ZoidbQ&OWUMlt Jonge Rus wil in Nederland politiek asiel Atletico-Ajax Real-PSV VERBLIJFT NU OP GEHEIME PLAATS *GEEN GELD VOOR SST; BOEING STOPT PROJECT S Overeenstemming bereikt over landbouwstructuur en prijzen Demtchenko melde zich hij Haagse politie ^eiden neemt lespmen werking met H-Sport Knap staande gebleven in grimmige duels Marathonzitting EEG-ministers 62e jaargang, no. 18.316 DONDERDAG 25 MAART 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND «gracht 32. Leiden- postbus 11. telefoon 22244* s (excl. B.T.W.i 0.24 p mm. Telefoontjes «al f 21,70, per jaar f 84.70 SELECTIE T.V.-PROGRAMMA Nederland 19.12 uur Dolle Mina Pia de Vries; 20.30 uur Laurel en Hardy; 21.35 uur Interaction over het Nederland II: 20.21 uur De Zeven '.eeën; 21.10 uur Wegwezen; 21.40 uur De weg naar de cup (voetbal). PLAATSELIJK BUIEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond, luidt: wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien, mogelijk met hageL Matige tot krach tige wind tussen west en noordwest. Minimumtemperaturen omstreeks 4, maxima ongeveer 8 graden. DEN HAAG Een 24-jarige Rus sische student, Jevqeni Dimitri- vitch Demtchenko, die met een groep jonge landgenoten een be zoek aan ons land bracht, heeft zich bij de Haagse politie gemeld en politiek asiel gevraagd. In overleg met het ministerie van Justitie en de Binnenlandse Vei ligheids Dienst is de Rus voorlo pig ondergebracht op een plaats, die de autoriteiten geheim hou den. De BVD stelt inmiddels een onderzoek in naar de achtergron den van Demtchenko, terwijl het ministerie van Justitie zijn ver zoek om asiel in behandeling heeft genomen. Verwacht mag worden, dat van de zijde van de Russische ambassade van de Nederlandse autoriteiten geëist zal worden, dat een Russische vertegenwoordiger in staat wordt gesteld contact met Demtchenko op te nemen. Aangenomen mag worden dat een dergelijk verzoek niet zal wordén ingewilligd, ten zij Demtchenko daar, zelf mee instemt. sportredaotie) ZURICH Ajax en PSV zullen in de halve finales van de Europese beker- competities Spaanse tegenstanders ontmoeten. Atletico Madrid, de Ibirlsche sensatie van 1970, zal op 14 april in de Spaanse hoofdstad Ajax bestrijden en op dezelfde dag zal in Eindhoven Real Madrid de gast zijn van PSV. Dit i» hel opzienbarende resultaat van de Europa-Cuploling, die vanmorgen In de Gothardstubc in Ztirich werd gehouden. Onmiddellijk na afloop van deze officiële bijeenkomst deed zich een moeilijk heid voor. PSV en Ajax moesten aanvankelijk beide eerst uit spelen. In het UEFA-reglement staat, dat dit niet kan, waarna de Zwitserse voorzitter Wiederkehr het besluit nam, dat PSV dan maar eerst thuis moest spelen. Secretaris Ben van Geldei- vond deze „correctie" allerminst plezierig. „Het was voor ons een voordeel eerst naar Madrid te reizen". Voor Ajax was dit resultaat de minst plezierige, die men zich maar kon wensen. Atletico Madrid is vermoedelijk een ploeg, die Ajax niet ligt. Toch waren de uitslagen in de kwartfinales niet schokkend. De Spaanse kampioen kreeg In Warschau een onverwacht pak slaag van de Poolse legerploeg Legia, maar bereikte door in Madrid de kleinst mogelijke zege te behalen, toch de volgende ronde. De Polen hadden in deze wedstrijd de pech dat twee doelpunten van Pieszko en Traskovski werden afgekeurd. Nederlands-Spaans onderonsje in Europa Cup PSV iS blijer. Secretaris Ben van Gelder had voor deze bijeenkomst al laten doorschemeren, dat de Eindhovenaren het liefst zouden loten tegen Real Madrid. En toen zijn wens uitkwam zei Van Gelder: „Het is voor ons een grote eer om als Nederlandse club tegen het aloude Real Madrid te mogen spelen". Een merkwaardige uitspraak, omdat het tijdperk Real Madrid allang is afge sloten en de Nederlandse verenigingen zich steeds steviger nestelen aan de wereldtop. Door deze loting treft Panathinaikos in de andere halve finale Belgrado. In het toernooi voor bekerwinnaars komt in de andere halve eindstrijd Chelsea uit tegen Gornik of Manchester City. „Kon» maar in mijn armen'. schijnt Ajaxdoelman Stuy te denken als hp zich koelbloedig op de bal stort. Barry Hulshoff (links) remt af omdat het' ingrijpen ran zijn collega voldoende vertrouwen inboezemt. p1:; IJ VS-senaat weigert de 134 miljoen te voteren ►HINGTON Met 51 tege 46 stemmen heeft de Senaat de Verenigde Staten tegen de verstrekking van meer leidsgelden voor de ontwikkeling van het supersonische tgiersvliegtuig van Boeing (SST) gestemd. Boeing heeft het project opgegeven: dit betekent ontslag voor 5.000 Het Huis van Afgevaardigden heeft verleden week al tegen het voorstel voor de verstrekking van extra-gelden gestemd. De beslissing van dé Senaat betekent dat de Amerikaanse volksvertegenwoordiging Boeing 134 miljoen dollar onthoudt voor de financiering-van hét project gedurende de rest van het begrotingsjaar, dat 30 juni afloopt. Het besluit is in de Amerikaa'ise luchtvaartindustrie en bij de regering-Nixon met verslagenheid ontvangen. Zij hebben gezamenlijk grote druk op he'. parlement uitgeoefend opdat het de.gelden, zou toewijzen. Die inspanningen hebben geen resultaat opgeleverd. De federale overheid heeft reeds 864 miljoen dollar in het project gestoken. Het programma be helsde de bouw van en proefvluchten met twee prototypes van de „SST", waarvoor General Electric de motoren zou leveren serieus 2IDEN In Leiden is gisteren over- gepleegd tussen de leden van de )ep Menken" en de gemeente inzake sponsorschap voor Holland Sport, dat te zijner tijd onderdak zou vinden -■eiden, waardoor uiteraard de ge- te erbij is betrokken. Omdat de 'rekingen nog in het beginstadium éren, wensten de betrokkenen geen edelingen prijs te geven. Er is „in- vergaderd. De Stichtingsbestuur van Holland Sport waren er niet bij ezig. dien hel tot samenwerking met de ep Menken" mocht komen, zql Hol- Sport in elk geval nog twee sei- n op Houtrust blijven spelen, welke nodig is om de accommodatie in Lei- op het versiste peil te brengen, ht er geen overeenstemming worden 'ikt. dan blijven de Stichtingsbestuur- bij hun standpunt wat zou inhou- dat Holland Sport „gewoon door- olland Sport zal in het volgende sei- 1 onder een andere trainer optreden vander Hart zal vertrekken, izake de kwestie Leiden kon van de 1 8 edelinj and erbij is geweest. De heer Kroe- 'ijer had trouwens vandaag wel iets te doen. Hij was naar Nieuw- Vannacht hebben onverlaten in juin obool aldaar vernielingen a»n«e- De politie van Nieuwkoop heeft de onderzoek. Demtchenko, die in Kiev sociologie en filosofie studeert, werd door de Russische autoriteiten volledig vertrouwd. Hij is instructeur bij de RussLche jeugdorganisatie Kom somol en stond als zodanig bekend als een trouw aanhanger van de commu nistische ideologie. Tegenover de Haags? politie heeft hij echter verklaard, zich niet langer te kunnen verenigen met het systeem in zijn land. Hij meent buiten de Sovjet-Unie meer te kunnen doen voor zijn land dan daarbinnen. De groep waarmee Demtchenko in ons land verbleef, bestond uit ongeveer 20 Russische studenten, die eerder een rsie hadden gemaakt naar Chili en Peru. Op de terugreis naar huis deed de groep in Nederland enkele grote ste- aan. Vorige week vrijdag is Demt chenko m?t „een onbekend gebleven Ne derlander" per auto van Amsterdam naar de Haagse politie gekomen om een ver- blijfvergunning te vragen, aldus de Haagse politie. Met dezelfde Nederlander is hij weer naar Amsterdam teruggegaan. Zondag is de groep studenten uit Neder land vertrokken. De echtgenote van Demtchenko is in de Sovjet-Unie. Het paar was nog geen jaar getrouwd. De Sovjetambassade had vanmorgen nog geen ccntact gehad met Demtchenko. Wel is bij het ministerie van Buitenland se Zaken navraag gedaan over het feit dat de student niet kwam opdagen, toen zijn groep uit Nederland vertrok. De ambassade zal waarschijnlijk spoedig bij het ministerie een formeel verzoek in dienen om in contact te mogen treden met de student. LONDEN (AFP) Een schilderij van Goya is woensdag op een kunstveiling I in Londen verkocht voor 170.000 pond sterling (1.46 miljoen gulden). Het doek j beeldt Goya's leerling Asensio Julia j Tweemaal een neder laag van 10. maar twee ploegen iri halve finales van de toer nooien om Europa Cup I en II. De wedstrijden van gisteren benadruk ten nog eens. dat het spel ondergeschikt is aan het resultaat. Top- spanning bereikten de duels van Ajax en PSV wel. maar de schoon heid. die in dergelijke toppers mag worden ver wacht bleef uit. Tegen over de noodwendige stormlopen van Vorwarts en Celtic stelden de Nederlandse vertegen woordigers een onverzet telijkheid en een werk kracht die hen volkomen recht geeft op 'n plaats in de halve finales. Het is een uitgemaakt feit dat Nederland al enige jaren geheel en al mee telt in het internationale topmilieu. Er mag onder hand ook aan getwijfeld worden of het wel zo ideaal is om eerst de uit wedstrijd te spelen en dan thuis „toe te slaan". PSV en Ajax hebben het tegendeel bewezen. Maar dan moet de thuiswed strijd wel een redelijke marge hebben opgele verd. Dat is gebeurd en zowel PSV als Ajax heb ben zich bijzonder knap staande gehouden in grimmige wedstrijden. Commissie stelt onderzoek in inrichting naar Dolderse DEN HAAG (A.N.P.). De staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft een commissie benoemd voor onderzoek in verband met de problemen die zich bi) de Willem Arntzhoeve in Den Dolder hebben voorgedaan. In deze commissie zal een aantal des kundigen worden benoemd. Voorzitter is prof. dr. N. Speijer te Leiden. De Westberlijners koesteren nieuwe hoop. Als het aanbod van de DDR aan de Westberlijnse Senaat, over pasjes te onderhandelen, niet alleen een tactische manoeuvre is, zullen zij misschien al met Pasen hun vrienden en'familieleden in Oost-Berlijn en omgeving kunnen bezoeken en het verkeer op de stads- autobahn (zie foto) in oostelijke rtehtinf eaiuienlyk drukker maken. BRUSSEL (A.N.P.). Op het moment, dut Europese ministers uan Landbouw praktisch 24 i achtereen vergaderd hebben, zijn ze hel ei geworden over de structuurmaatregelen voor Europese landbouw en over de vaststelling van en landbouwprijzen- structuurmaatregelen waarto» besloten is. zijn de volgende: vijfenvijftig- to- I vijfenzestigjarigen, die de landbouw verlaten, krijger I een door de nationale staten vast te stellen premif die afhangt van het areaal grond dat ze veriater. j Bovendien krijgen deze boeren een premie van ruirr eenentwintighonderd gulden per jaar. Der- afvloeiirigspremie kan ook vervangen worden doo- een bedrag ineens. Van de ruim eenentwintighonderr gulden zal vijfentwintig procent door de gemeenschap betaald worden- De gemeenschap zal vijfenzestig procent van het bedrag betalen voor zover het boeren betreft in zogenaamde benadeelde landbouw gebieden waar nog geen afvloeiingsmaatregelen worden toegepast. In de praktijk zal dat gelden vooi bepaalde gebieden in Italië Boeren, die de landbouu verlaten en die de vrijgekomen grond ter be schikking stellen, krijgen steun voor omscholing er ?en inkomensgarantie gedurende de omscholingstijd De lidstaten wordt aanbevolen, studiebeurzen t geven aan kinderen van landbouwers, die ophouder nel boeren. Zij. die in de landbouw blijven, di» •akbekwaamheid hebben en die een plan voor ont- vikkeling van hun bedrijf hebben, krijgen financiëlr teun in de vorm van rentesubsidie. Over de prijzen beslisten de ministers rond he> middaguur het volgende: voor tarwe en rogge gaa' ue richtprijs met drie procent en de interventieprijs met twee procent omhoog. Voor gerst wordt da richtprijs met vijf procent en de interventieprij» met vier procent verhoogd. Voor mais gaat de richt prijs met één procent omhoog en de interventieprij» blijft onveranderd. Voor melk gaat de richtprijs met zes procent omhoog, dat wil zeggen met 2,2 cent per kilogram melk en de interventieprijs voor boter met zestien cent per kilogram en voor magere melk poeder met 20.80 gulden per honderd kilogram. Voor de consumentenprijs betekent dit een verhoging van twee cent per liter, waarvan echter één cent al in februari is geheven. Boter zal door deze maatregel vier cent per pakje duurder worden. De oriëntatieprijs van rundvlees stijgt met zes procent dit jaar en volgend jaar met vier procent. De consumentenprijs zal echter zeker niet met ze» procent stijgen. De suikerprijs blijft ongewijzigd en ook voor koolzaad komt er geen prijsverhoging.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1