opvolging van Chichester Clark BELGISCHE BOEREN IN VERZET TEGEN EEG REGERINGSCRISIS IN NOORD-IERLAND Unionisten beraadslagen over PvdA WIL VERDER MET PROGRESSIEVE CONCENTRATIE Alle partijen kraaien na tweede ronde victorie Belangstelling voor NKIJ- eongres groot Zweefvliegtuig neergestort Leute bleef afwezig Gevechten met politie LEIDSE CO UK (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN Leiders van de Noordierse unionistische partQ zijn vandaag druk in gesprek over de keuze van een nieuwe premier als opvolger van de 46-jarige majoor James Chichester-Clark, die zaterdag ontslag genomen heeft. De meest genoemde kandidaat is Brian Faulkner (50), een presbyteriaans zakenman. Hij is minister van ontwikkeling in de regering- Chiches ter-Clark. Faulkner is geen extremist en zijn aanstelling tot premier zou grote opluchting veroorzaken in Londen Het kan echter nog tot morgen of woensdag duren eer 1 Ulster een nieuwe regeringsleider heeft. Hij wordt gekozen door de 29 leden van de parlementaire fractie van de unionistische partij. Een andere mogelijke kandidaat is de extremist William Craig. Een gewezen minister, die een vijan- dige houding aangenomen heeft ten aanzien van de aftredende regering van Belfast en de nationale regering in Londen. Craig acht drastische maatrege len noodzakelijk om het verzet van republikeinse Ieren de kop in te drukken. Als hij aan het bewind komt, zal zijn onverzettelijke houding spoedig aan leiding geven tot botsingen met Londen. In dergelijke omstandigheden zou rechtstreeks be stuur vanuit de nationale hoofdstad onvermijdelijk kunnen worden geacht. Dit is een mogelijkheid, die De Britse minister voor verdediging, Lord Ccrrington gevolgd door de inmiddels afgetreden Noordierse premier James Chichester Clark, b\j zijn aankomst in Belfast. de Ieren, noch de Engelsen toelacht. De Britse mi nister van Binnenlandse Zaken, Reginald Maudling, verklaarde gisteravond dat slechts in laatste instantie tot rechtstreeks bestuur overgegaan zou worden. In het vooruitzicht van de belangrijke beslissing, heeft Londen in de loop, van zaterdag nog gauw de Britse minister van Landsverdediging, lord Carrington, naar Belfast gezonden om het daar eens haarfijn duidelijk te maken, dat de regering-Heath niet van plan is haar politiek inzake Noord-Ierland te wijzigen. Lord Car rington (51) is de man, die in geval van rechtstreeks bestuur, residerend minister van Ulster zou worden. Gisteravond laat is een zware ontploffing in het cen trum van Ulster gevolgd door. een zware brand. Dit incident kwam terwijl verse Britse troepen naar Ulster werden overgebracht na het aftreden van premier James Chichester-Clark. Door de ontploffing werd een kapsalon verwoest. De grote brand brak uit in een bottelarij. Hoewel de oor zaken van de ontploffing en de brand nog niet zijn vastgesteld, werden de veiligheidstroepen in de hoog ste alarmtoestand gebracht aangezien ongeregeld heden werden verwacht. Groot-Brittannië heeft het zenden van troepen ver gezeld doen gaan van een waarschuwing aan de mili tante protestanten, dat de hervorming van de bur gerrechten door moet gaan. Afgelopen nacht was het in Belfast onrustig. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In zuidelijk Afrika dreigt een tweede Vietnam, een ge wapende uitbarsting van de zwarte bevolking tegen de blanke minder heidsregimes. Nu worden wapens en militaire adviezen gegeven aan de beide partijen. Dat is het stadium waarin het conflict in Zuid-oost Azië tien jaar geleden verkeerde. De vol gende faze is het leveren van mili taire instructeurs. Dit betoog van dr. S. Bosgra (Ango- la-comité) was een van de onder werpen waarover werd gediscus sieerd op de jongerenmanifestatie over kolonialisme zaterdag in de Amsterdamse RAI. De belangstelling was groot. Tegen de avond waren 2.500 betaalde toegangskaarten uit gegeven. Bij de overwegend jonge bezoekers speelde wellicht de nieuws gierigheid naar wat zij volgens mi nister Luns (die de subsidie liet in trekken) beter niet konden horen, ook een rol. P. de Feijter van het organiserend comité NKIJ was in elk geval ondanks deze eenzijdigheid zeer tevreden. Voor het tekort van 35 mille, dat door de subsidieweige ring ontstond, werd gecollecteerd, wat halverwege de middag ruim 800 gulden opbracht. Het PvdA-congres, dat gelijktijdig in Rotterdam verga derde, verklaarde zich solodair en collecteerde ruim 1.300 gulden bij De congresgangers werden over spoeld met een overvloed van infor matie. De grote hal, waar allerlei aktiegroepen een informatiestand hadden opgericht en waar pamflet ten, boeken, posters, stencils, riet suiker en koffie werd verhandeld, had veel weg van een roezemoezende Aan het congres namen veel jonge Surinamers deel. De discussies in de grote hal spitsten zich toe op het Koninkrijksstatuut, dat in feite een voortzetting van de koloniale ver houdingen zou betekenen. Veel suc De belangstellenden voor het NI dekolonisatiecongres hadden meeste interesse voor de situat'u Suriname. Onder het publiek vonden zich dan ook veel Surinam ces oogstte de Surinaamse schrlj Donru, die onmiddellijke onafhan lijkheid voor Suriname eiste. Nederlanders hebben ons onze i titelt ontnomen", aldus Dobru. school leerde ik dat je binnendi kon varen van Den Helder nJ werpen. Maar Je eigen land kern was niet belangrijk. Ik moest str regels schrijven „Ik mag geen S naams spreken" en vaak werd je i cescholden voor negerachtig, ma ik ben toch zeker een neger V' (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De kansen om de confessionele werknemérs uit hun oude politieke verbanden te halen zijn gunstiger dan ooit in de naoorlogse jaren. Dat zei de heer A. Kloos, oud-voorzitter van het NVV, zaterdag op het verkiezingscongres van de PvdA hij maakt deel uit van de werkgroep die lijsttrekker Den Uyl tijdens diens verkiezingscampagne zal begeleiden. Volgens hem moet de confessionele werknemers steeds weer duidelijk gemaakt worden hoe sterk de krachten binnen de confessionele partijen zijn die na 28 april weer met de VVD in zee willen gaan. Kloos zei verder dat er vooral bij het NKV een angst leeft dat een hernieuwde coalitie tussen de confessionelen en de WD zal leiden tot een splitsing binnen de vakcen trales. Die vrees acht hij niet ongegrond. Hij zou dat voor de werknemers funest vinden en voor de PvdA geen winst. Werknemers losweken uit christelijke partijen De heer André Kloos meende dat de P.v.d.A. niet steeds haar beleid behoeft tc rechtvaardigen door naar de opvat tingen in de vakbeweging te verwijzen. Dat wekt zeker bij NKV en CNV irri tatie. ..Het knaagt overigens aan die NKV 'ers en CNV 'ers die nog confessio neel stemmen dat hun KVP-AR- en CHU-politici hen voortdurend in con flictsituaties plaatsen. Wij moeten hen voortdurend met die gespletenheid con fronteren," vond hij. De tegenwoordige VARA-voorzitter. was er echter niet van overtuigd dat een P.v.d.A. in de opposi tie de confessionele werknemers sneller bij de confessionele partijen zal wegha len. Hij acht de regering na 28 april geen plezierig vooruitzicht want de fi nanciële positie is niet zo rooskleurig. Daarbij komt dat de sfeer tussen over heid en georganiseerd bedrijfsleven niet zo best is. „In de loonpolitiek heeft de minister van Sociale Zaken zowat alle fouten gemaakt die theoretisch denk baar waren," aldus de heer Kloos. Het congres nam drie resoluties aan. Allereerst kreeg het progressieve re- geerprogram een grote steun. Het par tijbestuur werd opgedragen het overleg met D *66 en PPR voort te zetten en voor de verkiezingen met namen van kandidaat-ministers voor een progres sief kabinet te voorschijn te komen. In INZITTENDEN GEWOND HOOGEVEEN (ANP) Zaterdag morgen om half twaalf is op de vlieg- strip in Hoogeveen een tweepersoons zweefvliegtuig van een hoogte van vijf tig meter neergestort. De beide inzit tenden, de 18-jarige scholier A. Bakker uit Emmen en de instructeur N. J. de Vin uit Slagharen, zijn zwaar gewond een andere resolutie wordt gesteld dat samenwerking met de confessionele partijen in een kabinet niet mogelijk is als voor de verkiezingen geen bindende afspraken zijn gemaakt. In de resolutie over de financiële economische uitgangs punten van het progressief beleid sprak het congres zich uit voor verho ging van de belastingdruk met 0.6 pet. In de komendé jaren, waardoor in 1975 ten opzichte van 1971 bijna 3.000 mil joen belastinggeld meer beschikbaar zal zijn voorextra collectieve uitgaven. Voorts dient de regering volgens deze resolutie de bevoegdheid te krijgen gro te beleggers te dwingen geld in de woningbouw te steken. Het congres werd overigens duidelijk te verstaan gegeven dat er nauwelijks aan het gemeenschappelijk program iets kon worden gewijzigd, want dan zouden D '66 en PPR misschien ook weer moeten overleggen én willen wij zigen, daarna weer de P.v.d.A. enz. Het progressieve regeerprogram werd dan ook zonder wijzigingen aanvaard. Drs. Aarden van de PPR en mr. H. van Mierlo van D '66 kregen ook het woord. „Als mr. Biesheuvel de verkie zingsstrijd wil plaatsen in de verouder de antithese van christenenniet-chris- tenen dan moet hij goed beseffen dat hij christenen in het kamp van de pro gressieve concentratie vindt, aldus de PPR-fractievoorzitter. Mr. van Mierlo zag in de progressieve concentratie de mogelijkheid om tot werkelijke ver nieuwing in de Nederlandse politiek te komen. VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS. Precies als verleden week zondag bij de eerste ronde van de ge meenteraadsverkiezingen in Frankrijk, j kraaien ook na de tweede ronde van zondag 21 maart alle partijen victorie en i men kan niet eens zeggen dat zü on- j waarheid spreken. Dat bazuingeschal I wordt getemperd door het slechte weer, want zondag 21 maart had de lente het laten afweten en was niet op het rendez vous verschenen. In het noorden was het mistig, in Parijs miezerig, in de Alpen viel zoveel sneeuw .dat men moet oppassen voor lawines en in dal van de Rhöne staat zoveel hoog water dat in sommige streken de tweede kiezingsronde een week moest worden uitgesteld vanwege ondergelopen en afgesneden wegen. Beginnen wij bij de gaullisten. Die wonnen vooral in het zuidwesten waar zij meer en meer op de stoelen van de vroegere liberalen gaan zitten. Toulouse is daar het grote voorbeeld van want in die stad roofden zij van de socialisten de burgemeesterspost, die laatstgenoem den al bijna een halve eeuw in hun bezit hadden. Ook wonnen de gaullisten in Parijs, waar zij twee zetels meer hebben (46) dan het centrum (13) en links (31) samen. Maar dat is wat Parijs betreft ziekenhuis opgenomen. Volgens ooggetuigen maakte het zweefvliegtuig een normale start. Op j een-hoogte van 150 a 200 meter werd de verbindingskabel verbroken. Ver- moedelijk heeft daarna de jonge be stuurder een te scherpe bocht naar rechts genomen, waardoor het toestel in een spiraalduik terecht kwam en van j vijftig meter hoogte neerstortte op de niet verharde grond van het vliegveld Het toestel was total loss. De scholier, die uit het wrak moest worden losge zaagd. had beide benen gebroken. Hij was in het bezit van een brevet maar had de laatste tijd niet meer gevlogen zoclat hij nu een „chequevluchl" maak te. De heer De Vin liep een gebroken pols en snijwonden aan het hoofd op. Wadkleden van Bernadina Dubios wor den geëxposeerd in een zaal van fa. Metz Hoogstraat 10 Den HAAG( TOT 18 april. Dagelijks toegankelijk van 9| Betogende Belgische boe. tot 17.30 uur. Zondags gesloten. een Pyrrhusoverwinning, want de ge meenteraad van Parijs heeft maar heel weinig in de melk te brokkelen en de hoogste baas over de miljoenenstad is de door de regering benoemde prefect. De commune van Parijs bestaat in deze dagen honderd jaar, maar in die t is er niet zo heel veel veranderd. Niet ten onrechte werd vanmorgen gezegd dat Parijs na honderd jaar andermaal voor Thiers gekozen heeft. Thiers was namelijk tijdens de commune de man van Versailles, die het Parijse verzet wist te onderdrukken. Maar daar staat tegenover dat in heel Frankrijk niet minder dan acht gaullisten bij de tweede ronde als burgemeester werden ver slagen. Na de gaullisten de socialisten. Van alle leiders zit de socialistische burge meester van de grote havenstad Mar seille, Gaston Defferre, het hoogst te paard. „Willen de communisten op mij stemmen", heeft hij altijd gezegd, „mij is het best maar erom vragen doe ik nooit". Derhalve is Defferre bij de Mos- kovieten de gebeten hond. Zij kwamen bij de eerste ronde uit met een eigen lijst en handhaafden die bij de tweede. Dat beeft niet belet dat Defferre een soort van superoverwinning heeft be haald en van de 63 zetels in de raad er 56 in de wacht sleepte. Gaullisten en sten hadden daar vanmorgen terug. Maar aan de andere kant van de weegschaal, diep omlaag, hangt de arme socialistische burgemeester van Toulouse, die door de communistische kiezers lelijk in de steek js gelaten. Bi] de eerste ronde kwamen de communis ten met een eigen lijst uit en kondigden De verkiezingskaravaa.n van de P.v.d.A. op het punt te vertrekken met als kopstukken drs. Den Uyl. André Kloos, André v. d. Louw, dr. Vondeling, dr. H. v. d. Doel. d. Heuvel. aan: „Wat er ook gebeurt, bij de tweede ronde handhaven wij al onze kandida ten". Inmiddels werd op hoog nivea Parijs een verkiezingsafspraak gesloten tussen socialisten en communisten. De communistische afdeling in Toulouse kreeg van Parijs opdracht alle eigen kandidaten in te trekken en allemaal te stemmen op de socialist. Daar begre pen de Moskdvieten in Toulouse niets van en Jacques Duclos, de oppercommu- nist, moest speciaal uit Parijs naar Tou louse overkomen om daar zijn vrienden tot onderwerping te dwingen. Het heeft niet zo mogen zijn. In Rijssel lukte het beter want ofschoon daar de socialis tische burgemeester August Laurent allesbehalve een communistenvriend kreeg hij bij de tweede ronde toch alle communistische stemmen. Tenslotte het centrum, dat opnieuw wat platter is gedrukt tussen rechts (gaullisten) en links (samenwerkende socialisten en communisten). Iedereen voorspelt dat wij derhalve over 2 jaar bij de algemene verkiezingen naar een twee partijenstelsel gaan: rechts tegen links. Laat ons daar niet op vooruitlopen, want. terecht staat in de bijbel, dat iedere dag genoeg heeft aan zijn eigen kwaad. Twee jaar is nog een hele poos. Ministerie gee overwicht var huurverhoging DEN HAAG (ANP) Het Mini van Volkshuisvesting heeft - warring te voorkomen ee gegeven van de wettelijke maatre op huurgebied, die in dit jaar im kunnen hebben op de hoogte huren van woningen en middens! bedrijfspanden. Op 1 april zullen in het hele lan huurprijzen van woningen een jaarlijkse bijdrage door het wordt verstrekt met 7% worden hoogd. Voor andere woningen nog niet geliberaliseerde gebied kui verhuurder en huurder een verhc van ten hoogste 7 percent overee Per 1 juli zal als de Eerste K het goedkeurt de mogelijkheid staan dat de huren van bepaald* ningen in het nog niet geliberali: gebied met een hoger percentag» gen, dan dat van de jaarlijkse hui hoging. Het ministerie zal zgn. huurharmonisatie tijdig op schaal informatie verstrekken. SCHOENMAKERS Jaarlijks honde miljoen weg aa slecht schoeist UTRECHT (ANP) „Per jaar t in Nederland voor ongeveer 800 m: gulden aan schoenen uitgegeven weten absoluut zeker dat een behoc percentage uit miskopen bestaat e:~ kunnen veilig aannemen dat ieder meer dan honderd miljoen wordt bèsteed aan veelal dure, waardige producten". Deze opmerkingen zijn van A. Stöckschen, voorzitter van ting „Het Schoenmakersgilde". De Stöchkschen sprak vanmiddag Utrecht op de jaarvergadering van [der gilde. Het gilde wil de invoering wettelijk verplichte kwaliteitsaai ding op ieder paar schoenen, zodrifrin klant precies weet waar hij en niet zijn geld uitgeeft aan ro^ni die behalve de portemonnee voeten schade aandoet. Benoemingen (Van onze correspondent) ARNHEM 'Mr. J. H. G. Boekraad (44) substituut officier van justitie in het arrondissement Arnhem, woonach tig te Nijmegen, is benoemd tot advo caat-generaal bij het- gerechtshof in Den Haag. Na afloop van enkele lopen de zaken zal de heer Boekraad zo spoedig mogelijk in zijn nieuwe functie treden. De heer Boekraad werd te Lei den geboren, maar studeerde rechten aan de katholieke universiteit te Nij- Dreigende stakii *1 in baggerbedrij UTRECHT (A.N.P.). De Bouw d' N.V.V. dreigt met stakingen op tal baggerobjectcn in het Deltagcl de IJmond en het Europoortgebied 5 april geen akkoord is bereikt de nieuwe CAO voor het baggerbe: die eind maart afloopt. De onflerha lingen over de nieuwe CAO zijn wc der dag jl. afgebroken, nadat de werknei lart de voorstellen van de werkgeven beslist onvoldoende van de hand h3^ors ei:, Het bondsbestuur van de Bouwi N.V.V. (die de meesten van de ach! zend baggeraars tot zijn leden telt) opgedragen, voorbereidende stappen een -taking te ondernemen. Op 3 wordt in Sliedrecht een vergadering baggeraars gehouden, als op dat geen akkoord is bereikt, zullen be singen over een stakingsactie genomen. (Van onze correspondent) HASSELT/ANTWERPEN/ESSEN Ook het afgelopen week einde hebben Belgische boeren geprotesteerd tegen de EEG- landbouwpolitiek. De acties verliepen echter minder specta culair dan vrijdag toen zü het grensverkeer bü Wuustwezcl enige uren lam legden. In Hasselt werd zaterdag een demon stratie gehouden door zo'n tweeduizend boeren, die he' centrum van Hasselt volledig blokkeerden. Op de rondweg legden 150 tractoren het verkeer lam. Df boeren strooiden mest en zé^d op de weg, rukten verkeers borden uit de grond en gooiden die op de weg. Uit een tankwagen lieten zij duizenden liters melk weglopen. Bij deze demonstratie werd een aantal boeren door de rijkswacht gearresteerd. Dit leidde tot een blokkade van de rijkswacht kazerne in Hasselt. Er vonden lichte schermutselingen plaats, waarbij zowel enige boeren als agenten verwondingen liepen. Gistermorgen hebben rond 150 tractoren vlak achter de grensovergang bij Nispen, rond gereden de bedoeling het grensverkeer te belemmeren. Dit had tn wus matig succes, omdat er nauwelijks grensverkeer was. Sle- enige tientallen auto's hoefden door de rijkspolitie Wuustweze', doorgestuurd te worden. De tractoren boeren waren opgesierd met niet mis te verstane borden spandoenken. De meest opvallende: „Onze koe laat zich voor vier franken aan de uier trekken" en „Mansholt sijn kuren; hij zal het bezuren". In Antwerpen deelden protesterende boeren zaterdag F2 melk en andere zuivelprodukten aan voorbijgangers uit r de Antwerpse groenplaats hadden de boeren koeien n gezet opgesierd met opschriften gericht tegen het landbo beleid van Mansholt. ich mis

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6