Eenheid grote opgave ,,Geen andere weg dan samen te gaan Schuifelend en biddend ter receptie asmm n Meer dan 1500 schuddende handen LEroSE COURANT 55 ku! Pl?e generaties bi; jongste bisschop, di ROTTERDAM In de kathedrale kerk van het bisdom Rotterdam hebben za terdag op het altaar twee generaties bisschoppen lekaar ontmoet: kardinaal Alfrink en mgr. dr. A. J. Simonis, de oudste en jongste leden van het Neder landse bisschoppencollege. Twee gene raties, die de Kerk van Nederland moe ten leiden. Kardinaal Alfrink met reeds de last en de zorg van de veelheid van meningen binne deze Kerk op zün schouders; bisschop Simonis. zoals hij zelf zei „nog jong en onervaren in het ambt", die dit ambt ziet „als een boven menselijke ongave" Slechts te dragen wanneer „wij elkaar in gezamenlijke verantwoordelijkheid vertrouwvol aan vaarden. Beide generaties bisschoppen hebben zaterdag tijdens de wijdingsplechtighc- den en in de eerste bisschoppelijke brief van dr. Simonis niet verzwegen dat de vele problemen in de Nederland se Kerk vooral tot uiting zün gekomen met en rond de benoeming van de nieuwe bisschop van Rotterdam „Wij kunnen slechts hopen, dat zoiets in de toekomst niet meer zal gebeuren." zei kardinaal Alf-mk tijdens de plechtighe den van zaterdagmorgen, daarbi.i doe lend op de procedure bij de bisschops benoeming en op de vele teleurstellingen die in Nederland toen zo sterk open baar geworden zijn. Onmiddellijk na de wijding stonden de kardinaal en bisschop Simonis ook in oog met elkaar terwijl de kardinaal zijn jonge collega gelukwenste. De woorden tussen beiden gewisseld bleven voor de andere kerkgangers onver staanbaar. Zü hadden, aan de reactie van de kardinaal en de jonge bisschop tc zien, voor beiuen een accentvollc betekenis. „De bisschop moet bruggen bouwer zün tussen de groeperingen en tussen deze groeperingen en hemzelf", had de kardinaal kort ervoor gezegd. „Maar de gezamenlijke bisschoppen hebben de verantwoordelijkheid voor de eenheid binnen deze Kerk". Of. zoals bisschop Simonis later op de dag zei: „WÜ moeten ons allen, priesters en leken, eerlijk en kritisch durven afvra- LS( ITERDAM Een ovatie voor de eidende en thans ernstige zieke chop M. A. Jansen en twee keer ovatie voor de 39-jarige nieuwe iehO( cll0p dr A I Simonis tijdens en afloop van de wijdingsplechtighe- Kathedrale Kerk hebben erdag een nieuwe episode ingeluid het bisdom Rotterdam. „Een bis- op moet bruggenbouwer zijn tussen groeperingen onderling in de Kerk tussen de groeperingen en hemzelf, gezamenlijke bisschoppen hebben zorg de eenheid te bewaren in de vaderlandse Kerk en in het grote de Wereldkerk", zei de fdcelebrant van deze dag kardinaal rink, kort voordat hij de nieuwe schop wijdde. Later op de dag be- rukte de pasgewijde bisschop Si- „nict een teken van tegen- te willen zijn. maar een hcr- )or alle gelovigen". Hij heeft v „'oorden in het weekeinde in alle ken van zijn bisdom laten voorle- met de oproep aan alle gelpvigen eenheid in Christus te blijven be- kii n. ..•ijdingsplechtigheden van za- 'ouw lagmorgen, die ruim twee uren irde. namen de gezamenlijke Ne- landse bisschoppen de nieuwe bis- op het altaar met het geven van Vredeskus in hun midden op: kar- aal Alfrink met enkele strikt per- erha nlijke woorden, die alleen wo den verstaanbaar waren; bisschop artkruis van Haarlem met edigende schouderklop; bisschop haigors Van Roermond met een vader- omhelzing; bisschop Ernst van ^da mannelijk kort en krachtig; ouw' schop Bluijssen van Den Bosch met ach' bied en respect voor de wijdeling; ;M) schop Möller van Groningen met opgewekte collegiale lach d bisschop Nierman van Groningen dend en zegenend, deden eveneens de bisschoppen be i de Wereldkerk, ook aartsbisschop Mihayc aroa (Tanzania): aartsbisschop Jans de oud-katholieke Kerk, bisschop mlsius van de Russische Kerk derland. pronuntius Felice ssebisschoppen Bronsveld en Tille- Merauke (West-Iran. >egere Nieuw-Guinea). toonde mgr. dr| Simonis zich in zijn schoppeliike rdigheid met staf en mi iter, ande op het altaar, aan de bijna 10 kerkgangers in de kathedraal Rotterdam en aan de televisiekij- rs in het gehele land. op de dag zou hij verklaren: is wel een bovenmenselijke op- J pizel weet geen heilige te zijn. nog en onervaren in het ambt waar- ik geroepen ben en dat anderen ichien beter konden vervullen dan Ik ben mij dan ook heel goed ust. dat menigeen liever een an- als bisschop had begroet. Daar ik alle respect en begrip voor !ar er is geen andere weg dan dat in gezamenlijke verantwoordelijk- id proberen elkaar vertrouwvol te olt vaarden. Nederlandse bisschoppen hadden g gr; m 's morgens bij de plechtigheden uit. ge bisschoppenen Verdere katholieke autoriteiten, de civiele autoritieten en de vele genodigden. Dit bleek ook bij de communie-uitreiking, toen een gro te stroom kerkgangers juist uit han den van de nieuwe bisschop de eucha ristie wilden ontvnagen. Een onmoge lijke opgave in het schema van deze plechtigheden, want dit was alleen bedoeld voor de familieden en naaste vrienden van dr. Simonis. Een vn de ceremoiarissen moest hem dan ook uit de overgrote drukte aan de voet van het altaar terughalen naar zijn zetel, waar hij tussen de bisschoppen Bluijs sen en Zwartlruis de'slotfase van de plechtigheden volgens schema moest afwachten. Aan het einde van de plechtigheden dankte de jonge bisschop bewogen zijn voorganger, de ernstig zieke bis schop Jansen. „Dit zo jonge bisdom heeft een eigen gezicht gekregen en dat is voornamelijk te danken aan de goedheid en hartelijkheid die velen van ons in de persoon van bisschop Jansen mochten ondervinden", aldus dr. Simonis. De zieke bisschop had die ochteM al eerder in de dienst een ontroerende hulde ontvnagen van kar dinaal Alfrink en van de applaudiser- ende kerkgangers in de kathedi-aal. Een hulde, die hem door middel van de televisiebeelden in zijn ziekenka mer bereikte. In de feestelijk versierde kathedraal met overheersend rode aronskelken en gele narcissen, afkomstig uit de Bol lenstreek geboortegrond van de jonge bisschop luisterden het ka thedrale koor en het koor van de Sint-Jacobusparochie uit Den- Haag. beiden onder leiding van Hans Braun met begeleiding op het orgeldoo'- de misicus Joop Schouten uit Delft Terecht kregen koor. organist eri trompetblazers een hartelijke dankap- plaus van de aanwezigen, die 'deze morgen bijzonder gul waren met hun ovaties. Dit applaus gold niet minde< de prachtige liederen, die op verzoek van de jonge bisschop zelf in de wij- dingsdienst opgenomen waren: liede ren van onder meer dominee Wit en van de dichter en vroegere Jezuiet Huub Oosterhuis. waaronder het aan grijpende lied van deze dichter, dat de eigenlijke bisschopswiiding inluidde „De Geest des Heren heeft een nieuv begin gemaakt. De geest van Oor5 bezielt, die koud zijn en versteend, herbouwt wat is vernield. maakt ér- wat is verdeeld. „Met de hulp van Gods genade., c- met „het hart gekeerd naar hen die ir ellende verkeren" (zoals hij 's avond in de dagsluiting van de KRO-tv zei aanvaardde de 39-jarige bisschop he bestuur van het bisdom Rotterdar ook als zojuist gewijde bisschop. Aa- het slot van de plechtigheden opniem onder een ovationeel applaus van d kerkgangers, dat hem tot in de paste rie begeleidde. Waarbij de echo va de strofe uit het lied van de blind dominee-dichter Jan Wit. dat d- plechtigheid besloot, nog lang blee naklinken, omdat het de kern meer zak van alle gebeurtenissen rond dr Simonis tussen zijn benoeming en wijding: „Velen, die de moed begaf, blijven staan, of dwalen af Hunk'rend naar hun oude land Reisgenoten grijpt hun hand. Kardinaal Alfrink en jonge bisschop Simonis: bemoedigende woorden Vv •rt-irmn U de receptie te zeggen tegen ROTTERDAM Nog steeds bijkomend van de emoties en de drukte rondom de wijdingsplechtigheden van zaterdag in de kathedrale kerk heeft bisschop Simonis van Rotterdam zich gezet aan de dankbrieven voor hen die hem met woord en daad de laatste dagen hebben bijgestaan. De tastbare herinnering aan brieven, telegrammen, bloemstukken en geschenken heeft hy om zich verza meld. Een indrukwekkende hoeveel heid sympathiebetuigingen en woorden van gelukwensen, bemoediging en sterkte in zijn moeilijke ambt. Zaterdag, direct na de wijdingsplechtigheden heeft hij minstens 1500 handen moeten schudden van hen, die hem tijdens de receptie hun gelukwensen kwamen aan bieden. Tijdens deze ruim twee uur durende receptie bleef pastoor Zoute- l>ier zijn oud-pastoor van de H. Sacra mentsparochie uit Den Haag hem bezoekenden nu en dan onderbrekend, om zijn oud-kapelaan tenminste de ge legenheid te geven af en- toe even op adem te komen. Een van de voor het bisdom Rotter dam belangrijkste gasten was aarts bisschop Markus Mihayo van Tabora in Tanzania. Hij trekt nu al ruim een week het bisdom dat zijn diocees ge adopteerd heeft. rond. Zaterdag was hij met dr. Simonis het middelpunt van de gebeurtenissen. Dit was al direct na de wijdingsplechtigheden in de ka thedraal toen drs. D. v.d. Geest voorzit ter van de Diocesane Pastorale Raad hem kon meedelen dat zyn bisdom 41.000 gulden zou ontvangen van de 3'2.000 gulden die het Rotterdamse bis- lom bijeengebracht had met de actie Driemaal een bisschop" ide bisschop oen Jansen. Simonis en Mihayo) en via net actiecommité Lisse, de geboorte- olaats van dr. Simonis. Het applaus an de bijna 1100 kerkgangers onder ging mgr. Mihayo blü lachend, verrast loor zoveel spontaniteit. -ater op de receptie liep hij met ver- vonderde ogen rond, beduusd over oveel mensen. „Waar komen al die mensen toch vandaan" was zijn voort- lurende verzuchting, wanneer steeds veer nieuwe rijen mensen in de pasto- iegangen verschenen. Mensen uit aller- ei kerkelijke en civiele kringen: ka- holieken. protestants-christeiyken, niet cerkelijken, vreemden, bekenden en zo •naar mensen die met de jonge bis schop kennis wilden maken. Daar tus sendoor de geur van gele narcissen, die de vriendenclub van de bisschop uit Lisse hadden aangevoerd en op colbert of mantel droegen. Daartussen door dartelden neefjes en nichtjes van heeroom-monseigneur, fo tograferend, spelend, kijkend, lachend. Het werd om met de ordedienst en de Rotterdamse politie te spreken een bij na niet ophoudende stroom mensen, die overigens geen enkel probleem ople verde voor de politie. De orderegeling verliep geruisloos maar perfect. Een enkel probleempje bleef voor de Rotterdamse politie over. Het ontstond rond een Amsterdamse mevrouw en een Haagse jongeman, die getooid met de pauseiyke kleuren dc kathedraal binnen wilden maar zonder toegangs kaart geen entree kregen, evenmin als trouwens vele andere belangstellenden. Beiden zetten zich toen op klapstoeltjes vlak voor de kathedraal om luidop de rozenkrans te bidden. Toen kwam de enige opmerking van de politie: „Wilt u wat rustiger bidden. Het lijkt meer op een demonstratie, dan op een ge bed". Later verschenen beiden op de receptie om alsnog hun aanhankelijk heid te betuigen en om de bisschoppe lijke zegen te vragen. Ordemaatregelen, genomen bij het Groothandelsgebouw vóór het Rotter damse Centraal Station en rond de Rotterdamse groenteveiling bleken achteraf totaal overbodig. In beide ge bouwen hadden enkele actie- en huldi- gingscomité's ruimtèn gehuurd, waar mensen die geen plaats in de kathe draal hadden, de televisieultzending konden volgen. Daarna zouden zij zich dan en bloc en in optocht naar de re ceptie begeven. Zowel in het Groot handelsgebouw als in de kantine van de Groenteveiling bevonden zich slechts een handvol kijkers. Om met de Rot terdamse mijnheer Boot van de „Ge bedsactie" te spreken: „Het is allemaal veel te laat en veel te slecht geregeld om succes te kunnen hebben". Of zoals de biddende vrouw voor de kathedraal verstoord opmerkte: „Men houdt blijkbaar niet meer van uiterlijk vertoon". De vele auto's, netjes rond de kathedraal geparkeerd, bewezen op dat moment echter wel anders. Aartsbisschop Mihayo had het al eer der en beter gezien dan deze vrouw, toen hij zich alsmaar verwonderd bleef afvragen waar al die mensen vandaan kwamen. Terwijl in de. kathe draal zelf en in de pastoriegangen hon derden mensen geduldig op hun beurt bleven wachten om de toen al zeer vermoeide dr. A. J. Simonis de hand te drukken. Tekst: TON v. d. HOUTEN GERARD BARENDSE Foto's: SIMON E. SMIT

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7