HONGARIJE VERWACHT ERG VEEL VAN DRIBBELS FLORIAN ALBERT „In verlenging slaan wij toe' FEIJENOORD ONDANKS ZEGE ONPRODUKTIEF DE OPSTELLINGEN VAN VANAVOND RINUS MICHELS: [Publiek smeekt •m slijtageslag" VORWARTSCOACH KIUPEL: RT IfeNSDAG 24 MAART 1971 ROTTERDAM In 1966 was Florian Albert, de wat oudere Cruyff van Hongarije, zo goed in vorm, dat zelfs het „won- derteam" van Brazilië zijn onblusbare aanvalsdrift niet in toom kon houden. Jammerende Zuidamerikanen, die daarna tranen van verdriet plengde in de straten van Rio de Janeiro, vervloekten prompt de „ongrijpbare" Hongaar, die niemand kende. Dat duurde echter niet lang. Terwijl de kampioen schappen naar een climax groeiden, kreeq Florian Albert met zijn onvergetelijke stijl de hoofdrol in het Hongaarse elftal, dat al snel de image van „het meest belovende van de wereld" opbouwde. De internationale voetbalkenner borg de onnavolgbaar dribbelende middenvoor uit Boedapest in zijn herinnering op als de nieuwe Puskas uit Hongarije. Op het ogenblik, dat Florian Albert zich in 1.969 weer oprichtte voor de wereldkampioenschappen, die dit keer in Mexico zouden culmineren, zorgde de stevige Deense dwarsligger in de persoon van Ulrich le Fèvre voor een onaangename sensatie. In de vijfen dertigste minuut van' de kwalificatie wedstrijd in Kopenhagen kwam de weer excellerende Hongaarse aanvals leider zo ongelukkig ten val, dat er een brancard aan te pas moest komen. De eerste diagnoses waren schokkend. Teamarts Coldi zei zelfs te vrezen dat de meniscusblessure het einde van zijn 'TTERDAM. Feijenoord hijnt zijn betere vorm te be en voor vriendschappelijke [strijden. Bleek dit enige :ken geleden in het prestige- lel tegen Celtic, ook gister- ond in de oefenwedstrijd jen het nationale Hongaarse 'tal groeiden de Rotterdam- :rs naar een niveau dat ver itak boven de prestaties van laatste tijd. hoewel Feijenoord de Honga- j met 31 versloeg konden de drie Élpunten niet verhelen dat Ernst Jppel het voorhoedeprobleem nog kt heeft opgelost. Noch Wim Jansen rust, noch Ove Kindvall erna Inden 2ich waarmaken als spits- ■ler, Het pleit niet voor de produk- •it van. dg Rotterdammers dat doelunten uit een vrije trap' Itstonden en het derde dank zij een mnder van doelman Bicskai. Jewel Coen Moulijn soms ongrijp baar was, Henk Wery overijverig en nuttig en Wim van Hanegem vaak briljant duurde het na de openings treffer van Van Hanegem tot vijf minuten voor de pauze eer de tweede Rotterdamse treffer een feit was. Een immens overwicht was daaraan voor af gegaan. Een periode waarin Feijen oord superieur was aan zijn tegen stander, die slechts zelden tot een gevaarlijke tegenstoot in staat was. Florian Albert werd door Laseroms aan banden gelegd en Schneider en Romeijn hadden weinig moeite met Fazekas en Zambo. Bovendien bleek het middenveld van de Rotterdam mers uitstekend bezet met Hasil en Boskamp. Gestuwd door dit tweetal golfde de ene aanval na de andere op doelman Bicskai af, maar Jansen, Hasil en op nieuw Jansen faalden in de afwer king. Slechts één kans kregen de Hongaren toen Israel wat nonchalant .pptyad waandoi ^positie kwam. De Hqtfgaar was echtei -"teroerrast ddor de manoeuvre van d< Rotterdammer om ervan te profi- Te laat Zelfs kwamen de gasten nog op ge lijke hoogte. Scücs maakte van een onattendheid van Van Hanegem ge-t bruik door van twintig meter 'n schot te lossen, dat via de handen van de te laat reagerende Treijtel legen het net eindigde. De ontmoeting werd wat grimmiger. En één van de botsingen vormde de inleiding tot de tweede Rotterdamse treffer. Kelemen kon Moulijn slechts ten koste van een overtreding stuiten. De Feijenoordlinksbuiten nam de vrije trap zelf en plaatste de bal op het hoofd van Laseroms, die raalt- knikte: 21. Hoewel de Rotterdammers ook in de tweede helft in de meerderheid waren duurde het tot vier minuten voor het einde eer Jansen een blunder van doelman Bicskai afstrafte. Bicskai liet de bal uit een hoge voor zet van Wery uit zijn handen vallen en het was toen voor Jansen niet moeilijk te scoren: 31. FRANK WERKMAN carrière zou betekenen Later, toen vooraanstaande medici in Boedapcsl ook moesten toegeven, dat die kans groot was. verdween Florian Albert Europa's beste voetballer vari 1967. uit het middelpunt der belangstelling Sinds gisteravond is deze situatie ver anderd In het Feijenoordstadion. de 29-jarige Florian Albert zich in 1967 a's de grote vedette etaleerde in de Europacupinterland Nederland Hongarije (via 2 0 naar 2— 2). maakt; de bescheiden Hongaai /.o onopvallend mogelijk zijn come-back in 't nat:on<G' elftal van Hongarije Voor 'net eerst na alle narigheid, die zijn z.o glansrijk be gonnen Carrière bijna deed mislukken, schitterde hij weer. Nog wel niet zo virtuoos als vroeger, toen Pele in En geland zelfs zijn shirt met hem wissel de. dat Teammanager Jozef Hoffer, de sterke man achter het nieuwe, vooral jonge Hongaarse elftal zei daarover: „Flo rian is er weer bij. Dat is belangrijk. In zijn persoonlijke vooruitgang'heb ik het volste vertrouwen. Voor de aanvang van de lente is hij weer in topvorm". En dat past in het straatje van Hoffner. Aanstaande zondag speelt de ploeg nog een oefenwedstrijd tegen Oostenrijk, daarna wordt het menens. Op 24 april komt Hongarije uit tegen Frankrijk in de kwalificatiepoule voor de Europa Cup. Fanatisme De hoop van Hongarije is gebaseerd op het fanatisme van Florian Albert. Sinds het moment, dat hij na zijn bles sure weer moest lei-en lopen, was zijn zelfopoffering niet te stuiten. Elke ge legenheid om zijn terugkeer op het veld te bevorderen greep hij met beide handen gretig aan. Door deze bewonde renswaardige wilskracht kreeg hij zelfs de bijnaam van „de doorzetter van Fe- rencvaros". Florian Albert: „Ik was zo blij dat ik weer kon spelen". Door „de hel" ging hij echter in de voorafgaande maanden. „Dat was een ongelooflijk zware periode. Tot na Engeland heb .ik steeds het gevoel dat ik nog niet aan EnïJjr tdp JS?t. Ook op-, die zwarte dag. ■de vijftiende juni ,1969, een datiirn, die *ik 'hooit 'nrcer kan velveten, Vüfs cm situatie zo ongeveer. Daarom kWam de klap van Kopen hagen zo hard aan. De eerste maanden toen de Hongaarse kranten alleen maar schreven over het vermoedelijke einde van mijn loopbaan, hoop ik absoluut nooit meer mee te maken. Het was een lange nachtmerrie". Dc onzekerheid voor Florian Albert was de grote moeilijkheid. Iedereen zei wel dat de topsport voor hem geen haal bare kaart meer zou zijn, maar de be handelende doktoren sloten een hele kleine kans toch niet uit. En daar heeft de rustige Hongaar zich aan vastge klampt. „Zolang ik twijfelde vroeg ik me steeds af of het allemaal nog wel zin had. Of ik door moest gaan. Vooral, toen het gips nog om mijn been zat, was ik soms de wanhoop nabij. En zo neerslachtig als wat. Toen ik vrijuit kon lopen voelde ik dat de blessure langzaam over ging. Daardoor kreeg ik eindelijk vertrouwen, waaruit ik de moed putte dat alles toch nog eens in orde zou komen". Rentree Dat grote moment voor Florian Albert deed zich voor in een onbeduidende oefenwedstrijd voor Feijenoord. Was dat geen teleurstelling? Een rentree maken voor het publiek, dat hem ado reert als geen ander, zou waarschijn lijk inspiratievoller zijn geweest. Al- bert: „Zou dat ook nuttiger zijn ge weest? Ik dacht van niet. In West- Europa telt het clubvoetbal als num- Feijenoord, de wereldkampioen, is daarvan de beste exponent, die men zich maar kan bedenken. Bovendien was het voor mij belangrijk eens een keer op te tornen tegen verdedigers van het niveau Israël en Laseroms. Het contact met de wereldtop is er dan weer". Een onderdeel in de voor bereidingscampagne van het Hongaarse team, waarop Florian Albert zeer veel in de dagen dat zijn fanmail ieders verwachting overtrof herinnerden hem aan zijn onvergetelijke prestaties op de wereldkampioenschappen. prijs stelde. „Je houdt bij wat er in het buitenland gebeurt. Maar in een wedstrijd merk je pas echt wat er de laatste tijd allemaal veranderd is". Florian Albert, de teruggekeerde, die eindelijk weer eens optimist werd, is een van de weinige overgeblevenen van „Engeland-1966" centraleverdediger Maszöly speelt in het nationale elftal een rol van betekenis en de vernuftige aanvalsspits Bene, die gisteren vanwege een blessure in Rotterdam er niet bij was, ook. Maar dat zijn de enigen. Hon garije, dat nog maar steeds de glorie jaren van Puskas en de zijnen niet kan vergeten, 'tracht keer op keer nieuwe jonge spelers op de voorgrond te bren- Popovic. de ex-prof van Sparta en Alk maar, die zich in Nederland heeft la ten nationaliseren, wist gisteren in het Rijnhotel het tijdelijke verblijfsoord van de Hongaren alles daarvan te vertellen: „Mijns inziens is Hongarije duidelijk op de goede weg. Ze dachten vroeger altijd: een speler moet aan het begin van het seizoen in topvorm zijn en dan redt hij het de rest van de competitie wel. Maar door de internationale bijeen komsten, die er over dit thema worden gehouden, is men ook achter het IJze ren Gordijn omgeschakeld. En dat komt in het huidige spel van Hongarije tot uitdrukking. Het is harder dan vroe- Nieuwe generatie Typerend voor de „nieuwe generatie" voetballers in Hongarije is Szucz. De grote uitblinker van de Olympiade in Mexico, die in 1969 met Albert, Bene en Novak in het wereldelftal tegen Brazilië speelde, is conditioneel en fy siek even sterk als zijn tegenstanders. Dat het ook om hem enige tijd echter stil was had een andere oorzaak. Szucs veranderde het vorige seizoen van vereniging (van Ferencvaros naar Honved), wat. in Hongarije inhoudt, dat er een speelverbod voor een jaar wordt opgelegd. Maar deze moeilijkheid heeft hij snel opgelost. Over de rentree van Albert zei hij nog: Voor ons is Florian de beste. De man, die het Hongaarse voetbal in Engeland gezicht gaf. Als hij blijft spelen zoals de laatste tijd in zijn vereniging dan geloof ik dat hij belangrijk kan zijn. Zijn leiderschap in het veld is een ele ment wat onze ploeg nog duidelijk ont- HANS DE BRUYN (Vari eeri onzer verslaggevers) 15GOW Er heerst een ontspannen sfeer in het trainingskamp van J in het rustieke badplaatsje Troon, op ongeveer 40 kilometer van fcow. Ver van het drukke en grauwe Glasgow. Dat bevalt Michels, de ■trainer die zijn team vanavond dc halve finale van de Europa Cup voor [kampioenen wil inloodsen. Laatste nieuws uit Troon: Cruyff zou ziek Hij zou koorts, althans een fikse verhoging hebben. Michels: „Ik heb ■enminste gelezen in de Schotse kranten". En dan met een vragende Inde blik naar cluharts Rolink: „Dokter, is Johan werkelijk ziek.' Ik: „Hij is volkomen fit. Hij mankeert niets". arop Michels grijnzend antwoordt: fitten hier in het trainingskamp en potten weten het' trainingskamp en wij zelf wat hier aan de iels geeft zijn spelers geen kans de pers in contact te komen, dc wedstrijd in Hampdenpark, de Ajacieden geheel in het blauw vanavond om acht uur de Celts zullen moeten afstoppen, 'wachting is dat Ajax in zijn laidopstelling zal uitkomen. Wel- Michels als het wedstrijd- p daartoe aanleiding geeft, Van Michels: ,.Ik heb Van Dijk tegen ook ingezet, omdat hij evengoed moet blijven. Hii kan niet te angs de kant zitten". >P r de afloop van het duel wil de •ainer niet zoveel meer kwijt 'aal gesproken moet je natuurlijk ronde verder komen. Maar in a-Cupvoetbal kan je van alles ver en. Tegen Spartak Trnava stonden imers thuis ook met 30 voor- Uit en we met 20. Die lui bleven om ben ik er enorm benieuwd 'at die Schotten gaan doen. Die a gewoon gefrustreerd- Zij gaan steeds niet vanuit, dat Ajax met >eh en tactisch voetbal met 30 nen heeft. Ze beschouwen het als "'gissing Ze denken dat ze alleen otland en Engeland kunnen voet- De rest hoort er niet bij voor ze. de grote denkfout die ze maken lik flt i me dat wel enigszins voorstellen, het publiek heeft het voetbal hier taakt. Het publiek smeekt om een 'slag. boel verdedigende spel van dc Ita- zou hier ten dode opgeschreven daarom ook verwacht ik. dat het een dolle boel zal worden- Celtic zal er geweldig tegenaan gaan Maar het moet raar gaan, wil het Ajax team onder net zo n zware druk komen •,e staan als tegen Trnava. Ajax is im mers rijper geworden Hel veld ziet ziet er niet zo goed uit We zijn er gisteren even geweest. Nu het wat geregend heeft, zal het er niet beter op geworden zijn. Dat is in het voordeel van Celtic". Vindt Michels het geen nadeel, dal zijn ploeg voor de wedstrijd nog ruim een uur in de bus moet zitten om van Troon over hobbelige weggetjes naar het Hampdenpark te rijden? ,,Ben je gek. Dat is juist een prachtige af wisseling, Zo'n woensdag is toch altijd de moeilijkste dag om je te vermaken. Een uurtje in de bus komt dan mooi uit. Bovendien is het niet de eerste keer. dat we ver buiten de stad zitten. Tegen Liverpool was dat ook het geval. Aan de uitslag van 22 in Liverpool te zien. hebben we daar ook weinig schade van ondervonden. Laten we het hier dan ook maar op houden Premie Ruim duizend pond sterling, ongeveer negenduizend gulden dus, is de premie, die Jock Stein de spelers van Celtic in het vooruitzicht heeft gesteld voor het bereiken van de halve finale- Stein liet er gisteravond opnieuw weinig twijfel over bestaan, nog wel mogelijkheden voor zijn ploeg te zien .Want", verkondigde hij. „als het elftal goed draait, kunnen we ook gemakelijk drie doelpunten maken". Het feit. dat het gisteren in Glasgow zonder onder breking regende, ziet de manager van Celtic als een voordeel voor zijn ploeg „Ik ben enorm blij met al dat water op een glad veld is het immers voor dc aanvallende partij een voordeel, want dc- verdedigers maken gauw fouten als ze moeilijk uit de voeten kunnen en er behoeft niet aan te worden getwijfeld -lat wij de aanvallende nartii zullen (Van onze speciale verslaggever) OOST-BERLIJN Het afgelopen jaar is voor Vorwarts Berlin niet al te gunstig geweest. De Oostduitse bekerhouder stond twaalf maanden geleden slechts één doel voor ogen: via Feijenoord de Europa Cup behalen. Weer wacht het ambitieuse Vorwarts een Nederlandse opponent: PSV. De voor uitzichten van de Oostduitse bekerhouder zijn weer niet erg rooskleurig. De in de eerste wedstrijd opgelopen achterstand (20) heeft een streep gehaald door de plannen van Vorwarts Berlin. In de laatste maanden heeft de Oostduitse club op alle fronten gefaald. Evenals in het Westeuropese voetbal wordt er dan naar een zondebok gezocht. Het opperste „voetbalpresidium" van de volkslegerclub had de schuldige ook snel gevonden. Trainer Fritz Belger werd ver antwoordelijk gesteld voor het uitblijven van de successen. Het ene succes, het be halen van de nationale beker, was on voldoende om Belger aan te houden. Officieel trad de 56-jarige Oostduilser vanwege zijn leeftijd af. Vorwarts-Berlin stelde de vroegere assistenttrainer Hans Georg Kiupel aan als hoofdtrainer. Hij kreeg de bijna onmogelijke taak Vor warts-Berlin opnieuw naar de top te brengen. Via de Europacup voor bekerhouders moest Kiupel met de militaire ploeg aart sluiting zoeken met de Europese top en -ijn TON KOOMEN Celtic Williams Gemmell Broyan McNeill Hay Wallace Callaghan Johnstone Lennox Hood Hughes Scheidsrechter: Lo Bello. Italië Keizer Cruyff Swart Mühren Neeskens Rijnders Krol Vasovic Hulshoff Suurbier Stuy Ajax Vorwarts Hamann Noldner Wruck Muller Zulkowski Withuiz Frassdorf Korner Andreissen Piepenburg Scheidsrechter Pintado (Spanje) Mulders Devrindt Schmidt Hansen Van der Kuylen Van Tilburg Veenstra Vos Radovic Strik Van den Dungen Van Beveren PSV daarmee de erkenning in eigen land. Vorwarts-Berlin is impopulair. Het ziet er naar uit, dat deze opdracht ook door Kiupel niet kan worden volbracht. De Oostduitse trainer, even oud als collega Kurt Linder (36), kan zich slechts op één wapenfeit beroemen: een plaats in de kwartfinales van de Europa Cup voor bekerhouders. De manier waarop Vorwarts-Berlin zich voor de laatste acht heeft geplaatst is echter niet overtuigend genoeg. Vor warts plaatste zich zonder één overwin ning te behalen. Tegen het Italiaanse Bologna profiteerde de Oostduitse beker houder van de UEFA-regel dat bij ge lijke stand de doelpunten van de uitwed strijd dubbel tellen en tegen Benfica, dat de laatste jaren veel klasse heeft ver loren, viel de beslissing pas bij het ne men van strafschoppen. Toch beschikt de militaire voetbalploeg onmiskenbaar over kwaliteiten. Op eigen terrein werd het roemruchte Benfica met 20 verslagen. Met groot zelfvertrouwen heeft de Oostduitse bekerhouder zich teruggetrok ken in het voor Nederlanders onbereik- baretrainingskamp Grosz Kuris. De zelf verzekerdheid van Hans Georg Kiupel kon alleen per telefoon* gepeild worden. ..Tegen PSV zijn we beslist niet kans loos. Benfica hebben we ook op eigen terrein uitgeschakeld. Vorwarts-Berlin zal proberen de achterstand in negentig minuten weg te werken. In de verlen ging zal Vorwarts moeten toeslaan. Onze conditie is beter dan van PSV. Wij ver trouwen op de steun van het publiek. WIL VAN DER PLAS Duel in RU-Cup werd uitgesteld RlüNCHEN Dc wedstrijd Bayern IVÏünchen—Liverpool die gisteravond voor de kwartfinales van het toernooi om dc Runners Up Cup in München zou worden gespeeld is verschoven naar Gistermorgen achtte de Franse scheids rechter Wurtz, die het duel zou leiden het niet verantwoord op het veld van het Griinwalder Stadion te spelen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9