen. Gistermiddag waren er nog altijd vijf bedrijven, die met het oog op de uit zending duidelijk op Nederland ge richte reclameborden hadden opge hangen of daarmee bezig waren. Ge bleken is, dat in totaal achttien be drijven tijdelijk reclame hadden aange bracht of dat van plan waren te doen. Zeven bedrijven wilde de NOS in ver band met het internationale karakter accepteren, maar elf niet. Deze toon den zich pas na aandrang bereid de reclame weg te halen. Programmacommissaris J. W. Renge link klaagde op een gehouden pers conferentie zijn nood over het hand over hand toenemen van de sluik reclame bij sportevenementen. „Je krijgt af en toe meer de indruk, dat er sprake is van een reclamefestival dan van een sportmanifestatie", aldus de heer Rengelink. Naar aanleiding van de recente moeilijkheden zal de NOS zich binnenkort hierover nog eens verstaan met de reclamewereld. Pia de Vries is 33 jaar, ge trouwd en heeft drie zoons van 4, 6 en 8 jaar. Met nog drie ande- burgse Dolle Mina-kerngroep, die verschillende activiteiten onplooit. Zo hebben ze meege daan aan de appeltjesactie, zijn ze bezig met een enquête onder huisartsen en gynaecologen over actuele problemen, houden ze lezingen voor werkende jonge ren en hebben ze verschillende werkgroepen voor o.a. .onder wijs, kinderopvang. gemeen schappelijke woonvoorzieningen en part-time werk. „Namens. Pia de Vries" is een mengeling geworden van Dolle Mina-idee- en en regionale Limburgse pro blemen. VPRO, Ned. II: 19.12 uur De NOS bood gisteren weer een voet balmarathon. En, omdat zowel Ajax als PSV het weer een ronde verder brachten, staat ons minstens één (hope lijk meer!) samenvallen van voetbal wedstrijden te wachten die voor de Nederlandse kijkers van een boeiend karakter sullen zijn. Reden om de door de NOS gevolgde verslagmethode aan te vechten. Wat gebeurt? Men begint met de PSV- reportage. Als je als kijker „lekker opgewarmd" bent, wordt die afgebro ken en kan men zich opnieuw op gaan warmen. Nu voor Ajax. In de gloeiende spanning na de eerste helft van die wedstrijd komt weer een stukje PSV en daarna is het opnieuw overschakelen geblazen voor de Europa Cup I-wed- Persoonlfjk zouden we het prefereren als één evenement in dit geval uiteraard de Europa Cup I-wedstrijd de volle aandacht kreeg. Compleet met voor-, tussen- en nabeschouwing. Op zo'n wedstrijd kan men zich dan lekker concentreren, zonder storende andere voetbalaangelegenhedcn. Uiteraard is er alle mogelijkheid om van de Europa Cup II-wedstrijd achter af een samenvatting, van pakweg 20 minuten, te geven. Maar het mixture- principe dat de NOS thans toepast Arme AVRO, die op „II" tegen i moest opboksen, gooide er desond drie eigen produkties tegenaan, zagen het programma rond het 75-; bestaan van het Stedelijk Museui Amsterdam. Niet onaardig, ra: erg kritiekloos en, begrijpelijk i halfuuruitzcnding, al te globaal meer te geven dan heel simpele i( we matie. Het Stedelijk verdient i en is bij een goede programma-cÉm heel veel tyd waard. Dit ondanks feit dat dit museum in zijn jubilt jaar au fond weinig spectaculair de dag komt Het toenemend aantal bankoverval len heeft ertoe geleid dat ii» het noorden van ons land een alarme- ringsyssteem voor de politie is uitge dacht. Dit systeem kan uiterst snel in werking treden bij ernstige misdrij ven. In het programma „Van Gewest tot Gewwest" van vanavond wordt over dit alarmeringssysteem een re portage uitgezonden. Uit Drente komt een interview met de amateur- archeoloog Tjerk Vermaning uit Smil- de die bezig is met het schrijven van een boek. In de uitzending komt voorts een kort optreden van het Groningse kindercircus Santelli. NOS, Ned. II: 19.10 uur. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2