BERAAD LANDBOUWMINISTERS OVER COMPROMISVOORSTELLEN EEC-gesprek gisteravond laat afgebroken MIN. NELISSEN PRUSBEWUST MIDDELPUNT VAN HAAGSE KVP II tei Beide politieke blokken krijgen geen meerderheid Camer vraagt opnieuw pensioen voor joodse kampslachtoffers Driemanschap in Argentinië Mogelijk nieuw huis voor zigeunergezin Lardinois verdedigt Mansholt Uitspraak Kloos gehekeld Als kwart van kiezers wegblijft is er iets mis met de democratie MAAt )ENSDAG 24 MAART 1971 LEIDSE COURANT e parlementaire redactie) DEN HAAG Een onderzoek van Intomart voor KRO-Brand- int wijst uit dat geen van de il^litieke blokken in ons land de eerderheid zou halen. De huidige geringscoalitie van confessionele rti.ien en VVD heeft de voorsprong de progressieve concentratie van .d.A, D '66 en PPR iets vergroot, blijkt uit gegevens over de vijfde i zes politieke verkenningen, wel- cijfers gisteravond in een Brand- ntuitzending werden gegeven, fit gegevens van het opinie-onder- ic|ek komt de P.v.d.A. weliswaar als grootste partij te voorschijn, r de progressieve concentratie ijgt onvoldoende steun om het nfessionele-Iiberale kabinet De ng te knnnen vervangen. Hadden de regeringspartijen in fe- slechts twee pfocent voor- ong op de progressieve concentra- "n maart was die voorsprong tot percent gegroeid. Gezien de on- kerheidsmarge van twee tot drie ircent is dit nog altijd een te klein Van de meer dan 1000 onder- aagden vindt 49 percent dat KVP, R en CHU samen met de VVD in regering moeten zitten; 46 per- d< (nt ziet graag de P.v.d.A., D '66 en I PR aan het bewind. Hier ligt dus n verschil van drie procent tussen *t regeringsblok en het oppositie- iok. Opmerkelijk zijn de percenta- Brandpuntonderzoek ges van het laatste onderzoek vooral ïn verhouding tót die van februari. Toen lag het regeringsblok achter op het oppositieblok. In deze vijf politieke verkennin gen sinds november lagen regerings blok en oppositie in januari nek aan nek. Daarna heeft het regeringsblok zich vrijwel kunnen handhaven, ter wijl het oppositieblok wat achter kwam te liggen. De populariteit van premier De Jong blijft stijgen. Eenvijfde van de ondervraagden ziet hem graag aan blijven als minister-president. De populariteit van premier De Jong is sinds november met tien procent ge stegen van 9,3 tof 19,9 percent. Dr. Veringa, de KVP-lijsttrekker, stijgt niet in populariteit. Als de nieuwe minister-president gekozen moet worden uit vier politici, is de verdeling van de aanhang als volgt: De Jong 35 percent. Den Uyl 25. Biesheuvel 18, Veringa 3, geen ant woord 19. Ook blijkens deze politieke ver kenning worden woningbouw en mi lieubeheer als de grootste problemen van ons land gezien. Maar twee derde voelt er niet voor de belastin gen te verhogen om voor deze zaken HAAG Voor de tweede keer gaat de Tweede Kamer de regering vragen :n pensioenregeling voor de joodse oorlogsslachtoffers. Staatssecretaris Van der (C.R.M.) heeft een motie van vorig jaar .maart om zo'n pensioenregeling te en, niet uitgevoerd. Wel heeft hq de bestaande speciale bqslandsregeling voor Dgsslachtoffers aanzienlek verbeterd. Maar oppositie en V.V.D. zqn daarmee tevreden. De heer Voogd (P.v.d.A.) heeft een nieuwe motie ingediend, onder- nd door P.v.d.A., D '66. P.S.P., P.P.R., DS '70 en C.P.N. Ook mevr. DettmeUer .D.) Is het eens met wat er in de motie wordt gevraagd. Mr. Van de Poel en racties van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. zqn tegen. (Van parlementaire redactie) BUENOS AIRES (AFP) Dinsdag middag is in de Argentijnse hoofdstad officieel bekendgemaakt, dat een driemanschap de macht in Argentinië in handen genomen heeft. Dit drieman schap wordt gevormd door de bevelheb bers van de drie legeronderdelen. Volgens het doorgaans welingelichte blad La Razon willen de militaire lei ders ernaar streven, het bewind in ok tober 1973 over te dragen aan een door het volk gekozen regering. De laatste verkiezingen waren in maart 1965 Vijftien maanden later werd president Arturo Illia afgezet en een militair bewind gevestigd. dl en staatssecretaris Van de Poel aan van zijn antwoord zei,, dat hij k: notie, wanneer deze wordt aange- i, niet zal uitvoeren, gooide een vanaf de publieke tribune z'ijn itbeen naar beneden, vlak voor de ringstafel. zijn ongeveer 5600 oorlogsslacht- die van de bestaande bij stands- ling gebruik maken. Onder hen zijn le duizenden slachtoffers van de icide op joden en zigeuners door de bezetters. Daarnaast zijn er de iidt^itoffers van Japanse concentratie- Jen in het toenmalige Nederlands- Voor de actieve verzetsstrijders is en bijzondere pensioenregeling. In de die de Kamer zal gaan aan- wordt gvraagd voor groep ge- de slachtoffers een uitzondering te door hen uit de bijstandsregeling 'alen en ook onder een bijzondere iioenregeling te brengen, evenals de etsstrijders. bijstandsregeling wordt pas van cht, wanneer de oorlogsslachtoffers ttelijke of lichamelijke invaliditeit ervinden. In dat geval wordt aange- i, dat de optredende invaliditeit, zgn. post-concentratiekampsyn- >m, het gevolg Is van de ondervonden nde in de oorlog, tenzij die andere Du uak wordt aangetoond. eze „omgekeerde bewijslast" geldt ter niet voor oorlogsslachtoffers die er zijn dan 70 Jaar, op het moment de zwakteverschijnselen zich voor- Op deze uitzondering kwam veel >t tiek uit de Kamer. Voor het overige grote waardering bij alle partijen in Kamer voor de verbeteringen in de keringsregeling. Behalve een aanzien- optrekking van de bedragen is de i-n ivraagprocedure eenvoudiger gemaakt ontdaan van de lange vragenlijst, die ■oe leidde, dat alle ellende bij de slachtoffers weer werd opgehaald in hun herinnering. Toch willen de betrokkenen en met hen de meerderheid van de Kamer een pensioenregeling in plaats van de bij standsregeling. Die pensioenregeling voorziet in vaste uitkeringsbedragen, ter wijl de bijzondere bijstandsregeling in de hoogte van de uitkeringen rekening houdt met de eigen financiële mogelijk heden van het betrokken oorlogsslacht- Vanuit de Kamer werd opgemerkt, dat de betrokkenen een overmatige angst voelen voor elke, zelfs de meest wel willende autoriteit. Zij zien in bijstand vragen een vernedering, ondanks het feit dat bijstand een recht en geen gunst meer is. Een pensioenregeling los van de bijstandswet heeft voor hen een ge heel andere betekenis dan de huidige regeling. Mr. Van de Poel kondigde aan dat er speciale bijstandsambtenaren zullen wor den vrijgemaakt, die de regeling soepel hanteren. De vooral psychologische be zwaren tegen het bijstand vragen zijn door dit alles weggenomen. Hopelijk zal bovendien door de concentratie over de aanvragen sneller worden beslist, aldus mr. Van de Poel. De staatssecretaris is tegen een pen sioenregeling voor uitsluitend de groep genocide oorlogsslachtoffers. Ook in de Japanse kampen kwamen mensonterende toestanden voor. Een uitzondering ma ken voor de joodse groep is onaanvaard baar. Een pensioenregeling voor alle passieve oorlogsslachtoffers zou 24 mil joen per jaar extra vragen; boven de 28 miljoen per jaar die de huidige bij standsregeling kost. Van dat extra-bedrag zou dan 15 miljoen naar de groep ge nociden gaan, aldus de toelichting van de staatssecretaris. (Van onze correspondent) BRUSSEL Sedert vanmorgen elf uur zqn de zes Europese landbouwministers bezig te beraadslagen over een nieuw compromisvoorstel over landbouwprijzen en landbouwstructuur. Ondanks de woedende betogingen van Eropesc boeren in Brussel, kwamen de ministers gisteravond laat niet tot een vergelijk. Er was enige hoop dat spoedig de beslissingen zouden vallen. Vertolker van deze hoop was dc Nederlandse minister Lardinois: ..Er zit een kans in dat de ministers elkaar vinden", zei bq na de bqeenkomst van gisteren. MAASTRICHT Voorlopig zal de zigeu nerfamilie Steinbach niet uit hun huis gezet worden door de gemeente Schaes- berg. Dit kwam gisteren vast te staan tijdens de behandeling van het kort geding in Maastricht dat de heer Steinbach had aangespannen tegen de gemeente Schaesberg. Tijdens de zitting, die veel publieke belangstel ling trok, maakte de raadsman van de heer Steinbach, mr. Moscowicz. bekend, dat de stichting Belangenbehartiging Woonwagenbewoners Ne derland in onderhandeling is met de Oranje Nassau- mijnen om de familie Steinbach een bedrijfs- woning toe te wijzen. Al sinds 5 maart jl. zijn deze besprekingen aan de de gang. Burgemeester Prick van Schaesberg zei; „Er is niets op tegen om de fa milie Steinbach in onze gemeente een woning te geven. Het gaat er echter om, dat zij in een behoor lijk pand moeten komen te wonen en niet in een krot. In het huis dat wij willen laten ontruimen voldoen de leidingen voor water en licht niet. Wij vragen ons af of wij de verantwoordelijkheid op ons kunnen nemen het huis te laten bewonen." Als de partijen niet tot overeenstemming kunnen komen, zal het kort ge ding op 11 mei aanstaan de worden voortgezet n 2ich voor een ernsti ge crisis geplaatst als er ten aanzien van prijzen en structuur voor 1 april be slissingen vallen. Duitsland, België en Luxemburg hebben te kennen gegeven dat als beslissingen uitblijven, er be sluiten op nationaal niveau genomen moeten worden. De compromisvoorstel len ondervinden vooral van de Italianen veel verzet.. Naar verluidt zouden de door de ministers voorgestelde prijsver hogingen belangrijk hoger zijn dan die van de Europese commissie. De Italianen zijn in het algemeen tegen prijsverhogin gen; zq zouden wel graag meer steun krijgen van hun arme boeren. In zijn gesprek met de pers brak mi nister Lardinois ook nog een lans voor landbouwcommissaris dr. Sicco Mansholt, de „kwaaie pier" voor de betogende boeren. Dat laatste komt, volgens minis ter Lardinois, omdat hij vooral vorig jaar tamelijk harde maatregelen heeft voorgesteld op het gebied van afvloei ing van de boeren en voor landbouw overschotten. Op het gebied van de prijzen valt de commissie niet veel te verwijten. „Men zal het de Europese commissie altijd moeten nageven, dat zij het is geweest, die altijd heeft meege werkt aan het vinden van compromis sen", aldus de Nederlandse minister. AMSTERDAM (ANP) Dc mislukte roofoverval die tijdens het weekeinde op een sigarenzaak in Amsterdam werd gepleegd is opgelost. Als verdachten j zijn ingesloten een 18-jarige student uit Cairo en een 24-jarige draaier uit Gua- delupe. De derde dader, een 28-jarige Jorda- niër kon onmiddellijk na de overval op straat worden aangehouden. Alle ver- dathten hebben bekend. De student en de draaier werden in de nacht van zaterdag op zondag bij toeval aange houden toen zij betrapt werden bij een inbraak bij een boetiek in het- centrum van de hoofdstad. Helemaal gebreid Gebruikers van de parkeergarage onder de Avenue Foch In Parijs kunnen bestuurd door een in „hot pants" gestoken chauffeuse, die de parkeerder i (Van r verslaggevers) DEN HAAG Het ging weer eens ouderwets toe gisteravond in het Haagse Pulchri Studio tqdens een verkiezingsbijeenkomst van de KVP. Prijsbewust ge kozen middelpunt was minister Nelissen van Econo mische Zaken. Dit ondanks dc aanwezigheid van minister Luns. Die zat echter doodgemoedereerd op de achterste rqen tussen het voornamelijk KVP- kiezersvolk. Er werden nauwelijks harde politieke klappen uitgedeeld naar links of rechts, hetgeen ook tot de gebruiken van zo'n avond behoort. In zqn korte openingswoordje wilde minister Nelissen nog wel zeggen, dat „de haastige drie PvdA, D '66 en PPR hals over kop een programmaatje hadden samengesteld, dat bovendien niet eens in overeen stemming tot het reeds bestaande PvdA-program en dat daarentegen het urgentieprogram van de drie christelijke partijen na langdurige studies tot stand was gekomen", maar daar bleef het dan ook wel zo'n beetje bij. Voor het overige werd tijdens de vele dialogen ge demonstreerd dat de KVP-vogeis van duidelijk ver schillend pluimage zijn, maar evenzeer elkaar op kritieke punten weten te vinden. Minister Nelissen begon met de al dan niet aanwezige kleine en minder kleine zelfstandigen een hart onder de riem te steken. Wie zou hem dat ook kwalijk nemen, gezien de herkomst van de veelvuldig met „exellentie" aange sproken KVP-voorman. Toch wilden enkele middenstanders nog horen wat er zoal voor hen gedaan is en vooral gedaan zal wórden- Minister Nelissen gaf ruiterlijk toe dat de positie van deze groep dè afgelopen vier jaar niet is ver beterd, maar wat dat betreft zijn we in ons land ook afhankelijk van wat er in de landen om ons heen gebeurt. Minister Luns viel zijn collega van achteruit de bomvolle zaal bij en merkte somber op. dat het overleg over dit soort zaken in EEG-verband allerminst soepel verloopt dat verbetering niet te venvachten is. zolang Frankrijk haar uiterst stugg. rol blijft spelen. De woningnood moest ter sprake komen en één van de jongere aanwezigen benadrukte het belang van een goede doorstroming. Op zo'n moment is er na tuurlijk altijd wel iemand in de zaal, dié zo graag had willen doorstromen, maar wie het niet was gelukt Daar is de huurharmonisatie voor, werd weer door een ander gerepliceerd. Een volgende zag gewoon weinig in het doorstromen, vooral door bejaarden, die hun leven lang in hetzelfde huis gewoond hebben; ie kunt nu eenmaal geen oude planten verpotten Minister Nelissen bracht weer rust in de KVP-gelede- den door vast te stellen dat er na de oorlog een verkeerd woningbouwbeleid gevoerd is De huren zijn achtergebleven bij de prijsstijgingen. Maar. voegde hij eraan toe. er is veel gedaan aan de kwaliteits verbetering van de huizen. Een bejaarde verontruste gelovige vroeg zich af wat er van het beginsel van de partij overgebleven was. „Staat de KVP nog wel achter de paus vroeg hij. En hij zei erbij dat honderdduizenden zich dat met hem afvroegen, om en passant nog even duidelijk te maken, dat hij allerminst baas in eigen of andermans buik wenste te zijn: „Abortus? Nooit Ook nu weer slaagde minister Nelissen erin vooral ook enkele onrustig geworden vrouwelijke aanwezigen wijzend op het program gerust te stellen. „De KVP heeft een duidelijke beleidslijn; abortus provocatus mag alleen en uitsluitend op medisch-sociale gronden" De bejaarde man, die het onderwerp had aangesneden slaakte nog éénmaal zijn noodkreet en verliet mok kend de zaal. Onderweg dropte hij nog een pam flet. Zijn teleurstelling stond tevoren al vast. Hij was de enige ontrouwe KVP'er van die avond. De anderen gingen veei later; zij verlieten, gesterkt in hun geloof in minister Nelissen en de talrijke aanwezige kandidaat-Kamerleden de zaal. Voor het zover was kreeg het Kamerlid Peijnenburg veel bijval voor zijn reactie op een uitlating van oud- NW-voorzitter Kloos, zaterdag op het PvdA-congres, dat de confessionele werknemers uit de christelijke partijen losgeweekt moeten worden. De heer Peijnen burg vond dat ..demagogie en partijpolitieke pro paganda van een 'oud-vakbondsleider" De confes sionele werknemers achtte hij mans genoeg om deze uitspraak te doorzien. PR0PAGANDA- ADVISEUR BEAUCHEZ: (Van onze parlementaire redac tie) DEN IIAAG „Als bij de ko mende verkiezingen weer meer dan 25 procent van de kiezers niet opkomt, is er iets mis met de democratie. Niet de afschaffing van dc stemplicht heeft het pro bleem van de niet-kiezers ge schapen, het probleem was er al maar is in het openbaar ge bracht". Dit zei gisteren de heer Max Beauchez, directeur van gelijknamige bureau voor public relations en persoonlijk adviseur van de KVP tijdens een door hem georganiseerde voorlichtingsbij eenkomst over voorlichting en propaganda bij verkiezingen. De heer Beauchez had overigens niet zoveel vertrouwen in een grotere opkomst van de kiezers dan de laatste keren. Er is gens hem niet zo'n groot verschil tussen de programma's der par tijen, de handelingen en spelre gels binnen parlement en politie-' ke partijen spreken niet aan en de voorlichting schiet te kort. De besprekingen tussen de grote en kleine drie over politieke samen werking is voor de kiezer een onbegrijpelijke zaak en maakt een onwaarachtige indruk. Ze droegen bij tot onverschilligheid en frustraties. „Als progressieven en confessionelen elkaar aan tafel hadden gevonden, zou voor velen de zin van stemmen verdwenen zijn", aldus de heer Beauchez. „Het mislukken van de bespre kingen mag politiek msschien te betreuren zijn, voor de kiezer werd meer duidelijkheid verkre gen en is de verkiezingsstrijd reëler geworden". Met betrekking tot de progagan- da en voorlichting zei de heer Beauchez, dat deze zich kenmer ken door vaagheid, dubbelzinnig heid, opportunisme en het gemak waarmee vage toezeggingen wor den gedaan en vergeten. Er ont staat zelfs wantrouwen ten op zichte van de eigen partij door. Daardoor stemt men eerder op personen dan op programma's. „Men stemt niet verstandelijk, niet rationeel, maar gevoelsmatig," Dat partijprogramma is trouwens volgens de heer Beauchez niet zo belangrijk als in het algemeen wordt aangenomen. Het is na tuurlijk onmisbaar om vast te leggen, wat een partij wil. Maar hoeveel kiezers lezen het? In de 6feer van de propaganda schieten de partijen volgens de heer Beauchez duidelijk te kort. Men gebruikt de communicatie middelen ondoelmatig, men han delt te weinig professioneel. En men gooit er ook te weinig geld tegenaan. Hij hield zijn hart al vast voor al die politieke t.v.- uitzendingen van tien minuten, die binnenkort over de kijkers worden uitgestort. Onverteerbaar, noemde hij deze. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat korte, krachtige en duidelijke bood schappen van een halve, hooguit enkele minuten, desnoods in STER-tijd, meer effect zouden hebben. Om de opkomst van de kiezers te bevorderen, zou er een niet-poli- tieke campagne gevoerd moeten worden om in élk geval te komen stemmen. Humphrey Tayler, directeur van een Brits bureao voor opinieon derzoek vertelde nog eens zeer nadrukkelijk, dat opinieonder zoekingen geen voorspellingen opleveren, maar een momentop name van politieke voorkeuren registreren. Uit de praktijk wist hij voorts, dat die voorkeuren van de ene dag op de andere kunnen omslaan. Wat hem, net als Beauchez, tot de conclusie bracht, dat kiezers veelal sterk emotioneel reageren en ook, dat men bij onderzoekingen achteraf nauwelijks kan achterhalen, door welke stemmotieven men zich heeft laten leiden en waarom men overstag is gegaan. Hij zei dan ook, dat politici aan inciden- etele onderzoekuitkomsten geen overdreven waarde kunnen toe kennen: „Stemintentie is niet het zelfde als stemgedrag" tenzij men met grote herhaling onder zoekt en daaruit een teneur kan aflezen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5