FRIESE JENEVERKONING VERKOOPT BEDRIJF AAN HEINEKENCONCERN Campagne in Laos wordt wellicht vandaag beëindigd Recept oude-klare nog steeds geheim Toestand in Sierra Leone onduidelijk Vestigingswet detailhandel aangenomen Gehandicapten maakten vliegtocht naar Engeland Meerderheid A damse raad achter Prozaprijs Instituut ombudsnn bewijst waarde in preventieve sfeer Drie gewond bij schietpai om hond ii Amsterdan LEIDSE COURANT In het fabrieksgebouw van het distilla- teursgeslacht Bokma in Leeuwarden hangt een prikkelende geur. De geur van kruiden en extracten. Op de kop af zeven entwintig man zorgen ervoor dat jaarlijks vijf miljoen flesten geestrijk vocht in di verse smaken de deur uitgaan. Dat brengt dan zo'n twaalf miljoen gulden in het laatje. Al die jenever wordt op fles aan de man gebracht. Dat wil zeggen dat het prodtikl Bokma niet direct uitmunt vanwege een schappelijk prijsje. „Maar," zegt directeur mr. Piet C. Bokma: „Wij hebben altijd het accent gelegd op onze kwaliteit, zelfs in de oorlog toen het moeilijk was om aan grondstoffen te komen". Dat Bokma een goede naani heeft opge bouwd in de wereld van hel gedistilleerd blijkt wel hieruit dat reeds enkele jaren an dere firma's, waaronder buitenlandse, zaten te hengelen naar samenwerking en-of fusie met de Friese borrelmakers. Thans is be kend geworden dat Heineken de slag heeft gewonnen. Bokma zal weliswaar onder ei gen naam blijven voortbestaan, maar het bedrijf maakt voortaan deel uit van het Heinekenconcern. dat al grote belangen iA gedistilleerd had. via de merken Coebergh. Meder. Hoppe. Hulstkamp en Van der Schalk. Heineken beschikt thans over 15 pet. van de Nederlandse gedistilleerde markt, hetgeen neerkomt op een omzet van 600 miljoen. Heinekenconcern onderhoudt ook bin dingen met de Gist. en Spiritusgroep. Te zijner tijd zal tussen de twee bedrijven worden gesproken over samenwerking wat betreft de produktie van gedistilleerd. Als deze samenwerking van de grond zou ko men. zou dat betekenen dat de leidersposi tie van Bols danig in gevaar komt. Bols levert ongeveer een kwart van het Neder landse gedistilleerd. Bokma nam zes pro eent van de vaderlandse borrelbehocfte voor zijn rekening. LEEUWARDEN „Is de smaak, die de ove door Heineken op de tong achterlaat even rond als het produkt dat u dagelijks in de vierkante fles stopt?" Piet Bokma, 38 jaar en de ongekroon de Friese koning van de belegen borrel, lacht even. „Ja", zegt hij dan. „Het gesprek was vrij snel rond. De bedrijven sluiten vrij goed op elkaar aan, zowel wat kwaliteit als prijszetting betreft. En ze doen het leuk, daar bij Heineken...." D4e laatste opmerking zou de niet-insider kunnen verleiden tot de opmerking dat Piet Bokma wel eens een tikkeltje aan zelfoverschatting zou kunnen lijden. Maar dan zou hij het helemaal bij het verkeerde eind hebben. Want Bokma is een naam die bekend is „all over the world". En ook uit de voorwaarden, die Heineken moest vervullen, blijkt dat de Amsterdamse onderhandelaars de Friese jeneverstokers niet als klei ne Jongens hebben beschouwd. Overigens heeft Piet Bokma een grondige hekel aan dat woord „jeneverstoker". Hij associeert het woord met obscure optrekjes, waar schemerige lieden vreem de manipulaties uithalen met granen en distilleerkol ven. En dat is een jeneverfabriek volgens Piet Bokma helemaal niet (meer). Hij zegt daarom ook blij te zijn geweest meth et feit dat in 1967 mr. Barend Biesheuvel, destijds minister van Landbouw, den ieuwe Bokmafabriek heeft willen openen. „Het was voor ons het bewijs dat de traditio- nene jeneverstokerij en industrie in gedistilleerd was geworden", zegt hij. Een abonnee van een protestants- christelijk dagblad in Friesland, vond het echter geen pa» geven dat een minister zich bezig hield met het openen van nieuwe jeneverfabrieken. Hij ventileerde die mening in een ingezonden stuk en zei aan het slot daarvan te hopen dat „zijn" minister voortaan niet als „oarend Borrel" door het leven zou gaan. Want dat zou dan weer slecht zijn voor het imago van de ARP. In Friesland Al is Bokma niet de grootste producent op zijn gebied Lucas Bols heeft nog steeds het grootste marktaan deel in gedistilleerd de Leeuwarder oude- en jongeklaremakers zijn wel de grootste producenten van gedistilleerd onder-een-(eigen)-merk. Het bedrag in contanten, dat Heineken op tafel moest leggen om van de overname verzekerd te zijn, wordt Bokma begon in 1826 in wellicht met een respectabel aantal nullen geschreven. Daarbij bedongen de Friezen ook dat de overname voor geen van de ruim 40 werknemers gevolgen mocht hebben en dat d. fabricage van Bokma in Friestland moest blijven. Heineken zei op beide voorwaarden ja. Piet Bokma zegt er verklarend bij: „De reden om het bedrijf in Friesland te laten is zuiver emotioneel. Mijn vader (69) kómt nog vaak in het bedrijf, en we willen gewoo veg hier graag blijven. Vergeet niet. ik ben al de vijfde generatie Bokma. die in het bedrijf zit. En Friese jenever moet toch eigenlijk ook wel uit Fries land komen". i pandje i i de Tuinen het Vliet in het hartje van Leeuwarden. Freerik Claesz Bokma leverde zijn produkten aan zowel parti culieren als aan kleine cafeetjes. In 1895 kwam de eerste distilleerdketel daarvoor werd de jenever ..koud" gekocht en in flessep gedaan en vond de oude Piet Bokma het beroemde recept dat de oude Bokma zo van de andere oude klare onderscheidt. Sinds 1895 De tegenwoordige directeur Piet Bokma zegt: „De oude Bokma, die we nu verkopen is dezelfde van smaak als die uit 1895. Mijn grootvader vond toen ook de groene vierkante fles uit. De receptuur kan niet uitgezocht en nagemaakt woi'den, hoeveel keren het ook beerd is. Er gaan alle mogelijke wortels en kr en wam er het extract goed doorgetrokken ii niet mogelijk te herkennen wat er precies in bedrijfsleider weet de samenstelling ook niet. moet er dagelijks mee werken. Maar bij de o door Heineken is ook de receptuur inbegrepen, het straks ook in Amsterdam weten." Frappant is overigens dat de produktie vt Bokma de jonge Bokma is nog maar drie, op de markt zowel absoluut als relatief teru Piet Bokma veronderstelt dat velen de jene\ zwaar vinden. „We weten eigenlijk niet Concurrentie van ..witte jenever?" Piet Bokma: „Helemaal niet. En we maken h niet. Wij maken bijvoorbeeld ook geen vieux, maar originele artikelen tegen de beste kwaliteit" Export? Piet Bokma: „In 1899 begonnen we te exporter oude jenever naar het voormalige Nederland-Ind op een gegeven ogenblik was de afzet daar gro die op de binnenlandse markt. Maar in 196 Soekarno de kraan af en in 1963 gebeurde d met Nieuw-Guinea. Maar op dit ogenblik trekt sië weer wat aan. Onze grootste exportlande echter:' België, de Scandinavische landen Duitsland". Waarom dan di<- overname? Piet Bokma: „Wij hebben geen yerlïoopappara; een p ar mensen langs de weg, maar geen mar afdeling enzovoort. We verwachten in dit opzicht lijkheden voor de toekomst. Vooral leerd vrij in de supermarkt zou mogen worde kocht. En Heineken kan ons zo in zijn pakket men. Die heeft al een goede entree". KLAAS Gil Basis Khe Sanh is in drie weken ontruimd SAIGON (AP) De Zuidvietnamese invasie in Laos loopt op de 45st« dag naar zfjn end. Volgens officiële opgaven zijn er nog maar 2.000 Zuidvietnamese militairen aan de andere kant van de grens en zal de gehele operatie vermoedelijk nog vandaag afgesloten worden. Legerwoordvoerder luitenant-kolonel Do Viet heeft bekend gemaakt dat de Noordvietnamese troepenmacht die de regeringseenheden tot aan de grens op de hielen heeft gezeten, thans op verschillende plaatsen over de grens is getrokken, in een poging om verkeersweg nummer negen af te snijden en zo een deel van de Aerikaanse en Zuidvietna mese strijdmacht in hert gebied te isoleren. Volgens overste Viet was het vanmorgen tot verspreide vechten in het operatiegebied gekomen. In Washington heeft defensiewoordvoerder Jerry FriedheLm laten doorschemeren wat voor vele waarnemers als een vastgevormd vermoeden was: dat de Zuidvietnamese invasie macht langer in Laos zou zijn gebleven als de Noordvietna mese tegenstand niet zo hevig was geweest. Het plan voor de terugtocht wan volgens defensiewoordvoer der Friedheim gebaseerd op de „realiteit van de toestand". Van het frontgebied is vernomen dat een begin is gemaakt met de ontruiming van de grote Amerikaanse ondersteunings basis Khe Sanh. De eerste helikoptereenheden zijn al onder weg naar de Amerikaanse bases te Chu Lai en Phu Bal', aan de oosrtzijde van Zuid-Vietnam. en de gehele basis zou binnen ongeveer drie weken ontruimd zijn. De basis en de omliggende stellingen staan voortdurend aan nauwkeurig artillerievuur bloot waartegen een Amerikaanse mariniersstrijdmacht in 1968 ook op den duur geen weerstand kon bieden. Na een belegering van 77 dagen werd de basis toen ontruimd. FREETOWN (Reuter) De toestand in de Westafrikaanse staat Sierra Leo ne is volslagen onduidelijk. Nadat de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Bangoerah. dinsdag bekend had gemaakt dat het leger „tot nader order", de macht in handen had geno men, kwam 's avonds een zekere luite nant-kolonel Sam King voor de radio verklaren dat het grootste deel van de strijdkrachten zich van die stap distan tieerde en de regering van premier Siaka Stevens als de enig wettige bleef erkennen. Het lijkt erop of er een militaire staatsgreep is gepleegd die aanvanke lijk succes had maar later teniet werd gedaan door regeringsgetrouwe eenhe den. Aan het begin van de dag waren twee militairen die de ambtswoning van premier Stevens probeerden binnen te dringen, door de wachten doodge schoten. Volgens generaal Bangoerah was er een poging gedaan premier Ste vens en andere leden van het kabinet te vermoorden, en zag het leger zich „onder de gegeven omstandigheden ge noodzaakt de situatie in eigen hand te nemen". In het naburige Guinée zijn de strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht. De huidige verblijfplaats van premier Siaka Stevens is niet bekend. Polak beschuldigt dr. Brongersma van heksenjacht (Van pari. red.) DEN HAAG Minister Polak (justi tie) beschuldigde gistermiddag in de Eerste Kamer P.v.d.A.-senator dr. Bron gersma ervan een heksenjacht te ont ketenen, toen deze zjjn bezwaren ken- Oud-leden KNIL vragen om uitkering DJAKARTA (Antara) Het aantal in Indonesië verblijvende oud-leden van het KNIL dat aanspraak maakt op soldij, oorlogstoelagen en sociale voorzieningen uit de periode die zij in Japanse gevan genschap hebben doorgebracht bedraagt ruim 30.000, aldus de voorzitter van een vereniging die zich ten doel stelt deze aanspraken kracht bij te zetten. Bram Assas. Volgens Assas dien de Nederlandse re gering deze aanspraken te honoreren. De meeste oud-leden van het Koninklijk Nederlandsch Indische Leger zouden te oud zijn om voor zichzelf te zorgèn, aldus bericht het Indonesische persbureau An tara. baar maakte tegen het In de Eerste Ka mer aanhangige wetsontwerp ter be scherming van de persoonlijke levens- Dr. Brongersma meende, dat het wets ontwerp niet in eerste instantie is be doeld om de persoonlijke levenssfeer te beschermen, maar om de inbreuken op die sfeer door de overheid te legaliseren. Hij doelde met name op de afluister- methoden van de B V D De socialisti sche senator vroeg zich af waarom wel de inbreuk op het telefoongeheim in het wetsontwerp werd geregeld, maar niet de inbreuk op het briefgeheim. Hij zei: „Er wordt ons hier gevraagd een in breuk op een grondrecht te legaliseren. Als dit gevraagd wordt zal men ook vragen om straks andere grondrechten op losse schroeven te zetten". (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag de nieuwe vesti gingswet detailhandel aangenomen Al leen de Boerenpartij zonder do heer verlaan stemde tegen. De heer Koe koek kwam verklaren dat „zolang de Boerenpartij zal bestaan ze tegen dit soort wetgeving zal blijven." Daarmee wilde hij afstand nemen van zijn in middels uit zijn fractie gestoten fractie genoot Verlaan. Aangenomen werd een motie van de heer Krosse (KVF: waarin het diploma vierjarige lagere detailhandelschool met praktijkjaar als geldig bewijsstuk voor het verkrijgen van een vestigingsver gunning wordt erktnd. In het wetsont werp van staatssecretaris Van Son (middenstand) werd een diploma van de middelbare dotailhandelschool vereist Het eerste concert op Kasteel Duiven voorde van dit jaar zal plaatsvinden op vrijdag 2 april te 20.30 uur. Het Residentie Strijktrio zal dan optreden met werken van Bach, Mozart. Escher. Jongen en Beethoven. Het trio bestaat uit Peter Hoekstra, viool. Just Ger- retsen. altviool en Wim Mertens, cello. Kunstmarkt Helmond. Op zaterdag 1 mei zal in Helmond voor de zesde maal een kunstmarkt worden gehouden waarbij de oude ambachten en de „handvaardigheid" van de bezoekers het accent zullen krijgen. Deze cultu rele manifestatie duurt van 10.30 tot 21.00 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIPHOL Een groep van 36 lichamelijk gehandicapten en chronisch zieken lieeft gisteren een vliegtocht gemaakt naar de Znidcngelse plaats Bournemouth De deelnemers waren afkomstig uit Den Haag, Amstelveen, Haarlem en Zandvoort en kregen de tocht aangeboden van Martin Air. Deze zal elk jaar een dergelijke tocht maken in het kader van de Henri Dunanttochten. Onder de zestien helpers en helpsters bevond ziel» ook prinses Margriet. Deze verrichtte voor het vertrek de doopplechtigheid van het vliegtuig, dat naar haar genoemd is. Tijdens de rondrit in Zuid-Engeland verklaarde zij zich meer helpster dan koninklijke hoogheid te voelen. „Het zijn onze invalide gasten, die hier volledig in het middelpunt van de belangstelling staan. Dat vind ik heerlijk". Gisteravond landde het vliegtuig weer veilig op Schiphol. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse gemeenteraad heeft dinsdaga vond met 29 te ben 7 stemmen een motie verworpen, waarin hef college van B. en W. werd uitgenodigd alsnog te besluiten de prozaprijs 1970 toe te kennen aan drs. F. Weinreb. Tijdens de begrotingsbehandeling dis cussieerde de raad uitvoerig over het besluit van B. en W. het advies van de jury, om drs. Weinreb de prijs toe te kennen niet te volgen. De motie, inge diend door drie leden van de PvdA- fractie en een lid van D'66. kreeg al leen steun van twee andere leden van de fractie van D'66 en de kabouter Joop Peters. Wethouder H. Lammers (kunstzaken) had tevoren in een uitvoeige toelichting opgemerkt, dat in het algemeen B. en W. de adviezen voor het toekennen van prijzen aan kunstenaars volgen. Een conflict kan echter ontstaan tussen de artistieke verantwoordelijkheid van een jury en een politieke verantwoordelijk heid van het college als er feiten en omstandigheden van uitzonderlijk ka rakter in het geding zijn. Hiervan was. aldus de wethouder, in dit geval geen sprake. Naar zijn mening kan het B. en W. niet onverschillig laten of een voor bekroning met een Amsterdamse prijs voorgedragen persoon zich al dan niet aan laakbare handelingen tijdens de jodenvervolging heeft schuldig gemaakt. B. en W. hebben te overwegen dat zij, indien ze aan dit aspect zouden voorbij gaan. ongetwijfeld leed zouden berok kenen aan mensen, die de jodenvervol ging hebben meegemaakt, aan den lijve hebben ondervonden of zichzelf als slachtoffer van Weinreb beschouwen Wat het stelsel van de overheidsprijzen betreft, kwam de vraag naar voren, of dit niet verouderd is en de overheid nog wel prijzen moet uitreiken, ethou- der Lammer Kondigde aan, over deze kwestie met 'een nota te zullen ko- Bzztöh-Teater een jaar. Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan zal op vrij dag 26 maart het Bzztóh-Teater een besloten voorstelling geven voor de Dalton-Scholengemeenschap te Voor burg. Deze groep, die een jaar geleden met één toneelstuk begon, is uitge groeid tot een organisatie die totaal theater brengt waarin allerlei vormen van dramatische kunsten onderge bracht zijn. Alphense kantonrechter: LEIDEN De ombudsman in Zwe den is niet, zoals anderen wel beweer den, een man die achteraf rechtszeker heid geeft aan de burger als andere rechtsmiddelen ontbreken of falen. In de eerste plaats bewijst het instituut ombudsman in Scandinavië zijn waarde In de preventieve sfeer. Doordat de ombudsman na controle en onderzoek tot een bepaald oordeel (lakend of niet) kan komen, houdt hij namelijk vooral de verantwoordelijkheid bij de ambte naren die met gezag zijn bekleed je gens de burgerij levend. Dit is de kern gedachten in het proefschrift dat de Alphense kantonrechter mr. H. H. Kirch" heiner vanmiddag verdedigde aan de Leidse universiteit. Dr. Kirchheiner promoveerde in de rechtsgeleerdheid bij professor mr. Th. Koopmans op zijn proefschrift getiteld „Ombudsman en democratie". Het proefschrift is een studie over het instituut van de ombudsman aan de hand van ervaringen in Zweden en Denemarken. Dr. Kirchheiner gaat uit voerig na op welke grondgedachten het instituut ombudsman is gebouwd. De onderliggende gedachte is vooral de po sitieve vrijheidsgedachte (vrijheid in verantwoordelijkheid) dlè onder meer in de grondwet van 1634 gestalte kreeg toen de onafhankelijke positie van de ambtenaar vastgelegd werd. De onaf hankelijke ambtenaar houdt weliswaar preventieve rechtszekerheid in voor de burgers, maar in later tijden werden toch ook aan de burger wettelijke ga ranties gegeven en middelen in handen gesteld om achteraf rechtszekerheid te verkrijgen of om te controleren of de ambtenaar zijn onafhankelijke positie goed gebruikt heeft. Dit resulteerde uit- teindelijk in 1809 in het in het leven roepen van het instituut ombudsman. Naast het verantwoordelijkheidsele ment (het bestaan van een ombudsman dwingt ambtenaren als het ware zich van hun verantwoordelijkheid ten op zichte van de burger bewust te zijn) is er in het instituut de ombudsman het vertrouwenselement: de volksvertegen woordiging geeft de vertegenwoordiger van het volk een volmacht om werk zaam te zijn. Volgens dr. Kirchheiner betekent de ombudsman in Zweden en Denemarken een belangrijke bijdrage aan een democratisch levenspatroon. Als conclusie stelt dr. Kirchhein de drie democratische elementen trouwens-, verantwoordelijkheid rechtszekerheidselement) zoals onderzocht, zo zuiver mogelijk Nederland ingebouwd als gaat tot het ombudsman. i het AMSTERDAM (ANP) schietpartij in Amsterdam zijn avond een echtpaar door kogels gewond geraakt. Hei paar en zijn vrouw werden door in de rug cn het hoofd getrofl la| zijn opgenomen in een ziekenbi r derde gewonde, werd licht gewo f zijn hand. De oorzaak een hond, die het echtpaar familie van de jongeman had Het echtpaar wilae de hond ter ben, maar de nieuwe eigenaars den het dier terug te geven. De avond tevoren hadden moeilijkheden voorgedaan, maar ren kwam het tot een uitbarstinl het echtpaar in gezelschap stevige jongens verhaal kwaojïï haT- Buren en vrienden gingen de ruzie bemoeien waarop de sch tij losbarstte. Het verloop vecht en de vraag wie geschoten heeft, was van niet duidelijk. Woensd. javond 24 maart zal Fons Jansen een extra-voor.- (V( geven in Diligentia van zijn progi „3 tXj andermaal". Mr. Piet Bokma ruikt aan de citroenschillen, die een belangrijk deel uitmaken voor de produktie van citroen jenever. Jaarlijks maakt Bokma er zo'n tweehonderdduizend liter van. In Leeuwarden wordt het meest jonge jenever gemaakt, ondanks de faam, die vooral de ,,ouwe Bokma" geniet.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6