mening Leidse Baan en hoogspoorplan verergeren verkeerscongestie PvdA STELT IN OVERLEGORGAAN GEWEST LEIDEN Conclusies van PAK-werkgroep Ruim 600 deelnemers aan Sleutelstadwandeltocht J. Duivenvoorde verdient leuke boterham met mollen vangen „Ik deed het altijd al graag... LEIDSE COURANT PAGINA Katechese 11 aanleiding van de reactie van van Dongen in de Leidse Cou- op het verslag van de Volwasse- ;atechese en een telefoongesprek een bejaarde dame over hetzelfde rwerp, zouden wij de volgende op- tingen willen maken. De uitdruk- ..geef mij maar de pratende kerk" weede boventitel van genoemd ver- s niet op de juiste wijze overgeko- bij de lezers. Deze uitdrukking van v.d. Werf is door de verslaggever letterlijk weergegeven maar heeft en achteraf begrijpelijk de ik gewekt, dat de door ons georga- t'de katechese een progressieve ma- tatie' van een pratende kerk. is Inderdaad is er gediscussieerd, veel zelfs, maar op een zodanig uze wijze, dat men de gevoerde een geloofsgetuigenis zou kun- noemen. Dhr. v.d. Werf bedoelde zijn uitspraak geenszins te zeggen •iddende kerk te willen uitsluiten, endeel, maar door gezamenlijk ge- t over geloofszaken zal men ook tot verdieping van het geloof en beter r elkaar komen. Dit werd op luitingsavond door de daar aanwe- waarschijnlijk beter aangevoeld door de lezers van de krant uiter- mogelijk was. Wij kunnen daarom eactie begrijpen van dr. A. van ook mede op grond van zijn baar minder gelukkige ervaringen daan met een vorm van vohvasse- ateehese in Leiden. Wij kunnen oordelen over de opzet daarvan in maar weten wel, dat een zeer d'ge voorbereiding, zowel van or atie als uitvoering van het groot- «lang is. In dit verband nog de rking dat in het verslag in de e Courant helaas met geen woord werd over de bezielende leiding, >ater G. Claassen O. C. D. aan de assenenkatechese heeft gegeven. s'ot zouden wij nog willen opmer kt na vijf gespreks- of cursus ben de behoefte gevoeld werd om ^lotavond te organiseren, waarbij -ucharistievering met op de behan- f gespreksstoffen afgestemde gebe- •n lezingen een waardige afsluiting tijn. Naast de pratende, dus ook de ende kerk! I" LEIDEN Het bestuur van het distrikt Leiden van de Party van de Arbeid heeft besloten over te gaan tot de in stelling vati een overlegorgaan voor het stadsgewest Leiden. Taken van dit orgaan zullen zijn: het uitwisselen van informatie tussen de PvdA-leden in de thans bestaande ge westraad en de PvdA-frakties in de gemeenteraden binnen het stadsgewest, waarvan slechts enkele in de gewest raad vertegenwoordigd zijn; het voorbe reiden van het standpunt van de Par tij van de Arbeid inzake de structuur, de omvang, en de taken die het stads gewest Leiden in de toekomst zal moe ten krUgeri; en de opstelling van een beleidsplan voor het stadsgewest op basis waarvan in de toekomst een ver kiezingsprogramma zal kunnen worden opgesteld wanneer het tot directe ver kiezingen voor de gewestraad gekomen zal zijn. Op deze wijze hoopt de PvdA bij te dragen tot de totstandkoming van een politiek doorzichtige structuur van het stadsgewest die de oplossing mogelijk maakt van de problemen die de afzon derlijke gemeenten te boven gaan, zoals Auto slaat over de kop; bestuurder komt met schrik vrij SASSENHEIM Gistermorgen om streeks kwart voor negen had op Rijks weg 44 bij Sassenheim een verkeerson geval plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep. De bestuurder van een Volkswa gen. die richting Den Haag reed ter hoogte van het Purfina-servicestation, raakte te dicht tegen de vangrail van de middenberm, schrok hiervan en gooide te scherp het stuur om naar rechts, zodat de wagen over de kop sloeg. De bestuurder, een 31-jarige in woner van Wassenaar, kwam er won derwel heelhuids van af. Met behulp van passerende automobilisten werd de vernielde wagen van de rijbaan op de vluchtstrook gedeponeerd en later weg gesleept. ZOETERWOUDE De opbrengst van de reuma-collecte in Zoeterwoude- dorp was 506,-. ruimtelijke ordening, huisvesting en wo ningbouw, verkeer en vervoer, onderwijs, economische ontwikkeling, recreatie, ge zondheidszorg, rioolwaterafvoer, vuil verbranding. BIJ de totstandkoming van het over legorgaan zijn betrokken de PvdA-afde- lingen binnen het huidige stadsgewest en ae afdeling Hazerswoude/Koudekerk. Het orgaan bestaat uit de volgende per sonen: J. G. Lambooy Hazerswoude W. Leenbvaar (Koudekerk), M. van Aken, H. G. de Block, W. G. den Dub belden, J. van der Horst (Leiden), E. Drenth, J. Bakker (Leiderdorp), J. W. de Graaf, C. J. Lagas (Oegstgeest), me vrouw A. de Haas-Kromhout, N. Paauw (Rijnsburg), W. P. Hulsbergen, N. Bree- wijk (Sassenheim), K. van den Broek (Valkenburg), G. F. J. Vellekoop (War mond), mevr. G. J. van den Bosch- Brethouwer, J. Breddels, W. van Rossen (Wassenaar), J. A. N. Pattijn (Zoeter- woude), en nader aan te wijzen leden uit Katwijk en Voorschoten. De eerste vergadering zal plaats vin den 30 maart as. in „Ons Centrum", Hooigracht 84, Leiden. Op deze ver gadering zal spreken de heer Ed. van Th(jn, lid der Tweede Kamer, over „ge westvorming". Deze vergadering is open baar en zal beginnen om 8 uur. Ellendig De vormgeving van de woonwijk Steve nshove wordt, aldus d'e heer Kuyper, al helemaal bepaald door P. W. 16 en Gordelweg voordat er nog maar één uitbreidingsplan is behandeld. „En deze vormgeving wordt ellendig. De aansluiting van de twee genoemde wegen op elkaar kost zon 10 ha aan aafaülthissen, juist gepfand tussen de wijk en zijn station (station De Vink). En de Gordelweg knipt de wijk in stuk- Een van de redenen om zo snel PW 16 langs de spoorlijn LeidenDen Haag uit te voeren is dat Wassenaar geen duinweg wenst. „Zonder nu Wassenaar een slechte oplossirtg toe te wensen is het niet in te zien waarom Leiden met de Wassenaarse gebakken peren moet blijven zitten". PW 16 snijdt de punt van Ter Wadding af („alsof we op gescheept zitten met mooie parken") en is dan als een pistool op de borst van Leiden gericht: vier banen snelverkeer worden dan op de Haagweg gebracht, op een radiaal direct naar het centrum. Deze PW 16 doorsnijdt juist een mooi natuurgebied. Wat is zijn relatie met een nationaal park tussen Den Haag en Voorschoten? „Aan natuur en aain milieuhygiëne schijnt niemand te den ken". klaagt ir. Kuyper. die meent, dat de Dobbewetering („die met een paar miezerige duikers onder PW 16 wordt gevoerd") een „misselijk riool-' wordt. Extra-belasting Een ernstige grief van het raadslid Kuyper is, dat de bewoners van de wijken niet zijn gehoord. „Er zouden hoorzittingen en een informatieve raads zitting moeten kernen vóór de beslis sing. Wat vinden de mensen ln Zuidwest van de brug over het Galgewater? Deze brug zou de Churchilllaan directe aan sluiting geven met de Lelylaan. waar van het verlengde direct op de rijksweg Is aangesloten. Dat geeft weer een extra doorgaande belasting van de Churchill- Tenslotte waarschuwt raadslid Kuy per, dat wethouder Kret de raad bij de neus probeert te nemen door zijn woord keus. „Onder het mom van een prin- cioebesluit wordt hier een uitvoerings plan aangeboden. Of is er iemand zo onnozel te denken, dat er subsidie wordt gegeven voor orincipes? Het kardinale punt is. dat de raad ziin beslissings bevoegdheid niet uit handen geeft. Zo'n besluit versterkt de malaise van het bestuur van de gemeente met haar toch al zo kleine zelfstandigheid". Ook het uitbreidingsplan voor de Ste- venhofjespolder wordt volgens de heer Kuyper op essentiële punten een la chertje; zo zou al besloten worden tot een tweedeling van de woonwijk door de Gordelweg. Het bliikt. dat de meerderheid van de raad geen uitstel wenst. Niettemin stelt de heer Kuvper voor het plan maar ge deeltelijk te aanvaarden en de rest Te amenderen of voorwaardelijk aan te LEIDEN Met de voortzetting van de behandeling door de Leidse gemeenteraad van de kwestie „Omhoogbrengen spoorbaan LeidenDen Haag; aanleg Gordelweg c.a." hedenavond voor ogen heeft ir. W. Kuyper van de D '66-fractie namens de PAK-werkgroep in een uitvoerige uiteen zetting, die hij de pers heeft aangeboden, getracht de gemeente te behoeden voor een, naar zijn mening „plan vol met ondoordachte oplossingen". Als vanavond de raad zijn fiat geeft aan dit complex van maatregelen zal dat van beslissende invloed zijn zowel op de gehele ontwikkeling van de woonwijk Stevenhofjespolder als op het wegenverloop in de Mors, de ver keersafwikkeling door Leiden-Zuidwest, de onderlinge verbindingen van die wijken en op het verkeer in heel Leiden. „Er zitten zeer aantrekkelijke kanten aan deze plannen, b.v. de brug in het verlengde van de 5-Meilaan, die Leiden de zo gewenste verbinding met Voorschoten Noord-Hofland moet geven. Maar voor het overige getuigen de oplossingen van achter haalde inzichten". De heer Kuyper beklaagt zich er over, dat burgerij en raad niet vroeg genoeg zijn ingelicht. „Er is geen dis cussie over voor- en nadelen op gang gekomen, laat staan d-at het tot door dachte meningsvorming is gekomen". De plannen zijn voor dit raadslid onaccep tabel, zowel door de presentatie die de raad met de rug tegen de muur zou plaatsen als door wat de heer Kuyper van de plannen zelf heeft gezien. In tien punten heeft ir. Kuyper zijn bezwaren samengevat. Allereerst, zo geeft hij te kennen, is het zeer gecom pliceerde plan vel te laat im de com- in de commissie openbare werken b.v. missies gebracht: op 18 en eind februari Als tweede bezwaar noemt hij het ont breken van alternatieve voorstellen. „Het is een lijnendoortrekkersplan. Er wordt geen bewuste keuze gedaan of men privévervoer of openbaar vervoer wil begunstigen". Een zeer groot kwaad acht de heer Kuyper het. dat volgens het plan provin ciale weg 16 (de „Leidse Baan" van Den Haag naar Leiden, een zesbaansautoweg) vijf a tóen jaar eerdei- klaar komt dar» rijksweg 11, die het doargaand verkeer om Leiden moet voeren. „Resultaat: doorgaapd, dat is dootTacend verkeer over 5-Meilaan en ChurchilCflaan. Het zou heel triest zijn als we één van die wegen de Dodenweg zouden moeten Pauselijke wim pels Kennelijk een heel rijtje Roomsen. Za terdag, op de wijdingsmorgen van mgr. A. Simonis ging in de Waldeck Pyr- montstraat huis aan huis de vlag tegen de gevel. De driekleur mét de geel witte pauselijke wimpel. De Waldeck Pyrmontstraat was met déze uiting van blijdschap over de nieuwe bisschop voor zover we konden constateren een uitzondering in Leiden, waar slechts sporadisch gevlagd werd. Dat is wel een beetje te verklaren, want de Wal deck Pyrmontstraat weet wat het is om een bisschop te hebben. Mgr. Buis komt er vandaan. De afrastering van de speelplaats van de kleuterschool en de Andreasschool aan de Rembrandtlaan in Voorhout was in zodanige toestand dat de jeugd na schooltijd op de speelplaats kon komen. De raad van deze brave gemeente was met het schoolbestuur uan mening, dat het zo niet langer kon en machtigde B. en W. de afrastering te laten vernieuwen. Dat is nu gebeurd, maar toch kan de Voorhoutse jeugd nog de onveilige straat ontvluchten en beschutting zoeken op de na schooltijd ongebruikte speelplaats, want de toegangshekken zijn niet vernieuwd. Deze waren volgens B. en W. nog in goede staat en het zou vierduizend gulden extra vergen om beide hekken te vernieuwen. De nieuwe afrastering is 1.40 m hoog, de toegangshekken zlfn daarentegen 60 cm hoog. De Voorhoutse jeugd vindt het best zo. Oudere Voorhouters vragen zich echter af of het niet mogelijk is met minder kosten de hekken te verhogen, waardoor de afrastering weer aan haar doel beantwoordt. Eigenwijze denkers Het Kreatief Sentrum te Leiden is so zoetjes aan gereed om gebruik te gaan worden. De projectgroep gesprekscsn- trum nodigt voor vanavond iedereen uit voor de eerste gespreksavond, die gehouden zal worden in het zojuist ge reedgekomen theehuis. De opzet van deze avond is, aldus de schriftelijke uitnodiging die wij vanmorgen ontvin gen, niet universitair gevormde denkers te laten spreken „over hun eigenwijze ideeën en deze ideeën te bespreken met andere eigenwijze denkers". Men wenst op deze avond geen inleiding van de een of andere professor, maar heeft om alvast een beetje lijn te krijgen voor deze avond een eigenwijze denker uitgenodigd, die iets 2at komen vertellen over zijn ideeën voor het Sen trum. Deze denker „Willem van Roojj- en, zal eveneens spreken over het onderwerp „Komt er in de toekomst eigenlijk wel meer vrije tijd"? Of hij met dit onderwerp ver zal komen, is nog een vraag, want het uitnodigings stencil vermeldt nadrukkelijk in de bekende ongedwongen stijl, dat hier niet voortdurend over gesproken hoeft te worden, want het is iedereen toege staan tijdens of na de lezing iets an ders aan de orde te stellen. „Helpt zoeken naar de Steen der Wijzen", zo besluit het stencil. „Wordt een eigen wijze denker". LEIDEN De traditionele Sleutel stad-wandeltocht, die de Leidse wandel sportvereniging „Willen Is Kunnen" af gelopen weekeinde organiseerde, was weer een alleszins succesvolle opening van het Leidse wandelseizoen. In totaal verschienen 619 wandelaars aan de start om vanuit de verenigingszaal ln de Maria Gijzensteeg over de afstanden van 5, 10, 15 of 20 km door Leiden, Oegstgeest en een stukje Duinstreek vice versa een sportieve wandeling te maken. Onder hen bevond zich ook nil weer de Leidse wandelsport-veteraan, de 82- Jarige heer J. van Dorp alsmede de 84- jarige Dordtse veteraan de heer A. Spruit, die beiden de 10-km-trip op hun gemak volbrachten. Door de deelname van lange-afstand tippel aars uit Noord-Brabant. Gelder land en Noord-Holland kreeg het geheel weer een nationaal tintje. Alle deelnemers (onder wie weer vele dames)-uitvallers waren er niet - ont vingen een medaille met een afbeelding van de „Marekerk" en alle groepen een verguld exemplaar met dito afbeelding. Deorganisatlevanhetgeheel was bij de heren C. Verstraten en J. P. Woordes als vanouds weer in goede handen. Waar nodig werden de ..voeteuvels" verzorgd door enige leden van de Leidse afdeling van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. I NIEUW-VENNEP. Monfert de Mol mag wel oppassen. Van daag of morgen lezen we in de Fabeltjeskrant dat hij in handen is gevallen van de heer J. Dui venvoorde uit de Kerkstraat in Nieuw-Vennep. De heer Dui venvoorde verdient zijn boter ham met mollen vangen, en beweert de enige te zijn in Nederland. Van Katwijk tot Zaandam, in Leiden, maar ook in Rotterdam heeft hij naam gemaakt. „Vroeger was ik bollenkweker, zegt hij. maar vanwege mijn gezondheid moest ik daarmee stoppen. Mollen vangen deed ik altijd graag en zo doende ben ik daarmee doorgegaan. Ik doe het nu een jaar of drie. Er zijn er meer, die mollen proberen te van gen, maar het lukt ze niet. Ik krijg ze altijd te pakken". Moeite niet Duivenvoorde weet veel van mollen. Dat was vroeger al zo. toen hij nog een bollenkwekerij had. In de jaren van de eerste wereldoorlog bracht een mollehuid een gulden op. „Ik ving er^soms tien op een dag, dat was dus een tientje. Nu is er weinig meer aan te verdienen. Een kwartje per stuk wordt er momenteel voor ge geven. Dat vind ik de moeite niet waard". De echtgenote van de heer Duiven voorde is er stomverbaasd over, dat mollen voor haar man geen geheimen hebben. „Hij kan je precies zeggen hoeveel mollen er in het weiland on der de grond zittenen hij krijgt ze er nog uit ook", jokt ze. Duivenvoorde: „Laatst ving ik in Hazerswoude achtendertig stuks. Een kweker in Sassenheim vond mij te duur. Ik zei: doe het zelf dan maar. Later kwam hij terug, want hij kreeg er niet één te pakken". Duivenvoorde ryeent, dat veehouders niet veel geld voor het mollenvangen over hebben. Met de bollenkwekers ligt dat anders, die hebben er ook veel meer schade van. De gangen komen vaak precies onder de bol te liggen, met het gevolg, dat de bol ten dode is opgeschreven. Klemmen Duivenvoorde heeft een speciale tech niek ontwikkeld om mollen te vangen. „Ik werk alleen met klemmen. Een enkele keer moet ik vergif gebruiken. Maar dat gebeurt alleen in zeer moei- Duivenvoorde; „lk laat ze nooit los". lijke gevallen. Mollenvergif is bij zonder gevaarlijk. Vooral voor degene, die er mee werkt. De juiste wijze van het klemmen plaatsen speelt bij het vangen een grote rol. Meestal kan de mollen- vanger wel wachten tot het slacht offer in de klem zit. Vooral in de omgeving van Bloemen- daal en Aerdenhout doen boeren, kwe kers en particulieren vaak een beroep op mollenvanger Duivenvoorde, die het in de wintermaanden meestal het drukst heeft, 's Zomers loopt er vee in de wei, waardoor geen klemmen kunnen worden uitgezet. De heer Duivenvoorde, die geen rijbe wijs heeft, beschikt over een particu liere chauffeur. Een vrouwelijke nog wel: zijn zojuist volwassen geworden dochter Rita. Zo gauw vader op pad gaat, duikt zij achter het stuur en heeft zodoende ook al arrd'g wat ken nis over mollen verworven. Knuppel Haar vader draait echter ook voor het vangen van een rat zijn hand niet om. Zegt hij: laatst had ik er een in 'n kooitje. Ik liet hem ergens los en ging er toen met de knuppel achter aan. Voordat ik het wist zat-ie alweer bij ons in de schuur. Later heb ik hem natuurlijk toch wel gekregen. Nee, levende ratten laat ik nooit meer los". Volgens Duivenvoorde zijn er nog ont zettend veel mollen in ons land. Hij zal daarom voorlopig nog wel werk hebben. Bovendien planten de beesten zich nogal royalerwijs voort. Volgens de heer Duivenvoorde gebeurt dat in april en mei. „Dan paren ze boven de erond en kun je ze zo zien. Meestal 's morgens vroeg". Goed. dat er alleen maar 's avonds in Fabeltjeskrant opnamen worden ge-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3