FBO: HET IS KIEZEN OF DELEN tjax bij voorbaat il tevreden met een gelijkspel hi Id Berg (8) heeft zojuist gescoord. Lex Schoenmaker en René Pas lopen toe om de Noor te feliciteren. DEN HAAG De meest rumoerige week uit het bestaan van ADO is afgesloten met een onbedreigde triomf van 31 op NEC. Door dit resultaat is bewezen dat wat achter de bestuurstafel zoveel stof tot opwinding over een fusie heeft gegeven, geen nadelige in vloed heeft gehad op het prestatievlak. Het tegendeel is eerder waar. Theo van der Burch, clubspeler in hart en nieren, zei: „De eis van het handhaven van de naam is ge rechtvaardigd. ADO heeft internationaal nu een beetie bekendheid veroverd. Wat echter zegt FC Den Haag? Niets! Wie dat accepteert moet opnieuw beginnen." De revanche van de meeste spelers, want niet alleen Theo van der Burch dacht er zo over, kreeg gestalte op het veld. Vlak na de rust van de wedstrijd, waarin ADO minstens tachtig minuten domi neerde, werden soepele aanvalslijnen uitge rold. Binnen zeven minuten was de ontmoe ting bekeken doordat doelpunten van Pas en Berg de stand op 31 brachten. Daarna de monstreerde ADO zijn gemakszucht door niet langer aan te dringen. Anders zou NEC recht op een debacle afgeschoten zijn. sanering van het betaalde voetbal is allang een •probleem. Dank z\j de F.B.O. is het eindelijk rigoureus aangepakt. De federatie, nagenoeg alle betalende verenigingen zijn verenigd, heeft zaterdag met overstelpende meer derheid het standpunt bepaald dat de niet meer te redden voetbal broeders de betaalde sector dienen te verlaten. Een ingreep, die op zakelijke gronden zijn beslag kreeg. Voorzitter mr. Van Vloten kon mededelen dat sentimentsoverwe gingen op de vergadering achter wege zijn gebleven. De noodzaak prevaleerde. Dat getuigt van nuch ter inzicht en wijs beleid. Hoe pijnlijk de ingreep ook kan zijn voor de verenigingen die zullen moeten verdwijnen, er is geen andere weg. De chirurg zou zeg gen: „Beter amputeren dan geen hoop meer kunnen koesteren". Mans genoeg door Herman van Bergem fERDAM Hunkerend om de bal te ontvangen, smekend roepend pass, stond Kowalik tegen het slot in vrije positie. Maar Heijerman t niet en deed een wilde poging om zelf „door" een verdediger van e schieten. De laatste en een van de fraaiste kans was ver- Er prijkten na SpartaAjax nog twee nullen op het scorebord. Het |tussen het „behoudend" spelend Ajax en het gretig op winst azend i had alleen, zoals trainer Georg Kessler het noemde, een zege op voor de Rotterdammers opgeleverd. Hij verbond daaraan deze uit- jk: „Daaruit zou Feijenoord wel eens psycKologisch voordeel kunnen jen. Ik vind het feit, dat Ajax hier een punt liet liggen, ideaal voor moord. Vergeet niet dat de velden beter worden en let op, dan komt |f Moulijn ook weer in vorm". mee tipte Kessler. ondanks de èr florissante resultaten van 'de e tijd, stadgenoot Feijenoord als ernstige kandidaat voor de Istitel. „Wijzelf? Sparta probeert in mee te huppelen, maar ik zie iet, en dat heb ik nooit gedaan, rieus kanshebber". Kessler, die v^in Sparta een ffleid heeft gemaakt, kent het ||cke punt van zijn ploeg, dat :en gisteren op het bomvolle ;eel" heeft kunnen constateren, a kan geen wedstrijd maken. ?an heeft Michels geprofiteerd. De die het tempo kan ontregelen, I ritme dwarsbomen, verijdelt te ■oudig de opzet. En Ajax is ervaren n daartoe te kunnen komen. Verrassing kwam in het veld met de ■chte dat een gelijkspel Celtic op ■achtergrond voldoende was daarentegen was door Kessler ■gehouden, dat het met groot hertrouwen aan het duel kon ten. Daarom zei hij ook: „We ingesteld op winst en daarin ;e niet geslaagd". Daarom ook lij een tactische zet in petto: ker niet als rechterverdedigei op het middenveld- met graagte opkomende Venneker effectief gemaakt op het penveld (Michels: ,,Dat was :n verrassing voor ons") Kessler: „Als rechterverdediger had.hij zich met Keizer moeten bemoeien erx was hij beperkt geweest in zijn actieradius. Mocht hij toch kunnen opkomen, dan zou hij achtereenvolgens op Rijnders, Mühren en Krol stuiten. Zowel aanvallend als verdedigend kon hij beter werk doen op 't middenveld Dat deed Venneker dan ook. Hij was de motor van de aanvallen, die in de eerste helft met onbevangenheid, precisie en snelheid werden uitgevoerd Uniek Maar zoals Eykenbroek bij Sparta de grote man in de defensie was. zo was Hulshoff dat bij Ajax. dat niettemin voor enige precaire situaties kwam te staan. Kowalik. na een mislukte kODbal van Vasovic en na een vrije trap omdat hij was gemangeld er stond evenwel geen Van Ravens als scheidsrechter, maar Boogaerts. die niet zo scheutig is met strafschoppen honoreerde deze twee kansen niet- Aan de andere kant werden de twee spitsen van Ajax (Cruyff en Keizer) Swart speelde teruggetrokken, maar met weinig succes en werd dan ook na de rust door Van Dijk vervangen afdoende in bedwang gehouden dooi respectiêvelijk Terhorst en Walbeek Toch kreeg Cruyff in de tweede helft een unieke gelegenheid om te doen waarop Michels „je weet dat je een paar kansen krijgt en als je er een pakt, ben je de spekkoper" had gehoopt, maar Cruyff kon zijn rush in vrije politie niet effectueren. Op dal moment had Ajax overigens de volledige controle over het duel. Met ingooien, vrije schoppen nemen, met balbezit, werd zo leep gemanoeuvreerd dat de drift uit Sparta verdween. Ajax drong op. Een formidabele sprong van Doesburg belette het succes van een schot van Van Dijk en uit een koninklijke pass van Cruyff nam Vasovic de bal ineens op de schoen maar hij schoot millimeters te hoog Het laatste, verwoede offensief van Sparta leverde niets meer op. omdat Heijerman vergat te kijken naar de vrijstaande „roeper" Kowalik. Beetje tam „Ik; was bij voorbaat al met een gelijkspel tevreden", zei Michels later, „maar ik kreeg wel de indruk, dat het voor het publiek allemaal een beetje tam was. Dat was dan ook onzc- bedoeling. Kristensen is de man, die bij Sparta de wedstrijd kan maken, maar hij kreeg geen kans van Suurbier Was ook de bedoeling. Zonder Celtic op de achtergrond zouden we er zeker meer voor gespeeld hebben". Kessler: „We hebben twee punten uit de duels met Ajax gehaald en ik zeg dat Ajax dit gelijkspel uit het vuur heeft gesleept, niet wij Die twee punten zijn voor ons knapper dan voor Ajax. Daarbij komt nog, dat Kristensen Van Dijk. Visser kijkt zo onverstandig is geweest in een thuis. Bovendien heeft hij er vandaag interview vlak voor deze wedstrijd te te weinig aan gedaan. Ook een reden ageren tegen zijn salaris. De andere waarom we, als ik een vergelijking spelers hebben zich daarover opge- maak met boksen, 6lechts op punten wonden. Hij krijgt zijn trekken nog hebben gewonnen". De onzekerheid van Nico de Bree, an ders de betrouwbaarste sluitpost van de Nijmeegse formatie, was de basis van ADO's zelfvertrouwen. Wanneer de bal in de richting van het NEC-doel werd gezonden, verzuimde De Bree herhaal delijk goed in te grijpen. Als hij wel iets deed was het meestal fout. Zó kwam hij meermalen uit zijn doel bij een aanval van ADO, maar dan stompte hij steeds mis. Ondanks dit falen ver overde NEC toch een uitgangspunt om van te dromen. Terwijl ADO zich weer eens vastliep in ingewikkelde situaties, benutte Theo de Jong een kleine kans. Op de buitenplaats, waar hij zich eigen lijk niet thuisvoelt, want hij is een ge- door Hans de Bruyn boren middenvelder, schoof hij de bal handig langs Theo'van der Burch, waar na zijn schot het lichaam van Mans- r veld schampte. Doelman Thie werd door deze onverwachte manoeuvre zodanig verrast, dat hij de bal pas een centi meter of tien achter de doellijn te pak ken kreeg. De stand 01 was niet in overeenstemming met het spelbeeld Trainer Wiel Corver: ..Ik geef toe, dat dit doelpunt niet verdiend was. Maar dat wil nog niet zeggen dat je zo'n ver worvenheid maar moet prijsgeven. Hoe gemakkelijk gaf NEC die 01 immers niet weg? Dat was enorm zwak". En inderdaad, ADO voelde zich in zijn eer zucht aangetast en dat was te merken. Spelers als Schoenmaker en invaller Pas (voor de geschorste Couperus) gin gen meer dan men gewend was in de scrimmage en achter hun ruggen speel de Harald Berg op zijn vertrouwde middenveldplaats een dominerende rol. Deze gezamenlijke inzet resulteerde al snel in dreigende maatregelen. Dick Ad vocaat instrueerde de vrijstaande Berg, die scoorde. De te veel op de grens rechters lettende Vervoort ontweek één keer de aanwijzing van zijn „lijnrechter" (die al naar het midden liep) en een vrije trap. Juweeltje Twee minuten later was de gelijkma ker toch een feit. Het was een juweel tje! Mansveld boog de bal naar Hestad, die omhaalde, Pas kopte door en Berg nam hem ineens op zijn schoen: 11. De vreugde over dit doelpunt werd in het begin van de tweede helft uitge drukt in een schokkend vervolg. Na twee minuten mocht De Zoete een vrije trap nemen, waaruit Schoenmaker te gen de paal kopte. René Pas schoof de bal langs verdediger Cornelis: 21. Het verheugende was dat ADO door drukte. Het doorzettingsvermogen van Korevaar was de basis voor het derde doelpunt, Hiy hield de bal net voo - achterlijnbinnen eit gaf een strakke voorzet, Harald Berg, wiens vorm de dag groeit, kopte eerst tegen de lat. Daarna deed hij toch wat hij moest Het moreel van NEC was geknakt. Geen speler geloofde meer in 'n overwinning voor de Nijmeegse ploeg. Trainer Jezek maakte zijn spelers het verwijt dat zij daarvan geen profijt hadden getrokken „Ik ben zeer ontevreden over de laatste twintig minuten. Men moet ervan door drongen zijn, dat ADO ten opzichte van het publiek verplicht is een werk stuk af te maken. Men heeft ervoor 1 taald". In dit opzicht had ADO de ken in de slotfaze niet alleen energie ker moeten aanpakken, maar het had ook slimmer moeten handelen. Hoge ballen voor het doel van NEC afleveren had de onzekerheid van De Bree nog meer kunnen vergroten. Dan wa een nog veel grotere uitslag uit de bus gekomen. Terecht wees Jezek daar later dan ook op. worden verwezen, werd niet be kendgemaakt. Het uitgebreide en nauwgezette onderzoek dat het Haagse accountantskantoor Moret en Limperg heeft ingesteld, zal waarschijnlijk niet beperkt zijn gebleven tot de algemene gegevens die in het rapport zijn neergelegd. De financiële commissie van de F.B.O. móét een inzicht hebben in de kasposities van de verenigingen. Immers, die commissie moet de dertien verenigingen voordragen, die verdwijnen. Dat behoeven niet per se ploegen uit de tweede divi sie te zijn. Het is zeer wel moge lijk dat een vereniging in de tweede divisie er financieel veel beter voorstaat dan een uit de eerste, zelfs uit de eredivisie. In dien de ploegen uit de eredivisie ongemoeid blijven, is er geen pro bleem. Is dat niet het geval, dan kunnen zich onverwachte ver schuivingen voordoen. De F.B.O. lijkt, gezien het sterke standpunt dat is ingenomen, mans genoeg ook hiervoor de juiste oplossing te vinden. Niet alleen L reddingen mogelijk die voor dien niet haalbaar waren. Sluime rende verlangens om tot een fusie te komen, kunnen wellicht sneller tot de werkelijkheid worden ge bracht. Het is ook mogelijk dat verenigingen, die om welke reden ook (bijv. gezichtsverlies), te lang zijn doorgegaan, met een zucht van verlichting de beslniten zullen be groeten. Zij staan immers niet meer alleen met het bekennen „dat het niet langer meer gaat". De sectie amateurvoetbal heeft zich boven dien bereid verklaard, de terug kerende verenigingen „coulant" te behandelen. Er mag vurig gehoopt worden dat in de bondsvergade ring van de K.N.V.B. dezelfde wijsheid zal worden opgebracht, die de F.B.O. al heeft getoond. ARNHEM. De noodzaak om op korte termijn het kommer volle bestaan van het betaald voetbal, in zijn algemeenheid, met een forse ingreep gezonder te maken, heeft op de zaterdag in Arnhem gehouden algemene vergadering van de Nederlandse Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (F.B.O.) tot conclu sies geleid die een omwenteling in het (semi)professionale voetbal in ons land kan betekenen. Naar aanleiding van het rapport dat de financiële commissie van de F.B.O. heeft samengesteld en waarin een inzicht wordt ge geven van de weinig florissante positie van het betaald voetbal, werden de volgende beslissingen genomen: 1. met overgrote meerderheid (143 stemmen voor en iner tegen) werd besloten het aantal betalende clubs terug te brengen van eenenvijftig naar achtendertig, verdeeld over een eredivisie van achttien ploegen en een eerste van twintig. 2. De financiële FBO wordt 17 april 1971 te onderzoeken hoe dat aantal uan achtendertig kan worden gerealiseerd. 3. in het vervolg zullen niet meer dan achttien spelers onder de transfer- regeling vallen, met dien verstande dat deze beslissing van kracht wordt zodra het aantal ver enigingen en stichtingen is terug gebracht tot achtendertig. 4. met achtennegentig stemmen uoor en negenenveertig tegen werd het voorstel om de B-elftallen af te schaffen verworpen. De FBO is de organisatie van werk gevers (clubs en stichtingerj) in het betaald voetbal, waarbij op een enkele uitzondering na alle be talende verenigingen zijn aangesloten. Het rapport, dat de financiële com missie heeft samengesteld, werpt een schril licht op de situatie, in het be taalde voetbal, die zonder meer penibel kan worden genoemd. In zijn openings woord van de langdurige vergadering zei mr. B. van Vloten, voorzitter FBO, dan ook: „De tijd dringt. Het betaald voetbal zal zijn eigen gezondmaking ter hand moeten nemen. Niet alleen omdat steeds dient te worden ge streefd naar een betere situatie, maar eveneens omdat het betaald voetbal ook na gezondmaking dringend behoefte zal houden aan subsidie". Financiers Allereerst echter zal er geld moeten komen om dertien clubs te doen af vloeien naar de amateursector, die stelt dat de terugkerende club geen schuld mag hebben. Bovendien dient zo'n club in staat te worden gesteld een „goede startpositie te verkrijgen", zoals mr. Van Vloten het noemde Daarvoor zijn enige miljoenen nodig De financiers CRM, NSF (toto), provincie en gemeente hebben te kennen gegeven dat alleen dan over steun kan worden gepraat als het be taald voetbal een constructief plan voorlegt. De heer Van Vloten: „Dit is ons plan, een mogelijkheid die we voorleggen. Het kan zelfs zijn dat de financiers nog strengere eisen stellen". Het is ook duidelijk geworden, dat niet op continuerende subsidie kan worden gerekend indien geen vergaande maat regelen worden genomen. Voorwaarde is. dat de clubs een wezenlijk aandeel door Herman van Bergem in de passieve recreatie moeten hebben. Wat moeilijk kan worden ge zegd van clubs die zeer weinig be zoekers trekken. De heer Van Vloten: „In feite is het zo, dat het publiek be paalt wat dat wezenlijk aandeel is. Wij voeren een show op ik zou betaald voetbal zelfs willen vergelijken met het circus en dan kunnen wij wel zeggen dat die show goed is, maar het publiek is de doorslaggevende factor Als het publiek de show niet „lust", is dat het criterium". Op de vraag wat gaat gebeuren indien een „niet te redden" club weigert de status van betaald voetbal op te geven, zei de heer Van Vloten als stok achter de deur dat zo'n club dan zou kunnen vallen, geheel of gedeeltelijk, buiten de financiële regeling die de exploitatiekosten dient weg te werken. Een belangrijk punt vormde ook de financiële onafhankelijkheid, die vol gens de FBO onverbrekelijk verbonden is aan de eigen rechtspersoonlijkheid. Men zal zich tot de KNVB wenden met de eis dat de zelfstandigheid in elk geval absoluut op financieel gebied dient te worden doorgevoerd. De structuurcommissie heeft gerappor teerd op welke wijze in een nieuwe structuur van de KNVB kan worden bereikt, dat het betaald voetbal zo zelfstandig mogelijk wordt. Daartoe zouden twee zelfstandige rechts personen betaald voetbal en amateurvoetbal naast elkaar dienen te opereren, verbonden door een zoge naamde brug, de KNVB. Er is echter ook het oordeel van de „Stuurgroep" (van de KNVB), die het voorstel van de structuurcommissie te ver vindt gaan en meent dat het be taald voetbal zelfstandig moet zijn binnen zekere grenzen. Zo zal onder meer het bondsbestuur (van de KNVB) steeds 'n controlerende functie moeten hebben. De FBO wenst echter zeker op het gebied van de financiën volstrekte zelfstandigheid. Het verdwijnen van dertien ploegen niet per se uit de tweede divisie uit het betaald voetbal heeft uiteraard consequenties voor de betrokken spelers. Hierin speelt de WCS, de „werknemersorganisatie", nauw mee. Secretaris Karei Jansen werd dan ook voor de besprekingen uitgenodigd. „Hij is", zo zei de heer Van Vloten, „de eerste keer geweest. De volgende keren had hij andere werkzaamheden. Ik kan wel zeggen, dat de WCS be reid lijkt het op 1 juli aflopende gentlemen's agreement betreffende onderhandelen met FBO over zaken die de werknemers betreffen (transfer systeem, arbeidsovereenkomst en der gelijke) te verlengen, indien aan enige eisen (arbitragereglement, trans fers onder andere) wordt voldaan. Het voorstel om de B-elftallen op te heffen, vond geen genade bij de FBO- leden- De besparing bij afstoten" speelde hierbij een grote rol, maar daar stond tegenover dat een opleiding van spelers in het leven zou worden geroepen, die ook geld kost. Men wenste de B-elftallen te behouden. Zelfonderzoek Van hoe verstrekkende betekenis de besluiten zijn die de leden van de FBO zaterdag in hotel Haarhuis in Arnhem hebben genomen, wordt geaccentueerd door de woorden van voorzitter mr. Van Vloten: „Als ons plan wie nog betere suggesties heeft, dan zeer gaarne kenbaar maken niet wordt volvoerd, is van financiering geen sprake. Voor de amateursector is het bovendien gemakkelijker te aan vaarden dat een groep van dertien terugkeert dan dat elk jaar moet worden gestreden over de plaats die een, twee ploegen in de amateur competitie gaan innemen. Bij die terugkeer is zelfonderzoek nood zakelijk. Het is geen vaststaand feit, dat een betalende club een hoofdrol speelt in de eerste klasse bij de ama teurs. Iedereen is ervan overtuigd, dal aan het betaald voetbal iets moet worden gedaan- Als we deze zaak niet doorvoeren, zetten we het voortbestaan van het betaald voetbal op het spel". De heer Van Vloten vat alles nog eens kernachtig samen met de onheil spellend klinkende woorden: „Het is kiezen of delen".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9