GERRIT MENS een bollenreiziger op Amerik die op de geestgrond vertrouw „ONS GEHEIM ZIT IN DE GROND" II KANTONRECHTER SPRAK AMBTENAAR VRIJ; DAGVAARDING KLOPTE NIET Liederen en fluit in de stadsfoyer A.RT 1NSDAG 24 MAART 1971 PAGINA 3 3 ISSE Voor Gerrit Mens staat et als een paal boven water: het ollenvak gaat nooit verloren. De licht Amerikaans accent Lisscnaar gelooft niet dat toekomst van de bloembollenex- orteurs naar Amerika aan een zij- en draadje hangt. Beslist niet eens hij het daarom met een passage it het wekelijkse orgaan van de Loninklijke Algemene Vereniging oor Bloembollenexporteurs waarin vernietigende uitspraak voor over de toekomst van de Ame- ika-reizigers. Het is een futuristi- che uitspraak van de heer J. Bak er, directeur van Bakker van Vorst f.V. te Sassenheim. Alsof het een roefschrift over het bollenvak be- roft verkondigt hij de volgende stcl- ing: „Binnen afzienbare tijd, mis- n over vijf, maar zeker binnen jaar, zal het aantal exporteurs Amerika zijn gedaald tot een tuk of tien. De rest heeft de strijd p moeten geven of is opgegaan in kleine aantal mammoetonderne- ïingen. Hoe men het ook draait, ldus de heer Bakker, af te wenden i deze ontwikkeling niet. lerrit Mens, specialist- in hyacin- en, gelooft daar niets van. Hij is r van overtuigd dat zijn zesenne- entig tochten over de Atlantische iceaan niet voor niets zijn ge- eest. In de ruim vijfentwintig jaar at hij de oversteek nu al maakt is ;en ding erg duidelijk gewor- nergens ter wereld worden iyacinten zo goed gekweekt als op at lapje grond dat de Bollenstreek conce-^aPPe PFater 'raten met Gerrit Mens over de esultaten van het pionierswerk be- ikent een urendurende waterval van anekdotes. De „Mensen" zijn 'rappe praters. Vier geslachten lang verdienen ze al de boterham met hun mond. Gerrit vormde met broer Nic. de Derde generatie. Nog als de dag van vandaag herinnert hij zich de eerste wankele stappen.Het is 1945 als Gerrit de stoute schoenen aantrekt. De oorlog is zojuist tenein de. Het bollenvak staat op een zeer laag pitje. Crisis- en oorlogsjaren hebben de bollenhandel een gevoeli ge klap toegediend. Gerrit Mens heeft zijn besluit vaststaan. Vrouw en kinderen zegt hij voorlopig vaar wel om in Engeland de kost voor hen te gaan verdienen. Zonder enige kennis van de Engelse taal stapt Gerrit in Harwich platzak aan wal. Drie maanden werkt hij met twinitg Duitse krijgsgevangenn op een glas cultuur. Dat levert hem 100 pond sterling op. „Buitenlandse concurentie vormt geen bedreiging bollencultuur" Inmiddels is Gerrit ook ter ore ge komen waar hij in Engeland aan bollen kan komen. Hij reist er naar toe, koopt een koffer en gooit deze vol met bollen. In tientallen treinen telkens weer vol te krijgen. Noodge dwongen doet hij dat met inferieure Engelse kwaliteit. Nederland voert slechts sporadisch in dus is hij aan gewezen op een mindere klasse. Zijn klanten zien er geen verschil in. Voor hen is een bol een bol. Na en bussen doet hij in zijn beste Engels de handel van de hand. De zaken lopen voortreffelijk. Enige zorg voor Gerrit is hoe zijn koffer korte tijd heeft Gerrit het geld voor een overtocht naar het verre Ameri ka verdiend. Alle moeite moet hij doen om passage te kunnen boeken. Voor de overtocht heeft hij een ur gentieverklaring nodig. Alleen ande re exporteurs kunnen zo'n bewijs afgeven. Piet Scholte helpt hem er aan een. Deze zorgt ook voor de nodige reispapieren en dollars. Vier december stapt Gerrit Mens op de oude „Edam". Het wordt een barre tocht. Ruw weer, geen lading om het schip stabiel te houden en de voort durende angst voor mijnen. Spijt als haren op zijn kalende hoofd heeft de nieuwbakken wereldreiziger ervan ooit aan de reis te zijn begonnen. Een terugweg is er echter niet meer. Via de Azoren nemen ze de meest zuidelijke route. Na drie weken, op kerstmorgen, arriveert de Edam. Het schip keert niet meer terug naar Holland. De zware oversteek heeft het vaartuig van de Holland-Ameri- kalijn, de das omgedaan. Gerrit Mens zit geen dag stil. Op oude jaarsdag legt hij midden in New York het rijexamen af. Hij slaagt in een keer. Nog diezelfde dag heeft hij het rijbewijs op zak. Op 1 januari koopt Gerrit Mens een tien jaar oude twee-zits Ford. De reis gaat richting Ohio. Buiten is het steen koud. Gei.it zit met klapperende tanden achter het stuur. Een ver warming was niet bij de prijs inbe- iVl dollar per dag Zevenhalve dollar mag hij per dag maar besteden. Alles moet hij er mee doen. Eten, slapen en drinken. Gerrit. keihard geworden door de crisisjaren, kan tegen een stootje. De zaken gaan goed. Na enkele weken heeft hij al tientallen orders ge plaatst. Als hij zijn vierde orderboekje vol heeft, is ook zijn geld op. Gerrit gaat terug naar New York. Onder weg bidt hij dat autopech hem be spaard zal blijven. Daar heeft hij in zijn begroting geen rekening mee gehouden. Terug in de wereldstad zoekt hij een oude vriend op. Een kunstschilder die letters op deuren en ramen van zaken in New York schildert-, een uitstekend artiest met veel geld, maar erg lui. Als Gerrit bij hem komt werken moet hij zelf GERRIT MENS klanten zien te winnen. De kunstschil der heeft daar geen zin in. Bovendien vindt hij het in maart veel te koud om in de straten van New York op een laddertje te staan. Bij Gerrit Mens speelt de temperatuur geen rol. Wel het reisgeld dat hij voor de terugtocht moet verdienen. Met de kwast en een pot verf staat hij drie maanden in de drukste straten van New York. In totaal verdient hij 900 dollar. Op een vrachtschip gaat de tocht terug naar Holland. Onderweg houdt een van zijn medepassagiers hem staande: „Hoe komt toch die verf op je polshorloge. Ik dacht dat jij bollenreizigers was. Reddende engel Gerrit kan slechts glimlachen om deze opmerking. Met een dikke or derportefeuille stapt hij in Rotter dam van de boot. Zelf heeft hij geen geld om een eigen export te begin nen. Daarom stapt hij met zijn or ders naar een ander toe. Voor Gerrit Mens verschijnt plotseling de red dende engel. Juist voordat hij bij de concurrentie naar binnen wil stap pen roept vanaf de Heereweg iemand hem terug. Het is Willem Lefeber, voorzitter van de Boerenleenbank". „Die orders hou je in eigen zak", zegt Lefeber. Je begint voor jezelf. Vrijdag is er vergadering van de bank. Laat me voor die tijd even weten hoeveel geld je nodig hebt." Mens is van nature een doorzetter. Dramatiseren kan hij niet. Als hij echter later met geleende spijkers de eerste kist in elkaar timmert denkt hij; het leven is zo slecht nog niet. De devaluatie van de gulden in sep tember 1948 zet de gebroeders Mens goed vast in het zadel. Het voortzetten van de familietradi tie duurt inmiddels al weer 25 jaar. Er is heel wat verandert in die periode. Daar is zelfs Gerrit Mens het over eens. De pioniers van wel- eer worden niet meer als helden ingehaald. Nu moeten ze hard vech ten om staande te blijven." De men taliteit van de verkopers is anders geworden", aldus de Lissenaar. „De intensiteit is van het reizen af. Vroeger reed je honderd kilometers om een kist bollen te verkopen. Dat is nu voorbij." Ook de koper is van gedaante ver wisseld. Mens: „Het verhaaltje van een bloemenwinkeltje gaal in Ame rika niet meer op. De koper stopt niet meer bij een speciaalzaak. Alles moeten ze direct kunnen inlaaien. Daarom hebben wij in Amerika een nieuwe formule gecreëerd. Wil je het grote publiek benaderen dan moet je je richten op supermarkets etc." Weinig zorgen Slechts weinigen hebben tot nu hel voorbeeld van Gerrit Mens gevolgd. Voorlopig draait zijn zaak opperbest. Tien man personeel staat er in zijn bedrijf. Zij maken zich weinig zor gen over de pessimistische geluiden uit de Bollenstreek. Voor Gerrit Mens is de visie op het bollenvak voor ingenieurs van de Landbouwho geschool altijd van geringe waarde geweest. Mens: „Mensen met veel theoretische kennis die echter ln de praktijk veel op hun uitspraken te rugkomen. Ook de toenemende buitenlandse concurrentie vormt voor Gerrit Mens, zeer zeker voor wat betreft de hyacint, geen bedreiging voor de bloembollenteelt. Gerrit over Japan, de belangrijkste concurrent: Laatst sprak ik een Japanner. Die vertelde mij hoe zijn hyacinten kweken. Tus sen de mais en de rijst. Die Japan ner vroeg mij waarom zij $een goe de hyacinten kunnen kweken. Ons geheim zit in de grond, zei ik toen. De geestgrond houdt 't water auto matisch op peil. Daar had die Ja panner niet van terug". HERMAN VAN AMSTERDAM llenbeursjes" ;„i'i>kken veel kijks op slitish days a.1» 3EN Menig studente zal na dagavond, een avond die in het r van de „British days" Werd op 'tirlscijsterd met een modeshow van Bou- La Rose, Breestraat 35, in het i Huis van Augustinus, haar dgeld aanspreken of haar pa lief en aankijken. Aanleiding hiertoe n ongetwijfeld de vele verleidelijke ses", die nog aantrekkelijker ge- ct werden door de leuke en niet ergeten veelgevraagde touw en van Manfield, Breestraat, de kapsels en gemakkelijk te on- >uden pruikje van een allemieuw- Lmerikaanse synthetische vezel van Westen, eveneens Breestraat én ïtte de tassen, sieraden en cein- i van Corrie Hagoort, gevestigd de Doezastraat. ijl de klanken van de „Scottish rs", die een uurtje verlaat waren, n veler oren naklonken begon de fshow (hierdoor en om andere J ïische redenen ook later) op ge- es andere, maar zo passende moderne ek met medewerking van vijf tqa_ ■stinusmeisjes. Het hoeft echt geen tegenwoordig voor de vrouw te om variatie in haar garderobe te Onder veel belangstelling er s een hond, wier bazin natuur- lijk voor een hot pant en hijzelf waar schijnlijk meer interesse voor hot dog had werd geopend met een artistiek zwart ribfluwelen gauchopak. Verder zagen wij bij de broekpakken een zacht lila driedelig draion pak, met zeer kor te en lange hes te dragen. In de nieuwe knielengte was er een romantisch en een beetje folkloristisch aandoend jurkje metcharmante pof mouw. In geraffineerde kleuren paars en hard rose was een tricel midi- jurkje met zijsplitten. Aardig om te zien en lekker draagbaar waren de rose midimantels met capuchon en, de-paarse met schouderstuk, beide met ceintuur- en grote gesp. Ook de badmode (waar onder veel Baltrik) zag er „steengoed" uit en deed ons alvast hevig naar de zomer verlangen. In zachte pasteltinten waren de bikini's, gecombineerd met lange bijpassende strandjurken of kort De boventoon voerden echt wel de hot pants, misschien in goed Nederlands te vertalen" met „billenbeursje". Ze waren er dan ook in alle soorten modellen, van pittig speelpakje tot broekje met z.g. overslagrokje, aantrekkelijk voor degenen die nog wat huiverig tegenover een hot pants mochten staan. Er was veel gebruik gemaakt van gebreid materiaal, zoals bij een driedelig hot pantspakje met gestreepte spencertje in de kleuren zwart, donkerblauw of bruin verkrijgbaar. Veel applaus kreeg het lichte zeemleren pakje, goed af stekend gecombineerd met oranje „boe- ven"-pet, lange kniekousen en schou dertas. Na afloop kregen de manne quins een bloemetje en de medewer kende firma's een originele fles wijn Sanctus Augustinus fondée 1893. A. P. "-£•-5 Jubileumviering Zeeverkenners Jan van Galen LEIDEN De Leidse Zeeverkenners- groep Jan van Galen bestaat 25 jaar- Dit zal worden gevierd met een receptie uur voor oud-leden, leiders en donateurs wordt gehouden, 's Middags kunnen welpen een buitenprogramma bijwonen en voor de verkenners zal er een demon stratie van de Kon. Ned. Marine met film worden gegeven, 's Avonds wordt in de Stadsgehoorzaal een kleine revue met liedjes en sketches door de leden opgevoerd. Principebesluit nieuwe Doesbrug LEIDERDORP B. en W. van Lei derdorp adviseren de gemeenteraad in principe te besluiten tot doortrekking van de Mauritssingel naar de te recon- trueren Achthovenerweg en de bouw van een brug over de Does. Het principebesluit heeft het college nodig om te kunnen beginnen met de onderhandelingen over de aankoop van stroken grond en water of om onteige ningsprocedures te. beginnen ingeval percelen grond en water niet langs min nelijke weg verkregen kunnen worden. ALPHEN AAN DEN RIJN. - Op het landbouwbedrijf van J. J. Wijsman aan de Korsteekterweg 28 in Alphen i« een schapenvierling geboren. Begrijpelijk, dat zowel de landbouwer als zijn kinderen met deze toch nog steeds weinig voorkomende geboorte bijzonder ingenomen waren, vooral ook omdat moeder en vierling het uitstekend maken. Natuurlijk moesten de drie jongste kinderen van de familie Wijsman, te weten Anri (7) links. Elly (9) midden en Jan (12) met de vierling en moeder schaap op de foto. Trouwens de heer Wijsman schijnt toch dit jaar nogal gelukkig te zijn met de geboorte van zijn lammeren. Hij heeft tenminste nu al 28 lammeren bij 12 schapen. Een goed gemiddelde dus. Verdachte liet met voldoening „zijn bom los" LEIDEN De zaak, die giste ren voor de Leidse kanton rechter diende tegen een 39- jarige ambtenaar uit Den Hel der kreeg een onverwacht en voor verdachte zeer voordelig einde. De ambtenaar stond te recht, omdat hij met zijn auto op dc provinciale weg te Sas senheim bij het linksaf slaan in een slip was geraakt en daardoor tegen een lichtmast „U had pas één maand uw rijbewijs en kon dus kennelijk nog niet best sturen", trok de rechter zijn conclusie. De offi cier kwam tot dezelfde conclu sie en eiste een boete van f70,subs. 7 dagen. „Ik vraag bij deze vernietiging van de dagvaarding want ik sloeg destijds niet links maar rechtsaf en de tenlastelegging is dus fout", zo liet verdachte hierna met zichbare voldoe ning „zijn bom los". Na het proces-verbaal te hebben ge raadpleegd moest de officier de „parketfouf toegeven en tot vrijspraak komen. De kan tonrechter kon slechts conform vonnissen. „U heeft zeldzaam geluk gehad, want naast de geëiste geldboete had ik u ook nog met een tijdelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid ge vonnist", zei hij tot slot nog tegen de ambtenaar. Duur ritje goed uit. Hoewel zij geen rijbewijs, ja zelfs geen enkele rijervaring bezat, mocht een 20-jarige Katwijkse even een ritje met de auto van huar echtgenoot maken. Het werd een uiter mate schadelijk ritje. Op de Nachtegaallaan haalde zij na melijk een geparkeerde auto in en kwam daardoor prompt in frontale botsing met een tegenligger. Schade I' 6000, die geheel voor rekening van dc echtgenoot kwam, omdat dc verzekeringsmaatschappij in dit geval de dekking afwees. Het verwonderde de kanton rechter. mr. W. de Koning, dan ook niet toen verdachte op zijn vraag: „Rijdt u nog wel eens met die auto?" ant woordde: „Nee, edelachtbare m'n man heeft mij dat ten strengste verboden". „Ja, uw man zal wel danig geschrok ken zijn door die enorme scha de", repliceerde de rechter. In zake de verkeersfout kan zij weinig of nits verklaren. „Die was natuurlijk het gevolg van uw onervarenheid", zo loste de kantonrechter die fout gemak kelijk op. De officier, mr. A. G. Pos, legde er in zijn requi sitoir de nadruk op, dat verdachte nog blij mocht zijn dat haar stunt alleen maar zij het dan zeer grote materiële schade tot gevolg had. Inzake de verkeersfout eiste hij een boete van f 50,subsidiair 5 dagen. In verband met finan ciële strop, die haar man des tijds leed beperkte hij zijn eis t.o.v. het rijden zonder rijbe wijs tot een geldboete van f 100,subsidiair 10 dagen, waarvan f 70,voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. Na t.a.v. de verkeersfout conform te hebben gevonnist, bepaalde de kantonrechter, ge zien de ernst van het feit, de tweede boete op f 150,— subsi diair 15 dagen, f 100,voorwaardelijk. Wagen met gebreken Toen een 23-jarige student uit Sassenheim met zijn auto op de provinciale weg te Sassen heim geen voorrang verleende en een botsing veroorzaakte, kwam aan het licht, dat de auto nogal wat gebreken had. De wagen bezat o.m. een on deugdelijke stuurinrichting. Inzake de niet verleende voor rang kon verdachte slechts verklaren, dat een autobus hem het uitzicht belemmerde en hij daarom de andere auto te laat opmerkte. Van gebreken aan zijn auto had hij weinig of nils gemerkt. „Ik ben geen autodeskundige", gaf hij als „excuus" voor zijn gebrek aan opmerkingsgave t.a.v. de auto gebreken op. Desgevraagd ant woordde hij, dat hij niet meer met het wrak reed. De politie had overigens het kentekenbe wijs in beslag geomen. „Rijdt u er nu niet meer mee, want anders bent u heel erg in overtreding", gaf de rechter hem de raad. De officier vond, dat verdachtes excuus t.w. on deskundigheid hier niet opging. „Zelfs- een leek kon zien, dat die auto in een zeer ondeug delijke staat verkeerde", kwam hij aan dé hand van het poli tierapport tot de conclusie. Na t.a.v. de verkeersfout een boe- Ie van f 40,subsidiair 4 da gen te hebben geëist, vroeg hij ter correctie van het rijden met zo'n vehikel een totale geldboete van f 120,subsidi air 12 dagen. De rechter von niste geheel conform. Vakman De kantonrechter kwam in de zaak. die diende tegen een 18- jarigc bromfietsmonteur uit Wassenaar tot de conclusie, dat verdachte wel had bewe zen zijn vak aardig te ver staan. Dc monteur had name lijk zijn bromfiets geheel ge transformeerd in een compleet motorrijwiel, waarop hij lustig rondtufte. Jammer voor hem, dat vond hij althans zelf, was het dan ook, dat hij „tegen de lamp liep" en een proces-verbaal kreeg wegens „het besturen van een tweewielig motor voertuig zonder daartoe de no dige rijbevoegdheid te bezit ten". De monteur had niets tot zijn verdediging aan te voe ren. Bij verbeurdverklaring van alle „verboden" onderde len, zou verdachte vrijwel al leen het frame kunnen terug krijgen. Vandaar, dat de offi cier de gehele vernietiging van rijkswege van het geheel eiste. In verband met de fi nanciële strop, die verdachte hiermee zou lijden, beperkte hij de boete tot f2:,subsidi air 2 dagen. De kantonrechter vonniste conform. Wrak „Die auto is mijn eigendom en ik laai hem daar rustig staan", zo ongeveer klonk des- tijd het antwoord van een niet verschenen kelner uit Noord- wijk. Zijn antwoord op de sommatic van de politie dc gebrekkige en niet rijdklarc auto, die dag en nacht op de openbare weg geparkeerd stond, weg te laten slepen. Uiteinde lijk werd het wrak van ge meentewege weggesleept. „Verdachte weigerde dus alle medewerking en bezorgde de politie veel last", kwam de of ficier tot de conclusie. In ver band hiermee, eiste hij dan ook naast de verbeurdverklaring van het wrak een geldboete van f 40,subsidiair 4 dagen. „Verdachte zal de rekening voor dat wegslepen ook nog wel gepresenteerd krijgen", veronderstelde hij tot slot nog. Inzake de verbeurdverklaring vonniste de rechter bij verstek conform. De geldboete ver hoogde hij daarentegen tot f 50,subsidiair 5 dagen. Boeiend Leids concert Er is gisteravond plezierig gemusi ceerd in de foyer van de Stadsgehoor zaal door kunstenaars van eigen Leid se bodem. Leny Stevens-Ridderhof bewees weer eens, dat zij in de loop der jaren een uitgebreid scala in alle regionen der liedkunst eigen heeft gemaakt. Haar vaste begeleider, diri gent-componist-pianist Henk Briër, ondersteunde haar op zijn eigen at tente en betrouwbare wijze en Leidse Muziekschool lerares Judith Dresden, nicht van de componist Sem Dresden, maakte het trio van Leidse coryfeeën compleet. Zij was soliste in enkele werken voor fluit. De foyer was nagenoeg tot de laatste plaats bezet. Aanvankelijk was de kleine zaal voor de uitvoering geko zen, maar de belangstelling bleek vooraf al zo groot te zijn dat naar een grotere ruimte moest worden om gezien. Bij voorbaat reeds een suc ces voor dit drietal, dat zijn gehoor gisteren niet heeft teleurgesteld en zijn artisticiteit en bekwaamheid met nadruk bevestigde. In de sonate in a moll van C. Ph. E. Bach werd dege nen die Judith Dresden nog niet eerder hoorden duidelijk dat zij over een ferme techniek beschikt. Een boeiende toon ontwikkelde zij boven dien in een bewerking van Paisiello's beproefde La Molinara, bij ons beter bekend als de balladeachtige Snelle Vliet, waaraan een treurig meisje zat. In de Sequenza van Berio en Mei van Fukushima hoorden we, dat Judith ook het moderne seriële idoom be- De akoestiek van de foyer deed ge lukkigerwijs zowel fluit als zang met pianobegeleiding geen geweld aan. De gevulde zaal fungeerde als een uitstekende klankbodem. De sopraan heeft haar toehoorders veel te genie ten gegeven,, met als onmiskenbare hoogtepunten vier liederen van Ri chard Strauss en de Kinderkamer van Moussorgsky: zes juweeltjes van kinderportretjes, het zevende, de ka ter, was blijkbaar thuisgelaten. Pop Tjapa kon bijna niet in slaap komen doordat in de Breestraat een paar minuten roet in het vocale eten werd gegooid door de hoempa van de British days. Leny Stevens „maakte" de portretjes helemaal met een kos telijke voordracht en ingeleefd „kin derstemmetje". Van Strauss maakte vooral Schlagende Herzen, met be wonderenswaardige souplesse en hel derheid gezongen, veel indruk. Gui tigheid is niet de zwakste zijde van Leny Stevéns. Zij gaf daaraan uitste kend vorm in de „uitsmijter" Pimpi- nella van Tsjaikowsky. Een balkon- ariaatje uit II Barbiere di Siviglia van opera buffa-meester Paisiello, die la ter met hetzelfde gegeven door Rossi ni werd overvleugeld, was de toegift die het drietal zich door het tevreden publiek liet afdwingen. Er waren bos sen bloemen, bijna te veel om te dra gen. ton pieters

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3